jarmila4
07.12.09,15:32
Chcela by som sa poradiť čo ma presne obsahovať hlavná kniha, okrem predpisaných náležitostí par. 12 zákona o účtovníctve, musí obsahovať aj súvzťažné zápisy - protiúčet? Pri daňovej kontrole som predložila účtovný denník a hlavnú knihu, no bolo mi vytknuté, že pracovníčka nevidela v hlavnej knihe súvzťažnosť účtu t.j. na aký účet bol zaúčtovaný UP a vadilo jej, že obraty v hlavnej knihe boli jednotlivo po mesiacoch a nie za celé účtovné obdobie - 1 rok. V hlavnej knihe mám uvedené: číslo účtu, názov účtu, PS, číslo UP, číslo dokladu, popis UP, dátum UP, sumu obratu, KS,. Nájde sa niekto kto mi poradí a odpovie?:mee:
Stefan2005
07.12.09,14:57
...V hlavnej knihe mám uvedené: číslo účtu, názov účtu, PS, číslo UP, číslo dokladu, popis UP, dátum UP, sumu obratu, KS,...

Hlavná kniha je prehľad syntetických a analytických účtov. Neviem, aký máš soft, ale môj tlačí nasledovnú štruktúru:

a) zostatky účtov ku dňu otvorenia hlavnej knihy,
b) súhrnné obraty strany Má dať jednotlivých účtov minimálne za kalendárny mesiac,
c) súhrnné obraty strany Dal jednotlivých účtov minimálne za kalendárny mesiac,
d) zostatky účtov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

čiže žiadne číslo dokladu, popis UP, dátumy a pod. Hlavnú knihu tlačíme za každý mesiac, čiže vieme mesačne skontrolovať celkové obraty hlavnej knihy na obrat účtovného denníka.

Tebou uvedené prehľady sú zrejmé (včítané súvsťažností) zo zostáv účtovného denníka a kariet analytických účtov. Pripúšťam, že niektoré softy majú variáce tlače, ale zákonné požiadavky by mali spĺňť všetky.
jarmila4
08.12.09,07:23
Ďakujem za odpoveď, štuktúra mojej hlavnej knihy zodpovedá Tvojmu popisu, aj keď mám tam niektoré údaje naviac. Preto nechápem, prečo daňový pracovník hľadá v hlavnej knihe súvzťažnosť, ktorá je jednoznačne v účtovnom denníku.
Ešte raz díky