PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : pracovná zmluva



mmia
30.08.05, 14:26
ahojte, môzte mi prosim poradit ci sa "zmluva o výkone funkcie" medzi spoločnosťou a konateľom, posudzuje ako normalna pracovna zmluva ( pracuje každý mesiac za stanovenú mzdu) a do sociálnej a zdravotnej poisťovne ho treba nahlásiť.
dakujem

Maňaska
30.08.05, 16:03
Podľa názvu by sa dalo usudzovať, že neide o pracovnú zmluvu v zmysle Zákonníka práce /možno by bolo dobré porovnať nakoľko sa táto zmluva zhoduje s pracovnou zmluvou a jej presne definovaným povinným obsahom/.

Z toho vyplýva, že do ZP treba prihlásiť najneskôr 8.9.2005 a do SP prihlasovať netreba.

Denda
30.08.05, 16:51
ahojte, môzte mi prosim poradit ci sa "zmluva o výkone funkcie" medzi spoločnosťou a konateľom, posudzuje ako normalna pracovna zmluva ( pracuje každý mesiac za stanovenú mzdu) a do sociálnej a zdravotnej poisťovne ho treba nahlásiť.
dakujemZmluva o výkone funkcie konateľa sa neposudzuje ako pracovná zmluva ak ju má uzatvorenú podľa obchodného zákonnníka viď link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2178&page=2&pp=10&highlight=mand%E1tna+zmluva
Do sociálnej poisťovni sa neprihlasuje a čo sa týka zdravotného poistenia treba si vyhľadať témy konateľ a zdravotné.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
napr.: http://www.porada.sk/showthread.php?t=8869&page=4&pp=10&highlight=konate%B5+zdravotn%E9

SilviaS
28.09.05, 08:31
Dobrý den chcem Vás pekne poprosiť o radu!!!
Máme zamestnanca s ktorým sme uzavreli TPP ale so skušobnou dobou
3.mesiace!!
Chcem sa opýtať či treba túto zmluvu neako predlžiť a ak áno tak ako!!

Ďakujem Silvia:)

liba2
28.09.05, 08:40
Dobrý den chcem Vás pekne poprosiť o radu!!!
Máme zamestnanca s ktorým sme uzavreli TPP ale so skušobnou dobou
3.mesiace!!
Chcem sa opýtať či treba túto zmluvu neako predlžiť a ak áno tak ako!!

Ďakujem Silvia:)Ak je v Pracovnej zmluve uvedené, že sa uzatvára na dobu neurčitú, potom uplynutím skúšobnej doby nie je treba so zmluvou nič robiť. Zmluva platí ďalej.
Ak bol prac. pomer uzatvorený na dobu určitú, tak uplynutím doby skončí aj prac. pomer.

SilviaS
28.09.05, 08:41
Ďakujem ti pekne za odpoved a prajem pekný den!!

Silvia:)

riki
04.10.05, 14:51
Ahojte, potrebujem poradiť s jednou pracovnou zmluvou. Ide o nového zamestnanca-programátora. Ešte som nerobila pracovnú zmluvu pre programátora a neviem, čo by malo byť v tejto zmluve uvedené, ak chcem predísť tomu, že keď skončí pracovný pomer alebo bude tento zamestnanec prepustený, aby sme mohli prípadne pokračovať vo veciach, ktoré spracoval tento zamestnanec. Neviem, či som dobre napísala o čo mi ide. Potrebujem mať autorské práva v pracovnej zmluve ošetrené, pre prípad rozviazania uvedeného pracovného pomeru. Ako na to??? Ďakujem. Prajem pekný deň.

Evanka
04.10.05, 16:05
Ahojte, potrebujem poradiť s jednou pracovnou zmluvou. Ide o nového zamestnanca-programátora. Ešte som nerobila pracovnú zmluvu pre programátora a neviem, čo by malo byť v tejto zmluve uvedené, ak chcem predísť tomu, že keď skončí pracovný pomer alebo bude tento zamestnanec prepustený, aby sme mohli prípadne pokračovať vo veciach, ktoré spracoval tento zamestnanec. Neviem, či som dobre napísala o čo mi ide. Potrebujem mať autorské práva v pracovnej zmluve ošetrené, pre prípad rozviazania uvedeného pracovného pomeru. Ako na to??? Ďakujem. Prajem pekný deň.Asi ide o tvorbu počítačových programov zamestnancom v zamestnaneckom pomere a následne o práve zamestnávateľa ako nositeľa práva dielo použiť, musia byť splnené nasledovné podmienky:
a) existencia pracovnoprávneho vzťahu založeného pracovnou zmluvou (nie na autorskú zmluvu),
b) záväzok zamestnanca k pracovnej činnosti tvorby počítačových programov,
c) kvalitný popis pracovnej činnosti podľa zadanej úlohy
d) pod vedením zamestnávateľa
Je potrebné preštudovať si §50 Autorského zákona.

riki
05.10.05, 14:04
Ďakujem za odpoveď. Ide o pracovnú zmluvu pre programátora internetových stránok. Nemá niekto takúto pracovnú zmluvu už náhodou vypracovanú?? Vopred dík, ak sa niekto nájde. Prajem krásny deň.

Andrea21
05.10.05, 14:29
ahojte, môzte mi prosim poradit ci sa "zmluva o výkone funkcie" medzi spoločnosťou a konateľom, posudzuje ako normalna pracovna zmluva ( pracuje každý mesiac za stanovenú mzdu) a do sociálnej a zdravotnej poisťovne ho treba nahlásiť.
dakujem
Ahoj, ja som tiež konateľkou firmy a mám urobenú normálnu prac.zmluvu kde mám presne určený plat z ktorého sa mi počítajú odvody do soc.a.zdrav.poisťovne ostatné mi firma vypláca na ruku /tzv.na čierno/

nikulik
10.10.05, 10:36
Vedeli by ste mi poradit, co je lepsie? Upratovačka nam chodi upratovat trikrat do tyzdna na 3 hodinky, co je lepsie, pracovna zmluva alebo dohoda o VP? Lebo chodi na dalsie 3 hod.upratovat aj do vedlajsej firmy a oni ju maju na pracovnu zmluvu, a ich mzdarka mi povedala ze na PZ, lebo na dohodu moze odpracovat len 300 hod. do roka.

Jura
10.10.05, 11:06
Vedeli by ste mi poradit, co je lepsie? Upratovačka nam chodi upratovat trikrat do tyzdna na 3 hodinky, co je lepsie, pracovna zmluva alebo dohoda o VP? Lebo chodi na dalsie 3 hod.upratovat aj do vedlajsej firmy a oni ju maju na pracovnu zmluvu, a ich mzdarka mi povedala ze na PZ, lebo na dohodu moze odpracovat len 300 hod. do roka.
Radšej PZ na kratší prac. čas, lebo upratovanie je opakujúca sa činnosť.

ajobs
10.10.05, 11:28
Ahoj, ja som tiež konateľkou firmy a mám urobenú normálnu prac.zmluvu kde mám presne určený plat z ktorého sa mi počítajú odvody do soc.a.zdrav.poisťovne ostatné mi firma vypláca na ruku /tzv.na čierno/Pracovná zmluva a zmluva o výkone funkcie konateľa sú 2 rozličné veci. Konateľ môže mať PZ vo firme, v ktorej je konateľ iba na iné práce, ktoré nesúvisia s funkciou konateľa. Zmluva o výkone funkcie konateľa je väčšinou zmluva, ktorá je uzatvorená podľa obchodného zákonníka, ale pokiaľ ide o odmena, tá môže bať aj nulová, a potom podľa novely zákona o ZP od 1.9.2005 nemusí v takomto prípade platiť konateľ zdravotné poistenie (samozrejme len v prípade, že už má vo firme PZ, z ktorej platí všetky odvody do ZP aj SP).

nikulik
10.10.05, 12:01
Radšej PZ na kratší prac. čas, lebo upratovanie je opakujúca sa činnosť.A ako sa to eviduje v dochadzke? Keď bude pracovat trikrat do tyzdna po 3 hodiny, tak ako jej to mam zadat, aby mi sedel pracovny fond?
A ako to napisat do PZ?

Romina7
17.10.05, 19:51
Dobry den,
potrebovala by som radu s datumami podpisania pracovnej zmluvy.
Ak je nastup napriklad 21.10.2005, treba aby zmluva bola podpisana den vopred? niekde som to totizto pocula....dakujem

Zita4
17.10.05, 20:51
Dobry den,
potrebovala by som radu s datumami podpisania pracovnej zmluvy.
Ak je nastup napriklad 21.10.2005, treba aby zmluva bola podpisana den vopred? niekde som to totizto pocula....dakujem Pracovná zmluva musí byť podpísaná najneskôr v deň nástupu do zamestnania.:) Môže byť podpísaná vopred aj mesiac, ale stačí podpis v ten deň pred nástupom do práce.

ajobs
17.10.05, 22:32
Najneskôr v deň nástupu do práce.