osky
11.11.09,10:07
ahojte .
vcera som si kupila Cranberry.
chcela som konecne vyskusat,ako chutia cerstve brusnice,pretoze som ich este v zivote nejedla.ked som objavila v regali s ovocim skatulky s cerstvymi plodmi,neodolala som.kupila som ich na konzum ako cerstve-ale som sklamana.vobec nemaju dobru chut,su trpke,kysle-vsetko mozne,len chutne nie-mozno su este nezrele,hoci su krasne cervene.
tak uvazujem,co s nimi,ked ich uz mam?
prijala by som daky dobry recept na kompot,alebo sa daju zmrazit v dakej kombinacii....:confused:boli by do zasoby k divine,ked sa niekedy zase k dakej dostanem.nemam ich tonu-na zavaranie,je to len 250gramova krabicka:eek:.
Danta
12.11.09,05:39
Ahoj, cerstve brusnice chutia presne tak ako si to opisala:) Takze urcite boli dozrete;)
Ja by som ti poradila vysusit ich a potom si z nich robit caj.
Alebo zavarit, ale neviem, ci sa ti to oplati z takeho maleho mnozstva. Ja ich robim tak, ze dam varit brusnice s kuskom vody, pridam cukor, klinceky a skoricu. Potom uz len naplnim pohare, nesterilizujem. A je to:o
osky
12.11.09,12:41
Ahoj, cerstve brusnice chutia presne tak ako si to opisala:) Takze urcite boli dozrete;)
Ja by som ti poradila vysusit ich a potom si z nich robit caj.
Alebo zavarit, ale neviem, ci sa ti to oplati z takeho maleho mnozstva. Ja ich robim tak, ze dam varit brusnice s kuskom vody, pridam cukor, klinceky a skoricu. Potom uz len naplnim pohare, nesterilizujem. A je to:o

dakujem!konecne mi niekto poradil-hoci ja som ich uz zasypala cukrom-poprerezovala som ich napoly,nech pustia stavu.myslela som ,ze ich dam zamrazit.ale aj tak to nie je ono.vazne maju taku chut?som sklamana:mad:
mozno ich prevarim ako hovoris a dam si ich do poharika.
len ma udivuje,ze ich nesterilizujes.nepokazia sa mi?kolko vydrzia-mimo chladnicky??????
Danta
13.11.09,09:20
Nie, urcite sa nepokazia. Robila som ich minuly rok a este teraz su dobre a nepokazili sa. A to ich mam uskladnene v spajzi...
No cerstve nemaju velmi dobru chut, ale zas su velmi zdrave a maju velmi vela vitaminov...
najag
17.11.09,19:44
Brusnice sa ako kompot nikdy nepokazia, ani po otvoreni, pretoze brusnice su vlastne prirodne antibiotikum, takze pliesen tam nema sancu ....:D
tilia
17.11.09,19:59
Brusnice sa ako kompot nikdy nepokazia, ani po otvoreni, pretoze brusnice su vlastne prirodne antibiotikum, takze pliesen tam nema sancu ....:D
Obsahujú kyselinu benzoovú, to je konzervačná látka.
osky
18.11.09,07:53
nooooo,tak moje brusnice su uz davno v malinkych kelimockoch zamrznute,ale dakujem za poucne prispevky-nevedela som ani ze je to antobiotikum,ani ze obsahuju tu kyselinu.
AlaNR
25.08.10,08:55
Predvčerom som sa tiež ulakomila na krabičku s brusnicami a celé dva dni som rozmýšľala čo s tým, až ma napadlo ísť na poradu.
Pravdepodobne ich tiež zavarím, lebo ako sa hovorí, hubu mi vykrúcalo, keď som ich ochutnala.
Pritom brusnicový džús alebo sirup mi veľmi chutí. Ale pravdu povediac, chuť je len podobná originál brusniciam.
Asi to potrebuje prejsť varom a zoznámiť sa s koreninami, inak to dobré nebude...
branislavp
01.09.10,18:47
Ja mám brusnice 5 kg, pochádzajú spod Tatier, takže nie sú to americké. Recept som si vynašla taký, že na 1 kg brusníc ide 800 g cukru, 8 ks klinčekov, kúsok celej škorice. To všetko uvarím, 10 min. sterilizujem. Uvidím, čo mi z toho vznikne, robím to prvý krát. Takže to bude do spôsobu skôr ako džem, čo však vítam, pretože podobne robím aj čučoriedky vo vlastnej šťave, ibaže dávam menej cukru, samozrejme bez škorice a klinčekov.
viktorviktor
02.09.10,07:31
J.......... Recept som si vynašla taký, že na 1 kg brusníc ide 800 g cukru, 8 ks klinčekov, kúsok celej škorice. To všetko uvarím, 10 min. sterilizujem. .........
Rusi robia zaváraninu,precukrené plody, ktorú volajú варенье (varenie) , na kg ovocia, dajú 0,75 kg (aj viac) cukru, najskôr sa varí cukrový sirup - cukor sa varí (tesne 100C) v 0,25 l vody 20 minút, potom sa pridá ovocie a varí sa ešte 25 minút, dá sa do pohárov a zakryté nechať chladnúť. Výborná je cukina nakrájaná na 0,7 cm kocky.
ešte prídavok - americké cranberries je kľukva močiarna, brusnice sú podobné