EkoRenka
15.11.09,18:36
Ahojte. Tak to už stretlo aj mňa - naša firma sa dostala do konkurzu, mňa, ako jedinú zostávajúcu z nej - hoci externú ekonómku, oslovil predbežný správca a povedal mi, že musím urobiť mimoriadnu účtovnú závierku a podať DP.

Nič iné som sa od neho nedozvedela a preto Vás prosím, kto má skúsenosti s konkurzom, aby mi poradil, ako to vlastne, čo sa týka účtovníctva, všetko prebieha, hlavne:
- či je mimoriadna účt.závierka vpodstate rovnaká ako riadna, akurát v inom termíne
- či sa v účtovníctve robia nejaké mimoriadne úpravy účtov alebo niečo iné
- čo všetko ma v tejto súvislosti čaká z účtovného hľadiska?

Videla som, že sa téme konkurzu venovalo už niekoľko porád, ale nenašla som príspevok, ktorý by mi odpovedal na tieto otázky.

Ďakujem za pomoc, do štvrtku to musím mať:-)
Mária.K.
15.11.09,18:33
Ahojte. Tak to už stretlo aj mňa - naša firma sa dostala do konkurzu, mňa, ako jedinú zostávajúcu z nej - hoci externú ekonómku, oslovil predbežný správca a povedal mi, že musím urobiť mimoriadnu účtovnú závierku a podať DP.

Nič iné som sa od neho nedozvedela a preto Vás prosím, kto má skúsenosti s konkurzom, aby mi poradil, ako to vlastne, čo sa týka účtovníctva, všetko prebieha, hlavne:
- či je mimoriadna účt.závierka vpodstate rovnaká ako riadna, akurát v inom termíne
- či sa v účtovníctve robia nejaké mimoriadne úpravy účtov alebo niečo iné
- čo všetko ma v tejto súvislosti čaká z účtovného hľadiska?

Videla som, že sa téme konkurzu venovalo už niekoľko porád, ale nenašla som príspevok, ktorý by mi odpovedal na tieto otázky.

Ďakujem za pomoc, do štvrtku to musím mať:-)
Súd ustanovuje predbežného správcu, ak má pochybnosti o majetnosti dlžníka. Predbežný správca zisťuje, či majetok dlžníka bude postačovať aspoň na úhradu nákladov konkurzu. Ak na základe zistení predbežného správcu súd zistí, že majetok dlžníka nebude postačovať ani na úhradu nákladov konkurzu, konkurzné konanie pre nedostatok majetku zastaví. Takže zostavovať mimoriadnu účtovnú závierku je ešte predčasné.
Lenka1979
15.11.09,18:59
Trošku som prečítala zo zákona o účtovníctve a napr. by ma zaujímalo, určite tiež zadávateľku toto:

(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.


Čiže Renke by tiež vyplynulo, že musí zostaviť otváraciu súvahu podľa písm. c?)
Mária.K.
15.11.09,19:15
Trošku som prečítala zo zákona o účtovníctve a napr. by ma zaujímalo, určite tiež zadávateľku toto:

(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.


Čiže Renke by tiež vyplynulo, že musí zostaviť otváraciu súvahu podľa písm. c?)
Áno. V prípade, že konkurz bude vyhlásený.
Lenka1979
15.11.09,19:17
Áno. V prípade, že konkurz bude vyhlásený.

Ďakujem Mária.K. Krásny večer.;)
EkoRenka
16.11.09,07:52
My už máme uznesenie, že konkurz bol vyhlásený. Takže sa spätne vraciam k mojim prvým otázkam. Vieš mi, Mária, poradiť? A Lenke ďakujem za príspevok:-)
Mária.K.
16.11.09,09:27
My už máme uznesenie, že konkurz bol vyhlásený. Takže sa spätne vraciam k mojim prvým otázkam. Vieš mi, Mária, poradiť? A Lenke ďakujem za príspevok:-)
Praktické skúsenosti nemám. Môžem ti pomôcť len všeobecnými vedomosťami. A rada sa tiež naučím niečo nové.
Z toho, čo ťa aktuálne zaujíma viem, že musíš upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP:
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
EkoRenka
16.11.09,09:53
Ďakujem, idem teda zisťovať o tej mojej mimoriadnej závierke, predpokladám, že ju budem robiť presne ako ročnú, len s úpravami, ktoré si uviedla o úprave základu dane. Veľmi ďakujem, každá rada dobrá.
promont maja
24.11.09,09:35
Renka, možno Ti pomôže aj toto.

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
č.*22*008/1999-92,

ktorým sa ustanovuje postup účtovania
v*konkurze a*vyrovnaní

*

Referent: Ing. Holecová, tel.: 07/5958*3138

Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa §*4 ods.*2 zákona č.*563/1991 Zb. o*účtovníctve v*znení neskorších predpisov ustanovuje:

*

§*1

(1) Týmto opatrením sa ustanovuje postup účtovania účtovných jednotiek v*konkurze a*vyrovnaní1).

(2) Podľa tohto opatrenia postupujú účtovné jednotky, ktoré sú podnikateľmi a*účtujú v*sústave podvojného účtovníctva.


§*2

Vyrovnanie

(1) Dlžník1) uzavrie účtovné knihy a*zostaví účtovnú závierku ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti povolenia vyrovnania na základe rozhodnutia súdu.

(2) Dlžník po úplnom a*včasnom splnení vyrovnania potvrdeného súdom účtuje zaniknuté záväzky na ťarchu príslušného účtu záväzkov a*v*prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy.


§*3

Konkurz

(1) Dlžník uzavrie účtovné knihy a*zostaví účtovnú závierku ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu súdom. Pri uazvieraní účtovných kníh sa

a) preúčtujú:

1. zostatky účtov nákladov budúcich období na ťarchu účtu 588 – Ostatné mimoriadne náklady, prípadne na účet pohľadávok voči dlžníkom podľa uzatvorených zmlúv, ak ide o*platby platené vopred, napríklad nájomné,

2. zostatok výdavkov budúcich období na účet záväzkov voči veriteľom podľa uzatvorených zmlúv; v*prípadoch, ak nie je možné previesť zostatok výdavkov budúcich období na účet záväzkov voči veriteľom, zaúčtuje sa v*prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy,

3. zostatok výnosov budúcich období v*prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy,

4. zostatok príjmov budúcich období na účet pohľadávok voči dlžníkom podľa uzatvorených zmlúv; v*prípadoch, ak nie je možné previesť zostatok príjmov budúcich období na účet pohľadávok voči dlžníkom, zaúčtovať ho na ťarchu účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy,

5. zostatok dohadných účtov aktívnych na účet pohľadávok voči dlžníkom podľa uzatvorených zmlúv; v*prípadoch, ak nie je možné previesť zostatok dohadných účtov aktívnych na účet pohľadávok voči dlžníkom, zaúčtovať ho na ťarchu účtu 588 – Ostatné mimoriadne náklady,

6. zostatok dohadných účtov pasívnych na účet záväzkov voči veriteľom podľa uzatvorených zmlúv; v*prípadoch, ak nie je možné previesť zostatok dohadných účtov pasívnych na účet záväzkov voči veriteľom, zaúčtovať ho v*prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy;

b) zrušia účty rezerv, s*výnimkou zákonných rezerv, v*prospech príslušných účtov výnosov.

(2) Pri uzavieraní účtovných kníh z*dôvodu vyhlásenia konkurzu sa neúčtujú kurzové rozdiely na účtoch pohľadávok, záväzkov, úverov, finančných výpomocí a*finančných investícií a*na účtoch 386 – Kurzové rozdiely aktívne a*387 – Kurzové rozdiely pasívne. Ďalej sa nevytvárajú rezervy.

(3) Otváracia súvaha, ktorú zostavuje správca konkurznej podstaty ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu, vždy nadväzuje na zostatky súvahových účtov a*súvahu zostavenú podľa odseku 1 tohto opatrenia.

(4) Prvým účtovným zápisom po zostavení otváracej súvahy sa prevedú zostatky účtov kapitálových fondov, fondov tvorených zo zisku, prevedené hospodárske výsledky a*hospodársky výsledok v*schvaľovacom konaní na účet 411 – Základné imanie. Na účte 411 – Základné imanie sa vedie analytická evidencia podľa jednotlivých súvzťažných účtov, z*ktorých sa zostatky previedli. Po tomto prevode môže účet 411 – Základné imanie vykazovať aj aktívny zostatok.

(5) Majetok nezachytený v*účtovníctve dlžníka, ktorý však dlžníkovi preukázateľné patrí v*deň vyhlásenia konkurzu, sa zaúčtuje na ťarchu príslušného majetkového účtu so súvzťažným zápisom v*prospech účtu 411 – Základné imanie v*ocenení podľa odborného odhadu.

(6) V*priebehu konkurzu sa neúčtuje na účtoch účtovej skupiny 38 – Prechodné účty aktív a*pasív.

(7) Dlžník po úplnom a*včasnom splnení núteného vyrovnania potvrdeného súdom zaúčtuje zaniknuté záväzky na ťarchu príslušného účtu záväzkov a*v*prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy.

(8) Ku dňu zrušenia konkurzu súdom sa uzatvoria účtovné knihy a*zostaví sa účtovná závierka, pri ktorej sa tiež zrušia zostatky rezerv. Toto zúčtovanie rezerv sa nevykoná v*prípadoch zrušenia konkurzu súdom po splnení núteného vyrovnania, prípadne po vydaní potvrdenia o*nútenom vyrovnaní.


§*4

Toto opatrenie nadobudlo účinnosť 1.*januára 2000.
estefano
24.11.09,19:08
Nerobte si s konkurzmi ťažkú hlavu. V princípe pri vstupe do konkurzu a v jeho priebehu sa neúčtuje na dohadných a priebežných účtoch. Ale, malo by byť vo veľkom záujme správcu, aby spolupracoval s účtovníčkou pri mimoriadnej závierke. Súčasťou je aj daňové priznanie - ak nie je podané v lehote, tak ihneď daňováci predpisujú pokutu, ale aj vyčíslená daňová povinnosť je pohľadávkou proti podstate, ktorá znižuje správcovu odmenu. A správca zase pokračuje v účtovaní nadväzujúc na údaje mimoriadnej závierky. Ako externá účtovníčka - to by som sa na tvojom mieste na to vykašlal, alebo si to dal poriadne zaplatiť - správcovi nič iné neostáva. A je tu ešte otázka - kto sa podpíše pod uzávierku? Konateľ spoločnosti na to kašle a správca si takú zodpovednosť nevezme.
Sika3008
30.05.11,09:00
Dobrý,

poprosila by som o radu pri uzatváraní účtovných kníh pri poslednom daňovom priznaní pred vyhlásením konkurzu (vyhlásený bol 09.03.2011). Viem, že sa mám správať ako pri mimoriadne závierke a opatrenia Ministerstva financií, ale aj tak mi to nedá sa neopýtať.
Zdaňovacie obdobie od 01.01.2011 do 08.03.2011.
1, Je potrebné rozrátať mzdy za mesiac 03/2011 (do 08.03.2011 a potom od 09.03.2011-31.03.2011), alebo to neriešim, nakoľko sa počítajú mesačné mzdy.
Treba urobiť aj rezervu na nevyčerpané dovolenky+odvody k 08.03.2011?
Podotýkam,že sa zamestnanci dohodli so správkyňou na skončení prac.pomeru dohodou k 31.12.2011 aj s odstupným.
2, Odpisy k majetku - urobím len za január a potom sa pokračuje v účtovníctve v konkurze alebo .... ?
3, Mimoriadne ukončenia leasingov boli urobené v 01/2011, dodnes nemám preberacie a ani vyúčtovacie protokoly. Zaúčtované mám dlžné splátky, nesplatenú istinu. V liste o mimoriadnom ukončení sú vyčíslené aj úroky z omeškania k splátkam, tie zaúčtujem na 544.xxx ako daňové ?
Ale ako mám riešiť, že stále nemám vyúčtovacie protokoly , teda sumy aké bude chcieť zaplatiť leasingovka ?
Správkyňa nemá nikdy čas keď jej zavolám a na maily neodpovedá.

Veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
30.05.11,09:05
no - to máš riadny guláš.
Mzdy - komplet sa zaúčtujú až v konkurze, teraz urob len rezervu na náklady za tých 8 dní. Tiež na dovolenku, kedže vieš že budú až do konca roka pracovať.
odpisy - január, február
LZ - zrejme ťa tlačí termín, tak treba pritlačiť na LZ-spoločnosť, na správkyňu. Ak to nevyjde, zaúčtuj odhad.
Sika3008
30.05.11,12:09
ďakujem,
konečne mi niekto povedal jasne čo treba urobiť.
Len pri tých zamestnancoch sa mi podaril preklep - ukončenie prac.pomeru je k 31.03.2011. Ale to je asi jedno, urobím rezervu na nevyč.dovolenky , odvody a mzdy.
SSAndrea
19.02.13,07:32
Firma vstúpila 5.11.2012 do konkurzu. V máji 2012 skončil lízing na OA a v 10/2012 sa toto OA predalo. Chcem si overiť, či uvažujem správne. Účtovné odpisy sa všetok majetok /okrem OA na lízing/ budem počítať za 01 až 10/2012. V prípade OA na lízing mám ÚO za 01 až 05 a podľa § 22 ods 12 ZoDzP môžem pri vyradení tohto majetku uplatniť k 10 mesiacu aj daňový odpis? Ale u ostatného majetku daŇový odpis nebudem uplatňovať, to si spraví už správca k 31.12.2012. Ďakujem za usmernenie.
SSAndrea
19.02.13,08:58
posúvam :o)
SSAndrea
19.02.13,09:09
Firma vstúpila 5.11.2012 do konkurzu. V máji 2012 skončil lízing na OA a v 10/2012 sa toto OA predalo. Chcem si overiť, či uvažujem správne. Účtovné odpisy sa všetok majetok /okrem OA na lízing/ budem počítať za 01 až 10/2012. V prípade OA na lízing mám ÚO za 01 až 05 a podľa § 22 ods 12 ZoDzP môžem pri vyradení tohto majetku uplatniť k 10 mesiacu aj daňový odpis? Ale u ostatného majetku daŇový odpis nebudem uplatňovať, to si spraví už správca k 31.12.2012. Ďakujem za usmernenie.

Opravujem sa, keďže zdaňovacie obdobie končí dňom vyhlásenia konkurzu, tak uplatním aj daňové odpisy u všetkého ostatného majetku ku dňu zdaňovacieho obdobia (v mojom prípade k 5.11.). Len teda keďže v programe Omega viem nastaviť len ukončenie k poslednému dňu v mesiaci /teda napr. k 31.10.2012/ a nie ku konkrétnemu dátumu /teda k 5.11./, tak si budem musieť ručne dopočítať odpisy účtovné aj daňové od 1.1. do 5.11.
Prosím o usmernenie skúsenejších. Ďakujem
SSAndrea
19.02.13,12:21
prosím???
SSAndrea
19.02.13,14:40
poradí mi niekto? Ďakujem
SSAndrea
20.02.13,07:14
posúvam