KATA50
11.12.09,20:12
V poslednej dobe sa objavujú informácie o škodlivosti a nešetrnom chove tejto obľúbenej sladkovodnej ryby. Je naozaj taká nebezpečná pre konzumáciu ?
Tweety
11.12.09,19:14
V poslednej dobe sa objavujú informácie o škodlivosti a nešetrnom chove tejto obľúbenej sladkovodnej ryby. Je naozaj taká nebezpečná pre konzumáciu ?
Niečo na tom bude, je to vietnamská ryba, už som ju dávnejšie vyradila z jedálnička.
katarina.j
11.12.09,22:06
ja si chvalim tieto ryby, aspon tak mne nesmrdia ako ine. ale zas kamaratka mala 2 baliky tychto ryb-jeden kupila v hypermarkete a druhy v maloobch.predajni-jedne vraj boli dobre a druhe bolo citiť za hlinou. tak neviem čo je na tom pravdy, ale ja som nemala tu smolu natrafit na zle ryby.
brčko
11.12.09,22:23
tiež som najprv dostala dávnejšie mail s dobrými receptami z tejto ryby a asi pred 1-2mesiacmi mail o obsahu rôznych škodlivých látok v tejto rybe, kedže sa chová v znečistených vodách. Bol tam aj link na nejaké francúzsko video tuším o chove týchto rýb?, no radšej som si to nepozrela (teda ani by som nerozumela). Dosť som bola vtedy z toho sklamaná, lebo som si tú rybu oblúbila a akurát v ten den som ju kupila. A je v mrazničke doteraz. Dcere ju už nedám.
viktorviktor
11.12.09,22:38
osobne nemám problém ich jesť, keď sa urobí podrobný rozbor rýb aj z našich riek, tiež je tam všetko možné a ryby sa jedia, všetko záleží od spracovateľa, napr. morské šťuky, teda niektoré sú ešte väčší humus, len posúďte, vytiahnu z mora nasypú do zberného priestoru, lovia ešte tak 5-7 dní v teple a potom na spracovanie do prístavu, až potom idú do mrazáku, a pokiaľ sa dostanú k spotrebiteľovi niekoľkorazy rozmrznú, výsledok je nechutné, hnilobnými organizmami prerastené mäso. Tie kvalitné, ktoré po vylovení idú hneď na spracovanie v tzv. morských továrňach a ihneď sú zmrazené je veľmi málo a sú drahé
Čo ale nezjeme pre svoje zdravie.

tu je opísaný obľúbený pangasius s odkazom na chov http://www.naturcity.sk/sk/zaujimave/strava_a_potraviny/oblubeny-pangasius-.aspx
Excise Duty
12.12.09,00:37
jojom
12.12.09,06:56
Nedávno som videl na čt reláciu kde testovli pangasius z asi šiestich predajní a rôznych dovozcov, všetky vzorky vyhoveli. Ja ich používam už dlhšiu dobu.
V dnešnej dobe keď ani nevieme čo poriadne nám dávajú na stôl, takže ak nebudeme konzumovať ryby veľké giganty si nájdu čím nás obalamutia. Príklad: známemu ponúkal dealer zmes na párky kde nemusel použiť ani kilo mäsa, stačilo zaliať vodu nejaké prímesy, ajha zmes na párky je na svete, už len do čreva a do predajne.
terezamaria
12.12.09,08:06
V poslednom časopise " Zdravie" boli tejto rybe venované 2 celé strany, kde sa odborníci vyjadrili ku konzumácii pangasiusa. Nevidela som tam ani jednu vetu, že je zdraviu škodlivá.
2009
12.12.09,08:09
Je to jasný HOAX. Prečo ľudia šíria takéto fámy??
KATA50
12.12.09,13:23
Aj keď ..."niet dymu bez ohňa..." myslím si, že je to presne načasované na predvianočné obdobie, kedy je zvýšená konzumácia rýb. Konkurencia sa snaží... No čo všetko čo dáva príroda treba konzumovať s mierou.:)
Rozalka
12.12.09,14:15
http://ekonomika.idnes.cz/pangasius-zdravi-neuskodi-ukazal-test-dhy-/test.asp?c=A091030_1281335_test_vem
http://www.hoax.cz/hoax/pangasius---je-to-k-jidlu/

Veľká vďaka.
Túto rybu milujeme - najmä preto, že nemá kostičky - som rada, že ide len o hoax, naďalej ju môžeme konzumovať, či bez obáv, nie som si istá, ale veď ani ostatné potraviny nie sú bez závad. :)
Blankake
12.12.09,15:22
No len tak tie fámy asi nevznikli. Ale závisí aj od miesta chovu, spracovateľa, dovozcu...
Na tejto stránke sa pravidelne uverejňujú informácie o bezpečnosti potravín. Keď si dáte do filtra vyhľadávať "pangasius", zobrazia sa všetky hlásenia podané na túto potravinu.
http://www.svssr.sk/sk/spotrebitel/rapidalert.asp?cmd=reset

Napr. v r. 2005 tu bolo oznámenie o vysokom počte baktérie Enerobacteriaceae, ktoré obsahovala ryba pangasius z Vietnamu

V r. 2006 bol zase zistený benzo(a)pyrén v tejto rybe pôvodom z Thajska

V r. 2007 Escheria coli, nepovolená látka malachitová zelená a leukomalchitová zelená v rybách pangasius z Vietnamu

V r. 2008 Vibrio cholerae NON O:1/NON O:139; zakázaná látka nitrofuran (metabolit) nitrofurazon (SEM) (2.3 μg/kg - ppb) v rybách pangasius z Vietnamu

V r. 2009 boli zistené v rybách pangasius z Vietnamu: Salmonella (prítomná /25g), Listeria monocytogenes

Keď si však pozriete iné oznámenia (a hlavne tie výstražné), tak pangasius nie je na tom najhoršie.;)
Stanislav 1975
12.12.09,16:23
To je tak-keby sme všetko vedeli a videli ako sa vyrába,tak by sme asi zomreli od hladu-napr. jeden moj známy nejedáva salámy a dovod?-pracuje v masokombináte a vie ako sa salámy vyrábajú, zaručene by ste si asi tak ľahko salámu už nikdy nedali, keby ste raz boli na takej exkurzii:mad:
Stanislav 1975
12.12.09,16:38
No len tak tie fámy asi nevznikli. Ale závisí aj od miesta chovu, spracovateľa, dovozcu...
Na tejto stránke sa pravidelne uverejňujú informácie o bezpečnosti potravín. Keď si dáte do filtra vyhľadávať "pangasius", zobrazia sa všetky hlásenia podané na túto potravinu.
http://www.svssr.sk/sk/spotrebitel/rapidalert.asp?cmd=reset

Napr. v r. 2005 tu bolo oznámenie o vysokom počte baktérie Enerobacteriaceae, ktoré obsahovala ryba pangasius z Vietnamu

V r. 2006 bol zase zistený benzo(a)pyrén v tejto rybe pôvodom z Thajska

V r. 2007 Escheria coli, nepovolená látka malachitová zelená a leukomalchitová zelená v rybách pangasius z Vietnamu

V r. 2008 Vibrio cholerae NON O:1/NON O:139; zakázaná látka nitrofuran (metabolit) nitrofurazon (SEM) (2.3 μg/kg - ppb) v rybách pangasius z Vietnamu

V r. 2009 boli zistené v rybách pangasius z Vietnamu: Salmonella (prítomná /25g), Listeria monocytogenes

Keď si však pozriete iné oznámenia (a hlavne tie výstražné), tak pangasius nie je na tom najhoršie.;)
Blanka, no bože-jedna listéria a salmonela hore-dole...:D:D:D
beba13
12.12.09,18:58
neviem ako vám, ale mne to nesmrdí a ani nechutí ako ryba naposledy ked som jedla pangasiusa tak mi to chutilo ako rožky máčané v mlieku, je to vôbec ryba, alebo len umelá náhrada.
cabada
12.12.09,21:23
neviem ako vám, ale mne to nesmrdí a ani nechutí ako ryba naposledy ked som jedla pangasiusa tak mi to chutilo ako rožky máčané v mlieku, je to vôbec ryba, alebo len umelá náhrada.

Ahojte,
tiež mi táto ryba chutí podobne. Čiže nechutí.
A je pravda, že keď stojím v obchode nad týmito potravinami (a skoro nad všetkými a hlavne v supermarketoch :(), som zúfalá z toho, čo kupujeme, čo nám predávajú za drahé peniaze :eek:

Raz som videla aj jeden dokument, ako sa lovia ryby a ako sa k nám dostávajú.
Hrozné:eek:,
jozka56
12.12.09,21:32
Čo to o pangasiusoch som si prečítala...pravda je taká, že odkedy ho kupujem, rybu jedávam aspoň raz za 2 týždne, zhruba 3/4 roka, dovtedy to bolo raz za rok. Mne táto ryba veľmi chutí, aj mojej rodine.
Stanislav 1975
12.12.09,21:45
Ahojte,
tiež mi táto ryba chutí podobne. Čiže nechutí.
A je pravda, že keď stojím v obchode nad týmito potravinami (a skoro nad všetkými a hlavne v supermarketoch :(), som zúfalá z toho, čo kupujeme, čo nám predávajú za drahé peniaze :eek:

Raz som videla aj jeden dokument, ako sa lovia ryby a ako sa k nám dostávajú.
Hrozné:eek:,

Ale zasa nenadávajme na Vietnamcov, takisto sa ryby lovia aj u nás,hmhm-my si tú pangasku občas dáme,ale chuťovo fakt nemá na dobrého kapríka a keď nieje kaprík,tak može byť aj dobré filé...-aj keď ten kaprík je lepší...:cool:
jozka56
12.12.09,21:49
No veru Stanislav pokiaľ dobre nenapacuješ kapríka rôznymi bylinami, chuť bahna ostáva, aj po namočení do mlieka na niekoľko hodín:) Mne naozaj pangasius veeeľmi chutí, zdravie zatiaľ nehovorí nič, ani zažívacie choroby:)
Stanislav 1975
12.12.09,21:52
No veru Stanislav pokiaľ dobre nenapacuješ kapríka rôznymi bylinami, chuť bahna ostáva, aj po namočení do mlieka na niekoľko hodín:) Mne naozaj pangasius veeeľmi chutí, zdravie zatiaľ nehovorí nič, ani zažívacie choroby:)

Jožka a gupka ako chutí, tá sa nedá jesť?Mám ich v akvárku požehnane...:D:D:D
jozka56
12.12.09,22:05
mimotemy gupky Stanislav nesmieš konzumovať, veď ich ešte nepredávajú v marketoch:confused: aby si sa neotrávil:confused: nie je na ne atest;):confused::D
Stanislav 1975
12.12.09,22:07
mimotemy gupky Stanislav nesmieš konzumovať, veď ich ešte nepredávajú v marketoch:confused: aby si sa neotrávil:confused: nie je na ne atest;):confused::D

;)
Denisa
12.12.09,22:24
Ahojte,
tiež mi táto ryba chutí podobne. Čiže nechutí.
A je pravda, že keď stojím v obchode nad týmito potravinami (a skoro nad všetkými a hlavne v supermarketoch :(), som zúfalá z toho, čo kupujeme, čo nám predávajú za drahé peniaze :eek:

Raz som videla aj jeden dokument, ako sa lovia ryby a ako sa k nám dostávajú.
Hrozné:eek:,

nebolo to náhodou toto video?
http://www.dailymotion.com/video/xo87j_quest-ce-quun-panga_sustainable_dev
wegamizi
13.12.09,19:00
Je pravda, že vo vnútornostiach rýb sa ukladajú toxíny z vody, preto by sme tieto časti radšej nemali jesť?
„Museli by to byť ryby vylovené v oblastiach, v ktorých je voda skutočne výrazne zamorená toxickými látkami, napríklad ťažkými kovmi,“ hovorí odborníčka na zdravú výživu.

A to práve "zaručene škodlivý" pangasius z Vietnamu je.

- mrazené filety z bielej ryby ( Pangasius hypophthalmus) vysoký počet aeróbnych mezofilných mo. Vietnam ( štatistika )

-mrazené filety z bielej ryby ( Pangasius hypophthalmus) leukomalchitová zelená Vietnam ( štatistika )

-mrazené filety z ryby ( Pangasius hypophthalmus) vysoký počet Enerobacteriaceae Vietnam ( štatistika )

-mrazená čierna ryba (catfish) malachitová zelená a leukomalchitová zelená Vietnam ( aj ine rybky z tejto krajiny )
pivko
13.12.09,19:27
Cestujem 2x ročne do Thajska a to by ste mali vidieť ako a čím tie pangasíky kŕmia. Však to nieje ani ryba ,ale taká steroidová sliepka žijúca pod vodou. Zo sladkovodných rýb uznávam zubača a pstruha a tie vykŕmené v rybníkoch podľa mňa niesu ani ryby.
lubinami
13.12.09,19:44
A ja som sa čudovala , že to nemôžem ani prehltnúť, wau, už viem prečo, neviem ako môže niekto hovoriť že je to výborná ryba, je to ako pilina. U nas to v škole dávajú raz do tyždňa a deti to veru nechcú, radšej zedia filé- ktoré aj trochu "smrdí rybou ............... "
viktorviktor
14.12.09,13:56
Keby boli pangasiusy tak škodlivé, už by sa do EU nedovážali, alebo holandké pstruhy z farmy sú iné? Pred vianocami obchodníci zdvihli ceny tak treba kupovať "zdravé" ryby raz tak drahé
wegamizi
14.12.09,17:46
Cigarety a alkohol su tiez skodlive a este k tomu ich vyrabame. Obchodnicka loby nema zabrany presadit vsetko a stat privrie oci pred dobre zdanenym tovarom. Takze to by som do uvahy vobec nebrala, kazdy sa musi o seba sam starat, neda sa to nikomu prikazat. Aj tato tema je len a len informacia. Kazdy s nou zaobchodi ako sam chce. Nie je vsetko zlato, co sa bliští.
Stanislav 1975
15.12.09,07:46
Pangasius išiel teraz pred Vianocami dobre s cenou dolu- v Tescu ho majú s 50% zľavou a v Bille s 25% zľavou...;)
pivko
15.12.09,11:26
Pangasius išiel teraz pred Vianocami dobre s cenou dolu- v Tescu ho majú s 50% zľavou a v Bille s 25% zľavou...;)
Aj Metro ho má v akcii 92cent/bal?kg? / to musí byť naozaj kvalitná ryba za takú cenu:rolleyes:/ , tak že komu chutí hor sa nakupovať
Ja som si kúpil ,ale filety z aliašskej tresky:D
patrika
15.12.09,20:00
Aj Metro ho má v akcii 92cent/bal?kg? / to musí byť naozaj kvalitná ryba za takú cenu:rolleyes:/ , tak že komu chutí hor sa nakupovať
Ja som si kúpil ,ale filety z aliašskej tresky:D
takže kvalita ryby sa pozná podla ceny?
pivko
16.12.09,18:05
takže kvalita ryby sa pozná podla ceny?
Podľa mňa AJ podľa ceny. Prečo nestojí losos ,alebo pstruh / to tu nepíšem ešte ďalšie oveľa drahšie ryby/ ako pangasius:rolleyes: Lebo to ani neni ryba:D
bezradná
16.12.09,19:47
Aj Metro ho má v akcii 92cent/bal?kg? / to musí byť naozaj kvalitná ryba za takú cenu:rolleyes:/ , tak že komu chutí hor sa nakupovať
Ja som si kúpil ,ale filety z aliašskej tresky:D

Tak sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Ja som tak isto kupovala v metre radšej aljašskú tresku :)
patrika
18.12.09,08:48
stále hovoríme, že je u nás všetko drahé, ale ked je niečo lacnejšie nekupime,lebo nie je kvalitné. Napr. teta mi žije už asi 30 rokov v rakusku, a ked u nás nakupuje žasne nad cenami, ktoré su raz také ako u nich, to znamená že máme kvalitnejší tovar?, alebo v madarsku je prací prášok ten istý o polovicu lacnejší,takže zasa to vychádza že máme kvalitnejší, lepší. A čo sa týka tej ryby môže to byť pravda,ale mám dojem že každý tomu lahšie uverí lebo su z vietnamu a voči tomu mame predsudky aj bez nejakej ryby
Monika Kováčová
18.12.09,09:37
zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa http://www.svssr.sk/
dátum: 15.12.2009

Kontrolami sa nebezpečná ryba pangasius z Vietnamu na slovenskom trhu zatiaľ nezistila

Aktualizované dňa 15.12.2009



Od začiatku roku 2008 straší spotrebiteľov na Slovensku na internete neprofesionálna „zlátanina“ uverejnená pôvodne na internete v blogerskom príspevku „Nejedzte Pangasia! “, ktorá tvrdenia „o takých nevídaných svinstvách“, ako sú: „obsah arzénu, polychlorované bifenyly, DDT a jeho metabolity, ťažké kovy, izoméry hexachlórocyklohexánu (no, fuj!) či hexachlórbenzén“ ilustruje odkazom na síce serióznu odbornú štúdiu, ktorá sa však vôbec netýka spomínaných „nevídaných“ kontaminantov, ale ide o dokument hodnotiaci potenciálnu možnosť prenosu pôvodcov chorôb rýb prostredníctvom zmrazených filiet z pangasia z Vietnamu na ryby na Novom Zélande. Nejde teda o riziko pre ľudí, ale o riziko pre zdravie zvierat- na pôvodcov chorôb rýb uvádzaných v tejto analýze nie sú ľudia vôbec vnímaví. Navyše z výsledkov tejto analýzy Ministerstva poľnohospodárstva a lesníctva Nového Zélandu je evidentné, že ani na Novom Zélande sa pangasia z Vietnamu neboja, a to ani z hľadiska prenosu exotických pôvodcov chorôb na ich domáce ryby.
Autor príspevku si okrem toho vybral na podloženie svojich expresívnych tvrdení o nebezpečnosti pangasia z Vietnamu hlásenia zo stránky ŠVPS SR RAPID ALERT Systému ( Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá) z minulých rokov, ale len o zisteniach. Nevšimol si totiž, že v stĺpci napravo „ podklady pre hlásenie“ je pri každom náleze poznámka „ kontrola na hraniciach – vrátenie zásielky/prípadne likvidácia zásielky“/. Netušil totiž, ako fungujú v Európskom spoločenstve úradné kontroly dovozov rýb a iných potravín živočíšneho pôvodu z tretích krajín. Všetky ryby, nie len z Vietnamu, ale aj z iných tretích (nečlenských) krajín, sú pred aj po dovoze do Európskej únie viacnásobne úradne kontrolované. Patrí to k veterinárnym systémom kontroly Európskych spoločenstiev, ktoré by určite zabránili, aby sa na spoločný trh dlhodobo dostávali akékoľvek potraviny živočíšneho pôvodu, pochádzajúce z produkcie, aká je zobrazovaná na fotografiách a na videu, na ktoré sa na internete odkazuje príspevok: “Nejedzte Pangasia ! „.



Systém kontroly importov rýb (a rovnako aj ostatných produktov živočíšneho pôvodu a živých zvierat) je v Európskom spoločenstve „harmonizovaný“ – tzn. zosúladený a veľmi prísny. Spočíva v nasledujúcich prvkoch úradných kontrolných opatrení:

*

Krajina, ktorá chce vyvážať do EÚ musí byť na zozname (nečlenských) tretích krajín, kam ju príslušné orgány Spoločenstva zaradia až vtedy, keď sa inšpekciami, ktoré vykonáva v mene EÚ Potravinový a veterinárny úrad (FVO) Európskej komisie preukáže, že táto tretia krajina zaručuje, že jej systém dozoru a úradných kontrol exportovaných rýb spĺňa požiadavky právnych predpisov EÚ rovnako, ako konkrétne prevádzkarne (napr. vo Vietname), z ktorých sa vyváža ( ktoré tiež musia byť osobitne schválené a uvedené na zozname EÚ vedenom Európskou komisiou ). Na zaradenie na tieto zoznamy tretích krajín a schválených prevádzkarní v nich musia tretie krajiny a ich prevádzkarne splniť množstvo kritérií, ktoré sa týkajú hygieny potravín, používania veterinárnych liekov (vrátane hormónov, ktoré sú v krajinách EÚ pre produkčné zvieratá zakázané), krmív, medikovaných krmív, organizácie, právomocí a nezávislosti príslušných orgánov v tretích krajinách, zdravia zvierat, hygienických podmienok produkcie, výroby, manipulovania, skladovania a prepravy produktov, schválených národných programov kontroly rezíduí a pod.).
*

Úradné kontroly v týchto „schválených“ tretích krajinách, na ich farmách a v schválených prevádzkarniach vykonáva v mene Európskeho spoločenstva (ktorého členom je aj Slovensko) vyššie uvedený Food and Veterinary Office [Potravinový a veterinárny úrad (FVO) Európskej komisie] pravidelne ( alebo aj cielene, ak sa zistia nedostatky). Tento úrad vysiela misijné tímy svojich inšpektorov, ktorí sú expertmi Európskej komisie v danom odbore (v tomto prípade na chov rýb, spracovanie rýb, kontroly rezíduí u produktov rybolovu a farmového chovu rýb) priamo do tretej krajiny, kde vykonajú na mieste inšpekcie, kontroly a zhodnotenie systémov úradnej kontroly napr. rezíduí, kontaminantov, veterinárnych liekov, hygieny produkcie, spracovania, výroby a manipulácie s produktmi živočíšneho pôvodu určenými na export do EÚ. Vo Vietname v súvislosti s rybami a rezíduami boli v minulých rokoch dve takéto inšpekcie, ktoré (podľa verejne prístupných správ z týchto misií na http://ec.europa.eu/food/fvo/index_en.htm ) nezistili nič také, ako sa uvádza na: Don’t Eat this fish: Pangas (Pangasius, Vietnamese River Cobbler, White Catfish, Gray Sole) a ani na slovenskom blogu: „Nejedzte Pangasiusa!“ Keby sa podobné praktiky, hygienické nedostatky a kontaminácia v takej miere, ako sú uvedené v týchto príspevkoch zistili, zakázala by ihneď Európska komisia ochranným opatrením po vykonaných misiách FVO akýkoľvek import rýb z Vietnamu alebo by vyčiarkla príslušné prevádzkarne zo zoznamu schválených prevádzkarní [zoznam vietnamských prevádzkarní pre produkty rybolovu je na https://sanco.ec.europa.eu/traces/output/FFP_VN_en.pdf - podľa schvaľovacieho čísla na obale rybacieho výrobku si aj Vy môžete skontrolovať, či potravina živočíšneho pôvodu pochádza zo schválenej prevádzkarne.]
*

Tretím prvkom systému ochrany v rámci priestoru voľného trhu v EÚ sú veterinárne kontroly zásielok z tretích krajín na vonkajšej hranici ( v tomto prípade rýb z Vietnamu v niektorom z prístavov v Európskej únii). Dovezené zásielky rýb musia do EÚ vstupovať len na určitých miestach vonkajšej hranice. Na týchto miestach sú zriadené BIP (border inspection points- hraničné inšpekčné stanice), kde všetky zásielky z takých tretích krajín, ako je Vietnam (a to bez ohľadu na to, do ktorého členského štátu EÚ sú ďalej určené) podliehajú komplexnej dokladovej, identifikačnej aj fyzickej úradnej kontrole ( v rámci fyzickej inšpekcie sa vykonáva aj odber a analýzy vzoriek). Ak sa týmito analýzami zistí, že produkt obsahuje nepovolené látky, pesticídy alebo kontaminanty nad limity ustanovené v právnych predpisoch EÚ alebo patogénne mikróby, celá zásielka sa po kontrole z vonkajšej hranice EÚ vráti (inšpektori ju neprepustia na distribúciu na voľný trh) alebo sa zlikviduje na hranici a systémom hlásenia sa zabezpečí, aby takáto nemohla „preniknúť“ do EÚ cez iný hraničný priechod.

Na základe hlásení o nevyhovujúcich zásielkach v Rýchlom výstražnom systéme je zjavné, že takto sa zabezpečilo, aby nebolo prepustených alebo bolo vrátených z vonkajšej hranice Európskej únie:

*

v roku 2005 26 zásielok rýb pangasius z Vietnamu pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená, antimikrobiálne veterinárne lieky);
*

v roku 2006 9 zásielok rýb pangasius z Vietnamu pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená, antimikrobiálne veterinárne lieky);
*

v roku 2007 už len 4 zásielky pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená),
*

v roku 2008 len 1 zásielka ( pre nález rezíduí nepovoleného pesticídu); pre porušenie chladiarenského reťazca a falšovanie zdravotného certifikátu bolo vrátených alebo zlikvidovaných na hraniciach 5 zásielok mrazených filiet z pangasia z Vietnamu.

Z toho možno vidieť, že je veľmi málo pravdepodobné, aby cez takýto komplexný a prísny systém kontroly prenikli zásielky rýb kontaminovaných ťažkými kovmi, pesticídmi alebo s rezíduami nepovolených látok a veterinárnych liekov z Vietnamu aj na náš trh, ktorý podlieha rovnakým pravidlám a predpisom, ako v ostatných členských štátoch EÚ a spoločnému ochrannému kontrolnému systému na vonkajšej hranici EÚ.
Okrem uvedených tzv. „harmonizovaných“ úradných kontrol“ na mieste v tretej krajine (vo Vietname) a na vonkajšej hranici EÚ aj naše veterinárne a potravinové správy vykonávajú náhodné veterinárne kontroly v miestach určenia zásielok na Slovensku a úradnú kontrolu v maloobchode na Slovensku. V rokoch 2007 a 2008 bolo pri týchto úradných kontrolách v Slovenskej republike odohraných a na štátnych veterinárnych a potravinových ústavoch laboratórne chemicky vyšetrených ( na kontaminanty, pesticídy zakázané látky/veterinárne lieky, zloženie)celkovo 66 vzoriek rýb pochádzajúcich z Vietnamu, z toho bolo celkovo 48 vzoriek filiet z pangasia.
V roku 2009 to bolo zatiaľ vyše 20 vzoriek pangasia z Vietnamu ( vyšetrované na obsah rezíduí kontaminantov, ako sú kadmium, olovo, ortuť, arzén, kongenéry PCB, rezíduí pesticídov, ako sú suma DDT alebo gama HCH, HCB, na nepovolené látky, ako sú malachitová zelená, leukomalachitová zelená, rezíduá veterinárnych liekov a dokonca na obsah melamínu).


V žiadnej vyšetrenej vzorke na Slovensku sa zatiaľ nezistil nález, ktorý by vzbudzoval podozrenie, pokiaľ ide o bezpečnosť tejto potraviny.
Spotrebiteľom možno teda zodpovedne povedať, že môžu pangasia po obvyklom spôsobe prípravy (tzn. po bežnej tepelnej úprave) konzumovať bez obáv, pretože žiadna z „hrôzostrašných“ informácií o ňom, ktoré uvádzajú internetové príspevky sa zatiaľ nepotvrdila.





Telefonická linka pre spotrebiteľov ohľadom bezpečnosti potravín - záznamník


02/65426320


pracovné dni : 16.30 hod. do 7.30 hod. nasledujúceho dňa
dni pracovného voľna, pokoja: non-stop
wegamizi
18.12.09,21:02
Samozrejme, super cista potravina snad na tejto zemi uz ani neexistuje. Ale predsa treba poukazat na vsetko, co nam kazi kvalitu nasho zivota, a to su prave nekvalitne potraviny. Zvykli sme si, teda museli sme, na potraviny z roznych krajin, lebo k tomu nas europska unia vedie.
mimotemyPrednedavnom som sa cudovala, ked som isla kupovat zemiaky a krajina povodu bol Egypt. Tak to sme teda dopadli.mimotemy
Tak je to aj s rybami. Chovne rybniky so pstruhami a kaprami, ktore mali dobru uroven na Slovensku su minulostou a chvalime si Pangaiusa, brrrrrrrrrr:eek:
Monika Kováčová
18.12.09,22:15
jednoducho len niekomu chutí viac maďarská klobása ako slovenská, niekomu viac chutí vepřo, knedlo, zelo, než bryndzové halušky, niekomu vôbec nechutí kapor, ale chutí mu pangasius (aj môj prípad)...
Rozalka
18.12.09,22:23
Moja suseda pracuje v Nórsku, v rybnom priemysle na obrovskej lod, ktorá je aj fabrikou. Celý deň obuv ponorená 10-15 cm v ľadovej vode, na rukách rukavice ale tiež namáčané v ľadovej vode. Pracuje so studenými rybami. Od úst sa parí celý deň. Ak takto spracovaná ryba je 2x drahšia, ako chovaná v teplých krajinách, kde pobyt po kolená vo vode je úľavou od horúčavy, tak to nie je možné porovnávať.
Aj ja mám radšej pražmu zlatú než pangasa, ale nebránim sa, ak je ten pangas chutne pripravený.
pivko
19.12.09,08:10
stále hovoríme, že je u nás všetko drahé, ale ked je niečo lacnejšie nekupime,lebo nie je kvalitné. Napr. teta mi žije už asi 30 rokov v rakusku, a ked u nás nakupuje žasne nad cenami, ktoré su raz také ako u nich, to znamená že máme kvalitnejší tovar?, alebo v madarsku je prací prášok ten istý o polovicu lacnejší,takže zasa to vychádza že máme kvalitnejší, lepší. A čo sa týka tej ryby môže to byť pravda,ale mám dojem že každý tomu lahšie uverí lebo su z vietnamu a voči tomu mame predsudky aj bez nejakej ryby
Tak o tych cenách to je absolútny nezmysel.V Maďarsku bolo lacnejšie keď bol kurz 310Ft/EUR a DPH 20% nie terajších 25% a v Rakúsku taký rozdiel nebol nikdy. Kedy si bola naposledy v Rakúsku ,alebo Maďarsku? Ja chodím do Maďarska 1x týždenne a možem ti na 100% potvrdiť že ten istý prášok na pranie je v MR drahší ako u nás. Ale to už sme mimotemy
wegamizi
19.12.09,11:01
http://www.pangasius-recepty.cz/ - dobru chutmimotemy :eek::eek::eek::eek::eek:
marina8
19.12.09,11:40
http://www.pangasius-recepty.cz/ - dobru chutmimotemy :eek::eek::eek::eek::eek:


preco brrr? ja dakujem za recepty, moji maju tuto rybu radi, tak isto ako lososa a pstruha a kapra;)
mne napriklad smrdi aljaska treska a heik ci hoki ci ako sa tomu vravi, ale to neznamena, ze inym chutit nemoze;)
tiez nie som presvedcena o tom, ze hovadzie alebo bravcove s tymi stresovymi hormonmi pri zabijani alebo kurata krmene ani neviem cim a zatvorene v klietkach pri umelom svetle su to prave malinove:eek:;)
a napis " bio" nezarucuje bio:D:D:D
ale to by sme potom nejedli nic a uz ani z " luftu" by sme nemohli zit, lebo aj ten poriadne smrdi:D:D:D:D
jsomsak
19.12.09,18:57
Fuha riadne som sa zlakol pretoze sme si cela rodina oblubily tuto rybu este ze tak
wegamizi
19.12.09,19:24
Podľa prieskumu bude napriek neustále propagovanému zdravému životnému štýlu na Slovensku pretrvávať trend konzumovania v prvom rade chutných:( ako zdravých jedál:). Pre takmer dve tretiny Slovákov je totiž pri jedle najdôležitejšia predovšetkým chuť.
Pri výbere a kúpe rybieho mäsa preto nehľaďme len na cenu, ale dávajme si dobrý pozor, aby sme kupovali a konzumovali len mäso kvalitné. V opačnom prípade by nám konzumácia rybieho mäsa mohla priniesť neblahé dôsledky:eek:. A tiež by sme si ho mohli veľmi rýchlo zhnusiť – stačí sa spliesť pri výbere mrazenej ryby.
Čo by teda človek nespravil pre zdravie? Ako naschvál patrí väčšina zdravých potravín medzi tie, ktoré nie sú lákavé ani na pohľad, a už vonkoncom nechutia dobre.
Kvalitné ryby a rybacie produkty by sa mali jesť dva až tri krát týždenne.
ela77
20.12.09,11:27
Bola som veľmi zvedavá na vaše reakcie. Túto rybu máme radi, lebo nemá kostičky, ale sa priznám, že po pozretí si dokumentárneho filmu o vietnamskej vojne o tom koľko škodlivého zostalo vo Vietname ešte z vojny, čo všetko tam američania pozhadzovali, ako sú ešte dnes mnohé oblasti napadnuté chemickobiologickými škodlivinami, ktoré zostali v pôde a zároveň sa dostávajú aj do vôd, tak som mala dlho zmiešané pocity, ale i napriek tomu ho jeme, lebo ako tu bolo spomínané, čo všetko dostanú do seba ryby morské, všetok humus čo tam je, veď zoberte si eskimákov, tí tiež nemôžu tvrdiť, že jedia zdravé ryby a sú ich hlavnou potravinovou zložkou. Všade už je svinstvo, ktoré nám škodí. Synovi raz opuchla jazylka, že ledva hýbal jazykom a lekárka po tom čo sme povedali, že jedol kurča, jednoznačne skonštatovala alergickú reakciu. Syn je totiž alergický na penicilín ( a tým sa očkuje hydina). Možno sa niekto z vás pousmeje, ale žial je to tak. Veď už aj o chrípkových vakcínach kolujú správy, že sú dva druhy. Jeden pre tých horných a druhý pre plebs.Tak si vyberte.
Stanislav 1975
20.12.09,11:43
Bola som veľmi zvedavá na vaše reakcie. Túto rybu máme radi, lebo nemá kostičky, ale sa priznám, že po pozretí si dokumentárneho filmu o vietnamskej vojne o tom koľko škodlivého zostalo vo Vietname ešte z vojny, čo všetko tam američania pozhadzovali, ako sú ešte dnes mnohé oblasti napadnuté chemickobiologickými škodlivinami, ktoré zostali v pôde a zároveň sa dostávajú aj do vôd, tak som mala dlho zmiešané pocity, ale i napriek tomu ho jeme, lebo ako tu bolo spomínané, čo všetko dostanú do seba ryby morské, všetok humus čo tam je, veď zoberte si eskimákov, tí tiež nemôžu tvrdiť, že jedia zdravé ryby a sú ich hlavnou potravinovou zložkou. Všade už je svinstvo, ktoré nám škodí. Synovi raz opuchla jazylka, že ledva hýbal jazykom a lekárka po tom čo sme povedali, že jedol kurča, jednoznačne skonštatovala alergickú reakciu. Syn je totiž alergický na penicilín ( a tým sa očkuje hydina). Možno sa niekto z vás pousmeje, ale žial je to tak. Veď už aj o chrípkových vakcínach kolujú správy, že sú dva druhy. Jeden pre tých horných a druhý pre plebs.Tak si vyberte.
S Vietnamskou vojnou to nemá nič spoločné- MY( československo) sme boli tiež bombardovaný, napr.zničujúce zbombardovanie Apollky(terajšieho Slovnaftu),takže nemyslím si, že u nás by bolo menšie ekologické svinstvo ako vo Vietname-práveže naopak-Vietnam je bezpečnejší-však vieme čo sa stalo 26.4.1986 a to sa Vietnamu nedotklo skoro vobec ale nás to PORIADNE ZASIAHLO...-takže určite Vietnam nieje viac zamorená ako my...

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cernoby%C4%BEsk%C3%A1_hav%C3%A1ria
58vlasta
02.01.10,21:44
Konečne som našla nejaké informácie o pangase, zajtra ich idem robiť. Veru som bola v pomykove, lebo fámy kolovali, že je vééééľmi škodlivý. Tentokrát ale budú chutiť...
JTOMA
07.01.10,13:46
Čítam tieto príspevky a veľmi dobre sa bavím na škodlivosti obsahu rôzneho sajrajtu v potravinách. Obľubujem ryby a odkedy sa tu objavil pangasius konzumujeme ho pravidelne. Pretože som od prírody nedôverčivá povaha a myslel som si, že na každom šplechu je pravdy trochu, nechal som si po známosti (v autorizovanom laborátoriu)urobiť rozbor toho čo som práve kúpil a kúska toho, čo sme mali dávnejšie v mrazáku. Boli v poriadku a dokonca i obsah vody bol lepší ako napr.vo filé z iných štátov.....
Mimochodom ak sa vhodne nepácuje, tak má chuť akú chcete, ale to nakoniec každá ryba. Komu nechutí - nech ho neje- je to jeho vec.
Ivanth
10.01.10,20:00
Pangasius nám poriadne "spestril" Vianoce. Na Štedrý večer manželka zjedla túto rybu vysmaženú v 3-obale. Asi po hodine sa dostavila neskutočná hnačka s totálným odvodnením,potom skolabovala.Po krátkom oživení sa dostavila zimnica s trasením celého tela a kŕčami v nohách.Lekársku pomoc odmietla s konštatovaním, že jej len čosi uškodilo a že bola unavená. Včera, teda 10.01.2010 zjedla tú istú rybu tentoraz udusenú na masle.Znova asi po hodine nastala taká istá situácia ale s viacnásobným kolabovaním. Okamžite sme volali RZP. Tá previedla náležité vyšetrenia so stabilizáciou a s lekárovým následným konštatovaním alergickej hnačky po konzumácii uvedenej ryby.Rybu sme kúpili v predajni obchod.reťazca dobre zmrazenú napohľad nezávadnú,po nákupe ihned uloženú do dom.chladničky.Viac to nekúpime. Pre objektívnosť dodávam, že ja osobne som cítil len menšiu ťažobu žalúdka.
daria29
11.01.10,07:22
v čera som robila tiež pangasa so zemiakmi,nebolo nám nič. jedol to aj 2 ročný vnúčik keď niečo zjeme s chuti,aj mne býva zle, alebo ak je pani alergicka,to je tiež zle,ale nemusí to od ryby,možno zistíte niečo iné?nechajme Pangasa na pokoji,chudáka.
deane7
11.01.10,20:56
No aké riešenie navrhujete? Priviezť živých a chovať si ich doma na dvore v bazéne? Asi by bolo najlepšie, len či by zniesol našu teplotu vody. Do akvárka by sa zase nevošiel. Kŕmil by som ho chudáka čínskou kapustou, aby myslel že je doma.
By ma zaujímalo či je rozdiel medzi tým, ktorého kúpim za 3€ kilo a tým čo je v supermarkete 2x drahší.
ski555
11.01.10,21:28
určite zato možu najdemokratickejší američania z rokov 1964-70 keď to tam zasvinili napalmom a agent orange padal kdekoľvek a my to musíme jesť.Mňam Pangasius.
58vlasta
11.01.10,21:36
Ja tiež kupujem, len v akcii, alebo tam kde je lacnejší. Myslím, že všade je rovnaký, len obchodníci sa správajú trhovejšie. /Kto si viac utrhne.../
misomiso
11.01.10,22:07
určite zato možu najdemokratickejší američania z rokov 1964-70 keď to tam zasvinili napalmom a agent orange padal kdekoľvek a my to musíme jesť.Mňam Pangasius.

Napalm je v podstate uplne neskodny. Je to ropny produkt s pridanymi kovmi (myslim hlinik a horcik), a navyse cely zhori. Tie ropne komponenty zhoria, hlinik je vsade v prirode a horcik si kupujes dokonca v lekarni. Ked pod Donovalmi havaruje kamion a z motora mu vytecie olej a z nardze nafta, tak je to podstaten vacsie ekologicka zataz.
ski555
11.01.10,22:17
Napalm je v podstate uplne neskodny. Je to ropny produkt s pridanymi kovmi (myslim hlinik a horcik), a navyse cely zhori. Tie ropne komponenty zhoria, hlinik je vsade v prirode a horcik si kupujes dokonca v lekarni. Ked pod Donovalmi havaruje kamion a z motora mu vytecie olej a z nardze nafta, tak je to podstaten vacsie ekologicka zataz.
vidím,že si to nepochopil no neva
gordonica
14.01.10,10:53
prosim vedeli by ste mi poradit ako urobim na tuto skvelu rybku cesticko? urobila som klasika ze syrove:syr muka vajce ...ale ked pangasa obalim a dam na pekac vyprazit cele cesticko sa mi prilepi a odpadne z neho nedrzi, uz som skusala pangasa aj rozmrazit aj nechat polomrazeneho aj obalila som v hladkej muke a nempomohlo co robim zle?
osky
14.01.10,13:59
prosim vedeli by ste mi poradit ako urobim na tuto skvelu rybku cesticko? urobila som klasika ze syrove:syr muka vajce ...ale ked pangasa obalim a dam na pekac vyprazit cele cesticko sa mi prilepi a odpadne z neho nedrzi, uz som skusala pangasa aj rozmrazit aj nechat polomrazeneho aj obalila som v hladkej muke a nempomohlo co robim zle?

mrazene filety z akejkolvek ryby treba najprv posolit,nechat aby sa zacali trosku "potit" a potom ich klasicky obalit.vajcia nesolit!!!!!vtedy cesto opadava-to plati aj pri kazdom inom mäse ci zelenine,ktore chcete pripravit v trojobale.
osky
14.01.10,14:10
no a aby som bola v teme,pangasius je naozaj lacnejsi ako ine ryby-aj ked niekde stoji viac,inde menej,patri medzi lacne.
keby bol tak kvalitny,nebol by tak lacny.to je moj nazor.
ved kvalitne ryby su aj poriadne drahe.je to tak vsade na svete.
napr.ani rybie prsty nezvyknem kupovat,lebo sama netusim co vsetko je tam pomlete.
osobne sa priklanam ku kupe ryb,o ktorych viem odkial pochadzaju a su cerstve,hoci vravi sa ze morske ryby su zdravsie,ale k takym cerstvym pristup nemam.myslim vsak,ze je pre moje zdravie lepsie kupit si cerstve pstruhy,kapra a pod.ako mrazene morske prekvapenie......

ked som zila v Taliansku,chodievaa som na trh a raz som kupila aj ryby,udavane ako cerstve.boli cele,akoby prave vylovene,krasne naaranzovane......rybacina vsak pachla vsade a doma som pochopila preco.kupila som tuniaka,krasneho,velkeho a zopar tresiek.
tie rybky neboli vobec vypitvane a prave tie vnutornosti tak pachli.
okrem toho bolo vidno,ze tie ryby pred tym boli zmrazene.takze ziadne cerstve ryby.........:eek:
Silvernola
14.01.10,17:02
no a aby som bola v teme,pangasius je naozaj lacnejsi ako ine ryby-aj ked niekde stoji viac,inde menej,patri medzi lacne.
keby bol tak kvalitny,nebol by tak lacny.to je moj nazor.
ved kvalitne ryby su aj poriadne drahe.je to tak vsade na svete.
napr.ani rybie prsty nezvyknem kupovat,lebo sama netusim co vsetko je tam pomlete.
osobne sa priklanam ku kupe ryb,o ktorych viem odkial pochadzaju a su cerstve,hoci vravi sa ze morske ryby su zdravsie,ale k takym cerstvym pristup nemam.myslim vsak,ze je pre moje zdravie lepsie kupit si cerstve pstruhy,kapra a pod.ako mrazene morske prekvapenie......

ked som zila v Taliansku,chodievaa som na trh a raz som kupila aj ryby,udavane ako cerstve.boli cele,akoby prave vylovene,krasne naaranzovane......rybacina vsak pachla vsade a doma som pochopila preco.kupila som tuniaka,krasneho,velkeho a zopar tresiek.
tie rybky neboli vobec vypitvane a prave tie vnutornosti tak pachli.
okrem toho bolo vidno,ze tie ryby pred tym boli zmrazene.takze ziadne cerstve ryby.........:eek:
Osky, ak kúpim pangasia niekde za 3 eurá a v inom markete presne ten istý(aj obal je totožný) za 6 eur, znamená to, že drahší je kvalitnejší?;) Myslím že hlavný dôvod nižšej ceny je to, že pracovná sila v JV Ázii je lacnejšia než v EU či USA. A príliš často býva pôvodcom dehonestujúcich fám drahšia komkurencia.

Osobne mám najradšej kapra, ale len čerstvého a odbahneného (čo pri mrazenom nemám zaručené) a pangas mi ho chuťou pripomína, preto ho mám v obľube. A CHUŤ JE VYSOKO SUBJEKTÍVNA ZÁLEŽITOSŤ :rolleyes:
Mne chutí a basta!:---
ski555
14.01.10,18:03
no a aby som bola v teme,pangasius je naozaj lacnejsi ako ine ryby-aj ked niekde stoji viac,inde menej,patri medzi lacne.
keby bol tak kvalitny,nebol by tak lacny.to je moj nazor.
ved kvalitne ryby su aj poriadne drahe.je to tak vsade na svete.
napr.ani rybie prsty nezvyknem kupovat,lebo sama netusim co vsetko je tam pomlete.
osobne sa priklanam ku kupe ryb,o ktorych viem odkial pochadzaju a su cerstve,hoci vravi sa ze morske ryby su zdravsie,ale k takym cerstvym pristup nemam.myslim vsak,ze je pre moje zdravie lepsie kupit si cerstve pstruhy,kapra a pod.ako mrazene morske prekvapenie......

ked som zila v Taliansku,chodievaa som na trh a raz som kupila aj ryby,udavane ako cerstve.boli cele,akoby prave vylovene,krasne naaranzovane......rybacina vsak pachla vsade a doma som pochopila preco.kupila som tuniaka,krasneho,velkeho a zopar tresiek.
tie rybky neboli vobec vypitvane a prave tie vnutornosti tak pachli.
okrem toho bolo vidno,ze tie ryby pred tym boli zmrazene.takze ziadne cerstve ryby.........:eek:
nemyslím,že cena má vyložene vplyv na kvalitu,už som mal Aljašskú tresku,Radoma a taký humus až no a vobec nebola v akcii okolo 200 Sk/kg,stalo sa mi to viackrát.
osky
14.01.10,18:32
nemyslím,že cena má vyložene vplyv na kvalitu,už som mal Aljašskú tresku,Radoma a taký humus až no a vobec nebola v akcii okolo 200 Sk/kg,stalo sa mi to viackrát.

ved prave,ja som nespominala len pangasia ale aj ine mrazene ryby a potvory-som poukazovala na to,ze aj tie su pre nas s otaznikom.v mrazenom vyrobku nikdy nezistime,ci bol pred mrazenim cerstvy.preto som sa odvolavala na tunajsie ryby,hoci nie su morske.

je to nieco ako sezonne ovocie-treba konzumovat to,co prave ma prirodzenu sezonu/prostredie/ a nekupovat exoticke ovocie na ktore nie sme zvyknuti,tak je to podla mna zo vsetkym.ale priznavam ze /aj ja kupujem aj juzne ovocie,zatial ma alergie obchadzaju:---/
Taci
23.01.10,10:39
prosim vedeli by ste mi poradit ako urobim na tuto skvelu rybku cesticko? urobila som klasika ze syrove:syr muka vajce ...ale ked pangasa obalim a dam na pekac vyprazit cele cesticko sa mi prilepi a odpadne z neho nedrzi, uz som skusala pangasa aj rozmrazit aj nechat polomrazeneho aj obalila som v hladkej muke a nempomohlo co robim zle?

mám z netu stiahnutých pár recetov, ak máš záujem, tak pošlem
Taci
23.01.10,10:47
A k tej vietnamskej rybe...
konzumujeme ju už dlhší čas a zatiaľ úplne v pohode.
Kupujeme ju väčšinou vo veľkoobchode.
Doteraz žiadny zápach, žiadna pachuť.
Je to vec pohodlnosti, ale nemusím sa hrať s kostičkami... :-)
JarkaL
23.01.10,10:48
mám z netu stiahnutých pár recetov, ak máš záujem, tak pošlem
Veď ich sem pridaj aj pre nás ostatných.
mareko
23.01.10,12:24
Cestujem 2x ročne do Thajska a to by ste mali vidieť ako a čím tie pangasíky kŕmia. Však to nieje ani ryba ,ale taká steroidová sliepka žijúca pod vodou. Zo sladkovodných rýb uznávam zubača a pstruha a tie vykŕmené v rybníkoch podľa mňa niesu ani ryby.
Pivko, je to naozaj tak ako píšeš? Videl si to skutočne na vlastné oči? Prevážna časť príspevkov je typu JPP alebo JPČ (teda jedna pani čítala, vrátane mňa). Môj vnúčik má veľmi rád túto rybu, ale už sme ju prestali kupovať aj ja, aj dcéra. Ak je to úbohé zviera naozaj steroidovo - hormónové, tak nemôže byť zdravé. Viem, že v škôlkach ju deťom dávajú pomerne často. Samozrejme, že toho veľa pojeme o čom ani nevieme, no keď už o škodlivosti vieme, tak by sme mali takú stravu vylúčiť. Osobne si nemyslím, že je to načasované pred Vianocami, lebo som to čítala už možno rok - dva dozadu. Ak si to skutočne videl na vlastné oči, tak ti budem veriť a pangasíka definitívne vylúčim z jedálneho lístka mojej rodiny :confused:.
Marianna01
23.01.10,12:25
ja pangsa nekupujem, ale nie kvôli škodlivinám, ale kvôli chuti. Nemáme ho doma radi, preto kupujeme pstruhy, lososy. O škodlivých látkach, čerstvosti a pod. by sa dalo dllllho polemizovať. Kto vám zaručí, že v reštaurácii dostanete čerstvého pstruha? Kto vám ale zaručí, že dostanete čerstvé kura?

Máme predsudky voči zahraničným surovinám a jedlám, pretože pre nás nie je prirodzené ich jesť, a preto sa ich "bojím". V nadväznosti na to si však treba uvedomiť, že kľudne skonzumujeme bravčové, nech je aj chladené aj mrazené, nech stojí v pulte v predajni aj 2 dni, kde na ne sadajú muchy, sála na ne teplo... A zároveň vieme, že to mäso je tučné, plné antibiotík, ktoré sa podávajú zvieratám, narýchlo vykrmované stravou, ktorá je pre nich úplne neprirodzená (mäsokostná múčka)... Tatko pracoval 22 rokov ako vedúci výrobne kŕmnych zmesí- viem o čom hovorím, keď tvrdím, že ani netušíte, čím sa zvieratá kŕmia. Ale voči týmto jedlám predsudky mať nebudeme, pretože to jedli aj naši predkovia... Je to rovnaké ako s južným ovocím. Prečo by som, preboha, ochudobňovala seba o vitamíny z južného ovocia, o chuť a pôžitok z ich jedenia, keď rovnaké množstvo rôzneho svinstva sa nachádza aj v našich jabĺčkach či slivkách. Akurát že to rastie na našich a nie na cudzích stromoch? Trošku mi to zaváňa rasovou neznášanlivosťou... ale to je už hnané do krajnosti.

Takže mne z toho vyplýva: nezamýšľam sa nad tým, či to je zo zahraničia, Afriky, Vietnamu alebo Brazílie, ak je to dobré, chutné a mám na to, tak si to kúpim a s chuťou zbaštím. ;)
Marianna01
23.01.10,12:31
Pivko, je to naozaj tak ako píšeš? Videl si to skutočne na vlastné oči? Prevážna časť príspevkov je typu JPP alebo JPČ (teda jedna pani čítala, vrátane mňa). Môj vnúčik má veľmi rád túto rybu, ale už sme ju prestali kupovať aj ja, aj dcéra. Ak je to úbohé zviera naozaj steroidovo - hormónové, tak nemôže byť zdravé. Viem, že v škôlkach ju deťom dávajú pomerne často. Samozrejme, že toho veľa pojeme o čom ani nevieme, no keď už o škodlivosti vieme, tak by sme mali takú stravu vylúčiť. Osobne si nemyslím, že je to načasované pred Vianocami, lebo som to čítala už možno rok - dva dozadu. Ak si to skutočne videl na vlastné oči, tak ti budem veriť a pangasíka definitívne vylúčim z jedálneho lístka mojej rodiny :confused:.

vieš, koľko kureniec, ktoré pravidelne dávaš svojej rodine, sú "steroidovo-hormónové"? Všetky kurence na Slovensku sú kŕmené stravou, do ktorých sa pridávajú hormóny. Všetky. Akurát babky na dvore, ktoré ich kŕmia žitom, ich majú "čisté". Len nemôžu kúpiť kŕmne zmesi, lebo majú po zdravých kurencoch.
Takže hor sa na kurence, najlepšie také, ktoré sú v akcii za 49 korún. Ja si ich kúpim, aj keď viem, ako a čím sú kŕmené (inú možnosť vlastne ani nemám), ale neoodsudzujem pangasa a tých, ktorí si ho kúpia, aj keď vedia, čo je v nich - možno. Potom by si mala vylúčiť zo svojho jedálnička bezpodmienečne v prvom rade kura, potom bravčové, potom hovädzinu a zostaneš o zelenine a ovocí, kým si neprečítaš, čo obsahuje za svinstvo...
mareko
23.01.10,12:58
[QUOTE=Marianna01;1267898]ja pangsa nekupujem, ale nie kvôli škodlivinám, ale kvôli chuti...... [S]Trošku mi to zaváňa rasovou neznášanlivosťou... ale to je už hnané do krajnosti.

Tak túto vetu si si mohla skutočne odpustiť, lebo je to iba výplod fantázie. Ani v jednom z uvedených príspevkov tu nič také nebolo ani len naznačené. Nesnaž sa tu z pretriasanej ryby vykonštruovať rasizmus a politikárčenie :-) mimotemy
Marianna01
23.01.10,14:29
[QUOTE=Marianna01;1267898]ja pangsa nekupujem, ale nie kvôli škodlivinám, ale kvôli chuti...... [S]Trošku mi to zaváňa rasovou neznášanlivosťou... ale to je už hnané do krajnosti.

Tak túto vetu si si mohla skutočne odpustiť, lebo je to iba výplod fantázie. Ani v jednom z uvedených príspevkov tu nič také nebolo ani len naznačené. Nesnaž sa tu z pretriasanej ryby vykonštruovať rasizmus a politikárčenie :-) mimotemy

Pozor, lebo sa urazím! Keď čítaš, čítaj všetko a pozorne. Ani pol slovom som nenaznačila, že niekto z vás je rasista alebo niečo podobné. Prečítaj ešte raz, snáď tam nájdeš to, čo bolo napísané a nebudeš hľadať dôvod na hádku a vyvolávanie ďalšej kontroverznej témy. Ak som napísala o rasovej neznášanlivosti - hnajúc to do krajnosti (čo si si evidentne nevšimol, lebo zaviala červená zástavka), tak som poukazovala na to, že sa pri potravinách z cudziny správame ako pri cudzincoch. Toť vsjo, treba trošku rozmýšľať v širších súvislostiach, otvoria sa tým obzory.


Opäť raz som sa tu zbytočne naštvala, opäť raz v téme absolútne o ničom. Prepáč, že žijem, budem sa Ti snažiť na porade vyhýbať, aby som Ti zas nepovedala o niečom, že je biele, ale Ty budeš hľadať, kde som povedala, že snáď by to mohlo byť aj ružové.
Taci
23.01.10,17:17
Veď ich sem pridaj aj pre nás ostatných.

hneď ako dorazím domov, tak ich sem zavesím
Taci
23.01.10,17:24
ja pangsa nekupujem, ale nie kvôli škodlivinám, ale kvôli chuti. Nemáme ho doma radi, preto kupujeme pstruhy, lososy. O škodlivých látkach, čerstvosti a pod. by sa dalo dllllho polemizovať. Kto vám zaručí, že v reštaurácii dostanete čerstvého pstruha? Kto vám ale zaručí, že dostanete čerstvé kura?

Máme predsudky voči zahraničným surovinám a jedlám, pretože pre nás nie je prirodzené ich jesť, a preto sa ich "bojím". V nadväznosti na to si však treba uvedomiť, že kľudne skonzumujeme bravčové, nech je aj chladené aj mrazené, nech stojí v pulte v predajni aj 2 dni, kde na ne sadajú muchy, sála na ne teplo... A zároveň vieme, že to mäso je tučné, plné antibiotík, ktoré sa podávajú zvieratám, narýchlo vykrmované stravou, ktorá je pre nich úplne neprirodzená (mäsokostná múčka)... Tatko pracoval 22 rokov ako vedúci výrobne kŕmnych zmesí- viem o čom hovorím, keď tvrdím, že ani netušíte, čím sa zvieratá kŕmia. Ale voči týmto jedlám predsudky mať nebudeme, pretože to jedli aj naši predkovia... Je to rovnaké ako s južným ovocím. Prečo by som, preboha, ochudobňovala seba o vitamíny z južného ovocia, o chuť a pôžitok z ich jedenia, keď rovnaké množstvo rôzneho svinstva sa nachádza aj v našich jabĺčkach či slivkách. Akurát že to rastie na našich a nie na cudzích stromoch? Trošku mi to zaváňa rasovou neznášanlivosťou... ale to je už hnané do krajnosti.

Takže mne z toho vyplýva: nezamýšľam sa nad tým, či to je zo zahraničia, Afriky, Vietnamu alebo Brazílie, ak je to dobré, chutné a mám na to, tak si to kúpim a s chuťou zbaštím. ;)

Aj ja som pracoval priamo vo výrobni kŕmnych zmesí. Viem čo sme dávali do zmesí a predsa som si kupoval mäso v obchodoch. Dnes je to už úplne prirodzené,že sa do zmesí pridávajú látky pre zrýchlenie rastu zvierat. Nemajú, ale škodlivvý vplyv na organizmus človeka.
Takže máš pravdu, jeme čo nám chutí.
Monika Kováčová
23.01.10,17:55
Aj ja som pracoval priamo vo výrobni kŕmnych zmesí. Viem čo sme dávali do zmesí a predsa som si kupoval mäso v obchodoch. Dnes je to už úplne prirodzené,že sa do zmesí pridávajú látky pre zrýchlenie rastu zvierat. Nemajú, ale škodlivvý vplyv na organizmus človeka.
Takže máš pravdu, jeme čo nám chutí.
Taci, ja si myslím, že majú...
Nie v tom zmysle, že ti po konzumácií takéhoto mäsa príde zle, to nie, ale škodlivosť chémie a farmaceutických sajrajtov sa určite na organizme človeka prejaví... časom, ale prejaví.

Ja som napríklad v pohode zjedla hocičo, nikdy mi z ničoho nebolo ťažko alebo zle. Aj vypila... (to boli časy...:)). Dnes sa mi všetka chémia a stresy prejavili na koži... choroba, ktorá sa jednoducho nedá vyliečiť (psoriáza). Dostala som odporúčanie, že mám jesť to, čo jedli naši dedovia a pradedovia.... strukoviny, zemiaky, ... Naši pradedovia jedli aj slaninu... ale akú slaninu? Poctivú, v normálnej soli naloženú a pomaličky údenú na slivkovom dreve... Dnes takú v obchode nekúpiš... Naši dedovia sa dožívali vyššieho veku, netrpeli takými civilizačnými chorobami... takže keď k tomu čo papáme pridáme dennodenné stresy, nečudujme sa...
Pangasius je inak super!
pivko
23.01.10,18:09
Pivko, je to naozaj tak ako píšeš? Videl si to skutočne na vlastné oči? Prevážna časť príspevkov je typu JPP alebo JPČ (teda jedna pani čítala, vrátane mňa). Môj vnúčik má veľmi rád túto rybu, ale už sme ju prestali kupovať aj ja, aj dcéra. Ak je to úbohé zviera naozaj steroidovo - hormónové, tak nemôže byť zdravé. Viem, že v škôlkach ju deťom dávajú pomerne často. Samozrejme, že toho veľa pojeme o čom ani nevieme, no keď už o škodlivosti vieme, tak by sme mali takú stravu vylúčiť. Osobne si nemyslím, že je to načasované pred Vianocami, lebo som to čítala už možno rok - dva dozadu. Ak si to skutočne videl na vlastné oči, tak ti budem veriť a pangasíka definitívne vylúčim z jedálneho lístka mojej rodiny :confused:.
3.2.2010 letim možem nafotiť tie,, rybníčky,, kde to chovajú:mee:
pivko
23.01.10,18:13
Taci, ja si myslím, že majú...
Nie v tom zmysle, že ti po konzumácií takéhoto mäsa príde zle, to nie, ale škodlivosť chémie a farmaceutických sajrajtov sa určite na organizme človeka prejaví... časom, ale prejaví.

Ja som napríklad v pohode zjedla hocičo, nikdy mi z ničoho nebolo ťažko alebo zle. Aj vypila... (to boli časy...:)). Dnes sa mi všetka chémia a stresy prejavili na koži... choroba, ktorá sa jednoducho nedá vyliečiť (psoriáza). Dostala som odporúčanie, že mám jesť to, čo jedli naši dedovia a pradedovia.... strukoviny, zemiaky, ... Naši pradedovia jedli aj slaninu... ale akú slaninu? Poctivú, v normálnej soli naloženú a pomaličky údenú na slivkovom dreve... Dnes takú v obchode nekúpiš... Naši dedovia sa dožívali vyššieho veku, netrpeli takými civilizačnými chorobami... takže keď k tomu čo papáme pridáme dennodenné stresy, nečudujme sa...
Pangasius je inak super!
A tu fajnovú slaninku zapíjali doma pálenou slivovicou;) Užaj ja som omedzil konzumáciu salám a šuniek, radšej si dám dobrú domácu slaninku;)
Taci
23.01.10,21:13
Taci, ja si myslím, že majú...
Nie v tom zmysle, že ti po konzumácií takéhoto mäsa príde zle, to nie, ale škodlivosť chémie a farmaceutických sajrajtov sa určite na organizme človeka prejaví... časom, ale prejaví.

Ja som napríklad v pohode zjedla hocičo, nikdy mi z ničoho nebolo ťažko alebo zle. Aj vypila... (to boli časy...:)). Dnes sa mi všetka chémia a stresy prejavili na koži... choroba, ktorá sa jednoducho nedá vyliečiť (psoriáza). Dostala som odporúčanie, že mám jesť to, čo jedli naši dedovia a pradedovia.... strukoviny, zemiaky, ... Naši pradedovia jedli aj slaninu... ale akú slaninu? Poctivú, v normálnej soli naloženú a pomaličky údenú na slivkovom dreve... Dnes takú v obchode nekúpiš... Naši dedovia sa dožívali vyššieho veku, netrpeli takými civilizačnými chorobami... takže keď k tomu čo papáme pridáme dennodenné stresy, nečudujme sa...
Pangasius je inak super!

Jaj, tak ja som to myslel naozaj v tom zmysle, že ti nebude zle po konzumácii. Áno, všetok ten bordel v potravinách škodí s tým môžem len súhlasiť. Môj žlčník by vedel rozprávať, za dva mesiace ide pod nôž.
Taci
23.01.10,21:24
Veď ich sem pridaj aj pre nás ostatných.

Ako som sľúbil, recepty na pangasa sú "zavesené", dobrú chuť!
Monika Kováčová
23.01.10,21:27
Ako som sľúbil, recepty na pangasa sú "zavesené", dobrú chuť!
kde? už vidím!!!
motylik7
06.03.11,23:23
No sem s fotkami, som zvedavá! :rolleyes: :)
pozlatka
19.03.11,19:44
Objavila som na trhu novy druh ryby predavanej pod menom Tilapia filet - vie o nej niekto nieco?
lujza.j
19.03.11,19:48
bettylou
19.03.11,20:22
viď kniha Zradný príliv
gardenia
19.03.11,21:24
Objavila som na trhu novy druh ryby predavanej pod menom Tilapia filet - vie o nej niekto nieco?
Práve som sa chcela aj ja opýtať na Tilapiu - moja kamarátka si ju veľmi pochvaľovala, chcela by som si ju kúpiť, len neviem, kde ju dostať. Neviete náhodou?
pivko
20.03.11,13:54
Najzaujímavejšie na tom je že Pangasa chovajú v Thajsku a v Thajsku sa vobec nepredáva. Nevidel som ho ani v Tescu ani v Carefoure:mee:
Tak že aj Thajci majú k tej rybe odpor.:D
lujza.j
20.03.11,14:42
Európania požeru sve:)
Stanislav 1975
20.03.11,14:48
Najzaujímavejšie na tom je že Pangasa chovajú v Thajsku a v Thajsku sa vobec nepredáva. Nevidel som ho ani v Tescu ani v Carefoure:mee:
Tak že aj Thajci majú k tej rybe odpor.:D

pivko, niesom si istý či máš pravdu- k nám sa Pangasius dováža z Vietnamu, hmhmhm
lujza.j
20.03.11,14:53
ale možno do Vietnamu príde z Thajska:)a myslím že Pivko vie ako je to v jeho prechodnom bydlisku:)
pivko
20.03.11,15:01
pivko, niesom si istý či máš pravdu- k nám sa Pangasius dováža z Vietnamu, hmhmhm
Nevolá sa tá ryba náhodou Pangasius Siamský?:mee: A Siam je Thajsko nie Vietnam.
Stanislav 1975
20.03.11,15:07
Nevolá sa tá ryba náhodou Pangasius Siamský?:mee: A Siam je Thajsko nie Vietnam.

Pangasius hypophthalmus
Stanislav 1975
20.03.11,15:10
Ale načo sa vadiť- či thajsko, či Vietnam- to je to isté...čert jak ďábel...

brrrrrrrrrrrr

http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-this-fish-pangas-pangasius-vietnamese-river-cobbler-white-catfish-gray-sole/
Stanislav 1975
20.03.11,15:14
lujza.j
20.03.11,15:35
nedarí sa mi prilepiť toto:Potraviny
16. mar. 2011 ... AMU, mrazený pangasius (Pangasius hypophthalmus), zakázaná látka nitrofuran (metabolit) nitrofurazone (SEM), Vietnam, kontrola na hraniciach ...
www.svssr.sk/potraviny/Rapidalert.asp?cmd=resetall... -
pre mňa táto "ryba" už dávno skončila.
pivko
20.03.11,18:55
V Thajskej kuchyni je najpouživanejšia ryba red sniper , pangasa tam nejedia , ale keby ste videli tie kuracie cecky:D v Tescu tak to ako keby boli u nás z Moráka:D.
rybka na záver:
pivko
21.03.11,18:43
Pre milovníkov Pangasiusa:D od stredy bude v Carrefoure kilo za 2,49:D
Stanislav 1975
21.03.11,18:56
Pre milovníkov Pangasiusa:D od stredy bude v Carrefoure kilo za 2,49:D

To fakt? To je výborná cena...:D:D:D
tetrisss
21.03.11,19:09
Osobne mi pangasius akosi prestal chutit, jeho kvalita velmi kolise, ale bola tu otazka ohladne tilapie, minule som ju vyprazala, no a bola som prijemne prekvapena, dufam, ze zas nepride nejake chemia aj v nej:D.
Stanislav 1975
21.03.11,19:10
Osobne mi pangasius akosi prestal chutit, jeho kvalita velmi kolise, ale bola tu otazka ohladne tilapie, minule som ju vyprazala, no a bola som prijemne prekvapena, dufam, ze zas nepride nejake chemia aj v nej:D.

Tilapia, to ani neviem čo je zač...:D- ja mám najradšej starého dobrého slovenského kapríka-petríka...:)
lujza.j
21.03.11,20:06
tak ja kapríka nemusím, pre mňa strašná fujka:)ja zase lososíka:)samozrejme na prírodno
Stanislav 1975
21.03.11,20:17
Lujzika, šak milionáre možu aj lososíka- ja chudobný chlapec z petržky...:D:D:D
lujza.j
21.03.11,20:24
Stanko milionáre teraz idú na Suši, aj keď im to nechutí, nevadí je to "in":)lososík už nie tak "trendy":)
bettylou
22.03.11,14:59
karol pavlickova
28.03.11,14:08
Ahojte,

já osobně jsem teda pangasia vyřadila už dávno... četla jsem pár článků co do nich cpou za hormony a svinstva a chuť té ryby za to opravdu nestojí. Nebo nepřijde vám, že to vůbec nechutná jako ryba? Když si chci dát rybu, tak ať tak taky chutná... Pangasius podle mně nemá žádnou chuť.
Tweety
28.03.11,14:09
Ahojte,

já osobně jsem teda pangasia vyřadila už dávno... četla jsem pár článků co do nich cpou za hormony a svinstva a chuť té ryby za to opravdu nestojí. Nebo nepřijde vám, že to vůbec nechutná jako ryba? Když si chci dát rybu, tak ať tak taky chutná... Pangasius podle mně nemá žádnou chuť.
Súhlasím, podľa mňa je to ryba bez chuti, a radšej si teda dám morské ryby, ako heiky, hoky, alebo lososa.
alabut
28.03.11,18:46
Hmm, tak spravit z tej ryby prilohu, len ci sa domaci zemiak neurazi. :-)
pivko
30.03.11,04:45
Pre milovníkov Pangasiusa , Fresh supermarket kilo za 2,09 Eur:eek:
gardenia
04.04.11,18:35
Tak ja som zohnala rybu Tilapiu a nemusela som sa ani veľmi namáhať, rovno v potravinách neďaleko. Urobila som ju vyprážanú so zemiakovým šalátom a chutila vynikajúúúúúco. Konečne chuť pravej ryby, ako si ju pamätám z dávnejších čias......Odporúčam. Ešte heiky sa dajú jesť ....