januš1
01.10.09,14:04
Dobrý deň,
jeden môj známy kúpil od samostatne hospodáriaceho roľníka pozemok. Keďže roľník mu povedal, že je platcom DPH, zmluvu vystavili na cenu vrátane DPH bez rozpisovania základu a DPH. Zmluva spolu s návrhom na vklad je v súčasnosti na katastri. Medzitým prišla môjmu známemu faktúra, z ktorej vyplynulo, že predávajúci roľník nie je platcom DPH. Viete mi prosím poradiť, čo v takom prípade robiť?
betka
02.10.09,07:09
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
januš1
02.10.09,08:24
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Ďakujem Betka!
Nejedná sa o stavebný pozemok. Ak tomu teda dobre rozumiem, tak bez ohľadu na znenie zmluvy, predávajúci nemá povinnosť odviesť DPH, pretože: 1) nie je platcom DPH, 2) aj keby bol platcom, v tomto prípade mu zo zákona nevyplýva povinnosť odviesť DPH. Inými slovami: v zmluve uvedená cena vrátane DPH sa rovná cene bez DPH, nakoľko DPH je v tomto prípade rovná nule.
Nech to teda nekomplikujú prerábaním zmluvy, snáď je to takto obhájiteľné, i keď uznávam, že je to trochu pritiahnuté za vlasy. Ešte raz vďaka!
betka
03.10.09,15:26
Ďakujem Betka!
Nejedná sa o stavebný pozemok. Ak tomu teda dobre rozumiem, tak bez ohľadu na znenie zmluvy, predávajúci nemá povinnosť odviesť DPH, pretože: 1) nie je platcom DPH, 2) aj keby bol platcom, v tomto prípade mu zo zákona nevyplýva povinnosť odviesť DPH. Inými slovami: v zmluve uvedená cena vrátane DPH sa rovná cene bez DPH, nakoľko DPH je v tomto prípade rovná nule.
Nech to teda nekomplikujú prerábaním zmluvy, snáď je to takto obhájiteľné, i keď uznávam, že je to trochu pritiahnuté za vlasy. Ešte raz vďaka!

ZA FA sa považuje aj zmluva, pokial obsahuje všetky náležitosti podla par. 71 z o DPH.

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)



(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.



(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
januš1
05.10.09,10:49
ZA FA sa považuje aj zmluva, pokial obsahuje všetky náležitosti podla par. 71 z o DPH.

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)



(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.



(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Ďakujem Betka za nové podnety. Nakoniec mi to nedalo a prečítala som si zákon o DPH a zároveň som poprosila svojho známeho, aby mi problém vysvetlil ešte raz.
Nuž a dozvedela som sa, že predávajúci je predsa len platiteľom, to len ja ako laik som na prvé počutie porozumela, že nie je platcom DPH, keďže na faktúre uviedol, že nemá povinnosť odviesť DPH.
Takže teraz tomu rozumiem nasledovne:
1) Ako platca DPH je predávajúci oslobodený od dane, nakoľko sa jedná o pozemok, ktorý nie je stavebným pozemkom. (§ 38 ods. 2) Takto je to uvedené aj na faktúre.
2) Zmluva obsahuje cenu pozemku, ktorá je označená ako cena vrátane DPH. Nie je tam však vyčíslený základ dane, sadzba, ani výška dane, čo je povinnou náležitosťou každej faktúry. (§ 71 ods. 2, písm. g, h, i). Z toho vyvodzujem, že zmluvu nie je možné považovať za faktúru, ani za iný doklad nahrádzajúci faktúru.
3) Podľa § 71 ods. 6 "Ak platiteľ vo faktúre alebo v inom doklade o predaji uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane". Keďže zmluvu v tomto prípade nemožno považovať za faktúru (aspoň dúfam), tak rozhodujúca je faktúra a tam je to uvedené tak ako to má byť.
4) Môj známy nie je platiteľ DPH, tak si myslím, že § 69 ods. 10 sa na neho nevzťahuje.

Uvažujem správne?