ivkop
02.12.09,14:00
Dobrý deň,
môže mi prosím Vás poradiť niekto s nasledovným problémom?
So zamestnankyňou bola 25.11. podpísaná Dohoda o skončení pracovného pomeru k 30.11. (aj s tým, že jej bude preplatená nevyčerpaná dovolenka). Dňa 27.11. sa hodila marod a teda má odvtedy PN. Ak správne čítam ZP, tak napriek PN sa jej pracovný pomer skončí podľa DOhody. Alebo sa mýlim? Od 27.11. do 30.11. jej budeme vyplácať náhradu príjmu a potom to "prevezme" SP? Čo musím poslať SP?
Vďaka vopred za radu!!!
drobeceva
02.12.09,13:04
Dobrý deň,
môže mi prosím Vás poradiť niekto s nasledovným problémom?
So zamestnankyňou bola 25.11. podpísaná Dohoda o skončení pracovného pomeru k 30.11. (aj s tým, že jej bude preplatená nevyčerpaná dovolenka). Dňa 27.11. sa hodila marod a teda má odvtedy PN. Ak správne čítam ZP, tak napriek PN sa jej pracovný pomer skončí podľa DOhody. Alebo sa mýlim? Od 27.11. do 30.11. jej budeme vyplácať náhradu príjmu a potom to "prevezme" SP? Čo musím poslať SP?
Vďaka vopred za radu!!!
Presne tak. PP skončí, Ty odovzdáš na SP PN + Potvrdenie z-ľa o z-covi na účely uplatnenie nároku na ND.
ivkop
02.12.09,13:11
Vďaka za odpoveď!
Len mi nie je jasné, prečo sa vlastne "hádžu" zamestnanci takto na PN :-(
drobeceva
02.12.09,13:12
Vďaka za odpoveď!
Len mi nie je jasné, prečo sa vlastne "hádžu" zamestnanci takto na PN :-(
:confused::confused::confused: /žeby zo zúfalstva?/
ivkop
02.12.09,13:16
:cool:yo-yo
veronikasad
02.12.09,13:38
Vďaka za odpoveď!
Len mi nie je jasné, prečo sa vlastne "hádžu" zamestnanci takto na PN :-(
ak by nešlo o skončenie pracovného pomeru dohodou, pracovný pomer by skončil až ukončením PN-ky.

A prečo ? Ak nemajú známeho lekára asi preto, že sú chorí. Aj keď v tomto prípade je pre nich výhodnejšie isť sa evidovať na UP a až potom začať PN.
ADA35
14.01.10,11:53
Dobrý deň, ja mám podobný problém zamestnanec je na PN od 11.11.2009 a 29.12.2009 podpísal §60 dohodu u ukonč. pr.pomeru.14.01.2010 mi doniesol papier z UP, že sa chce zaevidovať a PN mu končí 17.01.2010. Do potvrdenia zamestn. na účely nároku dávky v nezamest. o dlžke trvania PN som mu napísala dátum 29.12.2009, ale na UP mu povedali , že tam treba napísať 17.1.2010. tak teraz neviem zaevidujú ho? alebo nie? ja som mu totiž tvrdila, že nie.dakujem za odpovede prepácte som nováčik
Andyke
14.01.10,12:01
Kým je PN úrad práce ho nezaeviduje ako uchádzača o zamestnanie. Až po ukončení PN. Ukončenie PN 17.1.2010.
ADA35
15.01.10,08:13
srdečná vďaka
Mishou
07.11.10,17:27
Chcela by som sa informovat...momentalne marodujem...marodku chcem ukoncit 12.11.2010 tj. piatok, do prace chcem nastupit v pondelok. Uz teraz viem ze v praci mi bude robit sefka problemy a zakernosti...mam v plane odist z prace...ak dam vypoved musim si tam 2 mesiace odsediet a nechat si dalej od nej nadavat atd. ak by som presvedcila riaditela aby som skoncila pracovny pomer dohodou a nechcel by mi ho podpisat okamzite ale dajme tomu, povie mi ze dva tyzdne napriklad este ostanem a dam svoje veci do poriadku...ja tam nechcem byta ni sekundu...mozem sa hodit na PN? Neplynie tam ziadna doba? 12-teho poviem ze k 13-temu chcem skoncit, on mi povie ze dohodneme sa na 26-teho...a ja sa medzitym hodin na tu spominanu PN...nepredlzuje sa mi nic? Koncim toho 26-teho aj ked som PN? Dakujeeeeem
drobeceva
07.11.10,18:09
Chcela by som sa informovat...momentalne marodujem...marodku chcem ukoncit 12.11.2010 tj. piatok, do prace chcem nastupit v pondelok. Uz teraz viem ze v praci mi bude robit sefka problemy a zakernosti...mam v plane odist z prace...ak dam vypoved musim si tam 2 mesiace odsediet a nechat si dalej od nej nadavat atd. ak by som presvedcila riaditela aby som skoncila pracovny pomer dohodou a nechcel by mi ho podpisat okamzite ale dajme tomu, povie mi ze dva tyzdne napriklad este ostanem a dam svoje veci do poriadku...ja tam nechcem byta ni sekundu...mozem sa hodit na PN? Neplynie tam ziadna doba? 12-teho poviem ze k 13-temu chcem skoncit, on mi povie ze dohodneme sa na 26-teho...a ja sa medzitym hodin na tu spominanu PN...nepredlzuje sa mi nic? Koncim toho 26-teho aj ked som PN? Dakujeeeeem
ak sa dohodnete k určitému dátumu, môžeš ukončiť PP aj počas PN-ky
terezamaria
07.11.10,18:33
Dobrý deň,
môže mi prosím Vás poradiť niekto s nasledovným problémom?
So zamestnankyňou bola 25.11. podpísaná Dohoda o skončení pracovného pomeru k 30.11. (aj s tým, že jej bude preplatená nevyčerpaná dovolenka). Dňa 27.11. sa hodila marod a teda má odvtedy PN. Ak správne čítam ZP, tak napriek PN sa jej pracovný pomer skončí podľa DOhody. Alebo sa mýlim? Od 27.11. do 30.11. jej budeme vyplácať náhradu príjmu a potom to "prevezme" SP? Čo musím poslať SP?
Vďaka vopred za radu!!!

Veľká škoda, že takto postupovala. Mohla sa zaevidovať na ÚPSV a R, požiadať o podporu v nezamestnanosti a potom mohla ísť na PN-ku.

Ale pre Vás sa nič nemení, vždy Dohoda istila skončenie pracovného pomeru, takže ten skončí dňom, ktorý ste zadali a ona bude pokračovať v PN-ke.
veronikasad
07.11.10,18:41
Chcela by som sa informovat...momentalne marodujem...marodku chcem ukoncit 12.11.2010 tj. piatok, do prace chcem nastupit v pondelok. Uz teraz viem ze v praci mi bude robit sefka problemy a zakernosti...mam v plane odist z prace...ak dam vypoved musim si tam 2 mesiace odsediet a nechat si dalej od nej nadavat atd. ak by som presvedcila riaditela aby som skoncila pracovny pomer dohodou a nechcel by mi ho podpisat okamzite ale dajme tomu, povie mi ze dva tyzdne napriklad este ostanem a dam svoje veci do poriadku...ja tam nechcem byta ni sekundu...mozem sa hodit na PN? Neplynie tam ziadna doba? 12-teho poviem ze k 13-temu chcem skoncit, on mi povie ze dohodneme sa na 26-teho...a ja sa medzitym hodin na tu spominanu PN...nepredlzuje sa mi nic? Koncim toho 26-teho aj ked som PN? Dakujeeeeem
Dohoda je súhlas zamestnanca aj zamestnávatela - pracovný pomer končí dohodnutým dňom bez ohľadu na to, že si PN.

Ale bude od teba nefér, ak riaditel podmieni ukončenie prac. pomeru "dať si veci do poriadku" a ty tak kvoli PN neurobíš ...
Mishou
09.11.10,09:51
A este jedna otazocka...je rozdiel v tom ci dam vypoved JA alebo ZAMESTNAVATEL? Vtedy je to ako s tou marodkou...pocula som ze ak zamestnanec vie ze ho chcu prepustit hodi sa na marodku a ochranna doba sa predlzuje az kym neskonci marodku a potom zacne plynut...ked da vypoved zamestnanec je to to iste? Alebo vtedy moze dat zamestnanec vypoved a ist na marodku?
Tweety
09.11.10,09:54
A este jedna otazocka...je rozdiel v tom ci dam vypoved JA alebo ZAMESTNAVATEL? Vtedy je to ako s tou marodkou...pocula som ze ak zamestnanec vie ze ho chcu prepustit hodi sa na marodku a ochranna doba sa predlzuje az kym neskonci marodku a potom zacne plynut...ked da vypoved zamestnanec je to to iste? Alebo vtedy moze dat zamestnanec vypoved a ist na marodku?
Nie, nie je. Ak dá výpoveď zametnanec, PP sa skončí uplynutím VD, bez ohľadu na jeho PN.
Mishou
09.11.10,10:30
To znamena ze ja pridem do prace dam vypoved a mozem sa opat hodit na PN? Pocas tych dvoch mesiacov....mame to tam strasne huste a vytrpela by som si ajajaj...
Tweety
09.11.10,10:33
To znamena ze ja pridem do prace dam vypoved a mozem sa opat hodit na PN? Pocas tych dvoch mesiacov....mame to tam strasne huste a vytrpela by som si ajajaj...
To sa dá len tak hodiť na PN?
Mishou
09.11.10,10:42
Nie len tak...praveze mam zdravotne problemy...a stale som to odkladala a chodila do prace kde mame zimu a takto som dopadla...chcela som prerusit marodku, a ist do prace lebo mi sibe doma...ale ak by to bolo hrozne nemala by som problem lebo doktorka ma moc nechce pustat este do prace
Tweety
09.11.10,10:44
Nie len tak...praveze mam zdravotne problemy...a stale som to odkladala a chodila do prace kde mame zimu a takto som dopadla...chcela som prerusit marodku, a ist do prace lebo mi sibe doma...ale ak by to bolo hrozne nemala by som problem lebo doktorka ma moc nechce pustat este do prace
A dala si už výpoveď?
Mishou
09.11.10,10:48
Nie nedala som...mala som problemy doktorka ma vypisala a teraz pocas toho co som doma rozmyslam o tom
Tweety
09.11.10,10:49
Nie nedala som...mala som problemy doktorka ma vypisala a teraz pocas toho co som doma rozmyslam o tom
Ak chceš dať výpoveď, môžeš ju dať aj počas PN.
Mishou
09.11.10,11:05
Napisala som sukromnu spravu :-)
Tweety
09.11.10,11:18
Napisala som sukromnu spravu :-)
Ak mne, nič som nedostala.
Mishou
09.11.10,11:24
Ano ano vam..tak nevadi proste som len pisala ze viem ze aj pocas PN mozem dat vypoved, ale chcem sa vratit do prace a pozriet co to tam vlastne sa deje...kedze doteraz som bola obycajna nula a zrazu som potrebna...a mam pocit ze dojde k nejakym hadkam a neiviem ci sa dokazem dohodnut na skonceni pracovneho pomeru dohodou
Tweety
09.11.10,11:27
Ano ano vam..tak nevadi proste som len pisala ze viem ze aj pocas PN mozem dat vypoved, ale chcem sa vratit do prace a pozriet co to tam vlastne sa deje...kedze doteraz som bola obycajna nula a zrazu som potrebna...a mam pocit ze dojde k nejakym hadkam a neiviem ci sa dokazem dohodnut na skonceni pracovneho pomeru dohodou
Ak nepochodíš s dohodou, tak ostáva jedine výpoveď s 2mesačnou VD.
AdaMtiM
12.11.12,11:25
Zamestnanec je toho času PN - ešte neuplynulo ani 10 dní čo platí PN zamestnávateľ. Je možné cez túto PN ukončenie PP dohodou - obe strany súhlasia? Zrejme áno. Ale mňa zaujíma postup s PN : ak je dnes 5 deň PN - zajtra sa PP skončí dohodou - od 7.dňa PN bude platiť PN sociálna poisťovňa? Uvedie to tak zamestnávateľ na PNke - tlačive, že on platil iba prvých 6 dní..... . Tak? Lebo uvažuje, že skončí PN - podpíšu dohodu a od nasledujúceho dňa nastúpi na novú PN.... neviem prečo tak uvažuje, podľa mňa je to zbytočné. Dohoda môže byť cez PN a jemu to PN nijako neovplyvní. A ešte : na úrad práce sa pôjde zaevidovať až po ukončení PN alebo už hneď po skončení PP a preukáže zároveň že je t.č. PN?
Ďakujem za pomoc.
Tweety
12.11.12,11:31
Zamestnanec je toho času PN - ešte neuplynulo ani 10 dní čo platí PN zamestnávateľ. Je možné cez túto PN ukončenie PP dohodou - obe strany súhlasia? Zrejme áno. Ale mňa zaujíma postup s PN : ak je dnes 5 deň PN - zajtra sa PP skončí dohodou - od 7.dňa PN bude platiť PN sociálna poisťovňa? Uvedie to tak zamestnávateľ na PNke - tlačive, že on platil iba prvých 6 dní..... . Tak? Lebo uvažuje, že skončí PN - podpíšu dohodu a od nasledujúceho dňa nastúpi na novú PN.... neviem prečo tak uvažuje, podľa mňa je to zbytočné. Dohoda môže byť cez PN a jemu to PN nijako neovplyvní. A ešte : na úrad práce sa pôjde zaevidovať až po ukončení PN alebo už hneď po skončení PP a preukáže zároveň že je t.č. PN?
Ďakujem za pomoc.Dohoda o skončení PP môže byť aj počas PN. Zamestnáv. zaplatí náhradu prímu a potom už po skončení PP SP preplatí nemocenské. Zaevidovať sa počas PN na ÚP nemôže.
veronikasad
12.11.12,11:39
Zamestnanec je toho času PN - ešte neuplynulo ani 10 dní čo platí PN zamestnávateľ. Je možné cez túto PN ukončenie PP dohodou - obe strany súhlasia? Zrejme áno. Ale mňa zaujíma postup s PN : ak je dnes 5 deň PN - zajtra sa PP skončí dohodou - od 7.dňa PN bude platiť PN sociálna poisťovňa? Uvedie to tak zamestnávateľ na PNke - tlačive, že on platil iba prvých 6 dní..... . Tak? Lebo uvažuje, že skončí PN - podpíšu dohodu a od nasledujúceho dňa nastúpi na novú PN.... neviem prečo tak uvažuje, podľa mňa je to zbytočné. Dohoda môže byť cez PN a jemu to PN nijako neovplyvní. A ešte : na úrad práce sa pôjde zaevidovať až po ukončení PN alebo už hneď po skončení PP a preukáže zároveň že je t.č. PN?
Ďakujem za pomoc.
Súhlasím s tým čo uvádza Tweety. Informuj zamestnanca (nie je to tvoja povinnosť), že musí splniť oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni, aby počas PN-ky bol za neho platitelom poistného štát. Odovzdá kopiu PN-ky + doklad o výplate nemocenského zo SP. Rovnako treba ZP odovzdať doklad o ukončení výplaty nemocenského predtým, ako sa zaeviduje po skončení PN na UP.
AdaMtiM
12.11.12,13:58
ďakujem vám obom !
lenkak
14.11.12,08:28
Zamestnávateľ dal okamžité skončenie pp zamestnancovi za hrubé porušenie prac. disciplíny, neodovzdal časť tržby ku dňu 12.11. Čiže 11.11. mal byť posledný deň trvania PP. 14.11. doniesol zamestnanec PN, ktorá trvá od 12.11.
Zamestnávateľ by už nemal nič platiť ohľadom PN. Stačí poslať túto PN do SP?
veronikasad
14.11.12,08:36
Zamestnávateľ dal okamžité skončenie pp zamestnancovi za hrubé porušenie prac. disciplíny, neodovzdal časť tržby ku dňu 12.11. Čiže 11.11. mal byť posledný deň trvania PP. 14.11. doniesol zamestnanec PN, ktorá trvá od 12.11.
Zamestnávateľ by už nemal nič platiť ohľadom PN. Stačí poslať túto PN do SP?
Zamestnávateľ neplatí náhradu príjmu, PN-ku odstúpi do SP, ktorá od 1. dňa vypláca nemocenské. Potvrdenie o príjme k PN-ke prikladať nemusíš.
Môžeš PN-ku poslať so sprievodným listom, kde uvedieš dátum skončenia prac.pomeru.

Inak, takúto PN-ku by si mal už odniesť do SP zamestnanec, zamestnávatel s ňou už nič nemá.
lenkak
14.11.12,08:39
super, takto som to aj predpokladala. Ďakujem za utvrdenie.
Melnick
14.11.12,08:41
Zamestnávateľ neplatí náhradu príjmu, PN-ku odstúpi do SP, ktorá od 1. dňa vypláca nemocenské. Potvrdenie o príjme k PN-ke prikladať nemusíš.
Môžeš PN-ku poslať so sprievodným listom, kde uvedieš dátum skončenia prac.pomeru.

Inak, takúto PN-ku by si mal už odniesť do SP zamestnanec, zamestnávatel s ňou už nič nemá.

100% súhlas.
Zainteresovaný na jeho PN-ke by bol iba v prípade, keby bolo potrebné dávať potvrdenie o príjme, ale teraz sa už do SP takéto potvrdenie neodovzdáva.
lenkak
14.11.12,08:58
áno to viem, len zamestnanec z toho očakával niečo viac.
veronikasad
14.11.12,09:19
áno to viem, len zamestnanec z toho očakával niečo viac.
čo také očakával ?
lenkak
14.11.12,09:23
no však, že mu zamestnávateľ pn vyplatí a všetko vybaví za neho. Konfliktný typ, ale to nech si rieši zamestnávateľ.
veronikasad
14.11.12,09:25
no však, že mu zamestnávateľ pn vyplatí a všetko vybaví za neho. Konfliktný typ, ale to nech si rieši zamestnávateľ.
Ak sa ti chce s ním "naťahovať" vráť mu PN-ku, nech si to teda vybavuje sám (ja ale v takýchto prípadoch PN-ku odstúpim do SP, ak už sa mi sprostredkovane dostane do rúk - nevraciam ju zamestnancovi)
lenkak
14.11.12,09:42
ja sa momentálne so zamestnancami nestretávam (robím z domu). Pn ešte ani nemám u seba, ale je možné, že mu ju zamestnávateľ vráti. Však uvidím aké bude pokračovanie.
Melnick
14.11.12,20:05
čo také očakával ?

Čokoládu, Veronika. Také ľahké nevieš ???:D:D:D
AdaMtiM
15.11.12,08:27
Zamestnávateľ dal okamžité skončenie pp zamestnancovi za hrubé porušenie prac. disciplíny, neodovzdal časť tržby ku dňu 12.11. Čiže 11.11. mal byť posledný deň trvania PP. 14.11. doniesol zamestnanec PN, ktorá trvá od 12.11.
Zamestnávateľ by už nemal nič platiť ohľadom PN. Stačí poslať túto PN do SP?

Toto isté som ja riešila nedávno - PN, ktorú mi už bývalý zamestnanec doniesol deň po skončení PP § 68 - okamžité skončenie PP - som mu zaslala naspäť poštou - do vlastných rúk domov so sprievodným listom, že si to musí sám doručiť na SP lebo už nie je našim zamestnancom a mi túto povinnosť už nemáme. Tiež som bola skôr za to, že však toľko ju ja hodím už do SP ..... ale zamestnávateľ rozhodol - že - aj vzhľadom na naťahovačky cez právnikov - zamestnanec napadol okamžité skončenie PP § 68 - závažné porušenie prac.disc. - žiadal neplatnosť skončenia PP !!! Takže radšej sme PN vrátili býv. zamestnancovi.
lenkak
15.11.12,11:10
máme pokračovanie
zamestnanec odniesol pn do SP
ráno volala zamestnávateľovi pani zo SP ohľadom pn, že nesedia dátumy, čo ona teraz s tým?
vo výpovedi má zamestnanec napísané: pracovný pomer končí dňom 12.11.
ja som ho odhlásila tak ako som sa rozprávala so zamestnávateľom : dátum zániku poistenia 12.11.
pn začína dňom 12.11.
A pani zo SP tvrdí, že jeden deň mu má zaplatiť zamestnávateľ, ostatné sp.
Čo je pravda?
veronikasad
15.11.12,11:14
máme pokračovanie
zamestnanec odniesol pn do SP
ráno volala zamestnávateľovi pani zo SP ohľadom pn, že nesedia dátumy, čo ona teraz s tým?
vo výpovedi má zamestnanec napísané: pracovný pomer končí dňom 12.11.
ja som ho odhlásila tak ako som sa rozprávala so zamestnávateľom : dátum zániku poistenia 12.11.
pn začína dňom 12.11.
A pani zo SP tvrdí, že jeden deň mu má zaplatiť zamestnávateľ, ostatné sp.
Čo je pravda?
Lenka, ale ak PN-ka vznikla v posledný deň trvania prac.pomeru, informácia zo SP je správna.
Možno si pochybila ty - dátum odhlášky sa uvádza ako posledný deň, kedy zamestnanec pracoval, resp. jeho pracovný pomer trval.
lenkak
15.11.12,11:29
ja som spravila takým dátumom, aký napísal zamestnávateľ. Už som sa naplašila, okontrovala som si to. Nie je problém mu ten jeden deň zaplatiť, to sa spraví, len tie dátumy dosť plietli. Akýkoľvek dátum by sa dal do výpovede, taký by si dal na PN. Niekto má známosti, veď u dr bol o dva sni neskôr. Ale aj tak nechápem, čo týmto chcel zamestnanec dokázať, alebo možno si myslel, že mu zamestnávateľ vyplatí celú pn :eek: Prípadne že sa mu pp nekončí :confused: No asi tak nejak.
Mila123
15.11.12,11:31
ja som spravila takým dátumom, aký napísal zamestnávateľ. Už som sa naplašila, okontrovala som si to. Nie je problém mu ten jeden deň zaplatiť, to sa spraví, len tie dátumy dosť plietli. Akýkoľvek dátum by sa dal do výpovede, taký by si dal na PN. Niekto má známosti, veď u dr bol o dva sni neskôr. Ale aj tak nechápem, čo týmto chcel zamestnanec dokázať, alebo možno si myslel, že mu zamestnávateľ vyplatí celú pn :eek: Prípadne že sa mu pp nekončí :confused: No asi tak nejak.

lekár má nárok na vypísanie PN zvyčajne 3 , popr. aj 7 dní dozadu......bez problémov, dovoľuje mu to zákon o liečebnom poriadku.....
lenkak
15.11.12,11:33
to viem, preto to neriešim, dohodli sa.
veronikasad
15.11.12,11:38
ja som spravila takým dátumom, aký napísal zamestnávateľ. Už som sa naplašila, okontrovala som si to. Nie je problém mu ten jeden deň zaplatiť, to sa spraví, len tie dátumy dosť plietli. Akýkoľvek dátum by sa dal do výpovede, taký by si dal na PN. Niekto má známosti, veď u dr bol o dva sni neskôr. Ale aj tak nechápem, čo týmto chcel zamestnanec dokázať, alebo možno si myslel, že mu zamestnávateľ vyplatí celú pn :eek: Prípadne že sa mu pp nekončí :confused: No asi tak nejak.
Trošku ste si to skomplikovali. Zavolaj do SP, ak tam odoslal aj Žiadosť o náhradu príjmu, nech ti ju pošlu do firmy. Nemyslím si že akýmkolvek dátum má vplyv na skončenie prac.pomeru. Ak odpracoval celý deň vo firme, nárok na náhradu príjmu nemá. 12.11. však už zrejme vo firme nebol, len zamestnávatel uviedol nesprávny dátum na odhláške. § 68 odst.3 ZP nerieši zákaz okamžitého skončenia prac.pomeru počas PN (tento dôvod tam nie je uvedený)
Ježko
15.11.12,11:47
Prosím o radu: Možno využiť ochrannú dobu aj keď bol PP uzatvorený dobu určitú ?
Prac.pomer na dobu určitú mi končí 30.11. Od 1.12. budem evidovaná na úrade práce a 4.12. som objednaná k lekárovi na vyšetrenie a zrejme bude nasledovať PN. Vzťahuje sa na mňa ochranná doba ?
Vopred Vám ďakujem.
veronikasad
15.11.12,11:49
Prosím o radu: Možno využiť ochrannú dobu aj keď bol PP uzatvorený dobu určitú ?
Prac.pomer na dobu určitú mi končí 30.11. Od 1.12. budem evidovaná na úrade práce a 4.12. som objednaná k lekárovi na vyšetrenie a zrejme bude nasledovať PN. Vzťahuje sa na mňa ochranná doba ?
Vopred Vám ďakujem.
Ano, OL je 7 kal.dní. Choď sa pred návštevou lekára zaevidovať najskôr na UP, ušetríš si vybavovačky v zdr.poisťovni.
Mila123
15.11.12,11:49
Prosím o radu: Možno využiť ochrannú dobu aj keď bol PP uzatvorený dobu určitú ?
Prac.pomer na dobu určitú mi končí 30.11. Od 1.12. budem evidovaná na úrade práce a 4.12. som objednaná k lekárovi na vyšetrenie a zrejme bude nasledovať PN. Vzťahuje sa na mňa ochranná doba ?
Vopred Vám ďakujem.
jasne........je možná i PN.....
lenkak
15.11.12,11:50
ako to mám chápať? Ja sa opýtam či pracoval 12.11. Ak áno, náhrada mu nepatrí, ak nie potom mám chápať tak, že nemohol dostať výpoveď k 12.11? Ináč on výpoveď dostal do rúk 06.11. Vtedy som ho aj odhlásila dňom, ktorý mi uviedli, teda toho 12.11.
veronikasad
15.11.12,11:52
ako to mám chápať? Ja sa opýtam či pracoval 12.11. Ak áno, náhrada mu nepatrí, ak nie potom mám chápať tak, že nemohol dostať výpoveď k 12.11? Ináč on výpoveď dostal do rúk 06.11. Vtedy som ho aj odhlásila dňom, ktorý mi uviedli, teda toho 12.11.
Lenka, teraz ti už vôbec nerozumiem. Okamžité skončenie prac.pomeru je predsa okamžite - teda nie 6.11. s dátumom 12.11. A pokial píšeš o výpovedi, tam výpovedná doba začína plynúť až od 1. dňa nasl. mesiaca.
V tomto prípade ide o skončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP.

Ak 12.11. pracoval, nemá nárok za tento deň na náhradu príjmu.
Mila123
15.11.12,11:55
ako to mám chápať? Ja sa opýtam či pracoval 12.11. Ak áno, náhrada mu nepatrí, ak nie potom mám chápať tak, že nemohol dostať výpoveď k 12.11? Ináč on výpoveď dostal do rúk 06.11. Vtedy som ho aj odhlásila dňom, ktorý mi uviedli, teda toho 12.11.
kedy naposledy pracoval? a koľko odpracoval z prac. zmeny ?
lenkak
15.11.12,11:59
áno presne takto som sa čudovala, keď som zbadala papiere.
text: VÝPOVEĎ ZAMESTNÁVATEĽA PRE PORUŠENIE PRACOVNEJ DISCIPLÍNY
[§ 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce]
Pracovný pomer končí dňom: 12.11.2012.
Nové Zámky 06.11. 2012
asi do 12teho ešte robil. Tržbu neodovzdal dňa 02.11, zamestnávateľ nebol vo firme, až 06.11.
lenkak
15.11.12,12:00
kedy naposledy pracoval? a koľko odpracoval z prac. zmeny ?
to neviem, ale zistím.
brčko
15.11.12,12:01
môžem mať takú základnú otázku? čo mi nejako nikdy nie je jasné. Ak je v dohode, že prac.pomer skončil ku dnu 12.11.2012, tak posledný den trvania pp je 11.11.? alebo 12.11. (ja som preto radšej používala znenie, že pp končí dnom xx.xx.xx)
veronikasad
15.11.12,12:02
áno presne takto som sa čudovala, keď som zbadala papiere.
text: VÝPOVEĎ ZAMESTNÁVATEĽA PRE PORUŠENIE PRACOVNEJ DISCIPLÍNY
[§ 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce]
Pracovný pomer končí dňom: 12.11.2012.
Nové Zámky 06.11. 2012
asi do 12teho ešte robil. Tržbu neodovzdal dňa 02.11, zamestnávateľ nebol vo firme, až 06.11.
Lenka, ale to je celkom zle - ak k tej výpovedi nebola priložená dohoda o skončení prac.pomeru k 12.11.2012. Výpovedná doba začína plynúť až od 1.12.2012, dovtedy pracovný pomer trvá.
Mila123
15.11.12,12:02
môžem mať takú základnú otázku? čo mi nejako nikdy nie je jasné. Ak je v dohode, že prac.pomer skončil ku dnu 12.11.2012, tak posledný den trvania pp je 11.11.? alebo 12.11. (ja som preto radšej používala znenie, že pp končí dnom xx.xx.xx)
podľa môjho názoru, skončil 12 11 2012, tento deň je posledný...
veronikasad
15.11.12,12:03
môžem mať takú základnú otázku? čo mi nejako nikdy nie je jasné. Ak je v dohode, že prac.pomer skončil ku dnu 12.11.2012, tak posledný den trvania pp je 11.11.? alebo 12.11. (ja som preto radšej používala znenie, že pp končí dnom xx.xx.xx)
Gabika, v dohode sa uvádza dátum, kedy zamestnanec naposledy pracoval - v tvojom prípade 11.11.
jolaj
15.11.12,12:03
jasne........je možná i PN.....

Dobrý deň, ja mám podobný prípad, len o mesiac neskôr. Platí to aj od 1.1.2013 ??? Naš personalista mi tvrdí, že pri ukončení PP na dobu určitú /t.j. 31.12.2012/sa ochranná doba neposkytuje ? Na 3.1.2013 som objednaná na lekárske vyšetrenie s predpokladanou PN. To by znamenalo, že ju nebudem mať zaplatenú ?
veronikasad
15.11.12,12:05
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, len o mesiac neskôr. Platí to aj od 1.1.2013 ??? Naš personalista mi tvrdí, že pri ukončení PP na dobu určitú /t.j. 31.12.2012/sa ochranná doba neposkytuje ? Na 3.1.2013 som objednaná na lekárske vyšetrenie s predpokladanou PN. To by znamenalo, že ju nebudem mať zaplatenú ?
Neviem o tom, že by v tomto smere bola nejaká zmena v zákone o soc.poistení, čo sa týka ochrannej doby.
brčko
15.11.12,12:14
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, len o mesiac neskôr. Platí to aj od 1.1.2013 ??? Naš personalista mi tvrdí, že pri ukončení PP na dobu určitú /t.j. 31.12.2012/sa ochranná doba neposkytuje ? Na 3.1.2013 som objednaná na lekárske vyšetrenie s predpokladanou PN. To by znamenalo, že ju nebudem mať zaplatenú ?

možno myslel ochrannú dobu podla Zákonníka práce, že sa ti nepredlžuje prac.pomer. tiež som žiadnu zmenu, čo sa týka ochrannej lehoty podla Zákona o soc.poistení § 32 nezaevidovala.
Mila123
15.11.12,12:17
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, len o mesiac neskôr. Platí to aj od 1.1.2013 ??? Naš personalista mi tvrdí, že pri ukončení PP na dobu určitú /t.j. 31.12.2012/sa ochranná doba neposkytuje ? Na 3.1.2013 som objednaná na lekárske vyšetrenie s predpokladanou PN. To by znamenalo, že ju nebudem mať zaplatenú ?
opýtaj sa ho podľa akého zákona ????

ja postupujem podľa 461/2003 z.z. a konkr.
§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
lenkak
15.11.12,12:21
Lenka, ale to je celkom zle - ak k tej výpovedi nebola priložená dohoda o skončení prac.pomeru k 12.11.2012. Výpovedná doba začína plynúť až od 1.12.2012, dovtedy pracovný pomer trvá.
no super, keď sa opraví dátum na pôvodnej výpovedi na dátum vystavenia 12.11. potom to už bude v poriadku? Zamestnávateľ trvá na okamžitom zrušení pp.
veronikasad
15.11.12,12:25
no super, keď sa opraví dátum na pôvodnej výpovedi na dátum vystavenia 12.11. potom to už bude v poriadku? Zamestnávateľ trvá na okamžitom zrušení pp.
Lenka, zamestnávatel použil pre okamžité skončenie prac.pomeru nesprávnu formuláciu. Mal s ním ukončiť prac.pomer podľa § 68 ZP. Dôvod skončenia prac.pomeru nie je možné zo strany zamestnávatela dodatočne meniť, preto jeho pracovný pomer stále trvá, ak výpoveď napadne na súde, bude potvrdená neplatnosť výpovede. V tomto prípade má nárok aj na 10-dňovú náhradu príjmu od zamestnávatela. Pracovný pomer uplynie ukončením výpovednej doby, t.j. 31.1.2012. (dovtedy môže byť zamestnanec na PN-ke).

Od 1.1.2013 platí nový § 141a ZP (zelený text)

§ 141a
Dočasné prerušenie výkonu práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. V kolektívnej zmluve možno odchylne od prvej vety dohodnúť predĺženie doby, počas ktorej môže zamestnávateľ dočasne prerušiť výkon práce zamestnanca a možnosť zamestnávateľa dočasne prerušiť výkon práce zamestnanca aj pri menej závažnom porušení pracovnej disciplíny.

(2) Zamestnancovi patrí po dobu dočasného prerušenia výkonu práce náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ak ide o dôvodné podozrenie zo závažného porušenia pracovnej disciplíny zamestnancovi patrí po dobu dočasného prerušenia výkonu práce náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.

Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.
AdaMtiM
15.11.12,12:49
áno presne takto som sa čudovala, keď som zbadala papiere.
text: VÝPOVEĎ ZAMESTNÁVATEĽA PRE PORUŠENIE PRACOVNEJ DISCIPLÍNY
[§ 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce]
Pracovný pomer končí dňom: 12.11.2012.
Nové Zámky 06.11. 2012
asi do 12teho ešte robil. Tržbu neodovzdal dňa 02.11, zamestnávateľ nebol vo firme, až 06.11.

Lenka : zamestnávateľ má na ukončenie pracovného pomeru podľa § 68 - závažné porušenie pracov. disc. čas - dva mesiace !!! Ak teda zamestnávateľ zistil porušenie PD 2.11. tak má dva mesiace na to aby ukončil PP s týmto zamestnancom cez § 68. Ak teda ti kázal odhlásiť zamestnanca dňom 12.11.2012 kedy skončil PP - odhlásila si ho dobre. Ale zamestnávateľ mu dal výpoveď § 63 a to je problém. Lebo nedodržal výpovednú lehotu, ktorú má zo zákona dodržať. Mal dať § 68 - porušenie PD alebo teda ak sa dohodli, tak § 60 - v oboch týchto prípadoch nemusí byť výpovedná doba. Ako ti písali vyššie - ak výpoveď napadne cez právnika - súd - zrejme zamestnanec uspeje a výpoveď bude neplatná alebo musí zamestnávateľ vyplatiť náhradu za neumožnenú výpovednú dobu.

Ale v prípade, že chcel dať okamžité skončenie PP pre porušenie PD - mal dať § 68 a potom by tie dátumy sedeli : porušenie PD zistil 2.11. a okamžité skončenie PZ nastáva dňom 12.11. ako si zamestnávateľ stanovil = opakujem, má na to lehotu 2 mesiace od zistenia závažného porušenie PD.

Čo sa týka PN - správne ti pani zo SP volala ..... musíš PN potvrdiť - napísať na PN že za ten jeden deň 12.11. mu bude vyplatená náhrada za PN zo strany zamestnávateľa - lebo evidentne človek už nepracoval - bol už na PN /hoc PN aj spätne vypísaná...to je jedno/. Iba v prípade, že by ozaj pracoval - môžete na SP argumentovať, že nemohol byť ten deň už na PN - LEBO bol v práci a pracoval /tu už ani lekár nemal spätne vypisovať PN/ .
brčko
15.11.12,13:07
predpokladám myslíš to tak, ak má skončiť pp dnom 11.11., tak sa napíše k 11.11.2012. Ak má byť posledný den pp 12.11., tak k 12.11.
lenkak
15.11.12,13:23
áno ďakujem, už sme to riešili, poriešili sme.
aj SP už je ok.
Všetkým ďakujem za diskusiu, zase som sa niečomu priučila.
Luboso
30.11.12,16:09
Chcel by som sa spytat,ked je v dohode o skonceni prac.pomeru uvedene,ze pracovnik v ramci reorganizac.zmien odmietol prijat ine ponuknute miesto,moze to mat vplyv na vysku podpory?
drobeceva
30.11.12,17:02
Chcel by som sa spytat,ked je v dohode o skonceni prac.pomeru uvedene,ze pracovnik v ramci reorganizac.zmien odmietol prijat ine ponuknute miesto,moze to mat vplyv na vysku podpory?

nie, nemá to vplyv na podporu
Luboso
30.11.12,17:06
Dakujem.
madres
02.12.12,18:28
Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??
ivka70
02.12.12,18:36
Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??

Je to vyhodnejsie kvoli tomu, ze si musis strazit, aby si na PN nebol dlhsie ako 1 rok, lebo potom by si uz nespnal podmienku vyplacania podpory, nemal by si splnene aspon 2 roky poistenia z posl. 3 rokov.
zatial co ked za zaevidujes a potom ides na PN, narok na podporu ti vznikne teraz, prerusi sa cez PN a po PN, lubovolne dlhej, sa dovyplaca do 6 mesiacov.
A je to jednoduchsie aj co sa tyka zdravotnej poistovne, teraz musis do 8 dni nahlasit, ze is poistenocm statu na PN v ochrannej dobe a potom, ked budes na UP zasa sa odhlasit a prihlasit ako poistenec statu na UP.
Ta prva regidstracia by ti odpadla, keby si sa najskor zaevidoval na UP.
A este je dalsia moznost, ze sposob vypoctu podpory sa meni (zvycajne sa znizuje) , keby ti podporu vypocitali teraz, tak mas narok aj napriek zmene zakona, na tu vysku, ktoru ti vypocitali, aj po PN.
Mila123
02.12.12,18:39
Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??
aký si mal zárobok? bol vyšší ako 2 násobok priemernej mzdy? t.j. 1572 €?
madres
02.12.12,18:47
Aha, dakujem za odpoved,
Bol som trocha v strese a rozhodol som sa pre takyto postup, teraz to trocha lutujem. Bolo by mozne tuto PNku prerusit, ist na urad prace a potom znova na PNku?
A mesacny zarobok som mal omnoho mensi ako 1572€ :)
drobeceva
02.12.12,18:56
Aha, dakujem za odpoved,
Bol som trocha v strese a rozhodol som sa pre takyto postup, teraz to trocha lutujem. Bolo by mozne tuto PNku prerusit, ist na urad prace a potom znova na PNku?
A mesacny zarobok som mal omnoho mensi ako 1572€ :)

teoreticky je to možné, len či pristúpi na to aj lekár /či nejde o špekuláciu/
Túto PN-ukončiť, rýchlo sa zaevidovať na ÚP a do 7 dni vypísať novú PN-ku´-aby sa stihla ochranná lehota.
madres
02.12.12,19:16
Dakujem za odpovede,
A hej, asi najjednoduchsie je staru PNku ukoncit a vypisat sa na novu, ale nie su tam nejake obmedzenia, mozem byt vlastne 2 krat na PNke v ochrannej lehote? Este by ma zaujimalo ci sa podpora v nezamestnanosti naozaj znizi, ak by som o nu poziadal az po skonceni PN, ktora by bola napr. 10 mesiacov?
Mila123
02.12.12,19:17
Dakujem za odpovede,
A hej, asi najjednoduchsie je staru PNku ukoncit a vypisat sa na novu, ale nie su tam nejake obmedzenia, mozem byt vlastne 2 krat na PNke v ochrannej lehote? Este by ma zaujimalo ci sa podpora v nezamestnanosti naozaj znizi, ak by som o nu poziadal az po skonceni PN, ktora by bola napr. 10 mesiacov?
odpovedz na príspevok č. 72
madres
02.12.12,19:22
Moj mesacny prijem bol nizsi ako spominana suma.
Mila123
02.12.12,19:23
Moj mesacny prijem bol nizsi ako spominana suma.
byť na Tvojom mieste nedávam si ukončovať PN........
bude možno viac tej administratívy spojenej so ZP, ale inak to je v podstate jedno...
dôvod? aby sa PN nepovažovala za účelovú.......sleduje to SP dosť intenzívne.....
ivka70
02.12.12,20:45
odpovedz na príspevok č. 72

Odpovedal v #73.
Kedze mal nizsi prijem, nedotknu sa ho zmeny ohladom podpory.
Takze ak PN nebude dlhsia ako 1 rok, nema skutocne zmysel koncit PN kvoli zaevidovaniu sa na UP.

Takze madres, kludne sa liec :) a na UP pojdes po ukonceni PN.
Olča
04.12.12,09:19
Dobrý deň.
Manžel k 31.12.2012 ukončí pracovný pomer z dôvodu organizačných zmien /v danej organizácii pracoval 7 rokov/.
Chcem sa spýtať, či má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak popri pracovnému pomeru vykonáva aj činnosť súdneho znalcu podľa osobitných predpisov.
Mila123
04.12.12,09:23
Dobrý deň.
Manžel k 31.12.2012 ukončí pracovný pomer z dôvodu organizačných zmien /v danej organizácii pracoval 7 rokov/.
Chcem sa spýtať, či má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak popri pracovnému pomeru vykonáva aj činnosť súdneho znalcu podľa osobitných predpisov.
nie
Olča
04.12.12,13:34
Nerozumiem prečo, ked odvody platil zo zamestnania aj z činnosti.
veronikasad
04.12.12,13:37
Nerozumiem prečo, ked odvody platil zo zamestnania aj z činnosti.
Pre účely zákona o službách zamestnanosti sa podnikanie podľa osobitných predpisov považuje za SZČO, nezaevidujú ho ako uchádzača o zamestnanie.