sisa11
15.11.09,12:12
Mám trvalý pobyt v SR, ale tento rok už žijem, pracujem a zdržiavam sa celý v ČR. Takže podľa zákonov jedných druhých som daňovým rezidentom u obidvoch, ale na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia som usúdila, že teda v ČR. Doteraz som DP podávala v SR prípadne v oboch (ešte to pre mňa neplatilo), teraz chcem už len v ČR, mám to príslušnému DÚ v SR nejako oznámiť? Ak, tak ako?
vďaka
Mária.K.
15.11.09,12:50
Mám trvalý pobyt v SR, ale tento rok už žijem, pracujem a zdržiavam sa celý v ČR. Takže podľa zákonov jedných druhých som daňovým rezidentom u obidvoch, ale na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia som usúdila, že teda v ČR. Doteraz som DP podávala v SR prípadne v oboch (ešte to pre mňa neplatilo), teraz chcem už len v ČR, mám to príslušnému DÚ v SR nejako oznámiť? Ak, tak ako?
vďaka
Zákon o správe daní a poplatkov č. 511/1992 Zb. v platnom znení hovorí v ods. 6 nasledovné:
§ 17
Doručovanie

"(6) Ak sa daňový subjekt, ktorý má trvalý pobyt alebo sídlo na území Slovenskej republiky, zdržuje v zahraničí, je povinný mať zástupcu na doručovanie písomností, ktorého oznámi správcovi dane. "

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ máte trvalé bydlisko na území Slovenskej republiky, mali by ste si zvoliť na Slovensku zástupcu na doručovanie písomností, ktorému budú doručované písomnosti, ktoré vám bude adresovať daňový úrad.
Andyke
15.11.09,13:04
Ešte raz skús určiť , či si rezidentom ČR alebo SR, je tu vynikajúca téma k tormu :
http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
optimistka
15.11.09,13:43
to že celý rok pracuješ v inom štáte ešte neznamená, že nie si slovenským daňovým rezidenton
Mária.K.
15.11.09,14:04
Mám trvalý pobyt v SR, ale tento rok už žijem, pracujem a zdržiavam sa celý v ČR. Takže podľa zákonov jedných druhých som daňovým rezidentom u obidvoch, ale na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia som usúdila, že teda v ČR. Doteraz som DP podávala v SR prípadne v oboch (ešte to pre mňa neplatilo), teraz chcem už len v ČR, mám to príslušnému DÚ v SR nejako oznámiť? Ak, tak ako?
vďaka
Myslím si tiež, že pokiaľ máš trvalé bydlisko na území Slovenskej republiky, nedá sa dopredu tvrdiť, alebo oznamovať, že daňové povinnosti k dani z príjmov na našom území sa na teba nevzťahujú.
sisa11
15.11.09,15:17
podla mna som podla zakonov rezident v oboch a podla zmluvy rezident v CR: trvaly pobyt mam v SR (u rodicov), v CR sa obvykle zdrziavam (t.j stale okrem par vikendov a nejakej letnej dovolneky), staly byt mam asi k dispozii v oboch (v SR na tom trvalom pobyte u rodicov a v CR mam podnajom na koleji celorocny momnetalne jeden ten isty v kuse uz rok a stvrt) a v CR mam cely zivot pracovny aj vselijaky iny okrem tych domacih rodinnych vazieb.
Takze podla mna podla zmluvy: staly byt mam v oboch, stredisko zivotnch zaujmov mam podla mna v cr ale viem si predstavit z niekto by tvrdil ze to nemozno urcit a obvykle sa zdrziavam v cr.
marina8
15.11.09,16:39
podla mna som podla zakonov rezident v oboch a podla zmluvy rezident v CR: trvaly pobyt mam v SR (u rodicov), v CR sa obvykle zdrziavam (t.j stale okrem par vikendov a nejakej letnej dovolneky), staly byt mam asi k dispozii v oboch (v SR na tom trvalom pobyte u rodicov a v CR mam podnajom na koleji celorocny momnetalne jeden ten isty v kuse uz rok a stvrt) a v CR mam cely zivot pracovny aj vselijaky iny okrem tych domacih rodinnych vazieb.
Takze podla mna podla zmluvy: staly byt mam v oboch, stredisko zivotnch zaujmov mam podla mna v cr ale viem si predstavit z niekto by tvrdil ze to nemozno urcit a obvykle sa zdrziavam v cr.


podla mna si rezidentom SR, mas tu trvaly pobyt, uzsie osobne vztahy - mas tu rodicov a pribuznych a si statnym prislusnikom SR, nie CR
skaspa
15.11.09,19:55
na internetovej stránke www.epi.sk je uvedené:
"Vo vzťahu k štátom, s ktorými má Slovenská republika vzájomné daňové vzťahy upravené medzinárodnou zmluvou, sa dvojitá rezidencia osoby rozhraničí uplatnením príslušnej medzinárodnej zmluvy a rozhraničovacích kritérií v nej uvedených.

Účelom rozhraničovacích kritérií pre určovanie rezidencie vymedzených v jednotlivých medzinárodných zmluvách je rozhraničiť dvojitú rezidenciu osoby, ktorá vznikla podľa vnútroštátnych daňových predpisov zmluvných štátov.

Ak konflikt dvojitej rezidencie osoby skutočne vznikne, potom zmluvný štát, ktorého rezidentom bude osoba po uplatnení rozhraničovacích kritérií vymedzených v príslušnej medzinárodnej zmluve, bude považovaný za štát, v ktorom predmetná osoba podlieha neobmedzenej daňovej povinnosti nielen na účely tejto zmluvy, ale aj na účely zákona o dani z príjmov, t. j. dôjde k modifikácii ustanovenia § 2 zákona o dani z príjmov.

Ak rezident Slovenskej republiky deklaruje, že je považovaný za rezidenta aj v inom zmluvnom štáte podľa vnútroštátnych daňových predpisov tohto zmluvného štátu, následkom čoho dochádza k vzniku dvojitej rezidencie, z dôvodu aj jeho právnej istoty predloží správcovi dane doklady preukazujúce tieto skutočnosti (napr. potvrdenie o rezidencii na území iného zmluvného štátu podľa vnútroštátnych daňových predpisov tohto štátu vydané zahraničným správcom dane). Spôsob a forma preukázania týchto skutočností nie je explicitne vymedzená.

Ak daňovník požadované skutočnosti nepreukáže, správca dane bude posudzovať rozsah jeho daňových povinností na území Slovenskej republiky výlučne podľa ustanovení zákona o dani z príjmov.

Ak by spĺňal podmienky daňovej nerezidencie na území SR, bude zdaňovaný len z príjmov dosahovaných na našom území, pričom povinnosť podania daňového priznania by mal v tomto prípade len z príjmov z podnikania a keďže jeho príjmy nepresahujú 47 808 Sk za zdaňovacie obdobie roka 2007 a nevykazuje daňovú stratu, nie je povinný podávať daňové priznanie."

Z toho jednoznačne vyplýva, že ak dostaneš od českej daňovej/finančnej správy, že si daňovým rezidentom v ČR a toto preukážeš slovenskému daňovému úradu, nemusíš tu podávať daňové priznanie aj keď tu máš trvalý pobyt, rodičov...
Ak by mal daňový úrad nejaké pochybnosti o daňovej rezidencii, určite posúdi tvoje podklady resp. podklady z českej daňovej/finančnej správy a vyjadrí sa k nim, aby si vedela, či teda si alebo nie si povinná podávať v SR daňové priznania.