zuzanah3
15.11.09,19:37
Dobrý večer,

chcem sa opýtať, či SZČO, ktorý je dlhodobo PN je povinný platiť odvody do zdravotnej poisťovne a sociálnej poistovne. Aj keď je PN, bude mať nejaký príjem zo živnosti za toto obdobie, ale iba z predaja tovaru. Chcem sa opýtať čo s odvodmi počas PN a čo s odvodmi, keď už je PN viac ako rok. Ďakujem veľmi pekne, neviem si s tým rady :confused:
mysimis
15.11.09,18:39
Počas trvania PN SZČO neplatí odvody do SP, ak prinesie do ZP potvrdenie zo sociálnej poisťovne /nestačí PN-ka/ od kedy PN trvá, tak neplatí ani do ZP.
zuzanah3
15.11.09,19:09
Počas trvania PN SZČO neplatí odvody do SP, ak prinesie do ZP potvrdenie zo sociálnej poisťovne /nestačí PN-ka/ od kedy PN trvá, tak neplatí ani do ZP.
jááj :( a spätne sa to asi nedá dodať ZP, že?
mysimis
15.11.09,19:22
Ak si počas PN platila do ZP preddavky, doložíš potvrdenie zo SP, ale peniaze Ti vrátia až na základe podaného RZZP.
zuzanah3
15.11.09,19:27
Ak si počas PN platila do ZP preddavky, doložíš potvrdenie zo SP, ale peniaze Ti vrátia až na základe podaného RZZP.
a keď som neplatila? a to potvrdenie som nedávala..
mysimis
15.11.09,19:30
V tomto prípade Ťa v ZP evidujú ako neplatiča. Doporučujem čím skôr zájsť do SP a vybaviť si potvrdenie o tom, že si PN a poberáš dávky.
zuzanah3
15.11.09,20:45
V tomto prípade Ťa v ZP evidujú ako neplatiča. Doporučujem čím skôr zájsť do SP a vybaviť si potvrdenie o tom, že si PN a poberáš dávky.
ide o kamaráta, bol vyše roka PN, ale potvrdenie asi nezaniesol, zoberú to aj spätne, ked už nie je PN. Nevadí, že mal príjem počas PN. Díky moc
Katy a R
15.11.09,20:48
.. samozrejme to platí vtedy, ak mu SP vyplácala nemocenské dávky..
veronikasad
15.11.09,22:31
ide o kamaráta, bol vyše roka PN, ale potvrdenie asi nezaniesol, zoberú to aj spätne, ked už nie je PN. Nevadí, že mal príjem počas PN. Díky moc
Píšeš vyše roka - za rok 2008 predsa robil RZZP a tam v júni 2009 potvrdenie o výplate nem.dávok musel priložiť. Inak by mu vznikol nedoplatok. A možno na tom potvrdení bolo napísané, že PN trva a nemocenské sa vypláca naďalej ...

V akej oblasti podniká, ma zamestnancov ?
zuzanah3
16.11.09,08:13
Píšeš vyše roka - za rok 2008 predsa robil RZZP a tam v júni 2009 potvrdenie o výplate nem.dávok musel priložiť. Inak by mu vznikol nedoplatok. A možno na tom potvrdení bolo napísané, že PN trva a nemocenské sa vypláca naďalej ...

V akej oblasti podniká, ma zamestnancov ?

Áno, RZZP za 2008 podával, kde mu vznikol nedoplatok, lebo mu v zdravotke povedali, že keď je PN, tak si nemá platiť, ale mal príjem zo živnosti aj počas PN, tak mu z toho vznikol nedoplatok 8,000. PN pokračovala, kamarát je stolár, zamestnancov nemá, fakturoval počas PN iba materiál, prácu nie. Zdravotku ani sociálku si neplatil. Viem, že mu vznikne nedoplatok na zdravotnom kvôli príjmu, ktorý mal počas PN, ale neviem, či nemal povinnosť si platiť mesačne a tiež neviem, čo sa týka sociálky, či mal platiť, alebo nie. Mám v tých odvodoch zmätok :confused:
veronikasad
16.11.09,08:37
Áno, RZZP za 2008 podával, kde mu vznikol nedoplatok, lebo mu v zdravotke povedali, že keď je PN, tak si nemá platiť, ale mal príjem zo živnosti aj počas PN, tak mu z toho vznikol nedoplatok 8,000. PN pokračovala, kamarát je stolár, zamestnancov nemá, fakturoval počas PN iba materiál, prácu nie. Zdravotku ani sociálku si neplatil. Viem, že mu vznikne nedoplatok na zdravotnom kvôli príjmu, ktorý mal počas PN, ale neviem, či nemal povinnosť si platiť mesačne a tiež neviem, čo sa týka sociálky, či mal platiť, alebo nie. Mám v tých odvodoch zmätok :confused:
zuzana, to je tento prípad ?

http://www.porada.sk/t115027-prijem-szco-pocas-pn.html
zuzanah3
16.11.09,08:58
zuzana, to je tento prípad ?

http://www.porada.sk/t115027-prijem-szco-pocas-pn.html
áno, viem, že som to už riešila a fakturáciu počas PN som doriešila tak, že fakturoval iba tovar, s tým, že ho zastúpila v predajni manželka, ktorá je na MD, v tom už mám jasno. Len som stále nikde nenašla, čo s odvodmi, nakoľko má príjem počas PN. Viem, že keď je PN odvody neplatí, ale ked má príjem? A navyše, jeho PN už prekročila 1 rok a počula som, že potom si už odvody platiť musí...