andreaS
15.11.09,10:30
hladala som, nenasla som :)

Mam noveho klienta, kt. ma 4 firmy, z toho tri firmy kupil ako hotove spolocnosti.

Okolo kupy mam bloky o vyplateni podielu, prevzatie pokladnicnej hotovosti. Ale ako rozmyslam, tak rozmyslam, ale netusim ako to spravne zauctovat.

Firmy boli zalozene v jednom mesiaci inymi ludmi. Po mesiaci ich kupil moj klient a so zapisom zmeny spolocnikov a konatelov urobili aj zmenu mena.

Co vsetko musi odovzdat predchadzajuci spolocnik a ako to zauctovat?
marina8
15.11.09,09:36
hladala som, nenasla som :)

Mam noveho klienta, kt. ma 4 firmy, z toho tri firmy kupil ako hotove spolocnosti.

Okolo kupy mam bloky o vyplateni podielu, prevzatie pokladnicnej hotovosti. Ale ako rozmyslam, tak rozmyslam, ale netusim ako to spravne zauctovat.

Firmy boli zalozene v jednom mesiaci inymi ludmi. Po mesiaci ich kupil moj klient a so zapisom zmeny spolocnikov a konatelov urobili aj zmenu mena.

Co vsetko musi odovzdat predchadzajuci spolocnik a ako to zauctovat?

asi by si sa mala opytat, ze ci nieco uctovali, ak nie tak potom zakladas novu firmu a uctujes vsetko od zaciatku, teda vsetky uctovne operacie akoby si zakladala novu firmu ty
v pripade, ze zauctovali zakladne imanie a nejake poplatky suvisiace so zalozenim s.r.o., tak by ti mali odovzdat stavy - hlavnu knihu, pokladnu dennik ku dnu prepisu, teda klasicke tlacove zostavy
a zakladne imanie preuctujes na analytikach, ale to urcite vies, to ti pisat nemusim;)
andreaS
15.11.09,09:47
doklady k zalozeniu samotnej kupenej sro nemam... mam len tie doklady, kt. sa tykaju kupy...

asi ma matie aj fakt, ze spolocnost pri kupe zmenila meno...

predavajuca firma zaroven prefakturovala poplatok za prevod... len mi je zvlastne ze vo vyske dakych 165,- Eur...

musim si nad to sadnut, popisat ako to ide za sebou a potom sem napisem k comu som dosla :)

zatial vdaka....

ps: ak niekoho nieco napadne, kludne napiste ;)
Rozalka
15.11.09,11:55
Ak došlo k zmene majiteľov, potom tu nejde o "predávajúcu" firmu, nechápem čo fakturovala - aký poplatok za prevod.
V každom prípade - ak firma nemá účtovníctvo, musia odovdzať všetky doklady. Ak ho má, potom aj účtovné knihy.
Ja by som trvala na zápisničnom odovzdaní dokladov - čo keď v budúcnosti zistíš, že mali aj tržby a tie sa nezúčtovali?
andreaS
15.11.09,17:52
mala som cas sa nad tym dnes zamysliet a dospela som k rovnakemu nazoru ako Rozalka :)

a ten fakturovany poplatok je od firmy, kt. im robila prevod podielov...

vsetky tri firmy su kupene osobitne, kazda bola kupena kvoli oddeleniu cinnosti ich povodnej jednej firmy... mali v tom gulas a chcu oddelit rozne cinnosti od seba aj uctovne...

zajtra zbombardujem majitelov, aby si vyziadali vsetky doklady spolocnosti na preberaci protokol aj s hlavnou knihou a dakym prehlasenim o fakturacii za obdobie kym ju nekupil moj klient.

vdaka :)
a_je_to
16.11.09,00:32
hladala som, nenasla som :)

Mam noveho klienta, kt. ma 4 firmy, z toho tri firmy kupil ako hotove spolocnosti.

Okolo kupy mam bloky o vyplateni podielu, prevzatie pokladnicnej hotovosti. Ale ako rozmyslam, tak rozmyslam, ale netusim ako to spravne zauctovat.

Firmy boli zalozene v jednom mesiaci inymi ludmi. Po mesiaci ich kupil moj klient a so zapisom zmeny spolocnikov a konatelov urobili aj zmenu mena.

Co vsetko musi odovzdat predchadzajuci spolocnik a ako to zauctovat?
Tie bločky, čo máš, zaúčtuješ ako 372/211, resp 221. Je to iba splatenie kúpnej ceny za podnik. Ale oproti 372 D musíš predtým zaúčtovať všetok majetok a záväzky, podľa ocenenia v zmluve o kúpe podniku a jej prílohách. Rozdiel kúpnej ceny a majetku účtuješ na 015 - goodwill. Pýtaj si zmluvu o predaji a kúpe podniku od klienta, bez jej vydania mu nemôžeš kontinuálne a preukazne zaviesť účtovníctvo. Podľa § 482 a 483 Obchodného zákonníka ich musí mať a vydať ich účtovníkovi. Kvôli ďalším podrobnostiam preštuduj § 476 až 488 Obchodného zákonníka, § 27 Postupov účtovania v PÚ a účet 372 v Cenigovej 2007. Tiež si pozri aktuálny úplný výpis s.r.o, aj jej históriu v Obchodnom registri. Okrem toho, ak treba, choď na Obchodný register /okresný súd v sídle kraja/ a vyžiadaj si fotokópie - účtovné závierky kúpených s.r.o.z minulosti /poplatok je cca 100 Sk = 3,33 Eur za jednu/. Z toho všetkého určite prídeš na kopu vlastných nápadov, ako to dobre zaúčtovať.
andreaS
16.11.09,07:12
mrknem sa nato poobede :) dakujem

vsetky tri firmy boli zalozene v tomto roku a kupene po mesiaci zalozenia, okrem uhrady za zalozenie externou firmou a splatenie ZI nemaju ziadny pohyb...

pri jednej som dokonca nasla aj tie vyhlasenia o cinnosti firmy po predaj novemu majitelovi... pri tych dalsich dvoch toto nemam...

a chyba mi doklad o splateni ZI... a budem este potrebovat uplne prvu zakladatelsku listinu ku vzniku firmy, ci ZI bolo vobec splatene...
tweedle
29.10.12,09:51
Vraciam sa k téme,
dostala som ponuku na účtovanie kúpenej firmy, činnosť firmy bola od 2008 po 30.6.2012, aspoň tak mi to vychaádza z účtovných kníh, v priebehu septembra bola firma odkúpená, zmenená činnosť a názov.

Ako mám teraz postupovať? nahrať si celý rok 2012 a pokračovať v účtovaní? alebo je treba nahrať aj všetky predošlé roky?
tweedle
30.10.12,13:22
posúvam
vladabukina
30.12.14,10:07
prosim Vas, dostali ste na toto odpoved? mam teraz presne rovnaky pripad, zaujimalo by ma riesenie, dakujem pekne
Lenka298
16.04.15,13:46
aj ja mám rovnaký prípad. Viete mi niekto poradiť ako postupovať? Ďakujem