Libusa
08.12.09,11:07
Dobrý deň. Prosím , ako by ste účtovali takýto prípad? Neznámy páchateľ chcel ukradnúť plachtu na vozni, ale ju len poškodil. Nie sme majiteľmi vozňa, máme podpísanú zmluvu, podľa ktorej sme zodpovední za vozne až do odovzdania na prepravu. K poškodeniu sme privolali železničnú políciu, ktorá ako inak po mesiaci prípad uzatvorila s výsledkom že nezistila konkrétnu osobu a prípad uložila. Spoločnosť vlastniaca vozeň nám poslala faktúru za spôsobenú škodu. Dať to na 549 a do daňových nákladov keď to bolo poškodené neznámou osobou ? Alebo do nedaňových nákladov keď je podpísaná zmluva že za vozeň zodpovedáme my až do odovzdania naprepravu? Naozaj neviem čo s tým. ďakujem
Danila
08.12.09,10:20
Dôležité je, či sa plachta opraviť dá, alebo je neopraviteľná a vznikla škoda, jej definíciu si naštuduj. Ak sa plachta dá ešte zrenovovať/opraviť/ budeš účtovať vzniknuté náklady na účet opráv.
Libusa
08.12.09,10:23
My sme neopravovali plachtu prišli zamestnanci vlastníka vozňa opravili plachtu, naúčtovali si cestovné náhrady.... Toto je uvedené v prílohe k faktúre v ktorej je znenie " podľa Protokolu o poškodení vozňa fakturujeme náhradu škody na vozni číslo"... Suma vo faktúre je účtovaná bez DPH , teda ako škoda nie ako oprava.
Danila
09.12.09,07:36
My sme neopravovali plachtu prišli zamestnanci vlastníka vozňa opravili plachtu, naúčtovali si cestovné náhrady.... Toto je uvedené v prílohe k faktúre v ktorej je znenie " podľa Protokolu o poškodení vozňa fakturujeme náhradu škody na vozni číslo"... Suma vo faktúre je účtovaná bez DPH , teda ako škoda nie ako oprava.Nuž tak teda poskytni ešte školenie aj vlastníkovi vozňa čo je škoda, ak všetko vieš, nechápem, prečo sa pýtaš.....;)
Libusa
09.12.09,12:48
Zbytočne reaguješ podráždene. Ja som sa pozrela na presnú definíciu škody a v príspevku som chcela len opísať rozpor medzi prílohou v ktorej sú položky, ktoré by som ja zaradila do opráv a dodávateľskou faktúrou v ktorej nám fakturujú škodu. Myslela som, že niektorý kolega vecne poradí, ako by postupoval. Útoky typu poskytni školenie vlastníkovi vozňa, a ak všetko vieš prečo sa pýtaš mi teda vážne nepomôžu.
Medzi tým sme telefonovali s dodávateľom mimochodom štátnym podnikom a máme smolu to, ako keby sme telefonovali s hluchým. Pre nich je to škoda a hotovo argumenty, že v zákazkovom liste uvádzajú opravu, dopravu ... ignorujú.
Danila
09.12.09,14:04
Zbytočne reaguješ podráždene. Ja som sa pozrela na presnú definíciu škody a v príspevku som chcela len opísať rozpor medzi prílohou v ktorej sú položky, ktoré by som ja zaradila do opráv a dodávateľskou faktúrou v ktorej nám fakturujú škodu. Myslela som, že niektorý kolega vecne poradí, ako by postupoval. Útoky typu poskytni školenie vlastníkovi vozňa, a ak všetko vieš prečo sa pýtaš mi teda vážne nepomôžu.
Medzi tým sme telefonovali s dodávateľom mimochodom štátnym podnikom a máme smolu to, ako keby sme telefonovali s hluchým. Pre nich je to škoda a hotovo argumenty, že v zákazkovom liste uvádzajú opravu, dopravu ... ignorujú.Nedáš, dostaneš. Poznáš to? Ja Ti radím nezvyčajne pokojne. A ak si to nepostrehla, tak Ti pokojne ešte niečo doplním. Účtovník preskúma ohľadne účtovanej hospodárskej operácie všetko. Čiže všetko.;) Aj popis hospodárskej operácie v dodávateľskej faktúre. Ak teda skutočne poznáš presnú definíciu škody, a vieš, teda aspoň predpokladám, že v Tvojom prípade sa o škodu nejedná, tak zaúčtuješ dodávateľskú faktúru podľa Tvojich zistení. Aj keby dodávateľ napísal v texte dovetok, že po práci si schrupol na priedomí.....Ako vidíš som pokojná, až sa čudujem....:)
Ester plus
09.12.09,16:07
Opravu a náhradu škody voči vám účtoval vlastník vozňa. U vás ide o škodu 549 - nedaňový náklad.
a_je_to
11.12.09,21:25
Dobrý deň. Prosím , ako by ste účtovali takýto prípad? Neznámy páchateľ chcel ukradnúť plachtu na vozni, ale ju len poškodil. Nie sme majiteľmi vozňa, máme podpísanú zmluvu, podľa ktorej sme zodpovední za vozne až do odovzdania na prepravu. K poškodeniu sme privolali železničnú políciu, ktorá ako inak po mesiaci prípad uzatvorila s výsledkom že nezistila konkrétnu osobu a prípad uložila. Spoločnosť vlastniaca vozeň nám poslala faktúru za spôsobenú škodu. Dať to na 549 a do daňových nákladov keď to bolo poškodené neznámou osobou ? Alebo do nedaňových nákladov keď je podpísaná zmluva že za vozeň zodpovedáme my až do odovzdania naprepravu? Naozaj neviem čo s tým. ďakujem
Ako statočne bojujúca ....zaslúžiš bonus porady. Je to vyfakturovaná škoda v sume nákladov na jej odstránenie, teda 549/321. Nedali tam DPH ? Aspoň ju nemusíš platiť a odpočitovať. Ak železničná polícia vydala potvrdenie, že páchateľ škody je neznámy...tak...dobrá správa pre Teba...je to daňový náklad podľa § 19, ods. 3, písm. g, bod 2 zákona o DzP. Na účet opráv 511 nemožno účtovať náklady na odstránenie škody, iba údržieb a bežného prevádzkového opotrebenia.