dede2
30.11.09,11:57
Prosím o radu v tejto veci.
Celý rok 2009 pracujem ako zamestnanec, avšak od roku 2010 chcem ísť na živnosť. Chcem sa opýtať, že ked si otvorím živnosť už tento rok /nebudem mať príjem, žiadnu mandátnu zmluvu a pod., len budem mať živnostenský list/, či môžem požiadať zamestnávateľa v roku 2010 o ročné zúčtovanie dane za rok 2009 + vyplatenie zamestnaneckej premie. Takže ide o to, či samotná existencia živnosti nenesie so sebou povinnosť podania DP typ B, čím by som však prišiel o zamestnaneckú prémiu.

Podľa toho, čo som sa dočítal. Zamestnanecká prémia neprislúcha zamestnancovi, ktorý má príjem aj zo SZĆO(okrem iných príjmov). Podľa tohto ide o príjem zo SZČO a nie o to či je SZČO.

Dakujem.
babi2
30.11.09,11:09
Ak budeš mať živnosť už v tomto roku, tak si budeš musieť podať DP sám, môj názor
Ice dive
30.11.09,11:19
Budete musieť podávať DP typ B nakoľko ste aj živnostník + si budete musieť robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, nakoľko ste boli v roku 2009 čo i len jeden deň živnostníkom...

Ohľadom zamestnaneckej prémie sa podľa môjho názoru bude posudzovať či je dotyčný živnostník alebo nie... (či mal alebo nemal príjem je podľa mňa v tejto veci jedno - zamestnávateľ predsa nemá právo požadovať od Vás aké ste mali príjem zo živnosti... )
dede2
30.11.09,11:20
podľa toho čo som našiel na porade je to tak 50:50. Jeden hovorí ,že zamestnanec + SZČO (bez príjmu a bez straty) nemusí podať DP typ B, druhý , že musí. Tak už teraz neviem.
hanelie
30.11.09,11:38
daňovník /SZČO /, ktorý nedosiahne príjem 1/2 z NČ nemusí podávať DP - takže ak tento szčo nebude mať prijmy / ani stratu / tak nepodáva / môže zaslať prehlásenie o tom, že nedosiahol zdaniteľný príjem - v budúcnosti sa vyhne výzve na predloženie takéhoto potvrdenia /
suma sumárum - vysporiadanie dane bude len zo závislej činnosti -RZD
dede2
30.11.09,11:50
daňovník /SZČO /, ktorý nedosiahne príjem 1/2 z NČ nemusí podávať DP - takže ak tento szčo nebude mať prijmy / ani stratu / tak nepodáva / môže zaslať prehlásenie o tom, že nedosiahol zdaniteľný príjem - v budúcnosti sa vyhne výzve na predloženie takéhoto potvrdenia /
suma sumárum - vysporiadanie dane bude len zo závislej činnosti -RZD

Takže nárok na zamestnaneckú prémiu nezaniká.
A to vysporiadanie dane môže urobiť zamestnávateľ alebo musí zamestnanec sám podať DP typ A?
hanelie
30.11.09,12:10
ak zc vyplynie podať DP z nejakého dôvodu / dvaja zľ ai/ , tak potom by to už muselo byť "B"
lebo má pridelené DIČ

zdroj:net
Nárok na zamestnaneckú prémiu vyplýva každému zamestnancovi, ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy zo súčasného alebo predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru alebo členského pomeru, alebo príjmy z prostriedkov sociálneho fondu vo výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy. Posudzované príjmy musel poberať aspoň 6 kalendárnych mesiacov.

Nárok na zamestnaneckú prémiu preukazuje zamestnanec svojmu zamestnávateľovi čestným vyhlásením o tom, že spĺňa podmienky uvedené v zákone.

Zamestnanecká prémia sa vypočíta ako rozdiel sumy nezdaniteľnej časti základu dane a základu dane, následne je upravená 19-percentnú sadzbou. Zamestnanecká prémia sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

V prípade, ak zamestnanec poberal príjmy menej ako 12 kalendárnych mesiacov, vzniká mu nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie vzhľadom na počet mesiacov, za ktoré príjem poberal.

Zamestnancovi prizná a vyplatí zamestnaneckú prémiu zamestnávateľ na jeho žiadosť, pokiaľ mu vykonáva ročné zúčtovanie. V prípade, že zamestnanec podáva za zdaňovacie obdobie daňové priznanie, zamestnaneckú prémiu mu vyplatí správca dane na jeho žiadosť.
dede2
30.11.09,12:25
podmienky nároku na zam.premiu som našiel tiež.
Ide o to či živnosť popri zamestnaní hoc bez príjmu a bez straty k 31.12.2009 je dôvodom na podanie DP typ B. Podľa mňa nie a zamestnanec môže požiadať o roč. zúčtovanie zam-ľa.
skaspa
30.11.09,12:47
§ 37 ods. 4 písm. a) zákona o dani z príjmov hovorí: Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 a odsek 2 hovorí: Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

Takže ak máš len príjmy podľa § 5 a žiadne iné (aj keď máš živnostenský list, ale si bez príjmu zo živnosti) tak podľa mňa netreba podávať DP typu B, dokonca ani DP typu A, ale môžeš požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
dede2
30.11.09,12:55
Takže záver je, že v pohode môže požiadať o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa. Zo živnosti (bez príjmu a bez straty k 31.12.2009) mu neplinú žiadne povinnosti voči DÚ.
hanelie
30.11.09,12:57
tak - o ročné zučtovanie dane
dede2
30.11.09,13:02
samozrejme DANE
skaspa
30.11.09,13:53
ak zc vyplynie podať DP z nejakého dôvodu / dvaja zľ ai/ , tak potom by to už muselo byť "B"
lebo má pridelené DIČ

ak som správne pochopil skratkám, tak ak má zamestnanec 2 zamestnania (2 zamestnávateľov) má povinnosť podať DP typu B? prečo? a prečo by mu malo byť pridelené DIČ za to, že má 2 zamestnávateľov, ak je stále len zamestnanec?
hanelie
05.12.09,19:20
ak som správne pochopil skratkám, tak ak má zamestnanec 2 zamestnania (2 zamestnávateľov) má povinnosť podať DP typu B? prečo? a prečo by mu malo byť pridelené DIČ za to, že má 2 zamestnávateľov, ak je stále len zamestnanec?



DP "B" - otázka znela, či musí podať takéto priznanie ak má aj živnosť , ale žiadne prijmy z tejto živnosti nie sú - preto moja odpoveď - v tomto znení
Danka Kosibová
10.02.10,11:48
Ja mam tiez prípad, ze v roku 2009 bol SZCO a zaroven zamestnanec. Ako zamestnanec dosiahol príjmy cca 3800 €, zo zivnosti nemal ziaden príjem. V roku 2009 dokonca ukoncil svoju podnikatelsku cinnost. konecne stavy vo vykazoch majetu a zavazkoch a príjmoch a výdavkoch ma ku koncu nulove. Keby mu urobim danove priznanie Bckove, príde o zamestnanecku premiu, na kotrú má nárok, nakolko splnil vsetky podmienky uvedene v zakone. Jednou z podmienok je ze nema príjmy zo zivnosti, tak je to aj v tomto pípade, ze bol síce szco,ale nemal zdanitelne príjmy. Takze som si to overila aj na danovom úrade a:
-podavame danove priznanie Ackove
-do poznámky uvedieme, ze nemal príjmy zo zivnosti a nepodavame ani nulove vykazy
-uplatnime si zamestnanecku premiu.
VERONIKA6
11.02.10,06:31
Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?
Nutricia
11.02.10,06:40
Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?

určite môžeš spraviť zamestnancovi ktorý má aj živnosť no nemá z tej živnosti príjem.
v žiadosti oddiel II. písm b)vlastne zamestnanec prehlasuje:

b) nepoberal príjmy uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 zákona, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa
§ 43 zákona, pri ktorých by som uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 zákona;

prehlasuje že namá príjmy a nie že nemá oprávnenie podnikať.
danový úrad podáva takéto vysvetlenie preto aby nemuseli potom vyzývať dotyčného na podanie daňového priznania.

najlepšie je požiadať si o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela a pritom poslať na danový úrad oznámenie, že som nemal príjmy zo živnosti a požiadal som o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela.
VERONIKA6
11.02.10,06:46
určite môžeš spraviť zamestnancovi ktorý má aj živnosť no nemá z tej živnosti príjem.
v žiadosti oddiel II. písm b)vlastne zamestnanec prehlasuje:

b) nepoberal príjmy uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 zákona, z ktorých sa da

ň vyberá zrážkou podľa

§ 43 zákona, pri ktorých by som uplatnil postup pod


ľa § 43 ods. 7 zákona;


prehlasuje že namá príjmy a nie že nemá oprávnenie podnikať.
danový úrad podáva takéto vysvetlenie preto aby nemuseli potom vyzývať dotyčného na podanie daňového priznania.


najlepšie je požiadať si o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela a pritom poslať na danový úrad oznámenie, že som nemal príjmy zo živnosti a požiadal som o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela.


Ďakujem za odpoveď, urobím mu a upozorním ho aby oznámil DÚ, že nemal príjmy zo živnosti.
Danka Kosibová
11.02.10,06:49
Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?
v príspevku č. 15 sa nepise, ze si MUSI podat Ackove priznanie, je to uvedene ako moznost, v prípade, ze si chce podat danove priznanie. Islo o to ci podat Ackove alebo Beckove. Takez v tomto prípade poda Ackove priznanie, alebo poziada zamestnavatela o rocne zuctovanie.