nika.sum
10.05.10,09:46
Zavolajte alebo zajdite na DU.
ALBO
10.05.10,08:14
Priatelia, prelúskal som už pár hodín stránok a aj tak som si nie istý. Môžete mi poradiť?

Som sprievodca cestovného ruchu, neplatiteľ DPH a svoje služby idem dodávať cestovnej kancelárii, ktorá má sídlo v členskom štáte EU a je platiteľom DPH. Služby (sprevádzanie klientov tej cestovnej kancelárie) budem vykonávať na Slovensku, v Poľsku a v Maďarsku. Som SZČO, náklady účtujem paušálne. Musím sa registrovať podľa paragrafu 7a? Ja si myslím, že áno, ale priznám sa, že som z toho už celkom domotaný, najmä to miesto dodania služby je mi úplne nejasné, raz z toho chápem, že je to štát, kde sídlim ja, inokedy štát, kde sídli môj odberateľ a už som našiel aj názor, že štát, kde sa služby fyzicky vykonávajú... ???
Moj názor:
Ak pozriem do JKP (starej ale pozrite si na štatistike aj novú), tak služby sprievodcov sú pod kodom 63.30. Je to pod kodom 63- Vedľajšie a pomocné služby v doprave, služby CK. Takže podľa mojej logiky by to malo byť §15/1 , mali by ste sa registrovať tu a fakturovať von bez DPH. Obdobná logika je aj pri pomocných prácach -manipulácia s tovarom pri doprave, čo tiež patrí pod tento kod JKP 63.. Tu vám § 16/8 z. o DPH jednoznačne hovorí, že miesto dodania voči podnikateľovi je sídlo odberateľa. Či budete nakladať tovar v HU alebo sprevádzať tam ludí pre nejakú cestovku je obdobné, zvlášť keď je to pod jedným JKP.
nika.sum
10.05.10,08:48
Moj názor:
Ak pozriem do JKP (starej ale pozrite si na štatistike aj novú), tak služby sprievodcov sú pod kodom 63.30. Je to pod kodom 63- Vedľajšie a pomocné služby v doprave, služby CK. Takže podľa mojej logiky by to malo byť §15/1 , mali by ste sa registrovať tu a fakturovať von bez DPH. Obdobná logika je aj pri pomocných prácach -manipulácia s tovarom pri doprave, čo tiež patrí pod tento kod JKP 63.. Tu vám § 16/8 z. o DPH jednoznačne hovorí, že miesto dodania voči podnikateľovi je sídlo odberateľa. Či budete nakladať tovar v HU alebo sprevádzať tam ludí pre nejakú cestovku je obdobné, zvlášť keď je to pod jedným JKP.

Tak toto je uz nieco, cim sa da argumentovat. V tomto pripade suhlasim tiez, ze sa treba registrovat podla §7a, faktury budu bez DPH a podavate SV (suhrnny vykaz:)) a nezabudnite na odvolavku vo fakture.
kremenec
10.05.10,08:54
Jo, díky za argumenty a názory, toto je fakt užitočná stránka :-).

Práve som prišiel z daňového úradu. V príjemnej ústnej konzultácii mi potvrdili, že je to podľa §15.1, aj keď oni argumentovali tým, že sprievodcovanie nie je výslovne uvedené v §16. Ale výsledok je ten istý - podal som registráciu podľa §7a. Ale budem si pamätať aj to s tým JKP.

Teraz musím ešte absolvovať tortúru s registráciou pre elektronickú komunikáciu, ale keďže SV dávame po štvrťrokoch, tak je na to trošku viac času.

Ďakujem !!!

Mimochodom, čo je to JKP? :-)
ALBO
10.05.10,09:00
Jo, díky za argumenty a názory, toto je fakt užitočná stránka :-).

Práve som prišiel z daňového úradu. V príjemnej ústnej konzultácii mi potvrdili, že je to podľa §15.1, aj keď oni argumentovali tým, že sprievodcovanie nie je výslovne uvedené v §16. Ale výsledok je ten istý - podal som registráciu podľa §7a. Ale budem si pamätať aj to s tým JKP.

Teraz musím ešte absolvovať tortúru s registráciou pre elektronickú komunikáciu, ale keďže SV dávame po štvrťrokoch, tak je na to trošku viac času.

Ďakujem !!!

Mimochodom, čo je to JKP? :-)
Jednotná klasifikácia produkcie.
zotriedenie služieb a tovarov do skupín podľa svojho charakteru pre štatistiku
Rozalka
12.05.10,17:46
Moj názor:
Ak pozriem do JKP (starej ale pozrite si na štatistike aj novú), tak služby sprievodcov sú pod kodom 63.30. Je to pod kodom 63- Vedľajšie a pomocné služby v doprave, služby CK. Takže podľa mojej logiky by to malo byť §15/1 , mali by ste sa registrovať tu a fakturovať von bez DPH. Obdobná logika je aj pri pomocných prácach -manipulácia s tovarom pri doprave, čo tiež patrí pod tento kod JKP 63.. Tu vám § 16/8 z. o DPH jednoznačne hovorí, že miesto dodania voči podnikateľovi je sídlo odberateľa. Či budete nakladať tovar v HU alebo sprevádzať tam ludí pre nejakú cestovku je obdobné, zvlášť keď je to pod jedným JKP.

JKPOV
manipulácia s tovarom 63.2
Služby CK 63.3.

Ak si pozrieme jednotlivé kategórie podľa NACE:
52 - Skladové a pomocné činnosti v doprave
52.2. - pomocné činnosti v doprave (Táto trieda zahŕňa:
činnosti súvisiace s pozemnou prepravou osôb, zvierat alebo tovaru, atď)

79 Činnosti cestovných agentúr, rezervačné služby cestovných kancelárií a súvisiace činnosti
79.90 Ostatné rezervačné služby a súvisiace činnosti

Táto trieda zahŕňa:
ostatné rezervačné služby súvisiace s cestovaním:
rezervácie týkajúce sa dopravy, hotelov, reštaurácií, prenajatia motorového vozidla, zábavných a športových podujatí atď.
služby týkajúce sa pobytov časovo vymedzeným vlastníckym podielom („time-sharing“)
činnosti spojené s predajom lístkov na divadelné predstavenia ako aj na športové a ostatné zábavné a reprezentačné podujatia
služby návštevníkom:
- poskytovanie turistických informácií návštevníkom
- služby turistických sprievodcov
- propagáciu turistiky


Takže zahrnúť sprievodcu do kategórie pomocné služby v doprave sa mi nezdá najvhodnejšie riešenie.
GABAZ
13.05.10,05:04
Veľmi by som potrebovala poradiť:

Fyzická osoba neplatiteľ DPH podnikajúca podľa živnostenského zákona organizuje kultúrne podujatia. Zabezpečila koncert hudobnej skupiny v Poľsku, ktorý má fakturovať pre poľskú agentúru zaregistrovanú pre DPH v Poľsku.
Keď som si pozerala do zákona, vychádza mi, že sa na tento prípad vzťahuje § 16 ods. 3, čiže nebolo nutné, aby sa registrovala podľa § 7a. Je teda možné vystaviť faktúru bez DPH a nie je nutné podávať súhrnný výkaz? Uvažujem správne?
Vopred ďakujem za rady.
nika.sum
13.05.10,05:33
Veľmi by som potrebovala poradiť:

Fyzická osoba neplatiteľ DPH podnikajúca podľa živnostenského zákona organizuje kultúrne podujatia. Zabezpečila koncert hudobnej skupiny v Poľsku, ktorý má fakturovať pre poľskú agentúru zaregistrovanú pre DPH v Poľsku.
Keď som si pozerala do zákona, vychádza mi, že sa na tento prípad vzťahuje § 16 ods. 3, čiže nebolo nutné, aby sa registrovala podľa § 7a. Je teda možné vystaviť faktúru bez DPH a nie je nutné podávať súhrnný výkaz? Uvažujem správne?
Vopred ďakujem za rady.

Dobry den, kulturne sluzby su podla par.16, miesto dodania, tam kde sa fyzicky vykonavaju, cize DPH ide do Polska. Podla mna uvazujete spravne. Faktura bude bez DPH, dala by som odvolavku na prenos danovej povinnosti a kedze nejde o sluzby podla par.15 odst.1, tak nie je povinnost sa registrovat a ani podavat SV.
GABAZ
13.05.10,05:47
Ďakujem za reakciu, nebola som si istá, čítala som rôzne materiály k DPH, ale príklady na takéto služby som v podstate nenašla.

Trochu ma mýlilo tom že fyzická osoba neposkytuje tieto služby priamo, ale objednala si hudobnú skupinu zo SR, čiže je v pozícii sprotredkovateľa. Ale keď som správne pochopila, tak aj pre sprostredkovanie takejto služby platí, že sa miesto dodania je v Poľskej republike.
Ešte sa chcem opýtať na tú odvolávku na prenos daňovej povinnosti. Môže ju použiť aj FO, ktorá nie je registrovaná pre DPH?
Katarína Cigánová
13.05.10,07:36
Ďakujem za reakciu, nebola som si istá, čítala som rôzne materiály k DPH, ale príklady na takéto služby som v podstate nenašla.

Trochu ma mýlilo tom že fyzická osoba neposkytuje tieto služby priamo, ale objednala si hudobnú skupinu zo SR, čiže je v pozícii sprotredkovateľa. Ale keď som správne pochopila, tak aj pre sprostredkovanie takejto služby platí, že sa miesto dodania je v Poľskej republike.
Ešte sa chcem opýtať na tú odvolávku na prenos daňovej povinnosti. Môže ju použiť aj FO, ktorá nie je registrovaná pre DPH?
Odvolávku na prenos daňovej povinnosti musíš dať na fakturu - aj ked na Slovensku nie si registrovaná pre DPH / pokial prijímatelom je subjekt registrovaný v krajine prijímateľa - v Polsku / , v opačnom prípade by ti vznikla povinnost registrovat sa v Polsku a v polsku DPH odviesť.
GABAZ
13.05.10,08:51
Ďakujem za odpovede.
ALIBABKA
25.05.10,09:20
Dobrý deň,chcem poprosiť o radu ako postupovať v tomto prípade.Neplátca dph si objednal internetovú službu a až ked mu prišla fa zistil že je to česká firma , ktorá mu vystavila fa s českou dph a odkazom , že je povinný priznať a zaplatiť dph, len otázka je komu priznať a ako. Samozrejme nie je zaregistrovaný podla 7a .Ale ako teraz postupovať? Zaregistrovať sa podla 7a a potom ako dalej.Ďakujem
ALIBABKA
25.05.10,11:08
Čiže ,živnostník zaplatí českej firme celú fa /69+13,80dph/,neviem či má ešte niečo urobiť .Zaregistruje sa na DU a potom podá danové priznanie ,kde to opať zdaní a zaplatí daň/a daň vyráta zo sumy 69 eur alebo 82,80 ?Je to takto spávne?
Mohli by ste mi to niekto odsúhlasiť či je ten postup správny.Viem že sa tu toho už vela popísalo teoreticky tomu už trochu rozumiem ale prakticky neviem ako na to.Ďakujem
KlaudiaKK
25.05.10,11:58
Dobrý deň, prosím - vie mi niekto poradiť ako je to s FO ktorá poskytuje služby firme v Londýne - mesačne im za to fakturuje odmenu - bez DPH lebo nie je plátca. Poskytuje pre nich poradenstvo a prezetačnú činnosť anglickej firmy po celej Európe a v Rusku. fakturuje do Londýna raz mesačne paušálnu sumu + na základe doložených výdavkov z ciest refakturuje cestovné náklady. čo s tým ? Registrovať alebo nie alebo počkať na dosiahnutie obratu ? Ďakujem
ALIBABKA
25.05.10,13:06
Nikto ešte neriešil tento problém že služba nastala skôr ako registrácia?prosím dajte mi vy skúsenejší vedieť ako na to.
u.erika
25.05.10,16:43
Ja mám tiež problém s jedným klientom. Nakúpil tovar z Maďarska, to je ešte v poriadku /zaplatil s maď. DPH/, ale následne ten tovar predal do ČR, a ešte fakturoval aj službu - zhotovenie rákosovej strechy, a opravy striech. A to bolo všetko v apríli, platcom DPH sa stal od 1. mája podľa §4. Teraz neviem ako sa vysomáriť z toho. Medzitým v ČR mal aj prenajaté auto- faktúru mu vystavili s čes. DPH. Fakturoval do Čiech aj pre zdaniteľnej aj nezdaniteľnej osobe.
Našla som FA ešte aj z marca, môže mi niekto pomôcť, ako to mám vyriešiť. Je štvrťročným platcom DPH.
Za všetky vaše odpovede som vopredu vdačná
KlaudiaKK
27.05.10,05:18
Dobrý deň, prosím - vie mi niekto poradiť ako je to s FO ktorá poskytuje služby firme v Londýne - mesačne im za to fakturuje odmenu - bez DPH lebo nie je plátca. Poskytuje pre nich poradenstvo a prezetačnú činnosť anglickej firmy po celej Európe a v Rusku. fakturuje do Londýna raz mesačne paušálnu sumu + na základe doložených výdavkov z ciest refakturuje cestovné náklady. čo s tým ? Registrovať alebo nie alebo počkať na dosiahnutie obratu ? Ďakujem

Nevie mi nikto poradiť ?
matuma
29.05.10,15:42
Podľa môjho názoru je to služba uvedená v § 16 ods. 17. Ale je poskytnutá zdaniteľnej osobe a teda povinnosť platiť daň má odberateľ a posudzujeme ju podľa § 15 ods.1. Fo sa má zaregistrovať a podávať súhrnný výkaz. To že sú refakturované cestovné náhrady je vecou dohody medzi dodávateľom a odberateľom ako bude faktúra rozpísaná.
KlaudiaKK
31.05.10,10:26
Ďakujem za odpoveď ale : tento môj klient FO služby poskytuje už od januára 2010 t.j. pokiaľ by som ho mala registrovať - tak oneskorene za čo zrejme dostane pokutu . Aký má však význam jeho registrácia keď daň na vstupe si neodpočítava - nemá čo a daň na výstupe si platí odberateľ v Londýne - takže tent súhrnný výkaz podáva len preto aby DU vedel aký príjem má štvrťročne alebo čo mu z toho vyplýva ? som z tohoto ustanovenia absolútne znechutená a čím viac sa v tom hrabem tak si neviem ani odpovedať. :( Mimochodom len teraz mi dal podklady do účta od 01 po 04/2010 takže preto sa v tom rýpem, lebo som zistila , že prijíma peniaze z Londýna.
nika.sum
31.05.10,12:25
Suhrnny vykaz nas DU postupuje dalej na ostatne DU tych statov ktorych sa to tyka, cize v tomto pripade na DU v Anglicku. Podla toho anglicky DU skontroluje ci si zdanitelna osoba v Anglicku splnila povinnost a dan odviedla. Vam je uplne zbytocne teraz rozoberat preco je to tak. Od 1.1.2010 bol zmeny zakon o DPH a klient, kt. si nesplnil svoje povinnost ak bude treba bude za to platit, s tym nic neurobite. A pokuta bude podla mna za nesplnenu povinnost podat SV v riadnom case - a citala som tu ze pokuta za toto moze byt dost vysoka.
matuma
01.06.10,06:12
No mňa by ešte zaujímalo, ako uvedenú situáciu riešili v Londýne, keď nemali IČ DPH.
KlaudiaKK
01.06.10,10:58
No to netuším ani ja, pretože klient je stále na cestách v zahraničí takže spojiť sa s ním je takmer nemožné a okrem toho som zistila, keďže doklady mi dal za 01 až 04/2010 až teraz na spracovanie , že on vlastne ani nefakturuje, ale mu to automaticky paušálne vyplácajú na účet v zmysle zmluvy t.j. žiadne faktúry nič, len jedna zmluva na 20 strán celá v angličtine ktorú teraz lúskam a som z nej hotová /moja znalosť obchodnej angličtiny je :( takže ani neviem či to mám posudzovať ako plnenie, keďže klient je FO neplátca DPH. Dám čo najskôr vedieť ako som to preložila a asi s tým pôjdem na DU u nás, čo mi poradia. Budem tam vyzerať ako nevzdelaný laik čo sa hrá na účtovníka, ale toto je špecifický príklad .
KlaudiaKK
03.06.10,10:33
No to netuším ani ja, pretože klient je stále na cestách v zahraničí takže spojiť sa s ním je takmer nemožné a okrem toho som zistila, keďže doklady mi dal za 01 až 04/2010 až teraz na spracovanie , že on vlastne ani nefakturuje, ale mu to automaticky paušálne vyplácajú na účet v zmysle zmluvy t.j. žiadne faktúry nič, len jedna zmluva na 20 strán celá v angličtine ktorú teraz lúskam a som z nej hotová /moja znalosť obchodnej angličtiny je :( takže ani neviem či to mám posudzovať ako plnenie, keďže klient je FO neplátca DPH. Dám čo najskôr vedieť ako som to preložila a asi s tým pôjdem na DU u nás, čo mi poradia. Budem tam vyzerať ako nevzdelaný laik čo sa hrá na účtovníka, ale toto je špecifický príklad .
Takže sme zistili nasledovné : Klient má zmluvu s Londýnom ako keby zamestnaneckú resp. je menovaný do akejsi funkcie. Paušálne mu platia jednu sumu - stále tú istú ako keby plat + preplácajú mu aj cestovné náklady. chodí po celej európe t.j. nedzdržiava sa na území Británie také obdobie aby ho viedli ako zamestnanca aj so sociálnym poistením a benefitmi preto si podľa zmluvy všetko čo mu pošlú daní tu v SR. Táto zmluva podľa britských zákonov nepodlieha dph u nich takže oni to majú vybavené. Klient si to zdaní doma v SR. Toť zmluva a ja čo? Mám sa z toho zblázniť. Nezaregistrujem ho , pretože toto tam vraj vôbec nespadá. daňové povinnosti si klient plní doma a jeho obrat aj tak nedosahuje výšku na registráciu. Ak má na toto niekto aspoň nejaký názor - vyjadrite ho. Lebo neviem či aj toto je dobré riešenie.
Mária.K.
03.06.10,11:11
Takže sme zistili nasledovné : Klient má zmluvu s Londýnom ako keby zamestnaneckú resp. je menovaný do akejsi funkcie. Paušálne mu platia jednu sumu - stále tú istú ako keby plat + preplácajú mu aj cestovné náklady. chodí po celej európe t.j. nedzdržiava sa na území Británie také obdobie aby ho viedli ako zamestnanca aj so sociálnym poistením a benefitmi preto si podľa zmluvy všetko čo mu pošlú daní tu v SR. Táto zmluva podľa britských zákonov nepodlieha dph u nich takže oni to majú vybavené. Klient si to zdaní doma v SR. Toť zmluva a ja čo? Mám sa z toho zblázniť. Nezaregistrujem ho , pretože toto tam vraj vôbec nespadá. daňové povinnosti si klient plní doma a jeho obrat aj tak nedosahuje výšku na registráciu. Ak má na toto niekto aspoň nejaký názor - vyjadrite ho. Lebo neviem či aj toto je dobré riešenie.
Ak váš klient má uzavretú zamestnaneckú zmluvu, pri ktorej je vytvorený vzťah podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, potom váš klient nie je z pohľadu zákona o DPH zdaniteľnou osobou a dosiahnutý príjem je potrebné zdaniť len daňou z príjmov fyzickej osoby.

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, /1/ duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.
KlaudiaKK
03.06.10,13:39
Veľmi pekne ďakujem všetkým ktorí sa snažili poradiť mi :)
Martaa
07.06.10,12:21
Pekny den,

potrebovala by som poradit ohladom registracie podla § 7a. FO si zalozil zivnost, neplatca DPH, na upratovacie, zahradnicke sluzby a pomocne stavebne prace, ktore bude poskytovat v Nemecku zdanitelnej osobe. Podla mna by sa mal registrovat pre DPH a to podla § 15 ods.1, tak ako sa to hovori v § 7a . No tieto sluzby su aj podla § 16 ods.1, no tento paragraf hovori to iste ako § 15, neustanovuje inak a vztahuje sa nan miesto dodania, kde sa nachadza nehnutelnost. Cize sa zaregistruje a bude uvadzat IC DPH na fakturach a danova povinnost sa prenesie na nemeckeho podnikatela - prijemcu sluzby. Samozrejme na Slovensku sa bude spravat ako neplatca DPH. Rozmyslam spravne?? Na danovom urade mi nevedeli poradit. Nevedeli zaradit miesto dodania sluzby do spravneho paragrafu.Poslali ma za danovym poradcom :(

Vdaka
macula
07.06.10,12:42
Pekny den,

potrebovala by som poradit ohladom registracie podla § 7a. FO si zalozil zivnost, neplatca DPH, na upratovacie, zahradnicke sluzby a pomocne stavebne prace, ktore bude poskytovat v Nemecku zdanitelnej osobe. Podla mna by sa mal registrovat pre DPH a to podla § 15 ods.1, tak ako sa to hovori v § 7a . No tieto sluzby su aj podla § 16 ods.1, no tento paragraf hovori to iste ako § 15, neustanovuje inak a vztahuje sa nan miesto dodania, kde sa nachadza nehnutelnost. Cize sa zaregistruje a bude uvadzat IC DPH na fakturach a danova povinnost sa prenesie na nemeckeho podnikatela - prijemcu sluzby. Samozrejme na Slovensku sa bude spravat ako neplatca DPH. Rozmyslam spravne?? Na danovom urade mi nevedeli poradit. Nevedeli zaradit miesto dodania sluzby do spravneho paragrafu.Poslali ma za danovym poradcom :(

Vdaka
Ja si myslím, že sa nemusí registrovať podľa §7a, pretože sa na neho vzťahuje § 16 odst.1 a to z toho dôvodu, lebo §15 odst.1 rieši základné pravidlá pri určení miesta dodania a §16 má osobitne určené miesto dodania a preto sa riadiš §16.
Martaa
08.06.10,06:42
Vdaka
zuzkic
17.06.10,17:48
Dobrý deň ,
chcem sa spýtať mám jednu faktúru z GOOGLU , je to jednorázová záležitosť / reklama na nete/s irskym IC DPH, klient na Slovensku je neplatiteľ DPH, je povinný sa kvôli tejto jednej FA registrovať podla par.7a?
nika.sum
22.06.10,16:50
Dobrý deň ,
chcem sa spýtať mám jednu faktúru z GOOGLU , je to jednorázová záležitosť / reklama na nete/s irskym IC DPH, klient na Slovensku je neplatiteľ DPH, je povinný sa kvôli tejto jednej FA registrovať podla par.7a?

Podla § 7a (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Nikde tam nie je spomenute, ze sa udeluje vynimka ak ide o jedinu fakturu alebo o nizku sumu. Ak ste prijali sluzbu podla § 15 odst.1 (elektronicky poskytovane sluzby pre ZO tam patria a to je asi Vas pripad), tak ste povinny sa zaregistrovat a odviest DPH do statneho rozpoctu SR. A este by som chcela podotknut, aby ste neprehliadli slovne spojenie... pred prijatím služby...
Rozalka
22.06.10,17:02
Ak platíte Google-u, ubezpečím, že to nie je "jednorazová" záležitosť.
omorfoula
26.06.10,20:22
Poprosim poradit, ale najprv si nasypem popol na hlavu : kedze pendulujem medzi SR a GR, doma ledva stiham urobit vsetky nalezitosti ohladom ucta a odvodov, prednost ma nahananie prace.....viem viem viem.....Uslo mi cele toto dianie ohladom DPH a povinnej registracie.

Mala som byt aj ja uz davno registrovana podla §7a, lebo vystavujem FA za sluzby do zahranicia....

Co s tym teraz? mate niekto realnu skusenost s pokutou z DU? najhorsie je to, ze domov pridem az v septembri a.. dovtedy musim vystavit dalsie FA.

Poradite? dakujem vopred.
VieraPopluharova
27.06.10,07:02
Poprosim poradit, ale najprv si nasypem popol na hlavu : kedze pendulujem medzi SR a GR, doma ledva stiham urobit vsetky nalezitosti ohladom ucta a odvodov, prednost ma nahananie prace.....viem viem viem.....Uslo mi cele toto dianie ohladom DPH a povinnej registracie.

Mala som byt aj ja uz davno registrovana podla §7a, lebo vystavujem FA za sluzby do zahranicia....

Co s tym teraz? mate niekto realnu skusenost s pokutou z DU? najhorsie je to, ze domov pridem az v septembri a.. dovtedy musim vystavit dalsie FA.

Poradite? dakujem vopred.

Ak si to urychlene podas este pred tym ako nato pride DU sam, tak mozno dostanes najnizsiu pokutu podla sadzobníka, ale na toto je DU vysadený, takze s pokutou rataj:
prikladam link na zoznam a vysku pokut platnych od 1.8.2010

http://www.vssr.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles2.ascx&LngID=0&phContent=~/EDL/ShowArticleCalendar.ascx&ArticleId=29786&source=EPI.DigiLib.EPIOL
omorfoula
28.06.10,08:42
Dakujem velmi pekne, skusim to nejako vybavit na dialku, resp hladat lacnu letenku a prist domov n aotocku apson na 1 den.
nika.sum
07.07.10,07:20
Ahoj, mam problem. Klient neplatitel DPH poskytol sluzbu do EU: zorganizoval stretnutie s obchodnikom s cudzej krajiny, definoval to ako meeting. Neviem kam toto zaradit, ci do par.16 do kulturnych, vzdelavaci...alebo do par.15. Nakolko nie je zaregistrovany podla par.7a, sedel by mu ten par.16 a aj by sa to tam mohlo dat, nakolko sa na meetingu preberali zahranicne trhy, chceli by sme to nazvat Seminarom....myslite, ze sa to posudzovat podla par.16?
LeaSl
08.07.10,10:55
Ahojte, už pár dní prezerám príspevky na porade, ale mám v tom čoraz väčší chaos, prosím viete mi niekto poradiť?
Ide o s.r.o. neplatiteľa dph, v budúcnosti bude faktúrovať služby do Rakúska, viem, že sa má registrovať pre DPH podľa paragrafu 7a, faktúrovať bude bez DPH aj naďalej, zahraničným dodávateľom materiálu oznámi IČ pre DPH, ktoré mu bude pridelené a oni mu budú faktúrovať tovar bez DPH, tento tovar potom na SK samozdaní - ako to mám vlastne zaúčtovať, s podvojným úč. len začínam, robím to len pre našu s.r.o., takže neviem ako postupovať.

Nerozumiem tiež, či aj faktúry od slovenských dodávateľov už majú byť bez DPH a túto DPH máme odvieť my, alebo nám majú naďalej faktúrovať z DPH, aj keĎ nám bude pridelené IČ DPH.

Posledný dotaz, ak nakúpime v zahraničí tovar v hotovosti, t.j. budeme mať blok z pokladne samozrejme s dph daného štátu, máme to zdaniť ešte aj na Slovensku? Ak áno o vrátenie dph zo zahraničia asi požiadať nemôžeme, keĎže nebudeme klasický platci DPH, však?

ĎAkujem za rady a ospravedlňujem sa ak sa tu už takéto prípady riešili, ale po prelúskaní niekoľkých tém v tom mám zmätok.
nika.sum
08.07.10,11:50
Ahojte, už pár dní prezerám príspevky na porade, ale mám v tom čoraz väčší chaos, prosím viete mi niekto poradiť?
Ide o s.r.o. neplatiteľa dph, v budúcnosti bude faktúrovať služby do Rakúska, viem, že sa má registrovať pre DPH podľa paragrafu 7a, faktúrovať bude bez DPH aj naďalej, zahraničným dodávateľom materiálu oznámi IČ pre DPH, ktoré mu bude pridelené a oni mu budú faktúrovať tovar bez DPH, tento tovar potom na SK samozdaní - ako to mám vlastne zaúčtovať, s podvojným úč. len začínam, robím to len pre našu s.r.o., takže neviem ako postupovať.

Nerozumiem tiež, či aj faktúry od slovenských dodávateľov už majú byť bez DPH a túto DPH máme odvieť my, alebo nám majú naďalej faktúrovať z DPH, aj keĎ nám bude pridelené IČ DPH.

Posledný dotaz, ak nakúpime v zahraničí tovar v hotovosti, t.j. budeme mať blok z pokladne samozrejme s dph daného štátu, máme to zdaniť ešte aj na Slovensku? Ak áno o vrátenie dph zo zahraničia asi požiadať nemôžeme, keĎže nebudeme klasický platci DPH, však?

ĎAkujem za rady a ospravedlňujem sa ak sa tu už takéto prípady riešili, ale po prelúskaní niekoľkých tém v tom mám zmätok.

Bolo by dobre keby ste napisali o aky druh sluzieb ide, aby sa dalo urcit ci budete mat povinnost sa registrovat.
Ak by ste mali povinnost registrovat podla § 7a, nebudete platitelom DPH. Vtedy podla mojho nazoru neposkytujete IC DPH dodavatelom tovaru, nadalej by Vam mali fakturovat tovar s DPH, pokial nesplnite podmienky podla § 7 (hodnota tovaru nad 13.941,45 EUR bez dane) a tovar teda nesamozdanujete.
zk24
08.07.10,11:57
Ahojte, už pár dní prezerám príspevky na porade, ale mám v tom čoraz väčší chaos, prosím viete mi niekto poradiť?
Ide o s.r.o. neplatiteľa dph, v budúcnosti bude faktúrovať služby do Rakúska, viem, že sa má registrovať pre DPH podľa paragrafu 7a, faktúrovať bude bez DPH aj naďalej, zahraničným dodávateľom materiálu oznámi IČ pre DPH, ktoré mu bude pridelené a oni mu budú faktúrovať tovar bez DPH, tento tovar potom na SK samozdaní - ako to mám vlastne zaúčtovať, s podvojným úč. len začínam, robím to len pre našu s.r.o., takže neviem ako postupovať.

Nerozumiem tiež, či aj faktúry od slovenských dodávateľov už majú byť bez DPH a túto DPH máme odvieť my, alebo nám majú naďalej faktúrovať z DPH, aj keĎ nám bude pridelené IČ DPH.

Posledný dotaz, ak nakúpime v zahraničí tovar v hotovosti, t.j. budeme mať blok z pokladne samozrejme s dph daného štátu, máme to zdaniť ešte aj na Slovensku? Ak áno o vrátenie dph zo zahraničia asi požiadať nemôžeme, keĎže nebudeme klasický platci DPH, však?

ĎAkujem za rady a ospravedlňujem sa ak sa tu už takéto prípady riešili, ale po prelúskaní niekoľkých tém v tom mám zmätok.

Paragraf 7a je iba registracna povinnost pred dodanim sluzby do zahranicia /v pripade ze nie je oslobodena od DPH/, nevyplyva Vam z nej povinnost platit DPH, nadalej vystavujete faktury bez DPH, na vystavenej fakture do zahranicia uvadzate ze Faktura je vystavena s nulovou sadzbou DPH a osobou povinnou platit dan je prijemca sluzby.

Podavate stvrtrocne vykazy o DPH.
nika.sum
08.07.10,12:07
Paragraf 7a je iba registracna povinnost pred dodanim sluzby do zahranicia /v pripade ze nie je oslobodena od DPH/, nevyplyva Vam z nej povinnost platit DPH, nadalej vystavujete faktury bez DPH, na vystavenej fakture do zahranicia uvadzate ze Faktura je vystavena s nulovou sadzbou DPH a osobou povinnou platit dan je prijemca sluzby.

Podavate stvrtrocne vykazy o DPH.

Ale stale je dolezite ake sluzby, podla akeho § dodavaju. Ci sa posudzuje podla § 15 odst.1 alebo § 16. Totiz nie vzdy je povinnost registrovat sa.
zk24
08.07.10,12:13
Ale stale je dolezite ake sluzby, podla akeho § dodavaju. Ci sa posudzuje podla § 15 odst.1 alebo § 16. Totiz nie vzdy je povinnost registrovat sa.

Iste, ale zadavatelka uvadza ze vie ze sa musi registrovat, tak predpokladam ze ma zistene ze naozaj ma registracnu povinnost.
Lenka1979
08.07.10,12:17
Ahojte, už pár dní prezerám príspevky na porade, ale mám v tom čoraz väčší chaos, prosím viete mi niekto poradiť?
Ide o s.r.o. neplatiteľa dph, v budúcnosti bude faktúrovať služby do Rakúska, viem, že sa má registrovať pre DPH podľa paragrafu 7a, áno, registrovať sa musí a to pred dodaním služby..faktúrovať bude bez DPH aj naďalej,áno.. zahraničným dodávateľom materiálu oznámi IČ pre DPH, ktoré mu bude pridelené a oni mu budú faktúrovať tovar bez DPH, tento tovar potom na SK samozdaní nebude robiť samozdanenie, je len osobou registrovanou pre daň, nič nesamozdaňuje ... nie ste "klasickí" platcovia DPH..- ako to mám vlastne zaúčtovať, s podvojným úč. len začínam,ako službu 518/321 robím to len pre našu s.r.o., takže neviem ako postupovať.

Nerozumiem tiež, či aj faktúry od slovenských dodávateľov už majú byť bez DPH toto už nie je Vaša starosť.. a túto DPH máme odvieť my, alebo nám majú naďalej faktúrovať z DPH, aj keĎ nám bude pridelené IČ DPH.nič neodvádzate,nie ste platcami DPH.

Posledný dotaz, ak nakúpime v zahraničí tovar v hotovosti, t.j. budeme mať blok z pokladne samozrejme s dph daného štátu, máme to zdaniť ešte aj na Slovensku? nie, nezdaňujete..Ak áno o vrátenie dph zo zahraničia asi požiadať nemôžeme, keĎže nebudeme klasický platci DPH, však?presne tak..nie ste klasickí platci DPH.

ĎAkujem za rady a ospravedlňujem sa ak sa tu už takéto prípady riešili, ale po prelúskaní niekoľkých tém v tom mám zmätok.

... v texte..

Doplním : podávate súhrnný výkaz za všetky poskytnuté služby, nie daňové priznanie k DPH...
nika.sum
08.07.10,12:20
Iste, ale zadavatelka uvadza ze vie ze sa musi registrovat, tak predpokladam ze ma zistene ze naozaj ma registracnu povinnost.

Ale tiez uvadza, ze ma v tom trosku chaos:). Ale ked to vie naisto a spravne, tak je to ako pises a uplne suhlasim:)
LeaSl
08.07.10,16:44
dakujem za rady,
ide o služby: oprava hudobných nástrojov, takže podľa mňa sa registrovať musíme, tiež budeme v budúcnosti príjmať služby zo zahraničia - ide o internetové služby,
- ešte k tej faktúre zo zahraničia či už za službu, alebo tovar, ak už budeme registrovaní pre DPH podľa par. 7, chápem to tak, že vtedy už máme v zahraničí nakupovať bez DPH (teda zahraničným dodávateľom oznámime naše IČ DPH), aby nám fakturovali aj tovar bez DPH a tú potom zaplatíme na Slovensku, chápem to správne - toto je samozdanenie, či nie? myslím, že ak budeme registrovaní podľa 7a tak už musíme aj tovar príjmať zo zahraničia bez DPH.
Zdá sa mi to všetko až moc komplikované, ale bohužiaľ registrácií sa nevyhneme:(.
LeaSl
08.07.10,16:50
ešte jeden dotaz, čo s tovarom, ktorý kúpim cez kreditku (teda nemám na to faktúru) v krajine EU, na ktorý je v danej krajine 0% dph, mám z tohto tovaru zaplatiť dph na Slovensku?

niektoré info osm si overovala aj na Daňovom úrade - telefonicky, ale už párx mi tam dali protichodné info, napr. tam mi tvrdili, že nákup tovaru v zahraničí v hotovosti mám zdaniť ešte raz na Slovensku
LeaSl
11.07.10,19:37
ešte chcem doplniť, že tie služby pre zahraničie vykonáva na SK,
jmparazit
13.07.10,13:13
Klient registrovany podľa § 7a kupil materiál v Anglicku a tento materiál mu bol preplatený inou Anglickou firmou pre ktoru robí vývoj počitačových komponentov.
a) ma tento materiál samozdaniť ?(podľa mna nie)
b) uvieť v súhrných výkazoch "preplatenie" tohto materiálu?
bendo
15.07.10,16:11
Ahojte, poradíte mi prosím s týmto: slovenská SZČO, neplatca DPH faktúruje českej SZČO, tiež neplatcovi DPH elektromontážne práce na stavbách
a) v rôznych štátoch EÚ (Dánsko, Nemecko, ČR, Maďarsko...)
b) v štátoch mimo EÚ (Južná Afrika, Nový Zéland...)

Aké povinnosti vyplývajú pre obe strany?

Uvažujem správne, že sa jedná o služby na nehnuteľnosti a spadá to pod § 16, čiže registrovať sa podľa § 7a netreba, daňová povinnosť sa neprenáša na príjemcu služby (česká SZČO sa registrovať v ČR nemusí), len neviem, či má slovenská SZČO povinnosť registrovať sa v ostatných štátoch, kde sa nehnuteľnosti nachádzajú... (jedná sa o sumy do 1500 EUR/na stavbu)
matuma
16.07.10,05:14
Ak sú to elektromontážne práce, ktoré súvisia s nehnuteľnosťou, tak je to § 16 a SZČO je povinná sa zaregistrovať v príslušných štátoch EU podľa miestnych zákonov. V štátoch mimo EU som si neni taká istá, ale myslím, že tam je nevznikajú žiadne povinnosti.
nika.sum
16.07.10,18:09
Ak sú to elektromontážne práce, ktoré súvisia s nehnuteľnosťou, tak je to § 16 a SZČO je povinná sa zaregistrovať v príslušných štátoch EU podľa miestnych zákonov. V štátoch mimo EU som si neni taká istá, ale myslím, že tam je nevznikajú žiadne povinnosti.

Ja som na videoskoleni pochopila tak, ze nie vzdy sa treba registrovat v prislusnych statoch aj ked je to podla par. 16 a miesto dodania je prislusny stat, treba si zistit ako to v danom state je, napr. v Cechach, v Nemecku je vraj tiez mozne preniest danovu povinnost na prijemcu, len sa to nedava do SV. Samozrejme prijemca by mal byt podla mojho nazoru platitel DPH v danej krajine.
horka
22.07.10,10:51
Chcem sa opýtať ako je to so službami na Ukrajinu. Sme platcami DPH a dodávame marketingové služby (marketingový prieskum trhu na Ukrajine - presné znenie) firme sídliacej na ukrajine. Ako je to s DPH? Ja to dávam bez DPH akože vývoz, ale nie som si 100 % istá. A ako je to s dodaním takejto služby síce Ukrajinskej firme ale napríklad prieskum v Poľsku?
Ďakujem za rady
horka
26.07.10,04:54
Nikto neporadi???
nika.sum
26.07.10,09:44
Chcem sa opýtať ako je to so službami na Ukrajinu. Sme platcami DPH a dodávame marketingové služby (marketingový prieskum trhu na Ukrajine - presné znenie) firme sídliacej na ukrajine. Ako je to s DPH? Ja to dávam bez DPH akože vývoz, ale nie som si 100 % istá. A ako je to s dodaním takejto služby síce Ukrajinskej firme ale napríklad prieskum v Poľsku?
Ďakujem za rady


Podla mna tieto sluzby, ak su poskytovane zdanitelnej osobe, treba posudzovat podla § 15 odst. 1, cize miesto dodania je tam kde je prijimatel usadeny, co vo vasom pripade je Ukrajina, stat mimo EU. Takze faktury vystavovat bez DPH, ale nezahrnat do suhrnneho vykazu (nakolko ten sa tyka len EU).
horka
26.07.10,11:14
Ďakujem
katkap17
26.07.10,11:27
Ahojte poraďáci potrebovala by som vedieť adresu mailu, na ktorú píšete otázky na DU, keď potrebujete poraďiť , tiež potrebujem vedieť niečo ohľadom SV. Ďakujem
Anja111
26.07.10,11:33
Ahojte poraďáci potrebovala by som vedieť adresu mailu, na ktorú píšete otázky na DU, keď potrebujete poraďiť , tiež potrebujem vedieť niečo ohľadom SV. Ďakujem
Choď na stránku drsr, vpravo máš "Často kladené otázky", klikni, vľavo je "Podanie dopytu", klikni...
Milann
26.07.10,20:48
S.r.o. neplatca DPH je registrovana podla § 7a. Predava sluzby, konkretne iba predaj jedneho vlastneho softwaru.Moze predat sluzbu do zahranicia(CR) subjektu, ktory nema IC DPH? (dany subjekt nie je platcom DPH)

Predsa subjekty v EU pred prijatim sluzby musia byt registrovane pre DPH, kvoli suhrnnym vykazom ze ano, ale co ked nie je ja mu teda nemozem vyystavit fajturu??

vdaka
KEJKA
27.07.10,04:58
pokiaľ nie je podnikateľ, len občan, tak vystavíš faktúru so SR DPH /platí pre platiteľa DPH v SR/.
Pardon, ty nie si platiteľ DPH, tak vystavíš bez DPH, budeš evidovať v rámci obratu pre povinnú registráciu za platiteľa DPH.
=====================
upravené = upresnené
jeso
27.07.10,05:20
S.r.o. neplatca DPH je registrovana podla § 7a. Predava sluzby, konkretne iba predaj jedneho vlastneho softwaru.Moze predat sluzbu do zahranicia(CR) subjektu, ktory nema IC DPH? (dany subjekt nie je platcom DPH)

Predsa subjekty v EU pred prijatim sluzby musia byt registrovane pre DPH, kvoli suhrnnym vykazom ze ano, ale co ked nie je ja mu teda nemozem vyystavit fajturu??

vdaka

priložím odpoved , ktorá mi prišla z DRSR

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v zmysle § 4 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).
Milann
27.07.10,12:16
Dobre vdaka, este raz po "lopasticky", subjekt, ktory nema pridelene IC DPH v CR moze bez problemov prijat odo mna sluzbu? (u mna v tomto pripade su to najcastejsie skoly, pripadne drobni podnikatelia)

Pri objednavke co ked mi neuvedie subjekt IC DPH a ma ho, som povinny patrat po nom? predsa ked ho neuvedie nebudem patrat ci nahodou ma IC DPH alebo sa mylim?

Do suhrnneho vykazu, ktory sa podava elektronicky taketo subjekty neuvadzam iba tie, ktore uviedli IC DPH, ze ano?
KEJKA
27.07.10,12:22
si povinný pátrať a získať informáciu, či odberateľ je registrovaný pre DPH v CZ
LeaSl
28.07.10,05:57
ahojte, prosím neviete mi niekto poradiť, čo treba uvádzať na faktúre za službu pre Rakúskeho odberateľa, je tam treba uviesť nejaké ich čísla zákonov alebo EU? Neviem to nikde nájsť, sme platci DPH podľa par. 7a

a ešte jeden dotaz, ak nakúpime tovar cez internet, nemáme na neho faktúru, len akési bločky (akoby nákup v hotovosti, len to prebehlo cez účet) a na daný tovar je v danom štáte 0% dph, platíme dph u nás, ak sme teraz zas za iný tovar dph zaplatili, keďže nebolo možné ho kúpiť bez dph, tak zaplatíme znova dph aj u nás, neviem, či som to napísala dostatočne zrozumiteľne, ale daňový úrad mi zatiaľ dal zakažným iné vyjadrenie, telefonicky, že vraj dph zaplatiť musíme aj u nás, osobne mi tam povedali (teda manželovi, lebo sa to týka jeho), že dph v takom prípade (ak sa jedná o nákup v hotovosti už neplatí), nemáte s tým niekto skúsenosti, alebo aspoň napíšte prosím vaše názory, ako by ste to riešili, ďakujem
promont maja
30.07.10,07:26
... ja trošku z iného súdka. Živnostníkovi, ktorý nie je platcom DPH, bol dodaný tovar z Českej republiky v hodnote cca 500,00 EUR ( lacnejšie pneumatiky). Vo faktúre je ale zvlášť rozpísané s uvedením čiastkových cien, že ide o dodanie tovaru + balné + poštovné. Je takýto živnostník povinný sa vopred zaregistrovať v súlade s ustanoveniami § 7a platného zákona o DPH? Je balné službou, ktorú prijal z územia iného členského štátu?

A zaujímalo by ma to aj z druhej strany:
Je aj na území Slovenskej republiky balné službou, ak ju ako neplatca DPH = živnostník, vyfakturujem pri dodávke tovaru do iného členského štátu EÚ? Mám povinnosť registrácie vopred podľa § 7a? Čo v prípade, ak predajná cena na tento tovar pozostáva v prípade balného iba z refakturovaného balného = žiadny zisk ... aj vtedy poskytnem službu?
nika.sum
30.07.10,07:35
... ja trošku z iného súdka. Živnostníkovi, ktorý nie je platcom DPH, bol dodaný tovar z Českej republiky v hodnote cca 500,00 EUR ( lacnejšie pneumatiky). Vo faktúre je ale zvlášť rozpísané s uvedením čiastkových cien, že ide o dodanie tovaru + balné + poštovné. Je takýto živnostník povinný sa vopred zaregistrovať v súlade s ustanoveniami § 7a platného zákona o DPH? Je balné službou, ktorú prijal z územia iného členského štátu? Týmto obchodom síce nesplnil limit pre registráciu podľa § 7 a poštovné je oslobodené ... či?

Podla mojho nazoru je to cele dodanie tovaru. Neuctovala by som to zvlast.
promont maja
30.07.10,07:49
... stretla som sa totiž s názorom, že je v tomto prípade povinnosťou takéhoto neplatcu sa vopred registrovať ( § 7a) ... tento názor zdieľa aj naša metodička pre DPH. No chcela som poznať názor ostatných. Ja osobne by som skôr s tým súhlasila vtedy, ak by takého balenie vykonávala nejaká ďalšia firma v subdodávke ... a toto predmetné balné by bolo vyfaktúrované so ziskom, t. j. nie refaktúrované. No ona je názoru, že balné je v tomto prípade službou, či so ziskom, alebo bez neho ...
nika.sum
30.07.10,07:52
... stretla som sa totiž s názorom, že je v tomto prípade povinnosťou takéhoto neplatcu sa vopred registrovať ( § 7a) ... tento názor zdieľa aj naša metodička pre DPH. No chcela som poznať názor ostatných. Ja osobne by som skôr s tým súhlasila vtedy, ak by takého balenie vykonávala nejaká ďalšia firma v subdodávke ... a toto predmetné balné by bolo vyfaktúrované so ziskom, t. j. nie refaktúrované. No ona je názoru, že balné je v tomto prípade službou, či so ziskom, alebo bez neho ...

Zoberme to z opacnej strany ak by som dodavala tovar a pripocitavala by som k tomu balne, akoby som to dala do SV, ved by som to nevedela oddelit, islo by to pod kod tovaru. Ine by podla mna bolo keby tu fakturu na postovne a balne vystavili zvlast, nie na fakture kde je tovar. Ale to je len moj nazor a mozem sa mylit, v praxi som to neriesila.
promont maja
30.07.10,07:57
Zoberme to z opacnej strany ak by som dodavala tovar a pripocitavala by som k tomu balne, akoby som to dala do SV, ved by som to nevedela oddelit, islo by to pod kod tovaru. Ine by podla mna bolo keby tu fakturu na postovne a balne vystavili zvlast, nie na fakture kde je tovar. Ale to je len moj nazor a mozem sa mylit, v praxi som to neriesila.
Ide o vystavenie jednej faktúry, v ktorej je uvedené po čiastkach ... tovar ... balné ... poštovné. Táto naša metodička si už prostredníctvom klasifikácie ( hovorí, že v SK NACE sa viacmenej zmenilo iba číslovanie) zatriedila balné ako službu, takže so SV nemá problém.
Katarína Cigánová
30.07.10,07:58
... stretla som sa totiž s názorom, že je v tomto prípade povinnosťou takéhoto neplatcu sa vopred registrovať ( § 7a) ... tento názor zdieľa aj naša metodička pre DPH. No chcela som poznať názor ostatných. Ja osobne by som skôr s tým súhlasila vtedy, ak by takého balenie vykonávala nejaká ďalšia firma v subdodávke ... a toto predmetné balné by bolo vyfaktúrované so ziskom, t. j. nie refaktúrované. No ona je názoru, že balné je v tomto prípade službou, či so ziskom, alebo bez neho ...
JA takéto prípady síce neúčtujem , ale stotožnujem sa s názorom , že ak je na fa uvedené balné ako samostatná položka - tak je to služba , bez ohladu na to či z nej dosahujete zisk , alebo stratu. Iné by bolo , keby ste si balné premietli do cien tovaru a samotné balné neuvádzali . V tom prípade poskytujete dodávku tovaru .
promont maja
30.07.10,08:05
JA takéto prípady síce neúčtujem , ale stotožnujem sa s názorom , že ak je na fa uvedené balné ako samostatná položka - tak je to služba , bez ohladu na to či z nej dosahujete zisk , alebo stratu. Iné by bolo , keby ste si balné premietli do cien tovaru a samotné balné neuvádzali . V tom prípade poskytujete dodávku tovaru .
Vďaka za reakciu ... už len v prípade predaja tovaru z miestom dodania tovaru do iného členského štátu: V prípade kontroly ( daňovej) by sme s tým nemali problém ...? ( že sme takto obišli povinnú registráciu ...?) a keďže by sme tento tovar, ako neplatca DPH = živnostník, ďalej predávali bez vyfaktúrovaného balného, a balné, poštovné atď. by bolo súčasťou kalkulácie predajnej ceny...? Však nie je nič jednoduchšie v prípade takejto daňovej kontroly toto zistiť: napr. ak si tento tovar necháme zabaliť v subdodávke inou firmou ... alebo ak kupujeme obaly a balíme doň svoj tovar ... či?
nika.sum
30.07.10,08:41
Ide o vystavenie jednej faktúry, v ktorej je uvedené po čiastkach ... tovar ... balné ... poštovné. Táto naša metodička si už prostredníctvom klasifikácie ( hovorí, že v SK NACE sa viacmenej zmenilo iba číslovanie) zatriedila balné ako službu, takže so SV nemá problém.

Viem, ze to tu ohladne SV niekde riesili, tak pre to som tak reagovala. Priznam sa ze som neskusala este v ramci jednej faktury rozlisit sluzbu a tovar.
promont maja
30.07.10,12:11
Živnostníkovi, ktorý nie je platcom DPH, bol dodaný tovar z Českej republiky v hodnote cca 500,00 EUR ( lacnejšie pneumatiky). Vo faktúre je ale zvlášť rozpísané s uvedením čiastkových cien, že ide o dodanie tovaru + balné + poštovné. Je takýto živnostník povinný sa vopred zaregistrovať v súlade s ustanoveniami § 7a platného zákona o DPH? Je balné službou, ktorú prijal z územia iného členského štátu?

A zaujímalo by ma to aj z druhej strany:
Je aj na území Slovenskej republiky balné službou, ak ju ako neplatca DPH = živnostník, a zasielateľské služby nemá v predmete podnikania ako živnosť, vyfakturujem pri dodávke tovaru do iného členského štátu EÚ? Mám povinnosť registrácie vopred podľa § 7a? Čo v prípade, ak predajná cena na tento tovar pozostáva v prípade balného iba z refakturovaného balného = žiadny zisk ... aj vtedy poskytnem službu?
... tak toto som vo svojom mene poslala ako dopyt pre ústredie DRSR. Potom Vám to tu priložím ... pretože som nebola úspešná a podobný prípad som tu na porade nevedela objaviť.
Ka-Be
18.08.10,16:47
Prosím o odsúhlasenie:
FO-podnikateľ registrovaný podľa §7a dodáva služby do EÚ-registrovaným vo svojej krajine ako platca DPH:

1. tuzemský podnikateľ ak dodá služby týmto firmám vystaví fa bez DPH, podáva súhrnný výkaz kvartálne, nulový súhrnný výkaz a daňové priznanie DPH sa nepodáva
2. daňové priznanie k DPH podáva iba vtedy, ak nadobudne tovar alebo službu z EÚ?
3. ak registrovaný podľa §7a, vtedy si už nemôže uplatňovať paušálne výdavky?

ďakujem
nika.sum
18.08.10,17:12
Prosím o odsúhlasenie:
FO-podnikateľ registrovaný podľa §7a dodáva služby do EÚ-registrovaným vo svojej krajine ako platca DPH:

1. tuzemský podnikateľ ak dodá služby týmto firmám vystaví fa bez DPH, podáva súhrnný výkaz kvartálne, nulový súhrnný výkaz a daňové priznanie DPH sa nepodáva
2. daňové priznanie k DPH podáva iba vtedy, ak nadobudne tovar alebo službu z EÚ?
3. ak registrovaný podľa §7a, vtedy si už nemôže uplatňovať paušálne výdavky?

ďakujem

1. a 2. je spravne, ale 3. podla mna ked je registrovany podla 7a) nie je platitel DPH a preto si moze uplatnit pausalne vydavky.
otázka
18.08.10,17:53
Keď je registrovaný podľa § 7a, na Slovensku nie je platcom DPH, tzn. voči slovenským odberateľom nie platcom, pri fakturácii udáva len DIČ nie IČ DPH a môže si uplatniť paušálne výdaje.

Zuzana
majuška35
19.08.10,19:06
Ahojte, poprosim Vas o radu, precitala som vsetky prispevky a mam este vacsi chaos ako predtym, takze SZCO neplatca DPH zacal pracovat pre rakuskeho podnikatela, platcu DPH ktory je "spravca" bytov a budov v Rakusku( nie je majitel tychto nehnutelnosti) a robi ich udrzbu-malovanie, vymena ziarovky, oprava vodovodneho kohutika, proste co potrebuju. Tieto opravy robi pre neho tento slovensky SZCO. On od neho vyzaduje , aby uvadzal na fa DPH, co nie je podla mna spravne. Takze ta otazka, ako v tomto pripade postupovat, zaregistroval sa na DU podla §7a ale su to prace na nehnutelnostiach, slovensky SZCO ma uvadzat na fa DPH? ma podavat stvrtrocne SV? alebo sa ma registrovat pre DPH v Rakusku?
Dakujem pekne.
nika.sum
19.08.10,19:40
Ahojte, poprosim Vas o radu, precitala som vsetky prispevky a mam este vacsi chaos ako predtym, takze SZCO neplatca DPH zacal pracovat pre rakuskeho podnikatela, platcu DPH ktory je "spravca" bytov a budov v Rakusku( nie je majitel tychto nehnutelnosti) a robi ich udrzbu-malovanie, vymena ziarovky, oprava vodovodneho kohutika, proste co potrebuju. Tieto opravy robi pre neho tento slovensky SZCO. On od neho vyzaduje , aby uvadzal na fa DPH, co nie je podla mna spravne. Takze ta otazka, ako v tomto pripade postupovat, zaregistroval sa na DU podla §7a ale su to prace na nehnutelnostiach, slovensky SZCO ma uvadzat na fa DPH? ma podavat stvrtrocne SV? alebo sa ma registrovat pre DPH v Rakusku?
Dakujem pekne.

Sluzby vztahujuce sa na nehnutelnost sa posudzuju podla par.16, miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza. Takze DPH ma byt odvedena v Rakusku. U nas mame par.69 odst.2, kde sa prenesie danova povinnost na tuzemskeho platitela ak prijal sluzbu od zahranicnej osoby. Treba si zistit ci to iste plati aj v Rakusku. Urcite nie ste povinny sa registrovat podla par. 7a nakolko ide o sluzby podla par.16 a nie 15 a preto nepodavate ani suhrnny vykaz. Ak by nebolo mozne podla zakonu v Rakusku preniest danovu povinnost na rakusku firmu, tak sa bude musiet slovenska SZCO registrovat v Rakusku.
majuška35
20.08.10,06:31
a aka je potom moznost v pripade, ze rakusky podnikatel od nas vyzaduje uvadzanie DPH na fakturach, predpokladam, ze asi v tom nema tiez celkom jasno a chce si DPH z prijatych faktur od nas odpocitavat.
moj nazor je fakturovat bez dph nakolko nie sme platci je to v ramci EU a on by mal postupovat podla ich zakonov, alebo sa mylim? je s nim velmi tazko sa dohodnut, on jednoducho dph na fa chce a ine ho nezaujima:confused:
nika.sum
20.08.10,07:04
a aka je potom moznost v pripade, ze rakusky podnikatel od nas vyzaduje uvadzanie DPH na fakturach, predpokladam, ze asi v tom nema tiez celkom jasno a chce si DPH z prijatych faktur od nas odpocitavat.
moj nazor je fakturovat bez dph nakolko nie sme platci je to v ramci EU a on by mal postupovat podla ich zakonov, alebo sa mylim? je s nim velmi tazko sa dohodnut, on jednoducho dph na fa chce a ine ho nezaujima:confused:

treba si zistit ci je mozne v Rakusku urobit ten prenos danovej povinnosti, zakon o DPH sa vraj nezhoduje v EU na 100%. Ak ten prenos bude mozny vy budete fakturovat bez DPH, on do rakuskeho rozpoctu DPH zaplati ale zaroven si bude uplatnovat odpocet. Ak ten prenos nebude mozny, budete sa musiet vy zaregistrovat v Rakusku, na fakturach budete uvadzat IC DPH rakuske s rakuskou DPH, kt. vy odvediete do statneho rozpoctu v Rakusku a od si nasledne odpocita DPH z vasich faktur. Ale toto je moje pochopenie zakona, pockajte si este na nazor niekoho kto s tym konkretne pracuje, ma skusenost, popripade skuste podat dotaz na danove riaditelstvo.
MUKU
20.08.10,11:05
Ahoj poraďáci som tu nový a prečítal som všetky príspevky o DPH a teraz mám v tom ešte väčší chaos ako predtým
som začínajúci živnostník a plánujem dovážať tovar z ČŠ konkrétne z CR .
1, Dodávatel platca DPH mi vystaví fa bez DPH - je nutné sa zaregistrovať na DU podla par. 7a ako neplatca DPH a požiadať o IČ DPH ?
2, ak dodávatel platca DPH pošle fa aj s DPH
nika.sum
20.08.10,11:24
Ahoj poraďáci som tu nový a prečítal som všetky príspevky o DPH a teraz mám v tom ešte väčší chaos ako predtým
som začínajúci živnostník a plánujem dovážať tovar z ČŠ konkrétne z CR .
1, Dodávatel platca DPH mi vystaví fa bez DPH - je nutné sa zaregistrovať na DU podla par. 7a ako neplatca DPH a požiadať o IČ DPH ?
2, ak dodávatel platca DPH pošle fa aj s DPH

Podla § 7 ste povinny sa zaregistrovat ak presiahnete v kal.roku hodnotu tovaru bez dane 13.941,45 EUR:
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Len si treba uvedomit ze to ma byt pred dosiahnutým tej hodnoty. Mozete sa zaregistrovat podla odst.2) aj dobrovolne.
Ak budete zaregistrovaný tak Vam dodavatel bude fakturovat bez DPH a vy budete musiet tovar samozdanit u nas na Slovensku. Kedze nebutete platitel DPH (riadny) tak si zial nebudete moct urobit zaroven odpocet DPH. Zatial kym nie ste registrovany, nemate IC DPH, tak vam dodavatel bude fakturovat tovar s DPH.
promont maja
24.08.10,06:06
Citát:
Pôvodca textu príspevku: promont maja
Živnostníkovi, ktorý nie je platcom DPH, bol dodaný tovar z Českej republiky v hodnote cca 500,00 EUR ( lacnejšie pneumatiky). Vo faktúre je ale zvlášť rozpísané s uvedením čiastkových cien, že ide o dodanie tovaru + balné + poštovné. Je takýto živnostník povinný sa vopred zaregistrovať v súlade s ustanoveniami § 7a platného zákona o DPH? Je balné službou, ktorú prijal z územia iného členského štátu?

A zaujímalo by ma to aj z druhej strany:
Je aj na území Slovenskej republiky balné službou, ak ju ako neplatca DPH = živnostník, a zasielateľské služby nemá v predmete podnikania ako živnosť, vyfakturujem pri dodávke tovaru do iného členského štátu EÚ? Mám povinnosť registrácie vopred podľa § 7a? Čo v prípade, ak predajná cena na tento tovar pozostáva v prípade balného iba z refakturovaného balného = žiadny zisk ... aj vtedy poskytnem službu?

... tak toto som vo svojom mene poslala ako dopyt pre ústredie DRSR. Potom Vám to tu priložím ... pretože som nebola úspešná a podobný prípad som tu na porade nevedela objaviť.

... pripájam odpoveď z DRSR ... prišla včera. Ale keďže je presne opačná ako bola ústna odpoveď od našej metodičky z ústredia DRSR v Prešove ... tak ju ešte raz prostredníctvom e-mailu prepošlem aj tam .. a dám vedieť.
nika.sum
24.08.10,11:19
Tak je to podla DU tak ako som myslela ja. :)
MUKU
24.08.10,12:04
Podla § 7 ste povinny sa zaregistrovat ak presiahnete v kal.roku hodnotu tovaru bez dane 13.941,45 EUR:
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Len si treba uvedomit ze to ma byt pred dosiahnutým tej hodnoty. Mozete sa zaregistrovat podla odst.2) aj dobrovolne.
Ak budete zaregistrovaný tak Vam dodavatel bude fakturovat bez DPH a vy budete musiet tovar samozdanit u nas na Slovensku. Kedze nebutete platitel DPH (riadny) tak si zial nebudete moct urobit zaroven odpocet DPH. Zatial kym nie ste registrovany, nemate IC DPH, tak vam dodavatel bude fakturovat tovar s DPH.


ďakujem za odpoveď a ešte ak môžem mám jednu otázku ak som neplatca DPH a dodávatel z ČR platca DPH mi aj tak vystaví fa bez DPH je nutné ju odviesť u nás?
nika.sum
24.08.10,12:17
ďakujem za odpoveď a ešte ak môžem mám jednu otázku ak som neplatca DPH a dodávatel z ČR platca DPH mi aj tak vystaví fa bez DPH je nutné ju odviesť u nás?

Treba si od dodavatela vypytat opravenu fakturu a doplatit mu DPH, ta DPH ide do statneho rozpoctu v CR, keby ste tak nespravili, moze sa stat, ze ked dodavatel zisti chybu, bude DPH od Vas ziadat dodatocne. Niekde v prispevkoch sa o tom uz pisalo. Ak ste mu neuviedli IC DPH tak by vam nemal vystavit fakturu, ak ste mu ho omylom uviedli- co by bolo nespravne, mal si to overit, treba to uviest na spravnu mieru.:) Ono dost casto musim aj ja opravovat mojich zivnostnikov, ze nemaju IC DPH, ked nie su registrovani - neuvedomuju si dolezitost toho oznacenia IC DPH.
majuška35
25.08.10,09:13
dobry den, stale preverujem povinnosti ohladom fakturacie do rakuska pre zdanitelnu osobu v rakusku, sluzby spojene s nehnutelnostami, teda §16, sme sice zaregistrovani podla 7a, ale kedze su tu sluzby na nehnutelnosti mame uvadzat DIC SK na fakturach? ak ho tam uvediem som povinna podat SV aj ked ine sluzby ako podla §16 nevykonavam?
odberatel od nas tu registraciu vyzadoval
na danovom riaditelstve v BB mi povedali, ze fakturujem bez DPH a ked je to sluzba podla §16 nie som povinna ani uvadzat odkaz na clanky 193 az 196 smernice... lebo tia sa tykaju sluzieb podla §15, mozem si len pre vlastnu potrebu uviest poznamku preco je to bez DPH a rakuska strana sa ma zariadit podla svojej platnej legislativy. Vie mi niekto poradit, ci je to tak spravne? pripadne ci v rakusku je prenos povinnosti na zdanitelnu osobu a maju aj samozdanenie? Dakujem
jaroll
31.08.10,19:06
Povinnosť registrácie zdaniteľnej osoby - neplatiteľa DPH, ktorý dodáva alebo prijíma služby z iného členského štátu od 1.1.2010,,,

Mám otázku či táto povinnost registracie je len pri sluzbach alebo aj pri predaji tovaru ? Môj e-shop bude predavat tovar do ČR, tak či sa mam registrovat ? som neplatca DPH

dakujem
VieraPopluharova
31.08.10,20:06
Povinnosť registrácie zdaniteľnej osoby - neplatiteľa DPH, ktorý dodáva alebo prijíma služby z iného členského štátu od 1.1.2010,,,

Mám otázku či táto povinnost registracie je len pri sluzbach alebo aj pri predaji tovaru ? Môj e-shop bude predavat tovar do ČR, tak či sa mam registrovat ? som neplatca DPH

dakujem

Ide o to ze k DPH sa dá po novom registrovať 3 spôsobmi.
A to :

Registrácia podľa § 4
Registrácia pred nadobudnutím tovaru z iného členského štátu podľa § 7
Registrácia pred prijatím služby z iného členského štátu alebo pred dodaním služby do iného členského štátu podľa § 7a
Ad 1. možnosť:
Povinnosť registrovať sa podľa toho paragrafu máte automaticky ak Váš obrat za posledný rok presiahol sumu 49 790 €. Pri tomto type registrácie k platcovstvu Vám z toho vyplývajú bežné povinnosti platcov DPH.
Ad 2. možnosť:
Registrácia je povinná pred nadobudnutím tovaru z iného členského štátu.
Ad 3. možnosť:
Registrácia je povinnápred prijatím/poskytnutím služby z/do zahraničia.
Povinnosti vyplývajúce z nového zákona o DPH pre § 7 a § 7a:
V tomto prípade sa nestávame platcami DPH ani nemáme nárok na odpočty DPH. A novinkou ktorú priniesla táto novela je uvádzať poskytnuté služby a tovar v súhrnnom výkaze podľa §80 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#80), a ten sa podáva od 1.1.2010 len elektronicky. Potrebujete k tomu buď elektronický podpis, alebo musíte podpísať s DÚ dohodu o doručovaní písomností ktoré nebudú elektronicky podpísané (https://www.drsr.sk/drsr/ur/doc/dohoda_ek.pdf). Registračný formulár (http://www.drsr.sk/wps/portal/registracia) môžete nájsť priamo na stránkach daňového riaditeľstva slovenskej republiky. Platiť štátu DPH musíme iba v tom prípade ak prijmeme službu/tovar z iného členského štátu.
Nesmieme ale zabudnúť, že je potrebné uviesť na faktúrach ktoré vystavujeme do členských štátov niektoré (nové) náležitosti.

Na faktúre musí byt odvolavka na príslušné ustanovenie smernice EU – z nej je jasné, že ide o tzv. reverse charge (prenos daňovej povinnosti) a partner v ČR má povinnosť službu zdaniť.
§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Čiže odpoveď na Tvoju otazku znie, že sa to týka i tovaru, nielen služieb a vyššie maš rozpísané čo všetko by si mala vedieť ohľadne DPH a dodania, alebo prijmu služieb a tovaru z členskych krajin EU.
Odporučam poriadne naštudovať zákon o DPH i keď nie si platiteľ DPH pre SR.
Zita5
15.09.10,09:41
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a novely zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:
1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH alebo .......


Mám dilemu , moja klienta , právnická osoba , nie je platiteľom DPH,sa zúčastní školenia v Brne(toto školenie prevádza česká firma (IČ CZ ), je klientka povinná sa pred poskytnutím tejto služby registrovať podľa §7a zákona o DPH ?


Podľa môjho názoru v jej prípade je to nasledovne :
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
-
je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
-
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
-
je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
-
ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr. občanovi).
-
ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH


§ 16
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)


(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Z uvedeného mi vychádza , že nie je povinná sa registrovať .Uvažujem správne ?


Čo v prípade , ak po absolvovaní školenia sa rozhodne so školiteľskou firmou uzavrieť zmluvu o spolupráci a bude klientka vlastne sprostredkovateľkou na území SR ?
Rozalka
15.09.10,20:14
Zitka, aj ja som toho názoru, že sa nemusí registrovať.
Zita5
16.09.10,08:03
Ďakujem za potvrdenie môjho názoru .Prosím o ďalšie vyjadrenie, či správne uvažujem.:)

Budem nadväzovať na môj príspevok . Klient(nie je platiteľom DPH § 4)sa zúčastnil vlastne horemenovaného školenia o Sprostredkovaní predaja investičného zlata v CZ.Bude vyvíjať činnosť na na základe zmluvy o obchodnom zastúpení na Slovensku pre firmu Cz, ktorá bude smerovať k uzavretiu obchodu investovania k predmetu
investičného zlata na SK.

Mám zato , že dodanie investičného zlata vo forme prútov,tehly a zlatých mincí je finančnou činnosťou(službou) , ktorá je podľa §39 oslobodená od DPH a preto aj dodanie investičného zlata je oslobodené od DPH .
Toto dodanie bude spočívať v tom, že nájde záujemcov o takého investovanie a uzavrie s nimi zmluvu .Firma z CZ mu na základe týchto uzatvorených zmlúv vyplatí províziu v súlade so znením zmluvy o obchodnom zastúpení .

Čo sa týka § 67
§ 67
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri investičnom zlate
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(3) Od dane je oslobodené dodanie investičného zlata, nadobudnutie investičného zlata z iného členského štátu a dovoz investičného zlata vrátane investičného zlata vo forme certifikátu na alokované alebo nealokované zlato alebo obchodovaného na účet zlata vrátane pôžičiek v zlate a swapových obchodov, ktoré obsahujú vlastnícke práva alebo iné práva týkajúce sa investičného zlata, ako aj obchody týkajúce sa investičného zlata zahŕňajúce futurity a forwardy, ktoré vedú k prevodu vlastníckych práv alebo iných práv týkajúcich sa investičného zlata. Sprostredkovanie dodania investičného zlata v mene a na účet inej osoby je oslobodené od dane.

Ak zoberiem v úvahu , že aj v CZ je táto činnosť oslobodená tak môj klient nie je povinný sa registrovať podľa § 7a nakoľko platí , že :

Žiadosť o registráciu pre daň podľa § 7a táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
-
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby


Prosím o vyjadrenie ak má niekto s týmto skúsenosť , resp. potvrdenie môjho názoru .
Zita5
16.09.10,15:16
posúvam
ccokoladecka
25.09.10,17:00
ahojte, potrebujem od vas radu, moj priatel je zivnostnik od 1.6.2010. ma slovensku zivnost a pracuje v rakusku. poskytuje tam sluzby.
teraz som sa dozvedela, ze by mal podavat aj on suhrnny vykaz. Nie je platca DPH. on si nefakturuje nic, posielaju mu odmeny na ucet a kazdy tyzden dostava nieco ako "vyplatne pasky".
Mozete mi prosim napisat, ci by mal podavat suhrnny vykaz?
a hlavne, kedze sme to doteraz nevedeli, a nebol zaregistrovany pre IC DPH, aka je vyska pokuty?
dakujem
KEJKA
25.09.10,17:07
môj klient sa registroval až teraz, aj ho so septembrovým dátumom zaregistrovali. Vyzerá, že to bude bez pokuty. aj ked sa na to spoliehať nemôže.
niečo o pokutách tu
http://www.porada.sk/t144316-p2-pokuta-za-neskory-suhrnny-vykaz.html#post1515503
nika.sum
25.09.10,17:52
ahojte, potrebujem od vas radu, moj priatel je zivnostnik od 1.6.2010. ma slovensku zivnost a pracuje v rakusku. poskytuje tam sluzby.
teraz som sa dozvedela, ze by mal podavat aj on suhrnny vykaz. Nie je platca DPH. on si nefakturuje nic, posielaju mu odmeny na ucet a kazdy tyzden dostava nieco ako "vyplatne pasky".
Mozete mi prosim napisat, ci by mal podavat suhrnny vykaz?
a hlavne, kedze sme to doteraz nevedeli, a nebol zaregistrovany pre IC DPH, aka je vyska pokuty?
dakujem

Poskytuje sluzby - to je siroky pojem. Ake sluzby poskytuje a podla toho sa potom moze povedat, ci ma povinnost sa registrovat a podavat SV.
ccokoladecka
25.09.10,17:55
Poskytuje sluzby - to je siroky pojem. Ake sluzby poskytuje a podla toho sa potom moze povedat, ci ma povinnost sa registrovat a podavat SV.


roznos letakov a posty
majuška35
28.09.10,13:27
Dobry den, poprosim o radu, klient SZCO registrovany podla 7a fakturuje pre rakuskeho odberatela platcu dph sluzby na nehnutelnostiach-rozne opravy na budovach v rakusku, cize podla §16, registroval sa lebo nevedel presne ci to budu len nehnutelnosti. priniesol mi podklady aby som mu poslala SV, pretoze pri registracii mu na DU povedali, ze ho musi podavat ked vykona sluzbu, preto Vas poprosim o radu, moze byt problem ked podame SV aj v pripade, ze vsetky sluzby su len podla §16? viem, ze tieto sluzby sa v SV neuvadzaju, ale nedokazem ho presvedcit a podla neho, radsej to poslime, co keby nahodou... Dakujem za Vase nazory.
Lianka
28.09.10,13:46
§ 80 Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
majuška35
29.09.10,08:53
to viem , aj som mu to vysvetlovala, no napriek tomu chce ten sv posielat
nika.sum
02.10.10,18:01
to viem , aj som mu to vysvetlovala, no napriek tomu chce ten sv posielat

len neviem ci sa da poslat aj prazdny suhrnny vykaz, nakolko tie jeho sluzby do vykazu nepojdu.:)
Zita5
11.10.10,12:25
Ďakujem za potvrdenie môjho názoru .Prosím o ďalšie vyjadrenie, či správne uvažujem.:)

Budem nadväzovať na môj príspevok . Klient(nie je platiteľom DPH § 4)sa zúčastnil vlastne horemenovaného školenia o Sprostredkovaní predaja investičného zlata v CZ.Bude vyvíjať činnosť na na základe zmluvy o obchodnom zastúpení na Slovensku pre firmu Cz, ktorá bude smerovať k uzavretiu obchodu investovania k predmetu
investičného zlata na SK.

Mám zato , že dodanie investičného zlata vo forme prútov,tehly a zlatých mincí je finančnou činnosťou(službou) , ktorá je podľa §39 oslobodená od DPH a preto aj dodanie investičného zlata je oslobodené od DPH .
Toto dodanie bude spočívať v tom, že nájde záujemcov o takého investovanie a uzavrie s nimi zmluvu .Firma z CZ mu na základe týchto uzatvorených zmlúv vyplatí províziu v súlade so znením zmluvy o obchodnom zastúpení .

Čo sa týka § 67
§ 67
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri investičnom zlate
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(3) Od dane je oslobodené dodanie investičného zlata, nadobudnutie investičného zlata z iného členského štátu a dovoz investičného zlata vrátane investičného zlata vo forme certifikátu na alokované alebo nealokované zlato alebo obchodovaného na účet zlata vrátane pôžičiek v zlate a swapových obchodov, ktoré obsahujú vlastnícke práva alebo iné práva týkajúce sa investičného zlata, ako aj obchody týkajúce sa investičného zlata zahŕňajúce futurity a forwardy, ktoré vedú k prevodu vlastníckych práv alebo iných práv týkajúcich sa investičného zlata. Sprostredkovanie dodania investičného zlata v mene a na účet inej osoby je oslobodené od dane.

Ak zoberiem v úvahu , že aj v CZ je táto činnosť oslobodená tak môj klient nie je povinný sa registrovať podľa § 7a nakoľko platí , že :

Žiadosť o registráciu pre daň podľa § 7a táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
-
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby


Prosím o vyjadrenie ak má niekto s týmto skúsenosť , resp. potvrdenie môjho názoru .

Pridávam odpoveď :


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods.1 zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby v inom členskom štáte, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby v zmysle § 7a ods.2 zákona o DPH. Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH.
Odporúčame Vám informovať sa v členskom štáte príjemcu služby, či sprostredkovateľská služba je oslobodená od dane (obdoba nášho § 67 ods.3 zákona o DPH). V prípade, ak ide o službu, ktorá je oslobodená od dane v členskom štáte príjemcu služby, zdaniteľná osoba nie je povinná registrovať sa pre daň.

Ing. Martincová
DR SR Banská Bystrica
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

Právnická osoba SK neplatiteľ DPH , uzavrie zmluvu o obchodnom zastúpení - investičné zlato s firmou v Českej republike , kde sa zaväzuje pre túto firmu vyhľadávať klientov na území SR a uzatvárať s nimi zmluvu o investovaní do zlata .Za túto činnosť jej bude hradená provízia v dohodnutej percentuálnej výške podľa zmluvného dojednania zo strany firmy CZ z každej uzatvorenej zmluvy s klientom.

Je táto právnická osoba SK povinná podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty ako zdaniteľná osoba- neplatiteľ dane podľa § 7 a Zákona o dani z pridanej hodnoty .

Ďakujem
bibo2
24.10.10,12:03
Vie mi prosim niekto poradit, ako postupovat pri nasledovnom pripade?
mam registraciu DPH §4 a a obchodny partner v zahranici - anglicky subjekt nema pridelene IC DPH. Uhradil mi proviziu za sprostredkovanie slovenskeho studenta do svojej anglickej skoly. Ako mam postupovat, dana provizia je v tomto pride vratane DPH a ja z toho musim odviest DPH? Viem , ak by mal pridelene IC DPH tak jedna sa o dodanie sluzieb oslobodenych od DPH.
Vchadza za tychto okolnosti toto do suhrnneho vykazu?
Dakujem...
avava
28.10.10,11:34
Dobrý deň všetkým, prosila by som Vás o radu. Fakturovali mi službu z Česka, nie som registrovaná podľa §7a, preto som neuviedla ani IČDPH, faktúru som dostavala 1.polrok s DPH a 2.polrok bez dph s odkazom na povinnosť dodaniť. Faktúry mi chodia mesačne na sumu 5 eur , ale keď služby využívam aj na súkromne účely, nedávam si ich do účtovníctva . Som povinná aj tak registrácie a daň uhradiť tu , alebo mi ma firma vystaviť faktúry aj s DPH a tým som si splnila povinnosť a u nás mi už žiadna nevyplýva, alebo sa mýlim. Ďakujem za každú odpoveď.
nika.sum
28.10.10,14:26
Dobrý deň všetkým, prosila by som Vás o radu. Fakturovali mi službu z Česka, nie som registrovaná podľa §7a, preto som neuviedla ani IČDPH, faktúru som dostavala 1.polrok s DPH a 2.polrok bez dph s odkazom na povinnosť dodaniť. Faktúry mi chodia mesačne na sumu 5 eur , ale keď služby využívam aj na súkromne účely, nedávam si ich do účtovníctva . Som povinná aj tak registrácie a daň uhradiť tu , alebo mi ma firma vystaviť faktúry aj s DPH a tým som si splnila povinnosť a u nás mi už žiadna nevyplýva, alebo sa mýlim. Ďakujem za každú odpoveď.

Neviem o aku sluzbu ide. ak su to sluzby podla § 15 (podla toho co pisete asi ano). Zalezi ako ste si tu sluzbu objednali, ked ako zdanitelna osoba, cize na firmu, tak potom ste povinna tuto sluzbu samozdanit. Ak ste si ju objednali ako sukromna osoba, tak by malo byt miesto dodania tam kde je usadeny dodavatel. Tot moj nazor.:)
Lianka
28.10.10,14:36
Suhlasim s nika.sum. Podstatne je, kto si sluzbu objednal: vy ako SZCO? alebo vy ako obcan? Ak vy ako SZCO (podla vsetkoho ano), boli ste povinna sa registrovat podla § 7a a odviest DPH. To, ze ste fakturu vo svojom uctovnictve neuviedli, nema na povinnost samozdanenia vplyv. Ak by ste si sluzbu objednali ako obcan, dodavatel by sluzbu zdanil vo svojej krajine a Vam by nevznikli ziadne dalsie povinnosti.
avava
28.10.10,15:07
priložím odpoved , ktorá mi prišla z DRSR

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v zmysle § 4 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).





No, moc ste ma nepotešili. Službu som objednala ako SZČO, spada pod §15. Len tu som čítala jeden príspevok ohľadne dodania služieb do Čiech, tak som sa trochu potešila, ale asi zbytočne.... Ďakujem
nika.sum
29.10.10,03:50
No, moc ste ma nepotešili. Službu som objednala ako SZČO, spada pod §15. Len tu som čítala jeden príspevok ohľadne dodania služieb do Čiech, tak som sa trochu potešila, ale asi zbytočne.... Ďakujem

Ale chybu urobil aj dodavatel, kedze od Vas nemal IC DPH, mal vystavit faktury s DPH. V tom pripade by som ho poziadala o opravu objednavatela, vysvetlila by som mu ze som to omylom objednala na ICO, cize ako SZCO. Keby to dodatocne prerobil bolo by po probleme. Zaujimalo by ma ako Vas zahrnul do suhrnneho vykazu ked nemal vase IC DPH? Skuste jednat s dodavatelom.
avava
29.10.10,06:59
Vy ste Poklad . ĎAKUJEM nika.sum
nika.sum
29.10.10,16:38
Vy ste Poklad . ĎAKUJEM nika.sum

:)Dufam, ze sa Vam to podari vybavit. Dajte vediet.
resola
05.11.10,10:37
Sme zdravotnicke zariadenie , nie sme platcom DPH -služba oslobodena od DPH , ale tento mesiac pani doktorka vypracovala študiu , ktoru fakturuje do ČR a neviem či mame povinnosť registrovať sa za platcu DPH podľa §7a . Prosim poraďte .
Ľubica Šoltésová
07.11.10,14:23
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu ohľadom povinnosti podať žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby pri ktorej miesto dodania je v inom členskom štáte. Slovenský živnostník nie je registrovaný ako platiteľ DPH v SR. Bude poskytovať služby pre holandského podnikateľa - neplatiteľa DPH a ide o montáž hliníkových okien a dverí v novostavbách, ale tiež aj pri rekonštrukciách budou. Má slovenský živnostník povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň pred poskytnutím týchto služieb? Ďakujem Vám za odpoveď.
kremenec
05.12.10,08:45
Prosím, neviem sa zorientovať v tom paragrafe 7a a sústavou ďalších, ktoré sú naň napojené. Neviete poradiť v tejto veci?:
Slovenská cestovná agentúra, nie platca dane, ale registrovaná podľa 7a, ide pre klientov z viacerých krajín EÚ organizovať pracovnú akciu - seminár. Bude sa konať na Slovensku a bude pozostávať z ubytovania v hoteli, zo stravovania v reštauráciách a z rokovaní v rokovacej miestnosti. Model je taký, že účastníci seminára zaplatia cestovnej agentúre a tá potom uhradí všetky výdavky: ubytovanie, stravovanie a prenájom rokovacej miestnosti. Zatiaľ sa nevie, či a ktorí účastníci sú platitelia DPH v ich štátoch a bude sa to vedieť až pri ich príchode, je však pravdepodobné, že medzi účastníkmi budú aj platitelia aj neplatitelia DPH v ich štáte.

Otázka: ak tomu dobre rozumiem, v takomto prípade je miestom dodania služby Slovensko a cestovná agentúra sa vôbec nemusí starať o to, kto je a kto nie je platca DPH, skrátka im vystaví daňový a účtovný doklad na ubytovanie a stravovanie s DIČ (teda nie s IČ DPH) na skutočnú sumu (nájom za rokovaciu miestnosť je možné pre zjednodušenie započítať do ceny za ubytovanie), ktorí oni v hotovosti na mieste cestovnej agentúre zaplatia a tieto príjmy potom cestovná agentúra nedáva do súhrnného hlásenia podľa 7a. Myslíte, že tomu rozumiem dobre? Ďakujem.
nika.sum
05.12.10,15:02
Prosím, neviem sa zorientovať v tom paragrafe 7a a sústavou ďalších, ktoré sú naň napojené. Neviete poradiť v tejto veci?:
Slovenská cestovná agentúra, nie platca dane, ale registrovaná podľa 7a, ide pre klientov z viacerých krajín EÚ organizovať pracovnú akciu - seminár. Bude sa konať na Slovensku a bude pozostávať z ubytovania v hoteli, zo stravovania v reštauráciách a z rokovaní v rokovacej miestnosti. Model je taký, že účastníci seminára zaplatia cestovnej agentúre a tá potom uhradí všetky výdavky: ubytovanie, stravovanie a prenájom rokovacej miestnosti. Zatiaľ sa nevie, či a ktorí účastníci sú platitelia DPH v ich štátoch a bude sa to vedieť až pri ich príchode, je však pravdepodobné, že medzi účastníkmi budú aj platitelia aj neplatitelia DPH v ich štáte.

Otázka: ak tomu dobre rozumiem, v takomto prípade je miestom dodania služby Slovensko a cestovná agentúra sa vôbec nemusí starať o to, kto je a kto nie je platca DPH, skrátka im vystaví daňový a účtovný doklad na ubytovanie a stravovanie s DIČ (teda nie s IČ DPH) na skutočnú sumu (nájom za rokovaciu miestnosť je možné pre zjednodušenie započítať do ceny za ubytovanie), ktorí oni v hotovosti na mieste cestovnej agentúre zaplatia a tieto príjmy potom cestovná agentúra nedáva do súhrnného hlásenia podľa 7a. Myslíte, že tomu rozumiem dobre? Ďakujem.

Rozumiete dobre. Kedze restauracne, ubytovacie a stravovacie sluzby sa posudzuju podla § 16, a miesto dodania je tam kde sa fyzicky vykonavaju, pri ubytovacich tam kde sa nehnutelnost nachadza. Vy ako neplatitel DPH vystavite fakturu ako bezne vystavujete bez vycislenej DPH, bez IC DPH a nedava sa to do suhrnneho vykazu.
nika.sum
16.12.10,12:39
Ja sama som tu odpovedala na otazku ohladne faktury z Googlu a teraz mam problem s tym ja. Nova klientka mi priniesla doklady za r. 2010 a ja som tam nasla aj faktury z Googlu. Faktury su vystavene bez DPH s poznamkou, ze si ich ma dodanit prijemca, ale...kedze klientka neznala zakonov nebola zaregistrovana, takze neobjednavala tu sluzbu na IC DPH a tiez na fakture nie je ani ICO klientky. Podla mojho nazoru to mal Google vyfakturovat s DPH, nakolko nebolo jasne ci si to objednava zdanitelna osoba alebo sukromna osoba, nemali asi ani ako ju zahrnut do SV za tie obdobia ktorych sa to tyka. Co s tym? ak dodatocne zaplati z toho dan, dostane urcite pokutu asi za kazdy mesiac v ktorom boli faktury. Kedze tam neboli firemne udaje, okrem mena a adresy a nezahrnula by ich do danovych nakladov, nie je to chyba google?
KEJKA
16.12.10,12:43
lenže google z nejakého dôvodu musel predpokladať, že ide o zdaniteľnú osobu s povinnosťou registrácie. Podľa mňa urobil chybu, ale je to moloch a napokon - naozaj ide o zdaniteľnú osobu, ktorá sa neregistrovala.
Takže treba napraviť, zaregistrovať sa, prípadne aj odviesť DPH.
Nerobí sa to formou dodat.priznania, lebo zaregistrovaná bude asi až od januára 2011, ale do 60 dní by mala túto DPH zaplatiť.
nika.sum
16.12.10,12:54
lenže google z nejakého dôvodu musel predpokladať, že ide o zdaniteľnú osobu s povinnosťou registrácie. Podľa mňa urobil chybu, ale je to moloch a napokon - naozaj ide o zdaniteľnú osobu, ktorá sa neregistrovala.
Takže treba napraviť, zaregistrovať sa, prípadne aj odviesť DPH.
Nerobí sa to formou dodat.priznania, lebo zaregistrovaná bude asi až od januára 2011, ale do 60 dní by mala túto DPH zaplatiť.

nemate skusenost ake su pokuty pri takomto pripade? Urcite takychto pripadov bude u 'igelitkarov' viac.
Fany
02.01.11,15:05
Môže mi prosím, niekto vysvetliť, ako mám chápať, že je povinný sa registrovať na DPH, ale nieje plátcom DPH?

Syn robí grafické práce pre českého plátcu DPH. On sám nieje registrovaný pre DPH. Má sa registrovať, a teda aj podávať súhrnný výkaz? Môže si tým pádom normálne odpočítavať DPH z nákupov? Ak nie, aký to má potom vlastne význam? Ďakujem.
KEJKA
02.01.11,15:13
význam - to vie skôr DU - chce podchytiť cezhraničné služby, či sa dodaňujú v štáte prijímateľa služby. Úprava zjednocuje postup v rámci EU.
registrovať - ak ide o služby podľa §15/1 - sa mal už dávno. Povinnosť platí od 1.1.2010.
Nebude klasickým platiteľom - nebude si odpočítavať DPH, ani zdaňovať svoje plnenia, ide o SV.
a_je_to
02.01.11,15:31
Môže mi prosím, niekto vysvetliť, ako mám chápať, že je povinný sa registrovať na DPH, ale nieje plátcom DPH?

Syn robí grafické práce pre českého plátcu DPH. On sám nieje registrovaný pre DPH. Má sa registrovať, a teda aj podávať súhrnný výkaz? Môže si tým pádom normálne odpočítavať DPH z nákupov? Ak nie, aký to má potom vlastne význam? Ďakujem.

Všeobecný význam to má v tom, že podľa dohôd v EÚ sa poskytovanie služieb zdaniteľnej a právnickej osobe do iných krajín EU vykazuje a euroštatisticky sleduje, aj keď služba do inej krajiny EÚ nie je zdaniteľným plnením podľa zákona. Ak nechce byť registrovaný ako platiteľ podľa § 4, tak musí byť registrovaný aspoň podľa § 7a – na vykazovanie poskytnutých služieb do EÚ v súhrnnom výkaze, iba ako kvázi spravodajská jednotka pre SV. Okrem tejto povinnosti iné voči DPH nemá ... ale ani právo na odpočet DPH z nákupov, lebo nie je platiteľ DPH.
P.S. keď som svoj príspevok odosielal, tak príspevok od Kejky ešte nebol zobrazený, sorry.
kobolcs
04.01.11,11:32
mam vybavenu tu bielu karticku na neplatitel platitela DPH. Prijimam (platim) sluzby z CZ (webhosting) a z IE(google). Tovar zo zahr. nemam. Mam podavat mesacne alebo kvartalne priznanie k DPH? je to riadok 9 ci 11? Suhrnny vykaz podavat nulove kedze nedodavam do zahr.?
Prosim poradte mam v tom chaos.
Danuulienka
04.01.11,14:03
Dobrý deň

ja som sa stretla s prípadom, kedy živnostník neplatca DPH vystavil faktúru do Francúzka pre firmu, ktorí sú platcom DPH. Konkrétne šlo o výrobu dverí a okien. v tomto prípade bol povinný sa registrovať na DÚ ako platiteľ podľa §7a?

ďakujem
KEJKA
04.01.11,17:50
mam vybavenu tu bielu karticku na neplatitel platitela DPH. Prijimam (platim) sluzby z CZ (webhosting) a z IE(google). Tovar zo zahr. nemam. Mam podavat mesacne alebo kvartalne priznanie k DPH? je to riadok 9 ci 11? Suhrnny vykaz podavat nulove kedze nedodavam do zahr.?
Prosim poradte mam v tom chaos.
CZ (webhosting) a z IE(google)...zdaňuješ? podávaš mesačné DP DPH, ale len ak máš tieto faktúry. Nulové DP DPH nepodávaš.
Súhrnný výkaz nepodávaš, len keby nebol nulový, tak kvartálne áno /ale iba nenulový/.
Fucta
04.01.11,17:59
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať môj klient sa zač. r. 2010 ako vypukol ošial o registráciach pred poskytnutím služieb do zahraničia zaregistroval podľa §-fu 7a. Následne odcestoval do ČR, robí tam pomocné prípravne práce pre stavbu - špáruje po obkladačoch. Práca tam ale nebola tak sa vrátil (výkazy doteraz neposielal), opäť tam odcestoval až v novembri 2010 keď tam už do konca roka pracoval. Teraz by mal podať SV do 20.1.2011. ale ako som tu prečítala všetky články pochopila som to tak, že spadá pod § 16 a nemal povinnosť sa registrovať podľa §-fu 7a. Prosím poradťe mi či bude teraz podávať ten SV alebo nie a má sa odhlasiť z tej registrácie podľa § 7a. Vopred Vám ďakujem.
nika.sum
05.01.11,09:17
Dobrý deň

ja som sa stretla s prípadom, kedy živnostník neplatca DPH vystavil faktúru do Francúzka pre firmu, ktorí sú platcom DPH. Konkrétne šlo o výrobu dverí a okien. v tomto prípade bol povinný sa registrovať na DÚ ako platiteľ podľa §7a?

ďakujem


Podla mojho nazoru nemal povinnost sa registrovat. Su vsak dve moznosti:
1. dodaval dvere a okna - ako tovar (bez montaze)?
2. dodaval dvere a okna s montazou?

V bode 1. nie je platitel DPH neriesi, miesto dodania je v tuzemsku a on nie je platitel.
V bode 2. ak ide o dodanie tovaru z montazou riesi to § 13
odst.b. miesto dodania je tam, kde sa tovar instaluje, montuje, cize v tomto pripade Francuzsko, podla §69 odst.2 - a toto myslim plati aj vo Francuzsku. Ale ani v tomto pripade nema povinnost sa registrovat podla § 7a, nakolko nedodava sluzbu podla § 15 odst.1. Len by mal asi vo fakture dat poznamku, ze prijemca plati DPH.
nika.sum
05.01.11,09:24
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať môj klient sa zač. r. 2010 ako vypukol ošial o registráciach pred poskytnutím služieb do zahraničia zaregistroval podľa §-fu 7a. Následne odcestoval do ČR, robí tam pomocné prípravne práce pre stavbu - špáruje po obkladačoch. Práca tam ale nebola tak sa vrátil (výkazy doteraz neposielal), opäť tam odcestoval až v novembri 2010 keď tam už do konca roka pracoval. Teraz by mal podať SV do 20.1.2011. ale ako som tu prečítala všetky články pochopila som to tak, že spadá pod § 16 a nemal povinnosť sa registrovať podľa §-fu 7a. Prosím poradťe mi či bude teraz podávať ten SV alebo nie a má sa odhlasiť z tej registrácie podľa § 7a. Vopred Vám ďakujem.

Odhlasit sa z registracie je zbytocne, pretoze sa moze stat, ze prijme nejaku sluzbu kt. sa tyka § 15 odst. 1 a znova sa bude registrovat. Ved ked neprijima sluzby podla § 15 odst.1 nema povinnost podavat SV.
Pri § 16 odst. je miesto dodania tam kde sa nehnutelnost nachazda. Ak vystavuje faktury pre zdanitelne osoby, kt. su platitelom DPH v CZ, tak sa da spravit prenos danovej povinnosti DPH na tu firmu, vystavi fakturu bez DPH. Ak vsak vystavuje faktury pre nezdanitelne osoby (sukromne) alebo pre neplatitela v CZ, tak potom si myslim, ze by mal byt registrovany za platitela v CZ.
Ale ktomuto by sa mali este vyjadrit skusenejsi.
evkap.
05.01.11,10:38
Prosim vas o radu. rybarsky zvaz-neziskova organizacia/neplatca DPH / si objednala sluzbu /cistenie vody/ z HU. cistenie sa vykonalo v Sr.fa som obdrzala od madarskeho dodavatela s DPH. nemala sa organizacia pred objednanin sluzby zaregistrovat na danovy urad podla par.7a?
podla mojho nazoru ano,lenze az ked mi doniesli fa. som sa otom dozvedela. dakujem za kazdu radu.
Fucta
05.01.11,14:21
Odhlasit sa z registracie je zbytocne, pretoze sa moze stat, ze prijme nejaku sluzbu kt. sa tyka § 15 odst. 1 a znova sa bude registrovat. Ved ked neprijima sluzby podla § 15 odst.1 nema povinnost podavat SV.
Pri § 16 odst. je miesto dodania tam kde sa nehnutelnost nachazda. Ak vystavuje faktury pre zdanitelne osoby, kt. su platitelom DPH v CZ, tak sa da spravit prenos danovej povinnosti DPH na tu firmu, vystavi fakturu bez DPH. Ak vsak vystavuje faktury pre nezdanitelne osoby (sukromne) alebo pre neplatitela v CZ, tak potom si myslim, ze by mal byt registrovany za platitela v CZ.
Ale ktomuto by sa mali este vyjadrit skusenejsi.


On neprijíma žiadne služby zo zahraničia a fakturuje len osobám registrovaným pre DPH v ČR. Takže si myslím že tie jeho služby spadajú do §16. Prosím ak to niekto vie 100%, poradťe. Vopred ďakujem.
Badko
13.01.11,13:32
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, manžel - neplátca DPH ide do Nemecka pre Nemeckého platiteľa DPH pracovať ako zámočník. Je povinnosť zaregistrovať sa na DÚ podľa par. 7 - a podávať SV.
Badko
13.01.11,13:58
Nikto?
Zdenka175
13.01.11,14:06
Slovenský SZCO neplatca DPH, vykonáva stavebné práce-nedodáva žiadny materiál - českej s.r.o. Je povinný sa registrovať alebo nie?? 2. Ak slov. SZCO vykonáva práce v CR pre slovenského SZCO - vtedy je treba sa registrovať? ďakujem
Katarína Cigánová
13.01.11,14:41
Slovenský SZCO neplatca DPH, vykonáva stavebné práce-nedodáva žiadny materiál - českej s.r.o. Je povinný sa registrovať alebo nie?? 2. Ak slov. SZCO vykonáva práce v CR pre slovenského SZCO - vtedy je treba sa registrovať? ďakujem
Ak je to práca na nehnuteľnosti / podľa §16 odst.1/ je miesto ZP v mieste , kde sa nehnuteľnost nachádza - čiže ČR. DPH teda patrí štátu ČR . Ten kto vykonáva práce na nehnuteľnosti sa musí riadit podľa českej legislatívy - čiže aby mohol odviest DPH musí sa registrovat v ČR.
Celé toto ale nemusí absolvovat v prípade, že má na koho "preniesť " daňovú povinnost . To znamená , že ten , na koho prenesie daňovú povinnost musí byt registrovaný v ČR . Ale preniest daňovú povinnost môže iba v prípade , že je V SR registrovaný / či už ako platiteľ , alebo podľa §7a - je registrovaný , ale nie platitel - nemá právo na odpočet/.
Ak nie je na koho preniest daňovú povinnost / kto reálne DPH odvedie v ČR / - je potrebné sa v ČR registrovat , fakturovat s českou DPH ....
Zuziana
13.01.11,15:27
Projektent, neplatca DPH robí projekt pre francúzkeho odberateľa - platcu DPH. Vyplývajú pre slovenského projektanta nejaké povinnosti z titulu DPH?
Katarína Cigánová
13.01.11,16:46
Projektent, neplatca DPH robí projekt pre francúzkeho odberateľa - platcu DPH. Vyplývajú pre slovenského projektanta nejaké povinnosti z titulu DPH?
Ak je to projekt viažuci sa ku konkretnej nehnuteľnosti - je to služba podľa §16odst 1 - miesto ZD je asi FR / z otázky nie je jasné kde sa nehnuteľnost nachádza / . Vtedy je potrebné sa riadit legislatívou toho štátu , kde sa nachádza nehnuteľnost .
Ak je to projekt všeobecný - mohla by to byt služby podľa §15odst.1 , vtedy sa lovenský projktant musí registrovat / či už podľa §7a , alebo §4/ a podáva súhrnný výkaz . / dańovú povinnost má príjemca služby /.
Badko
13.01.11,18:13
Tak má, ako zámočník, ktorý vykonáva prácu v štáte EU povinnosť registrácie a podávať SV?
otázka
14.01.11,05:06
[QUOTE=Badko;1617281]Tak má, ako zámočník, ktorý vykonáva prácu v štáte EU povinnosť registrácie a podávať SV?[/QUO

Áno, má povinnosť registrácie podľa § 7a) zákona o dani z pridanej hodnoty.

Zuzana
knight
15.01.11,12:11
Zdravím poraďáci,
dnes mi prišla registračná karta "Osvedčenie o registrácii pre DPH - príjemca/dodávateľ sluzby z/do ineho členského štátu" - ako neplatca DPH (paragraf 7a). Prešiel som si skoro celú túto tému a stále mám nejaké otázky:

1. Registroval som podľa § 7a pretože budem dodávať služby do ČR (tvorba web stránok) - vystavím faktúru bez DPH, príjemca služby ju zdaní vo svojom štate, ja mám povinnosť každý štvrťrok (alebo mesiac, ak prekročím 100 000 Eur) podať súhrnný výkaz, nulový súhrnný výkaz nepodávam?

2. Budem prijímať tovar a služby z ČR (webhosting, domény, grafika,..). Dodávateľ musí byť v ČR zaregistrovaný pre DPH a faktúru mi vystaví bez DPH. Ja musím faktúru samozdaniť u nás na SR. Ako ju mám zdaniť, podám daňové priznanie? Kedy ho treba podať a aké tlačivo?
Ak mi vystavia faktúru s DPH (za tovar) mám žiadať opravnú bez DPH alebo ju zaplatím a nebudem nič zdaňovať?

Vďaka za odp.
Majka
15.01.11,15:39
význam - to vie skôr DU - chce podchytiť cezhraničné služby, či sa dodaňujú v štáte prijímateľa služby. Úprava zjednocuje postup v rámci EU.
registrovať - ak ide o služby podľa §15/1 - sa mal už dávno. Povinnosť platí od 1.1.2010.
Nebude klasickým platiteľom - nebude si odpočítavať DPH, ani zdaňovať svoje plnenia, ide o SV.



Mam podobny problem, co by ste robili v takom pripade ked sme sa tiez neregistrovali PRED DODANIM SLUZBY DO EU, cely rok 2010 cca 80 000 Eur, sa fakturovalo do EU neplatca DPH platcovi DPH v EU, 15.12.2010 sme sa sli dodatocne zaregistrovat podla §7a, ,mame aj registr.karticky a pristup na elektronicke zasielanie dokumentov, moja uvaha je teraz ako podat suhrnny vykaz do 20.1.2011 ? mam poslat za cely rok spolu to zahrnut v 4.Q.? alebo mam za kazdy Q. spravit samostatne Suhr.Vykaz? Desi ma pokuta .... Ako by ste to riesili? Mate s tym skusenost v okoli Vasich znamych kto sa dodatocne registroval...? dakujem.
Monika C.
16.01.11,15:22
Poradáci idem registrovať živnostníka na IČ DPH podľa § 7a zajtra mu vypíšem žiadosť o registráciu môžem zároveň sa registrovať na elektronické podávanie súhrn. výkazu ale až keď dostane kartičku nakoľko už v stredu odchádza robiť do EÚ - zámočník. Ďakujem za pomoc.
KEJKA
16.01.11,16:29
Mam podobny problem, co by ste robili v takom pripade ked sme sa tiez neregistrovali PRED DODANIM SLUZBY DO EU, cely rok 2010 cca 80 000 Eur, sa fakturovalo do EU neplatca DPH platcovi DPH v EU, 15.12.2010 sme sa sli dodatocne zaregistrovat podla §7a, ,mame aj registr.karticky a pristup na elektronicke zasielanie dokumentov, moja uvaha je teraz ako podat suhrnny vykaz do 20.1.2011 ? mam poslat za cely rok spolu to zahrnut v 4.Q.? alebo mam za kazdy Q. spravit samostatne Suhr.Vykaz? Desi ma pokuta .... Ako by ste to riesili? Mate s tym skusenost v okoli Vasich znamych kto sa dodatocne registroval...? dakujem.
...............rok 2010 cca 80 000 Eur, sa fakturovalo do EU neplatca DPH platcovi DPH ................
to sú služby oslobodené, ktoré sa nepočítajú do obratu? nemali ste sa registrovať podľa §4?
podávaš SV IV.Q. za služby dodané v IV.Q..predpokladám, že ťa neregistrovali so spiatočnou platnosťou?
Odporúčam doriešiť otázku povinnej registrácie.


Poradáci idem registrovať živnostníka na IČ DPH podľa § 7a zajtra mu vypíšem žiadosť o registráciu môžem zároveň sa registrovať na elektronické podávanie súhrn. výkazu ale až keď dostane kartičku nakoľko už v stredu odchádza robiť do EÚ - zámočník. Ďakujem za pomoc.
On sa registruje-§7a a ty budeš zaňho podávať SV? nech ti dá splnomocnenie a to si vybavíš sama.
Monika C.
16.01.11,17:10
Ďakujem Kejka za pomoc ja budem podávať SV budem to robiť prvýkrát teraz ešte mi SV som nepotrebovala u nikoho len v papierovej forme teraz on bude 3. len u dvoch vybavili všetko oni. Splnomocnenie môže byť len tak napísaný na papieri kde sa on podpíše? Ďíki
KEJKA
16.01.11,18:04
overené notárom, alebo na matrike.
Majka
16.01.11,19:17
Kejka, to su vsetko vyfaturovane sluzby do EU, na SR nema ziadnu odberatelsku fakturu cize ziadny prijem na SR, overovala to u auditora aj na DU. firma s.r.o. ma sidlo v tuzemsku ale poskytuje sluzby do EU /gefyzikalne vyskumy a projekty/ pre zahranicnych odberatelov, riadili sa §4 ods.9/ ... prijmy dosiahnute v tuzemsku.... tato firma nema v tuzemsku ziadny prijem, Kejka ako teda?
KEJKA
16.01.11,19:19
tak ak je miesto dodania v EU, nie v tuzemsku tak OK.
myslela som že sa tie služby riadia §15,16 a vchádzajú do obratu.
Majka
16.01.11,19:19
Kejka neregistrovali nas so spiatocnou platnostou, ze to sa nemoze, takze sme zaregistr. s datumom december 2010. Zajtra idem este volat nasej spravk.kt. ma nastarosti nasu firmu nech mi povie ako to mam urobit ci spolu za cely rok zhrnut v 4.Q alebo jednotlivo no desim sa tej pokuty.

Monikca C. ano splnocmocnenie nech ti daju a vybavis si to vsetko sama, je to fajn aj ja to tak mam.
Majka
16.01.11,19:22
tak ak je miesto dodania v EU, nie v tuzemsku tak OK.
myslela som že sa tie služby riadia §15,16 a vchádzajú do obratu.

Ano len do EU, oni takto podnikaju uz cca 5ty rok nikdy ziadnu sluzbu nedodali na SR takze co sa tyka dph neriesili a preto nam unikla aj tato povinnost registracie podla plat.zakona DPH od 1.1.2010.
knight
17.01.11,07:24
Zdravím poraďáci,
dnes mi prišla registračná karta "Osvedčenie o registrácii pre DPH - príjemca/dodávateľ sluzby z/do ineho členského štátu" - ako neplatca DPH (paragraf 7a). Prešiel som si skoro celú túto tému a stále mám nejaké otázky:

1. Registroval som podľa § 7a pretože budem dodávať služby do ČR (tvorba web stránok) - vystavím faktúru bez DPH, príjemca služby ju zdaní vo svojom štate, ja mám povinnosť každý štvrťrok (alebo mesiac, ak prekročím 100 000 Eur) podať súhrnný výkaz, nulový súhrnný výkaz nepodávam?

2. Budem prijímať tovar a služby z ČR (webhosting, domény, grafika,..). Dodávateľ musí byť v ČR zaregistrovaný pre DPH a faktúru mi vystaví bez DPH. Ja musím faktúru samozdaniť u nás na SR. Ako ju mám zdaniť, podám daňové priznanie? Kedy ho treba podať a aké tlačivo?
Ak mi vystavia faktúru s DPH (za tovar) mám žiadať opravnú bez DPH alebo ju zaplatím a nebudem nič zdaňovať?

Vďaka za odp.

prosím, môžete mi potvrdiť tieto otázky?
Majka
17.01.11,10:30
Knight, 1/ podavas Q. suhr.vykaz aj nulovy, na fakture musis uvadzat svoje IC DPH aj IC DPH tvojho odberatela, fa vystavujes bez uvadzania dph.
2/ Samozdanis znamena ze si zauctujes dph na vstupe aj vystupe
kattka.c
17.01.11,10:57
Knight, 1/ podavas Q. suhr.vykaz aj nulovy, na fakture musis uvadzat svoje IC DPH aj IC DPH tvojho odberatela, fa vystavujes bez uvadzania dph.
2/ Samozdanis znamena ze si zauctujes dph na vstupe aj vystupe




Z poucenia k vyplneniu suhrnneho vykazu:

Ak platiteľ dane v príslušnom kalendárnom mesiaci príp . kalendárnom štvrťroku nedodal tovar
z tuzemska do iného členského štátu , ani nepremiestnil tovar , ani nedodal tovar v rámci
trojstranného obchodu , ani nedodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte osobe , ktorá je
povinná platiť daň , súhrnný výkaz nepodáva .
Ak zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH nedodala
v príslušnom kalendárnom štvrťroku službu s miestom dodania v inom členskom štáte osobe , ktorá
je povinná platiť daň , súhrnný výkaz nepodáva .
nika.sum
17.01.11,11:04
Knight, 1/ podavas Q. suhr.vykaz aj nulovy, na fakture musis uvadzat svoje IC DPH aj IC DPH tvojho odberatela, fa vystavujes bez uvadzania dph.
2/ Samozdanis znamena ze si zauctujes dph na vstupe aj vystupe

Samozdanenie - DPH zaplati prijimatel sluzby a ten kto nadobudne tovar, sam si to dodani a odvedie DPH. Ak je platitel DPH (§4), tak potom si moze dan aj odpocitat.
nika.sum
17.01.11,11:19
Zdravím poraďáci,
dnes mi prišla registračná karta "Osvedčenie o registrácii pre DPH - príjemca/dodávateľ sluzby z/do ineho členského štátu" - ako neplatca DPH (paragraf 7a). Prešiel som si skoro celú túto tému a stále mám nejaké otázky:

1. Registroval som podľa § 7a pretože budem dodávať služby do ČR (tvorba web stránok) - vystavím faktúru bez DPH, príjemca služby ju zdaní vo svojom štate, ja mám povinnosť každý štvrťrok (alebo mesiac, ak prekročím 100 000 Eur) podať súhrnný výkaz, nulový súhrnný výkaz nepodávam?

2. Budem prijímať tovar a služby z ČR (webhosting, domény, grafika,..). Dodávateľ musí byť v ČR zaregistrovaný pre DPH a faktúru mi vystaví bez DPH. Ja musím faktúru samozdaniť u nás na SR. Ako ju mám zdaniť, podám daňové priznanie? Kedy ho treba podať a aké tlačivo?
Ak mi vystavia faktúru s DPH (za tovar) mám žiadať opravnú bez DPH alebo ju zaplatím a nebudem nič zdaňovať?

Vďaka za odp.

1. Ano, vy vystavite fakturu bez DPH a prijemca sluzby si to vo svojom state zdani. Na fakturu nezabudnite uviest IC DPH Vase aj prijemcovo a odvolavku na §, podla kt. sluzby zdanuje prijemca. Vy budete podavat suhrnny vykaz, sluzby nemaju obmedzenie 100000 EUR, takze staci kvartalne. Nulovy SV sa nepodava.
2. Ked budete objednavat sluzby a tovar, tak treba zadat dodavatelovi vase IC DPH, ak Vam aj napriek tomu vystavi fakturu s DPH, treba ziadat o opravu. Vy si potom fakturu zdanite, podate danove priznanie DPH a dan zaplatite. Nakolko ste registrovany podla §7a, nemate nárok na odpocet DPH z tych faktur. Kedy podat DP DPH a dan zaplatit:
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
......
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
......

Pozor vsak ak si objednate sluzby, kt. spadaju pod § 16, moze byt faktura spravne vystavena s DPH.
Majka
17.01.11,14:14
Mam podobny problem, co by ste robili v takom pripade ked sme sa tiez neregistrovali PRED DODANIM SLUZBY DO EU, cely rok 2010 cca 80 000 Eur, sa fakturovalo do EU neplatca DPH platcovi DPH v EU, 15.12.2010 sme sa sli dodatocne zaregistrovat podla §7a, ,mame aj registr.karticky a pristup na elektronicke zasielanie dokumentov, moja uvaha je teraz ako podat suhrnny vykaz do 20.1.2011 ? mam poslat za cely rok spolu to zahrnut v 4.Q.? alebo mam za kazdy Q. spravit samostatne Suhr.Vykaz? Desi ma pokuta .... Ako by ste to riesili? Mate s tym skusenost v okoli Vasich znamych kto sa dodatocne registroval...? dakujem.


Na DU mi povedali opravit registraciu so spatnym datumom k 1/2010 a podat spatne za kazdy Q. suhrnny vykaz cize v mojom pripade 3x331eurova pokuta ....
alebo na vlast.zodpovednost nehat registraciu v 12/2010, podat za 4.Q. celu sumu prijmov z r. 2010 a podat v case suhrnny vykaz, s tym ze ked mi pride dan.kontrola rozhodia mi to na obdobia kedy to malo byt podane v Q. a nasledne pokuta a penale patricne v casovom slede.
firma v EU tieto faktury kt. sme im vystavili riadne zdanila v casovom slede ako boli u nich prijate.
Kejka co by si robila na mojom mieste? Pripadne niekto iny, mate skusenosti? dakujem velmi pekne.
Tita
08.02.11,11:28
Ak by tvoj nákup mal presiahnuť 13941,45 € (snáď si tú sumu pamätám dobre); pred nákupom, ktorý by túto hranicu presiahol, musíš sa registrovať.
Je to z toho dôvodu, aby DPH ostala tam, kde je spotreba, čiže u nás.

ak môj nákup z členských štátov a tretích krajín nepresiahol za rok 2010 sumu 13 941,45€ a podobne to bude aj v roku 2011 nemusela som sa registrovať podľa 7a a posielať danové priznania a platiť dan z týchto služieb/tovarov?????
podľa par.82 zákona o dph takáto registrovana osoba môže požiadať o zrušenie registrácie??? Ale nerozumiem tomu...
linda991
17.02.11,13:22
Rozhodla som sa prenajať si www. stránku na internete. Spoločnosť, ktorá túto službu ponúka má svoju stránku písanú v slovenčine, ceny uvedené základ dane + DPH. Samozrejme, že ma ani nenapadlo, že ide o spoločnosť z Čiech, ktorá má pridelené IČ DPH iba CZ. To som zistila až z faktúry. Mala som sa pri objednávke tejto služby najprv registrovať podľa §7a? Službu som už zaplatila, samozrejme vystavili faktúru s DPH.
nika.sum
18.02.11,18:09
Ano mali ste sa registrovat, teda predpokladam, ze ste si to objednavali ako podnikatelka, nie ako FO-nepodnikatel. Aj ked ste firme neudali IC DPH a ona Vam vystavila fa s DPH Vas neusetri povinnosti od zaplatenia DPH aj na Slovensku. Treba sa ist rychlo zaregistrovat, podat DP DPH a zaplatit DPH, ak mate fakturu z februara tak to stihate.
EMILY04
19.02.11,21:41
Ahoj môžem poprosiť o radu? Slovenská s.r.o. platca DPH vykonáva práce v CZ, ide o stavebné práce bez dodania tovaru. Ak som pochopila majiteľa firmy správne, sú to práce na bytovom komplexe v CZ a fakturovať sa bude iba práca.
Moja otázka je. Keďže slovenský dodávateľ a aj CZ odberateľ sú platcovia DPH (každý vo svojom štáte) faktúry vystavujú bez DPH a ide o samozdanenie. Ako je to potom so súhrným výkazom, je povinnosť ho vystavovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu.
nika.sum
20.02.11,07:21
Ahoj môžem poprosiť o radu? Slovenská s.r.o. platca DPH vykonáva práce v CZ, ide o stavebné práce bez dodania tovaru. Ak som pochopila majiteľa firmy správne, sú to práce na bytovom komplexe v CZ a fakturovať sa bude iba práca.
Moja otázka je. Keďže slovenský dodávateľ a aj CZ odberateľ sú platcovia DPH (každý vo svojom štáte) faktúry vystavujú bez DPH a ide o samozdanenie. Ako je to potom so súhrným výkazom, je povinnosť ho vystavovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu.

prace na nehnutelnosti sa riadia § 16, miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza, cize v tomto pripade CZ. dodavatel vystavi fakturu bez DPH, odberatel ju samozdani (ide o prenos danovej povinnosti §69 odst.2, to iste plati pod nejakym § aj v CZ) a sluzba nejde do suhrnneho vykazu (lebo je to §16)
renča123
22.02.11,09:33
Ahojte, môžete mi poradiť? Neplatiteľ DPH - FO, faktúruje do Rakúska za dizajnérske služby na rôznych výrobkoch - navrhuje vzhľad áut, šperkov ap., bytový dizajn - na zákazku navrhol zariadenie, aranžuje priestory pre výstavy, veľtrhy.
Môže ísť o služby podľa § 16, ods. 3 a teda nemá povinnosť registrovať sa podľa § 7a ani podávať súhrnný výkaz? Chápem správne?
Tita
23.02.11,19:03
ak môj nákup z členských štátov a tretích krajín nepresiahol za rok 2010 sumu 13 941,45€ a podobne to bude aj v roku 2011 nemusela som sa registrovať podľa 7a a posielať danové priznania a platiť dan z týchto služieb/tovarov?????
podľa par.82 zákona o dph takáto registrovana osoba môže požiadať o zrušenie registrácie??? Ale nerozumiem tomu...

Viete mi to prosím niekto vysvetliť polopate?? Registrovať sa na platcu DPH podľa par.7a sa musíme až po presiahnutí príjmu zo zahraničia 13.941,45€ ????
alebo hneď pred prvou prijatou fakturkou???
KEJKA
23.02.11,19:12
§7a je pre služby a registrácia je pred prvou faktúrou.
§7 je na tovar, registruje sa pred prvým presiahnutím uvedenej hranice.
zrušenie registrácie som ešte neriešila.
Tita
23.02.11,19:37
§7a je pre služby a registrácia je pred prvou faktúrou.
§7 je na tovar, registruje sa pred prvým presiahnutím uvedenej hranice.
zrušenie registrácie som ešte neriešila.

Ahaaaaaaaa, aké jednoduché, mám sa ešte čo učiť. Veľmi pekne ďakujem Kejka:) škoda, že neviem bodovať! Zaslúžiš si odo mňa nejeden :rolleyes:
zdendo
24.02.11,07:39
Ja som tu nejako stale nepochopil, ci sa musi registrovat len ten, kto sluzby a tovar VYVAZA.
Je povinnost registrovat sa pri DOVOZE tovaru

Je povinnost registrovat sa v pripade NAKUPU sluzieb v zahranici?

Mam tiez zaplateny prenajom hostingu u CZ firmy-fakturuju mi to s DPH.

Nakupujem tovar z Anglicka a tiez mi fakturuju s DPH.
Teraz mi vytvaraju web stranku v CZ. Su neplatci DPH takze mi budu fakturovat bez DPH.
Musim sa registrovat?
Tita
24.02.11,08:17
Ja som tu nejako stale nepochopil, ci sa musi registrovat len ten, kto sluzby a tovar VYVAZA.
Je povinnost registrovat sa pri DOVOZE tovaru

Je povinnost registrovat sa v pripade NAKUPU sluzieb v zahranici?

Mam tiez zaplateny prenajom hostingu u CZ firmy-fakturuju mi to s DPH.

Nakupujem tovar z Anglicka a tiez mi fakturuju s DPH.
Teraz mi vytvaraju web stranku v CZ. Su neplatci DPH takze mi budu fakturovat bez DPH.
Musim sa registrovat?

My napr. nie sme platca DPH a len nakupujeme službu z členských štátov (nepredávame) a boli sme povinní sa registrovať ako platca podla par 7a, teda robím danove priznanie kde udávam len prijate sluzby z clenskych statov.Tie nam fakturuju bez DPH, my ho vyratame a odvedieme danovemu uradu.
Podla mna maš povinnost registravať sa od 1.1.2011 podla par.7a, podobne ako my, ak nakupuješ službu z CR. Len nechápem prečo ti fakturuju s DPH.
Opravte ma ak sa mýlim.
nika.sum
24.02.11,13:11
Ja som tu nejako stale nepochopil, ci sa musi registrovat len ten, kto sluzby a tovar VYVAZA.
Je povinnost registrovat sa pri DOVOZE tovaru

Je povinnost registrovat sa v pripade NAKUPU sluzieb v zahranici?

Mam tiez zaplateny prenajom hostingu u CZ firmy-fakturuju mi to s DPH.

Nakupujem tovar z Anglicka a tiez mi fakturuju s DPH.
Teraz mi vytvaraju web stranku v CZ. Su neplatci DPH takze mi budu fakturovat bez DPH.
Musim sa registrovat?

Pri nadobudnuti tovaru z EU je povinnost sa registrovat este pred nadobudnutim tovaru, ktorym celkova hodnota tovaru bez dane nadobudnuteho z IČŠ dosiahne v kalendarnom roku 13.941,45 EUR.

Podla § 7a mate povinnost sa registrovat este pred prijatím alebo poskytnutím sluzby z/do IČŠ podla § 15 odst. 1 - kam patri podla mna aj sluzby hostingu.
Co sa tyka sluzieb plati to od 1.1.2010, takze ked ste tie sluzby prijimali uz v r. 2010 mali ste sa registrovat, dodavatelovi poskytnut IC DPH, kt. by vam pridelil DU. Dodavatel by vam fakturoval bez DPH a vy by ste na Slovensku podal DP DPH a aj DPH zaplatil.
nika.sum
24.02.11,13:13
My napr. nie sme platca DPH a len nakupujeme službu z členských štátov (nepredávame) a boli sme povinní sa registrovať ako platca podla par 7a, teda robím danove priznanie kde udávam len prijate sluzby z clenskych statov.Tie nam fakturuju bez DPH, my ho vyratame a odvedieme danovemu uradu.
Podla mna maš povinnost registravať sa od 1.1.2011 podla par.7a, podobne ako my, ak nakupuješ službu z CR. Len nechápem prečo ti fakturuju s DPH.
Opravte ma ak sa mýlim.

Zakon plati od 1.1.2010 nie 2011. A preto mu fakturuju s DPH lebo neposkytol dodavatelovi IC DPH, to je spravne. Ale tym mu vsak nezanika povinnost platit DPH z takto prijatych sluzieb na Slovensku.
Tita
24.02.11,21:34
Jáááj ospravedlňujem sa, myslela som 2010 a napísala 2011, neuvedomila som si že už prešiel rok!! Pamätám si tie chaosy, ako by to bolo včera..
Vdaka.
jaanna
28.02.11,18:17
Ešte poprosím slovenský podnikateľ neplatca DPH robí práce na nehnuteľnosti v ČR, aké mu plynú povinnosti z pohľadu zákona o DPH?
nika.sum
28.02.11,20:02
Ešte poprosím slovenský podnikateľ neplatca DPH robí práce na nehnuteľnosti v ČR, aké mu plynú povinnosti z pohľadu zákona o DPH?

Nezaskodilo by Vam keby ste si precitali aspon tuto temu, bolo to tu mnohokrat rozoberane.
napr. http://www.porada.sk/1617013-post379.html
est
02.03.11,13:11
Môj klient, slovák so sídlom v SR, neplátca DPH fyzicky robí službu (oprava letadiel) v Rusku (nie EU), fakturuje firme v Litve (EU). Má povinnosť sa registrovať na DPH a podávať súhrnné výkazy? Podala som odborný dopyt na drsr, ale stále mi odpovedajú vyhýbavo (že ak má sídlo v treťom štáte, tak nemusí...) a šalamúnsky (vraj je môj dopyt príliš nekonkrétny), na Daňovom úrade mi povedali, že nevedia, že to mám sama posúdiť, či áno, či nie a ak to neviem posúdiť, mám si zaplatiť daňového poradcu...
nika.sum
02.03.11,15:48
Môj klient, slovák so sídlom v SR, neplátca DPH fyzicky robí službu (oprava letadiel) v Rusku (nie EU), fakturuje firme v Litve (EU). Má povinnosť sa registrovať na DPH a podávať súhrnné výkazy? Podala som odborný dopyt na drsr, ale stále mi odpovedajú vyhýbavo (že ak má sídlo v treťom štáte, tak nemusí...) a šalamúnsky (vraj je môj dopyt príliš nekonkrétny), na Daňovom úrade mi povedali, že nevedia, že to mám sama posúdiť, či áno, či nie a ak to neviem posúdiť, mám si zaplatiť daňového poradcu...

Prace na hnutelnom hmotnom majetku (co lietadlo je si myslim) - miesto dodania pre nezdanitelnu osobu je tam, kde sa fyzicky vykonavaju §16 odst.9, pre zdanitelnu osobu (co je vas pripad) plati § 15 odst.1. A kedze firma z Litvy je vramci EU, Vas klient ma povinnost sa registrovat podla §7a a podavat SV.
Siuzi
07.03.11,08:42
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať, môže s.r.o. neplátca DPH vystaviť faktúru za servis počítačov na firmu evidovanú v ČR tiež neplátci DPH - nie je mi jasné, či sa pri takejto službe neprenáša daňová povinnosť, alebo nie je povinnosť registrácie podľa §7a.
nika.sum
07.03.11,09:32
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať, môže s.r.o. neplátca DPH vystaviť faktúru za servis počítačov na firmu evidovanú v ČR tiež neplátci DPH - nie je mi jasné, či sa pri takejto službe neprenáša daňová povinnosť, alebo nie je povinnosť registrácie podľa §7a.


Podla mojho nazoru by sa mala ceska firma zaregistrovat v cechach neviem aky je to u nich §, ale ten co u nas je §7a a slovenska firma by sa mala u nas registrovat podla §7.Slovenska firma by podavala suhrnny vykaz, ceska firma by dan zaplatila v CR.
KlaudiaKK
09.03.11,13:13
Dobrý deň, klient poskytuje spoločnosti so sídlom v Anglicku služby - spostredkovanie - služby vykonáva po celej Európe . V Anglicku má zmluvu ktorou je menovaný do funkcie sprostredkovateľa ale zmluva je na jeho IČO-FO a plynie mu z toho paušálna odmena cca 3000 eur mesačne. To mu posielajú na jeho účet v SR. Všetky výdavky spojené s pracovnými cestami mu preplácajú a keď má niečo mimo toho napr. použitie vlastného telefónu - na to im dá ako keby vyučtovanie - a to mu preplatia zvlášť na jeho účet v SR. Chodí si takto po svete a má nejaké náklady napr. občerstvenie v ČR, Maďarsku, Chorvátsku, Nemecku, Francúzku poprípade ubytovanie, PHM alebo napr. kopírovanie nejakých dokladov - čo si uplatňuje v nákladoch svojej firmy FO v SR. Otázka znie - má sa registrovať alebo nie, a ako ? V podstate má zmluvný vzťah, kde je jeho FO firma s IČO menovaná do uvedenej funkcie (podľa ofic.prekladu anglickej zmluvy) a je podradená managerovi firmy v Anglicku. Klient FO si podáva vlastné daňové priznanie B z týchto príjmov tu v SR kde si aj platí svoje soc.a zdrav.poistenie. Tak ako s registráciou DPH ?
nika.sum
12.03.11,12:30
Dobrý deň, klient poskytuje spoločnosti so sídlom v Anglicku služby - spostredkovanie - služby vykonáva po celej Európe . V Anglicku má zmluvu ktorou je menovaný do funkcie sprostredkovateľa ale zmluva je na jeho IČO-FO a plynie mu z toho paušálna odmena cca 3000 eur mesačne. To mu posielajú na jeho účet v SR. Všetky výdavky spojené s pracovnými cestami mu preplácajú a keď má niečo mimo toho napr. použitie vlastného telefónu - na to im dá ako keby vyučtovanie - a to mu preplatia zvlášť na jeho účet v SR. Chodí si takto po svete a má nejaké náklady napr. občerstvenie v ČR, Maďarsku, Chorvátsku, Nemecku, Francúzku poprípade ubytovanie, PHM alebo napr. kopírovanie nejakých dokladov - čo si uplatňuje v nákladoch svojej firmy FO v SR. Otázka znie - má sa registrovať alebo nie, a ako ? V podstate má zmluvný vzťah, kde je jeho FO firma s IČO menovaná do uvedenej funkcie (podľa ofic.prekladu anglickej zmluvy) a je podradená managerovi firmy v Anglicku. Klient FO si podáva vlastné daňové priznanie B z týchto príjmov tu v SR kde si aj platí svoje soc.a zdrav.poistenie. Tak ako s registráciou DPH ?

Ja si myslim, ze by sa mal registrovat. Ja mam zo skolenia poznamku: miesto dodania sprostredkovatelskych sluzieb pre zdanitelnu osobu podla § 15 odst.1. (Pre nezdanitelnu by to bolo miesto podkladovej transakcie). Takze podla mojho nazoru klient by sa mal registrovat podla § 7a a podavat suhrnny vykaz.
KlaudiaKK
12.03.11,14:47
Ďakujem, bude "rád" keď mu to oznámim . . . lebo to už logicky o 1. januára nestihol . . . :(
nika.sum
12.03.11,16:06
Ďakujem, bude "rád" keď mu to oznámim . . . lebo to už logicky o 1. januára nestihol . . . :(

Ked len tento rok, to asi nie je az take tragicke. SV mu staci podavat kvartalne, len sa musi rychlo zaregistrovat.
knight
14.03.11,15:39
Dobrý deň,
som zaregistrovaný podľa 7a, neplatiteľ DPH. Minulý mesiac (február) som prijal službu z ČR, bola mi vystavená faktúra bez DPH a ja ju musím samozdaniť do 25.3. Mám pravdu?
Chcem si potvrdiť, či mám správne vyplnené DP. Teda do 11 riadka naíšem faktúrovanú sumu za službu do 12 riadka vypočítam DPH, 19, 28, 33 riadok je vypočítaná DPH, ktorú uhradím.
Prosím Vás, je to správne? Vďaka.
nika.sum
14.03.11,15:51
Dobrý deň,
som zaregistrovaný podľa 7a, neplatiteľ DPH. Minulý mesiac (február) som prijal službu z ČR, bola mi vystavená faktúra bez DPH a ja ju musím samozdaniť do 25.3. Mám pravdu?
Chcem si potvrdiť, či mám správne vyplnené DP. Teda do 11 riadka naíšem faktúrovanú sumu za službu do 12 riadka vypočítam DPH, 19, 28, 33 riadok je vypočítaná DPH, ktorú uhradím.
Prosím Vás, je to správne? Vďaka.

Ano mate pravdu a v DP nezabudnite zakrtnut osobu registrovanu pre dan.:)
knight
14.03.11,16:21
Ano mate pravdu a v DP nezabudnite zakrtnut osobu registrovanu pre dan.:)
Vďaka:)
jess
14.03.11,16:42
Neplatiteľ dph prijal službu z Česka od neplatiteľa dph. Ja ako neplatiteľ dph mám nejakú povinnosť ?
KEJKA
14.03.11,16:49
príspevok 424-425 si čítala?
jess
14.03.11,16:53
Ale vystavovateľ fa v Čechách NIE je platiteľ dph.
nika.sum
14.03.11,17:16
Neplatiteľ dph prijal službu z Česka od neplatiteľa dph. Ja ako neplatiteľ dph mám nejakú povinnosť ?

podla toho o aku sluzbu ide. Ak je to sluzba podla § 15 odst. 1, tak neplatitel v Cechach sa musi zaregistrovat (na to maju svoj paragraf) a tiez sa musi zaregistrovat neplatitel v SR podla §7a. Neplatitel registrovany v CZ bude podavat suhrnny vykaz a neplatitel v SR bude podavat DP za ten mesiac kedy sluzbu prijme a zaplati DPH.
jess
14.03.11,17:29
Ide o predaj šablóny do e-shopu, resp. aj o prístup na stiahnutie určitých súborov z webu tohto živnostníka.
nika.sum
15.03.11,13:25
Ide o predaj šablóny do e-shopu, resp. aj o prístup na stiahnutie určitých súborov z webu tohto živnostníka.

Tomu velmi nerozumiem o co ide. Ale su to asi nehmotne sluzby - elektronicky dodane (ak to chapem dobre) a tie pre zdanitelnu osobu sa posudzuju podla § 15 odst.1
šromo
20.03.11,19:00
Ahoj,
viete mi poradiť, či slovenská sro/neplatca DPH/ má povinnosť zaregistrivať sa podľa § 7a, ak plánuje do Francúzska dodávať svojich zamestnancov na vykonávanie strážnej služby ? Ja by som sa priklonila k názoru, že áno.
Vďaka
knight
21.03.11,13:05
Dobrý deň,
som zaregistrovaný podľa 7a, neplatiteľ DPH. Minulý mesiac (február) som prijal službu z ČR, bola mi vystavená faktúra bez DPH a ja ju musím samozdaniť do 25.3. Mám pravdu?
Chcem si potvrdiť, či mám správne vyplnené DP. Teda do 11 riadka naíšem faktúrovanú sumu za službu do 12 riadka vypočítam DPH, 19, 28, 33 riadok je vypočítaná DPH, ktorú uhradím.
Prosím Vás, je to správne? Vďaka.

Ešte jedna začiatočnícka otázka, musím podať daňové priznanie elektronicky alebo ho môžem poslať poštou? Lebo mi robia problémy tie certifikáty..
A na aké číslo účtu zaplatím DPH?

Vďaka
KEJKA
21.03.11,17:01
Ešte jedna začiatočnícka otázka, musím podať daňové priznanie elektronicky alebo ho môžem poslať poštou? Lebo mi robia problémy tie certifikáty..
A na aké číslo účtu zaplatím DPH?
Vďaka
povinne sa podávajú len Súhrnné výkazy, to sa ťa v tomto prípade netýka.
Môžeš poslať poštou.
účet si zistíš na www.drsr.sk, vpravo budeš mať voľbu "účty štátnych príjmov", klikneš, vyberieš región, DU, daň - zvolíš DPH a vyhľadať. Ono ti to presne vypíše č. účtu, lebo sú rôzne.
ked si nedáš do profilu iné, len SK, tak viac čakať nemôžeš.
Zoltán Kovács
21.03.11,17:15
Nechcem zakladať novú tému, preto sa pýtam tu.

Klient má možnosť pracovať pre spoločnosť so sídlom v HU. Ide o prekladateľské práce. (Neviem, či odberateľ je registrovaný vo svojom štáte za platiteľa DPH).
Poskytnutá služba má elektronickú formu. (Mailom dostane text na preklad, preloží a pošle späť).

Vzniká povinnosť môjmu klientovi nejakou formou sa registrovať za platiteľa DPH?
Ďakujem za reakcie.
nika.sum
21.03.11,18:19
Nechcem zakladať novú tému, preto sa pýtam tu.

Klient má možnosť pracovať pre spoločnosť so sídlom v HU. Ide o prekladateľské práce. (Neviem, či odberateľ je registrovaný vo svojom štáte za platiteľa DPH).
Poskytnutá služba má elektronickú formu. (Mailom dostane text na preklad, preloží a pošle späť).

Vzniká povinnosť môjmu klientovi nejakou formou sa registrovať za platiteľa DPH?
Ďakujem za reakcie.

Prekladatelske sluzby podla par.16 odst.17 sa riadia podla odst.16, kde sa riesi ak su sluzby dodane inej ako ZO. Ak su dodane ZO, tak by sa mali riadit podla par.15 odst.1 a ak to tak je tak by sa mal tvoj klient zaregistrovat podla par. 7a a podavat SV). Mal by ziadat od odberatela IC DPH. Ak sa mylim, dufam ze ma niekto opravi.
Kája.
21.03.11,18:22
Ak služby dodáva zdanitelnej osobe a nie je platiteľom DPH má povinnosť registrácie podľa § 7a, nakoľko sa jedná o služby podľa § 15 a miesto dodania je tam kde má zdaniteľná osoba sídlo alebo miesto podnikania.
Zoltán Kovács
22.03.11,06:40
Veľmi pekne ďakujem. Tušil som, že to bude §7a. No klienta nepoteším.....
knight
22.03.11,11:13
povinne sa podávajú len Súhrnné výkazy, to sa ťa v tomto prípade netýka.
Môžeš poslať poštou.
účet si zistíš na www.drsr.sk, vpravo budeš mať voľbu "účty štátnych príjmov", klikneš, vyberieš región, DU, daň - zvolíš DPH a vyhľadať. Ono ti to presne vypíše č. účtu, lebo sú rôzne.
ked si nedáš do profilu iné, len SK, tak viac čakať nemôžeš.

Vďaka, našiel som si číslo účtu, ako konštantný symbol uvediem 1144 a variabilný symbol moje DIČ?
nika.sum
25.03.11,18:43
Ahoj prosim nemate niekto stiahnuty formular s drsr.sk Ziadost o registraciu podla § 7a. Surne by som to potrebovala, ale zial stranka je teraz nedostupna kvoli pravidelnej udrzbe a neviem kedy ju pustia, cez vikend by som ju potrebavala dat jednemu klientovi.
oriana
25.03.11,20:53
nika.sum
26.03.11,06:15
nika:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/zoregto.pdf

ziadost mi zobrazi, aj ked web nefunguje.

alebo tu na porade:
http://www.porada.sk/1252011-post88.html


Dakujem Ti velmi pekne, uz mi asi z toho sibe, mna hodilo na tie eDane a tam som nasla len DP DPH, PO a FO. A na porade som to hladala medzi dokumentami. Dakujem 100krat.
oriana
26.03.11,08:14
nika, mala som ulozene tie linky. vsimla som si, ze aj ked sa robi udrzba na webe drsr, ked mam ulozeny link, vie mi nacitat nejake tie tlaciva. tiez ma to hodilo na edane. :) malo by to ist najst aj cez "fulltext" cez vyhladavac. som rada, ze pomohlo.
nika.sum
26.03.11,08:50
ja mam poslednu dobu pocit, ze ta stranka je v poslednej dobe viac v rezime udrzba ako funkcna. Alebo mam na to smolu.
nika.sum
29.03.11,14:41
Ahoj, mate niekto skusenost: Firma platitel DPH poziadala o zrusenie registracie platitela DPH (§4). Ale potrebovala by zostat registrovana podla § 7a nakolko dodava sluzby podla § 15 odst.1. Poslednym zdanovacim obdobim je 1Q/2011. Teraz staci vyplnit formular na registraciu podla § 7a? Ja som za nich podavala SV, mam z DU spisanu dohodu (cize bez ZEP), bude treba nieco na dohode menit?
KEJKA
29.03.11,16:10
podľa mňa áno, podať žiadosť.
nika.sum
29.03.11,17:55
podľa mňa áno, podať žiadosť.

Skusim v piatok alebo v pondelok zavolat na DU. Dufam, ze nebudem musiet spisovat uz ziadnu dohodu kvoli SV, ze ta stara bude platit. A tiez si myslim, ze ziadost na registraciu bude treba dat.:)
xiastro
29.03.11,19:48
Dufam, ze nebudem musiet spisovat uz ziadnu dohodu kvoli SV, ze ta stara bude platit.

ak sa nemylim, tak dohoda sa vztahuje na danovy subjekt a nie na dovod jeho registracie na ucely DPH.
nika.sum
04.04.11,15:22
Ahoj, ako je to ak firma prijala fakturu za sluzbu z firmy z tretich krajin. Posudzuje sa miesto dodania podla § 15 alebo §16 a ak je podla druhu sluzby miesto dodania v tuzemsku, tak aj z takejto faktury ma firma danovu povinnost DPH na Slovensku?
kattka.c
05.04.11,07:11
Ahoj, ako je to ak firma prijala fakturu za sluzbu z firmy z tretich krajin. Posudzuje sa miesto dodania podla § 15 alebo §16 a ak je podla druhu sluzby miesto dodania v tuzemsku, tak aj z takejto faktury ma firma danovu povinnost DPH na Slovensku?


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Registrácia pre daň zdaniteľnej osoby, ktorá doteraz nemala pridelené IČ DPH, sa podľa § 7a ods. 1 zákona o DPH, vykoná pred prijatím služby, ak služba má byť prijatá od poskytovateľa usadeného v inom členskom štáte; miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku a príjemca služby je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH.
To znamená, ak si takúto službu objedná zdaniteľná osoba u dodávateľa z tretieho štátu, potom tuzemská zdaniteľná osoba sa nemusí registrovať pre daň podľa § 7a zákona o DPH, avšak podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH je povinná platiť daň (tzv. samozdaniť) pri službe dodanej zahraničnou osobou z tretieho štátu. Podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH podá daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatí daň.
Podľa § 80 ods. 3 zákona o DPH aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH za každý kalendárny štvrťrok, ak dodá službu do iného členského štátu, pri ktorej je miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a povinnosť platiť daň z dodania služby má príjemca služby.
To znamená, že súhrnný výkaz zdaniteľná osoba nepodáva v prípade, ak dodáva len služby do tretieho štátu napr. do Švajčiarska.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,

chcela by som sa opytat ci sa je potrebne registrovat podla paragrafu 7a,
pokial prijmam sluzbu zo Svajciarska.

Takiez sa chcem opytat ci sa sluzby dodane do Svajciarska uvadzaju v Suhrnnom vykaze.

Dakujem
nika.sum
05.04.11,14:56
Tak je to tak ako som klientovi povedala. Nebude velmi nadseny
sjuzn
19.04.11,17:07
Moji milí poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať, či začínajúca SZČO, ktorá bude poskytovať služby - teda bude vykonávať prípravné práce pri zateplovaní budov v Českej republike má povinnosť zaregistrovať sa pre zasielanie súhrnných výkazov
+ IČ DPH.....ďakujem Vám pekne za odpovede
nika.sum
21.04.11,20:23
Moji milí poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať, či začínajúca SZČO, ktorá bude poskytovať služby - teda bude vykonávať prípravné práce pri zateplovaní budov v Českej republike má povinnosť zaregistrovať sa pre zasielanie súhrnných výkazov
+ IČ DPH.....ďakujem Vám pekne za odpovede

Co sa tyka SV nebude mat povinnost, pretoze prace na nehnutelnosti sa posudzuju podla § 16 odst. 1 - miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza, takze povinnost registrovat sa podla § 7a nie je. Ale kedze DPH by mala byt odvedena do rozpoctu CZ, mal by sa dat urobit prenos danovej povinnosti (u nas je to § 69 odst. 2) treba zistit podla akeho § je to v Ceskej republike.
sjuzn
23.04.11,18:58
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a keď nebude platcom DPH tak by bolo potom všetko o.k.????.....ďakujeeemmm
nika.sum
24.04.11,03:51
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a keď nebude platcom DPH tak by bolo potom všetko o.k.????.....ďakujeeemmm

toto je cast prispevku z porady (ja to mam uz stiahnute v PC)


- podľa §73, ods.2h) treba na faktúru pri dodaní služby do EÚ uviesť:

- podľa čl. 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) až 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) smernice Rady 2006/112/ES z 28. 11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
ivkň
26.04.11,04:20
Dobré ránko,

chcela by som sa spýtať. Česká firmy platiteľ DPH si u nás objednala technickú pomoc- tlakovú skúštku zariadenia. Ale túto službu sme v skutočnosti vykonali u firmy na slovensku, tiež platiteľ DPH. Ja mám teraz vyhotoviť faktúru firme do ČR (my sme platiteľmi DPH na SVK v ČR nie sme registrovaní- zatiaľ nebol dôvod, aspoň si to myslím). Ale neviem či tam tú DPH dať alebo je to oslobodené podľa § 69. Mám stale chaos s tým určením miesta dodania. Lebo objednávateľ je ČR ale reálne sa tá služba vykonala u firmy v SR. Prosim veľmi pekne pomôžte mi z tohto problému. Ďakujem.
ivkň
26.04.11,05:51
prosím neporadí mi niekto??
nika.sum
26.04.11,11:59
Dobré ránko,

chcela by som sa spýtať. Česká firmy platiteľ DPH si u nás objednala technickú pomoc- tlakovú skúštku zariadenia. Ale túto službu sme v skutočnosti vykonali u firmy na slovensku, tiež platiteľ DPH. Ja mám teraz vyhotoviť faktúru firme do ČR (my sme platiteľmi DPH na SVK v ČR nie sme registrovaní- zatiaľ nebol dôvod, aspoň si to myslím). Ale neviem či tam tú DPH dať alebo je to oslobodené podľa § 69. Mám stale chaos s tým určením miesta dodania. Lebo objednávateľ je ČR ale reálne sa tá služba vykonala u firmy v SR. Prosim veľmi pekne pomôžte mi z tohto problému. Ďakujem.


Tlakova skuska zariadenia - Ak som to spravne pochopila ide o prace na hnutelnom hmotnom majetku a tie ak sa vykonavaju pre zdanitelnu osobu sa posudzuju podla § 15 odst. 1, cize miesto dodania je tam kde je usadeny prijemca sluzby. Takze vy vystavíte fakturu bez DPH a sluzbu uvediete v suhrnnom vykaze.
Polly404
29.04.11,07:22
Prosím Vás, poraďte, mám z toho guláš. a) Ak sa slovenský živnostník zaregistruje na DPH podľa §7a dodá službu do Čiech, musí podať súhrnný výkaz. A musí podať aj DPH priznanie? Ak áno, tak zaklikne Osoba povinná podať DP podľa §78 ods. 3,4 a 9 zákona? A musí pravidelne podávať nulové DP, ak neobchoduje ďalej s EÚ? b) Ak ten istý živnostník prijme službu z Čiech, ktorá sa zdaňuje v SR, tak musí podať mesačné DP a odviesť z tejto služby DPH?
KEJKA
29.04.11,08:00
Prosím Vás, poraďte, mám z toho guláš. a) Ak sa slovenský živnostník zaregistruje na DPH podľa §7a dodá službu do Čiech, musí podať súhrnný výkaz. ....áno
A musí podať aj DPH priznanie? Ak áno, tak zaklikne Osoba povinná podať DP podľa §78 ods. 3,4 a 9 zákona?
A musí pravidelne podávať nulové DP, ak neobchoduje ďalej s EÚ? ...nie
b) Ak ten istý živnostník prijme službu z Čiech, ktorá sa zdaňuje v SR, tak musí podať mesačné DP a odviesť z tejto služby DPH? áno
nika.sum
02.05.11,08:39
Ahoj, ako postupovat, ked neplatitel DPH poskytne sluzbu do IČŠ, ale odberatel mu poskytne IC DPH, ktore pri kontrole na strankach DU je neplatne? Ako by to bolo ak skutocne odberatel nie je vo svojom state registrovany? Ak je dodavatel platitel tak nie je problem, vystavi fakturu s DPH, ale ak nie je platitel?

Pretoze mi to dost ponahlalo, volala som aj na DU. A dostala som odpoved, ze ak je odberatel ZO treba z neho nejako dostat cislo DPH a ak nahodou nie je registrovany, tak ho k tomu donutit (co sa lahko povie). Ako neplatitel DPH nemoze ani NZO ani ZO, ktora neposkytne IC DPH platne, vystavit fakturu so slovenskou DPH, co by ako platitel mohol urobit. A pri nepodani SV by dodavatelovi hrozila pokuta aj napriek tomu, ze za to vobec nemoze.
jeso
02.05.11,09:01
Ahoj, ako postupovat, ked neplatitel DPH poskytne sluzbu do IČŠ, ale odberatel mu poskytne IC DPH, ktore pri kontrole na strankach DU je neplatne? Ako by to bolo ak skutocne odberatel nie je vo svojom state registrovany? Ak je dodavatel platitel tak nie je problem, vystavi fakturu s DPH, ale ak nie je platitel?

Pretoze mi to dost ponahlalo, volala som aj na DU. A dostala som odpoved, ze ak je odberatel ZO treba z neho nejako dostat cislo DPH a ak nahodou nie je registrovany, tak ho k tomu donutit (co sa lahko povie). Ako neplatitel DPH nemoze ani NZO ani ZO, ktora neposkytne IC DPH platne, vystavit fakturu so slovenskou DPH, co by ako platitel mohol urobit. A pri nepodani SV by dodavatelovi hrozila pokuta aj napriek tomu, ze za to vobec nemoze.

Monika skús...možno pomôže
Merilin
21.03.12,13:04
chcem sa opytat, co sa moze stat, ak za poslednych 12 mesicov mal zivnostik prijem 50 500 € a neprihlasil sa na danovom urade. (zabudol, nechcel, nevedel,...) Ake su sankcie?
nika.sum
21.03.12,13:36
chcem sa opytat, co sa moze stat, ak za poslednych 12 mesicov mal zivnostik prijem 50 500 € a neprihlasil sa na danovom urade. (zabudol, nechcel, nevedel,...) Ake su sankcie?

A kedy prekrocil hranicu 49790? povinnost je sa prihlasit do 20-teho nasledujuceho mesiaca kedy tu hranicu prekrocil. Ak ste po lehote, treba sa ist hned registrovat...
knight
11.04.12,18:11
Zdravím vás,
potrebujem poradiť, som SZČO registrovaný podľa §7a, doteraz som mal len faktúry za služby, ktoré boli bez DPH. Podal som daňové priznanie a zaplatil DPH.
Tento mesiac mám faktúry aj za tovar, sú bez DPH, takže ich budem musieť tiež zdaniť. Môže mi prosím niekto poradiť, do ktorých riadkov v daňovom priznaní to mám zapísať?
Druhá otázočka sa týka súhrnného výpisu, idú do SV aj faktúry, ktoré boli vystavené v kvartáli ale neboli ešte uhradené?
Vďaka za odpovede
Dana1
11.04.12,19:00
1. pôjde to do riadkov 7,8
2. áno
knight
11.04.12,20:30
Ďakujem pekne, takže ako klasický platca DPH, len s tým rozdielom, že nemám nárok na odpočet, však?
Dana1
12.04.12,03:49
áno
chudaska
11.06.12,11:20
dnes mi volal podnikatel, neplatca DPH -je to architekt, statik..ide robit nejake sluzby statika pre firmu,ktora hlavna pobocka je v Nemecku,ale maju tu prevadzku, slovenske ICO, DIC....poskytuje sluzby pre tuto slovensku firmu -fakturuje to na Slovensku, aj nehnutelnost je na Slovensku,,,,len uhradu mu vraj pride z Nemecka!! Pytal sa ma,ci nemusi byt platcaDPH, podla mna ked je stavba v SR, tak nie...neviem,preco mu pride uhrada z Nemecka! Neopomenula som nieco? Nerada by som mu zle poradila...vdaka za reakcie
KEJKA
11.06.12,11:50
neopomenula. Platba z Nemecka - to je divné, možno tam majú účet, alebo nevysporiadané vzťahy v rámci holdingu.
Ale pôvod platby nie je v tomto prípade rozhodujúci.
chudaska
11.06.12,11:53
to som mu povedala aj ja,ze to uz je ich problem,ale nemusi sa hlasit na DU ako platca a to ho hlavne zaujimalo. Vdaka
1234
11.06.12,12:02
Dobrý deň - sme neplatcovia DPH a jeden náš lekár sa zúčastní najskôr školenia v Čechách, potom v Chorvátsku. Máme povinnosť registrovať sa pre DPH pred prijatím služby?
1234
12.06.12,07:22
môžem poprosiť o radu na predchádzajúci príspevok?
SilMar Group
12.06.12,07:29
Dobrý deň - sme neplatcovia DPH a jeden náš lekár sa zúčastní najskôr školenia v Čechách, potom v Chorvátsku. Máme povinnosť registrovať sa pre DPH pred prijatím služby?

Na správnu odpoveď nie je dosť informácií. Je potrebné presne identifikovať, či sa jedná len o vstup na verejne poriadané školenie, pri ktorom je miesto dodania určené podľa §16/3 - tam, kde sa podujatie uskutočňuje a v tom prípade by Vám mali fakturovať službu spolu s miestnou DPH.
Ak by to však boli služby určené podľa §15/1 - napr. špeciálne urobené školenie pre pár oslovených firiem - už by ste boli povinní registrovať sa podľa §7/a a odviesť daň podľa §69.
1234
12.06.12,07:39
ďakujem - zdá sa mi to komplikované... neviem, či chápem správne rozdiel... je to školenie, ktoré usporadúva česká vzdelávacia spoločnosť, na ktorú sa môže prihlásiť ktokoľvek... aj študenti...
Kongres v Chorvátsku organizuje dodávateľ materiálov a technológií a tiež sa tam môže prihlásiť ktokoľvek
SilMar Group
12.06.12,11:27
ďakujem - zdá sa mi to komplikované... neviem, či chápem správne rozdiel... je to školenie, ktoré usporadúva česká vzdelávacia spoločnosť, na ktorú sa môže prihlásiť ktokoľvek... aj študenti...
Kongres v Chorvátsku organizuje dodávateľ materiálov a technológií a tiež sa tam môže prihlásiť ktokoľvek

V tomto prípade si myslím, že sa jedná o vstupné na vzdelávacie podujatie. §16/3 - Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na vzdelávacie podujatie, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú. Takže podľa toho by mali dodávatelia vystaviť faktúru s miestnou DPH a vy sa nemusíte registrovať podľa §7a.
Pebbles
29.06.12,09:18
Dobrý deň,
už som toho toľko prečítala, že ani neviem, či je tu prípad typu:
neplatiteľ DPH (slovák) fakturuje slovákovi IČ DPH práce na nahnuteľnosti v ČR. Má neplatiteľ DPH povinnosť sa registrovať podľa §7 a nám vystaviť faktúru bez DPH?
Ďakujem pekne
SilMar Group
29.06.12,09:42
Dobrý deň,
už som toho toľko prečítala, že ani neviem, či je tu prípad typu:
neplatiteľ DPH (slovák) fakturuje slovákovi IČ DPH práce na nahnuteľnosti v ČR. Má neplatiteľ DPH povinnosť sa registrovať podľa §7 a nám vystaviť faktúru bez DPH?
Ďakujem pekne

Keďže miesto dodania je ČR - tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - treba postupovať podľa legislatívy platnej v ČR. U nás to neuvádzaš ani v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkaze.
veronika 123
02.07.12,09:49
Dobrý deň aj ja by som potrebovala poradiť ..poskytujeme služby obilnými kombajnami (žatevné práce) sme platcami DPH, pre českého odberateľa tiež platca DPH...jedná sa teda o službu na nehnuteľnosti v ČR platcovi DPH . Miestom dodania je podľa §16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.Tak táto služba do priznania DPH nejde a ani do súhrnného výkazu ? Faktúru vystavím bez DPH + odkaz , že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. Bude to takto správne? Ďakujem
Tweety
02.07.12,10:00
Faktúru vystavím bez DPH + odkaz , že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. Bude to takto správne?
Bude.
veronika 123
03.07.12,09:56
A teda táto služba do priznania DPH nejde a ani do súhrnného výkazu ? Ďakujem
nika.sum
03.07.12,11:07
A teda táto služba do priznania DPH nejde a ani do súhrnného výkazu ? Ďakujem

Kedze sa netyka DPH slovenskej nebude ani v DP DPH na Slovensku a kedze ide o dodanie podla § 16 nebude figurovat ani v suhrnnom vykaze.
veronika 123
03.07.12,12:03
Ja som sa iba chcela uistiť či sa žatevné práce považujú za službu na nehnuteľnosti. ďakujem
nika.sum
03.07.12,20:44
Ja som sa iba chcela uistiť či sa žatevné práce považujú za službu na nehnuteľnosti. ďakujem

Tak priznam sa, ze neviem ci zaradit pozemok, pretoze zatevne prace sa konaju tam, ako nehnutelny hmotny majetok, ale asi ano. A potom sa to posudzuje podla §16. Skuste si podat dopyt na DU. Ale myslim, ze ste to zaradili spravne, ak sa mylim snad ma niekto skusenejsi opravi, ale urcite by som podala na vasom mieste dopyt a mali by ste to potvrdene.
veronika 123
04.07.12,05:27
ďakujem moc za radu, ešte sa chcem opýtať na faktúru stačí kkeď uvediem, že osobou povinnou platiť daň, je osoba ktorej služba je dodaná alebo tam musím vypísať celý odkaz na články 193 až196 smernice rady 2006/112/ES...atď, ?
veronika 123
04.07.12,05:35
nika.sum
04.07.12,07:10
Tu su odvolavky, mam ich stiahnute odtialto z porady, zial neviem kto bol autor:

Odvolavky na fakturach do ICS:


- podľa §72, ods. 2h) treba na faktúru do EÚ pri dodaní tovaru uviesť aj:

Oslobodené podľa § 42 alebo 43 Zákona č. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu.

alebo

- podľa čl. 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 je dodanie tovaru oslobodené od dane.


- podľa §73, ods.2h) treba na faktúru pri dodaní služby do EÚ uviesť:

- podľa čl. 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) až 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) smernice Rady 2006/112/ES z 28. 11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
veronika 123
04.07.12,07:28
ďakujem
veronika 123
04.07.12,07:34
podávanie dopytov na stránke momentálne nefunguje..takže skúsim neskôr
Leila
08.08.12,09:21
Prosim poradite mi, ci slovenska s.r.o. (neplatca DPH) ktora fakturuje do ČR proviziu za sprostredkovanie predaja tovaru českemu subjektu (tiež neplatca DPH) sa musi registrovať podľa par.7 pre DPH?
Tweety
08.08.12,09:21
Prosim poradite mi, ci slovenska s.r.o. (neplatca DPH) ktora fakturuje do ČR proviziu za sprostredkovanie predaja tovaru českemu subjektu (tiež neplatca DPH) sa musi registrovať podľa par.7 pre DPH?
Áno.
Leila
08.08.12,09:55
Dakujem, takze zaregistrovat, fakturu vystavujem nadalej bez DPH a podam suhrnny vykaz?
SilMar Group
08.08.12,13:10
Dakujem, takze zaregistrovat, fakturu vystavujem nadalej bez DPH a podam suhrnny vykaz?

Len chcem upozorniť, že na podanie SV potrebujete VAT protistrany, takže ten neplatitel DPH by sa mal v ČR registrovať a poskytnúť VAT vám, aby ste ho uviedli na faktúre.
Anik
08.08.12,13:32
klient 15.8.11 -17.8.11 - prepravná spoločnosť vystavil 3 Fa českému odberateľovi -prevážal nejaký tovar
1. Fa - 82,- eur - zaplatené do prerušenia živnosti
2. Fa - 120,- eur- nezaplatené do prerušenia živnosti 26.9.2011
3. Fa - 40,- eur - doteraz nezaplatená
všetci odberatelia sú platcami DPH v česku
Nenahlásil sa na DÚ - §7a a samozrejme nepodal sa ani súhrnný výkaz
Jedná sa mi o tom či ho spätne nahlásiť a urobiť SV za oboje pokuta - aká výška, alebo to nechať na dańovú kontrolu a aká je výška pokuty v tomto prípade.
Za rady ďakujem
nika.sum
08.08.12,14:51
Za nepodanie SV je pokuta 332 EUR. Ak na to pride DU sam pri kontrole mozno asi bude aj vyssia...
Anik
09.08.12,15:50
nika.sum ďakujem
veronika 123
28.08.12,14:10
Tak dnes som dostala odpoveď na môj dopyt ohľadne žatevných prác , tak ho prikladám...




Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Pre správne posúdenie uplatnenia dane je potrebné určiť miesto dodania služby, pretože daň patrí tomu štátu, v ktorom je miesto dodania služby. Podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH sa služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti, zdaňujú tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ako služba viažuca sa k nehnuteľnosti sa posúdi taká služba, ak nehnuteľnosť predstavuje kľúčový a nevyhnutný prvok pri poskytnutí služby. Za služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti, možno považovať aj žatevné práce. To znamená, že ak slovenská zdaniteľná osoba, ktorá je registrovaná pre daň v SR, poskytuje žatevné práce v ČR, miesto dodania služby je v ČR a poskytovateľ služby by sa mal informovať na legislatívu platnú v ČR ohľadom plnenia si svojich daňových povinností v ČR (viac informácií k uplatňovaniu dane v ČR je potrebné žiadať u správcu dane v ČR). Služby, ktorých miesto dodania sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, sa neuvádzajú v súhrnnom výkaze a i poskytovateľ služby v tomto prípade službu neuvedie ani do svojho daňového priznania podaného v SR, pretože miesto dodania služby nie je v SR, ale v ČR.

Ing. Iveta Debnárová
Kompetenčné centrum finančných operácií
Oddelenie podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Aká vyplýva povinnosť slovenského dodávateľa, ktorý je registrovaný pre daň na Slovensku a ide vykonávať žatevné práce do Čiech,žatevné práce boli identifikované ako práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, takže miestom dodania je ČR - §16/1,ak sú práce dodávané platiteľovi DPH, tak sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa a táto služba nevstupuje ani do priznania DPH a nepodáva sa ani súhrnný výkaz?
mizu24
28.10.12,11:32
Potrebujem len potvrdiť, SZČO vo Švajčiarsku poskytuje služby - manipulácia s tovarom /vykladanie/. Keďže je Švajčiarsko tretia krajina nie je povinný podať SV ani sa registrovať podľa § 7a. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte. Ďakujem...
kattka.c
28.10.12,13:54
Potrebujem len potvrdiť, SZČO vo Švajčiarsku poskytuje služby - manipulácia s tovarom /vykladanie/. Keďže je Švajčiarsko tretia krajina nie je povinný podať SV ani sa registrovať podľa § 7a. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte. Ďakujem...

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové
riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Registrácia pre daň zdaniteľnej osoby, ktorá doteraz nemala pridelené
IČ DPH, sa podľa § 7a ods. 1 zákona o DPH, vykoná pred prijatím
služby, ak služba má byť prijatá od poskytovateľa usadeného v inom
členskom štáte; miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o
DPH v tuzemsku a príjemca služby je povinný platiť daň podľa § 69 ods.
3 zákona o DPH.
To znamená, ak si takúto službu objedná zdaniteľná osoba u dodávateľa
z tretieho štátu, potom tuzemská zdaniteľná osoba sa nemusí
registrovať pre daň podľa § 7a zákona o DPH, avšak podľa § 69 ods. 3
zákona o DPH je povinná platiť daň (tzv. samozdaniť) pri službe
dodanej zahraničnou osobou z tretieho štátu. Podľa § 78 ods. 3 zákona
o DPH podá daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho
mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote
zaplatí daň.
Podľa § 80 ods. 3 zákona o DPH aj zdaniteľná osoba registrovaná pre
daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH za každý kalendárny štvrťrok, ak
dodá službu do iného členského štátu, pri ktorej je miesto dodania
určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a povinnosť platiť daň z dodania
služby má príjemca služby.
To znamená, že súhrnný výkaz zdaniteľná osoba nepodáva v prípade, ak
dodáva len služby do tretieho štátu napr. do Švajčiarska.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,

chcela by som sa opytat ci sa je potrebne registrovat podla paragrafu 7a,
pokial prijmam sluzbu zo Svajciarska.

Takiez sa chcem opytat ci sa sluzby dodane do Svajciarska uvadzaju v
Suhrnnom vykaze.

Dakujem