kozlíček
23.09.09,16:09
Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
wagner
23.09.09,15:48
Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
Cesnak vôbec nezakrývam. Sadím začiatkom októbra - podľa vývoja počasia. Sadím klasicky - cca 5 cm v zemi. Cesnak by mal do zimy zakoreniť, ale nemal by vyhnať byľ. Hoci niekedy keď príde neskoro zima, tak vyženie. ALe aj tak sa cesnak spamätá a býva pekný.
kukučka
23.09.09,16:14
Semená vysievam na jar. Vyberala som ich neskoro, vňať už bola suchá a pár ich ostalo v zemi. Už vyklíčili, majú tak 6-7 cm.

Na jeseň sa sadí paličiak, ten bez palice sa sadí v marci.
terezamaria
23.09.09,16:15
Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP . Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.
Silvernola
24.09.09,02:36
Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.

Kdesi som sa stretla s radou práve opačnou - sadiť koreňmi nahor, vraj tak dostanem veľký cesnak nedelený na strúčiky. Nemáte s tým niekto skúsenosti?
Olgica
24.09.09,03:12
Semená vysievam na jar. Vyberala som ich neskoro, vňať už bola suchá a pár ich ostalo v zemi. Už vyklíčili, majú tak 6-7 cm.

Na jeseň sa sadí paličiak, ten bez palice sa sadí v marci.
Na jeseň sa nesadí len paličiak ale aj normálny cesnak. My ho sadíme cca v októbri podľa počasia. Ak vyženie byľ ešte do zimy nevadí - nezakrýva sa ničím. Najlepšie je kúpiť si každý rok v obchode cesnak a ten nasadiť na jeseň. My sme si stále ten náš dopestovaný sadili na jeseň a posledný rok nám skoro všetok zhnil i keď bol morený. Treba obnovovať druhy a aj pôdu. Cesnak nemá rád čerstvo pohnojenú pôdu.
kozlíček
24.09.09,12:23
Veľmi pekne ďakujem!
kozlíček
24.09.09,12:25
Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP . Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.
Veľmi pekne ďakujem!
kukučka
24.09.09,17:30
Na jeseň sa nesadí len paličiak ale aj normálny cesnak. My ho sadíme cca v októbri podľa počasia. Ak vyženie byľ ešte do zimy nevadí - nezakrýva sa ničím. Najlepšie je kúpiť si každý rok v obchode cesnak a ten nasadiť na jeseň. My sme si stále ten náš dopestovaný sadili na jeseň a posledný rok nám skoro všetok zhnil i keď bol morený. Treba obnovovať druhy a aj pôdu. Cesnak nemá rád čerstvo pohnojenú pôdu.

hm, keď v obchode je už len sloní a ten ani nevydrží, ani neštípe :mee:
wagner
24.09.09,17:57
hm, keď v obchode je už len sloní a ten ani nevydrží, ani neštípe :mee:
To je aký sloní cesnak? Ja som kúpila dnes paličiak, v budúci týždeň by som chcela sadiť - ak trochu naprší, lebo je sucho.
casch
24.09.09,18:21
Cesnak vysádzam každú jeseň, minulý rok sa mi to podarilo až začiatkom decembra!!! Všetko dobre dopadlo. Cesnak je nenáročný a tento zimný býva mimoriadne zdravý a trvanlivý.
kukučka
24.09.09,19:46
sloní cesnak je veľký, nemá pravidelne uložené strúčiky
a tu sú rady
http://www.blesk.cz/clanek/pro-zeny-bydleni-zahrada/104070/co-jeste-muzete-v-listopadu-vysadit.html

z netu:
Sloní česnek
není tak dráždivý jako klasická odrůda, proto je vhodnější pro osoby, kterým vadí výrazné česnekové aroma. Sloní česnek je jemnější, má nasládlou chuť a přidává se nakrájený na plátky do salátů. Při vaření si dejte pozor, neboť hnědne rychleji než jiné odrůdy a mohl by zhořknout.
wagner
25.09.09,18:14
sloní cesnak je veľký, nemá pravidelne uložené strúčiky
a tu sú rady
http://www.blesk.cz/clanek/pro-zeny-bydleni-zahrada/104070/co-jeste-muzete-v-listopadu-vysadit.html

z netu:
Sloní česnek
není tak dráždivý jako klasická odrůda, proto je vhodnější pro osoby, kterým vadí výrazné česnekové aroma. Sloní česnek je jemnější, má nasládlou chuť a přidává se nakrájený na plátky do salátů. Při vaření si dejte pozor, neboť hnědne rychleji než jiné odrůdy a mohl by zhořknout.
Ďakujem za informáciu, zase som múdrejšia. Ani som nevedela, že taký cesnak existuje.
zabavac
26.09.09,17:07
sadím klasicky cesnak na jeseň a voľne ho zasýpam lipovým lístím. potom ho nemusím plieť, len sem tam je nejaká burina a zlepšuje mi to lístie zem. Na jar ho sadím naopak. Ozaj vyrastie pomerne veľjá hlávka, kt. sa hodí najmä na zabíjačku. je to vlastne 1 veľká cibuľa s náznakom menších. môjmu cesnaku sa darí dlhé roky, každoročne ho však premiestňujem
pepsikova
27.09.09,07:20
To treba dosť opatrne lebo:
- nie všetky rastliny sa rovnako "znášajú so všetkými"
- viacej cesnaku ! znižuje tlak ( prúdenia "miazgy" ) - podobne ako krvi.
.. môže to byť tak...ďakujem ti....sadila som cesnak do oleandrov vždy, keď som ich presádzala (raz za dva roky) a kvietky boli krásne a bez vošiek, ale teraz sa mi chytili hnedé hrudky na listy..možno som už mimotemy,ale cesnak je cesnak a ja som sa len pýtala...
(omylom som pri úprave zmazala svoju pôvodnú otázku,tak prepáčte)
elena11
29.09.09,19:22
Ja cesnak neprikrývam ničim a nikdy mi nezamrzne. Treba ho dať hlbšie, lebo mrazy ho vytiahnu na povrch. Semeno sadím na jar, v lete ho vyberiem a tie guličky sadím na jeseň. A mám ho vždy pekný a veľký. Na jar ho okopám a prihnojím hnojivom na cesnak. kupujem ho v zahradkari.
petmar
30.09.09,11:47
Najkrajší cesnak sme mali raz keď sme ho dávali zač. novembra do zamrznutej pôdy. Musel som ju rozkopať krompáčom, žena postrkala cesnak, ničím sa to nazakrývalo a šli sme domov (záhradu sme mali 50 km od bydliska). Pravda, zem ešte do riadnej zimy odmrzla, no na druhý rok bol paličiak nádherný.
paloo
30.09.09,16:27
Dnes som na Morave pozeral sadbový cesnak Dukát keď ho v receptári chválili.No vzdal som kúpu :mad:169 kč no hlavne bol tak malý že by som sa také malé strúčky hambil niekomu aj podarovať:D
wagner
30.09.09,16:34
Dnes som na Morave pozeral sadbový cesnak Dukát keď ho v receptári chválili.No vzdal som kúpu :mad:169 kč no hlavne bol tak malý že by som sa také malé strúčky hambil niekomu aj podarovať:D
Ja som ho kúpila u nás. Bol balený po štyroch hlávkach - celkom pekné strúčiky vyzerajú, stál na Sk 83.- Tiež nebol lacný ale vyskúšam. Ja mám inak svoj a je veľmi pekný.
paloo
30.09.09,18:12
Ja som ho kúpila u nás. Bol balený po štyroch hlávkach - celkom pekné strúčiky vyzerajú, stál na Sk 83.- Tiež nebol lacný ale vyskúšam. Ja mám inak svoj a je veľmi pekný.
Nie cena mi nevadila no tá velkosť proti tomu čo mám doma:Dale možno by malo cenu skúsiť ho.
atka4
30.09.09,18:22
Toš zasadila by som toho roku cesnak pred zimou aj ja.
Mám ešte v zemi ten z jara, (obyčajný kúpený v potravinách, proste, čo bolo doma), urodili sa pekné hlávky.
Ale počula som, že by sa nemal vysádzať ten dovozový. (môj bol tuším tiež dovoz z Holandska, ak sa dobre pamätám). Alebo treba kupovať na sadbu niečo špeciálne?
wagner
01.10.09,16:33
Toš zasadila by som toho roku cesnak pred zimou aj ja.
Mám ešte v zemi ten z jara, (obyčajný kúpený v potravinách, proste, čo bolo doma), urodili sa pekné hlávky.
Ale počula som, že by sa nemal vysádzať ten dovozový. (môj bol tuším tiež dovoz z Holandska, ak sa dobre pamätám). Alebo treba kupovať na sadbu niečo špeciálne?
Prečo by sa nemal vysádzať dovozový? To som ešte nepočula. Kupuje sa podľa druhu. Ja budem vysádzať môj, čo som dopestovala a dokúpila som ešte na vyskúšanie Dukát. Uvidím, aký bude.
atka4
02.10.09,11:06
Prečo by sa nemal vysádzať dovozový? To som ešte nepočula. Kupuje sa podľa druhu. Ja budem vysádzať môj, čo som dopestovala a dokúpila som ešte na vyskúšanie Dukát. Uvidím, aký bude.
To mi povedala svokra, ale tá veľa číta:---:---
Takže zasadím zo svojho...
Majú tiež záhradu, ale oni veľkú, ja len takú malinkú pri dome, na relax a potešenie.
(to sa vôbec smejkáme :D:D všetky deti a vnúčatá, keď k nim prídeme, lebo vždy nás s niečím novým prekvapí, čo sa dočítala, čo nie je zdravé.....)
Je veľmi starostlivá, tá obehuje okolo všetkých doma, ako raketa. Zbožňuje môjho syna - verná podoba jej syna, ale len výzorom, lebo....;).
Napr. keď tam spal jeden víkend, nechcela mu urobiť na raňajky praženicu s čiernym čajom, "čo si objednal", lebo to nie je zdravá kombinácia....:rolleyes:-dočítala sa na internete /inak to sú moderní starí rodičia:)/. Keď povedal, že tak potom nechce nič, tak to dostal, lebo veď nemôže odísť bez raňajok, to je základ celého dňa.........atď., len stále poučovala...:eek:
Už k nim obyčajne prichádzame a úsmevom a vetou " Čo nové si sa mami dočítala?" Jasné, že si ju len tak doberáme, je inak veľmi zlatá a starostlivá, podľa mňa až príliš........ale, je proste taká.....
natascha
23.11.09,12:46
Skúšali Ste niekto sadiť cesnak z pacibuliek?
paloo
18.01.10,05:37
Dnešná ranná debata v jednej telke bola o cesnaku:) Spomenul som si na našu debatu a napadlo ma,že by bolo predsa dobré keby si cesnak na jar nasadili aj tí čo to nestihli:D
Cena cesnaku/70% celosvetovej produkcie je z Číny/stúpla z 3€ na súčasných až 6€ a to keď prihliadneme na to že si dopestujeme iste oveľa zdravší sa asi každému oplatí:)
Pár rád pre všetkých http://www.k-cesnek.cz/pestovani.php
jana007
18.01.10,05:48
Ja som cesnak sadila na jeseň - "paličák". Ten máme osvedčený. A na Agrokomplexe som si kúpila "záhorácky", tak uvidíme.
Milas265
18.01.10,09:07
Skúšali Ste niekto sadiť cesnak z pacibuliek?

Áno,samozrejme narastie,ale neoplatí sa.Treba vyskúšať a potom sadiť takú sortu/odrodu/,ktorá vám prinesie úspech,čiže spokojnosť.Ja som si doniesol z Talianska-tú mám 5 rokov a druhá hriadka je na skúšku z Púchova :D
veva..
18.01.10,17:21
Ja som cesnak sadila na jeseň - "paličák". Ten máme osvedčený. A na Agrokomplexe som si kúpila "záhorácky", tak uvidíme.
Určite budeš spokojná. Ja ho mám už asi 4 roky.
Vladimi8
26.02.11,16:50
možem sa Vas opytat chcel by som posadit cesnak teray v marci lenže nemam este nemam preorane pole a newem ci sa mi to podari a oplati pole je 5 arove chcel by som sadit vo väcsom lenže potrebujem dobru radu ktora mi pomože.....a tiež newem ci potrebujem cesnak alebo stacia mi semiacka na sadenie a newem kolko by ma to stalo a ci sa mi to oplati.....prosim dobru radu
pavol54
26.02.11,19:02
možem sa Vas opytat chcel by som posadit cesnak teray v marci lenže nemam este nemam preorane pole a newem ci sa mi to podari a oplati pole je 5 arove chcel by som sadit vo väcsom lenže potrebujem dobru radu ktora mi pomože.....a tiež newem ci potrebujem cesnak alebo stacia mi semiacka na sadenie a newem kolko by ma to stalo a ci sa mi to oplati.....prosim dobru radu
spravidla sa sadia strúčiky ak máš paličák tam sú také malé cibuľky ale to by som veľmi nesadil
jobobe
24.03.12,14:10
Na jar ho okopám a prihnojím hnojivom na cesnak. kupujem ho v zahradkari.
Konkrétne aké hnojivo používaš? :)
ela77
30.03.12,09:03
Zdá sa mi, že máme zasadené málo nášho cesnaku. Neviem ho ani zohnať v záhradkárstve, tak mi dnes polovička doniesla z Kauflandu. Nie čínsky, vraj pôvod v Španielsku, nakrojila som ho a má takú vôňu ako náš (čo pri tom čínskom chýba). Nemáte niekto skúsenosti, či tieto produkty dovážané do predajní zo zahraničia nie sú nejak ošetrené proti klíčivosti, lebo by som chcela z neho zasadiť, keďže svoj už nemám v zásobe aby som dosadila.
pavol54
30.03.12,10:03
Zdá sa mi, že máme zasadené málo nášho cesnaku. Neviem ho ani zohnať v záhradkárstve, tak mi dnes polovička doniesla z Kauflandu. Nie čínsky, vraj pôvod v Španielsku, nakrojila som ho a má takú vôňu ako náš (čo pri tom čínskom chýba). Nemáte niekto skúsenosti, či tieto produkty dovážané do predajní zo zahraničia nie sú nejak ošetrené proti klíčivosti, lebo by som chcela z neho zasadiť, keďže svoj už nemám v zásobe aby som dosadila.
zabaľ ho na dva dni do vlhkej handry a uvidíš či tlačí korienky, lenže ak je to jesenný tak z neho veľký úžitok mať nebudeš. Vegetačný cyklus jesenného končí rovnako ako keby si ho sadila na jeseň, t.j. koncom júna, takže bude malý dokonca možno aj jednostruková hlávka môže narásť
jobobe
14.04.12,10:58
Na konci listov mi začal žltnúť cesnak. Je za tým sucho, či nejaké háďatko? Viete poradiť čo s tým?:(
pavol54
14.04.12,12:01
Na konci listov mi začal žltnúť cesnak. Je za tým sucho, či nejaké háďatko? Viete poradiť čo s tým?:(
kedy si ho na jar okopal a prihnojil dusíkom? Cesnak potrebuje prevzdušniť korene, je však možné že to bude aj málo vlahy
kukučka
14.04.12,12:22
Skúšali Ste niekto sadiť cesnak z pacibuliek?

Moja mama to robila bežne, lenže nie na jedenie, ale na ďalšie sadenie na budúci rok.

Ja som minulý rok skusmo posadila dva riadky poľského klíčiaceho cesnaku až niekedy v polovici mája a bol prekrásny, vyskúšam asi aj tento rok. Práve sme zjedli poslednú hlávku, ktorú som mala na ozdobu v džbáne s vareškami.
jobobe
14.04.12,18:15
až dnes:( hnojivo nepoužívam
pavol54
15.04.12,11:00
v suchom piesku nenaratie, existujúaj bio hnojivá aj ty si dáš vyváženú stravu nielen samotnú vodu
jb0863
17.09.12,17:01
Minulý týžeň sme boli v PL a jedna babka predávala cesnak, ktorý mal krásnu vôňu po cesnaku a nie po stuhline, ktorý sme kúpili v kauflande.
Kúpila som asi 8 hlávok -bol to zväzok, tak skúsim aj ja , prvý krát zasadiť a dúfam , že na budúci rok budeme mať vlastný a hlavne " pravý cesnak" a nie taký ako som spomínala z kauflandu, veď tam majú len čínsky , španielsky .
kozlíček
21.09.12,14:13
Minulý týžeň sme boli v PL a jedna babka predávala cesnak, ktorý mal krásnu vôňu po cesnaku a nie po stuhline, ktorý sme kúpili v kauflande.
Kúpila som asi 8 hlávok -bol to zväzok, tak skúsim aj ja , prvý krát zasadiť a dúfam , že na budúci rok budeme mať vlastný a hlavne " pravý cesnak" a nie taký ako som spomínala z kauflandu, veď tam majú len čínsky , španielsky .
čínsky ten stojí za figu,to sa ani nepodobná na cesnak!škoda euríčok!
juloxx
12.10.12,07:15
ak hľadate viac informacioi o cesnaku a hlavne odrodách ktoré sa dajú zohnať a pestovať skuste sa pozrieť na stranku www.biokonzult.sk, je tam dosť o cesnaku
deane7
12.10.12,12:25
Myslím že by na tom nemalo záležať či je cesnak z tej krajiny či z inej, len aby nebol ošetrený proti klíčivosti. Mierne ho namoriť by som sa tiež nebál, len tak decentne, ten čínsky bude taký k ničomu asi nie krajinou pôvodu či odrodou ale tým, že je postriekaný niečím na dlhú dopravu a pekne starý než sa sem dostane.
wagner
12.10.12,19:04
Dnes som sadila zimný cesnak. Do novembra dobre zakorení a v novembri vraj už príde aj prvý sneh:D
deane7
12.10.12,19:12
V Tatrách?
alchstuip
16.10.12,13:30
Hmm, na jar som zasadil cesnak (netusim aky bol povod)... a nic z toho. A teraz sa blbec jeden zacal tlacit zo zeme a rastie ako divy .... ale zavadzia, takze ho skonzumujem na zeleno.
ela77
16.10.12,13:44
Hmm, na jar som zasadil cesnak (netusim aky bol povod)... a nic z toho. A teraz sa blbec jeden zacal tlacit zo zeme a rastie ako divy .... ale zavadzia, takze ho skonzumujem na zeleno.

nie si sám. Ja som koniec jara zasadila ten páchnucí čínsky, že veď on je iba napáchnutý kvôli dovozu, že ho aspoň tak spotrebujeme,lebo jedlo z neho nebolo dobré, najskôr som si však overila na mokrom obrúsku, či bude vôbec klíčiť. Klíčil a tak šiel do zeme, už sme naň aj zabudli, nebyť toho, že začal teraz vyrastať a veľmi rýchlo. Niečo skonzumujeme na zeleno a niečo skúsim nechať do budúceho roka v zemi čo to urobí, ak bude dobrý, tak si kúpim lacnejší čínsky a zasadím . Dúfam, že ten pach v zemi stratil.
radko n
27.10.13,09:52
cesnak treba sadiť keď teplota klesne na 2 stupne potom sa menej zakoreňuje a na jar vypuči v plnej sile
Valcake
27.10.13,19:16
...sadili sme cesnak minulý týždeň...
wirgi
28.10.13,04:59
Aj ja chcem zasadiť tento týždeň, lebo na Liptove môže zima prísť rýchlo a potom by sa nestihol stiahnuť hlbšie do zeme, niekedy sadíme aj začiatkom októbra podľa počasia.
Ja ho vždy prikrývam čečinou , lebo u nás bývajú silné mrazy, do jari čečina opadne a nerastie potom ani tráva pomedzi cesnak.
pmajap
28.10.13,07:31
Tento rok idem vysadiť slovenský a český karol IV. Čínsky cesnak nie je dobrý na sadenie.
Sadím podľa rád skúsenejších pestovateľov, skoro do zamrznutej zeme, nesmie po výsadbe vyklíčiť, len zakoreniť.
wirgi
28.10.13,11:43
Ja sadím vždy cesnak zo svojej úrody. Je to paličák, ale ani neviem aká odroda mám ho od svojej mamy.Teraz som kúpila sadbový nepaličák odroda thermidrome zimný, iný nemali máte niekto s ním skúsenosti?
kukučka
28.10.13,11:47
Moja nebohá teta ma naučila, že keď nestihla na jeseň, posadila cesnak aj vo februári keď trochu poľavilo. Vraj aj keď znovu zamrzlo, cesnak vydržal.
akojanko
08.11.14,20:44
nepoužívam čečinu, ale piliny z ihličnatých stromov a počas vegetácie neokopávam,iba odstránim burinu,ktorá vyrastie z pilín - býva jej veľmi málo