zambo
10.11.09,20:39
Dobrý večer,
potreboval by som radu ohľadom účtovania cestovných náhrad. Som SZČO, miesto podnikania podľa ŽL mám na adrese trvalého pobytu a prevádzku, ktorá je zapísana v ŽL mám cca 15 km od domu. Súkromné auto používané na podnikanie mám zaregistrované na DÚ. Mám nárok si robiť denne cesťák z domu na prevádzku a späť? Poraďte mi, prosím.
Ďakujem
babi2
10.11.09,20:31
Dobrý večer,
potreboval by som radu ohľadom účtovania cestovných náhrad. Som SZČO, miesto podnikania podľa ŽL mám na adrese trvalého pobytu a prevádzku, ktorá je zapísana v ŽL mám cca 15 km od domu. Súkromné auto používané na podnikanie mám zaregistrované na DÚ. Mám nárok si robiť denne cesťák z domu na prevádzku a späť? Poraďte mi, prosím.
Ďakujem

Z domu na prevádzku nemáš nárok na cestovné náhrady:

Pracovná cesta zamestnanca

Podmienkou vzniku nároku na cestovné náhrady je preukázateľnosť vzniknutých výdavkov pri pracovnej ceste.

• Pracovná cesta

Pracovná cesta zamestnanca je, podľa § 2 ods. 1 ZCN, doba od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, až do návratu zamestnanca z tejto cesty.
zambo
11.11.09,11:23
Dakujem za odpoved
tinča
23.11.09,11:36
Dobrý deň.
Ja mám podobnú otázočku. Už som sa to tu raz pýtala a nik mi neodpovedal. Môj manžel - SZČo má v ŽL ako miesto podnikania uvedenú adresu trvalého bydliska. Skoro každý deň cestuje za prácou mimo okresu - pracuje aj 15hod. Môže si uplatniť cestovné náhrady (vypísať cesťák a uplatniť diety) aj z časového pásma 12-18 hod, príp. nad 18 hod?
Veľmi pekne ďaujem za odpoveď.
Lianka
23.11.09,13:37
Pozri § 19,

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Zlata
08.12.09,11:54
Z domu na prevádzku nemáš nárok na cestovné náhrady:

Pracovná cesta zamestnanca

Podmienkou vzniku nároku na cestovné náhrady je preukázateľnosť vzniknutých výdavkov pri pracovnej ceste.

• Pracovná cesta

Pracovná cesta zamestnanca je, podľa § 2 ods. 1 ZCN, doba od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, až do návratu zamestnanca z tejto cesty.

SZČO - FO má miesto podnikania v ŽL trvalé bydlisko, podniká vo výrobe nábytku. Jednu prevádzku má od miesta podnikania, t.j. trvalého pobytu 13 km a druhú na druhom konci republiky - cca 250 km. V každej zamestnáva po 20 ľudí. Cestuje do obidvoch prevádzkarní.
Z hore uvedeného mám rozumieť tomu tak, že nemá nárok na cestovné náhrady keby využíval os. motorové vozidlo nevložené do majetku?
Ak by využíval auto v evidované v majetku, tak spotreba PHM je výdavok ovplvňujúci ZD?
ivana184
10.12.09,10:53
Ako je to vlastne, ak mám živnosť na vedenie účtovníctva a denne dochádzam za klientom 75 km tam a 75 km späť domov. Mám zaplatenú daň z motorových vozidiel, môžem robiť cesťáky za každý deň, aspoň kvôli kilometrovnému?
Zlata
10.12.09,10:54
SZČO - FO má miesto podnikania v ŽL trvalé bydlisko, podniká vo výrobe nábytku. Jednu prevádzku má od miesta podnikania, t.j. trvalého pobytu 13 km a druhú na druhom konci republiky - cca 250 km. V každej zamestnáva po 20 ľudí. Cestuje do obidvoch prevádzkarní.
Z hore uvedeného mám rozumieť tomu tak, že nemá nárok na cestovné náhrady keby využíval os. motorové vozidlo nevložené do majetku?
Ak by využíval auto v evidované v majetku, tak spotreba PHM je výdavok ovplvňujúci ZD?

Nikto nezareaguje?
ivana184
10.12.09,10:57
Ako je to vlastne, ak mám živnosť na vedenie účtovníctva a denne dochádzam za klientom 75 km tam a 75 km späť domov. Mám zaplatenú daň z motorových vozidiel, môžem robiť cesťáky za každý deň, aspoň kvôli kilometrovnému?

Diéty by som vynechala.
Zlata
10.12.09,11:22
Ako je to vlastne, ak mám živnosť na vedenie účtovníctva a denne dochádzam za klientom 75 km tam a 75 km späť domov. Mám zaplatenú daň z motorových vozidiel, môžem robiť cesťáky za každý deň, aspoň kvôli kilometr)ovnému?

Treba presúmať, čo je miestom podnikania v ŽL (kde vykonáva živnosť) . Ak je miestom podnikania trvalé bydlisko, nevidím dôvod, prečo by nešli do nákladov cestovná náhrady vrátane diet. Treba zvážiť, či 240 x do roka (to je približne pracovných dni do roka) nedochádza za klientom 75 km tam a späť, či by to DÚ nemohol klasifikovať ako závislú činnosť.
Danila
10.12.09,11:42
Treba presúmať, čo je miestom podnikania v ŽL (kde vykonáva živnosť) . Ak je miestom podnikania trvalé bydlisko, nevidím dôvod, prečo by nešli do nákladov cestovná náhrady vrátane diet. Treba zvážiť, či 240 x do roka (to je približne pracovných dni do roka) nedochádza za klientom 75 km tam a späť, či by to DÚ nemohol klasifikovať ako závislú činnosť.To je závislá činnosť ako vyšitá.;)
ivana184
10.12.09,14:59
Veď nad tým sa trápim. Povaha práce vykazuje znaky závislej činnosti, ale čo s tým? Keďže môj klient má prevádzky po SR, tak mohla by som to nejako rozpísať, aby to nebolo až také okaté. Nebude s tým problém?
Zlata
14.12.09,07:36
Skúsim sa znova pripomenúť otázkou:
SZČO má v živnostenskom liste vyznačené miesto podnikania trvalý pobyt.
Na ŽL nemá uvedené miesto prevádzky, tie má uvedené na inom doklade zo živnostenkého úradu.
Prevádzky má dve. Jednu cca 15 km od trvalého pobytu a druhú cca 250 km. Zaujímajú má cestovné náhrady pri dochádzke do týchto prevádzok. Z rôznych príspevkov som tu rozumela tomu tak, že nemá nárok na cestovné náhrady (ak by použil auto neevidovane v majetku) týkajúce sa dochádzky do svojich prevádzok, prípadne ako je to so spotrebou PHM, ak je auto v majetku firmy.
Prosím, nemá niekto skúsenosti?
Zlata
15.12.09,06:46
Veď nad tým sa trápim. Povaha práce vykazuje znaky závislej činnosti, ale čo s tým? Keďže môj klient má prevádzky po SR, tak mohla by som to nejako rozpísať, aby to nebolo až také okaté. Nebude s tým problém?

Myslíš tým prevádzky po SR, že ich má napísané vo výpise zo živnostenského registra?
ivana184
16.12.09,08:14
Áno, má prevádzky po SR zapísané v ŽR, t.j. dalo by sa to obhájiť tým, že som išla napr. do Pezinka kvôli napr. iba na kontrolu, prípadne odviezť tovar...atď.
Danie
02.01.10,15:54
Pekný deň, zaujíma má podobná otázka ale jedná sa o slobodné povolanie. Podľa zákona 539/2004 Z.z. § 19 odst.2 a § 6 ods. 1 a 2, vysvetlené v poradcovi 2010/1 - ak daňovník má v ž.l. uvedené ako miesto podnikania trvalé bydlisko, pre daňové účely sa toto miesto bude považovať za miesto pravidelného vykonávania činnosti a všetky výdavky súvisiace s činnosťou vykonávanou v inom mieste spĺňaju charakter cestovných náhrad.
Mňa by ale zaujímalo, čoi sa to týka aj slobodného povolanie, keď v licencii má uvedené trvalé bydlisko, ake prácu vykonáva v inom kraji, býva v podnájme a cestuje domo 1-2 krát za mesiac.
Ďakujem
Tweety
02.01.10,15:55
Pekný deň, zaujíma má podobná otázka ale jedná sa o slobodné povolanie. Podľa zákona 539/2004 Z.z. § 19 odst.2 a § 6 ods. 1 a 2, vysvetlené v poradcovi 2010/1 - ak daňovník má v ž.l. uvedené ako miesto podnikania trvalé bydlisko, pre daňové účely sa toto miesto bude považovať za miesto pravidelného vykonávania činnosti a všetky výdavky súvisiace s činnosťou vykonávanou v inom mieste spĺňaju charakter cestovných náhrad.
Mňa by ale zaujímalo, čoi sa to týka aj slobodného povolanie, keď v licencii má uvedené trvalé bydlisko, ake prácu vykonáva v inom kraji, býva v podnájme a cestuje domo 1-2 krát za mesiac.
Ďakujem
Áno, týka.
Danie
06.01.10,19:19
Áno, týka.
Ďakujem
lulinka10001
14.01.10,22:10
A ked ja má opačný problem.Auto nemam v majetku firmy,ale cestnú dan si platím.Takže spravne by som mala robit knihu jázd.čo som nepredpokladala auto som vobec nevyužila na podnikanie a nepotrebujem nič odpisovat,lebo ani neboli ktovieaké zarobky.musím aj tak vypisovat knihu jazd aj ked boli všetko len sukromné jazdy?