pe5ula
21.10.09,19:40
Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci ma zivnostnik narok na podporu v nezamestnanosti. Prijmy zo zivnosti su minimalne, preto nemusel zivnostnik v roku 2009 platit ziadne odvody. Popri zivnosti mal aj prijmy zo zavislej cinosti a splnil podmienku, ze pocas 3 rokov zo 4 bol zamestnany. V pracovnom pomere bude dana osoba do 31.12.2009. Bude mat od 01.01.2010 narok na podporu, ak bude mat nadalej zivnost a prijmy z nej budu minimalne? Z prispevkov na porade som mala pocit, ze v tomto pripade narok na podporu nevznika, je to tak?
A nepomohlo by, k by zivnostnik k 31.12.2009 docasne pozastavil zivnost? Nevznikol by ani vtedy narok na podporu?

Vdaka!
luigi72
21.10.09,17:51
Ak je zivnostnik, nemoze byt sucasne nezamestnany. Ak sa chce stat nezamestnanym, musi zrusit alebo pozastavit zivnost. pozastavenie nestaci
pe5ula
21.10.09,18:13
neviete mi poradit, kde by som to nasla v zakonoch?
luigi72
21.10.09,18:26
"Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom na základe niektorej zo skutočností vymedzených v ustanoveniach § 36 osd.1. (pozri zákon). Jedná sa najmä o nástup do zamestnania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, nástupu na sústavnú prípravu na povolanie a pod. (pozri zákon). Je potrebné, aby tieto skutočnosti uchádzač o zamestnanie úradu oznámil včas, podložil ich dokladmi - pracovná zmluva, živnostenský list, rozhodnutie o prijatí na štúdium a pod."

zdroj: http://www.upsvar.sk

To znamena, ze tieto skutocnosti zaroven vylucuju prijatie do evidencie uchadzacov o zamestnanie.
pe5ula
21.10.09,18:43
super, dakujem pekne
libling
21.10.09,19:25
K 1.1.2010 pozastaví živnosť na Živnostenskom úrade minimálne na dobu 6 mesiacov a k tomuto dátumu sa zaeviduje na úrade práce,má nárok na 6 mesiacov poberania podpory v nezamestnanosti, dokonca môže skúsiť požiadať aj o poskytnutie podnikateľského príspevku.
S pozdravom, Libling
mata_l
21.08.10,13:45
chcem sa opytat ci tento prispevok je konstatovanie alebo to mala byt otazka, som v podobnej situacii a chcem sa opytat ci ked mam pozastavenu zivnost cca 5r, mam narok na podporu splnam podmienku poistenia pretoze som bola zamestnanec na MD,RD teraz ked sa vratim do prace ma prepustia , chcela by som vediet ci ked zivnost pozastavena mozem dostat podporu v nezamestnanosti a ci nejakym cinom sa potom da ziskat i podnikatelsky prispevok (alebo ten sa da ziskat iba ked je zivnost zrusena-predtym som prispevok nedostala) ak sa nahodou tato otazka opakuje ospravedlnujem sa a prosim keby ste mi aspon poslali link DAKUJEM
mata_l
25.08.10,12:38
vedeli by ste mi prosim poradit?
veronikasad
25.08.10,15:45
chcem sa opytat ci tento prispevok je konstatovanie alebo to mala byt otazka, som v podobnej situacii a chcem sa opytat ci ked mam pozastavenu zivnost cca 5r, mam narok na podporu splnam podmienku poistenia pretoze som bola zamestnanec na MD,RD teraz ked sa vratim do prace ma prepustia , chcela by som vediet ci ked zivnost pozastavena mozem dostat podporu v nezamestnanosti a ci nejakym cinom sa potom da ziskat i podnikatelsky prispevok (alebo ten sa da ziskat iba ked je zivnost zrusena-predtym som prispevok nedostala) ak sa nahodou tato otazka opakuje ospravedlnujem sa a prosim keby ste mi aspon poslali link DAKUJEM
Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne po ukončení prac. pomeru - tam stačí prerušená živnosť. Ak však chceš získať príspevok na podnikanie, radšej predchádzajúcu živnosť zruš. Zaeviduj sa na ÚP a po 3 mesiacoch môžeš požiadať o príspevok. Kým ti prijde dotácia na účet ešte chvílu potrvá - musíš absolvovať školenie, vypracovať podnikatelský zámer a úspešne zvládnuť skúšky. Zrušená živnosť sa dá kedykolvek založiť znovu.
mata_l
29.08.10,20:28
dakujem
mathiasja
23.03.11,21:06
mam jeden problem mozno si niekto pove ze som blbec ale potrebujem poradit ako ho vyriesit.

Bol som zamestnany 6 rokov a chcel som si privirobit zalozil som si teda zivnost. Moje prijmy zo zivnosti boli minimalne, dokonca v minulom roku ziadne. Koncom minuleho roka som necakane prisiel o pracu a musel som sa hlasit na urade prace.
Bol som hlupy, nepozorny, alebo neviem ako to vysvetlit jednoducho som pri ziadosti o davku v nezamestnanosti nezaskrtol ze mam zivnost. Vobec ma to nenapadlo kedze uz ju vyse roka navyuzivam. Problem nastal teraz ked podavam danove priznanie. Kedze mam zivnost nemal som narok na davku v nezamestnanosti... Ako to vyriesit aby to bolo co najmenej bolestive???

Prosim poradte niekto, viem ze mi mozno budete nadavat do blbcov, ale co uz, stalo sa a som si vedomy chyby...


Co s tym???
Melnick
23.03.11,21:28
mam jeden problem mozno si niekto pove ze som blbec ale potrebujem poradit ako ho vyriesit.

Bol som zamestnany 6 rokov a chcel som si privirobit zalozil som si teda zivnost. Moje prijmy zo zivnosti boli minimalne, dokonca v minulom roku ziadne. Koncom minuleho roka som necakane prisiel o pracu a musel som sa hlasit na urade prace.
Bol som hlupy, nepozorny, alebo neviem ako to vysvetlit jednoducho som pri ziadosti o davku v nezamestnanosti nezaskrtol ze mam zivnost. Vobec ma to nenapadlo kedze uz ju vyse roka navyuzivam. Problem nastal teraz ked podavam danove priznanie. Kedze mam zivnost nemal som narok na davku v nezamestnanosti... Ako to vyriesit aby to bolo co najmenej bolestive???

Prosim poradte niekto, viem ze mi mozno budete nadavat do blbcov, ale co uz, stalo sa a som si vedomy chyby...


Co s tym???
Ja a určite nie som sama, si nemyslím, že si blbec. ;) Chybu urobil aj ÚP, ale ako vykľučkovať z tejto šlamastiky - poradiť veru neviem.


Živnostníci, ale aj iné samostatne zárobkovo činné osoby, nie sú už povinne poistení v nezamestnanosti. Mohli si však platiť (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=694&pr=0.1&w_id=8665&tstamp=1300915561&pid=785&cd=8641afbd7ef9be2b10af0176dcd2618e&f=1) dobrovoľné poistné, pričom poistenie vzniká najskôr odo dňa podania prihlášky v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a zaniká odo dňa podania odhlášky. Obdobie sa započíta, len ak zaplatili poistné najneskôr v posledný deň jeho splatnosti, to znamená do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí.
Andyke
23.03.11,21:38
Majka ale on má iný problém.
Poberal dávky v nezamestnanosti neoprávnene, lebo je SZČO.
SP vyžiada späť vyplatené dávky.
mathiasja
23.03.11,21:40
Ja a určite nie som sama, si nemyslím, že si blbec. ;)


Živnostníci, ale aj iné samostatne zárobkovo činné osoby, nie sú už povinne poistení v nezamestnanosti. pričom poistenie vzniká najskôr odo dňa podania prihlášky v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a zaniká odo dňa podania odhlášky. Obdobie sa započíta, len ak zaplatili poistné najneskôr v posledný deň jeho splatnosti, to znamená do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí.

Neviem ci tomu spravne rozumiem. Znamena to teda ze ked som nebol povinny byt poisteny nemal by byt problem s podporou aj ked som mal zivnost??? Mam odrobene ako som pisal 6 rokov v kuse, platil za mna zamestnavatel piostne...
Melnick
23.03.11,21:42
Andyke viem, len som musela odísť a nedokončila som myšlienku. Súčasne sme písali Ty aj ja . Nemala som odoslať, nedokončený príspevok ,ale stalo sa...
mathiasja
23.03.11,21:42
Majka ale on má iný problém.
Poberal dávky v nezamestnanosti neoprávnene, lebo je SZČO.
SP vyžiada späť vyplatené dávky.


cize budem musiet vratit davky...? aj ked som mal zaplatene poistenie v nezamestnanosti a nemal som na zivnost ziadne prijmy?
Andyke
23.03.11,21:44
Tu teraz neide o to, či si mal alebo nemal príjem zo živnosti.
´Jednoducho si SZČO a teda nemôžeš sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie.
Následne budú problémy so ZP - teraz platil za Teba štát a mal si Ty celý čas...
mathiasja
23.03.11,21:45
a dostanem aj nejaku pokutu?
mathiasja
23.03.11,21:55
ja som blbec, chyba je ze som sa dal nahovorit na tu zivnost. Nikdy to nebol zdroj mojich hlavnych prijmov mal som to len popri zamestnani a kedze som ju posledny rok ani poriadne nevyuzival vobec ma nenapadlo ze to bude taky problem... Bordel je v tomto systeme lebo aj socialka aj zdravotka maju udaje o mne a mali by mat aj udaj o tom ze mam zivnost, a nemam teda narok na podporu -tym padom by ma uz na zaciatku upozornili ze robim chybu... hroza v tomto state
Melnick
23.03.11,22:03
Neviem ci tomu spravne rozumiem. Znamena to teda ze ked som nebol povinny byt poisteny nemal by byt problem s podporou aj ked som mal zivnost??? Mam odrobene ako som pisal 6 rokov v kuse, platil za mna zamestnavatel piostne...
To neznamená, že keď si nebol povinný sa poistiť, že budeš využívať systém, to znamená, že sa na také situácie ako tu opisuješ môže živnostník dopredu pripraviť tým, že si bude to poistenie platiť dobrovoľne. A potom nemá problém, zaevidovať sa na ÚP za predpokladu, že splní podmienky ... napr. nevykonáva činnosť ( čiže nie je SZČO) .

mimotemy ináč, odpoveď na svoju otázku, máš hneď v prvých odpovediach;)
mathiasja
23.03.11,22:10
ja som to cital ale pytal som sa ci nie je moznost ako vyriesit tento problem ;) chapem to ze clovek ktory je SZCO by si mal platit poistenie. Ja som v inej situacii, bol som ZAMESTNANY a zamestnavetel za mna PLATIL poistenie pre pripad nezamestnanosti (ja som nezneuzival system) zivnost som mal popri zamestnani. To som mal este akoze aj popri platbach od zamestnavatela priplacat aj ja este len preto ze som mal zivnost???
Andyke
23.03.11,22:15
Ty si mal zrušiť živnosť a až potom sa zaregistrovať.
mathiasja
23.03.11,22:17
Rezultat je ze namam sancu musim vratit prachy a mozem plakat iba...
Melnick
23.03.11,22:22
ja som to cital ale pytal som sa ci nie je moznost ako vyriesit tento problem ;) chapem to ze clovek ktory je SZCO by si mal platit poistenie. Ja som v inej situacii, bol som ZAMESTNANY a zamestnavetel za mna PLATIL poistenie pre pripad nezamestnanosti (ja som nezneuzival system) zivnost som mal popri zamestnani. To som mal este akoze aj popri platbach od zamestnavatela priplacat aj ja este len preto ze som mal zivnost???
Ja viem, že si nezneužíval systém a vedome už vôbec nie, ale priznám sa, že podobný prípad som nezaznamenala a preto v mojom príspevku je: chybu urobila aj sprostredkovateľka, ktorá Ťa zaevidovala, čo držala bobríka mlčanlivosti, že sa Ťa neopýtala na niektoré podstatné veci ? Alebo sú na Vašom ÚP zamestnané všetky bývalé missky a máte ich tam iba na okrasu ?

A k tým platbám .... nevieš sa dohodnúť na splátkovom kalendári ?
Melnick
23.03.11,22:24
Ty si mal zrušiť živnosť a až potom sa zaregistrovať.
Andyke, u nás by ho na to určite upozornili. Takže by si na tú živnosť na 100% spomenul.
mathiasja
23.03.11,22:29
no budem to musiet nejako splacat lebo naraz asi tazko... je mi z toho nanic som si zavaril poriadne a to len preto ze som si chcel privirobit, tu uz sa fakt neoplati robit nic navyse iba sa zamestnat a robit ako blb. Na urade sedia ludia co svoju pracu robia ako povinnost a tak to aj vyzera, nevypustia z ust nic navyse... uzil som si uz pri registracii, vdaka bohu bol som tam len raz evidovany a mal som do cinenia len dva mesiace...

dakujem pekne za cenne rady
Katy a R
24.03.11,19:47
no budem to musiet nejako splacat lebo naraz asi tazko... je mi z toho nanic som si zavaril poriadne a to len preto ze som si chcel privirobit, tu uz sa fakt neoplati robit nic navyse iba sa zamestnat a robit ako blb. Na urade sedia ludia co svoju pracu robia ako povinnost a tak to aj vyzera, nevypustia z ust nic navyse... uzil som si uz pri registracii, vdaka bohu bol som tam len raz evidovany a mal som do cinenia len dva mesiace...

dakujem pekne za cenne rady

Predpokladám, že ťa vyradili z evidencie UoZ - z dôvodu, že si SZČO (máš živnosť) .. chápem dobre:confused: alebo môžeš upresniť?
a kedy si sa registroval?
mathiasja
26.03.11,10:33
KATY Nie, mna nevyradili ja som tam bol len necele 2 mesiace hned som nasiel novu pracu. Registroval som sa v pol novembri a od januara som zamestnany. Mna len zaraza ze UPSVaR, Socialna poistovna ani Zdravotna ma neupozornili ze som evidovany ako zivnostnik a teda nemam narok na podporu, naco potom tolko papierov a evidencie ked clovek zaklada zivnost???

Navyse je smutne ze v tomto state clovek ktory pracuje a odvadza dane, uhradza rozne poplatky ked sa dostane do zlej situacie nakoniec doplati na masineriu. Ja som vzdy vsetko uhradil od skoly pracujem a teda platim aj poistenie v nezamestnenosti... preco teda NEMAM narok na na NIC??? tu su vo vyhode len darmozraci!!!!
veronikasad
26.03.11,10:42
mathiasja, nerozumiem tvojmu príspevku v súvise s tými predchádzajúcimi. Poberal si dávku v nezamestnanosti, alebo nepoberal ?
mathiasja
26.03.11,14:23
mathiasja, nerozumiem tvojmu príspevku v súvise s tými predchádzajúcimi. Poberal si dávku v nezamestnanosti, alebo nepoberal ?


V skrtke: pracoval som v kuse 6 rokov, pred dvomi rokmi som si zalozil popri tom aj zivnost lebo to vyzadovala praca ktorou som si chcel privirobit. Minuly rok v novembri ma prepustili, isiel som na urad, priznali mi davku ktoru som dostal za pol nov-december. Zivnost som v minulom roku nevyuzival- nemal som prijmy, preto ma ani nenapadlo na urade to riesit.

Moja chyba mal som sa na to informovat, ale mna to ani nenapadlo... Stve ma len to ze na urade to so mnou neriesila, neopytala sa ma na to, socialka schvaluje podporu-nebol problem, zdravotka - podobne. Teraz som to zistil pri danovom a budem musiet vratit to co mi vtedy priznali...
veronikasad
26.03.11,14:35
V skrtke: pracoval som v kuse 6 rokov, pred dvomi rokmi som si zalozil popri tom aj zivnost lebo to vyzadovala praca ktorou som si chcel privirobit. Minuly rok v novembri ma prepustili, isiel som na urad, priznali mi davku ktoru som dostal za pol nov-december. Zivnost som v minulom roku nevyuzival- nemal som prijmy, preto ma ani nenapadlo na urade to riesit.

Moja chyba mal som sa na to informovat, ale mna to ani nenapadlo... Stve ma len to ze na urade to so mnou neriesila, neopytala sa ma na to, socialka schvaluje podporu-nebol problem, zdravotka - podobne. Teraz som to zistil pri danovom a budem musiet vratit to co mi vtedy priznali...
Ak je to tak ako píšeš, nielen vrátiť podporu, ale vyradia ťa spätne z evidencie a musíš doplatiť aj zdr. poistenie - nie z VZ samoplatitela, ale SZČO. Lebo tvoja živnosť trvala, aj keď si nemal žiadny príjem. (pri súbehu zamestnania a podnikania si mal VZ zo živnosti nula, akonáhle zamestnanie skončilo, musíš doplatiť 44,73€/mes - za november alikv.časť). V ZP na to prídu pri podaní RZZP. Ak si osobne odovzdával doklad o zaradení do evidencie na UP a mal si riadne splnenu oznamovaciu povinnosť ako SZČO, mali na to prísť už vtedy.
mathiasja
27.03.11,08:27
ano mali na to prist... ja by som si pozastavil zivnost a bol by som v pohode ale... vratim pekne peniaze z podpory aby bolo na pridavky na romakov... a moje deti mozu jest seno
Katy a R
27.03.11,20:20
ano mali na to prist... ja by som si pozastavil zivnost a bol by som v pohode ale... vratim pekne peniaze z podpory aby bolo na pridavky na romakov... a moje deti mozu jest seno

.. zbytočne budeš niekoho obviňovať - už si nepomôžeš:mee: ... lebo ak ma pamäť neklame, už v Žiadosti o zaradenie do evidencie UoZ musíš uviesť takéto skutočnosti .. aj poučenie k tomu si určite dostal .....
ja by som asi počkala, až kým ma nevyzvú ...:confused:
abraka999
22.04.13,16:07
ako to nakoniec cele dopadlo, hrozi aj nejaka pokuta, platil si aj pokutu alebo len vratil davky?
Dakujem