scarface
19.11.09,22:27
Dobry den, chcel som sa opytat ci mi niekdo nevie poradit ohladom protialkoholickej poradne resp. protialkoholickeho liecenia. Jeden moj rodinny prislusnik ma problemy s alkoholom, ale riesit liecenim to nechce resp. nemoze kvoli tomu ze jeho zamestnavatel by sa to dozvedel (zo zdravotnej poistovne) a tym padom by prisiel o pracu. Je nejaka ina moznost pre alkoholikov napr. protialkoholicka poradna alebo nejake posedenia so psychologom pri ktorej by sa to zamestnavatel nemusel dozvediet ze sa lieci? Vdaka.
220870
19.11.09,22:01
Musíte sa pýtať vášho obvodového lekára.Ten vám bude vedieť určite najlepšie poradiť.
Musí chcieť on.Ak sa chce liečiť tak nech nepije.Ani najlepšie liečebne mu nepomôžu ak nebude chcieť sám.Všetko ostatné je zbytočné mrhanie časom.Osobne poznám 10-12 liečených alkoholikov.Všetkým to nariadil súd ešte pred 89.Všetci sa k chlastu vrátili už aj pokapali .Jednoducho preto že oni to nechceli.Poznám alkoholika ( bývalého, bol asi najtvrdší z tých čo poznám) ktorý chcel.V jeden deň položil alkohol aj cigarety cca 7 rokov sa drží.Závislého človeka nemôžete prinúťiť ani uprosiť.To sa nedá.
alla66
20.11.09,00:42
Dobry den, chcel som sa opytat ci mi niekdo nevie poradit ohladom protialkoholickej poradne resp. protialkoholickeho liecenia. Jeden moj rodinny prislusnik ma problemy s alkoholom, ale riesit liecenim to nechce resp. nemoze kvoli tomu ze jeho zamestnavatel by sa to dozvedel (zo zdravotnej poistovne) a tym padom by prisiel o pracu. Je nejaka ina moznost pre alkoholikov napr. protialkoholicka poradna alebo nejake posedenia so psychologom pri ktorej by sa to zamestnavatel nemusel dozvediet ze sa lieci? Vdaka.
možno Ti niekto poradí z témy http://www.porada.sk/t86471-alkohol-a-alkoholizmus-ako-sa-z-toho-dostat.html
http://www.porada.sk/t117570-novy-clen-abstinujuci-alkoholik.html
eluša
07.12.09,08:31
Dá sa liečiť i ambulantne, 1-2x za týždeň dochádza do psychiatrickej ambulancie, kde mu dajú tabletku a tú musí užiť tam. Trvá to nejaké 3 mesiace. No, ale! Ako 220870 uvádza, neprinútite alkoholika, bez jeho rozhodnutia, ísť sa liečiť. A bez súhlasu alkoholika, ak je už dospelý, nevybavíte ani s lekárom nič. Súdne rozhodnutie by musel rešpektovať, ale 99,9% prípadov sa po návrate venuje alkoholu ďalej. A ani absolvované protialkoholické liečenie, myslím dobrovoľné, nie je zárukou, že ho to zo závislosti vylieči. No, za pokus to stojí. Nerobte na neho nátlak, len to predostierajte pred neho formou úvahy. Budem šťastná, ak sa Vám to podarí, lebo závislosť depce viac rodinu, ako závislého.
feron
07.12.09,09:40
Z tvojej otázky nie je jasné, či samotný rodinný príslušník, ktorý má problémy s alkoholom, má záujem o nejaké ambulantné liečenie. Ak nemá, tak bez toho, aby sa to ktokoľvek dozvedel to nepôjde, ak má záujem, môže sa obrátiť na psychiatrickú ambulanciu (liečenie aj za pomoci liekov) alebo na psychologickú ambulanciu (psychoterapia), ak však nechce ani vykazovanie zdravotnej poisťovni, tak si musí liečbu hradiť sám (vrátane liekov). Treba si uvedomiť, že ambulantná liečba závislosti má nižšiu štatistickú úspešnosť ako ústavná protialkoholická liečba, ale nie je vylúčené, že sa podarí, to závisí najmä od toho, kto sa lieči.