nika.sum
08.09.05,20:51
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Paula
08.09.05,18:55
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.Nuž my 17-ky a 17-nici sme pred x rokmi medzi vybranými slovami také čudo nemali. Dúfam mladší dajú vysvetlivku :D
nika.sum
08.09.05,19:03
No tak pridam pikosku. Priatel volal znamej ucitelke slovenskeho jazyka a ta sama nevedela, ze take slovo existuje. Chudatka deticky, ked v tych ucebniciach je viac takychto veci, maju co robit...
Paula
08.09.05,19:14
skúsila som cez Google zadať toto úžasné slovko.....je tam zopár stránok...tak môžme študovať a snáď sa dopracujeme k významu tohoto pojmu :D
jananov
08.09.05,19:17
Pozerala som v jednom starom slovníku: varyto = staročeský hudobný nástroj podobný harfe.
Paula
08.09.05,19:28
Pozerala som v jednom starom slovníku: varyto = staročeský hudobný nástroj.A túto vysvetlivku deťom nemohli do učebnice zadať zostavovatelia novodobého zoznamu vybraných slov? Asi pozabudli, že učebnice majú byť zostavené na úrovni vývoja daného veku a nie na úrovni dospeláka - navyše so slovníkom cudzích slov v ruke. (I keď čeština nám nie je celkom cudzím jazykom, čo je veľa, to je veľa-mám na mysli zaradenie medzi vybrané slová, ak toto nie je súčasťou slov.jazyka - a tu nie som si istá veru).
brm
08.09.05,19:31
hm, neumrem sprostá...je to tak mimoriadne frekventované slovo...načo je vo vybraných slovách, to nechápem...za celý môj dlhý život starej vrany som to slovo nepoužila...
babenko1
08.09.05,19:42
ináč... ked mi dcéra .. podotýkam tretiačka...začala vymenovávať vybrané slová, tak som na ňu kukla, že o čom to točí, ved my sme mali z každého písmena tak zo 10... a oni z každého 15-20.. jedno blbšie ako druhé.. a ako sa vyššie píše.. toľko nezmyselných že až...
slnko
08.09.05,20:50
a nie je to preklep? nemalo to byť napr. koryto?
Braňo
09.09.05,05:36
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus :D
brm
09.09.05,05:40
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus :Dneučilo sa to dieťa zo šlabikára boženy nemcovej? alebo to bola osobná iniciatíva jej učiteľky?
nika.sum
09.09.05,07:56
a nie je to preklep? nemalo to byť napr. koryto?
je tam aj koryto. tak asi to nie je preklep. kazala som synovi nech sa dnes opyta pani ucitelky na vyznam slova varyto, tak uvidime. Inak je tam este tiez dost zaujimavy vyraz medzi vybranymi slovami po m - čmýriť sa , asi to bude nieco ako vrtieť sa, ale tiez som to predtym nepocula.
nika.sum
09.09.05,07:59
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus :D
Nemam pri sebe piatacku ucebnicu slovenskeho jazyka, je teraz v skole, ale k tymto pribudlo minimalne to varyto, pozriem sa na to vecer a napisem vam, ak su medzi nimi aj ine.
Daska
09.09.05,08:05
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus :D
Ja som sa s detmi ucila pred 4 a 7 rokmi tieto iste az na rysovat - to bolo odvodene od rys, rydzik - odvodene od rydzi, poryv, prystit, trysk a rytmus
Jana Acsová
09.09.05,08:17
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus :Dno a čo to "VARYTO" ... to treba pridaťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Však vzhľadom k frekvencii použitia na Porade ... určite bude (ak tam naozaj nie je) v dohľadnej dobe zaradené medzi vybrané slová ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Johanka
09.09.05,08:22
Ale dávame tomu slovenčinovi :D . Niekde som čítala, že Jazykovedný ústav zrušil slovo váľanda a nahradil ho slovom hovník. Vraj váľajú sa svine a človek si hovie :D .
Jana Acsová
09.09.05,08:24
A cigareta sa vyfukuje, takže žiadna cigareta ale "výfučka"http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Braňo
09.09.05,08:37
my, mykať sa, mýliť sa, myslieť, myšlienka, myseľ, umývať sa, mydlo, myš, šmýkať sa, hmyz, žmýkať, priemysel, Myjava, mýto, mys, zamykať, pomykov, hmýriť sa, šmyk, priesmyk, omyl, zmysel, pomyje :D
Jana Acsová
09.09.05,08:40
Ja viem iné poradie:http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
my, mykať, zamykať, mýliť sa, myslieť, zmysel, myš, myť, umývať, mydlo, hmyz, šmýkať sa, žmýkať, hmýriť sa, Myjava, priemysel, priesmyk, mýto ...
Braňo
09.09.05,08:45
skrinka na topánky je topánkár a nie botník. :D
andreaS
09.09.05,08:46
uf.. tak tie vybrane slova po "r" si pamatam, ze sme sa ucili len po tu bryndzu... a to mam len 22 rokov.. to kazdy rok asi pribudne nove slovo :)
Jana Acsová
09.09.05,08:49
"Vary to" len nemislýš vážne http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Katarína STR
09.09.05,08:49
No a ja som sa zase neučila vybrané slová po L.

Ja si to pamätám ako sme to rapotali B,M,P,R,S,V,Z
Braňo
09.09.05,08:51
Na želanie : lyko, lysý, lýtko, lyžica, mlyn, plyn, plytký, slýchať, lyže, pomaly, plyš, blýskať sa, vzlykať, lýra, lyrika, lýceum, oplývať, plynúť, splývať, zlyhať :D
Katarína STR
09.09.05,08:58
:p .
Luba2
09.09.05,09:08
Braňo si dobrý. Dúfam že to píšeš spamäti a neodpisuješ z knihy.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Katarína STR
09.09.05,09:11
Opisuje, opisuje
fličo
09.09.05,09:23
Domněle staročeským nástrojem podobným lyře bylo varyto (podle Rukopisu královédvorského, který pak cituje také Jungmann). Se slovem varyto se ale ve staročeštině nesetkáme, patří jem k ojedinělým poetismům básníků doby novější.
(http://voda.webz.cz/ces.html)
nika.sum
09.09.05,09:30
mozno ze to je novy vyraz pre zenu a s dorazom, preto nie vari to, ale varyto
RERE
09.09.05,10:03
Ale dávame tomu slovenčinovi :D . Niekde som čítala, že Jazykovedný ústav zrušil slovo váľanda a nahradil ho slovom hovník. Vraj váľajú sa svine a človek si hovie :D .
Tak z chuti som sa už dávno nezasmiala. Naposledy v Super Star, keď Viršík hodnotil výkon dvojičiek, že sú ako dve hrozná.
VERONIKA6
09.09.05,10:33
Ja som sa učila vybrané slová približne v roku 1963 a my sme sa ich učili takto:
ryba, rýdzi, rýchly, ryť, rýľ, rýpať, ryža, bryndza, hrýzť, kryť, koryto, strýc
a tie po M:
my, myť, myslieť, mýliť sa, myš, hmyz, zamykať, šmýkať sa

No keď chodili do školy moje deti, už som len počúvala, aké nové vybrané slová existujú.
pyton
09.09.05,10:41
Nó, to je veľmi dôležité vedieť, že v slove varyto sa píše tvrdé y, nebodaj by to niekto poplietol...:rolleyes:
brm
09.09.05,10:53
načo je vlastne slovo ryť medzi vybranými slovami...každý si dá predsa pozor ako ho napíše...
Katarína STR
09.09.05,10:59
načo je vlastne slovo ryť medzi vybranými slovami...každý si dá predsa pozor ako ho napíše...
Hej čítala som už dávnejšie vetu písanú mojim mladším bratom v jednom diktáte od šikovnej pani učiteľky :

"Dnes som mal za úlohu riť do dreva mekkého a keď ma niečo pichne, tak to bude preto, lebo som bol nešikovný a moc som tlačil."

presne opísaná veta z jeho zošita
VERONIKA6
09.09.05,11:01
A načo je slovo ryža, bryndza a ďalšie, každý si dá pozor aj pri ich písaní.
účtovník 007
09.09.05,11:17
A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom. Ešte ich tam bolo pár, ale na tú ďalšiu rýmovačku si nespomínam. A ani tá Myjava tam už dnes nie je.
Videla som najnovšie Pravidlá slovenského pravopisu a nevychádzala som z užasu, aké slová sú vraj bežne používané v tom našom slovenčinovi.
brm
09.09.05,11:17
Hej čítala som už dávnejšie vetu písanú mojim mladším bratom v jednom diktáte od šikovnej pani učiteľky :

"Dnes som mal za úlohu riť do dreva mekkého a keď ma niečo pichne, tak to bude preto, lebo som bol nešikovný a moc som tlačil."

presne opísaná veta z jeho zošitanádhera...
Katarína STR
09.09.05,11:23
Že ? :rolleyes:
Tweety
09.09.05,11:29
[QUOTE=účtovník 007]A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom.QUOTE]
To som za zasmiala, nevedela som, že na Myjave umývajú myši mydlom!!! Určite vtedy na hodine slovenčiny ste sa šúľali od chichotu!!!
príjemný deň
Mária M
janka37
09.09.05,13:12
skrinka na topánky je topánkár a nie botník. :D
A ešte ktomu vraj existuje synonymum "obuvnica". :D :D :D
Luba2
09.09.05,13:16
A prečo nie obuvník?????????http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
janka37
09.09.05,13:25
A prečo nie obuvník?????????http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifTak to teda neviem. Takto som to počula. Ale asi by sa to v tom prípade významovo miešalo s pomenovaním povolania... :) Človek by potom nevedel, či sa hovorí o skrinke alebo o remeselníkovi. To je tak ako s básničkou - niekedy nie je isté, či ide o veršovaný literárny útvar alebo dámu, ktorá takéto útvary píše. Preto sa asi ujalo pomenovanie poetka. :p
Budeme musieť podať podnet na Ústav Ľ.Štúra, aby nám tieto postupy pri tvorbe modernej slovenčiny trochu objasnili.

A ešte mi jedno také napadá - malé dieťa vraj už nie je batoľa, ale lezúň. :D :D :D
Jana Acsová
09.09.05,13:26
No možno to nebude ani ona ani on ale ono: obuvovadlo.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Jana Acsová
09.09.05,13:34
Wau ... teraz som si všimla, že ten vyššie uvedený príspevok bol môj 1001 ... Ten ale píše, že ... http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Naďa
09.09.05,21:57
Až teraz, keď čítam vybrané slová, si uvedomujem svoj vek. A to som si kedysi myslela, aké ťažké veci sa učíme. Chudák moja vnučka. Mimochodom, Korytnica je vybrané slovo? Vyzerá to skôr na skrytú reklamu.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
nika.sum
10.09.05,05:47
Tato tema vznikla vdaka ucebnici Slovensky jazyk 5, Orbis Pictus Istropolitana. A tu su nimi vypisane vybrane slova po r: (mimochodom nic im nehovori, ze by si mali deti vediet odvodit slova a nie sa vsetky ucit naspamat)
ryba, rybník, rybina, ryčať, ryk, rýdzi, rýdzik, ryha, rýchly, zrýchliť, zrýchlovať, rys, rysovať, ryšavý, ryť (rozrušovať povrch), rozrývať, rýľ, úryvok, poryv, brýzgať, hrýzť, koryto, korytnačka, Korytnica, kryť, skryť, pokryť, pokrývka, prikryť, prikrývka, skrýša, úkryt, kryha, prýštiť, strýko, strýc, stryná, trýzniť, tryzna, trysk, varyto,rým, rýmovať sa, rýpať, rytier, ryža, bryndza, Torysa

No priznam sa, že si presne nepamatam, kolko sme ich mali my v škole, boli to len zakladne , ale nemam problem s pravopisom (pokial neurobim nechtiac preklep:-) )
pyton
10.09.05,10:16
nika.sum, presne tak. A potom si ich po čase ani nemôžu pamätať, keď ich je tak veľa a keď treba v rýchlosti si ich zopakovať napr. pri diktáte, tak je to nemožné. http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/003.smutne.male/037.gif

Menej je niekedy viac. Ale nejakí tvorcovia sa museli realizovať bez ohľadu na logiku. A vlastne tým podceňujú deti, keď si myslia, že si to nevedia odvodiť.
jess
10.09.05,12:57
Takže milí kolegovia. Dcéra - tretiačka sa vlani učila vybrané slová takouto metódou :

Strýko rybár, rýdza duša,
rýľom ryje, hryzie pery, na Toryse šťastie skúša, v blate rýpe, hľadá červy.
Nad korytom len čo zočí vytryskovať, brýzgať vodu, rýchlo ako rytier skočí, rysím skokom letí k brodu.
Vše sa skryje v tôni chvoja, ryžu, bryndzu schytí, z čela prýštia perly znoja, poryv vetra cíti, vše zrýmuje to i to, ryhu kryhu, varyto, vše ho reuma trýzni, ničí, od bolesti takmer ryčí. Kryštál, krypta, štvorylka.

toto bola básnička na základe ktorej sa dnešná mládež učí vybrané slová po R ! - jedna z tých blbších

Priznám sa, že niektorým slovám som ani ja vôbec nerozumela a nikdy som ich ani nepočula.
evina
10.09.05,13:05
Varyto podľa nejakých tém v googli bude asi ten hudobný nástroj, ale slovnečina tento výraz obsahuje /:D/ pozrite si najmä trinásty riadok...... Neviem či dnes aj zaspím ..:D:D
http://www.niemand.sk/2005/01/09/letorosty-i-7-12/2/
Paula
10.09.05,13:13
Varyto podľa nejakých tém v googli bude asi ten hudobný nástroj, ale slovnečina tento výraz obsahuje /:D/ pozrite si najmä trinásty riadok...... Neviem či dnes aj zaspím ..:D:D
http://www.niemand.sk/2005/01/09/letorosty-i-7-12/2/Myslíš od radosti Evi?
brm
10.09.05,13:35
ježkove oči...dokáže tú báseň niekto prečítať celú?...ja som došla k jednej tretine a neviem o čom to bolo...mal o niečo otrieskať svoje varyto...nebude to nakoniec dákô sprostô slovo?
jess
10.09.05,14:20
a to museli vedieť naspamäť !.............. a to varyto je fakt hudobný nástroj
evina
10.09.05,14:23
Myslíš od radosti Evi?
:D Pauli od rozrušenia :D:D
pyton
11.09.05,06:35
jess, ja by som sa ako učiteľka hanbila predstúpiť pred žiakov s takou básňou:o ...a ešte to po nich chcieť naspamäť:o
jess
11.09.05,06:56
no, žiaľ, takto sa učia vybrané slová dnešné deti. Ja by som sa osobne takto tie vybrané slová nenaučila. Dcéra sa učila všetky formou takýchto básničiek
napr. : po M

My myslíme, mýlime sa, umývame, šmýkame, čmýrime a hmýrime sa, mydlíme a žmýkame, zamykáme, mykáme.
Pri priesmyku nad Myjavou mýtnik mýto vyberal, na hmyz, myši pri pomyjach v pomykove pozeral.

"nádherná" je po V

Ak si vy raz zvyknete na hluk vyhne, výskot detí, sotva sa už zľaknete výra, ktorý z výšky letí.
Ba i vytia spod stajne, ak tam vyžly zavyjú, vydier, výz, čo zvyčajne pod vodou sa ukryjú.
Vykať,zvýšiť,vysoký, predponu vy- s tvrdým y !

po Z
V slovách jazyk, nazývať ypsilon vždy treba dať !
Aj v príbuzných : ozývať, jazylka a vyzývať !

tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem :confused:
brm
11.09.05,09:11
a to museli vedieť naspamäť !.............. a to varyto je fakt hudobný nástrojv ktorom storočí sa to museli učiť?...to básničky o ujovi leninovi boli jednoduchšie...
jess
11.09.05,09:23
učili sa to vlani

.....pred nedávnom som si vzala do ruky knižku "Slovenské rozprávky", ktorú som si ja čítavala pred cca 25 rokmi a chcela som deťom z nej nejakú rozprávku prečítať, ale keď som začala, tak som aj skončila, pretože tam boli také výrazy, že som im teraz v mojom veku nerozumela, kdežto ešte moje malé detičky.
kukučka
11.09.05,16:11
čmýrime, vyžly, výz, jazylka
tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem :confused:
čmýriť - nejaký pohyb?
vyžla - pes, výborný stopár
vyza - veľká ryba
jazylka - chrupavka či kostička ?
durisovad
11.09.05,16:29
Ja som sa ucila vybrane slova po s takto:
syty syn sypal sykorkam sypky syr
po m:
my sa mylime, ked si myslime, ze mys zjedla mydlo
Na kazde pismeno bola nejaka mala basnicka, ale ostatne si uz nepamatam (basnicky, nie vybrane slova, tie sa snazim pisat spravne).
Boneta
12.09.05,07:53
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.Zaujíma ma, ako im to teda vysvetlila p.učiteľka. Už máš výsledok? (osobne som tiež takto nedávno pátrala po slove vyžla)
nika.sum
14.09.05,06:42
Takze od pani ucitelky neviem nic, syn sa to nespytal, a akosi sme na to v dalsich dnoch pri dalsich aktivitach zabudli. Inak to slovo cmyrit sa je nejaky rychly pohyb, to mi vysvetlil syn. Ale aj ja mam pocit, ze varyto bude hudobny nastroj aj v dnesnych casoch.Dakujem vsetkym, ze sa ste sa do tejto temy zapojili.
Braňo
14.09.05,07:08
Nie som si istý, či som sa niekedy v živote čmýril alebo nie. :D :D :D
Oľa
14.09.05,08:00
slovník cudzích slov SPN 1997: varyto = fiktívny hudobný strunový nástroj na spôsob harfy
dianad
14.09.05,10:03
Pridam jednu pikosku. Na nejakom metodickom dni pre ucitelov SJ bolo povedane, ze sa nema pouzivat slovo batola, pretoze je to nespisovne a prebrate z ceskeho jazkya. Vraj bolo odporucene ze namiesto slova batola by sa malo pouzivat slovo "lezun" pretoze batola lezie. Dobre vsak?
Oľa
14.09.05,11:13
ten lezúň je spisovne slovensky
ecuch
16.09.05,10:12
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.


Básnička:

Mlčali zaryto,
že majú to i to.
Nielen koryto,
ale aj VARYTO.
kukučka
19.09.05,21:35
slovník cudzích slov SPN 1997: varyto = fiktívny hudobný strunový nástroj na spôsob harfy = grécky pôvod

fiktívny = spočívajúci na fikcii, vymyslený, neskutočný, nereálny atď. Ten istý slovník

slovenčina moja krásne ty vybrané slová máš :mee:
Vlastas
21.09.05,21:38
Keď si predstavím, že moja najmladšia dcéra je druháčka a toto všetko ma čaká ju naučiť, tak neviem či dnes vôbec zaspím. Rýchle som zabudla, že som už 3 deti naučila vybrané slová, ale je to už 8 rokov a mali asi súdružku učiteľku, ktorá im to zlahčila a nie naopak. Nebolo by jednoduhšie to tvrdé "Y" jednoducho vymazať zo slovenčiny a určite by sa nám všetkých písalo a učilo jednoduhšie.
Majte sa Všetci slováci krásne a netrápme si s "Y".:D :p
janasv
21.09.05,22:29
čmýriť - nejaký pohyb?
vyžla - pes, výborný stopár
vyza - veľká ryba
jazylka - chrupavka či kostička ?

Mne sa zda, ze som slovo JAZYLKA pocula v rozpravke Jaskyna zlatej ruze - Fantagiro. To bola ta zlata ruza v strasidelnej jaskyni, ked Fantagiro prisla na to, ze stoji na jazyku obrovskej obludy a ta ruza je to v ustach nad jazykom, co tam visi ako cenculik. Potom tu jazylku posteklila a ta obluda zacala kychat a jaskyna sa zavalila. :p
Eva99
22.09.05,05:39
Mne sa zda, ze som slovo JAZYLKA pocula v rozpravke Jaskyna zlatej ruze - Fantagiro. To bola ta zlata ruza v strasidelnej jaskyni, ked Fantagiro prisla na to, ze stoji na jazyku obrovskej obludy a ta ruza je to v ustach nad jazykom, co tam visi ako cenculik. Potom tu jazylku posteklila a ta obluda zacala kychat a jaskyna sa zavalila. :p
Keď si ich už toľko nezmyselných vymysleli, možno ich budeme zrazu počúvať v každej rozprávke a vo všetkých programoch pre deti, aby si ich osvojili... :p To budú rozprávky nakrútené podľa predlohy, ktorú sem lepila evina. :D :D :D
janasv
22.09.05,06:54
Nasla som vyzlu!!!! Vo Velkej knihe o psoch - str. 66 - Polovne psy - Madarska vyzla. Ak si este niekto z detskych liet pamata madarske vecernicky - Brok postrach maciek, tak tak nejak ta vyzla vyzera. Farba: tehlovocervana, vyska do 64 cm. Ale teraz neviem, je to slovenske vybrane slovo alebo cudzie slovo?
pyton
22.09.05,09:55
Maďarská vyžla je krásny pes. Na výstavách ju je vidieť.:)

http://www.dogbreedinfo.com/images7/Vizsla_Gunner_copy.jpg
pyton
22.09.05,10:13
http://www.gyarmati.com/vizsla/img/welpe001.jpg .................................................. ..........................................
evina
22.09.05,10:21
Pyton - to je vyžlička? Je rozkošná:)
dianosaurus
25.08.09,18:43
varyto je staroveky hudobny strunovy nastroj v podstate predchodca harfy
osobna poznamka : tak takato blbost nema co robit vo vybranych slovach kedze uz ani neexistuje a ani ho nepozna clovek ktory studuje hudobnu vedu ako prebo mozu takto mylit tych chudacikov piatakov
dianosaurus
25.08.09,19:30
a k tomu čemerit sa : je to nieco ako hmyrit sa
prikladova veta je vsi sa čemeria v hlave (hnusne ja viem ale nevymyslela som to :D )
Jara
26.08.09,06:47
mimotemy Dinosaurus, príspevky sú ešte z roku 2005, pochybujem, že zadávatelia čakajú na tvoju odpoveď...:D
Kazu
26.08.09,07:12
Vy dve ste dobrééééé :D
Jedna nepozerá na číselká, druhá na písmenká :D:D:D
alušik
26.08.09,07:23
Ale dávame tomu slovenčinovi :D . Niekde som čítala, že Jazykovedný ústav zrušil slovo váľanda a nahradil ho slovom hovník. Vraj váľajú sa svine a človek si hovie :D .
Tak túto tému som nikdy predtým nepozrela, tak som len dnes zo zvedavosti čo je to to varyto pozrela... Ale dávno som sa takto schuti nenasmiala. Jóóóój, dobrá téma.:D
Jara
26.08.09,08:04
Vy dve ste dobrééééé :D
Jedna nepozerá na číselká, druhá na písmenká :D:D:D

Pekný postreh... :D. Mne sa asi viac páčil dinosaurus ako dianosaurus, to prvé aspoň viem čo je, nad tým druhým váham... :o
Zitulda
30.08.09,18:02
[QUOTE=účtovník 007;119700]A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom. Ešte ich tam bolo pár, ale na tú ďalšiu rýmovačku si nespomínam. A ani tá Myjava tam už dnes nie je.
Teda od mojich školských liet veľa sa zmenilo. Dnes sa mi zdá, že jazykovedci musia vždy niečo robiť a preto vymýšľajú ...mnoho slov je naviac a deťom iba na príťaž naučiť sa ich. A nakoniec mládež (poniektorí iba?) a ich slovenčina...pravopis je strašný.
My ...čo si veľa pamätáme...napr: vybrané slová po P sme sa učili takto: Pýta sa pyšná pýcha pytla, prečo máš v pysku kopyto slepýš. A stačilo..hravo sme sa to naučili, vedeli hneď aj keby nás zobudili.A pravopis nám ide lepšie ako dnešnej mládeži.
mzdarka renca
30.08.09,18:26
Mňa zase otec učil vybrané slová po S, skúsim si spomenúť.
Syn sypal sýkorkám syr, aby boli sýte. Sychravý syseľ syčal.
Viac si nepamätám.:D
buchač
30.08.09,19:16
[QUOTE=účtovník 007;119700]A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom. Ešte ich tam bolo pár, ale na tú ďalšiu rýmovačku si nespomínam. A ani tá Myjava tam už dnes nie je.
Teda od mojich školských liet veľa sa zmenilo. Dnes sa mi zdá, že jazykovedci musia vždy niečo robiť a preto vymýšľajú ...mnoho slov je naviac a deťom iba na príťaž naučiť sa ich.
Jazykovedcov neriešim , viď nový zákon , s niečim súhlasím , s niečim nie ....že je viacej slov ? No a ? Že sa deti musia ich učiť ??? No a ??? A aj sa učia , ale na figu , lebo len za PC poväčšinou sedia , na POKECI drísty riešia ....
A nakoniec mládež (poniektorí iba?) a ich slovenčina...pravopis je strašný.
Slabý výraz .....
Veď , keď by poniektorí mal napísať nadávku , že .....do p..., tak tam hodí Y a na konci I ....popritom sa to slovo píše s I a na konci z E , lebo je to podľa vzoru ulica ....:---:---:---:D:D:D

My ...čo si veľa pamätáme...napr: vybrané slová po P sme sa učili takto: Pýta sa pyšná pýcha pytla, prečo máš v pysku kopyto slepýš. A stačilo..hravo sme sa to naučili, vedeli hneď aj keby nás zobudili.A pravopis nám ide lepšie ako dnešnej mládeži.
A sa Ťa spýtam , ako nás drezúrovali naši rodičia a ako sa venujú dnes " rodičia " svojim deťom ...?????

Oponujem , odpovede sú v texte .....
janomila
30.08.09,19:31
Priznám sa,že aj ja som sa dobre zasmiala. Môj muž na mňa vyvalil oči, keď som mu povedala, že leží na hovníku a nie na váľande.:)
Tiež pridám niečo. Nemáme používať slovo špekáčik alebo špekáčka, pretože je to čechizmus zo slova špek=slanina. A tak naši milí veľmi "pracovne vyťažení" jazykovedci nám odporúčajú používať slovenskú verziu v podobe " slaniniak, slaniniaky". :)
Môj syn chudáčisko tiež bojoval minulý rok s vybranými slovami. Nechápem, prečo sa všetky učia polopate a nevedú ich k trošku k samostatnej práci. My sme mali pár základných vybraných slov a ostatné boli od nich odvodené. Myslím, že odvodzovanie by predsa zvládli aj dnešné deti. A to sa hovorí o kreatívnom prístupe k výučbe a nielen memorovanie. Je to neskutočný des.Niektoré veci sa proste nemenia, aj keď je téma už trošku "po záruke".:)
Dáša_
30.08.09,19:36
No zaujímavá téme, teraz pred nástupom do 3. triedy. Tuším sa máme na čo tešiť.
Naozaj mať vo vybraných slovách strýko, strýc aj stryná mi príde divné - čo tak ich radšej naučiť rozmýšať a odvodzovať?
buchač
30.08.09,20:02
Priznám sa,že aj ja som sa dobre zasmiala. Môj muž na mňa vyvalil oči, keď som mu povedala, že leží na hovníku a nie na váľande.:)
Tiež pridám niečo. Nemáme používať slovo špekáčik alebo špekáčka, pretože je to čechizmus zo slova špek=slanina. A tak naši milí veľmi "pracovne vyťažení" jazykovedci nám odporúčajú používať slovenskú verziu v podobe " slaniniak, slaniniaky". :)
Môj syn chudáčisko tiež bojoval minulý rok s vybranými slovami. Nechápem, prečo sa všetky učia polopate a nevedú ich k trošku k samostatnej práci. My sme mali pár základných vybraných slov a ostatné boli od nich odvodené. Myslím, že odvodzovanie by predsa zvládli aj dnešné deti. A to sa hovorí o kreatívnom prístupe k výučbe a nielen memorovanie. Je to neskutočný des.Niektoré veci sa proste nemenia, aj keď je téma už trošku "po záruke".:)

Tomu sa hovorí tzv . americký sen ....neboli výčba ....;)

Furt sa rehocem , keď vidím v nejakom americkom filme , ako učiteľ žiada žiaka , že " vyhláskuj mi .." :eek::eek::eek:
ondrejvla
30.08.09,20:25
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo ;) Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...
abel
30.08.09,20:36
... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.:D:D:D:D:D:D:D
ondrejvla
30.08.09,20:52
... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.:D:D:D:D:D:D:D

:D:D:D:D:D
Katy a R
30.08.09,21:06
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo ;) Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...

Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne;)

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..;):D
Kazu
31.08.09,06:09
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne;)

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..;):D

Mňa práve teraz napadla jedna kacírska myšlienka a poviem vám, že je nebezpečnejšia ako nejaký pes :D
Kazu
31.08.09,06:26
... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.:D:D:D:D:D:D:D

Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla :D

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?
Tamila
31.08.09,07:25
Pridám aj ja: V lese letel výr ponad vír. Za chvíľu sa obidva v-ý-í-ry stratili.
abel
31.08.09,08:29
Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla :D

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?
Zuzka, mala si na mysli to, čo niektoré dámy nosia na hlave? Lebo tomu sa správne tuším hovorí klobúk, ale moja mama občas hovorievala ... tá mala taký šerbel na hlave...
A znovu ma napadla krásna veta. Dáma so šerblom na hlave sedela na hovníku. Každý si pomyslí niečo neslušné, ale v našej spisovnej slovenčine to znamená, že dáma v klobúku sedela na pohovke.
Zitulda
31.08.09,09:17
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo ;) Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...
A ja ďakujem za pripomenutie...tiež nás to pani učiteľka naučila, len včera som ju nevedela celú.
Nemôžem si pomôcť, ale s tým odvodzovaním by mali začať a nie pridávať nové vybrané slová.
Zitulda
31.08.09,09:24
Pridám aj ja: V lese letel výr ponad vír. Za chvíľu sa obidva v-ý-í-ry stratili.
:D:D:D:D:D
Martasch
31.08.09,09:24
Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla :D

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?


Spisovne je nočník. Lenže - na nočník deti chodia aj cez deň. Takže dá sa povedať, že denník je šerbel?
Kazu
31.08.09,12:24
Zuzka, mala si na mysli to, čo niektoré dámy nosia na hlave? Lebo tomu sa správne tuším hovorí klobúk, ale moja mama občas hovorievala ... tá mala taký šerbel na hlave...
A znovu ma napadla krásna veta. Dáma so šerblom na hlave sedela na hovníku. Každý si pomyslí niečo neslušné, ale v našej spisovnej slovenčine to znamená, že dáma v klobúku sedela na pohovke.

:D Nie mojka, mala som na mysli tú vec, na ktorú presne sadne riť :D. Ale tvoja mama má pravdu, niekedy aj širák vyzerá ako šerbel :---
buchač
31.08.09,18:08
Spisovne je nočník. Lenže - na nočník deti chodia aj cez deň. Takže dá sa povedať, že denník je šerbel?

No , keď tak nad tým uvažujem , hm , taký " denník " Nový čas , Plus 1 deň .....s týmito by som si ani prdel neutrel ...;) , ostáva len tá druhá možnosť ...:---:---:D
ondrejvla
31.08.09,20:54
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne;)

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..;):D
:D:D:D To sa ti podarilo, toto ani vnukom nemôžem ukázať, takúto "mýlku", boli by na koni, no čo, "chybička se vloudila, pane profesore...":eek::D
Tak mi treba, píšem a nečítam, ale hovorovo sa veru občas nekontrolujem...
erzet
03.09.09,10:40
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne;)

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..;):D
Ja som zasa čítal že: nie myšlienka Ti napadne, ale zišlo mi na um alebo zišlo mi na myseľ.
janomila
06.09.09,19:18
Dnes som si prečítala v synovej matematike, že:
sčítanec + sčítanec = súčet
a dokonca aj že:
menšenec - menšiteľ = rozdiel

No, činiteľa alebo delenca som tuším už počula, ale toto som absolútne nepochopila.Načo je niekomu nejaký menšenec alebo sčítanec, to je pre mňa ríša divov. Biedne naše deti, dúfam, že mi raz nebudú vyčítať, že som ich posielala do školy počúvať takéto blbosti.:)
Katy a R
06.09.09,20:24
Tak som pozrela učebnicu slovenčiny pre 3. ročník ..... a ostala som prekvapkaná .. žiadne "varyto" :confused: ... a ani odvodené slová . Skoro také tam boli, ako za mojích čias. (a to už je nejaká doba - som sa učila aj vybrané slová po "L" )
anka_p
06.09.09,20:51
nemám čo k tomu všetkému dodať, len to, že mám doma čerstvého 5-dňového prváčika a až sa bojím čo všetko sa to bude učiť, chudáčik.
guth
27.01.10,06:59
Když pikoška, tak pikoška: ten "staročeský hudební nástroj" možná ani neexistoval - slovo varyto je doložené jen z Rukopisu královédvorského.
aneper
11.02.11,22:41
v texte piesne Odcházim z domova od Karla Plíhala (Josef Kainar) je varyto, vo veľmi vhodnom kontexte:

co tady se mnou v povznesenym tichu
dejte mi harfu nebo varyto
misoft
12.02.11,10:39
varyto, -a, -rýt stred. kniž. domnelý, predpokladaný starodávny strunový hudobný nástroj: struny v-a (Reis.);
Nech znejú zvuky varyta. (Roy) Prstami preberá v strunách varyta a spieva. (Štítn.);
pren. Ľudia bez básnického nadania chopili sa varyta (Vlč.) začali písať básne.
Zatiaľ jediný (asi logický) odkaz na to "zázračné" slovo vo všestrannom ujovi Gúglovi. guth > dobrá trefa! (alebo dobrý zásah? :D)
pterois
23.03.14,13:00
no, žiaľ, takto sa učia vybrané slová dnešné deti. Ja by som sa osobne takto tie vybrané slová nenaučila. Dcéra sa učila všetky formou takýchto básničiek
napr. : po M

My myslíme, mýlime sa, umývame, šmýkame, čmýrime a hmýrime sa, mydlíme a žmýkame, zamykáme, mykáme.
Pri priesmyku nad Myjavou mýtnik mýto vyberal, na hmyz, myši pri pomyjach v pomykove pozeral.

"nádherná" je po V

Ak si vy raz zvyknete na hluk vyhne, výskot detí (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW), sotva sa už zľaknete výra, ktorý z výšky letí.
Ba i vytia spod stajne, ak tam vyžly zavyjú, vydier, výz, čo zvyčajne pod vodou sa ukryjú.
Vykať,zvýšiť,vysoký, predponu vy- s tvrdým y !

po Z
V slovách jazyk, nazývať ypsilon vždy treba dať !
Aj v príbuzných : ozývať, jazylka a vyzývať !

tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem :confused:

čmýriť - čmýra - v češtine zastaralo menštruácia, hádam aj v slovenčine by to mohlo mať rovnaký význam

jazylka je kosť, vyhmatáte si ju nad štítnou chrupavkou

vyžla je druh psa - maďarský stavač

vyza? výza? - v češtine druh ryby, mohlo by platiť aj u nás
ivka70
23.03.14,13:09
čmýriť sa, -i, -ia nedok. expr. hmýriť sa, hemžiť sa, pohybovať sa: Vo svedectve čmýrili sa eminencie. (Vaj.);
pren. neos. Čmýri sa mi v mozgu a nepríde mi na um. (Čaj.)


jazylka -y -liek žen. r. anat. podkovovitá kosť, od kt. vystupuje koreň jazyka;



vyžla -y -žiel žen. r. poľovný pes (http://www.porada.sk/pes#__AUTOKW) s krátkou srsťou
● expr. chudý ako v. veľmi


vyza -y výz žen. r. sladkovodná ryba príbuzná jeseterovi, zool. Huso ;


varyto, -a, -rýt stred. kniž. domnelý, predpokladaný starodávny strunový hudobný nástroj: struny v-a (Reis.);
Nech znejú zvuky varyta. (Roy) Prstami preberá v strunách varyta a spieva. (Štítn.);
pren. Ľudia bez básnického nadania chopili sa varyta (Vlč.) začali písať básne.

http://slovnik.azet.sk/pravopis/?q=varyto