Ivetatereza
08.12.09,17:34
Mám otázku ohľadom odpočtu DPH, z došlej faktúry za alkohol. Je vôbec možný taký odpočet? Aké sú náležitosti takého tovaru a faktúry?
Tweety
08.12.09,16:39
Mám otázku ohľadom odpočtu DPH, z došlej faktúry za alkohol. Je vôbec možný taký odpočet? Aké sú náležitosti takého tovaru a faktúry?
Ak splňa limit a náležitosti reklamného predmetu a faktúra má náležitosti podľa Zákona o dph, tak áno.
babi2
08.12.09,16:50
Mám otázku ohľadom odpočtu DPH, z došlej faktúry za alkohol. Je vôbec možný taký odpočet? Aké sú náležitosti takého tovaru a faktúry?
Ak je na reklamnom predmete logo firmy a jeho hodnota nepresahuje 500 korún /neviem presne koľko je to v €/ tak je nárok na odpočet DPH, aj keď alkohol odborníci nedoporučujú ako darčeky, tu je článok z e-trendu

Darček

Ak sa firma rozhodne poďakovať účastníkom večierka za spoluprácu malým darčekom, isté možnosti z pohľadu uznania výdavkov tu sú. Sada pier, peňaženka, hrnček či iná drobnosť do hodnoty 500 Sk za kus a označená obchodným menom alebo ochranou známkou firmy, patria medzi daňové výdavky.

Rozhodne ale daňoví poradcovia neodporúčajú zaraďovať medzi ne aj logom označené fľaše s alkoholom. To sa bude podľa nich veľmi ťažko vysvetľovať daňovej kontrole, ako alkohol súvisí s dosahovaním, zabezpečovaním a udržovaním príjmov.

Reklamné predmety, ktoré presiahnu 500 Sk za jeden predmet a nie je dôležité, či sú označené alebo neoznačené obchodným menom, pretože sa nepovažujú za daňovo uznateľné výdavky. Je to už dar, ktorý treba za určitých okolností zdaniť, prípadne priznať.

Ak by chcela darčekmi obdarovať firma svojich zákazníkov, mohla by to spojiť s krátkou prezentáciou produktov alebo služieb a v rámci nej venovať malú pozornosť označenú logom firmy do hodnoty 500 Sk aj kvôli odpočtu dane z pridanej hodnoty.