maria-
07.12.09,18:55
Chcem sa spýtať nemá niekto skúsenosti s ľanovým olejom? Ako sa používa ?
Stina
07.12.09,18:31
Ak do stravy zaradíme ľanové semiačka a ľanový olej, zabezpečíme telu najcennejšie živiny, najmä proteíny a omega-3 mastné kyseliny v najvyužiteľnejšej forme. Dôvod na miešanie oleja s proteínmi spočíva v tom, že ich kombinácia s olejom umožňuje rozpúšťanie tuku vo vode, takže ho rýchlejšie vstrebávame. Takto upravený sa dostane aj do najmenších kapilár, rozpustí akýkoľvek nevhodný tuk, prečistí žily a tepny. Okrem iného to posilňuje srdce, likviduje tumory a lieči artritídu. Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,
* Ľan potláča kardiovaskulárne choroby,
* Ľan pomáha pri reumatických zápaloch,
* Ľan zaisťuje energetickú rovnováhu
* pomáha dokonca obmedziť odmietanie transplantovaných orgánov,
* pomáha pri cukrovke typu 2,
* upravuje niekoľko ochorení ľadvín.
* zlepšuje symptómy pacientov so sklerózou multiplex,
* predchádza maskulárnej degenerácií (bežnej príčine slepoty v pokročilom veku)
* môže pomôcť pri chudnutí.

Jednoduchosť užívania a neuveriteľná všestrannosť a účinnosť ľanového oleja z neho robí výborný doplnok výživy pre každého z nás. Pôsobí ako účinná prevencia, dodáva organizmu energiu a celkovú vitalitu, podporuje v tele dôležité procesy a je tiež plnohodnotným liečivom na celý rad vážnych ochorení.
Obľúbila som si : Ľanový olej s tvarohom
Do tvarohu alebo Cottage Cheessu (ideálny je vraj s obsahom tuku nad 10 %), 2 až 5 polievkových lyžíc panenského ľanového oleja, 1 až 3 polievkové lyžice ľanových semiačok, štipku kajenského korenia (môžeme pridať aj cesnak, červené korenie a trocha vody).
Ako na to: Ľanové semiačka zomelieme najemno (vždy pred použitím, aby boli čerstvé) a vmiešame do tvarohu. Pridáme koreniny, ľanový olej a trocha vody, aby vznikla konzistencia veľmi jemnej pasty. Jeme ju každý deň samostatne, alebo ako nátierku na chlieb, či v zriedenejšej podobe ako dresing k čerstvej zelenine či ovociu.
Liečivý pomer tvarohu a oleja je 3 : 1.
Poola
07.12.09,18:52
Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,

To potvdzujem,
vyskusane na vlastnej koži, ma liečive ucinky, pri iritovanom hrubom čreve je vhodne podla rad Stiny zomlete, pri bezproblemovom stave konzumovat aj dobre rozhryzene pridane do natierok ci sypane na tycinky z listkoveho cesta k vinku:---
osky
09.12.09,07:16
Ak do stravy zaradíme ľanové semiačka a ľanový olej, zabezpečíme telu najcennejšie živiny, najmä proteíny a omega-3 mastné kyseliny v najvyužiteľnejšej forme. Dôvod na miešanie oleja s proteínmi spočíva v tom, že ich kombinácia s olejom umožňuje rozpúšťanie tuku vo vode, takže ho rýchlejšie vstrebávame. Takto upravený sa dostane aj do najmenších kapilár, rozpustí akýkoľvek nevhodný tuk, prečistí žily a tepny. Okrem iného to posilňuje srdce, likviduje tumory a lieči artritídu. Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,
* Ľan potláča kardiovaskulárne choroby,
* Ľan pomáha pri reumatických zápaloch,
* Ľan zaisťuje energetickú rovnováhu
* pomáha dokonca obmedziť odmietanie transplantovaných orgánov,
* pomáha pri cukrovke typu 2,
* upravuje niekoľko ochorení ľadvín.
* zlepšuje symptómy pacientov so sklerózou multiplex,
* predchádza maskulárnej degenerácií (bežnej príčine slepoty v pokročilom veku)
* môže pomôcť pri chudnutí.

Jednoduchosť užívania a neuveriteľná všestrannosť a účinnosť ľanového oleja z neho robí výborný doplnok výživy pre každého z nás. Pôsobí ako účinná prevencia, dodáva organizmu energiu a celkovú vitalitu, podporuje v tele dôležité procesy a je tiež plnohodnotným liečivom na celý rad vážnych ochorení.
Obľúbila som si : Ľanový olej s tvarohom
Do tvarohu alebo Cottage Cheessu (ideálny je vraj s obsahom tuku nad 10 %), 2 až 5 polievkových lyžíc panenského ľanového oleja, 1 až 3 polievkové lyžice ľanových semiačok, štipku kajenského korenia (môžeme pridať aj cesnak, červené korenie a trocha vody).
Ako na to: Ľanové semiačka zomelieme najemno (vždy pred použitím, aby boli čerstvé) a vmiešame do tvarohu. Pridáme koreniny, ľanový olej a trocha vody, aby vznikla konzistencia veľmi jemnej pasty. Jeme ju každý deň samostatne, alebo ako nátierku na chlieb, či v zriedenejšej podobe ako dresing k čerstvej zelenine či ovociu.
Liečivý pomer tvarohu a oleja je 3 : 1.

v suvislosti s temou ma hned napadol presne tento recept/tvaroh s lanom/.volakedy som sa k nemu dostala na strankach www.magazinluna.sk (http://www.magazinluna.sk) ale potom som ho uz nevedela najst.je to preto lebo moj otec ma vysoky tlak a tento recept je vyslovene nato.takze som stastna ze sa to tu objavilo.lan je vseobecne znamy ako liek pri zapche-najlepsie posobi,ak sa necha napucat v noci v pohari vody a rano to vsetko vypit.
no a potom,ako som uz spomenula,lanovy olej je super na vysoky tlak.
moj otec ho uzival 1-2 PL denne.
alabut
11.09.10,00:38
Cim meliete lanove semiecka?
JarkaL
11.09.10,02:25
Ja mám taký malý starý mlynček na kávu z Ruska, meliem v ňom mak, sezam, ľan, je perfektný.
lusielaL
11.09.10,07:13
Dobre pomelie aj klasicky makovy mlyncek,ale tiez som mlela mlyncekom na kavu a to bolo jemnejsie.Nepostrehla som ci tu bolo spominane ze je dolezite pomlete semiacko skonzumovat do 10 min.Nam to chuti s jogurtom.
durisovad
11.09.10,07:31
Rozomlete lanove semiacko mozno zjest s kazdou potravinou, napriklad sa da prisypat do polievky v tanieri, do omacky atd.
Ale musi byt rozomlete, pretoze inak prejde traviacim traktom bez uzitku.
alabut
11.09.10,12:54
Mam taky stary na mak, skusim tym. Lanove semiacka pouzivam uz roky a este ma nenapadlo ich pomliet. Tycovym mixerom ich rozhihnam spolu so zemiakom a vodou alebo mliekom, ked peciem chlieb ci pecivo. Vznikne z toho taky sliz, ktory potom pridam do kvasku. Vdaka za inspiracie.
katarina.j
11.09.10,13:18
inak zadávatelka témy vôbec neudala, k čomu chce použiť ten ľanový olej-má mnoho podôb a mnoho využití. tak ako písali všetci predomnou, používa sa v potravinárstve, ale aj v maliarstve-reštaurátorstve. tak kam spela jej otázka???
Katy a R
11.09.10,13:30
... výborné je ... opražené ľanové semienka roztlčené v mažiari ;) (aj sezamové)
lusielaL
11.09.10,14:12
inak zadávatelka témy vôbec neudala, k čomu chce použiť ten ľanový olej-má mnoho podôb a mnoho využití. tak ako písali všetci predomnou, používa sa v potravinárstve, ale aj v maliarstve-reštaurátorstve. tak kam spela jej otázka???
Myslim ze ak si tu nevyberie,vytvori mozno inu temu;).Vsetky odpovede tu,su z konkretnych skusenosti a zhodli sme sa prave na zdravotnom vyuziti.:)
ubka
11.09.10,14:57
Je pravdou, že zadávateľ neuviedol otázku, ale predpokladajme, že myslel na zdravotné hladisko.
Ľanový olej sa požíva bežne do stravy, podľa zvyklostí, má naviac výživové látky a hlavne sa považuje za najmenej alergénny.
Ľanové semiačka nikdy nemelte do zásoby, jedzte bez tepelnej úpravy a zmiešané s potravinami, bohatými na bielkoviny aobsahujúcimi síru /cesnak, syry, jogurty, orechy../
Tuky obsiahnuté v ľanovom semienku ale aj iné, sa rozpúšťajú iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, zvýši sa ich vstrebateľnosť.
Protirakovinová kúra-tri mesiace, ale aj prevencia odpurúča túto zmes:
150 gr jogurtu /cottage/
1-2 PL zomletého ľanového semienka
3 PL ľanového oleja,
štipka čilly papričky
V mixéri s pridaním malého množstva vody spracovať na krémovú hmotu.
Toto množstvo sa odporúča pre dennú potrebu, samozrejme ostatné potraviny počas dňa majú byť prispôsobené príslušnému dietetickému stravovaniu.

Ľanové semienko sa odporúča aj pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, tak, že do kelímku jogurtu sa vmiešajú 2 -3 kl. semienka apo odstátí-1 hod zjesť večer. Po dvoch až troch dňoch je výsledok .

ľanový olej je tiež vhodný pri očistných kúrach pečene, kedy sa jedia počas dňa jablká a večer 1-2 PL ľanového oleja.
erzet
11.09.10,16:40
Chcem sa spýtať nemá niekto skúsenosti s ľanovým olejom? Ako sa používa ?
v našej firme je to ako komponent do farieb.
durisovad
11.09.10,17:49
Aj ja som pocula, ze lanovy olej sa pouziva skor na technicke ucely, ale lanove semienka su aj chutne aj liecive.
alabut
11.09.10,17:57
Neviem, ci su chutne, pomlete chutia a vonaju presne ako erzetova fermez. :-)

Ak obcas nieco vydlabem z dreva, cast natieram fermezou. Na vzduchu vytvara lestitelny film, ktory na svetle zltne, preto natieram iba velmi tmave miesta a zadnu stranu.
katarina.j
12.09.10,07:55
Všimla som si, že to bolo v rubrike "zdravie" len som nepochopila tou jedinou vetou, či myslí využitie na varenie a účinky, alebo či myslí, či to napr.v maliarskom umení obsahuje R+Svety.(označenie nebezpečnosti výrobku na zdravie a život.prostr.)preto som sa pýtala (vysvetlenie -ktorí to nepochopili)
vlados03
13.02.11,10:22
ľanové semiačka mierne popražiť a roztĺcť v mažiari, nasypte do ktoréhokoľvek jedla, alebo len tak na chieb. semiačka majú vysoký podiel vitamínov a minerálov, len si predstavte že s takéhoto semiačka môže vyrásť trebárs aj strom. ľanový olej (http://www.bionatural.sk/%BCanovy-olej-p-1374.html) do šalátov
kocingerka
14.02.11,17:45
výborná vec, odporúčam - ale pozor len na studenu kuchynu ! :)
claude
02.05.11,08:50
Ľan ako liek

Človek potrebuje denne asi 120 g tvarohu, dobre zmiešaného so 40 g ľanového oleja a 30 gramov mlieka v mixéri alebo šľahači. Zmes sa dá osladiť medom alebo inou prírodnou príchuťou. Môže sa pridať aj čerstvé ovocie. Každé ráno by sa mali vypiť 2 plné lyžíce čerstvo rozomletého ľanové oleja vo vlažnom podmáslí alebo jogurtu.

Uvedená diéta je indikovaná pre všetky druhy chronických ochorení zvlášť pri srdečných onemocneniach (koronárne trombózy), poruchách žlčníku, cukrovke, artritíde a zhubnom nádoru. Zlepší sa ij oslabený sluch a zrak. Je to ideálna výživa pre deti a mladistvých
osky
03.05.11,19:55
ja som si tiez kupila okrem ineho aj lanovy olej a docitala som sa ze by samal konzumovat s mliecnou bielkovinou/syr,tvaroh,jogurt.../ alebo s cesnakom ci cibulou-niecim takym silnym.je to preto aby sa dobre vstrebal do tela.je velmi ucinny na rozne veci-staci zadat cez google.
katalóg
07.05.11,12:20
Ako ho konzumujete v zmesi s tvarohom, resp. jogurtom, a pod., predpokladám že osve, ale nalačno, alebo za aký čas sa môže jesť ďalšie jedlo? A koľko po jedle, ak nie je nalačno?
Valcake
08.05.11,00:19
..áno, je to zdravé s jogurtom na raňajky, pritom aj na chudnutie. Ja to konzumujem večer s jogurtom tak, že najprv s máličko jogurtom prehltnem čaj. lyžičku ľan.semiačok a potom zjem jogurt:D mne to takto chutí a urýchľuje metabolizmus. ;):)
osky
08.05.11,20:36
ja ako kazdy iny olej -napr.s jogurtom zmiesany,rovnako i s tavrohom,olej ci semienka,pridam si med a aj cerstve ovocie.
alebo si s tym napr.pokvapkam syry,ci mozarellu a posypem pazitkou.odporuca sa za cajovu lyzicku denne,je jedno ako si to das,netreba na lacno.
napr.v piatok som robila tvarohove palacinky a kedze moj muz by ten olej iste naprehltol len tak,zamiesala som do tvarohu s marhulovym lekvarom.palacinky pojedol a ani nevedel,ze tam ma lanovy olejcek...
gilda
09.05.11,17:44
Moja denná dávka: 10 g pomletých ľanových semienok (2 ČL), zamiešaných do malého množstva (2 - 3 PL) tvarohu, bieleho jogurtu, alebo kyslej smotany (s vyšším obsahom tuku). Väčšinou sladká verzia: mierne osladené medom, hroznovým cukrom, džemom, banánom. Skôr ráno.
Zdenka 0705
09.05.11,17:50
Ja často raňajkujem tvaroh vymiešaný s ľan. olejom a troškou vody, pridám pomleté ľanové semiačka, cesnak, kajenské korenie.
Nielenže je to zdravé, ale priznám sa, že
táto nátierka mi naozaj chutí ... vyskúšajte :)
Nasladko som ešte neskúšala, ale môže byť :)
katalóg
09.05.11,18:24
Ja často raňajkujem tvaroh vymiešaný s ľan. olejom a troškou vody, pridám pomleté ľanové semiačka, cesnak, kajenské korenie.
Nielenže je to zdravé, ale priznám sa, že
táto nátierka mi naozaj chutí ... vyskúšajte :)
Nasladko som ešte neskúšala, ale môže byť :)

Pred Veľkou nocou sa vybrala náhrada ľanového oleja v bioobchode, známa značka, nedal sa piť oproti môjmu, ktorý si odoberám. Je vyrobený na Slovensku, vždy čerstvý, vidím ako sa pri dodaní vykladá z termoobalov chladený a ihneď sa dáva do chladničky. Mám istotu v kvalite. Chuť výborná.
A z tohto oleja je "kašička" skutočne vynikajúca.
Ten veľkonočný olej sa nedal dopiť. Možno to bol iba pech. Ale chuťový rozdiel bol priepastný. Starý nebol.
gilda
09.05.11,18:28
Ja často raňajkujem tvaroh vymiešaný s ľan. olejom a troškou vody, pridám pomleté ľanové semiačka, cesnak, kajenské korenie.
Nielenže je to zdravé, ale priznám sa, že
táto nátierka mi naozaj chutí ... vyskúšajte :)
Nasladko som ešte neskúšala, ale môže byť :)

Snažím sa, aby toho "tučného" bolo čím menej. Ľan je bohatý na tuky a v kombinácii s tvarohom..., ale tiež zhreším a z dvoch lyžíc smotany sú hneď štyri.:) Nátierky na slano sú tiež výborné. Napríklad tam pridať ešte trochu sušených kvasníc.
osky
10.05.11,12:55
Pred Veľkou nocou sa vybrala náhrada ľanového oleja v bioobchode, známa značka, nedal sa piť oproti môjmu, ktorý si odoberám. Je vyrobený na Slovensku, vždy čerstvý, vidím ako sa pri dodaní vykladá z termoobalov chladený a ihneď sa dáva do chladničky. Mám istotu v kvalite. Chuť výborná.
A z tohto oleja je "kašička" skutočne vynikajúca.
Ten veľkonočný olej sa nedal dopiť. Možno to bol iba pech. Ale chuťový rozdiel bol priepastný. Starý nebol.

tak toto ma zaujima-vyborna?lanovy olej je predsa horky!!!
katalóg
10.05.11,14:25
tak toto ma zaujima-vyborna?lanovy olej je predsa horky!!!
Nesmie byť horký. Vtedy je už toxický.
A odporúčam si vypočuť všetky témy a diely. Od dr. Subotiča. Iné nemám prezreté, neviem o čom sú.
http://www.tvziva.sk/component/option,com_hwdvideoshare/Itemid,124/task,viewvideo/video_id,357/
lofr
11.05.11,08:07
Nesmie byť horký. Vtedy je už toxický.
A odporúčam si vypočuť všetky témy a diely. Od dr. Subotiča. Iné nemám prezreté, neviem o čom sú.
http://www.tvziva.sk/component/option,com_hwdvideoshare/Itemid,124/task,viewvideo/video_id,357/

Velmi dobre a informacne video, diky moc.
Tu su tiez dobre informacie:
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010020008

V skratke.
Najcastejsie ludia robia chybu, ze piju toxicky lanovy olej. Len co sa pokazi, ziskava horku chut a obsahuje velmi toxicke latky na pecen... vtedy sa o zdravotnom ucinku uz hovorit neda.
Lanovy olej sa kazi behom par tyzdnov v teple, na vzduchu a svetle je to otazka par dni, kedy sa pokazi. Musi byt skladovany v chladnicke, dobre uzavrety a v tme... vtedy vydrzi cca 2 mesiace, podla kvality lisovania a uzavretia flasky. Pokial sa to neurobi kvalitne, i v ladnicke je trvanlivost okolo mesiaca. V mraznicke pri -18 vydrzi aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia.
Takze zabudnite na lanove oleje z regalov supermarketov, napriklad znacky Marianna... platite za to, ze si poskodzujete pecen. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovany v ladnicke, a nie viac ako 2 mesiace po lisovani... poviem Vam pravdu, taky najdete VELMI VELMI tazko. Preto by som si radsej priplatil u Subotica a mate istotu velmi kvalitneho oleja (stoji 7,50 za 250ml... oproti cca 4 euro v obchodoch za tie nekvalitne a pokazene)
Druha chyba, co ludia robia je, ze rozomelu lanove semienka a pouziju ich prilis neskoro. Na vzduchu sa kazia za 10-15 minut, po 15 minutach po rozomleti ich mozete rovno vyhodit, o zdravotnom ucinku sa uz neda hovorit. Najhorsie co mozete na zdravie urobit, je kupit si v DM tie uz dopredu nadrvene... nechapem ako to mozu predavat, je to cisty zabijak na pecen.

Lanovy olej nesmie byt nahorkly! Musi mat velmi prijemnu a jemnu orieskovu chut. Ak je nahorkly, uz pouzivat iba na lakovanie dreva. :-)
ludmila12
11.05.11,08:56
Kde kupujete kvalitný ľanový ole? Ďakujem všetkým za množstvo informácií. Ja som doteraz dávala ľanové semienka do chleba, nerozomleté a myslela som si, že robím niečo dobré pre svoje zdravie. Teraz som zistila, žesom sa veľmi mýlila.
lofr
11.05.11,14:32
Kde kupujete kvalitný ľanový ole? Ďakujem všetkým za množstvo informácií. Ja som doteraz dávala ľanové semienka do chleba, nerozomleté a myslela som si, že robím niečo dobré pre svoje zdravie. Teraz som zistila, žesom sa veľmi mýlila.
To nieje az take zle, ako keby boli uz dopredu namlete. Ale v zasade, konzumovat nerozomlete je rovnake, ako ich vysypat do zachodu... aj tak tam v rovnakom stave skoncia (to iste sezamove a mak).
katalóg
11.05.11,14:57
Ako sa používa?


celé ľanové semeno môžete použiť

na prípravu ľanového slizu (nebojte, to len znie tak príšerne a pripomína to žabací sliz z kotlíka čarodejnice, ale je to veľmi užitočná, vo vode rozpustná vláknina http://www.akv.sk/mambots/editors/fckeditor/editor/images/smiley/msn/regular_smile.gif): 2 polievkové lyžice celého ľanového semena nechajte pár hodín postáť v pohári vlažnej vody a potom počas dňa všetko vypite alebo po častiach pridajte svojho jedla
na posypanie šalátov, omáčok, kaší, cestovín, domáceho chleba
nepomleté semeno však poskytne telu v podstate iba tú vlákninu





mleté semeno (dostať kúpiť už zomleté a balené v ochrannej dusíkovej atmosfére) môžete použiť

do šalátov, sendvičov, kaší, muessli, jogurtu, polievok, omáčok a pod.
pri pečení do cesta: 2 polievkové lyžice mletého ľanu (+ 15 – 20 mL vody) nahradia 1 polievkovú lyžicu margarínu
celé ľanové semeno môžete pomlieť na kávovom a makovom mlynčeku alebo na kuchynskom robote
uskladnite v sklenenom pohári na dverách chladničky



ľanový olej (za studena lisovaný)

dennú dávku alfa-linolénovej kyseliny zabezpečí ½-1 čajová lyžička oleja
ľanový olej kúpte iba v obchode, kde je uskladnený v chladničke – nesmie byť horký a nesmie mať nepríjemný zápach po rybách

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=569
gilda
12.05.11,14:50
"Stabilita mastných kyselín (alfa-linolénovej), vitamínu E a lignanov je neuveriteľne veľká. Zomleté semeno ani po 300 dňoch uskladnenia pri izbovej teplote zásadne nezmení obsah týchto látok a chuťové vlastnosti ostávajú zachované tiež. Je to pre veľký obsah antioxidačných látok. Ľanový olej, naopak, oxiduje a horkne pomerne rýchlo a preto by mal byť od okamihu vylisovania balený v tmavej fľaši a uskladňovaný v chlade. Ľanový olej si kupujte iba v predajni, kde je uložený v chladničke a kupujte si vždy radšej malé balenie."

.... uvádza Igor Bukovský vo svojej Novej miniencyklopédii prírodnej liečby, čo je opak tvrdení napr. "Druha chyba, co ludia robia je, ze rozomelu lanove semienka a pouziju ich prilis neskoro. Na vzduchu sa kazia za 10-15 minut, po 15 minutach po rozomleti ich mozete rovno vyhodit, o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) ucinku sa uz neda hovorit" ... Dr. Subotič vraví to isté.Tak teda ako?
osky
12.05.11,16:18
"Stabilita mastných kyselín (alfa-linolénovej), vitamínu E a lignanov je neuveriteľne veľká. Zomleté semeno ani po 300 dňoch uskladnenia pri izbovej teplote zásadne nezmení obsah týchto látok a chuťové vlastnosti ostávajú zachované tiež. Je to pre veľký obsah antioxidačných látok. Ľanový olej, naopak, oxiduje a horkne pomerne rýchlo a preto by mal byť od okamihu vylisovania balený v tmavej fľaši a uskladňovaný v chlade. Ľanový olej si kupujte iba v predajni, kde je uložený v chladničke a kupujte si vždy radšej malé balenie."

.... uvádza Igor Bukovský vo svojej Novej miniencyklopédii prírodnej liečby, čo je opak tvrdení napr. "Druha chyba, co ludia robia je, ze rozomelu lanove semienka a pouziju ich prilis neskoro. Na vzduchu sa kazia za 10-15 minut, po 15 minutach po rozomleti ich mozete rovno vyhodit, o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) ucinku sa uz neda hovorit" ... Dr. Subotič vraví to isté.Tak teda ako?

neverim ze zomlete semeno vydrzi tak dlho a este k tomu bez zmeny chuti.ved ked si vezmeme,ze pomlety mak,ak ho nedrzite v chladnicke s cukrom alebo v mraznicke,okamzite zhorkne.zomlety sa proste uskladnit neda.skusala som to milion razy.neviem co za chemiu je v tom ked v obchodoch to vydrzi,ale stalo sa mi uz aj ze som kupila pomlety a bol otrasne horky.takze iste neskladovat ziadne,ani lanove ani ine zomlete semena!!!!
katalóg
12.05.11,18:02
Aj na svojej stránke akv.sk má:
mleté semeno (dostať kúpiť už zomleté a balené v ochrannej dusíkovej atmosfére) môžete použiť

do šalátov, sendvičov, kaší, muessli, jogurtu, polievok, omáčok a pod.

Takže v dusíku. A nie vďaka antioxidantom v samotnom semienku.

Zhodnú sa v oleji a ja sa prikláňam k osky-ým argumentom zmenou chutí po zomletí orechov a iných semien.
Subotič vyslovene varuje ľudí pred konzumáciou mletého semienka a pre ľudí čo si zmes berú so sebou napr. do práce, tak sa oxidácii zabraňuje zmiešaním zomletého semienka s medom.
Inak ja skôr ako som si prezrela tie videá, tiež som si robila niekedy doma 30 min. dopredu ale tak, že na pomleté semienko som naliala odporučené množstvo oleja a na to jogurt. Tiež ako odporúča množstvo on. A nepomiešala, takže boli zaliate a nedostal sa k nim vzduch.

Pre tých čo nemajú vedomosti o dávkovaní ľanového oleja, tak si dovolím posunúť info od dr. Subotiča, že 1 polievková lyžica je na 30 kg hmotnosti človeka. Ale najlepšie je všetko robiť pod dohľadom lekára, toho kto nariadi liečbu, diétu, aby sa dodržala dĺžka užívania. Ak ide o dg. Predpokladám, že sú tam individuálne rozdiely.
Ak sa berie preventívne, k tomu sa neviem vyjadriť. A ďakujem Gilde za poukázanie rozdielov.
gilda
12.05.11,19:33
Aj na svojej stránke akv.sk má:
mleté semeno (dostať kúpiť už zomleté a balené v ochrannej dusíkovej atmosfére) môžete použiť

do šalátov, sendvičov, kaší, muessli, jogurtu, polievok, omáčok a pod.

Takže v dusíku. A nie vďaka antioxidantom v samotnom semienku.

Zhodnú sa v oleji a ja sa prikláňam k osky-ým argumentom zmenou chutí po zomletí orechov a iných semien.
Subotič vyslovene varuje ľudí pred konzumáciou mletého semienka a pre ľudí čo si zmes berú so sebou napr. do práce, tak sa oxidácii zabraňuje zmiešaním zomletého semienka s medom.
Inak ja skôr ako som si prezrela tie videá, tiež som si robila niekedy doma 30 min. dopredu ale tak, že na pomleté semienko som naliala odporučené množstvo oleja a na to jogurt. Tiež ako odporúča množstvo on. A nepomiešala, takže boli zaliate a nedostal sa k nim vzduch.

Pre tých čo nemajú vedomosti o dávkovaní ľanového oleja, tak si dovolím posunúť info od dr. Subotiča, že 1 polievková lyžica je na 30 kg hmotnosti človeka. Ale najlepšie je všetko robiť pod dohľadom lekára, toho kto nariadi liečbu, diétu, aby sa dodržala dĺžka užívania. Ak ide o dg. Predpokladám, že sú tam individuálne rozdiely.
Ak sa berie preventívne, k tomu sa neviem vyjadriť. A ďakujem Gilde za poukázanie rozdielov.

Z internetových informácií, ktoré som doteraz prečítala mi ako väčšinový názor vychádza konzumácia v čerstvom stave, bez skladovania.
http://www.detoxikacia-tela.sk/clanok/lanove-semeno-zazracna-zbran-proti-rakovine - okrem iného:
• Protirakovinové látky ľanového semena sa nachádzajú nielen v šupe, ale aj vo vnútri semena, preto treba ich pomlieť (v kávovom alebo makovom mlynčeku) a ihneď konzumovať (Pozor – nemlieť do zásoby!).
• Účinok sa dostavuje len v surovom stave – bez tepelnej úpravy (pre iné liečebné účely sa semeno používa v celku a po zaliatí studenou alebo horúcou vodou).
• Ľanové semeno (olej) sa vždy musí jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré obsahujú síru ( syry, orechy, cibuľa, pór, cesnak, pažítka). Najlepšia kombinácia je cottage cheese, tvaroh či jogurt. Prečo? Tuky sa stanú vo vode rozpustné iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, čím sa zvýši sa ich vstrebateľnosť. Ak sa toto neuskutoční mnohé životne dôležité funkcie sa oslabia, ba až poškodia. Na prvom mieste poklesne zásobovanie organizmu dostatočným množstvom kyslíka.
• Liečebná kúra trvá 3 mesiace. V priebehu ďalších 3 týždňov postupne znížime dávku na 1 PL denne.
• Preventívna dávka je trvalo denne1 PL.

Recept podľa Dr. Johanny Budwigovej
150 g cottage cheese, 2-5 PL ľanového oleja, 1-3 PL čerstvo zomletých ľanových semien a štipka čili papriky. Pri miešaní v mixéri pridať toľko vody, aby sa zmes zmäkčila a mala krémovú konzistenciu.
osky
12.05.11,20:18
ked sa tu uz bavime o dobrych olejoch,zaujimalo by ma,ci aj ostatne oleje treba drzat v chladnicke.viem ze olivovy netreba,ale tekvicovy,bodliakovy,hroznovy.....tie nie su horke,nemam ich v chladnicke ale teraz neviem ci to nie je chyba,hoci v teple nie su ale predsa.co poradite?
lofr
12.05.11,20:33
Pan Bukovsky sa myli v nejednej veci, dalsia jeho mimoza je obhajovanie soje ako zdravej potraviny, co uz bolo kontrovane tolko krat, ze sa to uz ani neda spocitat. Okrem potravinarskeho priemyslu a p. Bukovskeho, som nenasiel jedineho cloveka, co to mysli so zdravim vaznejsie, co by doporucoval pouzivanie zomletych lanovych semienok vystavenych vzduchu... tu nepomozu ani lignany, a keby antioxidanty pomahali, potom by jablko nemalo zhnednut ani po tyzdni, ale kazdy si moze urobit test s jablkom sam, ze ani jeho giganticke mnozstvo antioxidantov ho nezachrani pred oxidaciou.
Na AKV si treba dat pozor, najhorsie su polopravdy, nahuckat cloveka na zopar pravdivych tvrdeni, a potom ked si ziska jeho doveru, infikovat ho svojou zaplavou nevedomosti, pothmehudsky zamiesanou medzi pravdive tvrdenia. To je zaskodnicka taktika, navod ako znicit cloveka, alebo z neho vytiahnut 10nasobne viac prachov za liecenie a robi to nejeden liecitel...
lofr
12.05.11,20:36
ked sa tu uz bavime o dobrych olejoch,zaujimalo by ma,ci aj ostatne oleje treba drzat v chladnicke.viem ze olivovy netreba,ale tekvicovy,bodliakovy,hroznovy.....tie nie su horke,nemam ich v chladnicke ale teraz neviem ci to nie je chyba,hoci v teple nie su ale predsa.co poradite?
Kazdy olej to ma individualne, no u kazdeho urcite dodrz pravidlo, zatvarat flasku a udrzovat v tme. Ladnicku potom uz nepotrebuju vsetky, presne cisla si ale musis zistit sam. Ja mam vsetky okrem olivoveho a kokosoveho v ladnicke.
Kokosovy olej je najstabilnejsi so vsetkych, jeho protiklad je prave lanovy olej, ktory je najkazivejsi.
Zdenka 0705
13.05.11,08:07
Priznám sa, že ľanový olej samotný som pre istotu nekoštovala ;) ... v jedle som necítila horkosť. Ale po vašich radách som si dala na lyžičku ten svoj z chladničky ... :eek::eek::eek::eek: horkýýýýý:confused::confused:
Kupujem v predajni zdravej výživy, tak nabudúce ho budem asi hneď v obchode koštovať :rolleyes:
lofr
13.05.11,21:08
Priznám sa, že ľanový olej samotný som pre istotu nekoštovala ;) ... v jedle som necítila horkosť. Ale po vašich radách som si dala na lyžičku ten svoj z chladničky ... :eek::eek::eek::eek: horkýýýýý:confused::confused:
Kupujem v predajni zdravej výživy, tak nabudúce ho budem asi hneď v obchode koštovať :rolleyes:
Bohuzial, toto je prave realita... dokonca i v BIO predajnach, kde clovek ocakava najvacsiu kvalitu, sa moze poriadne odrbat na zdravi. Samozrejme, tetusky v BIO obchode si to strasne vedia vydiskutovat, ako to pokazene byt nemoze (pretoze to ma 1-2 rocnu trvanlivost a oni to maju v ladnicke), ale realita je taka, ze staci taky olej poslat do labaku, kde Vam ho velmi radi odporucia akurat tak na lakovanie dreva. Je smutne, ze jediny, kto dodrzuje 2 mesacnu lehotu a lisuje to sam, je dr. Subotic... jeden clovek na Slovensku. Asi takto na Slovensku zalezi na zdravi ludi... su to len plane reci, kazdemu ide o biznis, a s olejom, ktory ma trvanlivost 2 mesiace za predpokladu uplne kvalitneho vylisovania bez pristupu vzduchu, sa biznis robi velmi velmi tazko.
charonme
13.05.11,22:27
Ja lanovym olejom natieram drevo (http://www.google.com/search?q=lanovy+olej+drevo). Jest by som to asi nechcel...
osky
14.05.11,16:13
Bohuzial, toto je prave realita... dokonca i v BIO predajnach, kde clovek ocakava najvacsiu kvalitu, sa moze poriadne odrbat na zdravi. Samozrejme, tetusky v BIO obchode si to strasne vedia vydiskutovat, ako to pokazene byt nemoze (pretoze to ma 1-2 rocnu trvanlivost a oni to maju v ladnicke), ale realita je taka, ze staci taky olej poslat do labaku, kde Vam ho velmi radi odporucia akurat tak na lakovanie dreva. Je smutne, ze jediny, kto dodrzuje 2 mesacnu lehotu a lisuje to sam, je dr. Subotic... jeden clovek na Slovensku. Asi takto na Slovensku zalezi na zdravi ludi... su to len plane reci, kazdemu ide o biznis, a s olejom, ktory ma trvanlivost 2 mesiace za predpokladu uplne kvalitneho vylisovania bez pristupu vzduchu, sa biznis robi velmi velmi tazko.

ja len nechapem tu logiku-tolko to stoji,pokial to vylisuju,ved take drobne zrnka-kolko ich musi byt aby bolo aspon tych 250 ml?a to je v podstate len jedna salka oleja.....a nerozmyslaju,ze ludia radi zaplatia aj viac,len nech to splna to co ma.
ale blbi .ludia chcu zbohatnut na tom,co nikto ,kto to raz ochutna,uz nikdy viac nekupi.ani ja uz nekupim ziadny lanovy olej.mozno maximalne ten od Subotica.a som prekvapena,sklamana ,pohorsena....ze aj v rakusku sa to deje.ved oni tak dbaju na kvalitu.
ale co uz.vsetko ide dolu vodou.sme to vsak my,zakaznici,co sa dobrovolne nechavame klamat a okradat......:mee::eek:
milo2
24.06.11,07:10
Ak by ste radi čerstvo ručne za studena lisovaný olej s ľanoveho semienka rád vám pomožem. Čerstvost do 24 hodin. Som s Košíc. Tak ak chcete môžem vám ho vylisovať.
Ozvite sa my na mail dám vám adresu na stránku.
Je ovela hustejší ako z obchodu, navyše máte istotu že čo pijete. Takisto nechávam v nom sedimenty (trochu tmavši na spodku) čo je zdravšie pretože obsahuju lignany. Takisto odpad používam do kvietkov v byte, je to organicke hnojivo... Lignany niektorý výrobcovia odstranuju.
miki

BEZPECNOSTNE UPOZORNENIE:

Bezpečnostné upozornenie:

Vzhľadom na široký potenciál použitia oleja, a vedľajších účinkov a interakcií s liekmi, mali by ste konzumovať potravinové doplnky len pod dohľadom skúseného lekára. Ľanové semienko môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov alebo živín, ak ich užívate v rovnakom čase. Snažte sa vyhnúť užívaniu ľanového oleja v rovnakej dobe ak užívate súčasne lieky a iné potravinové doplnky.

Ak trpíte týmito chorobami poradte sa o užívaní so svojim lekárom:

- ľudia s diabetom alebo schizofrémiou, lebo ich organizmus nemusí byť schopný previesť v tele (ALA) kyseliny alfa-linolénovú na (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, ktorá je viac pripravená na okamžité vstrebanie do tela. Ľudia s toutou diagnózou by mali dostať omega-3 mastné kyseliny z potravy bohatej na (EPA) a (DHA), ako sú ryby.

Možné interakcie:

Ak ste v súčasnosti liečení niektorých nasledujúcych liekov, mali by ste sa pred použiťim ľanového oleja kyseliny alfa-linolenovej (ALA), alebo iných omega-3 mastných kyselín, mali by ste konzultovať ich použitie s lekárom.

Lieky na riedenie krvy (antikoagulanciá) - Omega-3 mastné kyselíny môžu zosilniť účinky liekov na riedenie krvi, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, warfarínu (Coumadin), a clopedigrel (Plavix). Zatiaľ čo kombinácia aspirínu a omega-3 mastných kyseliny môžu pomôcť liečiť ochorenia srdca, oni by nemali byť použité v rovnaký čas bez dohľadu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Lieky znižujúce hladinu cukru v krvi - tieto liekmi spolu s omega-3 mastnými kyselinami môžu zvýšiť hladinu krvného cukru nalačno, čo môže zvýšiť potrebu užitia množstva liekov. Použitie omega-3 mastných kyselín ako doplnkov používajte so zvýšenou opatrnosťou, pokiaľ užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, ako sú:

* Glipizide (Glucotrol and Glucotrol XL) Glipizidu (Glucotrol a Glucotrol XL)
* Glyburide (Micronase or Diabeta) Glyburid (Micronase alebo diabetu)
* Glucophage (Metformin) Glucophage (Metformín)
* Insulin Inzulín

Cyklosporín - Užitie omega-3 mastných kyselín v priebehu liečby cyklosporínu (Sandimmune) môže znížiť toxické vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek, spojené s týmto liekom u pacientov po transplantácii.

Etretinátu a lokálnymi steroidmi - Pridanie omega-3 mastných kyselín (najmä EPA) na liečbu etretinátu drog (Tegison) a lokálnymi kortikosteroidmi môže zvýšiť príznaky psoriázy.

Lieky na zníženie cholesterolu - Zvýšenie množstva-3 mastných kyselín omega vo vašej strave môže pomôcť skupine cholesterolu znižuje liekov známych ako statíny, aby pracovali efektívnejšie. Patria medzi ne tieto lieky:

* Atorvastatin (Liptor) Atorvastatín (Liptor)
* Lovastatin (Mevacor) Lovastatín (Mevacor)
* Simvastatin (Zocor) Simvastatín (Zocor)

Nesteroidové anti-poburujúce drogy (NSA) - V štúdii so zvieratami, liečba pomocou omega-3 mastných kyselín znižuje riziko vzniku vredov z nesteroidných anti-poburujúcich drog (NSA), vrátane ibuprofenu (Motrin alebo ADVIL) a naproxenu (Alleve alebo Naprosyn ). Viac výskum je potreboval zistiť, či omega-3 mastných kyselín by mať rovnaké účinky u ľudí.

Uskladňovanie: Najčastejšie ľudia robia chybu, že pijú toxický ľanový olej. Len čo sa pokazí, ziskava horkú chuť a obsahuje velmi toxicke latky, ktoré môžu poškodiť pečeň. Vtedy sa o zdravotnom účinku uz hovoriť neda. Ľanovy olej sa kazí behom pár týždňov v teple, na vzduchu a svetle je to otázka pár dní, kedy sa pokazí. Musi byt skladovaný v chladničke, dobre uzavretý a v tme, vtedy vydrží cca 2 mesiace, podľa kvality lisovania a uzavretia fľašky. Pokiaľ sa to neurobí kvalitne, i v chladničke je trvanlivosť okolo jedného mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrží aj pol roka. V chladničke je trvanlivosť okolo mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrži aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia. Takže zabudnite na lanove oleje z regalov supermarketov, napríklad znacky Marianna.. platite za to, ze si poškodzujete pečeň. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovaný v chladničke a nie viac ako 2 mesiace po lisovani. Druhá chyba, čo ludia robia je, ze rozomelú ľanové semienka a použiju ich príliš neskoro. Na vzduchu sa kazia behom 10-15 minut, po 15 minutach po rozomletí ich možete rovno vyhodiť, o zdravotnom účinku sa už nedá hovoriť. Najhoršie čo môžete urobiť, je kupiť si v DM markete tie uz dopredu nadrvene, nechapem ako to mozu predávat, je to čistý zabijak na pečeň. Ľanovy olej nesmie byt nahorklý. Musi mať veľmi prijemnu a jemnú orieškovú chuť.
Najvyššia kvalita ľanové semienka je s ručne čerstvo lisovaných semien, balené v tmavých nádobách, skle a spracovaných za nízkych teplôt v neprítomnosti svetla, tepla, alebo kyslíka. Čerstvý olej má lahodnú orieškovu chuť, nie horkú.
peterkos2
24.06.11,20:05
Ak by ste radi čerstvo ručne za studena lisovaný olej s ľanoveho semienka rád vám pomožem. Čerstvost do 24 hodin. Som s Košíc. Tak ak chcete môžem vám ho vylisovať.
Ozvite sa my na mail dám vám adresu na stránku.
Je ovela hustejší ako z obchodu, navyše máte istotu že čo pijete. Takisto nechávam v nom sedimenty (trochu tmavši na spodku) čo je zdravšie pretože obsahuju lignany. Takisto odpad používam do kvietkov v byte, je to organicke hnojivo... Lignany niektorý výrobcovia odstranuju.
miki

BEZPECNOSTNE UPOZORNENIE:

Bezpečnostné upozornenie:

Vzhľadom na široký potenciál použitia oleja, a vedľajších účinkov a interakcií s liekmi, mali by ste konzumovať potravinové doplnky len pod dohľadom skúseného lekára. Ľanové semienko môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov alebo živín, ak ich užívate v rovnakom čase. Snažte sa vyhnúť užívaniu ľanového oleja v rovnakej dobe ak užívate súčasne lieky a iné potravinové doplnky.

Ak trpíte týmito chorobami poradte sa o užívaní so svojim lekárom:

- ľudia s diabetom alebo schizofrémiou, lebo ich organizmus nemusí byť schopný previesť v tele (ALA) kyseliny alfa-linolénovú na (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, ktorá je viac pripravená na okamžité vstrebanie do tela. Ľudia s toutou diagnózou by mali dostať omega-3 mastné kyseliny z potravy bohatej na (EPA) a (DHA), ako sú ryby.

Možné interakcie:

Ak ste v súčasnosti liečení niektorých nasledujúcych liekov, mali by ste sa pred použiťim ľanového oleja kyseliny alfa-linolenovej (ALA), alebo iných omega-3 mastných kyselín, mali by ste konzultovať ich použitie s lekárom.

Lieky na riedenie krvy (antikoagulanciá) - Omega-3 mastné kyselíny môžu zosilniť účinky liekov na riedenie krvi, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, warfarínu (Coumadin), a clopedigrel (Plavix). Zatiaľ čo kombinácia aspirínu a omega-3 mastných kyseliny môžu pomôcť liečiť ochorenia srdca, oni by nemali byť použité v rovnaký čas bez dohľadu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Lieky znižujúce hladinu cukru v krvi - tieto liekmi spolu s omega-3 mastnými kyselinami môžu zvýšiť hladinu krvného cukru nalačno, čo môže zvýšiť potrebu užitia množstva liekov. Použitie omega-3 mastných kyselín ako doplnkov používajte so zvýšenou opatrnosťou, pokiaľ užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, ako sú:

* Glipizide (Glucotrol and Glucotrol XL) Glipizidu (Glucotrol a Glucotrol XL)
* Glyburide (Micronase or Diabeta) Glyburid (Micronase alebo diabetu)
* Glucophage (Metformin) Glucophage (Metformín)
* Insulin Inzulín

Cyklosporín - Užitie omega-3 mastných kyselín v priebehu liečby cyklosporínu (Sandimmune) môže znížiť toxické vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek, spojené s týmto liekom u pacientov po transplantácii.

Etretinátu a lokálnymi steroidmi - Pridanie omega-3 mastných kyselín (najmä EPA) na liečbu etretinátu drog (Tegison) a lokálnymi kortikosteroidmi môže zvýšiť príznaky psoriázy.

Lieky na zníženie cholesterolu - Zvýšenie množstva-3 mastných kyselín omega vo vašej strave môže pomôcť skupine cholesterolu znižuje liekov známych ako statíny, aby pracovali efektívnejšie. Patria medzi ne tieto lieky:

* Atorvastatin (Liptor) Atorvastatín (Liptor)
* Lovastatin (Mevacor) Lovastatín (Mevacor)
* Simvastatin (Zocor) Simvastatín (Zocor)

Nesteroidové anti-poburujúce drogy (NSA) - V štúdii so zvieratami, liečba pomocou omega-3 mastných kyselín znižuje riziko vzniku vredov z nesteroidných anti-poburujúcich drog (NSA), vrátane ibuprofenu (Motrin alebo ADVIL) a naproxenu (Alleve alebo Naprosyn ). Viac výskum je potreboval zistiť, či omega-3 mastných kyselín by mať rovnaké účinky u ľudí.

Uskladňovanie: Najčastejšie ľudia robia chybu, že pijú toxický ľanový olej. Len čo sa pokazí, ziskava horkú chuť a obsahuje velmi toxicke latky, ktoré môžu poškodiť pečeň. Vtedy sa o zdravotnom účinku uz hovoriť neda. Ľanovy olej sa kazí behom pár týždňov v teple, na vzduchu a svetle je to otázka pár dní, kedy sa pokazí. Musi byt skladovaný v chladničke, dobre uzavretý a v tme, vtedy vydrží cca 2 mesiace, podľa kvality lisovania a uzavretia fľašky. Pokiaľ sa to neurobí kvalitne, i v chladničke je trvanlivosť okolo jedného mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrží aj pol roka. V chladničke je trvanlivosť okolo mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrži aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia. Takže zabudnite na lanove oleje z regalov supermarketov, napríklad znacky Marianna.. platite za to, ze si poškodzujete pečeň. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovaný v chladničke a nie viac ako 2 mesiace po lisovani. Druhá chyba, čo ludia robia je, ze rozomelú ľanové semienka a použiju ich príliš neskoro. Na vzduchu sa kazia behom 10-15 minut, po 15 minutach po rozomletí ich možete rovno vyhodiť, o zdravotnom účinku sa už nedá hovoriť. Najhoršie čo môžete urobiť, je kupiť si v DM markete tie uz dopredu nadrvene, nechapem ako to mozu predávat, je to čistý zabijak na pečeň. Ľanovy olej nesmie byt nahorklý. Musi mať veľmi prijemnu a jemnú orieškovú chuť.
Najvyššia kvalita ľanové semienka je s ručne čerstvo lisovaných semien, balené v tmavých nádobách, skle a spracovaných za nízkych teplôt v neprítomnosti svetla, tepla, alebo kyslíka. Čerstvý olej má lahodnú orieškovu chuť, nie horkú.
Ja ráno užívam Aspirin Protect 100,Zyllt 75(predtým Plavix),Concor Cor 10,Ramimed 5 a spolu s týmto užijem aj Omega 3-6-9.Myslíte,že robím chybu?Večer mám Sortis80
osky
24.06.11,20:36
Ja ráno užívam Aspirin Protect 100,Zyllt 75(predtým Plavix),Concor Cor 10,Ramimed 5 a spolu s týmto užijem aj Omega 3-6-9.Myslíte,že robím chybu?Večer mám Sortis80

ty brdo-to uz ani jest nemusis....
peterkos2
25.06.11,09:04
Skôr som čakal reakciu od mila 2,ale keď myslíš,že je zábavné kupovať si lieky a užívať ich aj s tým množstvom vedľajších účinkov,tak potom v pohode.
katalóg
25.06.11,09:24
Skôr som čakal reakciu od mila 2,ale keď myslíš,že je zábavné kupovať si lieky a užívať ich aj s tým množstvom vedľajších účinkov,tak potom v pohode.Tie 3-6-9 berieš v akej forme?
peterkos2
25.06.11,09:33
Tie 3-6-9 berieš v akej forme?
Kapsule od Jamieson
milo2
10.01.12,14:21
Chcem sa spýtať nemá niekto skúsenosti s ľanovým olejom? Ako sa používa ?

VŠETKO ČO POTREBUJETE VEDIEŤ:

ĽAN SIATY A POUŽITIE V LIEČENÍ

Poznámka: Autor je zásadne proti užívaniu veškerým novovyrobeným tkz. liekom chemickou cestou a pokladá súčasntnú medicinu za biznis a lekári za tupcov čo nasledujú učenie a ak sa dostanete do nemocnice tlačia do vás lieky ktoré vaše telo viac oslabuju ako liečia, stačí sa ist pozriet na oddelenia dermatologie napr. na 8 posch nemocnice Pasteura v košiciach, pribuda alergíí n alieky avšak ludia su nepoučitelny a beru anorganicke latky dalej, kolko kupi a spotrebuje nemocnica na pacientov tolko zarobí, biznis vidíme všade. pozri priatelov: http://clanky.regeneracnecentrum.sk/2011/05/smrtelny-omyl/
http://zdravi-az.cz/Forum/viewforum.php?f=3



http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=sk&langpair=en|sk&rurl=translate.google.com&twu=1&u=http://www.umm.edu/altmed/articles/flaxseed-oil-000304.htm&usg=ALkJrhh_mQ-YHdUPrIcyJxsU6hryvrDkGA
http://www.alphamedical.sk/sk/Pre-pacientov/Chcete-vediet-/Rybi-olej-zdroj-3-omega-mastnych-kyselin-a-vitaminu-D.alej

Lis: http://youtu.be/xuLJoAYX2WM



ZLOŽENIE A ÚČINKY:

Ľanový olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny :

- alfa-linolénovej kyseliny (ALA) ktorá patrí do skupiny omega-3 mastnej kyseliny (http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Kyselina_linolenov%C3%A1&action=edit&redlink=1), telo ho prememieňa na eikosapentaenovú kyselinu (EPA) a dokosahexaenová kyselinu (DHA), omega-3 mastné kyseliny sú nájdené aj v rybom tuku. Omega-3 mastné kyseliny, zvyčajne z rybieho tuku, ktoré preukázateľne vedú k zníženiu zápalu a pomáhajú predchádzať niektorých chronickým ochoreniam, ako sú srdcové ochorenia a artritídy. Ľanové semeno obsahuje v pomere k svojej hmotnosti až 2.5-krát viac omega-3 mastných kyselín ako orechy. V 100 gramoch ľanových semien sa nachádza približne 22 gramov ALA. Z ALA vznikajú sériou transformácií tuky označované ako EPA a DHA. Tieto látky majú v tele jednak stavebnú funkciu, pretože vytvárajú vnútrobunkové priečky v mozgových a iných bunkách, jednak regulačnú úlohu, pretože z nich vznikajú hormónom podobné látky – prostanoidy. n-3 MK ich prostredníctvom znižujú v krvi hladinu TG, blokujú agregáciu trombocytov, znižujú krvný tlak a majú antiarytmický efekt (9).

- kyselinu linolová ktorá patrí do skupiny a omega-6 mastnej kyseliny. Nedostatek omega-6 mastných kyselin způsobuje vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran. Získanie dobrej rovnováhy omega-3 a omega-6 mastných kyselín v strave je dôležité. Tieto základné tuky sú polynenasýtené mastné kyseliny, alebo PUFA. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať zápaly, zatiaľ čo najviac omega-6 mastné kyseliny majú tendenciu prospievať k zápalom. Zdravá strava by mala obsahovať zhruba 2 až 4 krát menej omega-6 mastných kyselín ako omega-3 mastných kyselín. V typickej americké strave, však, inklinuje k obsahovať 14 až 25 krát viac omega-6 mastných kyselín ako kyselín omega-3 mastných kyselín. Mnoho výskumníkov verí, že toto je významný faktor v narastajúcich zápalových ochorení v Spojených štátoch. Ľanové semienko - ale nie ľanový olej - obsahuje tiež skupiny látok nazývaných lignany [http://www.walmark.eu/sk/Pages/viete-ze.aspx?da_id=226] (v mäse po mletí), ktoré môžu hrať úlohu v prevencii rakoviny.
Niektorí vedci si myslia, že ľanový olej môže mať niektoré tie isté výhody ako rybí olej, ale pre telo je veľmi efektívny pri konverzii ALA na EPA a DHA. Vlastnosti ALA, EPA, DHA a nie sú nevyhnutne rovnaké. Štúdie sú neisté v tom, či ľanový olej je vhodný na podobný účel.
Obsahuje 50 až 60% omega-3 esenciálnych mastných kyselín vo forme (ALA) alfa-linolénovej kyseliny , to je viac, než je obsiahnutý v rybom tuku, ale telo ho nie príliš efektívne nepremiena, tak ako (ALA) na omega-3 mastné nájdený v rybom oleji. Takže (ALA) alfa-linolénovej kyselina z ľanového nemusí mať rovnaké účinky ako eikosapentaenová kyselina (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA) z rybieho oleja. Tajomstvo účinku e Ľanové semeno je zložené zo 42 % tukov a 28 % vlákniny, je vynikajúcim zdrojom omega-3 prispievajúca k zachovaniu zdravia. Ľanový olej obsahuje dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo človeka nie je schopné samo vyprodukovať a podobne ako vitamíny a minerály ich môže získať iba linolenovú kyselinu (omega-6), ktorá je nevyhnutná na prežitie. Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov obsahuje najväčšie množstvo ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny - alfa- linolénovej kyseliny (ALA). Ide o východiskovú rodičovskú zlúčeninu všetkých omega-3 vôbec. Telo si z nich časť premení na blahodarné prostaglandíny, ktoré sú schopné zabíjať nádorové bunky. Nedostatok ALA (čo je typické pre západný – nezdravý spôsob stravovania) zodpovedá za tvorbu škodlivých enzýmov tzv. oxydáz, ktoré indukujú rast nádoru a sú príčinou mnohých chronických porúch. Lignany sú najvýznamnejšou zložkou šupiek ľanového semena a ľanové semeno je ich najbohatším potravinovým zdrojom. Obsahuje ich 100- násobne väčšie množstvo v lignanov odstráni. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nie. Kontrolujte preto etikety – najzdravšie je užívanie oleja, do ktorého boli lignany pridané späť a tak upravujú funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a absorbujú sa cez črevnú stenu a putujú k tkanivám až do krvi. Naväzujú sa na hormonálne receptory, vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu. Zistilo sa, že dostatočná hladina enterolaktónu v krvi znižuje riziko rakoviny prsníka.
Klinické štúdie naznačujú, že ľanový olej a ďalšie omega-3 mastné kyseliny môžu byť užitočné pri liečbe rôznych zápalov.


Liečba chorôb ľanovým olejom:


Vysoká hladina cholesterolu

Ľudia, ktorí nasledujú stredomorskej stravy majú skôr zvýšenie hladiny HDL, alebo "dobré". cholesterol level. hladiny cholesterolu. Stredomorská strava zdôrazňuje, ryby a zdravé tuky, ako je olivový olej, a má zdravú rovnováhu medzi omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Celé zrná, koreňová a listová zelenina, denné porcií ovocia, rýb a hydiny, olivový a repkový olej, a ALA (z ľanové semienko, ľanový olej, a vlašské orechy), sú tiež súčasťou stredomorskej stravy. Červené mäso a nasýtené tuky nie sú súčasťou stravy.

Avšak, či už pri ľanový alebo ľanový olej ako doplnok môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu je hore pre diskusiu. Niektoré malé štúdie ukazujú, že môže, ale aspoň jeden double-blind štúdium našlo žiadny dôkaz, že sa znížila hladina cholesterolu.

Choroby srdca

Ľanový olej, je dobrý na srdce, pretože to je najbohatším zdrojom kyseliny alfa-linolénovej. Jesť stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny, orechy alebo strukoviny, a ALA-potraviny bohaté, môžu výrazne znížiť recidívy ochorenia srdca. Jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť prevencii a liečbe srdcových chorôb je jesť stravu, ktorá je s nízkym obsahom nasýtených a trans-tukov a bohatá na mononenasýtené a polynenasýtené tuky (vrátane omega-3 mastné kyseliny z ľanového semienka a ryby). Dôkazy naznačujú, že ľudia, ktorí jedia ALA-bohatá strava je menej pravdepodobné, že dostane fatálny infarkt. (ALA) môže znížiť riziko srdcových ochorení rôznymi spôsobmi, vrátane tvorby krvných doštičiek menej "sticky", znižuje zápal, podporovať zdravie ciev a znižuje riziko arytmií (nepravidelný srdcový tep). Niekoľko štúdií u ľudí, tiež naznačujú, že strava bohatá na omega-3 mastných kyselín (vrátane ALA) môže znižovať krvný tlak. Avšak, to 's nie je jasné, či pri ľanový olej ako doplnok by mohla mať rovnaký vplyv na zdravie srdca. Výskumy ukazujú, že tí, ktorých strava obsahuje väčšie množstvá omega-3 polynenasýtených mastných kyselín - a ľanové semeno je excelentným zdrojom týchto esenciálnych tukov - majú nižší krvný tlak ako tí, ktorí ich konzumujú menej. Pritom nezáleží na tom, či omega-3 tuky pochádzajú z rýb alebo z rastlinných zdrojov.

Sjogrenov syndróm:

Jedna malá štúdia zistila, predbežné dôkazy, že s 1 až 2 g ľanového za deň by mohlo zlepšiť príznaky suchého oka u ľudí s syndróm Sjögrenov. Sjogrenom 'syndróm je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napadne žlazy v tele, ktoré produkujú vlhkosť, ako sú slinné žľazy a sĺz.

Lieči zápal dýchacích a močových ciest

Medom osladený odvar z ľanového semena je odskúšaným liekom pri zápaloch horných dýchacích ciest, najmä bronchitíde a tiež pri cystitíde, vďaka zvláčňujúcim a ukľudňujúcim účinkom na sliznicu.

Zápaly žíl

Americkí vedci zistili, že vnútorne podávaný ľanový olej má výborný liečivý účinok na zápaly žíl a slizníc. Vynikajúce úspechy boli zaznamenané aj pri liečení ekzémov. Posilňuje tiež obranyschopnosť organizmu a boli zaznamenané i pozitívne výsledky pri liečbe nádorových ochorení, nakoľko nenasýtené mastné kyseliny brzdia vývoj rakovinových buniek.

Dávkovanie:

Dávka závisí na tom, koľko mastných kyselín vám vo vašej strave, a ktoré podmienky užívate ľanový olej pre. 3 omega kyseliny max. 2 lyzice denne. Ale musi sa konzumovat s proteinmi s obshom síry. Napr.: orechy, cibula, hlavne v tučnom tvarohu.

Deti:
Poraďte so svojím lekárom ešte predtým, ako ľanový olej, aby dieťa mladšie ako 18 rokov.

Dospelý:
Ľanový olej: 1 - 2 polievkové lyžice denne, alebo 1 - 2 kapsule denne. Ľanový olej sa často používa v tekutej forme, ktorý obsahuje približne 7 gramov ALA na 15 ml (1 polievková lyžica), a obsahuje asi 130 kalórií. Ako náhrada za rybí olej, dávku 7,2 g ľanového oleja je zhruba rovná 1 gram rybieho oleja.

Výsledky výskumu použitia ľanového oleja na ľudoch:

Dr. Budwig V polovici r. 1950, začal jej rozsiahly výskum o prínose ľanového oleja kvôli svojej bohatému obsahu mastných kyselín pod názvom "linolová a linolénová." Budwig pomáhal mnohým vážne chorím. Zistila, že nádory ustupovali a mizli, anémia, a vitálnej energiu navrátila pacientom.
Dr. Lillian Thompsonová z University of Toronto skúmala ženy s čerstvo určenou diagnózou rakoviny prsníka. Tieto ženy potom denne dostávali na jedenie rozomleté ľanové semená (25 g). Medzi diagnózou a operáciou ubehli v priemere asi tri týždne a výsledok bol nad očakávania. Pri operácii, keď lekári nádor odstránili, zistili, že sa výrazne zmenšil. Vláknina takisto plní významnú úlohu vylúčime ju skôr, ako ich stihneme prijať do orgánov tela a poškodiť si ich. Okrem toho vláknina vytvára v črevách priaznivé prostredie pre užitočnú bakteriálnu flóru. Navyše sa pôsobením črevných enzýmov a mikróbov rozloží na mastné kyseliny s krátkym reťazcom ktoré majú protirakovinový účinok.
Dr. Budwigj Nemecká biochemička postavila na nohy nejedného onkologicky chorého pacienta jerj Olejovo-proteínová kúra z ľanového oleja a tvarohu. Táto úžasná kombinácia dodáva telu nesmiernu energiu a regeneruje ho.

http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio-clanky.php?title=lanove-semiacka-semena. V štúdii zameranej na zistenie týchto účinkov sa podávali vysoké dávky ľanového semena (20 a 40%) a krmiva z odtučneného ľanového semena (13 a 26%) potkanom. Jedna časť pokusu sa realizovala iba počas gravidity a druhá časť počas gravidity a aj dospievania potomstva. Na 20. deň gravidity sa nezistil žiaden účinok na plodnosť, prírastky hmotnosti, veľkosť vrhu a vývoj plodu. Odtučnený ľan skracoval dobu gravidity a predlžoval nástup puberty samcov. Oba spôsoby aplikácie ľanu zvyšovali počet samíc s nepravidelným pohlavným cyklom. Po narodení od 21. do 90. dňa veku mali samice, ktoré prijímali 20% ľanového semena, 13% a 26% krmiva z odtučneného ľanového semena vyššie prírastky hmotnosti ako kontrolné samice. Ľan v oboch prípadoch znižoval hmotnosť týmusu aj pomer hmotnosti týmusu k mozgu oboch pohlaví. Ďalej došlo k poklesu hmotnosti pečene a pomeru hmotnosti pečene a mozgu samíc. Podávanie 26% krmiva z odtučneného ľanu znížilo tieto pomery u samcov. Záverom vyplynulo, že ľanové semeno neovplyvňuje vývoj plodu, ale vplýva na znaky postnatálneho vývoja, ako napr. pohlavný cyklus (Food Chem. Toxicol., roč. 41, 2003, 819-834)

Bezpečnostné upozornenie:

Vzhľadom na široký potenciál použitia oleja, a vedľajších účinkov a interakcií s liekmi, mali by ste konzumovať potravinové doplnky len pod dohľadom skúseného lekára. Ľanové semienko môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov alebo živín, ak ich užívate v rovnakom čase. Snažte sa vyhnúť užívaniu ľanového oleja v rovnakej dobe ak užívate súčasne lieky a iné potravinové doplnky.

Ak trpíte týmito chorobami poradte sa o užívaní so svojim lekárom:

- ľudia s diabetom alebo schizofrémiou, lebo ich organizmus nemusí byť schopný previesť v tele (ALA) kyseliny alfa-linolénovú na (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, ktorá je viac pripravená na okamžité vstrebanie do tela. Ľudia s toutou diagnózou by mali dostať omega-3 mastné kyseliny z potravy bohatej na (EPA) a (DHA), ako sú ryby.
- hoci štúdia zistili, že pravidelná konzumácia rýb ktoré obsahujúcich omega-3 mastné kyseliny (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, môžu znížiť riziko makulárnej degenerácie, nedávna štúdia, vrátane dvoch veľkých skupín mužov a žien, zistili, že strava bohatá na (ALA) kyseliny alfa-linolénovej môžu podstatne zvýšiť riziko ochorenia oka. Ďalší výskum je potrebný. Do tej doby by ľudia s degeneráciou makuly dostať omega-3 mastné kyseliny zo zdrojov (EPA) a (DHA) ako sú ryby alebo rybí tuk, skôr než (ALA).
- Ryby a rybí olej môže ochrániť pred rakovinou prostaty, ale (ALA) kyselina alfa-linolénová môže byť spojená so zvýšeným rizikom rakoviny prostaty u mužov. Ďalší výskum je potrebný, ale muži s rakovinou prostaty by mali dostať omega-3 mastné kyseliny zo zdrojov EPA a DHA (dokosahexaenová kyselina) (ako sú ryby alebo rybí tuk), skôr než (ALA).

Možné interakcie:

Ak ste v súčasnosti liečení niektorých nasledujúcych liekov, mali by ste sa pred použiťim ľanového oleja kyseliny alfa-linolenovej (ALA), alebo iných omega-3 mastných kyselín, mali by ste konzultovať ich použitie s lekárom.

Lieky na riedenie krvy (antikoagulanciá) - Omega-3 mastné kyselíny môžu zosilniť účinky liekov na riedenie krvi, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, warfarínu (Coumadin), a clopedigrel (Plavix). Zatiaľ čo kombinácia aspirínu a omega-3 mastných kyseliny môžu pomôcť liečiť ochorenia srdca, oni by nemali byť použité v rovnaký čas bez dohľadu lekára.

Lieky znižujúce hladinu cukru v krvi - tieto liekmi spolu s omega-3 mastnými kyselinami môžu zvýšiť hladinu krvného cukru nalačno, čo môže zvýšiť potrebu užitia množstva liekov. Použitie omega-3 mastných kyselín ako doplnkov používajte so zvýšenou opatrnosťou, pokiaľ užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, ako sú:

* Glipizide (Glucotrol and Glucotrol XL) Glipizidu (Glucotrol a Glucotrol XL)
* Glyburide (Micronase or Diabeta) Glyburid (Micronase alebo diabetu)
* Glucophage (Metformin) Glucophage (Metformín)
* Inzulín

Cyklosporín - Užitie omega-3 mastných kyselín v priebehu liečby cyklosporínu (Sandimmune) môže znížiť toxické vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek, spojené s týmto liekom u pacientov po transplantácii.

Etretinátu a lokálnymi steroidmi - Pridanie omega-3 mastných kyselín (najmä EPA) na liečbu etretinátu drog (Tegison) a lokálnymi kortikosteroidmi môže zvýšiť príznaky psoriázy.

Lieky na zníženie cholesterolu - Zvýšenie množstva-3 mastných kyselín omega vo vašej strave môže pomôcť skupine cholesterolu znižuje liekov známych ako statíny, aby pracovali efektívnejšie. Patria medzi ne tieto lieky:

* Atorvastatin (Liptor) Atorvastatín (Liptor)
* Lovastatin (Mevacor) Lovastatín (Mevacor)
* Simvastatin (Zocor) Simvastatín (Zocor)

Nesteroidové anti-poburujúce drogy (NSA) - V štúdii so zvieratami, liečba pomocou omega-3 mastných kyselín znižuje riziko vzniku vredov z nesteroidných anti-poburujúcich drog (NSA), vrátane ibuprofenu (Motrin alebo ADVIL) a naproxenu (Alleve alebo Naprosyn ). Viac výskum je potreboval zistiť, či omega-3 mastných kyselín by mať rovnaké účinky u ľudí.

Uskladňovanie: Najčastejšie ľudia robia chybu, že pijú toxický ľanový olej. Len čo sa pokazí, ziskava horkú chuť a obsahuje velmi toxicke latky, ktoré môžu poškodiť pečeň. Vtedy sa o zdravotnom účinku uz hovoriť neda. Ľanovy olej sa kazí behom pár týždňov v teple, na vzduchu a svetle je to otázka pár dní, kedy sa pokazí. Musi byt skladovaný v chladničke, dobre uzavretý a v tme, vtedy vydrží cca 2 mesiace, podľa kvality lisovania a uzavretia fľašky. Pokiaľ sa to neurobí kvalitne, i v chladničke je trvanlivosť okolo jedného mesiaca. V chladničke je trvanlivosť okolo mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrži aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia. Takže zabudnite na ľanove oleje z regalov supermarketov, napríklad znacky Marianna.. platite za to, ze si poškodzujete pečeň. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovaný v chladničke a nie viac ako 2 mesiace po lisovani. Druhá chyba, čo ludia robia je, ze rozomelú ľanové semienka a použiju ich príliš neskoro. Na vzduchu sa kazia behom 10-15 minut, po 15 minutach po rozomletí ich možete rovno vyhodiť, o zdravotnom účinku sa už nedá hovoriť. Najhoršie čo môžete urobiť, je kupiť si v DM markete tie uz dopredu nadrvene, nechapem ako to mozu predávat, je to čistý zabijak na pečeň. Ľanovy olej nesmie byt nahorklý. Musi mať veľmi prijemnu a jemnú orieškovú chuť.
Najvyššia kvalita ľanové semienka je s ručne čerstvo lisovaných semien, balené v tmavých nádobách, skle a spracovaných za nízkych teplôt v neprítomnosti svetla, tepla, alebo kyslíka. Čerstvý olej má lahodnú orieškovu chuť, nie horkú.



RECEPTY.


Ľanový olej s tvarohom:

Za hrnček tvarohu alebo Cottage Cheessu (ideálny je vraj s obsahom tuku nad 10 %), 2 až 5 polievkových lyžíc panenského ľanového oleja, 1 až 3 polievkové lyžice ľanových semiačok, štipku kajenského korenia (môžeme pridať aj cesnak, červené korenie a trocha šampanského namiesto vody). Ľanové semiačka zomelieme najemno (vždy pred použitím, aby boli čerstvé) a vmiešame do tvarohu. Pridáme koreniny, ľanový olej a trocha vody, aby vznikla konzistencia veľmi jemnej pasty. Jeme ju každý deň samostatne, alebo ako nátierku na chlieb, či v zriedenejšej podobe ako dresing k čerstvej zelenine či ovociu. Liečivý pomer tvarohu a oleja je 3 : 1. Môžme pridať štiplavú papriku, čerstvo pomletý prášok z tkz. baraních rôžkov.

Chutný puding:
http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/2880/liecivy-lanovy-olej.html:

250 ml ľanového oleja, 450 g tvarohu (do 10 %) či Cottage Cheessu, 4 PL medu, trochu mlieka alebo jogurtu. Namiesto tvarohu môžeme použiť jogurt v pomere 30 g jogurtu na PL ľanového oleja. Všetky ingrediencie miešame v mixéri, pridávame trochu mlieka, aby sme dosiahli konzistenciu pudingu (asi 5 minút mixovania). Uchovávame v chladničke. Denná porcia je asi 120 g. Uvedenú dávku užívame denne rozdelenú do porcií na raňajky či desiatu ako puding, ktorý si dochutíme ovocím, orieškami, alebo ako hlavné jedlo so zemiakmi, s obilninami, parenou zeleninou či ryžou.

Zmes Dr. Johanny Budwig:

1 sálku nízkotucného tvarohu, 2-5 polievkových lyzíc oleja z ľanových semien, dostatok vody, aby zmes bola mäkká.
1-3 polievkové lyzice pomletého ľanového semena (mozno pomlie na kávovom mlynceku), kayenské korenie, cesnak, červená paprika. S medom alebo ovocnými šťavami.

- konzervované mäsá (konzervačné látky blokujú mechanizmus účinku ľanového oleja).
- čerstvo extrahované zeleninové sťavy sú dobré * mrkvová, zelerová, jablková a cervená repa.
- dôlezité je denne tri razy vypiť teplý čaj z mäty piepornej, šípok alebo hrozienok * všetky podľa potreby osladené medom. Dopoludnia si možno vypiť šálku čierneho čaju.

DENNÝ PLÁN Dr. Johanny Budwig:

Pred raňjkami - vypite pohár acidofilného mlieka alebo sťavy z kyslej kapusty, víno.

Raňajky - müsli (cereálie) poliate dvomi polievkovými lyzicami (30 ml) anového oleja a medu
a cerstvým ovocím poda sezóny * maliny, jahody, visne, ceresne, marhule, broskyne, postrúhané
jablko. Príchute obmieajte kazdý de. Pouzívajte akékovek orechy okrem arasidových orieskov.
Bylinkové caje poda vôle a chuti alebo cierny caj. 120 g nátierky (návod nizsie) Je dobré zjes zmes
,,priamo" ako puding, alebo prida ju k iným jedlám, ktoré konzumujete cez de.

Dopoludajsí caj: (o 10,00 h) * Pohár sťavy z čerstvej karotky, jablka, zeleru alebo postrúhaného jablka.

Obed: * Surový šalát z majonézy z jogurtu a ľanového oleja (recept vi nizsie).
Ako doplnok k zeleným šalátom môzete pridať strúhanú repu, karotku, kaleráb, rekovku, kyslú kapustu alebo karfiol. Zmes môzete okoreni jemne potretým chrenom, pazítkou alebo petrzlenom. K chodu vareného mäsa sa môze podáva dusená zelenina, zemiaky alebo obilniny, ako ryza, spaldová psenica alebo proso. Prílohy môzete okoreni bu zmesou alebo majonézou, a to nielen kvôli chuti, ale aj kvôli príjmu anového oleja. Vemi chutným jedlom je zmes anovo-tvarohového
krému si zemiakmi. Pridajte rascu, pazítku, petrzlen alebo iné bylinky. Zákusok * zmiesajte iné ovocie, nez to, ktoré ste mali na raajky s tvarohovo-anovým krémom, ktorý
tentoraz namiesto medu ochutíte vanilkovo-citrónovým krémom alebo bobuovým ovocím. Odpoludajsí cas (16,00 h) * Malý pohár prírodného vína (bez konzervacných prostriedkov), alebo sampanské alebo cerstvý ovocný dzús s anovými semenami, pokrytými 1 * 2 polievkovými lyzicami
medu.
Večera: * Vecerajte vcas, uz o 18,00 hod. Pripravte si teplé jedlo z pohánkovej múky, ovsa alebo sójového múcnika, najlepsie sú pohánkové krúpy, ktoré mozno prida do zeleninovej polievky alebo do pevnejsej formy placiek s bylinkovou savou. Do sladkých omácok a polievok mozno pridať aleko viac liecivej energie pridaním NÁTIERKY. Ako sladidlo sa smie pouzi len med a hroznový must. ZIADEN biely (alebo hnedý!) cukor. Môzu sa pouzi len cerstvé ovocné tavy a NIE rozrábané sťavy
(nebezpecenstvo konzervacných prostriedkov). Tie musia by celkom prírodné.

Ako pripraviť NÁTIERKU:

Do nádoby mixéra dajte 250 ml ľanového oleja a 450 g 1% nízkotucného tvarohu a 4 polievkové lyzice medu. Zapnite mixér a pridajte toľko nízkotučného mlieka alebo vody, aby sa obsah nádoby dokonale zmiešal. Po 5 minútach potrava, ktorá má konzistenciu vaječného krému, NEMÁ príchuť oleja (pri vylievaní z nádoby nesmie byť vidieť žiadne olejové kruhy). Ako obmenu môžete pouzi namiesto tvarohu jogurt v pomere 30 g jogurtu na 1 polievkovú lyzicu ľanového oleja a medu, ktoré sa zmiešajú dovedna.

POZNÁMKA: Keď sa ľanový olej vymieša uvedeným spôsobom, nevyvoláva hnačku ani vtedy, ak sa podáva vo vekých množstvách. Chemicky reaguje so sulfurovanými proteínmi tvarohu, jogurtu atd.

Ako pripraviť MAJO (majonézu):

Zmiesajte dovedna 2 polievkové lyzice (30 ml) ľanového oleja, 2 polievkové lyzice (30 ml) mlieka a 2 polievkové lyzice (30 ml) jogurtu.
Potom pridajte 2 polievkové lyzice (30 m) citrónovej sťavy (alebo jablkového octu) a pridajte 1 kávovú lyžicku (2,5 g) horcice plus nejaké bylinky, ako majorán alebo kôpor.
Potom pridajte 2 alebo 3 plátky zdravej marinády (bez konzervacných prostriedkov) a trochu bylinkovej soli.

Podľa Dr. Budwig musíte ostať na tejto diéte po dobu plných 5 rokov. Ak porusíte pravidlá tejto diéty
(napr. konzumáciou konzervovaného mäsa, sladkostí at.), podá Dr. Budwig sa nádor raz znovu
objaví a bude rásť ešte rýchlejsie ako predtým.

SKLADOVANIE:

ĽANOVÝ OLEJ, resp. OLEJ Z ĽANOVÝCH SEMIEN sa rýchlo denaturuje kyslíkom, teplom a svetlom. Potuchnutý olej skodí zdraviu, preto sa MUSÍ starostlivo vyrába, bali v dusíkovej atmosfére do tmavých nádob, uzi cerstvý, ako je to len mozné a po otvorení nádoby stabilizova proteínom (NÁTIERKA a pod.) Musia sa vloziť do chladničky a použiť do dvoch mesiacov po otvorení. Mozno pouzi aj ľanové semeno. Semienka je treba len rozdrviť v mixéri na potraviny, alebo sa môžu pomlieť v kávovom mlynceku. Ak chcete získa mnozstvo ekvivalentné oleju, potrebujete trojnásobné množstvo semienok ľanu (jednej lyzici oleja sa vyrovnajú tri lyzice semienok). Semienka sú bohaté na kalórie, preto môzu vyvola zvýsenie telesnej hmotnosti. Semienka sú bohaté aj na rozpustné
vlákniny, takze zmiesanie s tekutinami casto vedie k vytvoreniu tvrdnúceho ,,zelé". Cerstvo zomleté semienka mozno nasypa na müsli a treba ich ihne zjesť

http://inpink.blog.cz/0801/liecivy-lanovy-olej
Ako olej alebo aj v podobe semiačok má na náš organizmus priam liečivý účinok. Musíme ho však kombinovať s tvarohom či jogurtmi. Ak do stravy zaradíme niektorý z uvedených receptov, zabezpečíme telu najcennejšie živiny, najmä proteíny a omega-3 mastné kyseliny v najvyužiteľnejšej forme. Dôvod na miešanie oleja s proteínmi spočíva v tom, že ich kombinácia s olejom umožňuje rozpúšťanie tuku vo vode, takže ho rýchlejšie vstrebávame. Takto upravený sa dostane aj do najmenších kapilár, rozpustí akýkoľvek nevhodný tuk, prečistí žily a tepny. Okrem iného to posilňuje srdce, likviduje tumory a lieči artritídu. Kúra pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.

Dôležité rady:

1. Na raňajky a na večeru by sme mali zjesť dve PL ľanového oleja v jogurte alebo cmare.
2. Dodržiavajme pravidelný stravovací režim, nevynechajme ani desiatu či olovrant. Večeru si doprajme najneskôr o 18.00 hod.
3. Počas diéty by sme nemali jesť živočíšne tuky vrátane masla, umelé tuky, mäso, konzervované potraviny a najmä cukor, ani hnedý, iba med.
4. Diétu môžeme doplniť sezónnym čerstvým ovocím, jeme dostatok zeleniny a zeleninové šťavy, obilniny, najmä pohánku, proso, sóju, ovsené vločky. Do základov môžeme použiť trocha šampanského, ktoré zvyšuje účinnosť a vstrebateľnosť pokrmu.
5. 3x denne vypime bylinkový čaj, dopoludnia namiesto kávy môžeme piť čierny čaj.

Diskutabilné je toto:

Přeměna kyseliny alfa-linolenové, pocházející např. z oleje z lněných semínek, na omega 3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem jako v případě EPA a DHA je samozřejmě teoreticky možná. V praxi však k této přeměně téměř nedochází a to zejména u jedinců ve stresu

Myslíte že je to tak ? uvítam odborný pohlad na vec
mango27
19.01.12,13:15
Aku farbu ma mat lanovy olej, ked je zlty je pokazeny?
katalóg
19.01.12,15:03
Aku farbu ma mat lanovy olej, ked je zlty je pokazeny?
VAROVANIE: Ľanový olej rýchlo oxiduje a mení sa z prvotriedneho pomocníka a na nebezpečného nepriateľa. Prečo? Bežne predávaný ľanový olej má trvanlivosť od 1 roka do 2 rokov. Keď si ho kúpite a ochutnáte zistíte, že zatuchlý a štipľavý, vtedy je už silne karcinogénny teda rakovinotvorný.
Tu sa lisue každý týždeň nový http://www.centrumctm.sk/product/lanovy-olej-16/
katalóg
19.01.12,15:07
On má žltú farbu, to je v poriadku. Je neporovnateľný rozdiel medzi značkovými i z bioobchodov a týmto odporúčaným. Vyskúšané.
ppg
20.01.12,21:19
Ak by ste radi čerstvo ručne za studena lisovaný olej s ľanoveho semienka rád vám pomožem. Čerstvost do 24 hodin. Som s Košíc. Tak ak chcete môžem vám ho vylisovať.
Ozvite sa my na mail dám vám adresu na stránku.
Je ovela hustejší ako z obchodu, navyše máte istotu že čo pijete. Takisto nechávam v nom sedimenty (trochu tmavši na spodku) čo je zdravšie pretože obsahuju lignany. Takisto odpad používam do kvietkov v byte, je to organicke hnojivo... Lignany niektorý výrobcovia odstranuju. T. Mam zaujem o vas olej.Ozvite sa mi na mail prosim som tiez z Ke. pm.kosice@gmail.com
osky
08.03.12,05:48
pre tych ,ktori obcas chodia do Viedne:

na Wiednerhauptstrasse/johann strausgasse-krizuje s nou,oproti DM drogerie/je Bio market.
predavaju tu aj kvalitny lanovy olej,500 ml stoji 13,19 euro.ano drahy,viem,ale je kvalitny.vcera som ho kupila a hned som aj chutnala-nie je horky,ma prijemnu chut.
lisuju kazdy tyzden cerstvy.najdete ho v chladiacich regaloch pri vajciach.
maju tam vselico dobre,oleje od vymyslu sveta,ryzu,obilniny,mliecne vyrobky,mäso,zeleninu....treba to vidiet.ja som tam bola prvy raz.ale istotne nie posledny.;)
katalóg
09.03.12,10:42
pre tych ,ktori obcas chodia do Viedne:

na Wiednerhauptstrasse/johann strausgasse-krizuje s nou,oproti DM drogerie/je Bio market.
predavaju tu aj kvalitny lanovy olej,500 ml stoji 13,19 euro.ano drahy,viem,ale je kvalitny.vcera som ho kupila a hned som aj chutnala-nie je horky,ma prijemnu chut.
lisuju kazdy tyzden cerstvy.najdete ho v chladiacich regaloch pri vajciach.
maju tam vselico dobre,oleje od vymyslu sveta,ryzu,obilniny,mliecne vyrobky,mäso,zeleninu....treba to vidiet.ja som tam bola prvy raz.ale istotne nie posledny.;)
Mohla by si, prosím ťa, napísať výrobcu, ak sa nedá sem, tak cez súkromný odkaz. Nemajú web náhodou? Majú aj bezlepkové potraviny? Ďakujem.
mareko
30.04.12,14:02
Odborníci na ľanový olej, prosím o radu. Objednala som si ľanový olej, je na ňom dátum výroby 20.04.2012. Po prečítaní týchto príspevkov som sa dala chutnať olej a zistila som, že po podržaní v ústach má chuť niečo ako vlašský, čerstvo vylúpaný mladý orech v tej bledej šupke, teda horký. Je teda tento čerstvý ľanový olej skutočne škodlivý? Nechce sa mi to veriť :mad:
katalóg
30.04.12,18:20
Odborníci na ľanový olej, prosím o radu. Objednala som si ľanový olej, je na ňom dátum výroby 20.04.2012. Po prečítaní týchto príspevkov som sa dala chutnať olej a zistila som, že po podržaní v ústach má chuť niečo ako vlašský, čerstvo vylúpaný mladý orech v tej bledej šupke, teda horký. Je teda tento čerstvý ľanový olej skutočne škodlivý? Nechce sa mi to veriť :mad:
http://www.porada.sk/t125759-p3-lanovy-olej.html#post1738528
http://www.porada.sk/t125759-p5-lanovy-olej.html#post1741447
Ak ho máš od neho s tým dátumom, mal by ti v chladničke vydržať 2 mesiace. Ty máš úplne čerstvý dátum, nemal by byť zlý, pokiaľ sa v tomto teple cestou nepokazil.
Už som zažila, že mal trochu inú chuť, aj som sa ním k nim vrátila, to bolo niekedy na začiatku čo som si ho začala u neho kupovať, a tiež som nevedela do akej inej príchute môže zájsť olej, ochutnali, povedali že je dobrý. Stalo sa mi to ešte aj neskôr.
Ale až keď som si raz kúpila v bioobchode z časových dôvodov ľanový olej zn. Naturata, potom som pochopila. Jeho je v porovnaní s týmto olejom bez chuti. To sa nedalo konzumovať. U Subotiča je istota, lebo mu záleží na pacientoch, prináša ho z domu chladený, a hneď ho dáva do chladničky. Robí aj iné oleje, má ich na stránke, makové oleje vidno aj v iných obchodoch, ale ľanový má iba on práve kvôli istote, že bude chladený po celý čas, kým sa dostane k zákazníkovi.
Posiela svoj tovar aj na dobierku, neviem si predstaviť ako posiela ľanový. Ale má tovar už aj v predajniach po Slovensku, má to na stránke.
Neviem odkiaľ máš ten svoj. Ani v Čechách ho nikto nelisuje, dá sa kúpiť viac fliaš naraz a zamraziť. To sa píše n a fórach. Najlepšie sa spýtať priamo jeho.
lofr
29.05.12,16:56
Neviem, ci tu uz niekto spominal agro-el (staci dat do google), tiez maju velmi kvalitny lanovy olej.
Je za velmi vyhodnu cenu, pokial sa zoberie 5 litrova bandaska, stoji 875 KC, co je 34 eur. 250ml by teda vychadzalo na 1,70 eura, co je uz 4,5x lacnejsie ako u Subotica.
Dve analyzy boli prevedene, jednu si zaplatil Agro-el, druhu nahodny uzivatel, obidve potvrdili vysoku kvalitu oleja, a vysoky obsah kyseliny linolenovej (omega-3 m.k.), cez 50%.

Bohuzial, postovne bude asi dost drahe, ale pre tych, co maju moznost skocit do Znojma osobne a autom zobrat bandasku, sa to moze vyplatit. Samozrejme, potom ho treba zmrazit, kedy pri -18 vydrzi aj 1 rok, ale kto tento olej pouziva casto, za rok moze minut aj 5 litrov, popripade sa podelit s kamosom napoly.
osky
29.05.12,19:19
kvalita ma svoju cenu a neverim ze za tu cenu ide o ozaj nieco unikatne-lanovy olej musi byt v chlade,takze posta neprichadza do uvahy.
treba ho zuzitkovat rychlo.mala som ho cca 2 mesiace v chladnicke a bol dobry.az jedneho dna bol uz horky a musela som zbytok vyhodit.takze ak ho nejete casto,odporucam mensie balenie i ked vyjde drahsie.
mrazit olej si neviem predstavit,ale ked myslis.nie na vsetkom sa da usetrit.
travina
29.05.12,20:16
Olej od českej firmy Agro el čo spomína lofr je výborný. Lisujú keď sa im nazbierajú objednávky a potom posielajú. Na českých fórach ľudia čo užívajú ľanový olej spomínajú tento ako najlepší, a zrejme jediný v Čechách. Objednávam od Subotiča a pred zimou som si objednala aj z Čiech a zamrazila, lebo sa fakt cenovo vyplatí. Subotič má všetko drahé, aj MMS má najdrahšie na Slovensku.
korela
29.05.12,20:21
kvalita ma svoju cenu a neverim ze za tu cenu ide o ozaj nieco unikatne-lanovy olej musi byt v chlade,takze posta neprichadza do uvahy.
treba ho zuzitkovat rychlo.mala som ho cca 2 mesiace v chladnicke a bol dobry.az jedneho dna bol uz horky a musela som zbytok vyhodit.takze ak ho nejete casto,odporucam mensie balenie i ked vyjde drahsie.
mrazit olej si neviem predstavit,ale ked myslis.nie na vsetkom sa da usetrit.
Pozerala som si aj ostatné oleje na ich stránke, sú o polovicu lacnejšie ako v obchodoch, nie sú bio však, možno preto. Uvádzajú, že ich robia na rakúskych strojoch, čo mne ako tak źaručuje kvalitu.
Na fórach som už čítala, že sa dá zmraziť, hoci zmrazená potravina=mŕtva potravina.
Ja som si zbytok z jednej fľaše zmrazila, odliala som do plastovej, komicky zmenil olej farbu, úplne nezmrzol.
Práve ho chcem v týchto dňoch otvoriť.
Zmrazenie je dobré napr. pre tých ľudí, kde dobrý čerstvý u seba v mieste bydliska nedostanú a v lete počas horúčav je s ním lepší transport. A zvládnu väčšie množstvo do zásoby. Napr. Praha - Bratislava, keď nependlujú každú chvíľu tam i späť.
korela
29.05.12,20:25
Olej od českej firmy Agro el čo spomína lofr je výborný. Lisujú keď sa im nazbierajú objednávky a potom posielajú. Na českých fórach ľudia čo užívajú ľanový olej spomínajú tento ako najlepší, a zrejme jediný v Čechách. Objednávam od Subotiča a pred zimou som si objednala aj z Čiech a zamrazila, lebo sa fakt cenovo vyplatí. Subotič má všetko drahé, aj MMS má najdrahšie na Slovensku.
Odkedy robí MMS?
A ako zasiela na dobierku ľan. olej, to ma vždy zaujímalo? Obyčajne, ako rieši chladenie?
travina
29.05.12,20:38
MMS u Subotiča som objavila náhodou medzi "Prírodnou kozmetikou". Má to názov JANIN a uvádza to ako dezinfekčný prostriedok na pokožku.
Olej zasiela v krabičke, pekne každú flašu zabalenú do bublinkatej fólie a dôjde to hneď na druhý deň. Zatiaľ som bola spokojná.
korela
29.05.12,22:01
MMS u Subotiča som objavila náhodou medzi "Prírodnou kozmetikou". Má to názov JANIN a uvádza to ako dezinfekčný prostriedok na pokožku.
Olej zasiela v krabičke, pekne každú flašu zabalenú do bublinkatej fólie a dôjde to hneď na druhý deň. Zatiaľ som bola spokojná.
To sa mi podarilo, ide o to, že o MMS viem iba krátko.
Ďakujem za info o zasielaní oleja.
lofr
31.05.12,19:56
kvalita ma svoju cenu a neverim ze za tu cenu ide o ozaj nieco unikatne-lanovy olej musi byt v chlade,takze posta neprichadza do uvahy.
treba ho zuzitkovat rychlo.mala som ho cca 2 mesiace v chladnicke a bol dobry.az jedneho dna bol uz horky a musela som zbytok vyhodit.takze ak ho nejete casto,odporucam mensie balenie i ked vyjde drahsie.
mrazit olej si neviem predstavit,ale ked myslis.nie na vsetkom sa da usetrit.

Este raz pisem, ze boli prevedene 2 analyzy, obidve potvrdili kvalitu oleja. Plus, dost vela uzivatelov ho pouziva a boli spokojni, vratane mna.

K mrazeniu oleja sa vyjadrim. Olej je uz samo o sebe neprirodzena potravina, v prirode sa nevyskytuje. Olej neprechadza tak ako voda, bodom mrazu, a tak mu je zbrusu fuk, ci ma teplotu +10 alebo -10. Tym, ze stuhne, sa nezmeni jeho skupenstvo, a tak ani nemoze prijst o kvalitu. Vzdy treba poucky brat s pouzitim rozumu... mrazena potravina = mrtva potravina - ano... pre potraviny, ktore obsahuju vodu.

Mrazenie oleja je velmi dobry tah, kedy sa markantne zvysi jeho trvanlivost, co je hlavne u lanoveho oleja velmi prospesne.
korela
31.05.12,21:49
Ďakujem. :-)
deane7
05.09.12,14:25
Ja som mal z agro-el 5 litrovú bandasku, poštou mi došiel super na druhý deň po odoslaní (ale som si ho objednal poste restante na poštu toť za rohom na Morave, nie každý má tú možnnosť) rozlial som si ho do malých pohárov od horčice a šup do mrazničky. Už budem objednávať ďaľší, zásoba sa míňa.
milo2
05.09.12,14:51
Ja som mal z agro-el 5 litrovú bandasku, poštou mi došiel super na druhý deň po odoslaní (ale som si ho objednal poste restante na poštu toť za rohom na Morave, nie každý má tú možnnosť) rozlial som si ho do malých pohárov od horčice a šup do mrazničky. Už budem objednávať ďaľší, zásoba sa míňa.
ppochybujem o klvalite toho lanoveho oleja. čerstvy olej ma mať orieškovu vonu a chut ak ju nema nie je to pravý olej.
deane7
05.09.12,14:56
prečo pochybuješ? Si ho mal? Ak nie je pravý tak je ľavý?
milo2
05.09.12,14:59
POZOR !!!


Nežiadúce účinky:

Vzhľadom na široký potenciál použitia oleja, a vedľajších účinkov a interakcií s liekmi, mali by ste konzumovať potravinové doplnky len pod dohľadom skúseného lekára. Ľanové semienko môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov alebo živín, ak ich užívate v rovnakom čase. Snažte sa vyhnúť užívaniu ľanového oleja v rovnakej dobe ak užívate súčasne lieky a iné potravinové doplnky.

Ak trpíte týmito chorobami poradte sa o užívaní so svojim lekárom:

- ľudia s diabetom alebo schizofrémiou, lebo ich organizmus nemusí byť schopný previesť v tele (ALA) kyseliny alfa-linolénovú na (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, ktorá je viac pripravená na okamžité vstrebanie do tela. Ľudia s toutou diagnózou by mali dostať omega-3 mastné kyseliny z potravy bohatej na (EPA) a (DHA), ako sú ryby.
- hoci štúdia zistili, že pravidelná konzumácia rýb ktoré obsahujúcich omega-3 mastné kyseliny (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, môžu znížiť riziko makulárnej degenerácie, nedávna štúdia, vrátane dvoch veľkých skupín mužov a žien, zistili, že strava bohatá na (ALA) kyseliny alfa-linolénovej môžu podstatne zvýšiť riziko ochorenia oka. Ďalší výskum je potrebný. Do tej doby by ľudia s degeneráciou makuly dostať omega-3 mastné kyseliny zo zdrojov (EPA) a (DHA) ako sú ryby alebo rybí tuk, skôr než (ALA).
- Ryby a rybí olej môže ochrániť pred rakovinou prostaty, ale (ALA) kyselina alfa-linolénová môže byť spojená so zvýšeným rizikom rakoviny prostaty u mužov. Ďalší výskum je potrebný, ale muži s rakovinou prostaty by mali dostať omega-3 mastné kyseliny zo zdrojov EPA a DHA (dokosahexaenová kyselina) (ako sú ryby alebo rybí tuk), skôr než (ALA).

Možné interakcie:

Ak ste v súčasnosti liečení niektorých nasledujúcych liekov, mali by ste sa pred použiťim ľanového oleja kyseliny alfa-linolenovej (ALA), alebo iných omega-3 mastných kyselín, mali by ste konzultovať ich použitie s lekárom.

Lieky na riedenie krvy (antikoagulanciá) - Omega-3 mastné kyselíny môžu zosilniť účinky liekov na riedenie krvi, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, warfarínu (Coumadin), a clopedigrel (Plavix). Zatiaľ čo kombinácia aspirínu a omega-3 mastných kyseliny môžu pomôcť liečiť ochorenia srdca, oni by nemali byť použité v rovnaký čas bez dohľadu lekára.

Lieky znižujúce hladinu cukru v krvi - tieto liekmi spolu s omega-3 mastnými kyselinami môžu zvýšiť hladinu krvného cukru nalačno, čo môže zvýšiť potrebu užitia množstva liekov. Použitie omega-3 mastných kyselín ako doplnkov používajte so zvýšenou opatrnosťou, pokiaľ užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, ako sú:

* Glipizide (Glucotrol and Glucotrol XL) Glipizidu (Glucotrol a Glucotrol XL)
* Glyburide (Micronase or Diabeta) Glyburid (Micronase alebo diabetu)
* Glucophage (Metformin) Glucophage (Metformín)
* Inzulín

Cyklosporín - Užitie omega-3 mastných kyselín v priebehu liečby cyklosporínu (Sandimmune) môže znížiť toxické vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek, spojené s týmto liekom u pacientov po transplantácii.

Etretinátu a lokálnymi steroidmi - Pridanie omega-3 mastných kyselín (najmä EPA) na liečbu etretinátu drog (Tegison) a lokálnymi kortikosteroidmi môže zvýšiť príznaky psoriázy.

Lieky na zníženie cholesterolu - Zvýšenie množstva-3 mastných kyselín omega vo vašej strave môže pomôcť skupine cholesterolu znižuje liekov známych ako statíny, aby pracovali efektívnejšie. Patria medzi ne tieto lieky:

* Atorvastatin (Liptor) Atorvastatín (Liptor)
* Lovastatin (Mevacor) Lovastatín (Mevacor)
* Simvastatin (Zocor) Simvastatín (Zocor)

Nesteroidové anti-poburujúce drogy (NSA) - V štúdii so zvieratami, liečba pomocou omega-3 mastných kyselín znižuje riziko vzniku vredov z nesteroidných anti-poburujúcich drog (NSA), vrátane ibuprofenu (Motrin alebo ADVIL) a naproxenu (Alleve alebo Naprosyn ). Je potrebný ešte výskum zistiť, či omega-3 mastných kyselín majú rovnaké účinky u všetkých ľudí.
milo2
05.09.12,15:02
ja si vyrabam sám tak asi viem ako vyzera hned po vylisovaní.
deane7
05.09.12,15:02
Ja olej nepijem čistý, robím si podľa Budwigovej receptu.
milo2
05.09.12,15:06
čisty olej pit ? to tak maximalne ti prejde olej črevom a stolicou von, olej sa musi vyazať na sirne zlučeniny a tak je schopne telo ho vstrebat ako viete vsterbavanie prechadza v hrubom čreve. napr. tvaroch ale nie ten šmejd z obchodu, najlepšie vyrobeny doma so suroveho mlieka priamo z kravína.
deane7
05.09.12,15:11
Z akého kravína? iba ak by si doma kravu choval. Z mlieka z družstevného kravína je aj tvaroh z obchodu. či? ten robia z ruskej ropy?
na fórach píšu niektorí že pijú lyžicu oleja.
milo2
05.09.12,15:28
Z akého kravína? iba ak by si doma kravu choval. Z mlieka z družstevného kravína je aj tvaroh z obchodu. či? ten robia z ruskej ropy?
na fórach píšu niektorí že pijú lyžicu oleja.
takto aby sme sa rozumeli, z kravina sa predava mlieko aj z automatu a adresy najdes na: mliecnyexpres.sk
Z obchodu vyrabaju tvaroch s pasterizovaneho mlieka, ako iste viete pasterizaciou sa zabiju všetky dobre mikroorganizmi v mlieku, teda pijete len tkz. mrtve mlieko a tvaroch je tiež k ničomu.
milo2
05.09.12,15:31
A ešte jedna doležita info: Olej ktorí predáva firma AGRO-EL sa lisuje v zahraničí !
ono ho len balia a expeduju. Takisto je o tom zmienka na tejto strane: http://bit.ly/Q86THj
deane7
06.09.12,04:35
milo2
06.09.12,04:50
http://www.agro-el.cz/aktuality/lneny-olej-uzaverka-objednavek-21-brezna/
Trepeš sprostosti, keď nevieš tak nepíš.
Tak si ho kupuite, ja tvrdim ze sa chod tam pozriet ci naozaj maju lis a garantujem ti ze ta do zavodu ani nevpustia, lebo lis nemaju oej objadnavaju zo zahranicia.
Ten link co ste tu dali nic nedokazuje tak asi vas to štve lebo ste si od nich objednali opej.
milo2
06.09.12,04:54
Su takisto pochybnosti o tom, že či omega kyseliny vie nas organizmus spracovat do krvi. Podla poslednych vyskumov nie kazdy ho vie spracovat. Je potrebny este dalsi vyskum. Dalej pri vyssich davach sposobuie oslepnutie, tieto vyskumi sa prevadzaju na myšiach.
deane7
06.09.12,10:58
Tak si ho kupuite, ja tvrdim ze sa chod tam pozriet ci naozaj maju lis a garantujem ti ze ta do zavodu ani nevpustia, lebo lis nemaju oej objadnavaju zo zahranicia. Ten link co ste tu dali nic nedokazuje tak asi vas to štve lebo ste si od nich objednali opej.
Je to pobočka rakúskej firmy. Ja som už od nich olej mal, teda ešte trochu mám a je dobrý. Ak by ho aj lisovali v rakúsku, však to majú za chrbtom. Alebo nám tu chceš dať lepšiu ponuku?
Neviem si predstaviť ako by som robil tvaroh z pasterizovaného mlieka. Načo by ho pasterizovali?
erzet
06.09.12,12:05
milo2
06.09.12,13:34
Je to pobočka rakúskej firmy. Ja som už od nich olej mal, teda ešte trochu mám a je dobrý. Ak by ho aj lisovali v rakúsku, však to majú za chrbtom. Alebo nám tu chceš dať lepšiu ponuku?
Neviem si predstaviť ako by som robil tvaroh z pasterizovaného mlieka. Načo by ho pasterizovali?
Tvaroch sa robi s kysleho mleka.
No vidis prisiel si na to kde ho lusuju.
milo2
06.09.12,13:46
http://www.porada.sk/t125759-p2-lanovy-olej.html#post1503618
Ano je tu vsetko okolo doterajsieho vyskumu. Takže predtym ako začne obyvatelstvo slovenska použivat olej s lanu, precitajte si neziaduce ucinky.
Dolezite podčiarknut, že existuje viac druhov lanoveho semena pestovaneho aj na technicke uceli. a takisto obsah 3 omega kyselin nie je vsade rovnaky moze kolisat aj 50 % hore dole.
Preto je dolezite vediet o aku odrodu ide.
osky
06.09.12,15:57
v rakuskych obchodoch je bezne dostat lanovy olej,dokonca v bio kvalite a maju ho vylozeny normalne v regaloch-a mna ide porazit.to bude urcite ten technicky...
ale v bio obchodikoch ho najdetet jedine v chladnickach a je aj trochu drahsi.treba kupovat tam a iste sa netreba bat,ze to bude daco nekvalitne.certifikaty nepustia.
milo2
06.09.12,16:38
v rakuskych obchodoch je bezne dostat lanovy olej,dokonca v bio kvalite a maju ho vylozeny normalne v regaloch-a mna ide porazit.to bude urcite ten technicky...
ale v bio obchodikoch ho najdetet jedine v chladnickach a je aj trochu drahsi.treba kupovat tam a iste sa netreba bat,ze to bude daco nekvalitne.certifikaty nepustia.
hmm. lenže ako zistíte kedy ho tam do chladničky dali ? a pôvod ?
verte neverte ked si ho budete lisovať ako ja a ochutnate ako vam kvapká ešte teplý do misky a vokol všede vôna a oriešková chuť už nikdy nebutete kupovať v obchodoch.
nerobim reklamu najlacnejší lis ručný pohon tu video: http://bit.ly/OZL5QH
tu ho kupite: http://bit.ly/OZLeDE
mne došla zasielka do 2 tyždnov z holandska do košic.
deane7
06.09.12,20:31
A načo Ti je tá Piteba keď je ten ľanový olej taký škodlivý? A kde zoberieš ľanové semeno zaručene to správne? Myslím že tá firma vie kde vziať ten pravý ľan.
A ten lis je len taká nepodarená výroba ako na kolene, jeden človek sa ním potrápil než mu to aspoň trochu dobre lisovalo. A výťažnosť z neho je tiež slabá.
milo2
06.09.12,20:40
A načo Ti je tá Piteba keď je ten ľanový olej taký škodlivý? A kde zoberieš ľanové semeno zaručene to správne? Myslím že tá firma vie kde vziať ten pravý ľan.
A ten lis je len taká nepodarená výroba ako na kolene, jeden človek sa ním potrápil než mu to aspoň trochu dobre lisovalo. A výťažnosť z neho je tiež slabá.

je vela druhov lanu žlty, hnedy, a vela odrod ja teraz sa tu nebudem rozpisovať všetko je mna nete.
ja doverujem tomu lanu v DM ku.
deane7
06.09.12,21:20
ale ja som sa pýtal načo Ti je Piteba keď píšeš toľko o škodlivosti ľanového oleja. Ja viem že je veľa druhov ľanu, agro-el má olej zo žltého. DM-ko má aj nejaký certifikát?
milo2
06.09.12,21:24
ale ja som sa pýtal načo Ti je Piteba keď píšeš toľko o škodlivosti ľanového oleja. Ja viem že je veľa druhov ľanu, agro-el má olej zo žltého. DM-ko má aj nejaký certifikát?

pane asi ste ma zle pochopili. pisal som o vyskume ktorý prebieha a takisto o tom ako vie škodit olej..... ak cete mat istotu tak si ho lisujte doma akonzumujte čerstvy. ja neviem ako vam to mam už vysvetliť.
DM ko odroda ktora je uvedena na etikete má certifikát a pestuje sa stale ta ista ak neverite tak už fakt neviem, kupte si podu a začnite pestovať ľan.
tot vsjo.
deane7
07.09.12,06:03
Ja nemusím pôdu kupovať, mám jej dosť, PD slušne platí za jej užívanie.
Aj agro-el má certifikát.
A vôbec mi nejde o to, robiť niekomu reklamu. Len som od nich kúpil a bol som spokojný. Žiadna pachuť ani zlá vôňa. A s tou chuťou to bude asi aj podľa odrody. Tiež som myslel že by som kúpil Pitebu, možno aj kúpim a upravím podľa návodu jedného kolegu z iného fóra. Len aby sa vyplatilo ho robiť, kto mi zaručí že kúpim správne semeno.
osky
11.09.12,12:00
pre milo2

ja viem len podla chute,vzdy ked kupim v bio obchodiku,je dobry,presne ako to popisujes.a lisuju ho kazdy tyzden cerstvy,takze neverim ze by nebol kvalitny.
iba raz som si kupila naradostena v markete-to som vtedy este nevedela ze lanovy olej musi byt chladeny a ked som ho doma okostovala,vykrutilo mi hubu na pol metra do strany,taky horky a stiplavy bol!!!!!!!!

inac-pises o teplom oleji ako kvapka.ja vsak kupujem jedine oleje lisovane za studena.nielen lanovy ale aj ine.
2009
12.09.12,02:33
:)
deane7
12.09.12,03:20
jeden kolega na inom fóre píše že olej hneď po vylisovaní uzatvorí pomocou vývevy čím z oleja odstráni vzduch, teda kyslík ho nemôže poškodzovať. Potom ho dá do mrazničky.
alternativ
14.11.12,06:05
deane7
14.03.13,04:29
Jeden pán z iného fóra vyrobil prototyp lisu ako nadstavec k odšťavovaču Omega a pracuje aj na lise na ručný pohon. Je to z antikory, takže životnosť bude ok, chce to robiť sériovo a predávať cez Eujuicers. Lenn treba nájsť spoľahlivý zdroj ľanového semena ktoré bude mať vysoký podiel omega3.
Zdenka 0705
14.03.13,06:24
.... zaujímavé, citujem:

Ľanový alebo prírodný rybí olej?
Aj keď ľanový olej je najbohatším zdrojom omega-3 (až 55%), nevýhodou je že obsahuje len omega-3 s krátkym reťazcom - kyselinu alfa-linolénovú - ALA.Na to aby kyselina alfa-linolénová mohla priaznivo pôsobiť, zabudovať sa do bunkových membrán celého tela a následne aby sa z nej mohli vytvárať prospešné prostaglandíny, musí sa najskôr premeniť - predĺžiť na omega-3 s dlhým reťazcom EPA a DHA. Práve omega-3 s dlhým reťazcom potrebuje mozog a imunita pre správnu funkciu. Telo dokáže za ideálnych podmienok premeniť a teda aj prospešne využiť maximálne 15 % prijatej ALA. Potencionálne riziko konzumácie ľanového oleja vyplýva z dôvodu, že nepremenená ALA (85% prijatého množstva a viac) sa použije len ako zdroj energie.Použitie akýchkoľvek nenasýtených mastných kyselín ako zdrojov energie, vrátane ALA je potencionálne rizikové. Pri ich metabolizme vznikajú vedľajšie produkty - voľné radikály.
Schopnosť metabolickej premeny ALA sa navyše vekom znižuje, odhaduje sa že po 50. roku života telo dokáže premieňať a prospešne využiť menej ako 10% omega-3 kyseliny alfa-linolénovej (ALA).
Odporúčanie: uprednostnite kombináciu ľanových semienok a prírodného čistého rybieho olejaPrečo semienka?
Pred ľanovým olejom uprednostnite konzumáciu čerstvo zomletých ľanových semienok, pretože obsahujú nielen ALA ale v šupkách sú aj lignány = slizy ktoré priaznivo ovplyvňujú slizničnú imunitu a flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zároveň Vám aj poskytnú istú dávku omega-3 podobne ako ľanový olej ale sprevádzanú prirodzenými antioxidantami.Ak užívate ľanový olej ako zdroj omega-3, nahraďte ho prospešnejším vysoko čisteným rybím olejom úplne zbaveným zápachu.
Jednoducho pridajte polievkovú lyžicu rybieho oleja .............. do zeleninového šalátu alebo do dresingu, zmiešajte spolu s lyžicou panenského olivového oleja, bylinkami a budete prekvapení nielen príjemnou chuťou ale aj blahodárnymi účinkami na Vaše zdravie!



...... zo stránky http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vyzive/omega3/lanovy_alebo_prirodny_rybi_olej_.aspx
alabut
14.03.13,12:44
alabutova fermez s jogurtom :-)
deane7
14.03.13,14:04
Pred ľanovým olejom uprednostnite konzumáciu čerstvo zomletých ľanových semienok, pretože obsahujú nielen ALA ale v šupkách sú aj lignány = slizy ktoré priaznivo ovplyvňujú slizničnú imunitu a flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zároveň Vám aj poskytnú istú dávku omega-3 podobne ako ľanový olej ale sprevádzanú prirodzenými antioxidantami.Ak užívate ľanový olej ako zdroj omega-3, nahraďte ho prospešnejším vysoko čisteným rybím olejom úplne zbaveným zápachu.
Jednoducho pridajte polievkovú lyžicu rybieho oleja .............. do zeleninového šalátu alebo do dresingu, zmiešajte spolu s lyžicou panenského olivového oleja, bylinkami a budete prekvapení nielen príjemnou chuťou ale aj blahodárnymi účinkami na Vaše zdravie!

Síce pekná rada ale asi ste nič nepočula o Budwigovej diéte, kde sa ľanový olej mixuje s tvarohom.
Zdenka 0705
14.03.13,14:33
To máte pravdu, o diéty sa nezaujímam, ani o tú Budwigovú, ale o zdravú výživu áno.
Preto skoro každé ráno raňajkujem čerstvo zomleté ľanové semiačka, tvaroh, 2 PL vody, kajenské korenie, cesnak, to všetko rozmixujem a natriem na chlebík. S čerstvou paprikou je to moja najobľúbenejšia nátierka.
Druhý viariant použitia čerstvo zomletých ľanových semiačok na raňajky je pridanie do jogurtu.
korela
14.03.13,14:39
To máte pravdu, o diéty sa nezaujímam, ani o tú Budwigovú, ale o zdravú výživu áno.
Zato skoro každé ráno raňajkujem čerstvo zomleté ľanové semiačka, tvaroh, 2 PL vody, kajenské korenie, cesnak, to všetko rozmixujem a natriem na chlebík. S čerstvou paprikou je to moja najobľúbenejšia nátierka.
Zdenka, vieš čím bola dr. Budwig a čo dosiahla? Možno vieš, ale aby ľudí nezvádzalo práve to slovné spojenie s diétou. Pretože rôzne diéty sa okolo nás len tak mihajú. Väčšinou na úpravu hmotnosti.
deane7
14.03.13,18:10
Ja si ráno dám do cca 1/2 litra kefíru 2 PL ľanového oleja a kopcom lyžicu ľan. semena, tyčkovým mixérom mixujem cca 1 minútu. Pijem to každé ráno a napriek tomu mi to chutí. Niekedy si do toho niečo pridám ale ráno sa mi nechce veľmi kombinovať. Preto väčšinou len tak ako som napísal.
alabut
14.03.13,19:30
... tiez podobne tu fermez pijem, vacsinou v domacom jogurte ci odstredenom kyslom mlieku. Este do toho nasekam cibulu kvoli sire, co spomina Budwigova. Trochu ma matu tu spominane zlte lanove semena, este som take cudo nevidel. Nie su olupane? :-)
deane7
14.03.13,19:38
To je taká sorta. Tiež ich mám z agro-el. Ide o to aby mali vysoký podiel omega3 čo nemá každý ľan.
alabut
14.03.13,19:56
Nemam prehlad, Budwigova ake pouzivala pri lieceni? Vsade v potravinach i biokutikoch som doteraz videl len tmave. Ak nie su vhodne na pokrm, kuwa, ministerstvo zdravotnictva by ich malo zakazat predavat medzi potravinami.
gilda
14.03.13,20:43
... tiez podobne tu fermez pijem, vacsinou v domacom jogurte ci odstredenom kyslom mlieku. Este do toho nasekam cibulu kvoli sire, co spomina Budwigova. Trochu ma matu tu spominane zlte lanove semena, este som take cudo nevidel. Nie su olupane? :-)
http://zelenyobchodik.sk/eshop/catalog/products.php?2898&sid=j26id3k28b4j04755odbk8mo25 :
"Lněné semínko existuje v hnědé anebo zlaté variantě, mezi nimiž není žádný podstatný nutriční rozdíl. Většina konzumentů však upřednostňuje len zlatý kvůli jeho oříškovo-máslové příchuti."
gilda
14.03.13,20:49
Nemam prehlad, Budwigova ake pouzivala pri lieceni? Vsade v potravinach i biokutikoch som doteraz videl len tmave. Ak nie su vhodne na pokrm, kuwa, ministerstvo zdravotnictva by ich malo zakazat predavat medzi potravinami.
A to si kde vyčítal ??? Daj link. ... alebo jedna baba povedala ...
alabut
14.03.13,22:06
Par stran dozadu bola akasi hadka, vraj najlepsi je zlaty. V skanzenoch su objekty, kde sa lisoval lanovy olej, ale vobec som sa nezaujimal aky lan lisovali a na co ho pouzivali. Niektori stari ludia u nas hovorili, ze sa pouzival v kuchyni, ale nie namiesto masti na smazenie. Skusim sa povypytovat, ak si to este niekto pamata, ti najstarsi uz pomreli. Pouzivam aky kupim v potravinach, a citit ho riadne fermezou, ziadne arasidy. A arasidy mam radsej. :-)
korela
15.03.13,00:03
http://www.centrumctm.sk/product/lanove-semena-500-g-lan-zlaty-45/
http://www.centrumctm.sk/produkty/zdrava-strava/
Dr. Subotič predáva obidva druhy, zlatý aj tmavý. Ľudia skôr vykúpia zlatý ak je na výber, je im sympatickejší. Čo sa týka liečebného a výživového efektu, podľa jeho slov, je to úplne jedno.
V obchodoch sa najčastejšie vyskytuje tmavé, ale nie je problém ani so zlatým.
Teraz mi tak napadlo, či okrem jeho farby (psychológia farieb) ľudia po zlatom nesiahajú intuitívne i z nejakého iného dôvodu. :-)
korela
15.03.13,00:05
deane7
15.03.13,03:57
Ľan sa pestuje aj na iné účely, napr. fermež nemusí mať vysoký podiel omega3. Niekde som videl nejakú tabuľku kde boli porovnávané viaceré sorty a obsah omega3 a omega6. Z tej tabuľky bolo jasne vidieť že iba niektoré odrody sú vhodné ako doplnok stravy.
Zdenka 0705
15.03.13,08:39
tento obchodík v kamennej forme je u nás v Bánovciach, veľmi dobre ho poznám :)
gilda
15.03.13,12:11
Ľan sa pestuje aj na iné účely, napr. fermež nemusí mať vysoký podiel omega3. Niekde som videl nejakú tabuľku kde boli porovnávané viaceré sorty a obsah omega3 a omega6. Z tej tabuľky bolo jasne vidieť že iba niektoré odrody sú vhodné ako doplnok stravy.
Na tento účel sa ľan môže pestovať aj na nekvalitných, kontaminovaných pôdach. V ľanových semienkach určených na konzum obsah omega3 a 6 mastných kyselín môže byť rozdielny.
Mackovka
15.03.13,14:29
Ak Ti ide iba o zdravú výživu, potom je výhodnejšie konzumovať čerstvo mleté ľanové semiačko. Ja ho meliem v mlynčeku BOSCH na kávu. Ľanový olej je nestabilný a zbytočne drahý. Ale proti gustu....
Zdenka 0705
15.03.13,14:30
súhlas
deane7
15.03.13,17:06
Môžeš jesť ľanového semena koľko chceš ale z oleja sa robí sírna patlanica podľa Dr. Budwig. Tam semeno nestačí. A samotné semeno bez napr. toho tvarohu akurát črevá prečistí a vo väčších dávkach dokonca škodí. A čo sa týka nestability ľanového oleja tak o tom vieš asi málo. Dá sa veľmi ľahko skladovať aj dlhodobo. Samozrejme nie na polici v špajzi.
korela
16.03.13,00:58
Ak Ti ide iba o zdravú výživu, potom je výhodnejšie konzumovať čerstvo mleté ľanové semiačko. Ja ho meliem v mlynčeku BOSCH na kávu. Ľanový olej je nestabilný a zbytočne drahý. Ale proti gustu....

250 ml fľaša by sa mala, ak je po celý čas uložená v chladničke, skonzumovať po otvorení do 14 dní. Mne vďaka prvým dávkam vydržala fľaška iba 5 dní, neskôr ako sa znižovalo dávkovanie , tak samozrejme dlhšie. Ale do dvoch týždňov po otvorení určite. Cholesterol v norme skôr ako do dvoch mesiacov.
Pomletými semienkami si ľudia môžu posýpať zeleninové šaláty, ale skonzumovať od pomletia do max. 10 min.
Ľanový olej je predovšetkým veľmi užitočný, či je drahý si človek položí otázku ak ochorie.
alabut
16.03.13,05:38
Tu citam na ruskom serveri: Tusim si zasadim trocha lanu na poli. :-)
Льняное же масло можно получать и из не вполне зрелых семян;
deane7
16.03.13,06:45
250 ml fľaša by sa mala, ak je po celý čas uložená v chladničke, skonzumovať po otvorení do 14 dní.
Pomletými semienkami si ľudia môžu posýpať zeleninové šaláty, ale skonzumovať od pomletia do max. 10 min.
Ľanový olej je predovšetkým veľmi užitočný, či je drahý si človek položí otázku ak ochorie.
Súhlasím, no zo skúseností ten olej vydrží aj 3 týždne. Záleží aj od toho, ako dlho bol mimo chladničky pred vložením a aká je v chladničke teplota. Ja som ho dával do pol litrových fľašiek, v budúcnosti ho budem dávať ale radšej do menších. Pre istotu.

Tu citam na ruskom serveri: Tusim si zasadim trocha lanu na poli. :-)
Nad tým uvažujem, len je potrebné získať semeno správnej odrody.
alabut
16.03.13,13:32
Nevadi, zasadim ake kupim, aby som ziskal ostruhy, o rok budem mudrejsi. Na poli sa piplem celkom rad, len zdravie aby sluzilo. :-)
alabut
16.03.13,17:51
Vsetkeho vela skodi, z lanoveho oleja sa mozete otravit. Cize, maximalne dve polievkove lyzice za den. Zda sa, ze vyhodnejsie je uzivat odvary z lanovych semien. :-)

Надо понимать, что, несмотря на всю целебную пользу льна (http://www.web-zdrav.ru/index.cgi/fitoslovar?id=36201), длительное и чрезмерное по количеству его применение, может привести к отравлению. Также нужно помнить, что во льне содержится много фитоэстрогенов, переизбыток их в организме может привести к нежелательным последствиям. Поэтому народная медицина ограничивает суточное потребление льняного масла взрослым не более 2 ст. ложек, детям - 1-1,5 ст. ложки. Такие же ограничения существуют и на употребление семян льна.

Любые препараты изо льна (http://www.web-zdrav.ru/index.cgi/fitoslovar?id=36201) нельзя употреблять - при усилении болей при холецистите, при острых нарушениях функции кишечника (неукротимый понос), при кератите (воспаление роговицы глаза), при завороте кишок.

При некоторых заболеваниях не рекомендуется принимать льняное масло, но можно принимать отвары и кисель изо льна. Например, больным с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, когда повышен уровень холестерина - рекомендуется принимать льняное масло, а тем больным, у которых в крови превалирует не холестерин, а триглецириды, льняное масло не рекомендуется. Поэтому такие больные предварительно должны сдать анализ крови, прежде чем приступать к лечению льном.

Также нельзя употреблять льняное масло при желчнокаменной болезни и панкреатитах, при язвенной болезни в стадии обострения, при язве желудка и 12-ти перстной кишки, при неспецифическом язвенном колите, синдроме раздражённого кишечника. Однако кисель из семян льна при данных заболеваниях - прекрасное лечебное средство.
deane7
16.03.13,18:41
Už konečne pochopte že ja ľanový olej nepijem ale si robím sírnú patlanicu Budwigovej ktorá doporučuje 4 lyžice s tvarohom, ja ho však beriem preventívnne a beriem dve lyžice.
http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=18&t=415
korela
16.03.13,18:47
Alabut, olej sa dávkuje podľa telesnej hmotnosti. Ja pod dohľadom lekára, naordinoval ráno aj večer po 3 PL (Budwig). Čiže 6 spolu denne. Ostatné iba zelenina a šťavy, takže sa dávky veľmi pomerne rýchlo znížili. Bez škrobov a cukrov.
Tesne predtým som pribrala, pretože som na problém išla z inej strany.
Nič sa mi nestalo pri takom dávkovaní, plus ešte - teraz už presne neviem spomenúť koľko PL pomletého semienka - musela by som si pozrieť poznámky, nesmierne mi to chutilo, zasýtilo, takže som nemala počas tejto kúry žiadny hlad.
Sestrička u všeobecného lekára vie, ako som naklonená k alternatíve, ako som sa u nich ukázala, tak - že pani...., čo robíte s pleťou, akú ju máte ...
Prakticky žiadne krémy, tvár vyživená zvnútra a zdravo pôsobiaca.
alabut
17.03.13,00:42
Mlete lanove semena su naramne syte. Dve lyzice rano v jogurte zasytia pomaly na cely den, je ich problem zjest. Cize na chudnutie by mali byt idealne. Co sa tyka pleti, verim ti, pretoze lipidove steny buniek su vraj z tych omega 3 najlepsie, pretoze v nich lepsie sedia kadejake receptory ci co, prehanaju sa krizom kadejake ziviny a elektrolyty, hlavne, ze su dobre rozpustne pri odstranovani starych buniek pri telesnej teplote. Olej nepouzivam, radsej ryby, ale ... co ak tvoj lekar prave vtedy nebol v skole? Aj murar je dobry a zly. Tiez som chybal v skole pri lanovom oleji, preto nejdem lietat vysoko, radsej sa budem drzat pekne pri zemi s dvoma lyzicami. Tiez si chcem vylepsit ksicht, az tak velmi nie, pretoze so mnou strasia male deti. Aj chlapom sa pacis, ci len sestrickam? :-)
deane7
17.03.13,07:09
Ak to nejdeš jesť rozmixované s tvarohom alebo aspoň kyslým mliekom či kefírom tak opravdu dve lyžice stačia. Ak si dáš do kyslého mlieka, bieleho jogurtu alebo kefíru tak nemusíš ani mlieť, stačí tyčkovým mixérom mixovať 1 minútu a máš ich pekne na cimpr-campr. A ak si ich namočíš trochu skôr tak nabobtnajú a ešte ľahšie sa rozmixujú. Vôbec nemusíš špiniť mlynček. Skús a uvidíš. Je to rýchle a jednoduché, ja to robím každé ráno. A tyčkový mixér som si vzal aj na dovolenku a robil som aj tam.
alabut
17.03.13,10:13
Vdaka za radu, zajtra vyskusam. :-)
alabut
19.03.13,04:51
Nasiel som obsah omega 3 mastnych kyselin v roznych olejoch v knihe "Chyby v systeme Malachova". Zaujimave je davkovanie - 1 cajova lyzicka rano. Toto je doporucovane pre nas - severanov. Z hladiska evolucie, vyvoja klimatickych zmien sa doporucuje narodna kuchyna, ktora najlepsie koresponduje so zdedenou a vyvijajucou sa DNA a podnebim, kde stravnik konzumuje dary kucharov. Kuwa, ti stari ludia neboli hlupi a stacila im jedna tanecna alebo pastierska skola. :-)

Содержание омега-6 и омега-3 в различных маслах следующее (таблица составлена канд.хим.наук Владиславом Игоревичем Самборским):

Арахисное: омега-6 – 17%, омега-3 – 0%. Грецкого ореха: омега-6 – 53%, омега-3 – 10,5%. Кедровое: омега-6 – 37%, омега-3 – 23%. Конопляное: омега-6 – 54%, омега-3 – до 26%. Кукурузное: омега-6 – 44%, омега-3 – 0%. Кунжутное: омега-6 – 60%, омега-3 – 0%. Льняное: омега-6 – до 30%, омега-3 – до 44%. Оливковое: омега-6 – 12%, омега-3 – 0%. Ореховое: омега-6 – 68%, омега-3 – 9%. Подсолнечное: омега-6 – 60%, омега-3 – 1%. Рапсовое: омега-6 – 15%, омега-3 – до 8%. Соевое: омега-6 – 51%, омега-3 – 10,3%. Хлопковое: омега-6 – 51%, омега-3 – 0%.
Если мы хотим увеличить поступление омега-3-ПНЖК, то достаточно включать в рацион побольше морепродуктов, 1-3 раза в неделю устраивать рыбные дни или каждый день пить утром 1 ч.л. льняного или кедрового масла.
kačkapoliačka
19.03.13,08:43
som teraz vo výskume - jem ľanový olej a berú mi krv, merajú telesné proporcie a ešte niečo navyše, sledujú môj jedálniček veľmi podrobne, choroby, ...
5ml každý deň, v druhej etape 3x5ml každý deň
ešte nie je výskum ukončený, potom sa rada pochválim.....s výsledkami.....
ale určite neodporúčam jesť nalačno, môže byť z toho poriadne zle....
niektoré probantky museli odstúpiť, lebo im nerobil dobre.... každý sme iní...
milo2
19.03.13,09:50
Jeden poznatok. Lisujem si doma olej sám. Druhý rok po zbere som z neho lisoval olej a bol horký. To znamená že skladovaním aj celých semien sa ničí. Horký je vlastne už len jed na našu pečeň, ale aj tak použitelný napr. na drevený nábytok, ktorí si natieram olejom a dýcham to celu noc.
milo2
19.03.13,09:51
kačkapoliačka
garantujem vám, že budete mať dobré výsledky krvi. Mám to overené.
alabut
19.03.13,10:46
Ved tvrdim, ze zalezi podla rasy. :-)
alabut
19.03.13,10:47
Nelisujem, neviem, ale olivovy je vraj najzdravsi, ked je horky.
alabut
19.03.13,10:49
Doteraz ma nenapadlo, preco je v skanzenoch lisovna oleja (lanoveho) :-)
korduľa
19.03.13,10:59
Mlete lanove semena su naramne syte. Dve lyzice rano v jogurte zasytia pomaly na cely den, je ich problem zjest. Cize na chudnutie by mali byt idealne. Co sa tyka pleti, verim ti, pretoze lipidove steny buniek su vraj z tych omega 3 najlepsie, pretoze v nich lepsie sedia kadejake receptory ci co, prehanaju sa krizom kadejake ziviny a elektrolyty, hlavne, ze su dobre rozpustne pri odstranovani starych buniek pri telesnej teplote. Olej nepouzivam, radsej ryby, ale ... co ak tvoj lekar prave vtedy nebol v skole? Aj murar je dobry a zly. Tiez som chybal v skole pri lanovom oleji, preto nejdem lietat vysoko, radsej sa budem drzat pekne pri zemi s dvoma lyzicami. Tiez si chcem vylepsit ksicht, az tak velmi nie, pretoze so mnou strasia male deti. Aj chlapom sa pacis, ci len sestrickam? :-)
ja si teda rano robim acidko, pomlete lanove a sezamove semena, mak, kokos, ovsene vlockey, lanovy, orechovy, mandlovy, hroznovy,bodliakovy, makovy - z kazdeho za lyzicky, skoricu, melasu a niekedy pridamuvarenu raz, znie to sialene ale je to super, no ale som hladna do hodiny a pol, takze umna take nieco ako, ze ma lanove semena zasytia na pol dna nehrozi, jem minimalne kazdee dve hodiny, stravujem sa velmi striktne a aj ked ta ranna gebuzina znie velmi olejovo, mam super vysledky, no a naprikem znizenej cinnosti stitnej zlazy a braneniu sa medikamentoznej liecby mam okolo 52 kg. lanovy olej ale pouzivam aj z vonku, na zapastie, kedze mam problem od prace s pc, niekedy az tak, ze mi trpne ruka a prsty, ale kedze to nieje karpalny tunel a nevedia co to je, jedna indka na kaskadach mi poradila lanovy olej, tak skusam
alabut
19.03.13,11:29
Skus stlacat gumove koliesko, ale take maksie, alebo penovu lopticku. :-)
korela
23.03.13,01:28
som teraz vo výskume - jem ľanový olej a berú mi krv, merajú telesné proporcie a ešte niečo navyše, sledujú môj jedálniček veľmi podrobne, choroby, ...
5ml každý deň, v druhej etape 3x5ml každý deň
ešte nie je výskum ukončený, potom sa rada pochválim.....s výsledkami.....
ale určite neodporúčam jesť nalačno, môže byť z toho poriadne zle....
niektoré probantky museli odstúpiť, lebo im nerobil dobre.... každý sme iní...
Nuž tento príspevok je veľmi zaujímavý.
Jedálniček máš daný, alebo sa môžeš stravovať podľa svojej vôle? Ten ľanový olej berieš v akej forme, iba na lyžičke pred jedlom, počas, po jedle?
Rozhodne sa ešte ozvi.
Inak, to sú stále malé dávky, ktovie pri akých skončíte. Nerobili vám predtým sono žlčníka, pečene? To sa pýtam iba tak.
kačkapoliačka
29.05.13,12:22
pardon, až teraz som prišla sem kuknúť.:)
Jedálniček nemám daný, jem ako predtým rovnako.
Olej sme mohli jesť ako nám vyhovoval. ja som ho jedla zásadne s jedlom, poliala som si zeleninu, naliala do už zohriatej polievky, do jogurtu...
kolegyne povedali, že sa mi zlepšila pleť, no ja neviem (možno chceli len 0,5 centov:))
výsledky ešte nevieme, potom sa ozvem
pekný deň kp
kozlíček
24.01.14,12:26
inak zadávatelka témy vôbec neudala, k čomu chce použiť ten ľanový olej-má mnoho podôb a mnoho využití. tak ako písali všetci predomnou, používa sa v potravinárstve, ale aj v maliarstve-reštaurátorstve. tak kam spela jej otázka???
Myslim že ak si tu nevyberie,vytvori mozno inu temu;).Vsetky odpovede tu,su z konkretnych skusenosti a zhodli sme sa prave na zdravotnom vyuziti.:)

Len jedno tu chýba a to,že užívanie starého oleja keď má výrazne horkú chuť a je štiplavý a semiačka sú dlhšiu dobu rozdrvené a zoxidované,tak majú úplne inakšie účinky, teda škodlivé!!!
záhoráčka
02.04.14,20:43
Prosím, máte niekto skúsenosť s liečbou Sjogrenovho syndrómu?