Bohacova
24.08.05,10:33
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť s jedným problémom.
Kupujeme byt na ktorom je založné právo v prospech banky. Toto záložné právo naši predávúci presunuli na nimi kupovaný dom o čom maju kvitančný list.

Na liste vlastníctva našho kupovaného bytu treba vykonať tieto 3 zapisy:
- prevod vlastnického práva na nás
- zrušenie záložného práva v prospech ich banky
- vznik záložného práva v prospech našej banky (kedže mi tento byt kupujeme cez hypot. úver)
Moja otázka je, či sa tieto zmeny dajú vykonať naraz (napíše sa jeden návrh na vklad v ktorom sa uvedú všetky tieto zmeny) alebo sa bude robiť všetko postupne a zaplatime katastalnemu úradu 3*8000 (za urychlený vklad).

Ďakujem.
babenko1
24.08.05,08:37
Najlepšie by bolo, keby si zavolala na katastrálny úrad.. aj ked viem, že je tam nemožné sa dovolať.. ale za pokus to stojí.. a povedia ti presne, ako postupovať :)
allround
24.08.05,12:45
Podľa mňa to bude 3x2000,- Sk resp. 3x8000 Sk pretože podľa poslednej novely je v sadzobníku správnych poplatkou položka 11 napísané v poznámke,:
" Ak sú predmetom návrhu na vklad do KN právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberi eza každý právny úkon osobitne podľa tejto položky."
Nuno
30.08.05,17:45
za zrušenie založneho by sa platit nemalo, inak 8000 za kazdy ukon, aj keby to bolo v jednom vklade (co nepredpokladam, ze banka bude suhlasit). vymaz zalozneho prava je zaznamova listina, za tu sa neplati.
nika.sum
06.09.06,06:53
Ahoj, neviete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu a zakona by mal katastralny urad vystavit list vlastnictva do 30 dni od podania navrhu? Trosku ich chcem urgovat. Dakujem.
filka
06.09.06,07:09
Určite na to treba samostatné návrhy;my sme potrebovali zavkladovať záložné právo a zmeniť poradie zál.veriteľov-a muselo to byť samostatným návrhom jedno aj druhé...
filka
06.09.06,07:13
Ahoj, neviete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu a zakona by mal katastralny urad vystavit list vlastnictva do 30 dni od podania navrhu? Trosku ich chcem urgovat. Dakujem.

Je to §32 ods.1 katastrálneho zákona č.162/1995 Z.z.,ak nejde o urychlený vklad.
Dahlia
06.09.06,08:00
My sme tiež kupovali na úver a platili sme 2 * 2000 Sk. Lebo banke stačil iba potvrdený návrh na vklad od katastra na to , aby uvoľnili peniaze. Druhýkrát platíme teraz, keď sa byt prepisuje na nás.
nobody007
07.09.06,12:42
Podľa mňa môžu byť všetky tri návrhy na jednom. Poplatky treba zaplatiť 2x2000 (resp. 2x8000) - 1 za vklad záložného práva, 1 za vklad vlastníckeho práva. Za výmaz záložného práva sa neplatí - ide o záznam (to už tu písal Nuno).
Pokiaľ ide o prekročenie 30-dňovej lehoty na zavkladovanie, ide len o tzv. správno-procesnú lehotu. Teda, ak to kataster neurobí (čo je stále veľmi bežná prax-skôr pravidlo) tak to nemá žiaden vplyv na konanie a kataster fakticky nemožno nijako priamo postihnúť. Do úvahy tu prichádza len žaloba na nesprávny úradný postup-prieťahy v konaní, čo je ale beh na dlhé trate. Takže si človek moc nepomôže. Katastrálne úrady majú na krku takých žalôb za niekoľko miliárd korún (najmň podľa starého zákona o zodpovednosti za škodu) a vôbec ich to netrápi. Veď to zaplatí štát!
A ťahať sa so štátom a nakoniec vysúdiť pár tisíc sa v takýchto jednoduchých prípadoch nikomu nechce.
alla66
22.09.06,17:44
Platí tento zákon i pri zapísaní dedičského rozhodnutia?Prosím o informácie,je to súrne.Dík
elli
23.09.06,08:30
Platí tento zákon i pri zapísaní dedičského rozhodnutia?Prosím o informácie,je to súrne.Dík

Plati, ale s lehotou na zapis 60dni, pretoze ide o zaznamove (teda nie vkladove, kde sa povoluje vklad) konanie.
Ak mas problem kvoli tomu, ze chces zdedenu nehnutelnost predat, zalozit, darovat a pod., rychlejsiu cestu mas uzavriet zmluvu na zaklade osvedcenia o dedicstve, a osvedcenie prilozit k navrhu na vklad zmluvy.
Vtedy to musia oboje zapisat naraz, a nemusis cakat tych 60 dni, ktore sa v praxi predlzuju na 80, 90 dni.
Dedicstvo sa totiz nadobuda smrtou porucitela, osvedcenie to len potvrdzuje, a pri zapise rozhodnutia o dedicstve kataster nema ziadnu rozhodovaciu pravomoc, listinu vyhotovenu notarom len zaznamenava.
elli
23.09.06,08:34
Podľa mňa môžu byť všetky tri návrhy na jednom. Poplatky treba zaplatiť 2x2000 (resp. 2x8000) - 1 za vklad záložného práva, 1 za vklad vlastníckeho práva. Za výmaz záložného práva sa neplatí - ide o záznam (to už tu písal Nuno).
Pokiaľ ide o prekročenie 30-dňovej lehoty na zavkladovanie, ide len o tzv. správno-procesnú lehotu. Teda, ak to kataster neurobí (čo je stále veľmi bežná prax-skôr pravidlo) tak to nemá žiaden vplyv na konanie a kataster fakticky nemožno nijako priamo postihnúť. Do úvahy tu prichádza len žaloba na nesprávny úradný postup-prieťahy v konaní, čo je ale beh na dlhé trate. Takže si človek moc nepomôže. Katastrálne úrady majú na krku takých žalôb za niekoľko miliárd korún (najmň podľa starého zákona o zodpovednosti za škodu) a vôbec ich to netrápi. Veď to zaplatí štát!
A ťahať sa so štátom a nakoniec vysúdiť pár tisíc sa v takýchto jednoduchých prípadoch nikomu nechce.

Vrchol je, ze ked ides na kataster za sefom pravneho, ze NAOZAJ potrebujes mat vklad povoleny v lehote 30 dni, v lepsom pripade ta poziada, aby si si dal ZIADOST O POVOLENIE VKLADU V ZAKONNEJ LEHOTE a odovodnil to tym, ze na povolenie vkladu je viazana ina skutocnost, napriklad vydanie stavebneho povolenia alebo uzavretie zaloznej zmluvy... Vlastna skusenost... absurdita ako vysita.
wolficek
25.01.11,15:00
mozem zrusit navrh na vklad do katastra obdarovany ma uviedli do omylu
Mária27
25.01.11,23:34
Požiadaj kataster o zastavenie konania a oni ti povedia, čo treba presne urobiť.

Podľa § 31b katastrálneho zákona konanie sa zastaví, ak účastník od zmluvy odstúpi (§ 48 obč. zákonníka) pred vydaním rozhodnutia, to sa však dá len v zákonoch určených prípadoch. Zastavilo by sa aj vtedy, ak by jeden účastník vzal návrh späť a ostatní by súhlasili.

Ty však budeš žiadať, aby bol právny úkon neplatný podľa § 49a občianskeho zákonníka.

Predpokladám, že tvoji obdarovaní nebudú súhlasiť a budeš musieť dať na súd návrh na predbežné opatrenie - alebo kataster konanie preruší a sám požiada súd o rozhodnutie.

§ 49a občianskeho zákonníka
Právny úkon je neplatný, ak ho konajúca osoba urobila v omyle vychádzajúcom zo skutočnosti, ktorá je pre jeho uskutočnenie rozhodujúca, a osoba, ktorej bol právny úkon určený, tento omyl vyvolala alebo o ňom musela vedieť. Právny úkon je takisto neplatný, ak omyl táto osoba vyvolala úmyselne. Omyl v pohnútke nerobí právny úkon neplatným.
ilona
07.01.15,12:02
Vie mi niekto poradiť - priložiť nejaký vzor ako by mala vyzerať žiadosť o vrátenie už podaného návrhu na vklad .Ďakujem.