sandrina19
03.11.09,12:40
Nemôžeme predsa schudnúť!
janaGT
03.11.09,11:43
janka67
03.11.09,12:19
osky
03.11.09,13:59
nerozumiem vyznamu tejto temy.je ich tu "milion "rovnakych.ty si ich nevidela?????????????????????????????????????????? ????????????????
MiaWallace
03.11.09,15:56
No bóže Osky - nemusíš všetkému rozumieť. Receptov na vianočné koláčiky nie je nikdy dosť.:)
osky
04.11.09,09:22
ved ich mozme pisat uz do starsich tem.
je to prehladnejsie.:o
Nachtigal
04.11.09,09:34
určite nebudú chýbať medovníčky, linecké venčeky, medvedie tlabky a z krémových metrový koláč :confused:...... ostatné ešte podľa objednávky členov rodiny:D
ZEvina
04.11.09,09:56
nerozumiem vyznamu tejto temy.je ich tu "milion "rovnakych.ty si ich nevidela?????????????????????????????????????????? ????????????????

mimotemynová téma, nové recepty, nové koláčiky, aby si návšteva nemyslela, že sú koláčiky staré od minulého roka! :D:D:D
beba13
04.11.09,12:25
bože zase budú vianoce:eek:
Nachtigal
04.11.09,12:58
mimotemynová téma, nové recepty, nové koláčiky, aby si návšteva nemyslela, že sú koláčiky staré od minulého roka! :D:D:D
mimotemy ci pána, to ako keď nájdeš salónky od minulého roka a ideš si zuby vylámať, alebo raz som našla pri upratovaní k Veľkej noci, škatulu od topánok plnú kokosových ježov od Vianoc:D. Deti mi povedali, tak ti treba nemáš to stále pred nami schovávať:D
smutok
04.11.09,13:02
Vanilkové rožky,makové bubáky,linecké kolieska,pusinky a žĺtkové rezy.keďže od 1.vianočného sviatku budeme s hlavou rodiny len sami,tak snáď to všetko zbaštíme:D.
trisestri
06.11.09,10:51
olybaba
06.11.09,15:20
marina8
06.11.09,18:20
nic:D:D:D:D;););););)
ale rada si precitam, vase recepty, urcite sa daju pouzit pocas celeho roka nie iba na " stresujuce" Vianoce:D:)
Cecilia
06.11.09,18:38
Práve som urobila cesto na Medovníkovú roládu /recept z porady/, ktorú zajtra upečiem a v nedeľu zbaštíme.
tetrisss
06.11.09,18:53
Preco, tento vikend su Vianoce?:D
babi2
06.11.09,18:59
Preco, tento vikend su Vianoce?:D:D:D:D
Nachtigal
07.11.09,06:46
ja som upiekla metrový koláč, rozdelila na viac častí a dala do mrazničky. Postupne som ho v priebehu týždňa vyťahovala a chutil dobre. Vyskúšala som zamraziť aj iné rezy. Takže na Vianoce upečiem čerstvý metrový koláč a k tomu nejaké rezy alebo rolády, keď sa minie všetko krémové a príde nejaká neohlásená návšteva bude dobrá aj mrazená rezerva.
SMarti
07.11.09,18:16
Včera som tiež robila ten točený medovník z porady. Dala som tam okrem slivkového lekváru a orechov aj kandiz. ovocie. Je to fantastické, je toho veľa, zajtra chystáme oslavu, tak dúfam, že bude chutiť. A celý deň nám to tu krásne voňalo.
olybaba
08.11.09,05:50
olybaba
28.11.10,20:29
- dnes som zacala s vianocnym pecenim
- vyskusala som novy recept na medovniky :
"medovniky mäkke od zaciatku""
durisovad
28.11.10,20:32
Vcera som zacala piect vianocne oplatky, sladke aj DIA. Budem ich piect este pravdepodobne cely buduci tyzden, aby som vyhovela vsetkym, ktori su na ne zvyknuti.
kukučka
28.11.10,21:03
si obetavá, nikdy som to neskúšala a sotva budem.
Je veľký rozdiel medzi tvojimi a tými, ktoré si kúpim v obchode?
Ja upečiem kolieska s lekvárom, oriešky a vaječný koňak. Aha a ešte niečo so sušeným a kandizovaným ovocím. :D
osky
29.11.10,03:51
si obetavá, nikdy som to neskúšala a sotva budem.
Je veľký rozdiel medzi tvojimi a tými, ktoré si kúpim v obchode?
Ja upečiem kolieska s lekvárom, oriešky a vaječný koňak. Aha a ešte niečo so sušeným a kandizovaným ovocím. :D


vyroba oblatok si vyzaduje veeeeeeelmi vela trpezlivosti,lebo z velkej misy ktoru mas pred sebou skoro ani neubuda...:Dja som piekla len raz odvtedy uz nikdy,mala som pocit,ze sa tej misy s cestom nikdy nezbavim.....naberas malou lyzickou a trva to celu vecnost....chce to dobru hudbu,pokoj a cas.
ale s kupovanymi ich nemozes anilen porovnavat.ja kupujem od znamych ktori ich pecu doma.tie z obchodu su len taky tenky papier bez chute.
pepsikova
29.11.10,04:20
...nebudem piecť...tak ako každý rok- sa opakujem, že nebudem!...a vždy je toho kopa v mojich krásnych ozdobných plechových krabiciach ,lebo aj toto, aj také, aj to môže byť dobré...klasika...
pepsikova
29.11.10,04:22
...a vianočné oplatky pečú moji netrpezliví synkovia...by ste mali vidieť, akí kludní sú 6 hodín pri pečení...waw,škoda že len raz do roka sú vianoce!
durisovad
29.11.10,04:54
Pecenie oplatiek je relax. A naviac uz v celom dome citit, ze idu Vianoce. Ta ohromna vona skorice...
Llívia
29.11.10,05:39
Moja dobrá kamarátka nás (jej kamarátov) posledné 2 roky zásobila doma pečenými oblátkami a trubičkami :). (Tento rok asi nebude stíhať, lebo má malé dvojičky). A jej pán manžel nás zase zásobuje medíkom. :)

A čo budeme piecť?
Neviem, čo si naplánovala mama, ale ja si určite urobím moje obľúbené nepečené pečivo:

1 sladené kondenzované mlieko Salko zmiešam s 200 g kokosu (príp. aj viac podľa potreby). Hmotu dám do druhého dňa do chladničky, aby kokos nažil Salkom. Na druhý deň z hmoty pomocou formičky tvarujem osie úle (používam malú otváraciu formičku, je toho viac, lepšie to vyzerá, navyše sú tieto úle veľmi sladké a sýte a z veľkej formičky by to bol úľ aj za tri - štyri malé :D) - formičky vysýpam práškovým cukrom. Potom úle postavím na vidličku, polejem čokoládou (ale môžu zostať aj "holé") a nechám na teflónovej podložke, kým čokoláda nestuhne. Úle sa môžu aj mraziť.
Toto je recept z maminej písanky. Má k nemu písaných ešte 200 g práškového cukru, ale ja nedávam žiadny cukor (okrem toho, čo používam na vysýpanie formičiek) - je to sladké dosť.
Raz som použila kakaové (čokoládové) Salko, vtedy som musela dať aj cukor a dosť veľa cukru, lebo chuť bola taká nahorkastá.

A možno tento rok rozšírim perníkovú dedinu, keďže už nebude hroziť, že by sa mi do nej pustili škrečkovia :D
janaGT
29.11.10,06:02
vyroba oblatok si vyzaduje veeeeeeelmi vela trpezlivosti,lebo z velkej misy ktoru mas pred sebou skoro ani neubuda...:D

ja robím tak, že si odlievam do hlbokého taniera, potom to "ubúda rýchlejšie" :)
Je to lepší pocit, keď je prvý tanier fuč, druhý tanier fuč ... ako keď čakám, kým bude fuč celá misa ;)
Zdenka 0705
29.11.10,06:09
Vlani som prvý krát piekla oplatky, tiež to bol pre mňa relax a tá atmosféra sa nedá ničím nahradiť :) ... a ako Janka GT som tiež prelievala do taniera, lepšie sa robili a rýchlejšie ;) ubúdalo. Železá som mala požičané, neviem, či sa mi bude dať aj tento rok. A tiež mám taký recept, že cestíčko musí odstáť zvečera do rána, a keď som toho mala dosť, spravila som si aj dlhšiu pauzu...nič som tým nepokazila.
tetrisss
29.11.10,15:37
Livka a cim tie ule plnis?
DanielaSL
29.11.10,15:46
Ja sa každý rok zahrávam s myšlienkou, že už piecť nebudem...nerada to robím a nie som na to ani šikovná..že objednám u nejakej cukrárky...Ale nakoniec pečiem - medovníky, vanilkové rožky, orechové tyčinky ( toto za asistencie svokry) , drobné pečivo z vínového cesta a sem tam pridám aj niečo nové.... No a potom ešte nejaký naplnený koláčik..zvyčajne je favoritom metrový koláč. A keď sa o koláčiky podelím s mladými, zať mi na oplátku napečie venčeky...je na to macher..vždy sa mu podaria.:)
betka631
29.11.10,16:26
Danielka, ej tak toho zaťa Ti tak troška závidím, nezapožičaš? ;):D
betka631
29.11.10,16:27
Tak každý rok si samozrejme tiež hovorím, že upečiem max. 3 druhy a napokon je to niekedy aj 10. Tradične medovníky, vanilkové rožky, linecké, šuhajdy, grilážky, medové rezy. Teraz už pomaly preberá žezlo dcéra a baví ju to, čo mňa samozrejme teší, pretože ja pečiem len preto, že musím.;):)
osky
29.11.10,16:56
ja nebudem piecť NIČ ,

od pečenia sú iné majsterky...

mas perfektny nik,paci sa mi to;):D
durisovad
29.11.10,19:53
Moja mama hovorievala, ze aby boli stastlive Vianoce, musi byt sedem druhov peciva. Snazim sa to dodrziavat aj ja a zatial sme nestastlive Vianoce, chvala Bohu, nemali.
Llívia
29.11.10,20:38
Livka a cim tie ule plnis?
Tieto úle sa neplnia. Z tej hmoty sa môžu tvarovať aj guličky, ale pri mojej "šikovnosti" úle vyzerajú lepšie. :D:)
Robíme aj plnené úle na štýl "co dúm dal" (cháp: čo sa pri pečení pos.... :D:D) a plníme ich takou plnkou, aká zvýši a ak nezvýši, tak sú úle plné.

Mama dnes vyriešila vianočné pečenie (a trochu ma tým naštvala, lebo každý rok pečieme spolu a max. týždeň pred Vianocami): prišla som domov a už mala napečené plnené oriešky, čierne trubičky, linecké hviezdičky. Po naplnení to rozdelí do nádob, zamrazí a bude dúfať, že do Vianoc niečo z toho aj vydrží. :D

Mozgy (Mandľová triešť)
Asi 55 ks;294 kJ/ks
400 g štípaných mandlí, 150 g práškového cukru, 200 g čokolády podľa chuti
Mandle dáme na dosku, prikryjeme navlhčenou utierkou a necháme niekoľko minút navlhnúť. Plech vyložíme papierom na pečenie alebo alobalom. Do misy dáme mandle a práškový cukor a dôkladne premiešame. Potom ich dáme na plech. Pražíme v rúre predhriatej na 180 stupňov asi 10 – 15 min. Necháme vychladnúť. Nahrubo nasekanú čokoládu dáme do kovovej misky a rozpustíme v horúcom vodnom kúpeli. Necháme trochu vychladnúť. Mandle zmiešame s ešte tekutou čokoládou a lyžicou utvoríme asi 55 kopčekov. Dáme na plech vyložený papierom na pečenie a necháme stuhnúť. Namiesto mandlí môžeme použiť aj kukuričné lupienky.
Moje vylepšenia:
- olúpanie celých mandlí: mandle na chvíľu zaliať vriacou vodou, potom sa ľahko šúpu (nenechávam ich vo vode dlho, lebo potom sú také divné - zmäknuté),
- štípané mandle (nasekané na obdĺžniky): mandle zomeliem na klasickom ručnom mlynčeku, do ktorého dám strúhadlo na strúhanie jabĺk (to väčšie). Mandle takto zomeliem na väčšie kúsky,
- opečenie: dá sa urobiť aj v mikrovlnke - mám funkciu na zapekanie CRISP - treba ich častejšie kontrolovať, lebo sa "ľúbia" na krajoch a v strede pripáliť. Opečenie sa dá urobiť aj na klasickej panvici na sporáku - je to rýchlejšie ako v rúre a navyše ľahšie dohliadnem na to, aby sa mi mandle nepripálili, čo sa mi stávalo v rúre, že sa mandle pripálili z boku. A niekedy, keď mám pečenia už plné zuby, tak mandle len premiešam s cukrom, príp. túto zmes na chvíľu zohrejem v mikrovlnke,
- rozpustenie čokolády na opražené mandle: používam 3-4 druhy čokolády (bielu, mliečnu, horkú, na varenie). Čokoládu nastrúham na mlynčeku rovnako ako mandle a vmiešam ju do časti ešte horúcich opražených mandlí. Čokoláda sa krásne rozpustí. Nehrozí jej prihorenie. :) Alebo
- rozpustenie čokolády na nastrúhané mandle: mandle rozdelím na časti a do každej časti na mlynčeku nastrúham aj čokoládu (príp. najskôr nastrúham čokoládu, potom časť mandlí, mandle vyčistia strúhadlo, takže sa čokolády nepomiešajú). Zmes premiešam, dám zahriať do mikrovlnky, kým sa čokoláda nerozpustí,
- servírovanie: mozgy rozdelím do najmenších papierových košíčkov. Výborne vyzerá servírovanie na antikorovej tácke - vždy 2 rady z každej "farby" čokolády,
- tento recept sa dá robiť aj z iných orechov, u nás ho robíme z mandlí a lieskových orechov.
(Recept mám z nejakého časopisu o vianočnom pečení.)

Na obrázku: hore "kokosové úle" a "mozgy", v strede košičky a "čierne trubičky",
dole perníky a "plnené oriešky"
vzadu: dobytok pri vianočnom stole :D
ondrejvla
29.11.10,20:46
Vcera som zacala piect vianocne oplatky, sladke aj DIA. Budem ich piect este pravdepodobne cely buduci tyzden, aby som vyhovela vsetkym, ktori su na ne zvyknuti.

Už sa na ne teším, pečieš aj pre mňa pravidelne od roku 2007, sú úžasné a veľmi chutné aj tie DIA. Vždy na štedrý večer pri modlitbe myslím aj na Teba:)
ondrejvla
29.11.10,20:49
Moja mama hovorievala, ze aby boli stastlive Vianoce, musi byt sedem druhov peciva. Snazim sa to dodrziavat aj ja a zatial sme nestastlive Vianoce, chvala Bohu, nemali.

Tento rok sa budem držať aj ja tvojej rady... Ja upečiem 7 druhov a dcéra 7 druhov, veď to bude v jednej kuchyni:D
Llívia
29.11.10,21:26
Raz sme piekli 30 druhov - môžem ja za to, že v tom roku boli také skvelé časopisy o vianočnom pečení? :D
(Napečených kusov nebolo veľa - väčšina druhov bola robená z 200-250 g múky.)
durisovad
29.11.10,21:36
Tento rok sa budem držať aj ja tvojej rady... Ja upečiem 7 druhov a dcéra 7 druhov, veď to bude v jednej kuchyni:D
To budete mat duplovane stastlive Vianoce.
jozka56
29.11.10,21:40
tak ja sa pokúsim upiecť tých 7 druhov, uff to bude fuška:)
bettylou
29.11.10,21:59
kačku :D :---
kukučka
29.11.10,22:35
ja si vždy urobím najprv všetky cestá na robote a nechám odpočinúť do druhého dňa, oveľa lepšie sa s nimi potom pracuje.
A časť múky nahradím ražnou, cesto je vláčnejšie.
A možno to teraz vyskúšam v pekárni, hoci mám zakázané piecť. :---
osky
01.12.10,19:43
ja si vždy urobím najprv všetky cestá na robote a nechám odpočinúť do druhého dňa, oveľa lepšie sa s nimi potom pracuje.
A časť múky nahradím ražnou, cesto je vláčnejšie.
A možno to teraz vyskúšam v pekárni, hoci mám zakázané piecť. :---

aj ja mam zakazane,ale mne je to fuk.hadam nebudeme na vianoce bez kolacov.-moj muz je alergicky na to ked peciem-zda sa mu ze je to pricasto-mne nie.
dnes ked videl ze som si nakupila struhane mandle a oriesky,tak sa mu zdvihol tlak-ale som sa na neho skaredo pozrela,tak splasol:D
nebolo treba ani slovny prejav.hm,co spravi sila pohladu:---;)
osky
01.12.10,19:48
ja peciem kázdy rok nieco ine,co nemam vyskusane.
ale vanilkove rozky musim,lebo tie su uz take tradicne a potrebujem ich veru vela,aspon zo 7 davok-ako darceky pre rodinu.
nasla som aj dake Milka rohlicky,tak snad skusim tie a este citronove esicka a daku vianocnu stolu.
okrem toho by som rada upiekla kremes-daktory co su tu prilepene.
mam mi oznamila ze urobila uz oriesky a suhajdy.takze sedmoro by sme mali.
medovniky nepeciem,u nas v rodine akosi nejdu na dracku.
mama sa rozculovala ze uz nic nie je ako volakedy-mala malo cokolady,tak kupila este inu,tusim v lidli a ostala sediva.lentilky -kym stuhli,stratili celkom farbu.tot nase snazenie.:mad:
bnorika
02.12.10,12:54
Osky! Máš vyskúšané nejakú vianočnú štolu??? Napíšeš nám recept? Ďakujeme;)
mysimis
02.12.10,13:01
Veľmi dobré recepty na vianočnú štólu som našla včera v tohto týždňovom časopise Nový čas pre ženy.
evaj63
02.12.10,17:43
Ja si každý rok poviem, že upečiem len pár druhov. Ešte nikdy sa mi to nepodarilo, vždy ich bolo 9- 12 druhov. Minulý rok som sa zbadala až pri 15. tento rok si dávam zaväzok maximálne 5-6, dúfam, že sa mi to podarí.
Bez vanilkových rožkov by neboli ani vianoce, takže tie. Linecké- tie milujú moje deti, punčák, orechové gulky, venčeky, úliky.
Robievala som košíčky, šuhajdy, medovníčky,rafaelo,kokosovú roládu,metrový koláč,griláž, praclíky k tomu ešte perníkovú chalúpku.
verkaz
02.12.10,18:12
Tiež si každoročne hovorím, že budem piecť menej a dopadne to vždy tradične - medovníčky, medvedie labky, plnené oriešky, linecké kolieska, parížske rožky, vanilkové rožteky, kokosky, griláž, šuhajdy, úliky, medové rezy, makovník, vianočka, slané tyčinky a ak mi niekto dá nový dobrý recept. tak skúšam aj to. Už aby som začala piecť medovníčky,
truch
02.12.10,20:57
Osky! Máš vyskúšané nejakú vianočnú štolu??? Napíšeš nám recept? Ďakujeme;)
Výbornú štólu majú v Lidli, ja až tak nevypekám, radšej kúpim. Mama pečie každý rok tiež 8-12 druhov koláčikov a vždy mi polovicu zabalí:)
Zdenka 0705
03.12.10,06:40
Ja sa chystám upiecť túto, dám vedieť, ako sa podarila.
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=67034
katarina.j
03.12.10,06:45
Ja som včera skúšala nepečený krémeš- celkom fajn je, ale určite budem piecť "vínové koláčiky" a "hop do truby-šup do rury" su to rýchle koláče a málo surovín tam ide. a možno este niečo vykútram v receptoch. skúšala som aj "medvedie labky" len akosi mi nechceli po upečení vysypať sa z formičiek (ak niekto má radu ako na to, aby som sa s tým nes.... tak sem s nou, budem vdačná)
Zdenka 0705
03.12.10,06:51
Mne sa tri roky dozadu nechceli vyklápať, odvtedy neriskujem.
Malé kúsky - guličky, obalím ešte v ruke v hrubej múke a tak vtlačím do formičky, alebo do formičky dám trochu múky a až potom vtláčam cesto.
Vyklápali sa odvtedy v pohode, priam z formičiek vyskakovali :)
blazonko
03.12.10,06:57
Ja asi tradične. Linecké, makové rožky, orechový na oplátke, ešte nejaký s plnkou. A hlavne si chcem narobiť kooooooooopec čokolády. Mňam. Už teraz sa mi na ňu slinky zbiehajú. Ešte tak vystihnúť teploty, aké boli tento týždeň (-16), aby rýchlejšie tuhla. :D
katarina.j
03.12.10,07:00
Mne sa tri roky dozadu nechceli vyklápať, odvtedy neriskujem.
Malé kúsky - guličky, obalím ešte v ruke v hrubej múke a tak vtlačím do formičky, alebo do formičky dám trochu múky a až potom vtláčam cesto.
Vyklápali sa odvtedy v pohode, priam z formičiek vyskakovali :)
vdaka za radu, tak skúsim to s hrubou múkou (tiež ma to mohlo napadnuť:D)
Zdenka 0705
03.12.10,07:06
Ja asi tradične. Linecké, makové rožky, orechový na oplátke, ešte nejaký s plnkou. A hlavne si chcem narobiť kooooooooopec čokolády. Mňam. Už teraz sa mi na ňu slinky zbiehajú. Ešte tak vystihnúť teploty, aké boli tento týždeň (-16), aby rýchlejšie tuhla. :D
...a máš nejaký špeciálny a hlavne už odskúšaný receptík na tú čokoládu?
Tak prilož. Ďakujem.
truch
03.12.10,10:28
Akurát som bola v Lidli, dnes tú štólu zlacneli na 1,99€. Je kilová. v strede marcipán:) Jednu sme už celú zjedli:D
verkaz
03.12.10,10:49
blázonko aj ja čakám na Tvoj recept na čokoládu. Pamätám sa ako malé dieťa, keď ešte neboli kolekcie, tak nám mamina robila tiež čokoládu a ešte karamel. Samozrejme, že by do Vianoc nič nezostala. takže to musela skrývať. Ale dá sa pred deťmi niečo skryť ?
Zdenka 0705
03.12.10,11:24
pre Truch : Sú dve. Akú ste mali? Makovú či orieškovú?
Betina2
03.12.10,11:40
Aj ja mám ten problém, že chcem robiť zopár druhov a nakoniec ich je zo 10.
No ale tento rok tradične isto iste medovníčky, možno aj dvakrát, lebo u nás miznú už pred Vianocami, potom tradičné zázvorníky (ďumbierniky) z kila múky podla starodávneho svokrinho receptu. Oboje sa dá hodne dopredu upiecť a počas celých sviatkov pekne mäkkučné papkať. Najmä tie zázvorníky sú super, lebo vnútri sú mäkkučné a na vrchu chrumkavé, ako keby mali tenučkú škrupinku na sebe. Tieto dvoje musím najneskúr cez tento víkend postíhať. A deti budú ozdobovať medovníčky. To je ich.
No a ešte zvykneme klasické linecké lepené kolieska (alebo kvietky).
Z nepečených sa mi osvedčili piškótové gulky s rôznymi náplňami - s marhulovým džemom, nutelou, mletými orechmi, kokosom, kompótovými višňami - tie pre dospelákov aj do rumu alebo vodky vopred namáčam, alebo ozdobíme kandizovaným ovocím, orieškom, dajú sa na tisíc spôsobov pripraviť. Pripravím viacnásoe duplovanú dávku základnéj hmoty a potom len rozdelím a prísady rôzne doplním. Ugúlam, obalím, ozdobím, dám do papierového košíčka a odložím schladiť. Toto stačí ale až 1-3 dni pred dňom podávania. Za ten čas sa pekne chute spoja
A určite aj nejaký smotanový alebo pudingový zákusok alebo tortu spravíme). estra dúfam spraví šuhajdy, tak niečo vymeníme.
No a nesmú chýbať slané tyčinky z lístkového cesta alebo pagáčiky.
Aby som nezabudla, vlani sme robili namiesto vanilkových rožkov kávové a boli fantastické. Jeden špic sme vždy do bielej čokolády namáčali.
No nejako sa mi to množstvo zase zväčšuje :(
Betina2
03.12.10,11:41
No a medzi sviatkami možno, ak budú všetci moji chlapi poslúchať, tak karamelové veterníky.
Soňula
03.12.10,11:44
Aj ja mám ten problém, že chcem robiť zopár druhov a nakoniec ich je zo 10.
No ale tento rok tradične isto iste medovníčky, možno aj dvakrát, lebo u nás miznú už pred Vianocami, potom tradičné zázvorníky (ďumbierniky) z kila múky podla starodávneho svokrinho receptu. Oboje sa dá hodne dopredu upiecť a počas celých sviatkov pekne mäkkučné papkať. Najmä tie zázvorníky sú super, lebo vnútri sú mäkkučné a na vrchu chrumkavé, ako keby mali tenučkú škrupinku na sebe. Tieto dvoje musím najneskúr cez tento víkend postíhať. A deti budú ozdobovať medovníčky. To je ich.
No a ešte zvykneme klasické linecké lepené kolieska (alebo kvietky).
Z nepečených sa mi osvedčili piškótové gulky s rôznymi náplňami - s marhulovým džemom, nutelou, mletými orechmi, kokosom, kompótovými višňami - tie pre dospelákov aj do rumu alebo vodky vopred namáčam, alebo ozdobíme kandizovaným ovocím, orieškom, dajú sa na tisíc spôsobov pripraviť. Pripravím viacnásoe duplovanú dávku základnéj hmoty a potom len rozdelím a prísady rôzne doplním. Ugúlam, obalím, ozdobím, dám do papierového košíčka a odložím schladiť. Toto stačí ale až 1-3 dni pred dňom podávania. Za ten čas sa pekne chute spoja
A určite aj nejaký smotanový alebo pudingový zákusok alebo tortu spravíme). estra dúfam spraví šuhajdy, tak niečo vymeníme.
No a nesmú chýbať slané tyčinky z lístkového cesta alebo pagáčiky.
Aby som nezabudla, vlani sme robili namiesto vanilkových rožkov kávové a boli fantastické. Jeden špic sme vždy do bielej čokolády namáčali.
No nejako sa mi to množstvo zase zväčšuje :(

Neprezradila by si ten starodávny recept na zázvorníky a recept na "kávové rožky" ? Tie zázvorníky by som chcela skúsiť....
Betina2
03.12.10,12:33
Neprezradila by si ten starodávny recept na zázvorníky a recept na "kávové rožky" ? Tie zázvorníky by som chcela skúsiť....

nie je problém.

Zázvorníky:
Na 1 dávku cesta potrebujeme:
* 1 kg hladkej múky špeciál 00
* 1 kg práškového cukru
* 8 celých vajec
* 6-7 polievkových zarovnaných lyžíc mletého sušeného zázvoru (dostať kúpiť bežne ako koreninu v potravinách), je to cca -+ 40 g = 2 balíčky po 20 g
* asi 2-3 čajové lyžičky alebo za plný náprstok sódy bikarbóny (nie prášok do pečiva !!!)

Cesto sa musí zamiesiť a povykrajovať deň dopredu. !!!
Takže vymiešaš vajcia s cukrom, múku zmiešaš so sódou bikarbónou a zázvorom. Pridáš k múčnej zmesi vajcovo-cukrovú zmes a všetko poriadne zamiesiš. (Svokor to nerozdeloval a nahádzal všetko naraz do misy a zamiesil, aj tak boli dobré ). Vyvalkáš na pomúčenej doske a povykrajuješ väčšie tvary (od 6-7 cm a viac), najlepšie kvety alebo kruhy, tie sa dajú aj pohárom vykrajovať. Nezabudni vykrojiť aj stred, napríklad náprstkom alebo úzkym pohárikom, s priemerom cca od šírky palca a viac. Ak by si nevykrojila, pri pečení by sa stred velmi vydul a okraje by spadli, to sme mali prvýkrát, také "vesmírne chrasty", tak ich môj muž nazýval, ale aj tak sa všetky pojedli :).
Ako vykrajuješ, tak na plech vystlaný suchým papierom na pečenie (dá sa aj bez neho) hore nohami opačne ukladáš. Dobre čítaš, hore nohami. Čo pri vykrajovaní bolo na pomúčenej doske dole, to bude teraz vrchná strana koláčika. Treba zachovať trochu odstup, lebo pečením sa dosť nafúknu.
Volne pri izbovej teplote necháš cez noc "odstáť". Ja mám papiere väčšinou na sušáku na prádlo rozložené.
Na druhý deň vykúriť rúru na strednú teplotu, cca 180 st.C. a na strednej mriežke upečieš v predhratej rúre. Treba sledovať, a ak chytajú ružovú farbu, sú upečené, rýchlo sa totiž už potom môžu spáliť. Vrch by mal byť chrumkavý, akoby taká kôrka. Nechať vychladnúť a odložiť do krabice. Môžeš k nim pridať kúsok kôrky aby zmäkli rýchlejšie. nám vyhovujú chrumkavé :)
Ved vyskúšaj len s polovičnou dávkou a uvidíš.
Idem ich teraz cez víkend poriešiť, tak možno aj fotečku priložím...
ela77
03.12.10,13:45
Dnes som dostala tento meil s prílohou, vraj, Betlehemček pre teba.
68280
tetrisss
03.12.10,16:33
A kavove rozky mame kde? :---
lavanda
03.12.10,19:21
Našla som z predvlaňajška fotku prvej várky vianočného pečiva, sú na nej: Trojaké medovníčky, citrónové kolieska, orechové koláčiky, vanilkové rožky, čokoládové rožky, lepené orechové kvetinky, husárske očká, mandľové koláčiky. V druhej a tretej várke som potom robila hrozienkové koláčiky, orieškové placky, žĺtkové rezy, karamelové oblátky, vínové kolieska, škoricové hviezdičky, bielkový chlebík, nafúknuté medvedie labky a nepečenú kokosovú roládu a orechové guľky. Viem to presne, lebo už roky pečiem na želanie mojej rodiny len tie veci, ktoré im najviac chutia:). Všetko robím z dvojitej dávky, len čokoládové rožky a orechové koláčiky z trojitej:D, tie idú najrýchlejšie.
evaj63
04.12.10,16:37
Už to začína, zamiesila som na medovníčky.
terezamaria
04.12.10,16:48
Tiež si každoročne hovorím, že budem piecť menej a dopadne to vždy tradične - medovníčky, medvedie labky, plnené oriešky, linecké kolieska, parížske rožky, vanilkové rožteky, kokosky, griláž, šuhajdy, úliky, medové rezy, makovník, vianočka, slané tyčinky a ak mi niekto dá nový dobrý recept. tak skúšam aj to. Už aby som začala piecť medovníčky,

Verkaz - ja zasa poprosím recept na parížske rožky. Mám 3 recepty a ani jeden sa mi nepáči. Hlavne na ten spodný rožok alebo tyčinku potrebujem iný recept. Krém a čokoládová poleva už problém nie je. Ďakujem.:):):)
adi11
04.12.10,20:12
Verkaz - ja zasa poprosím recept na parížske rožky. Mám 3 recepty a ani jeden sa mi nepáči. Hlavne na ten spodný rožok alebo tyčinku potrebujem iný recept. Krém a čokoládová poleva už problém nie je. Ďakujem.:):):)

Ja mám na parížske rožky-vyskúšané takýto recept /len cesto/:

5 bielkov a 30 dkg práškov. cukru šlaháme nad parou, keď zhustne pridáme 30 dkg orechov a 1 dkg hrubej múky. Dáme do vrecúška a robíme malé rožky.
terezamaria
04.12.10,20:21
Ja mám na parížske rožky-vyskúšané takýto recept /len cesto/:

5 bielkov a 30 dkg práškov. cukru šlaháme nad parou, keď zhustne pridáme 30 dkg orechov a 1 dkg hrubej múky. Dáme do vrecúška a robíme malé rožky.

Anička, zajtra spravím predprípravu a vyskúšam, určite sa Ti ozvem, ako to dopadlo, ďakujem krásne.
Pekáč alebo papier na pečenie mastíš? A čím?:):):)
adi11
04.12.10,20:25
Anička, zajtra spravím predprípravu a vyskúšam, určite sa Ti ozvem, ako to dopadlo, ďakujem krásne.
Pekáč alebo papier na pečenie mastíš? A čím?:):):)

Nemáš začo ďakovať, mala som recepty po ruke, len vnuk bol na PC a 2 PC mi štrajkuje.....pekáč mastím trochu vždy normálne olejom..nech sa ti vydaria...:)
adi11
04.12.10,20:29
ja ich mám strašne rada, ale vnuk nie, ten punčáky a medovníky, tak asi ich nebudem robiť..ide tam veľa orechov a nemám moc
hubatá
05.12.10,07:25
Keď boli moje deti malé, tak som im vrazila na kolená ohromnú krabicu s receptami:
1. od babky písanými naslinenou inkustovou tužkou, kde som vždy musela rozmýšľať čo je to "múdra hlava do pečiva" a "cerez", s poznámkou "od Betky"
2. od mojej mamy a od svokry písané modernejšie na písacom stroji a ktoré obsahovali už výrazy "prášok do pečiva", "smetol", s poznámkou "od kolegyne Vierky"
3. s mojimi receptami povystrihovanými zo Života, Slovenky alebo z českého časopisu "Praktická žena" a používala som "kypriaci prášok" a "ivu".
Vždy vyhrali tie recepty s obrázkami, ktoré boli naobchytanejšie, mastné a zababrané od čokolády.

Včera som nechala vnučku surfovať po internete a čo myslíte, aké zákusky pečieme na tohtoročné Vianoce???
No predsa: medovníky, zázvorníky, linecké, medvedie tlapky, grilážové, BB roládu, orechové guľky ......... a používame výrazy "prdopeč", "cera" !!!!

Svet sa mení ale chute a spomienky zostávajú a pripomínajú nám na Vianoce aj tých, ktorí už nie sú medzi nami......


Včera
durisovad
05.12.10,08:33
Taketo recepty mam aj ja a vzdy, ked potrebujem, aby sa kolace a zakusky vydarili, ich pouzivam, pretoze su overene generaciami.
Na vianocne oplatky mam recept,ktory je od mojej prastarej mamy a oplatky kazdemu chutia.
Gapo
05.12.10,10:04
Ak ma nechytí ošiaľ, tak skoro nič. Dajaké pajgle a linecké kolieska, možno aj orechové rohlíčky a že by aj dobré záhorácke zázvorníky? Na a trochu na spestrenie plnené košíčky.:---:D
No a keby som vedel recept mojej mamy na punčáky, ibaže neviem a ona ich robila super šťavnaté.
ludmila12
05.12.10,10:09
ja som sa tento rok pohrala s medovníčkami a lineckými koláčikmi
ludmila12
05.12.10,10:14
a ešte pár kúskov
Zdenka 0705
05.12.10,10:39
nie je problém.

Zázvorníky:
Na 1 dávku cesta potrebujeme:
* 1 kg hladkej múky špeciál 00
* 1 kg práškového cukru
* 8 celých vajec
* 6-7 polievkových zarovnaných lyžíc mletého sušeného zázvoru (dostať kúpiť bežne ako koreninu v potravinách), je to cca -+ 40 g = 2 balíčky po 20 g
* asi 2-3 čajové lyžičky alebo za plný náprstok sódy bikarbóny (nie prášok do pečiva !!!)

Cesto sa musí zamiesiť a povykrajovať deň dopredu. !!!
Takže vymiešaš vajcia s cukrom, múku zmiešaš so sódou bikarbónou a zázvorom. Pridáš k múčnej zmesi vajcovo-cukrovú zmes a všetko poriadne zamiesiš. (Svokor to nerozdeloval a nahádzal všetko naraz do misy a zamiesil, aj tak boli dobré ). Vyvalkáš na pomúčenej doske a povykrajuješ väčšie tvary (od 6-7 cm a viac), najlepšie kvety alebo kruhy, tie sa dajú aj pohárom vykrajovať. Nezabudni vykrojiť aj stred, napríklad náprstkom alebo úzkym pohárikom, s priemerom cca od šírky palca a viac. Ak by si nevykrojila, pri pečení by sa stred velmi vydul a okraje by spadli, to sme mali prvýkrát, také "vesmírne chrasty", tak ich môj muž nazýval, ale aj tak sa všetky pojedli :).
Ako vykrajuješ, tak na plech vystlaný suchým papierom na pečenie (dá sa aj bez neho) hore nohami opačne ukladáš. Dobre čítaš, hore nohami. Čo pri vykrajovaní bolo na pomúčenej doske dole, to bude teraz vrchná strana koláčika. Treba zachovať trochu odstup, lebo pečením sa dosť nafúknu.
Volne pri izbovej teplote necháš cez noc "odstáť". Ja mám papiere väčšinou na sušáku na prádlo rozložené.
Na druhý deň vykúriť rúru na strednú teplotu, cca 180 st.C. a na strednej mriežke upečieš v predhratej rúre. Treba sledovať, a ak chytajú ružovú farbu, sú upečené, rýchlo sa totiž už potom môžu spáliť. Vrch by mal byť chrumkavý, akoby taká kôrka. Nechať vychladnúť a odložiť do krabice. Môžeš k nim pridať kúsok kôrky aby zmäkli rýchlejšie. nám vyhovujú chrumkavé :)
Ved vyskúšaj len s polovičnou dávkou a uvidíš.
Idem ich teraz cez víkend poriešiť, tak možno aj fotečku priložím...
Betinka, ja som sa tak napašmala na *Tvoje* ;) zázvorníky, že som ich včera zamiesila, vykrojila a otočila dolu hlavou :D... a dnes piekla, ale len zo štvrť dávky /pre istotu/. Najprv všetko išlo ako malo, ale nakoniec sa mi rozliali, vrch držal formu, ale spodok úúúplne rozliaty. :eek: ... chuťovo sú dobré, ale ten vzhľad :confused: .. nevieš, čo som mohla robiť špatne?
terezamaria
05.12.10,11:00
ja som sa tento rok pohrala s medovníčkami a lineckými koláčikmi

Ľudmilka normálka sa teším s Tebou, milujem vyzdobovanie medovníčkov, máš ich prekrásne a tie " sviňky " sú úžasné. Ako robíš bielu polevu, 1 bielko a
14 dkg práškového cukru? Dala by som Ti aj 100 bodov.:):):):):)
tetrisss
05.12.10,11:34
Veru, Ludmilka, riadne si sa vysantila, su peknucke.:---
ludmila12
05.12.10,12:22
ďakujem dievčatá, dávam 140 až 150 g cukru na 1 bielko, trochu citrónovej šťavy, ale úspech vymiešania je aj od dľžky miešania. Keď som robila prvú polevu, tak som vymiešala cukor s bielkom až bol dostatočne tuhý a poleva nebola pekná, na niektorých to je vidieť, pozor cukor treba miešať 2o minút a vtedy je poleva prekrásna samozrejme cukor treba viac krát preosiať. A ešte miešam metličkami na cesto. Niektoré medovníčky sú zdobené marcipánom. Tešila som sa pri tom ako malé dieťa a teraz sa teším druhý, tretí a ....... krát pretože robím balíčky a rozdávam ľuďom ktorých mám rada a budem rozdávať až do vianoc. Ani nechcite vedieť koľko kúskov som už spravila. Prajem vám krásnu predvianočnú atmosféru aj vďaka prevoňanej domácnosti medovníčkami. :):)
rozum
05.12.10,18:27
Prosím o recept na vianočné perníčky ktoré sú mäkké a dajú sa zdobiť.Ďakujem pekne.http://www.kreativni-stranky.wz.cz/medovniky1.jpg
osky
05.12.10,19:23
Našla som z predvlaňajška fotku prvej várky vianočného pečiva, sú na nej: Trojaké medovníčky, citrónové kolieska, orechové koláčiky, vanilkové rožky, čokoládové rožky, lepené orechové kvetinky, husárske očká, mandľové koláčiky. V druhej a tretej várke som potom robila hrozienkové koláčiky, orieškové placky, žĺtkové rezy, karamelové oblátky, vínové kolieska, škoricové hviezdičky, bielkový chlebík, nafúknuté medvedie labky a nepečenú kokosovú roládu a orechové guľky. Viem to presne, lebo už roky pečiem na želanie mojej rodiny len tie veci, ktoré im najviac chutia:). Všetko robím z dvojitej dávky, len čokoládové rožky a orechové koláčiky z trojitej:D, tie idú najrýchlejšie.


tie nahrubo vyznacene by ma potesili.nenapises receptiky?dakujeme.
osky
05.12.10,19:48
Osky! Máš vyskúšané nejakú vianočnú štolu??? Napíšeš nám recept? Ďakujeme;)

stolu este ziadnu vyskusanu nemam ale chcela by som vyskusat jednu z tej knizky co som si nedavno kupila.potom cez vikend napisem dalsie recepty,lebo teraz tu nemam svoje knizky.
zatial som upiekla vanilkove rozky/5 a pol davky-cca 200kusov,poratam a napisem/,citronove rozky z 2 davok/podla receptu na citronove esicka,prilepila som v inej teme,je ich cca 150ks/ a z 1 davky Milka cokoladove rozky,velmi dobre,tie este upeciem z 2 davok-zatial mam cca 60 ks.
tento rok som sa zamerala na rozteky;),ale aj tak su kazde uplne ine.
vanilkove su v cukre a citronove budu mat konceky v bielej citrovej poleve.no a cokoladove su tmave a konceky budu mat v cokolade omocene.
jozka56
05.12.10,21:30
no pomaly začnem mať mindráky.....neupratané, nenapečené, nenakúpené, ani času nebude...ale úsmev zostane:)
terezamaria
06.12.10,06:48
Jožka a to je to najkrajšie, čo budeš mať. Neboj, všetko stihneš :):):)
magno
06.12.10,09:43
jozka.....ak ta to utesi,nie si jedina.............neboj nic-urcite to postihame aj my a s usmevom :)
kukučka
06.12.10,16:58
osky
06.12.10,17:14
dostala som sa nahodne k jednemu casopisu,tak prikladam stolu,ktora tu je .vyskusajte a napiste,aka bola.

Drazdanska stola
2 salky hladkej muky
1 kocka masla
1 salka hrozienok
2/3 salky kandizovanej pomarancovej a citronovej kory
1/2salky cukru
1/3 salky vlazneho mlieka
1 zltok
2/3 kocky drozdia
1 PL rumu
1 KL struhanej citronovej kory
stipka soli
stipocka muskatoveho oriesku

-v salke s vlaznym mliekom rozmiesat drozdielyzicu muky a lyzicu cukru,nechat vykysnut
-jednu salku muky preosejeme do misky,pridat cukor,sol,musk.oriesok,hrozienka,koru.
-maslo rozdelime na 5 rovnakych dielov.jeden si odlozime bokom,a ostatne 4 vymiesame s rumom a zltkom-potom to pridame k mucnej zmesi v miske
-vsetko to v miske napokon zalejeme kvaskom v mlieku.
-cesto vypracujeme vareskou,kym sa nezacne lepit,potom pridame ostatnu muku a rukami vymiesime krasne polotuhe cesto.
-prikryt utierkou a na teplejsom mieste nechat nakysnut asi hodinu.
-vykysnute cesto vyvalkame na velkost cca 30x40cm
-kratsie okraje zohneme smerom k stredu,dlhsie okraje prehneme do dvoch tretin z kazdej strany tak,ze sa okraje na strede asi jednou tretinou prekryvaju.
-stolu dame na plech vylozeny papierom,stred stlacime po dlzke hranou dlane a nechame ju este asi 20 minut na teplom mieste kysnut.
-ruru predhriat na 165 stupnov a stolu pecieme cca 50 minut.
-hrozienka ktore sa pripecu oskrabeme,lebo byvaju horke
-potom stolu potrieme viackrat stopenym maslom/to je ten ostatny kusok masla/ a posypeme cukrom.
osky
06.12.10,18:42
este prilepim zopar z noveho cisla Novy cas pre zeny,prave mi doniesla mamina.
tvarohova stola s kandizovanym ovocim

400g polohr.muky
1 prasok do peciva
180g prask.cukru
1 vanilkovy cukor
250g tvarohu
200g masla/margarinu/
2 vajcia
stava a kora z pol citrona
50g hrozienok
150g miesaneho kandizovaneho ovocia
40g sekanych vlasskych orechov
40g lupanych mandli
50g masla na potretie

do misky preosiat muku,prasok do peciva,cukor a vanilku
-pridat tvaroh,maslo,vajcia,citron
-vymiesit vlacne cesto
-don zapracovat horzienka,orechy a ovocie
-na doske vypracujeme z cesta podlahovastu sisku,stred po dlzke stlacime
-piect v rure vyhriatej na 180 stupnov asi 1 hodinu
-este horucu stolu popotierame maslom a posypeme cukrom
osky
06.12.10,19:08
orechovo medova stola-racio
150g lupanych mandli
100g lieskovcov
1 kocka drozdia
200ml vlazneho mlieka
250g tmavej psenicnej muky/T1050/
350g celozrnnej spaldovej muky
stipka soli
100g hnedeho cukru
2 KL skorice
pol KL mletych klincekov
pol KL mleteho kardamomu
pol KL noveho mleteho korenia
pol KL struhanej pomarancovej kory
po KL struhanej citronovej kory
100g mäkkeho masla
50g medu
2 vajcia
1 zltok

-mandle a lieskovce nasekat na drobno
-drozdie rozmrvit a rozmiesat v 50 ml mlieka
-muky zmiesat s orechmi,cukrom,koreninami a solou,pridat obe kory.
vsetko dame zmiesane do misky ,do stredu vyhlbit jamku a do nej vliat pripraveny kvasok
-zasypat mukou a nechat prikryte asi 15 minut vykysnut
-na okraje muky pokkladieme kusky masla,pridame med,vajcia ,zltok,zvysne mlieko
-vypracujeme hladke cesto,vytvarujeme z neho gulu,dame do misky a prikryte nechame kysnut dalsiu hodinu
-objem sa ma zdvojnasobit
-cesto znova premiesit,vyformovat valcek a stred stlacit do tvaru stolu
-plech vylozime papierom a nan ulozime stolu
-zakrytu nechame este kysnut 15 minut
-potom ju pecieme cca hodinu v rure vyhriatej na 180 stupnov
-hotovu nechat vychladnut a posypat praskovym cukrom
Gapo
07.12.10,16:06
Dnes som objavil vínové koláčiky. Jednoduché. Také niečo robila moja mama, tak to skúsim, možno to bude dobré.:---
1 Palmarín, 7 PL bieleho vína, 300g hladkej múky, 300g práškového cukru, Vypracovať cesto, rozvaľkať na 1cm, vykrajovať hviezdičky či čokoľvek iné, dať na suchý plech, upiecť pri 180 st. cca 20 min. Hneď po upečení obaliť v práškovom cukre.
osky
07.12.10,16:25
este by som chcela pripomenut,v suvislosti so stolami,ze v teme biskupsky chlebicek som pridala nedavno tiez rozne recepty a sa mi zda ze tie kysnute su vlastne stoly,nie chlebicky.mozete si to pozriet,mozno vas to oslovi.;)
tina1
08.12.10,13:54
Dnes som objavil vínové koláčiky. Jednoduché. Také niečo robila moja mama, tak to skúsim, možno to bude dobré.:---
1 Palmarín, 7 PL bieleho vína, 300g hladkej múky, 300g práškového cukru, Vypracovať cesto, rozvaľkať na 1cm, vykrajovať hviezdičky či čokoľvek iné, dať na suchý plech, upiecť pri 180 st. cca 20 min. Hneď po upečení obaliť v práškovom cukre.

tiež ich robím ale takto:
Potrebujeme: 250 g palmarín, 300 g hladká múka špeciál, 7 PL bieleho vína
práškový a vanilkový cukor na obaľovanie
-prísady vypracujeme na hladké a pevné cesto.
-rozvaláme na hrúbku cca 3 - 4 mm a vykrajujeme rôzne tvary
-upečené obaľujeme zo všetkých strán v práškovom cukre zmiešanom s vanilkovým cukrom...sú krehučké a krásne voňavučko jemnučké.
Pre obmenu robím ich aj naslano:
-potieram vajíčkom a položím napr. píniový oriešok alebo kešu oriešok, popraším soľou, syr, mak, sezam........fantazii sa medze nekladú
Vlastas
08.12.10,14:15
pre chlapov takýto vianočný betlehem
lavanda
08.12.10,19:43
tie nahrubo vyznacene by ma potesili.nenapises receptiky?dakujeme.

Takto vyzeral dnes môj kuchynský stôl, ukladala som a lepila a ešte poobede som piekla tie citrónové kolieska, tie idem teraz zlepovať a zajtra pridám recepty na ostatné pečivo, zatiaľ nech sa páči aspoň tie, čo mám už spracované - najradšej máme tie orechové koláčiky, sú zvonka krehko chrumkavé a zvnútra mäkučké:).
durisovad
08.12.10,19:49
Ty si sikulka, tolko mas toho napeceneho, ze by si kludne mohla otvorit cukraren.
betka631
08.12.10,20:12
Takto vyzeral dnes môj kuchynský stôl, ukladala som a lepila a ešte poobede som piekla tie citrónové kolieska, tie idem teraz zlepovať a zajtra pridám recepty na ostatné pečivo, zatiaľ nech sa páči aspoň tie, čo mám už spracované - najradšej máme tie orechové koláčiky, sú zvonka krehko chrumkavé a zvnútra mäkučké:).

Lavanda, teda úprimne ti poviem, že keď pozerám na to množstvo, ktoré už máš napečené, tak som dostala depku z toho, že ja ešte ani len nepremýšľam nad pečením.;):)
Tak to akože už mám začať aspoň uvažovať? :D
durisovad
08.12.10,20:41
Ja zvyknem piect posledny predvianocny tyzden a zatial som vzdy vsetko stihla. Ale je pravda, ze take kvanta ani tolko druhov ako ma uz napecene Lavanda, som nikdy nerobila. Drzim sa toho, co moja mama aj stara mama robievali - pre stastie staci 7 druhov.
verkaz
08.12.10,21:07
Verkaz - ja zasa poprosím recept na parížske rožky. Mám 3 recepty a ani jeden sa mi nepáči. Hlavne na ten spodný rožok alebo tyčinku potrebujem iný recept. Krém a čokoládová poleva už problém nie je. Ďakujem.:):):)
Až teraz som si otvorila tému, tak ak si si nevybrala tu je môj recept na parížske rožky :
cesto : 5 bielkov, 40 dkg práškový cukor, 25 dkg vlašské orechy
Bielka vyšlaháme nad parou na tuhý sneh. Za stáleho šlahania po lyžičke pridávame cukor. Po odstavení vmiešame orechy. Špricou vytláčame na oblátku tvary rožtekov, ktoré sušíme v mierne teplej rúre 15 alebo 20 minút. Po vychladnutí vyrezávame.
plnka : 5 žĺtkov a jedno celé vajce a 20 dkg kryštálového cukru šlaháme nad parou asi 15 minút. Maslo vymiešame s kakaom a pridáme vychladnutý krém. Plnku vytlačíme na rožteky, necháme zachladnúť a polievame čokoládovou polevou.
Ešte mám aj tento recept ale moji majú radšej tie na oblátke.
30 dkg kryštálový cukor, 15 dkg orechy, 4 bielka a 10 dkg polohrubá múka. Všetko spolu varíme nad vodným kúpeľom. Po vychladnutí z hmoty vytláčame rožky a pečieme v mierne teplej rúre. Ďalej je postup ako v prvom recepte.
Dúfam, že sa ti podaria a hlavne budú chutiť.
verkaz
08.12.10,21:24
Prosím o recept na vianočné perníčky ktoré sú mäkké a dajú sa zdobiť.Ďakujem pekne.http://www.kreativni-stranky.wz.cz/medovniky1.jpg
Mám dobrý osvedčený dlhoročný recept na medovníčky :
65 dkg hladká múka, 150 dkg tekutý med, 250 dkg práškový cukor, 5 dkg rozpustené maslo, 3 celé vajíčka, 1 žĺtok, 1 kávová lyžička perníkové korenie, 2 kávové lyžičky sóda bikarbóna, 5 polievkových lyžíc mlieko a trochu rumu.
Všetko spracujeme na hladké cesto, ktoré necháme asi 2 hodiny v chlade odpočinúť. Potom rozvaľkáme s vykrajujeme rôzne tvary.
Opatrne ich ukladáme na slabo vymastený plech, potrieme rozšľahaným vajíčkom a upečieme. Môžeme do stredu dať oriešok alebo mandľu. Je ich z tejto dávky aj 4 plechy (podľa veľkosti vykrajovaných tvarov).
Už ich mám upečené, len zdobiť sa mi dáko nechce. Už mám aj vanilkové rožteky.
lavanda
08.12.10,21:33
Ty si sikulka, tolko mas toho napeceneho, ze by si kludne mohla otvorit cukraren.

To nie je všetko pre nás:eek:. Tá škatuľa vpredu vľavo je pre dcéru (ona pečie iné a tiež mi dá "na koštovku:)), vzadu vpravo hore je do detského domova, kam už roky nosím na Vianoce aj na Veľkú noc domáce pečivo (ešte jednu škatuľu im nabalím, len ju musím niekde zohnať, nemala som už doma viac voľných), ďalšiu zbalím pre rodičov, do roboty tiež pôjde ďalšia, preto vždy pečiem také kvantá:). Ale aj my toho pojeme dosť:o:rolleyes::D...
Valcake
08.12.10,22:10
...tak to je množstvo koláčikov. Ja by som ti poslala škatuľu:---:D:D...o jeden šľachetný čin viac;)
lavanda
08.12.10,23:38
tie nahrubo vyznacene by ma potesili.nenapises receptiky?dakujeme.

Nech sa páči aj ostatné vyznačené recepty:).
aninocka
09.12.10,07:48
skvele recepty su aj tu http://www.akosatorobi.sk/videa/vianoce
urcite budem podla toho robit
marokany http://www.akosatorobi.sk/video/1700/marokany
štólu http://www.akosatorobi.sk/video/1699/vianocna-stola
vanilkové rožteky http://www.akosatorobi.sk/video/949/vanilkove-rozteky
medovu roladu http://www.akosatorobi.sk/video/942/medova-rolada
a medovníčky sú už na stole :) http://www.akosatorobi.sk/video/1701/vianocne-medovniky

a rozmyslam aj nad tym, ze recept na kapra trosku zmenim http://www.akosatorobi.sk/videa/kapor - celkom sa mi paci na vine... tak uvidime.
Žabinka
09.12.10,08:43
Ja sa trošku hanbím, ale ja každoročne nepečiem nič. Nie je mi to totiž veľmi blízka činnosť. Vianočné koláčiky si zvyknem objednať v osvedčenom obchodíku. Ale práve včera sme s dcérkou ( má výborné presviedčacie metódy :D) aj synom piekli medovníčky -prvý raz - z kúpeného cesta. Podľa mňa nie sú príliš vydarené, preto som radšej nefotila, ale deti sa pri tom aspoň zabávali. Ešte ma môže zachrániť vianočný jarmok, tam si kúpim dáke krajšie :D.
Dievčence, úprimne vám závidím vašu šikovnosť. Ako tak čítam vaše recepty, je tu samá šikuľka.
vema
09.12.10,11:55
Prosím vás, dá sa dať do mrazničky aj koláčik s čokoládovou polevou. Nič sa poleve nestane? Kto má skúsenosť? Potrebujem súrne.
Gapo
09.12.10,12:35
Kdesi som tu čítal, že pre chlapov vianočný betlehem, tiež som jeden postavil, aha...;):D:D:D
mysimis
09.12.10,12:40
Prosím vás, dá sa dať do mrazničky aj koláčik s čokoládovou polevou. Nič sa poleve nestane? Kto má skúsenosť? Potrebujem súrne.

Áno môžeš, nestane sa mu vôbec nič. Keď potrebuješ vyberieš z mrazničky a necháš rozmraziť a máš "napečené".
erzet
09.12.10,13:07
Prosím vás, dá sa dať do mrazničky aj koláčik s čokoládovou polevou. Nič sa poleve nestane? Kto má skúsenosť? Potrebujem súrne.
Ja by som to neriskoval, pošli.
ela77
09.12.10,16:03
Niečo pre chlapov68537
Betina2
10.12.10,08:47
nie je problém.

Zázvorníky:
Na 1 dávku cesta potrebujeme:
* 1 kg hladkej múky špeciál 00
* 1 kg práškového cukru
* 8 celých vajec
* 6-7 polievkových zarovnaných lyžíc mletého sušeného zázvoru (dostať kúpiť bežne ako koreninu v potravinách), je to cca -+ 40 g = 2 balíčky po 20 g
* asi 2-3 čajové lyžičky alebo za plný náprstok sódy bikarbóny (nie prášok do pečiva !!!)

Cesto sa musí zamiesiť a povykrajovať deň dopredu. !!!
Takže vymiešaš vajcia s cukrom, múku zmiešaš so sódou bikarbónou a zázvorom. Pridáš k múčnej zmesi vajcovo-cukrovú zmes a všetko poriadne zamiesiš. (Svokor to nerozdeloval a nahádzal všetko naraz do misy a zamiesil, aj tak boli dobré ). Vyvalkáš na pomúčenej doske a povykrajuješ väčšie tvary (od 6-7 cm a viac), najlepšie kvety alebo kruhy, tie sa dajú aj pohárom vykrajovať. Nezabudni vykrojiť aj stred, napríklad náprstkom alebo úzkym pohárikom, s priemerom cca od šírky palca a viac. Ak by si nevykrojila, pri pečení by sa stred velmi vydul a okraje by spadli, to sme mali prvýkrát, také "vesmírne chrasty", tak ich môj muž nazýval, ale aj tak sa všetky pojedli :).
Ako vykrajuješ, tak na plech vystlaný suchým papierom na pečenie (dá sa aj bez neho) hore nohami opačne ukladáš. Dobre čítaš, hore nohami. Čo pri vykrajovaní bolo na pomúčenej doske dole, to bude teraz vrchná strana koláčika. Treba zachovať trochu odstup, lebo pečením sa dosť nafúknu.
Volne pri izbovej teplote necháš cez noc "odstáť". Ja mám papiere väčšinou na sušáku na prádlo rozložené.
Na druhý deň vykúriť rúru na strednú teplotu, cca 180 st.C. a na strednej mriežke upečieš v predhratej rúre. Treba sledovať, a ak chytajú ružovú farbu, sú upečené, rýchlo sa totiž už potom môžu spáliť. Vrch by mal byť chrumkavý, akoby taká kôrka. Nechať vychladnúť a odložiť do krabice. Môžeš k nim pridať kúsok kôrky aby zmäkli rýchlejšie. nám vyhovujú chrumkavé :)
Ved vyskúšaj len s polovičnou dávkou a uvidíš.
Idem ich teraz cez víkend poriešiť, tak možno aj fotečku priložím...

Takže fotečky k zázvorníkom.
Bohužial trošku sa podaktoré "vytvarovali" kadejako, tie sú na posledých 2 foto "k rýchlej konzumácii" čo u nás doma nie je žiaden problém :)
Betina2
10.12.10,08:51
Neprezradila by si ten starodávny recept na zázvorníky a recept na "kávové rožky" ? Tie zázvorníky by som chcela skúsiť....

Kávové rožky: (vlastné foto nemám) dúfam, že sa to dá prečítať :)
Betina2
10.12.10,08:55
Takto vyzeral dnes môj kuchynský stôl, ukladala som a lepila a ešte poobede som piekla tie citrónové kolieska, tie idem teraz zlepovať a zajtra pridám recepty na ostatné pečivo, zatiaľ nech sa páči aspoň tie, čo mám už spracované - najradšej máme tie orechové koláčiky, sú zvonka krehko chrumkavé a zvnútra mäkučké:).
lavanda ved to je pre celý regiment ! Teda fíha !
Betina2
10.12.10,09:12
Áno môžeš, nestane sa mu vôbec nič. Keď potrebuješ vyberieš z mrazničky a necháš rozmraziť a máš "napečené".

Ja by som bez polevy a ozdôb dávala do mrazničky. Aj torty takto skladujem a pri izbovej teplote pomaly rozmrazím. Vždy ozdobujem až potom.
Poleva by mohla možno popraskať.
Betina2
10.12.10,09:15
Dievčatá, kedže sa mi zunovalo zdobiť medovníčky perličkami a bielkom, tak idem skúsiť vyrobiť "nepravý" marcipán zo sušeného mlieka. Dúfam, že to pôjde aj z nutrilonu. Prifarbiť, vyvalkať, malými formičkami povykrajovať hviezdičky, srdiečka, ministromšeky, nechať dobre vysušiť a potom na koláčikyx bielkom lepiť. Uvidíme výsledok. Aj mrňavé guličky sa takto dajú spraviť napr. na ozdobu koláčikového snehuliaka alebo panáčika.
ewita888
10.12.10,09:18
Dievčatá, kedže sa mi zunovalo zdobiť medovníčky perličkami a bielkom, tak idem skúsiť vyrobiť "nepravý" marcipán zo sušeného mlieka. Dúfam, že to pôjde aj z nutrilonu. Prifarbiť, vyvalkať, malými formičkami povykrajovať hviezdičky, srdiečka, ministromšeky, nechať dobre vysušiť a potom na koláčikyx bielkom lepiť. Uvidíme výsledok. Aj mrňavé guličky sa takto dajú spraviť napr. na ozdobu koláčikového snehuliaka alebo panáčika.
no neviem, mne nutrilon teda nevonia...
Betina2
10.12.10,09:22
Do receptu ide len 1 PL + cukor a neviem ešte čo....ked sa podarí, pricapím.
Ide len o skúšku...možno to skončí u susedovho psa :--- alebo u môjho manžela :D. ten Nutrilon po malom bez problémov dopije ...ja nie :rolleyes:
ewita888
10.12.10,09:26
Do receptu ide len 1 PL + cukor a neviem ešte čo....ked sa podarí, pricapím.
Ide len o skúšku...možno to skončí u susedovho psa :--- alebo u môjho manžela :D. ten Nutrilon po malom bez problémov dopije ...ja nie :rolleyes:
daj prosím ťa vedieť, či ho tam cítiť... budem rada..
vema
10.12.10,11:18
Ja by som to neriskoval, pošli.
Bolo toho veľa, keby sa dalo rada pošlem, kým by prišlo, aj by sa pokazilo.
Betina2
10.12.10,13:16
Do receptu ide len 1 PL + cukor a neviem ešte čo....ked sa podarí, pricapím.
Ide len o skúšku...možno to skončí u susedovho psa :--- alebo u môjho manžela :D. ten Nutrilon po malom bez problémov dopije ...ja nie :rolleyes:

Nutrilon tam síce trochu bolo cítiť, to by mi až tak nevadilo...nepodarila sa konzistencia...takže o ničom.
evaj63
10.12.10,16:16
Kto mi povie, čo je kardamon a kde sa dá kúpit'.Viem že je to korenina, a či to nemá aj iný názov. Hladala som v kauflande, Tescu, a nikto mi zatial' nevedel poradit'. Už dávnejšie som chcela piect' koláčiky s týmto korením.
terezamaria
10.12.10,17:14
http://www.zdravyvidiek.sk/zdravy-vidiek/zdrave-potraviny/korenina-kardamon-305/ :):):) asi v predajniach zdravej výživy. Pozor, používať ho veľmi malé množstvo!
Valcake
10.12.10,20:38
terezamaria, neviem ti takto dať bodík;)
durisovad
10.12.10,20:42
Veru, aj ja by som bodik pridala
Betina2
11.12.10,08:04
terezamaria, neviem ti takto dať bodík;)

Tak ja som aj za dievčatá pridala ale vinom príspevku. Dúfam, že nevadí. Inak to nešlo. :)
http://www.porada.sk/1587150-post3.html

Inak kardamon je korenina, také zelené oválne asi 1 cm dlhé, na vrchu to má takú šupku. Ja som to kupovala sušené vcelku, aj to bolo také zelené (asi 50g balíček to bol) v špecializovanom obchode s kávou a sypaným čajom v BA v Avione. (tuším Oxalis) Bolo to docela drahé, ale vydrží to velmi dlho, lebo spotreba je fakt minimálna. Je to dosť úzkoprofilový tovar. V bežných hypermarketom ani nehladaj, tam to ani nepoznajú, a ak tak jedine už pomleté ako mletú škoricu. Najlepšie je mlieť doma na kávovom mlynčeku vždy len niekoľko zrniek. Kardamón má údajne povzbudzujúce a afrodiziakálne účinky....som mini štipku pomletého pridávala do hrnčeka s kávou, dostala takú zvláštnu arómu aj chuť. Ale mne chutila a aj mužovi som potajme pridávala....:) Treba vyskúšať. Zvyknú ho pridávať v arabských krajinách do kávy, aj preto chutí tak silno.
Betina2
11.12.10,08:18
Jééj, až teraz som ten link od Terezymarie otvorila a tam je to, čo som aj ja už napísala....
olybaba
11.12.10,08:22
KARDAMÓN (Elettaria cardamomum), anglicky CARDAMOM

Kardamón patrí do vareného vína a do perníka.
Tvorí dôležitú súčasť kari zmesi a výborne sa hodí do koláčov, pečiva, rybích jedál, nakladanej zeleniny, sleďov, do špekáčikov, paštét, likérov či whisky.
V Oriente ním býva aromatizovaný aj čaj alebo káva.
janka51
11.12.10,16:21
verkaz, neviem či už si piekla tie parížske rožky, ale tu máš dobrý a jednoduchší recept:
250 g orechy, 200 g práškový cukor, 60 g hladká múka, 1 celé vajíčko a 1 žltok.
Všetko spolu zhniesť, vyváľkať a vykrajovať rožky. Piecť na plechu vyloženým papierom na pečenie pri teplote 130°.
Na plnku ja uvarím 1 salko, maslo vymiešam s vanil. cukrom. a 2 PL prášk. cukrom postupne primiešavam po lyžiciach salko.
misoft
11.12.10,16:37
Ja len tak na okraj: mne je jedno, čo mi moja napečie, hlavne, nech je toho dosť a dobré :D. O likvidáciu sa postarám ja + moje 3 "kobylky".
tina1
11.12.10,19:27
tiež ich robím ale takto:
Potrebujeme: 250 g palmarín, 300 g hladká múka špeciál, 7 PL bieleho vína
práškový a vanilkový cukor na obaľovanie
-prísady vypracujeme na hladké a pevné cesto.
-rozvaláme na hrúbku cca 3 - 4 mm a vykrajujeme rôzne tvary
-upečené obaľujeme zo všetkých strán v práškovom cukre zmiešanom s vanilkovým cukrom...sú krehučké a krásne voňavučko jemnučké.
Pre obmenu robím ich aj naslano:
-potieram vajíčkom a položím napr. píniový oriešok alebo kešu oriešok, popraším soľou, syr, mak, sezam........fantazii sa medze nekladú

pripajam dalsi typ na vinne kolaciky inak: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=33991&order=1
evaj63
11.12.10,20:05
KARDAMÓN (Elettaria cardamomum), anglicky CARDAMOM

Kardamón patrí do vareného vína a do perníka.
Tvorí dôležitú súčasť kari zmesi a výborne sa hodí do koláčov, pečiva, rybích jedál, nakladanej zeleniny, sleďov, do špekáčikov, paštét, likérov či whisky.
V Oriente ním býva aromatizovaný aj čaj alebo káva.

Olybaba, d'akujem. Vel'mi si mi pomohla, ja ho zháňam už asi 2 roky, pozerám aj medzi koreninami a stále nič. už spoň viem, kto ho vyrába. av tescu, fauflande a ani v terne som ho nikdy neobjavila. Budem hladat' d'alej. D'akujem.
veronikasad
11.12.10,20:11
skús vo väčšej predajni Jednoty, tam majú koreniny od Kotányi
Lubaba
11.12.10,21:45
verkaz, neviem či už si piekla tie parížske rožky, ale tu máš dobrý a jednoduchší recept:
250 g orechy, 200 g práškový cukor, 60 g hladká múka, 1 celé vajíčko a 1 žltok.
Všetko spolu zhniesť, vyváľkať a vykrajovať rožky. Piecť na plechu vyloženým papierom na pečenie pri teplote 130°.
Na plnku ja uvarím 1 salko, maslo vymiešam s vanil. cukrom. a 2 PL prášk. cukrom postupne primiešavam po lyžiciach salko.
vyzerá to celkom jednoduchý recept, musím vyskúšať.
verkaz
12.12.10,18:22
Janka parížske rožteky na oblátke už mám upečené. Plniť ich budem len na druhý týždeň. Ale skúsim aj tvoj recept, je to naozaj jednoduchšie.
osky
12.12.10,20:29
stolu este ziadnu vyskusanu nemam ale chcela by som vyskusat jednu z tej knizky co som si nedavno kupila.potom cez vikend napisem dalsie recepty,lebo teraz tu nemam svoje knizky.
zatial som upiekla vanilkove rozky/5 a pol davky-cca 200kusov,poratam a napisem/,citronove rozky z 2 davok/podla receptu na citronove esicka,prilepila som v inej teme,je ich cca 150ks/ a z 1 davky Milka cokoladove rozky,velmi dobre,tie este upeciem z 2 davok-zatial mam cca 60 ks.
tento rok som sa zamerala na rozteky;),ale aj tak su kazde uplne ine.
vanilkove su v cukre a citronove budu mat konceky v bielej citrovej poleve.no a cokoladove su tmave a konceky budu mat v cokolade omocene.

tak aby som to upresnila,vanilkovych rozkov je 329-a okrem toho sme uz aj dake popapali,moj muz mi ich potajme kradne.ale dnes som mu to uz zatrhla,vsak uz sa mi o nich aj sniva:D
cokoladoych roztekov je presne 200,nakoniec som ich namocila do cokolady cel a su skvele.okrem toho sme ich uz tiez aj kostovali a tych citronovych zostalo tiez asi tolko.
zostali mi bielka,tak som upiekla este taky mandlovy kolacik -ale polovicu sme uz zjedli,trochu som darovala a par kuskov je tu este v doze,takze na vianoce nic.....vsetko som zuzitkovala,nic nevyhodim.
ale uz ani nejdem piect,hoci vase recepty su lakave.ale zase cosi nove o rok.vsak budeme jak dvere po vianociach.....
alabut
13.12.10,04:38
Moje kvesty pecu tesne pred vianocami ... prave aby som im nevyjedal kolaciky. Pocas sviatkov tak nechuti, vsetkeho je dost, potom ich sibnu do mraznicky. :-)
ludmila12
15.12.10,04:13
ja som zdobila medovníky aj niektoré linecké týmto marcipánom, veľmi dobre sa s ním pracuje.
Tento návod som našla v tortách.

Marschmellows fondant na poťahovanie aj ozdoby a kvietky.
Ingrediencie

* 2 lyžice vody
* 1/2 až 1 lyžičku kyseliny citrónovej
* za vlašský orech bieleho tuku (cera)
* 1 balíček marschmellows - haribo dulcia rubino alebo iné (170g)
* okolo 500-600g práškového cukru

Cukríky si umyjeme z ružového cukru, dáme do misky, pridáme 2lyžice vody, biely tuk a kys. citrónovú a dáme na cca2min do mikrovlnky rozpustiť, (pravidelne po 15sek vyberať a premiešavať). Vmiešame 400g práškového cukru, vyklopíme na pocukrovanú dosku a vmiesime ešte asi 150-200g cukru, aby bola hmota tvárna ale držala tvar. Farbí sa to bežnými potravinárskymi farbami. Pre sýty odtieň odporúčam farbu rozpustiť a pridávať už na začiatku pri rozpúšťaní cukríkov do tých 2 lyžíc vody/ može byt aj aroma/
ludmila12
15.12.10,04:21
Ešte musím dodať, že tento falošný marcipán je nenáročný ja som s ním robila rvý raz v živote a bez problémov. Čo nespotrebujem dám do ladničky a keď potrebujem zdobiť tak si z neho odrežem a dám na 3-4 sekundy do mikrovlnky, treba opatrne stačí krátko aby sa neroztiekol len toľko aby bol vláčny ako plastelína. V téme torty som sa toho naučila straaaaaaaaašne veľa ďakujem a predávam ďalej. Pekné sviatky všetkým. A ešte som sa naučila, že gelovými farbami sa dá zdobiť priamo na hotové výrobky. A marcipán som nalepovala na medovníčky jedlým lepidlom, ktoré som si objednala z cukrárenských pomôcok.
osky
15.12.10,14:40
Ešte musím dodať, že tento falošný marcipán je nenáročný ja som s ním robila rvý raz v živote a bez problémov. Čo nespotrebujem dám do ladničky a keď potrebujem zdobiť tak si z neho odrežem a dám na 3-4 sekundy do mikrovlnky, treba opatrne stačí krátko aby sa neroztiekol len toľko aby bol vláčny ako plastelína. V téme torty som sa toho naučila straaaaaaaaašne veľa ďakujem a predávam ďalej. Pekné sviatky všetkým. A ešte som sa naučila, že gelovými farbami sa dá zdobiť priamo na hotové výrobky. A marcipán som nalepovala na medovníčky jedlým lepidlom, ktoré som si objednala z cukrárenských pomôcok.

poradim ti este maly trik-tento potah staci trosku normalnym stetcom navlhcit-na jednom, dvoch miestach a nepotrebujes ziadne jedle lepidlo.minimalne na torte to tak robim a drzi.verim ze na medovnikoch to tiez funguje.;)
Gapo
15.12.10,16:56
Ktovie, ako dlho vydržia tie vínové koláčiky, teda nemyslím, kým sa zjedia.
Dnes som napiekol jednu dávku, tak som zvedavý.:confused:
A toto je výsledok:confused:
tina1
15.12.10,17:27
Ktovie, ako dlho vydržia tie vínové koláčiky, teda nemyslím, kým sa zjedia.
Dnes som napiekol jednu dávku, tak som zvedavý.:confused:
Je to suche pecivo, vydrzia dlho. Samozrejme, ked ich nezjete :D:D
verkaz
15.12.10,17:53
:)Radšej ich niekde schovaj, lebo ak sa začnú vynášať, budeš do Vianoc piecť ešte raz.:)
Mne začali takto vyjedať vanilkové rožteky. No ale do Vianoc upečiem druhé.
tina1
15.12.10,17:56
:)Radšej ich niekde schovaj, lebo ak sa začnú vynášať, budeš do Vianoc piecť ešte raz.:)
Mne začali takto vyjedať vanilkové rožteky. No ale do Vianoc upečiem druhé.

Ja som sa pristihla, ze si vyjedam sama:D:D:D:D
Gapo
15.12.10,18:00
Ja som sa pristihla, ze si vyjedam sama:D:D:D:D
:D:Dtak to máš pravdu, aj ja som bol unesený príjemnou chuťou a tak som pár akože odborne ochutnal.:D:D:D;)
osky
15.12.10,20:02
aj my sme cosi pokostovali ,moj muz by bol schopny zjest vsetkych 329 vanilkovych rozkov sam.....ale uz nie.u nas sa traduje,ze aj vianocne pecivo je darcek na vianoce.ved potom by nam uz ani nechutilo;)
marleau
16.12.10,13:28
Rezne.
veronikasad
16.12.10,13:34
na štedrý deň sa máš postiť, lebo neuvidíš zlaté prasiatko. A rezne musia počkať až na druhý deň.
durisovad
16.12.10,13:55
Rezne.
Rezne sa pecu na novy rok, pripadne aj na Silvestra. Na Stedry vecer rybicky, na bozie narodenie a Stefana morka, hus alebo kacica.
marleau
16.12.10,14:36
Rezne sa pecu na novy rok, pripadne aj na Silvestra. Na Stedry vecer rybicky, na bozie narodenie a Stefana morka, hus alebo kacica.
Aj keď priamo na Štedrý večer nebudem mať rezne,ale nepáči sa mi,ža SA PEČÚ RYBY,SA NIEČO TAK A TAK ROBÍ.Každý má to svoje.Aj tak slávime Vianoce pre zisky iných a nie pre presvedčenie,ani si to neuvedomujeme,bohužiaľ.
durisovad
16.12.10,14:43
Vcelku mas pravdu, kazdy nech si spravi ako mu najlepsie chuti a vyhovuje. My zachovavame tradicie, ale nikomu nemam za zle, ak si neurobi Vianoce podla mojej chuti. Lenze ak by niekto prisiel na Vianoce ku nam, musel by sa prisposobit nasej vacsine. Je to, zda sa mi, demokraticke.
Maruška54
16.12.10,15:20
nemyslím si že zrovna Vianoce sa slávia pre zisky iných, skôr si to myslím o novodobých sviatkoch ako je Valentín, halloween a im podobné...je to pekné keď sa dodržujú tradície ktoré preberáme od našich rodičov a starých rodičov a nie niekde zo zahraničia, Vianoce sú skutočne len raz do roka ale lásku si môžeme vyznávať celý rok a nie len na Valentína
adam
16.12.10,15:45
Rezne.
Môj manžel má tiež zo všetkých zákuskov najradšej kačaciu pečienku:D
Gapo
16.12.10,15:55
Aj keď priamo na Štedrý večer nebudem mať rezne,ale nepáči sa mi,ža SA PEČÚ RYBY,SA NIEČO TAK A TAK ROBÍ.Každý má to svoje.Aj tak slávime Vianoce pre zisky iných a nie pre presvedčenie,ani si to neuvedomujeme,bohužiaľ.

Správnejšie by bolo napísať, že je zvykom je, aj to ako kde.:)
Ale to že sa Vianoce slávia pre zisky niekoho, s tým tiež nesúhlasím, pretože správne by bolo, ak by bolo napísané, že takéto bohapusté nakupovanie a každoročné menenie imidžu stromčekov, násilná reklama nútiaca bezhlavo kupovať, brať si pôžičky, tak to je pre zisky iných.:cool:
ela77
16.12.10,17:22
Určite nebude chýbať tento slaný cesnakový koláč, ktorý som dnes piekla tiež.
68802
janaGT
16.12.10,17:35
to je krásne, šikulka si ...
tetrisss
16.12.10,17:36
Pekne si ho upiekla.
Janurka
16.12.10,17:36
Určite nebude chýbať tento slaný cesnakový koláč, ktorý som dnes piekla tiež.
68802
Vyzerá úžasne, ale jeho príprava je asi náročná. Môžeš prezradiť postup prípravy?:)
alenad
16.12.10,18:39
Pekný večer prajem. Poprosím o radu. Kde a v akej teplote uschovávate napečené vianočné pečivo?
ela77
16.12.10,18:55
Vyzerá úžasne, ale jeho príprava je asi náročná. Môžeš prezradiť postup prípravy?:)

Dúfam, že pôvodný majiteľ receptu, ktorý si moja rodina obľúbila sa nebude hnevať, ale bude rád, že sa recept šíri.
Suroviny na cesto:500 gr.hl. múka, pol kocky kvasnice, 250 ml. vlažné mlieko, trocha cukor(kvôli kvasniciam), 70 ml. olej (necelé deci). Zamiesime zo surovín cesto a necháme kysnúť hodinu až hodinu a pol. Potom cesto rozdelíme na 3 časti. Dve väčšie a jednu menšiu. Z väčších 2 častí cestíčka z každej urobíme po 4 menšie cestíčka, Z poslednej menšej urobíme 2 časti. Z každeho cestíčka vyvaľkáme placku (priemer 18-20 cm) Vždy jedna zo štvorice musí byť trocha väčšia. Prvý postup- 3 rozvaľkané placky natrieme plnku a položíme na seba. Na tretiu natretú položíme tú placku štvrtú väčšiu aby sme mohli ňou prikryt tie tri a podvynuť ju pod ne. Tak nám vznikne naplnená placka, ktorú dáme na plech. Zo stredu ju narežieme nožom ku kraju (nie celkom prerezať) na osem častí. tak nám vznikne 8 trojuholníkov, ktoré vyvinieme do vonku na ten nedokrojený kraj, To isté urobíme s ďalšími 4 plackami . Natrieť, prikryť tou najväčšou, podvinúť ju pod všetky a túto placku vložiť do prvej na plechu už narezanej a povyvíňanej. Tú vloženú placku zase tak isto narežieme od stredu ku kraju na 8 častí(nie celkom prerezať)na trojuholníky, ale rez na tejto druhej musí ísť tak aby sme trojuholníky pri vyvíňaní do vonku mali v medzeriach lístkov prvej placky. Z posledného najmenšieho cesta vyvaľkáme dve placky ktoré tiež spojíme plnkou a vložíme ich do stredu kvetu. Necháme vykysnúť, potrieme vajíčkom , posypeme semiačkami. (ja som stred posypala makom celým a lístky sezamovými semiačkami. Dáme piecť na asi 30 minút pri 190 st. Celzia.
Plnka na potieranie placiek: 100-150 gr. masla (Hera, palmarin), vegeta a pretlačený cesnak (cesnaku ako máme radi)dobre to vymiešať a natierať.
Plnka na natieranie môže byť aj sladká, ja som to raz skúsila do masla namiešať mleté orechy a škoricu. Bolo to dobré aj s tým.
Zdá sa to zložité, ja som z toho bola prvýkrát tiež blbá, ale je to veľmi jednoduché a s cestom sa dobre robí.68804
osky
16.12.10,19:35
Pekný večer prajem. Poprosím o radu. Kde a v akej teplote uschovávate napečené vianočné pečivo?

suche pecivo -rozne kekse,vanilkove rozky,medovnicky.... je najlepsie mat v plastovych dozach,nestvrdnu.
aj plnene linecke pecivo si tak mozes uskladnit,alebo aj kolace typu zerbo,pusinky,suhajdy......mozes si to napr.dat aj do papierovych krabic,ale tie vloz este do igelitky alebo dakeho sacku,lebo kolaciky sa ti mozu vysusit a stvrdnu.
musis to mat ale v chladnej a suchej miestnosti.ja to mam v komorke,kde sa nekuri,je tam cisto a sucho,ale chladno.
doma na slovensku som mala poschovavane skatule so zakuskami v garazi na polici,aby boli v chlade;).
k pecivu,ktore je este tvrde si pridaj do dozy rozkrojene jablko,nasaju z neho vlhkost a zmäknu.ked jablko zacne brat skazu,nezabudni ho vyhodit a daj ine,ak bude este treba.
takto uskladnene ti vydrzia hrooozne dlho,aj do februara,ak to nepojete.
aj kremove kolace si davam do tej komorky,ale nie na dlhsie ako na tyzden,potom uz radsej zamrazit alebo aspon do chladnicky!!!!
luluba
17.12.10,08:51
U nás budú orechové labky (tie má rad muž), punčák (pre malého) a pre seba si spravím nejaký krémeš. A samozrejme už upečené skoro zjedené medovníky :-)
lenkam68
17.12.10,09:07
Chcem Vám ponúknuť recept na vanilkové rožky, ktoré každý, kto doteraz ochutnal, zostal úplne prekvapený, aké sú fantastické, napriek tomu, že im véééľmi chutili tie, ktoré piekli podľa svojho receptu. Samozrejme, že nechcem, aby to vyznelo ako chválenie sa. Je to recept z jednej kuchárskej knižky, ktorú má moja svokra a je veľmi stará. Takže tu je sľúbený recept:

15 dkg hl. múky
2 dkg ml. cukru
5 dkg vlašských orechov
11 dkg masla
1 vanilka
1 žĺtok
citrónová kôra (ja dávam šťavu 1 lyžicu)

Všetko zhnetieme a dáme do chladničky odležať. Rohlíčky môžte robiť tak, ako ste zvyknuté. Ja postupne odkrajujem z cesta, urobím šúľček, ktorý krájam na malé šúľčeky, zatočím do tvaru rožka a dám na plech vystlaný buď papierom na pečenie, alebo teraz na pečiacu fóliu. Po upečení ešte horúce, obaľujem v práškovom cukre, do ktorého som zamiešala vanilkový.

Upozornenie:
Nedávajte na miesto masla margarín, nie sú potom také dobré. Aj orechy dajte vlašské, už som skúšala s mandľami aj s lieskovými orieškami, ale najlepšie sú vlašské. Rožky sú úúúúplne najlepšie odležané. Z jednej dávky zvyknem urobiť cca 22 rožkov.
blazonko
17.12.10,09:38
Rezne sa pecu na novy rok, pripadne aj na Silvestra. Na Stedry vecer rybicky, na bozie narodenie a Stefana morka, hus alebo kacica.

Radšej rezne na 1. sviatok a2. sviatok. V žiadnom prípade nič okrídlené, lebo by ti šťastie uletelo!!!!!!!!!!!
durisovad
17.12.10,09:40
Starym receptom verim, mam recepty este od mojej prastarej mamy, je to odskusane generaciami a velmi dobre.
blazonko
17.12.10,09:50
...a máš nejaký špeciálny a hlavne už odskúšaný receptík na tú čokoládu?
Tak prilož. Ďakujem.

Či špeciálny, neviem. Ale presný recept ti nepoviem, lebo u nás sa nič nerobí podľa receptu. Potrebuješ na ňu:
- ceru (ja robím z dvoch, ale to závisí od toho koľko jej chceš narobiť),
- práškový cukor
- kakao (najlepšie holandské - je tmavšie ako iné),
- káva (mletá zrnková - tak 2- 3 kávové lyžičky ale to tiež závisí od chuti).

Nad parou necháš rozpustiť ceru, pridá do nej práškový cukor. Po vmiešaní cukru by zmes mala mať konzistenciu asi ako teplý puding - ani hustú, ani riedku. Pridáš kakao a kávu. Kým popridávaš ingrediencie, mal by sa ti už cukor úplne rozpustiť a konzistencia by mala byť asi ako klasická rozpustená polevová čokoláda. Pridáš trošku majzény pre lesk. Stačí kávová lyžička. Naleješ do formičiek. Dáš vonku stuhnúť (pri týchto mrazoch ani nie 5 min) a vyklopíš.
hubatá
17.12.10,15:16
Moja čokoláda:
1 ceru nechám rozpustiť a keď je vlažná pridám práškový cukor podľa chuti, kakao a na špic noža maizeny alebo pudingu. Vymiešam (keď toho mám veľa - tak šľahačom) a zohrejem do zhustnutia.
durisovad
17.12.10,15:37
Radšej rezne na 1. sviatok a2. sviatok. V žiadnom prípade nič okrídlené, lebo by ti šťastie uletelo!!!!!!!!!!!
U nas plati, ze okridlene ani plavajuce sa nema jest na novy rok, tiez kvoli tomu uleteniu alebo odplavaniu.
ela77
17.12.10,16:01
Ešte pridám jeden kvet, ktorý budem musieť na Vianoce piecť. Keďže máme radi tvarohové a vždy mi závin praskne po bokoch a dnu mám pocit, že to nie je dopečené, tak som využila tento recept a tam sa mi vždy prepečie aj tvarohová plnka a nemusím sa báť praskliny.
Cesto:500 gr.hl. múka, kocka kvasnice, 350 ml. vlažné mlieko, 1 čaj. lyž.cukor(kvôli kvásku)1, čaj. lyž.soľ, 2 lyžice polievkové olej.
Plnka: 500 gr. tvaroh jemný mäkký, 2 lyž. pol. olej a pol sáčku vanilkový puding a vanilkový cukor.Všetko vymiešame.
Zo surovín vymiesime cesto a dáme ho kysnúť na 1 hodinu. Po vykysnutí ho rozvaľkáme na pomúčenej doske( ako pri kysnutých závinoch) Plnku natrieme na rozvaľkané cesto a urobíme z neho dlhší závin, ktorý ešte pri prekladaní na plech trocha natiahneme, aby sme z neho mohli urobiť kruh. Tento závin ostrým nožom ponakrajujeme od krajov ku stredu. Nie však celkom prerezať.Jednotlivé narezané časti povytáčame aby ležali na reznej strane. S tvarohovou plnkou je to trocha komplikovanejšie, lebo je mäkká. (môžete na tento koláč použiť akúkoľvek inú plnku-kakaovú, makovú, orechovú apod. s tými sa to ľahšie obracia). Takto pripravený koláč necháme ešte podkysnúť asi 20 minút. Pred pečením ho potrieme rozšľahaným vajíčkom a riadne aj medzi zárezmi. Dáme ho piecť na asi 25 minút pri teplote 200 st. Celzia v elektrickej rúre. Skúsim priložiť postup aj hotový koláč. Urobila som však teraz dosť veľký stred. Ak chcem menší, tak pre istotu pred pečením vložím do neho okrúhlu vykrajovačku, aby sa mi to nespojilo a aby bol stred krajší okrúhly.
68834688356883668837
durisovad
17.12.10,16:14
Zaujimave, taketo by ma nenapadlo.
alabut
17.12.10,16:35
Poklona dievcence. :-)
Llívia
17.12.10,18:41
Ela77, super!!!
jozka56
17.12.10,18:53
ela77 si riadna šikovnica:)
ela77
18.12.10,10:05
babulky vďaka za pochvaly, trocha som sa odviazala, len škoda, že tej pohody a chuti som v tomto roku mala strašne málo. Želám vám všetkým poraďáčkam a poraďákom pokojné a pekné Vianoce, aby ste si oddýchli a nabrali síl do nového roku 2011
verkaz
18.12.10,11:08
:):):)To je krásne, skúsim to urobiť aj makové a orechové:)
25252
18.12.10,18:14
Neviem, či sú tu už tieto recepty, ale našla som super stránku...:-)


http://cukrovi.kvalitne.cz/hlavnicukr.htm


Vľavo dole je ukázka mých výrobku. /no samozrejme, že nie mojich :-)/
Marína
18.12.10,21:48
Po tej Elinej krásnej slnečnici som zaváhala, či sa pridať.;) Chváliť sa ešte veľmi nie je čím, ale snaha bola. Prvýkrát v živote som ozdobovala medovníčky, bolo ich 56, ani dva nie sú rovnaké. Snáď na budúci rok to bude o niečo lepšie.:)
jozka56
18.12.10,22:15
Marína sú krásne, ale ja ich pre istotu piecť nebudem a ozdobovať:rolleyes:, tak to naozaj nie:)
Marína
18.12.10,22:18
Ďakujem Jožka, je to od teba milé.:) Betka(betka631) mi kúpila zdobičku, tak som to chcela skúsiť.;)
jozka56
18.12.10,22:22
teeeda Evi, ty si šikovná:)
Marína
19.12.10,06:00
Ďakujem Jožka.:)
tetrisss
19.12.10,10:57
Marina, myslim si, ze si nemiestne skromna:---, su pekne, zaujimave.
Marína
19.12.10,15:33
Ďakujem Anička, linky sú však kde tade krivolaké.;) Halli bola zlatá, vraj je aspoň vidieť, že je to ručná práca a nie strojová výroba.:D:---
adi11
19.12.10,17:30
obdivujem ťa, že máš na to zdobenie nervy...to bych nerobila...ja robím len malé guľky, do stredu oriešok a oni sa trochu roztečú..
Deganova
20.12.10,09:22
...už mám medovníćky (čakajú na ozdobenie),linecké a vanilkové ležia v krabici, tak isto koňakové zvončeky a mandľové oválky, dnes budem robiť linecké orechové trojuholníky, ešte mi treba polepiť karamelové šesťuholníky a upiecť medové orechové a nepečené čokoládovo-karamelové košičky.
Matasias
20.12.10,13:55
No tak som sa inspiroval a pustil do pecenia "kvetu" :) Nie je taky pekny ako ma Ela77, ale hadam bude dobry. Polka je makova a druha orechova. Uz len vydrzat kym vychladne.
olybaba
20.12.10,14:06
- orechovo makovy kvet sa vydaril, dobre vyzera
- chcela som piect makovy a orechovy zavin, teraz som sa vsak rozhodla, ze urobim tiez kombinaciu a 2 kusy, mozno trochu mensie kvety
verkaz
20.12.10,14:24
Vyzerá veľmi pekne, a určite je už zjedený. Aj ja ho skúsim upiecť. Najprv však chcem dokončiť vianočné, už mi ostali len šuhajdy a úliky a vo štvrtok chcem urobiť marlenku.
tetrisss
20.12.10,14:31
Matasias, kolac sa ti podaril uzasne, akurat mas maly plech:---
Mirkaska
20.12.10,14:36
nepridáš prosím recepty na koňakové zvončeky, karamelové košíčky a aj tie nepečené? názvy znejú dobre...


...už mám medovníćky (čakajú na ozdobenie),linecké a vanilkové ležia v krabici, tak isto koňakové zvončeky a mandľové oválky, dnes budem robiť linecké orechové trojuholníky, ešte mi treba polepiť karamelové šesťuholníky a upiecť medové orechové a nepečené čokoládovo-karamelové košičky.
Valcake
20.12.10,23:24
Pridám recept aj ja, neviem či sa niekde nenachádza. Zatiaľ som ho nevidela a ja ho mám od kamošky.

Ľadové kocky

10 bielkov, 8 PL pr.cukru vyšľahať do peny. Pridať 8 PL hladkej múky, 1 prášok do pečiva a upiecť.

Krém

10 žĺtkov, 1 lit. mlieka, 3 zlaté klasy, 3 PL kryšt.cukru, 3 vanilk.cukry.
Všetko spolu zmiešať, uvariť dohusta a vychladiť.

2 Hery vymiešame-vyšľaháme, rozdelíme na dve časti. Jednu časť pridáme do krému a do druhej časti pridáme 3 PL kakaa.
Na vrch dáme 2 práškové šľahačky. Dáme do chladničky/ najlepšie nechať na plechu / a potom krájame na kocky.
Vyzerá to veľmi krémovo, ale chutí vynikajúco. Také mňam..
Deganova
21.12.10,04:21
Koňakové zvončeky:
250g polohrubej múky, 1 ČL kypriaceho prášku, štipka soli, 150 g masla, 125 g práš. cukru, 1 vanilka (struk) a 1 vajce, spolu zmiesiť, zabaliť do fólie a nechať asi 1 hodinu odpočívať, vyvaľkať na hrúbku 4 mm - dodržať! - vykrajovať zvončeky a horúce natierať vaječným koňakom a posýpať jemným kryštálovým cukrom.
Karamelové šesťuholníky:
400 g hlad. múky, 120 g práš. cukru, 2 vajcia, 250 g masla 1 vanilkový cukor a 1 karamelový puding - prášok - zmiesiť, odpočinúť 1 hodinu, vyvaľkať na cca 3 mm, vykrojiť a upiecť. Krém: 100 g masla, 1 PL práš. cukru, 1/2 plechovky uvareného Salka na karamel a 200 g mletých vlašských orechov spolu zmiešať.
Nepečené košíčky:
1/2 uvareného Salka, 125 g masla, várová čokoláda, Cera, biela čokoláda. Na dno košíčkov 1 ČL várovej čokolády roztopenej s Cerou, nastriekať krém vymiešaný zo Salka a masla, poliať bielou čokoládou a ozdobiť.
Príjemné pečenie.
Llívia
21.12.10,05:16
Vyzerá veľmi pekne, a určite je už zjedený. Aj ja ho skúsim upiecť. Najprv však chcem dokončiť vianočné, už mi ostali len šuhajdy a úliky a vo štvrtok chcem urobiť marlenku.
Neviem, aký máš recept na Marlenku, ale v "mojom" je, že sa má nechať zmäknúť aspoň 3 dni. Tvoja Marlenka zmäkne rýchlejšie?
Llívia
21.12.10,05:23
...Nepečené košíčky:
1/2 uvareného Salka, 125 g masla, várová čokoláda, Cera, biela čokoláda. Na dno košíčkov 1 ČL várovej čokolády roztopenej s Cerou, nastriekať krém vymiešaný zo Salka a masla, poliať bielou čokoládou a ozdobiť...
Podobne som robila domáce Tofifee Čofiffé:
Do najmenších papierových košíčkov na dno trochu čokolády, na to kúsok uvareného Salka (taký veľký, aby sa nedotýkal bokov košíčka a aby ani hore moc netrčal), do Salka zapichnúť lieskovec a celé zaliať čokoládou.

Edit: spomenula som si na správny názov - vymyslela ho pani, ktorá vymyslela aj tento recept: Čofiffé
bikam
21.12.10,05:38
Kávové rožky: (vlastné foto nemám) dúfam, že sa to dá prečítať :)
Včera sam ich 1x piekla, sú vynikajúce. Vďaka za inšpiráciu.:)
Zdenka 0705
21.12.10,06:25
Podobne som robila domáce Tofifee:
Do najmenších papierových košíčkov na dno trochu čokolády, na to kúsok uvareného Salka (taký veľký, aby sa nedotýkal bokov košíčka a aby ani hore moc netrčal), do Salka zapichnúť lieskovec a celé zaliať čokoládou.
Bolo by dobre napísať pre neznalé ako ja ;), prečo sa salko nesmie dotýkať bokov košíka. Preto, lebo je to potom všetko lepkavé, aj košík, aj ruky papkáča. Zistila som, keď som koštovala, bohužiaľ neskoro si napísala tento gríf ;)...robila som šuhajdy prvý raz, nabudúce už aj ja budem múdrejšia.
Hlavne, že sú dobré, prsty si vnúčik iste oblíže /nielen obrazne/ :) ... a babka dozrie, aby boli pred maškrtením čisté :D
Llívia
21.12.10,07:54
Zdenka, babka by mala dohliadnuť aj na to, aby aj po konzumácii boli čisté ;). Také lepkavé Salko na hocičom nie je bohviečo, takisto čokoláda.

Tento recept som robila len raz, bolo to prácne, či skôr babravé (a zababrané :D), najmä napchať tam ten lieskovec tak, aby moc netrčal. Niekedy sa mi podarilo dať Salko tak, že sa dotýkalo krajov a nebolo pekne schované v čokoláde - no a čo, zjedlo sa, papuľky a ručičky sa umyli :D
My to nevoláme šuhajdy. U nás sa robia šuhajdy z BeBe pudingu.
Zdenka 0705
21.12.10,08:03
:D ... jasné, aj na to druhé umytie sa dohliadne, to už je v záujme babkinej domácnosti, aby neutrpela na vzhľade :) ... a keď sa takáto nehoda občas stane, vnúčik mi povie svojim nevinným hláskom: "babi, aspoň máš na mne zase památku" ... no neodpustili by ste? :D .... /ps. chodí ku mne pomenej, bývajú za Prahou/.
Llívia
21.12.10,10:02
Jasné, že odpustili :):):)
Dana1
21.12.10,19:09
KOKOSOVÁ ROLÁDA

5 balíkov Marína keksov pomliť, 1 celé vajce, 1-2 PL kakaa, 1 salko.
Všetko spolu vymiešať a vyvaľkať na mikroténovom sáčku, ktorý posypeme práškovým cukrom.

Na to natriť plnku z 20dkg práškového cukru, 20 dkg smetol, 15 dkg kokos.

všetko spolu zvynieme do rolády. z tejto dávky urobíme 2 rolády. odložíme do chladničky. DOBRÚ CHUŤ.
ela77
22.12.10,04:41
KOKOSOVÁ ROLÁDA

5 balíkov Marína keksov pomliť, 1 celé vajce, 1-2 PL kakaa, 1 salko.
Všetko spolu vymiešať a vyvaľkať na mikroténovom sáčku, ktorý posypeme práškovým cukrom.

Na to natriť plnku z 20dkg práškového cukru, 20 dkg smetol, 15 dkg kokos.

všetko spolu zvynieme do rolády. z tejto dávky urobíme 2 rolády. odložíme do chladničky. DOBRÚ CHUŤ.
Môže niekto poradiť načo ide do tohoto a pod. receptov vajíčko. Tu sa hmota zmiešava aj so Salkom, tak načo vajce???? Pýtam sa preto, lebo už viackrát by som bola použila recept, ale bojím sa surových vajíčok. Ja ešte aj už hotovú praženicu dám do mikrovlnky prehriať. Jednoducho mám obavy zo Salmonely. Práve som hľadala podobný recept, tak použijem iba to Salko. Už som čítala aj také: salmonela sa vyskytuje iba v žĺtku, alebo naopak v bielku ak je ovšem vajíčko nakazené.
janaGT
22.12.10,05:59
tak, niečo napečené ... zajtra už len plnkové a môžu byť Vianoce :)
Deganova
22.12.10,06:59
...usilovná...
verkaz
22.12.10,07:35
Janka, a kto to všetko poje ?
Ja už mám všetko napečené, dnes chcem naplniť oriešky a tiež sa hrozím koľko toho je.
Tak ako každý rok aj teraz si hovorím, že na budúce Vianoce upečiem menej.
janaGT
22.12.10,08:31
nepojeme, robím výmenný obchod s maminou, ona napečie iné a potom vymieňame :)
Ivusik_Pampusik
22.12.10,14:00
medovníčky, linecke kvetinky, orechové štangličky, plnené košíčky - už hotové, kokosová roláda, kokosové guličky - sa budú dnes robiť, aaa ešte dačo vymyslíme :)

ja robím tu kokosovú roládu troška inak: silná bezzrniečková káva, rozmrvené bebe čokoládové, salko a trocha ml. cukru a vnútri kokos so salkom a všetko to robím od oka a koštujem či je to dobré :P
Darina1234
22.12.10,14:13
Prosim o recept na kokosove guličky, moj manžel mi o nich hovori už od rana, tak mu teda vyhoviem
janka51
22.12.10,14:31
No a tu je môj makový kvet. Každému sa veľmi páčil a hneď aj recept pýtali. Recept je už aj na Morave a dnes mi ho má brat cez skype ukázať ako sa vydaril im.
tetrisss
22.12.10,17:26
tak, niečo napečené ... zajtra už len plnkové a môžu byť Vianoce :)

Tak presne to aj vychadza...:D
Lilka 1
23.12.10,11:29
Lilka 1
23.12.10,11:32
trošku je to rozmazané, je to fotené mobilom
lenkak
23.12.10,11:59
so synčekom sme robili:
2x kokosové guľky, už ich niet
medovníčky
linecké dia
2x klobásové koláčiky - jedny sa už pojedli
jogurtový krémeš
bude aj pre nás, aj pre mojich aj manželových rodičov. Ujde sa aj sestre a švagrinej. :)
DanielaSL
23.12.10,12:51
Dva druhy som mala piecť ešte dnes..ale hold..budúceho zaťa mama mi poslala dve krabice koláčov..no hádam 15 druhov. Takže mám ušetrenú robotu a dobrý pocit...že nielen budúceho zaťa mám veľmi rada..ale aj jeho mamu, ktorá ma síce v živote nevidela..ale je takáto dobrosrdečná. :)
Asi zať prezradil, že pečenie nie je práve moja obľúbená činnosť.;):rolleyes:
rodina1
23.12.10,13:05
... šťastný to človek :)
Kvaka
23.12.10,14:04
Tak ja som na pečenie ľavá, moc to nemusím, ale dvakrát do roka na sviatky teda niečo napečiem. Teraz mám rekord, napiekla som medovníčky, medvedie labky, linecké koláčiky zlepované s lekvárom, iné linecké koláčiky zlepované čokoládovou nátierkou Choco nussa, namáčané do čokolády, orechové kolieska zlepované orechovou plnkou, zázvorníky (ste ma tu navnadili a podarili sa), orechový chlebík 2x. Už idem robiť iba orechové guľky, poliať bielou polevou zázvorníky a poliať karamelovou polevou orechové kolieska. Vianočnú štólu doniesol manžel, niekde dostal. :D:D
Tak už len aby to chutilo.
kamoska1
23.12.10,21:10
Tieto Vianoce,som piekla len 4 druhy.
parížske rožky
medovníčky
plnené oblátky (griliašky)
plnené košíčky

Piekavala som vždy 7 druhov.
Lubaba
23.12.10,22:03
piekla som tiež len tri druhy suchých a tvaroháčik rez,...zásobila ma moja svatka, jej parížske rožky nemajú chyby.
alabut
24.12.10,05:00
Medovina, opity frantisek, linecke, pomaly miznu. :-)
adi11
24.12.10,08:12
...tri druhy suchých koláčikov...viedenské rezy, nanukové rezy a kubánske rezy....je ich plná chladnička...:)
hubatá
25.12.10,04:55
Tuším idem niečo napiecť ..... včera som pobalila všetkým do krabíc a mne zostalo málo.
Čo keď niekto príde a pomyslí si: bože sú Vianoce a táto ani nenapiekla .........
ela77
25.12.10,07:40
nemala si tej práce ešte dosť. ???
alabut
25.12.10,07:47
Ranajky - studena sprcha, rozne ovocie, fermez s jogurtom, mlete slnecnicove semienka, bylinkovy caj, polka cerveneho od vcera. :-)

Obed - plneny kapustny list, bylinkovy caj, nejaky liker.

Vecera - tatarsky biftek, topinky, bylinkovy caj, alkohol v nejakej forme.
verkaz
25.12.10,08:28
Teraz budeme mať problém to všetko skonzumovať.:):):)
Llívia
25.12.10,20:54
No a tu je môj makový kvet. Každému sa veľmi páčil a hneď aj recept pýtali. Recept je už aj na Morave a dnes mi ho má brat cez skype ukázať ako sa vydaril im.
Divíš sa, že sa každému páči? :rolleyes: To je úplne super! Idem zavolať mamu, nech sa tiež kukne!
Zdenka 0705
20.12.12,08:44
vlani nikto túto tému neoprášil, tak tento rok "oprašujem" a pridávam jeden výborný recept na medovníky. Roky mám recept na medovníčky, ktoré sú chutné a mäkké, ale rozhodla som sa pre zmenu a upiekla som plnené perníčky - medovníky. Je to ten istý recept, čo kedysi piekla Kamila vo svojej relácii. Tiež som podľa nej vykrajovala vrchné nie koliečka, ale kvetinky, stačilo priložiť a trošku pritlačiť po krajoch, obidva diely sa pekne spojili. Bolo ich na 2 plechy, cca 50 kusov, stačí, keďže sú zdupľované.
Tu je receptík : http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=21105
... nedalo mi nevyskúšať novú vykrajovačku - holubičku ;)
alaya1
20.12.12,08:51
SUPER TEMA,. HNED PRESUVAM SVOJ PRISPEVOK Z INEJ TEMY TU.

Chcem poprosit o radu, ci pomoc. Moja mamka robievala macacie ocka z cesta, kde davala aj bravcovu mast. Recept mi zial nezanechala, tak a na nete ziaden taky nenachadzam. Je to urcite recept este od mojej starej,. ci prastarej mamky. Nemate nahodou taky?

Robila som tu pecivo podla receptov z netu, no nema taku chut, ako to od mamky.
http://www.toprecepty.sk/fotky_nahled/0001/macacie-ocka-2016.jpg
Zdenka 0705
20.12.12,08:53
bohužiaľ recept s masťou nemám
HankaH
20.12.12,09:28
Presne tieto som včera piekla. Sú výborné, len mne zostalo akosi veľa plnky, asi som dávala málo...
Zdenka 0705
20.12.12,09:51
áno, aj mne zostala plnka, asi to bolo tiež tým, že som sa bála, aby nevytiekla, nabudúce treba dávať kopcom :) .. alebo menej plnky urobiť
HankaH
20.12.12,11:40
Som rozmýšľala ako ju využiť. Asi kúpim lístkové cesto a urobím šatôčky.
ela77
20.12.12,20:31
ja som našla svoj recept na mačacie oči, len tam ide maslo, možno by sa dalo zameniť za masť:
100 gr.hl. múka
100 gr. hrubá múka
130 gr. maslo
130 gr. cukor
1 celé vajce
alaya1
20.12.12,20:34
dakujem, robila som s herou, ale ked si pamatam, bolo tam maslo, aj ta bravcova mast, no, asi sa to uz nikdy nedozviem, podla mne je to velmi stary recept.
alaya1
21.12.12,06:50
Mam recept, stary, kde sa pise, ze treba pridat smetol. To je momentalne v ponuke palmarin, ci hera?
Tweety
21.12.12,06:51
Smetol je do cesta, takže palmarin, hera je na plnku do koláčov.
alaya1
21.12.12,06:52
dakujem pekne, mam este medzery-))
rdb
21.12.12,11:11
Vcera som dopiekol posledne kusy. vsetko zabalene a pripravene na konzumaciu.
1 Orechovo cokoladove kosicky
2 Cokoladove srdiecka s kremom
3 Plnene slivky
4 Orieškové hrudky
5 Plnene snehove pusinky
6 Kokosove gulicky
7 Plnene krehke rohlicky
8 Ferrero Rocher
9 Linecké kolieska
10 Grilazove rezy
Hotovo, tak ako ma byt 10 druhov. :)
Na stedrovecernu veceru bude este stedrak.
Vsetkym zelam krasne Vianoce
alaya1
22.12.12,17:56
Tak manzel kupil hotove bobalky v obchode, vzdy som robila sama,neviem s nimi robit, takze su dost tvrde, mam ich pred pouzitim nejako namocit? Ci hned naliat na nich tu zalievku z maku mlieka a medu?
DanielaSL
22.12.12,18:02
Ja ich zalejem horúcim mliekom a nechám prikryté stáť, mlieko vsiakne, bobaľky zmäknú a potom ich premiešam s makom
alaya1
22.12.12,18:05
Dakujem velmi pekne, kupil mi 3 sacky, tak ich nevyhodim, chcel mi ulahcit pracu-)
DanielaSL
22.12.12,18:06
Ja som upiekla len medovníky, keksíky z vínového cesta a orechové tyčinky. Polku z toho pošlem dcére a ona zase pečie venčeky a jeden plnkový koláč, takže výmena ..pár z nich pošle mne. Myslím, že to pre nás troch doma bohate postačí. Keď niekedy bol nedostatok ..tak si ľudia aspoň raz v roku dopriali, ale dnes, keď je sladkostí od výmyslu sveta a rôznych pomôcok ku pečeniu, tak mi pripadá prehnané vypekanie na vianoce ako zbytočné obžerstvo. Potom že je národ chorý a obézny....
alaya1
22.12.12,18:08
Danielka, ale ked to rodinka ocakava, tie fajne kolaciky, robievam tieto druhy len na Vianoce.Mam len 6 druhov.
DanielaSL
22.12.12,18:18
A veď to dobre urobil, moja svokra napečie vždy veľa, potom nám porozdáva a tiež ich má ako kameň tvrdé.
DanielaSL
22.12.12,18:20
Ja som to robila preto, že na tej tácke to pekne vyzerá, keď je tam viac druhov a je to pestré. Ale obvykle deti zjedli trochu ,mne bolo ľúto surovín a mojej roboty a potom som to jedla z väčšej časti ja. A treba to?
alaya1
22.12.12,19:00
Jej, toho sa teda nemusim obavat, uz som pobadala, ze part kuskov uz chyba, aj ked sa to pokusali pekne zamaskovat-)
DanielaSL
22.12.12,19:07
To pamätám z čias, keď boli naši menší..ale ako dospelí už moc nevyjedali...
wagner
22.12.12,20:06
Tak, ja som od pečenia ušetrená. Suseda mi doniesla aj slané aj sladké zákusky. Som ušetrená od pečenia asi až do Veľkej noci :D
KEJKA
22.12.12,20:20
ja pečiem momentálne našu rodinnú klasiku - Opitého Izidora,
makový koláč je už hotový - podľa receptu od starej mamy, takže už vyše storočný. Vlastne ani recept nemám, len tak od oka, zatiaľ vždy vyšiel.
Suché vianočné mi pečie suseda a s dcérou si vymeníme - od nej dostanem šuhajdy a tvarohový koláč.
Od svatky zasa mám medovníčky, takže bude dosť.
asedma
22.12.12,20:39
Tak mne sa podaril fajnovy orechovo-penovy zakusok, dlho som ho nerobila, ale je vyborny, presne ako moja mama robievala na kazde sviatky. No a po tom, co som poslala krabicu suchych kolacikov do polska a druhu dcere, zostalo nieco z medovnikov, orechovych rozkov, lineckych a masinkoveho aj pre nas. Vnuk lubi len kupovane puncaky a muz konakove spice . Este som mala v plane robit kokosky, ale sb ma stopol, ze staci, tak ho posluchnem:)
vema
23.12.12,06:46
Ja som napiekla tiež menej. Kokosové pusinky, medovníčky a linecké kolieska. Okrem toho tvarohovo lekvárové kysnuté koláče, tvarohový linecký /ako jablkové pité/ a samozrejme oplíátky sladké a bryndzové. Tie posledné koláče mám v mrazničke a len si vyberáme podľa potreby.