Prima73
23.11.09,12:35
Zdravim. Som zaciatocnicka a potrebujem vyriesit jeden problem. Sro vznikla 5.7.2009, mala par dodavatelskych faktur (august) s vycislenou DPH a vystavila dve odberatelske faktury s DPH (oktober, november). Zaregistrovana k platbe DPH je vsak az od 1.12.2009 ako stvrtrocny platca. Co s tym? Ako to spravne zdokladovat, aby to nebolo na pokutu? Dakujem za odpoved.
grammatika
23.11.09,11:42
Dodávateľské faktúry celé ako náklad 5../321.
Odberateľské faktúry vystaviť bez uvedenia DPH, neboli Ste platcom, čiže 311/6..
Vydávať faktúry s rozpisom DPH môžte až po registrácii k DPH (1.12.2009).
Prima73
23.11.09,12:45
Problem je prave v tom, ze sro uz odberatelske faktury vystavila a odoslala - AJ s DPH.
bv_alexandra
23.11.09,12:48
Problem je prave v tom, ze sro uz odberatelske faktury vystavila a odoslala - AJ s DPH.
Tak vám neostáva nič iné len DPH odviesť DU :);) ak sa s odberatelom nedá dohodnut že faktúry prerobíte
JarkaL
23.11.09,12:48
V tom prípade:
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Prima73
23.11.09,13:21
Dakujem velmi pekne za rady. Takze by som to zhrnula asi takto:

1. Dodavatelske faktury ktore boli vystavene aj s dph a prisli nam pred registrovaciou zauctujem 5xx/321 v plnej vyske aj s DPH

2. Od 1.12. uctujem dodavatelske faktury 5xx/321 a 343/321

3. Odberatelske faktury ktore sme vystavili s dph pred registraciou aj po registracii uctujem rovnako 311/6xx a 311/343
andreaS
23.11.09,13:24
este by som upozornila dodavatela, kt. isli vystavene s dph neopravnene, ze si z tychto faktur dph nemozu odpocitat...

v tom pripade by som ich ale zaroven informovala, ze nie je problem tieto fa prerobit tak ako maju a aj vy by ste mali po probleme...
Prima73
23.11.09,13:27
Skusime sa s nimi dohodnut, ale niektore uz su aj uhradene, takze neviem.. dakujem este raz za pomoc a zelam prijemny den!
Prima73
10.12.09,13:19
Zdravim, mam dalsi problem.
Novovzniknuta sro este nemala vytvoreny podnikatelsky ucet ale uz uhradzala dodavatelske faktury. Konatel to zaplatil zo svojho uctu. Ako by ste to dali do uctovnictva? Vie mi niekto poradit? Rozmyslala som, ze by som to dala ako uhada spolocnikovi cez pokladnu.

Dodavatelsku fakturu ako 321/365 a uhradu spolocnikovi ako 365/211

Dakujem za pomoc.
Prima73
04.01.10,16:30
Zdravim, viete mi niekto pradit v Omege, preco sa mi DPH-cka pri odoslanych fakturach nenacitava do vykazu DPH, co musi byt zakliknute, neviem na to prist a uz sa s tym trapim dva dni. Dakujem za odpoved.
Lianka
04.01.10,16:33
Urobila si uzavierku DPH? Firma - uzavierka - uctovnictva a DPH...
Prima73
04.01.10,17:14
Urobila si uzavierku DPH? Firma - uzavierka - uctovnictva a DPH...

Nie, nerobila som uzavierku :( mozem ju spravit, aj ked este uctovnictvo nechcem uzavriet? Ked to chcem spravit v Omege, nemam vysvietene tlacitko OK
andreaS
04.01.10,19:14
Zdravim, viete mi niekto pradit v Omege, preco sa mi DPH-cka pri odoslanych fakturach nenacitava do vykazu DPH, co musi byt zakliknute, neviem na to prist a uz sa s tym trapim dva dni. Dakujem za odpoved.

pripajam obrazok ako vyzera rozkliknuta polozka faktury a zakruzkovala som kde sa nastavuje typ dph.. podla tohto program taha doklad do tlaciva... NECHCE mi tento obrazok pridat... inak som vzdy takto postupovala a bez problemov, neviem kde je chyba... ale popisem to: ked pridas polozku na fakture, tak v pravej hornej casti je nastavenie pre DPH... ak robis klasicku tuzemsku fa, tak tu ma byt nastavene SADZBA DPH "Vyssia" a TYP SUMY "03"

ak mas toto v poriadku, tak aby si si mohla pozriet tlacivo dph, tak musis urobit uzavierku dph... ides cez FIRMA tam Uzavierky a tam UZAVIERKA DPH... otvori sa okienko a tam das pridaj... zakvacnes B a D a pri oboch este zadas do akeho obdobia... ak robis teraz IV.Q 2009, tak do B zadas 31.12.2009 a pri D vyberies zo zoznamu december... obe uzavierky robim naraz sucasne... a zaroven si zakvacnem este moznost preuctovania dph na jeden mnou zadany ucet (toto je tiez v tej tabulke kde zakvacnes to B a D)

teraz si mozes pozriet cez TLAC - DPH - Danove priznanie 2.strana od 4/2009... das si vystup na obrazovku a pozries si ako to vyzera...

Ak ti to ani takto nejde, tak chyba moze byt inde...

AK by si potrebovala nadalej robit s uzavretym obdobim, tak jednoducho si otvoris uzavierky dph a odspodu zacnes rusit... kazda uzavierka jedneho obdobia pozostava z dvoch riadkov, takze rusis posledne dva riadky...

Ak este pracujes pred dph s tymto obdobim a uzatvaras a rusis, tak si oznacis vsetky zrusene uzavierky dph a kliknes na zalozku "funkcie" a tam kliknes na "oznacene - vymaz" a vymazu sa ti oznacene zrusene uzavierky...

ALE ak by si danove priznanie uz podala a zistis chybu a chces podat dodatocne priznanie, tak uzavierku za dane obdobie zrusis ale nesmies zmazat, urobis zmeny v programe, urobis novu uzavierku za to iste obdobie... budes tam mat dva riadky zrusene a dva riadky nanovo... a teraz ti spravi program sam dodatocne priznanie k dph... ak by si vymazala staru uzavierku, tak si priznanie musis urobit rucne...
Prima73
05.01.10,16:07
Dakujem za pomoc, nenasla som, kde sa nastavuje typ DPH, ale pozrela som si OF a tam mam typ sumy takto: celkova suma ako "S", zaklad mam "03" a dph ako "04".
Este mam taku otazku, ak mam nevyrovnane saldokonto, je to asi problem a uzavierku by som nemala robit. Ked si dam kontrolu v Omege, nevyhlasi mi to ziadnu chybu, ale vyskakuje mi nevyrovnane saldkokonto.
Lianka
05.01.10,16:16
Dakujem za pomoc, nenasla som, kde sa nastavuje typ DPH, ale pozrela som si OF a tam mam typ sumy takto: celkova suma ako "S", zaklad mam "03" a dph ako "04".
Este mam taku otazku, ak mam nevyrovnane saldokonto, je to asi problem a uzavierku by som nemala robit. Ked si dam kontrolu v Omege, nevyhlasi mi to ziadnu chybu, ale vyskakuje mi nevyrovnane saldkokonto.

Tie typy S - 03 - 04 mas spravne.

Nevyrovnane saldokonto by nemal byt problem. Do DPH uctujes fakturu, nie platbu, t. j. mozes a aj budes mat pohladavky a zavazky.
Lianka
05.01.10,16:17
Nie, nerobila som uzavierku :( mozem ju spravit, aj ked este uctovnictvo nechcem uzavriet? Ked to chcem spravit v Omege, nemam vysvietene tlacitko OK

Bez uzavierky DPH ti to do vykazu neda. Urob, ved mozes ju potom zrusit, ak potrebujes. Andrea to velmi podrobne rozpisala :).
Prima73
05.01.10,18:49
pripajam obrazok ako vyzera rozkliknuta polozka faktury a zakruzkovala som kde sa nastavuje typ dph.. podla tohto program taha doklad do tlaciva... NECHCE mi tento obrazok pridat... inak som vzdy takto postupovala a bez problemov, neviem kde je chyba... ale popisem to: ked pridas polozku na fakture, tak v pravej hornej casti je nastavenie pre DPH... ak robis klasicku tuzemsku fa, tak tu ma byt nastavene SADZBA DPH "Vyssia" a TYP SUMY "03"

ak mas toto v poriadku, tak aby si si mohla pozriet tlacivo dph, tak musis urobit uzavierku dph... ides cez FIRMA tam Uzavierky a tam UZAVIERKA DPH... otvori sa okienko a tam das pridaj... zakvacnes B a D a pri oboch este zadas do akeho obdobia... ak robis teraz IV.Q 2009, tak do B zadas 31.12.2009 a pri D vyberies zo zoznamu december... obe uzavierky robim naraz sucasne... a zaroven si zakvacnem este moznost preuctovania dph na jeden mnou zadany ucet (toto je tiez v tej tabulke kde zakvacnes to B a D)

teraz si mozes pozriet cez TLAC - DPH - Danove priznanie 2.strana od 4/2009... das si vystup na obrazovku a pozries si ako to vyzera...

Ak ti to ani takto nejde, tak chyba moze byt inde...

AK by si potrebovala nadalej robit s uzavretym obdobim, tak jednoducho si otvoris uzavierky dph a odspodu zacnes rusit... kazda uzavierka jedneho obdobia pozostava z dvoch riadkov, takze rusis posledne dva riadky...

Ak este pracujes pred dph s tymto obdobim a uzatvaras a rusis, tak si oznacis vsetky zrusene uzavierky dph a kliknes na zalozku "funkcie" a tam kliknes na "oznacene - vymaz" a vymazu sa ti oznacene zrusene uzavierky...

ALE ak by si danove priznanie uz podala a zistis chybu a chces podat dodatocne priznanie, tak uzavierku za dane obdobie zrusis ale nesmies zmazat, urobis zmeny v programe, urobis novu uzavierku za to iste obdobie... budes tam mat dva riadky zrusene a dva riadky nanovo... a teraz ti spravi program sam dodatocne priznanie k dph... ak by si vymazala staru uzavierku, tak si priznanie musis urobit rucne...



DAKUJEM velmi pekne, vyslo mi to, super. Este by som chcela vediet, ze s tym DPH za IV.Q, vytlacim ho aj s potvrdenim, konatel zanesie na DU a nasu danovu povinnost uhradime v januari. Ako sa toto zauctuje kedze to suvisi s r.2009? A este jedna otazka, k comu sluzi suhrnny vykaz dph? Dakujem za odpovede.
andreaS
05.01.10,19:03
ked robis tu uzavierku, tak tam sa da nastavit to preuctovanie na jeden ucet... ja nato pouzivam ucet 343-999 s nazvom "DPH - Danovy urad" a zostatok na tomto ucte pri pravidelnom uhradzani dph bude mat k 31.12. zostatok za posledne obdobie, u teba by mal mat zostatok vo vyske danovej povinnosti za IV.kvartal...

ak si tuto moznost nezaklikla pri uzavierke dph, tak ju zrus a urob nanovo a nezabudni si tuto moznost zakliknut...
Prima73
05.01.10,20:24
ked robis tu uzavierku, tak tam sa da nastavit to preuctovanie na jeden ucet... ja nato pouzivam ucet 343-999 s nazvom "DPH - Danovy urad" a zostatok na tomto ucte pri pravidelnom uhradzani dph bude mat k 31.12. zostatok za posledne obdobie, u teba by mal mat zostatok vo vyske danovej povinnosti za IV.kvartal...

ak si tuto moznost nezaklikla pri uzavierke dph, tak ju zrus a urob nanovo a nezabudni si tuto moznost zakliknut...


Dala som si to na ucet 343-310 (bola to posledna analytika ktoru mi ponukalo, tak ju budem pouzivat na DU) a vysvetlis mi este naco sluzia ti ostatne vykazy dph v omege? Dakujem.
Prima73
06.01.10,09:24
Este by som sa chcela spytat na tu pôvodnu otazku tejto temy, ked mam dodavatelske faktury zauctovane bez dph v plnej vyske ako 518/321 aby sa mi dph-cka nedostala do vykazu DPH kedze boli platcami az od 1.12.09, co s vykazom ziskov a strat, do neho sa mi dostane cela suma - zaklad aj dph. Moze to tak byt? Dakujem za kazdu odpoved.
andreaS
06.01.10,10:34
Pokial firma nie je platca dph, tak vsetky faktury aj blocky uctujes v tej tabulke kde rozpisujes sumy do kolonky "volny zaklad" a o dph neuctujes!! takto isto nahadzujes aj faktury v obdobi platcovstva, kt. su od neplatcu, teda nemaju dph vycislenu...

potom sa ti do vykazov dostane len ta dph, o kt. uctujes na 343...

v case neplatcovstva dph je tato sucastou prislusneho nakladoveho uctu a tak to ma byt... nesledujes osobitne kolko to bolo...

k analytike: program ponuka pri kopirovani novej analytiky cislo, ale to si mozes prepisat podla potreby... pre zjednodusenie pouzivam tu 999 a hned viem na kt. ucte to mam... toto iste 999 pouzivam pri nedanovych nakladoch... cize 518-999 je u mna nedanovy naklad... tieto analytiky si nastavujes ty sama podla tvojho vlastneho "kluca" ... napr. mam 501-900 a 518-900 a oba pripady u mna znamenaju "ostatne", cize vsetko to, co nesledujem v inych analytikach...
Prima73
06.01.10,10:54
Ako si v Omege pridam novu analytiku na ucet 343, keby som chcela 343 999 na DPH pre DU?
andreaS
06.01.10,11:48
kazdu novu analytiku pridavam cez KOPIA..

cize nastavim sa na prvy ucet nastaveny programom napr. 343-000 a potom dam kopia... takto sa mi skopiruju vsetky nastavenia tohto uctu a ja si prepisem analytiku podla potreby a prepisem aj nazov uctu.
Prima73
06.01.10,12:13
kazdu novu analytiku pridavam cez KOPIA..

cize nastavim sa na prvy ucet nastaveny programom napr. 343-000 a potom dam kopia... takto sa mi skopiruju vsetky nastavenia tohto uctu a ja si prepisem analytiku podla potreby a prepisem aj nazov uctu.

Idem cez ciselnik, uctova osnova, otvori mi iba synteticke ucty, kde najdem tie analyticke?
Prima73
06.01.10,12:17
kazdu novu analytiku pridavam cez KOPIA..

cize nastavim sa na prvy ucet nastaveny programom napr. 343-000 a potom dam kopia... takto sa mi skopiruju vsetky nastavenia tohto uctu a ja si prepisem analytiku podla potreby a prepisem aj nazov uctu.

Asi som to uz nasla, cez Firma, nastavenie, uctovy rozvrh. Mam si to iba skopirovat, alebo tam treba aj prestavit nejake udaje v zalozkach?
andreaS
06.01.10,12:26
len skopirovat...

menim si nastavenie len pri uctoch, kt. chcem sledovat saldokontne (a nemaju nastavene saldokonto) alebo pri 5 a 6 nedanovych treba zaskrtnut tuto vlastnost a nastavit este do kt. riadka v danovom priznani ma tento ucet tahat...
Prima73
10.01.10,11:35
len skopirovat...

menim si nastavenie len pri uctoch, kt. chcem sledovat saldokontne (a nemaju nastavene saldokonto) alebo pri 5 a 6 nedanovych treba zaskrtnut tuto vlastnost a nastavit este do kt. riadka v danovom priznani ma tento ucet tahat...

Ja som z tej DPH mierne zmätena. Nastavila som si uz 343 999 analyticky ucet na DU a svoju danovu povinnost za 4Q2009 vo vyske 36 euro mi ulozilo na tento ucet. Dan mi vyratalo az teraz v januari 2010 ale tyka sa to roku 2009, ako to mam zauctovat. Mohli by ste mi to prosim tak polopatisticky vysvetlit (preco je to nedanovy vydavok) a ide to do DP, ak ano, do ktoreho riadku??? Dakujem velmi pekne za pomoc.
andreaS
10.01.10,12:14
pozri si v hlavnej knihe stav uctu 343-999 ku 31.12.09 a tento by mal mat zostatok vo vyske danovej povinnosti za 12/2009 resp. 4Q/2009. Ak nema, je niekde chyba...

napr. typicky predstavitel nadanoveho nakladoveho uctu je 513...

otvoris si v uctovnej osnove tento ucet... a otvoris si na nom kartu "vykazy" a tam "Priznanie k dani z prijmov PO" a tam vyberies zo zoznamu kam do danoveh priznania ti ma ucet zahrnut... v pripade 513 je to Č.III.A r.7..

takto si treba nastavit kazdy nedanovy ucet a potom aj danove priznanie ti program urobi spravne...
Prima73
10.01.10,18:24
pozri si v hlavnej knihe stav uctu 343-999 ku 31.12.09 a tento by mal mat zostatok vo vyske danovej povinnosti za 12/2009 resp. 4Q/2009. Ak nema, je niekde chyba...

napr. typicky predstavitel nadanoveho nakladoveho uctu je 513...

otvoris si v uctovnej osnove tento ucet... a otvoris si na nom kartu "vykazy" a tam "Priznanie k dani z prijmov PO" a tam vyberies zo zoznamu kam do danoveh priznania ti ma ucet zahrnut... v pripade 513 je to Č.III.A r.7..

takto si treba nastavit kazdy nedanovy ucet a potom aj danove priznanie ti program urobi spravne...


Po uctovnej uzavierke B a D v Omege mi zauctovalo systemovy IDx doklad (nemal by to byt ID doklad k DPH IDr?) preuctovanie zostatkov na MD 343219/D 343999. Jeho uhradu mam teraz na prelome rokov robit MD 343999/D 221 alebo cez vydavky buducich obdobi?
A naco je potom ucet 343000, ked danovu povinnost si sledujem cez 343999?
343999 ma mat v nastaveni zaskrtnute policko ze je to nedanovy ucet???? Robila som ho cez kopiu 343000 a nemenila som v nastaveni nic.
Dakujem za odpovede.
andreaS
10.01.10,19:06
typ dokladu akym bude program preuctovavat DPH si vyberas ty... hned ako odkliknes uzavierku vyskoci tabulka, kde sa ta program pyta akym dokladom to ma zauctovat a na aky ucet... takze chyba sa stala tam....

nedanove ucty mozu byt len 5xx a 6xx... nikde som nepisala o tom, ze 343...

kedze si dala takyto dotaz, tak ti doporucujem skolenie podvojneho uctovnictva (bez urazky, ale keby si mala aspon zaklad vedomosti uctovania v PU, tak sa na toto neopytas)

v uctovnej osnove budu vzdy ucty s analytikou 000 .. ja osobne nemam rada pri uctoch, kt. potrebujem osobitne sledovat tuto analytiku... nastavenie uctovania je ale na kazdom z nas...

a co chces este preuctovavat??? vsak stav dph mas na ucte 343... preco by to malo ist cez vydavky buducich obdobi?? urobis uhradu, tak jediny mozny zapis je 343/221 ... ako inak? mas ine moznosti ako hradis dph? podvojne uctovnictvo je lahke (osobne ho mam radsej ako jednoduche) a nie je vobec komplikovane... len netreba hladat komplikaciu tam kde nie je ;)
marcelaStanakova
20.01.10,12:40
Ako zaúčtujem DHIM , ktoré nejde do odpisov z DF ? ide o zariadenie prevádzky , položky sú menej ako 500EUR bez dph?