Calinka
14.12.09,18:39
Ako sa bude účtovať tento nový výmysel?? Konateľ to bol vybaviť a doniesol mi 3 doklady:
Poplatok za službu - 1,- €
Predplatenie mýta pre rok 2010 - 200,- €
Potvrdenie o prijatí depozitu - 50,- €

tých 200 + 1 € by som asi zaúčtovala na 381 - náklady budúcich období a budúci rok preúčtujem na 538.

ale čo s tými 50,- € ?? to fakt netuším... je to zhodnotenie vozidla, alebo drobný majetok, alebo len nejaká záloha???

Ak ste to už niekto riešil, poraďte, prosím.
mysimis
14.12.09,17:50
Podľa mňa je to záloha.
calawen
14.12.09,17:53
Podľa mňa je to záloha.

Tiež si myslím... Dlhodobá záloha.
lokok
14.01.10,13:20
posuvam
zuzana164
14.01.10,18:30
No neviem či by som to brala ako zálohu, zatiaľ som nevidela doklad ale je to vraj faktura za prijatu platbu - depozit za tu mytnu jednotku...
Čo ak tu mytnu jednotku stratite alebo zničite a nikto vám ten depozit 50 eur nevráti?
ja by som to učotvala do nakladov a ked vám o 5 rokov niekto ten poplatok vráti (ak vráti) mal by zas vystaviť nejakdy dobropis nie?
Ale necham sa poučiť, ja to mám v jednoduchom učtovníctve a tiež neviem čo s tým...
calawen
14.01.10,19:10
No neviem či by som to brala ako zálohu, zatiaľ som nevidela doklad ale je to vraj faktura za prijatu platbu - depozit za tu mytnu jednotku...
Čo ak tu mytnu jednotku stratite alebo zničite a nikto vám ten depozit 50 eur nevráti?
ja by som to učotvala do nakladov a ked vám o 5 rokov niekto ten poplatok vráti (ak vráti) mal by zas vystaviť nejakdy dobropis nie?
Ale necham sa poučiť, ja to mám v jednoduchom učtovníctve a tiež neviem čo s tým...

Primiešam tu čosi iné, ale princíp je podobný.

Naša fy má zmluvu o nájme postavenú tak, že na začiatku nájmu zloží prenajímateľovi depozit vo výške xy €. Ak uplynie nájom, tento depozit prenajímateľ vráti. Ale ak vypovie zmluvu o nájme skôr, tak tento depozit prepadne. Žiadny doklad sa nebude vystavovať, lebo je to uvedené v zmluve.

Čiže k tvojej otázke:
účtovala by som o dlhodobej pohľadávke (zálohe). Ak by som mýtnu jednotk stratila, alebo zničila, spíšem o tom záznam, vystavím interný doklad a prípadne vyvodím osobnú zodpovednosť. Ak mi depozit vrátia, tiež budem mať nejaký doklad, či už pokladničný, alebo príjem na bankový účet...
ekonom1
22.01.10,13:58
Ako sa bude účtovať tento nový výmysel?? Konateľ to bol vybaviť a doniesol mi 3 doklady:
Poplatok za službu - 1,- €
Predplatenie mýta pre rok 2010 - 200,- €
Potvrdenie o prijatí depozitu - 50,- €

tých 200 + 1 € by som asi zaúčtovala na 381 - náklady budúcich období a budúci rok preúčtujem na 538.

ale čo s tými 50,- € ?? to fakt netuším... je to zhodnotenie vozidla, alebo drobný majetok, alebo len nejaká záloha???

Ak ste to už niekto riešil, poraďte, prosím.

Ja by som poplatok za službu 1€ - tá vlastne prebehla v roku 2009 zaúčtovala na 518 do roku 2009.
Depozit za jednotku 50 € na dlhodobú pohľadávku a mýto na rok 2010 vo výške 200 € na 314, nakoľko mi dnes prišla fakúra do roku 2010.
azla
22.01.10,14:51
Ja to riešila takto:

poplatok 1,- €...................................518,343/211
zabezpeka za palubnú jednotku.............314yy/211

predplatné za mýto (r.2009).................314zz/211
ten doklad vystupoval ako "dvojjedinný" - lebo je to doklad o úhrade a zároveň je na ňom napísané, že je to faktúra pre účely Dph k prijatému preddavku
- takže som ešte učtovala ..............343/314xx
a v 12/2009 uplatnila odpočet

vyúčtovacia fa v r. 2010......................518,343/321
a pri tejto vyúčtovacej faktúre som odpočítala už vyúčtovanú zálohu 314zz/321 a ponížíla Dph MINUSOM...............-343/-314xx
HVOLKOVÁ Elena
22.01.10,17:04
Mýto na rok 2010, zúčtovacia fakútra od Národnej dialničnej spoločnosti je podľa mňa vyhotovená nesprávne, nakoľko uvádzajú na FA dátum dodania 01.01.2010, avšak zaplatená záloha bola 28.12.2009.
Dnes som NDS volala, ale okrem "rozčúlenia" som sa nič nedozvedela a neboli sochopní zistiť osobu, ktorá by mi vysvetlila, prečo takto vystavili faktúru.
azla
22.01.10,20:35
Mýto na rok 2010, zúčtovacia fakútra od Národnej dialničnej spoločnosti je podľa mňa vyhotovená nesprávne, nakoľko uvádzajú na FA dátum dodania 01.01.2010, avšak zaplatená záloha bola 28.12.2009.
Dnes som NDS volala, ale okrem "rozčúlenia" som sa nič nedozvedela a neboli sochopní zistiť osobu, ktorá by mi vysvetlila, prečo takto vystavili faktúru.

Predpokladám, že Tvoja vyúčtovacia faktúra vyzerá tak, ako moja.

V decembri, ked bol zaplatený preddavok na mýto, si dostala doklad k prijatému predavku na účely Dph.

V januári v zúčtovacej faktúre je vyúčtované mýto, dátum dodania r. 2010 a v druhom riadku je odpočet zálohovej faktúry daňovej z decembra 2009.
skvrnka
24.01.10,16:43
Ja som účtovala ako príspevok 8, lebo na pôvodnej fakture bolo
preddavok na mýto a potom poslali faktúru pre účely DPH, takže
to je u mňa stále zaloha na 314 a pri čerpaní budem odpisovať z 314
oproti nákladom a pri dobití budem navyšovať 314.
EUR 50,- za palubnú jednotku depozit mi tu už poradili, že na 315
pohľadavka,čo sa mi aj pozdáva.
ekonom1
25.01.10,07:45
Ja to riešila takto:

poplatok 1,- €...................................518,343/211
zabezpeka za palubnú jednotku.............314yy/211

predplatné za mýto (r.2009).................314zz/211
ten doklad vystupoval ako "dvojjedinný" - lebo je to doklad o úhrade a zároveň je na ňom napísané, že je to faktúra pre účely Dph k prijatému preddavku
- takže som ešte učtovala ..............343/314xx
a v 12/2009 uplatnila odpočet

vyúčtovacia fa v r. 2010......................518,343/321
a pri tejto vyúčtovacej faktúre som odpočítala už vyúčtovanú zálohu 314zz/321 a ponížíla Dph MINUSOM...............-343/-314xx

Tu by som nesúhlasila čo sa týka zábezpeky na palubnú jednotku.
Ja som ju účtovala na 378 nakoľko ide o dlhodobú pohľadávku.:)
ekonom1
25.01.10,07:54
Ja som to riešila takto (mám to už aj oddobrené od našej auditorky)
- poplatok 1 €............................................ 518/343/211
- zábezpeka na palubnú jednotku 50 € ........... 378/211
- predplatné mýto na rok 2010 200 €.............. 314/211
+ interný doklad na DPH 343/379xx (mám na 379xx vytvorenú analytiku k DPH zo záloh). K 31.12. zostatok z 379xx preúčtujem na 343xx DPH zo záloh (naša auditorka to tak chcela) no a k 1.1. to znova vrátim naspäť a DPH zo záloh účtujem 343/379xx.


Auditorka nám povedala že 314.

No a keď mi prišla faktúra v roku 2010 tak to z 314 pripárujem (finančne) a faktúru zaúčtujem DPH na 379xx/321 (nakoľko už nemám nárok) a mýto na 518/321
azla
25.01.10,08:15
Tu by som nesúhlasila čo sa týka zábezpeky na palubnú jednotku.
Ja som ju účtovala na 378 nakoľko ide o dlhodobú pohľadávku.:)

Tiež som mala "pripravený" účet 378, audítor povedal 314.
Myslím, že obidva účty sú vhodné.

(4) Na účte 314 - Poskytnuté preddavky sa účtujú poskytnuté dlhodobé a krátkodobé preddavky dodávateľom, okrem preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok.

9) Na účtoch 378 – Iné pohľadávky a 379 – Iné záväzky sa účtujú pohľadávky a krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v predchádzajúcich účtoch pohľadávok a záväzkov v účtovej triede 3, napríklad ....
ekonom1
25.01.10,10:11
Súhlasím.
Len naša auditorka má v obľube 378 tak je vyhovieme :-)))).
sonahelenamaria
29.01.10,09:47
ja by som to 1 euro poplatok dal na 381 - bude to náklad r.2010
sonahelenamaria
29.01.10,10:03
a ešte prosím radu : keď som si neuplatnila dph v 12/09, môžem aj v 1/2010?? dik
azla
29.01.10,15:45
ja by som to 1 euro poplatok dal na 381 - bude to náklad r.2010

V zmluve o poskytnutí palubnej jednotky sa píše, že ....Prevadzkovateľ vozidla sa zaväzuje zaplatiť jednorazovú Odplatu za poskytnutie Palubnej jednotky a poskytnúť na každú Palubnú jednotku a jej príslušenstvo zábezpeku vrátenia Palubnej jednotky a jej príslušenstva.

Doklad je na 0,84 + 0,16 = 1€

Podľa môjho názoru, tá jednotka nie je môj majetok, platím za ňu iba zábezpeku a ten symbolický poplatok je za poskytnutie - za službu.
Jednotku mi poskytli v r. 2009.
Na druhej strane je to zanedbateľná výška.:D


Čo sa týka uplatnenia odpočtu Dph, doklady boli k dispozícii v r. 2009 - uplatnenie Dph sa nedá presúvať do r. 2010.
betka
30.01.10,17:19
Osobný názor

Depozit účtujem na 378:
- znamená to pre mňa pohladávku voči spoločnosti, že mi má v budúcnosti vrátiť peniaze za niečo
- riadne zaevidovať do pohľadávok, dala som ostatné pohladávky, dátum splatnosti, treba predpokladať..... Ale aký?? MYslime logicky. Pri registrácii sme písali č. auta, na kt. som dostali nezmyselnú, obrovskú jednotku. kuknem do kariet, pozriem odpisový plán, ako dlho ešte budem NA odpisovať. Takže do splatnosti napíšem, dátum, do kedy budem odpisovať. Čiže čisto teoretický.
- čo ak mám automobil odpísaný? Buď mám nejaký predpoklad, že kúpim nový do jedného roka (krátkodobá pohladávka z poskytnutého depozitu, alebo budem používať na´dalej starý. (dlhodobá pohladávka z depozitu). Osobne tu naozaj vidím logiku. Nehádajme sa preto, či dlhý, či krátky. Pre niekoho je dlhý, pre niekoho je krátky.

- kúpim nové auto, palubnú jednotku musím vrátiť, pretože má konkrétne číslo ku konk. automobilu xy. Potom dostanem uplne novú jednotku a starú vrátim, možno iba prekodujú...... proste tu už idem hlboko do budúcnosti. Ešte som sa nezamýšľala, ako to bude fungovať.... OK???

Účet 314?? Považujem za trošku nelogický v tomto našom prípade =preddavok, záloha. S čím spájam tento účet???

- Spájam s ním akýsi preddavok, zálohu, kt. súvisí s nákupom majetku, pre mňa majetku vlastného krátkodobého.
Som ja vlastníkom tohto majetku? Nie som. Je pre mňa SkyToll klasický dodavateľ? Nie je. On mi poskytol iba nejaký depozit.

A čo s týmto depozitom??? ČO pre mňa znamená???
- pohladávku voči SkyToll, že som mu dala peniaze do depozitu, že mi má peniaze vrátiť v budúcnosti
- ale zároveň mám i nejaký závazok voči nemu, vrátiť mu jeho majetok-jeho jednotku.

Čo mi definujú napokon postupy v PU???


§ 85


(1) Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktorých znalosť je podstatná na posúdenie majetkoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť.

(2) Na podsúvahových účtoch sa sledujú najmä
a) prijaté depozitá a hypotéky,
b) prenajatý majetok,
c) majetok prijatý do úschovy,
d) zásoby prijaté na spracovanie,
e) zmenky na inkaso použité na úhradu do doby ich splatnosti,
f) prísne zúčtovateľné tlačivá,
g) materiál v skladoch civilnej obrany a ostatný materiál špecifického použitia,
h) program 222,
i) záväzky z lízingu,
j) pohľadávky z lízingu,
k) pohľadávky z opcií,
l) záväzky z opcií,
m) odpísané pohľadávky.

(3) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môže vytvoriť zúčtovací účet na zabezpečenie účtovného záznamu na podsúvahových účtoch.


Toť moja úvaha.:)
Katarina5555
01.02.10,08:01
Vyjadrite sa k tej faktúre za to mýto s dátumom dodania 01.01.2010 Podľa mna je to tiež blbosť, lebo mi urobil faktúru za niečo čo som neminula. Ja som tam tiež volala a neboli schopní odpovedať na nič.
Jajina
01.02.10,08:26
Už je po daňovom priznaní a ja to mám už odpočítané v 12/2009.
Či je to správne - neni som si istá,
ale na potvrdení o platbe vopred je v texte napísané "Doklad pre účely DPH k prijatému preddavku" a dátum dodania = dátum úhrady.
azla
01.02.10,09:28
Jajina, Dph máš odpočítané v správnom období. :)
V 12/09 si zaplatila a máš doklad k prijatému preddavku.
lucika1
24.02.10,14:45
Takze pri myte si mozem uplatnit DPH z fa od NDS?

Uctuje sa myto na 518? a co zahranicne myto ci dialnice, to je tiez 518 alebo 538?
Melnick
02.03.10,12:19
Prevádzkovateľ vozidla registrovaný v režime následného platenia mýta
Prevádzkovateľ vozidla registrovaný v režime následného platenia mýta so zabezpečením záväzku úhrady mýta prostredníctvom bankovej záruky alebo hotovostnej zábezpeky:

Faktúra, ktorú spoločnosť SkyToll, a.s. vystavuje prevádzkovateľovi vozidla v mene spoločnosti NDS, a.s., reprezentuje skutočne prejazdené mýto.
Jedná sa o daňový doklad, ktorý SkyToll, a.s. vystavuje prevádzkovateľovi vozidla v mene NDS, a.s., a to za užívanie vymedzených úsekov ciest. V rámci jednej faktúry sú zdokladované všetky užívania (prejazdy) vymedzených úsekov ciest vozidlami, zaregistrovanými na jeden mýtny účet v príslušnom fakturačnom období. Každá takáto faktúra v súlade so zákonom č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov obsahuje všetky náležitosti daňového dokladu. V zmysle § 71 ods. 2 predmetného zákona, faktúra obsahuje nasledovné údaje:
a) meno a adresu sídla platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu služby, a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu bolo pridelené a uviedol ho pri registrácii,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum kedy bola služba dodaná (uvedením v časti „Dátum dodania služby“),
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane,
h) sadzbu dane,
i) výšku dane spolu v eurách.
Na faktúrach Národnej diaľničnej spoločnosti za mýto – t.j. faktúry za užívanie vymedzených úsekov ciest na území Slovenskej republiky vystavovaných prevádzkovateľom vozidiel v režime následného platenia mýta sú okrem vyššie uvedených údajov taktiež uvedené aj údaje ako napríklad číslo prevádzkovateľa vozidla, číslo mýtneho účtu a informácia o stave mýtneho účtu prevádzkovateľa vozidla.
V prípade registrácie prevádzkovateľa vozidla v režime následného platenia mýta so zabezpečením záväzku úhrady mýta prostredníctvom bankovej záruky alebo hotovostnej zábezpeky uhrádza faktúru za užívanie vymedzených úsekov ciest priamo prevádzkovateľ vozidla a je povinný túto uhradiť v lehote jej splatnosti.
Detailný výpis mýtnych transakcií (prejazdy vymedzenými úsekmi ciest), môže Prevádzkovateľ vozidla získať v rámci samoobslužnej zóny na internetovom portáli zadarmo, alebo na zákazníckom mieste. Cena za vystavenie Detailného výpisu mýtnych transakcií na zákazníckom mieste podlieha spoplatneniu v zmysle aktuálneho sadzobníka poplatkov, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest.
Detailný výpis mýtnych transakcií nie je povinnou súčasťou faktúry.
Doklad o zaplatení depozitu
Palubná jednotka ako neoddeliteľná súčasť komplexnej služby elektronického výberu mýta je vo vlastníctve spoločnosti SkyToll, a.s., ktorá poskytuje palubnú jednotku prevádzkovateľovi vozidla na základe uzatvorenej Zmluvy o poskytnutí palubnej jednotky.
Z tohto dôvodu nemôže byť za poskytnutie palubnej jednotky vystavená faktúra ako daňový doklad. Spoločnosť SkyToll, a.s. vystaví prevádzkovateľovi vozidla Potvrdenie o prijatí depozitu za palubnú jednotku.
Depozit za palubné jednotky nepodlieha dani z pridanej hodnoty, pretože sa nejedná o dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. Prevádzkovateľ vozidla uvedenú čiastku zaúčtuje vo svojom účtovníctve ako pohľadávku voči spoločnosti SkyToll, a.s.. K uspokojeniu tejto pohľadávky dôjde v okamihu vrátenia palubnej jednotky a uzatvorenia príslušného mýtneho účtu.

Vyjadrenie renomovanej audítorskej spoločnosti z dňa 22. januára 2010 „Predložená vzorová faktúra vystavená v mene Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. obsahuje všetky náležitosti požadované zákonom o dani z pridanej hodnoty.“
Prevádzkovateľ vozidla registrovaný v režime následného platenia mýta prostredníctvom vydavateľa palivovej karty:

Faktúra, ktorú spoločnosť SkyToll, a.s. vystavuje prevádzkovateľovi vozidla v mene spoločnosti NDS, a.s., reprezentuje skutočne prejazdené mýto.
Jedná sa o daňový doklad, ktorý SkyToll, a.s. vystavuje prevádzkovateľovi vozidla v mene NDS, a.s., a to za užívanie vymedzených úsekov ciest. V rámci jednej faktúry sú zdokladované všetky užívania (prejazdy) vymedzených úsekov ciest vozidlami, zaregistrovanými na jeden mýtny účet v príslušnom fakturačnom období. Každá takáto faktúra v súlade so zákonom č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov obsahuje všetky náležitosti daňového dokladu. V zmysle § 71 ods. 2 predmetného zákona, faktúra obsahuje nasledovné údaje:
a) meno a adresu sídla platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené a uviedol ho pri registrácii,
c) poradové číslo faktúry ,
d) dátum kedy bola služba dodaná (uvedením v časti „Dátum dodania služby“),
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane,
h) sadzbu dane,
i) výšku dane spolu v eurách.
Na faktúrach Národnej diaľničnej spoločnosti za mýto – t.j. faktúry za užívanie vymedzených úsekov ciest na území Slovenskej republiky vystavovaných prevádzkovateľom vozidiel v režime následného platenia mýta sú okrem vyššie uvedených údajov taktiež uvedené aj údaje, ako napríklad číslo prevádzkovateľa vozidla, číslo mýtneho účtu a informácia o stave mýtneho účtu prevádzkovateľa vozidla.
V prípade registrácie prevádzkovateľa vozidla prostredníctvom vydavateľa palivovej karty faktúru v mene prevádzkovateľa vozidla uhrádza spoločnosti NDS, a.s. vydavateľ palivovej karty. Prevádzkovateľ vozidla túto faktúru neuhrádza (úhradu vykoná cez vydavateľa palivovej karty n základe výzvy na zaplatenie). Faktúra slúži prevádzkovateľovi vozidla na daňové účely a obsahuje nasledovné upozornenie: „Faktúru neuhrádzajte, neslúži ako výzva na úhradu. Úhrada faktúry je realizovaná prostredníctvom vydavateľa palivovej karty.“
Detailný výpis mýtnych transakcií (prejazdy vymedzenými úsekmi ciest), môže Prevádzkovateľ vozidla získať v rámci samoobslužnej zóny na internetovom portáli zadarmo, alebo na zákazníckom mieste. Cena za vystavenie Detailného výpisu mýtnych transakcií na zákazníckom mieste podlieha spoplatneniu v zmysle aktuálneho sadzobníka poplatkov, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest.
Detailný výpis mýtnych transakcií nie je povinnou súčasťou faktúry.
Výzva na zaplatenie zaslaná vydavateľom palivovej karty
Ide o nominálnu čiastku, ktorú je prevádzkovateľ vozidla, klient vydavateľa palivovej karty, povinný uhradiť na účet vydavateľa palivovej karty. Daná výzva nemá charakter faktúry, je to iba požiadavka na platbu. Faktúra za mýto, ktorá zároveň slúži pre účely účtovania v zmysle zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, je vystavená a zaslaná prevádzkovateľovi vozidla spoločnosťou SkyToll, a.s. Finančné vzťahy medzi prevádzkovateľom vozidla a vydavateľom palivovej karty sa riadia výhradne zmluvným vzťahom uzatvoreným medzi týmito dvoma subjektmi. Vydavateľ palivovej karty nie je v tomto prípade oprávnený vystavovať faktúru (daňový doklad) za užívanie vymedzených úsekov ciest prevádzkovateľovi vozidla.
Doklad o zaplatení depozitu
Palubná jednotka ako neoddeliteľná súčasť komplexnej služby elektronického výberu mýta je vo vlastníctve spoločnosti SkyToll, a.s., ktorá poskytuje palubnú jednotku prevádzkovateľovi vozidla na základe uzatvorenej Zmluvy o poskytnutí palubnej jednotky.
Z tohoto dôvodu nemôže byť za poskytnutie palubnej jednotky vystavená faktúra ako daňový doklad. Spoločnosť SkyToll, a.s. vystaví prevádzkovateľovi vozidla Potvrdenie o prijatí depozitu za palubnú jednotku.
Depozit za palubné jednotky nepodlieha dani z pridanej hodnoty, pretože sa nejedná o dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. Prevádzkovateľ vozidla uvedenú čiastku zaúčtuje vo svojom účtovníctve ako pohľadávku voči spoločnosti SkyToll, a.s.. K uspokojeniu tejto pohľadávky dôjde v okamihu vrátenia palubnej jednotky a uzatvorenia príslušného mýtneho účtu.

Vyjadrenie renomovanej audítorskej spoločnosti z dňa 22. januára 2010 „Predložená vzorová faktúra vystavená v mene Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. obsahuje všetky náležitosti požadované zákonom o dani z pridanej hodnoty.“
dante28
11.03.10,19:52
tak u nás sme predplatili v r. 2009 - 5O€, obdržali faktúru na zaplatenú platbu, v januári prišla vyúčtovacia faktúra. Lenže na ďalšie platby už v roku 2010 žiadna vyúčtovacia faktúra vraj nepríde (odpoveď z HOT-LINE). Mám skôr problém s účtovaním nákladov, snáď ich nemôžem účtovať na základe navýšenia "kreditu"? Čo v prípade, keď 31.12.2010 navýšim kredit o 10 000,-€? Na základe čoho rozúčtujem náklady medzi roky 2010 a 2011? Má niekto z vás vyúčtovaciu faktúry za predplatenie mýta - uhradené v roku 2010?
andreaS
17.03.10,12:44
dnes sa mi na stol dostali potvrdenia o prijati platby, ale nie za depozit k jednotke ale uz len k predplateniu myta...

totiz prevzali sme leasingy od byvalej firmy, kt. sefstvo predalo a na tuto byvalu firmu boli vsetky tieto uvodne platby... ale zrejme sa pozabudlo vybavit toto vsetko pre novu firmu, len sa pokracuje dalej...

mne samej je zvlastne, ze sa to da... len si proste dobijeme predplatne myto ale s novymi fakturacnymi udajmi (nejde o zmenu nazvu ci sidla, ale sme nova sro, iny subjekt)...

bohuzial mam sefstvo vseliake a xy veci si robia nadalej podla seba, tak netusim, ci dostanem nejake doklady k depozitu za jednotku...

bude to problem ak zauctujem len to co mam?
jaanna
23.03.10,13:32
Dobrý deň, prosím o radu pri zaúčtovaní mýta v SK. Mýto uhrádzame prostredníctvom spoločnosti u ktorej máme vydanú palivovú kartu. Faktúru zaúčtujem 518/321 /na fa nie je vyčíslené DPH/. Od Národnej dialničnej spoločnosti dostanem faktúru - daňový doklad, ktorý už nehradím, ale potrebujem zúčtovať, nakoľko je tu vyčíslená DPH. Môžem pri účtovaní použiť účet 395 - vnútorné zúčtovanie, aby som čiastku DPH dostala do evidencie DPH a súčasne stornovať v sume, ktorá zodpovedá DPH, náklady zúčtované prostredníctvom palivových kariet na účet 518. Za odpoveď ďakujem
johnyk
24.03.10,11:49
Ja som zvolil nasledovný postup (dúfam, že bude OK):
Mýto zaplatené v roku 2009 som zaúčtoval 343 a 381 / 211
Na začiatku roka som dostal zúčtovaciu faktúru k 1.1.2010 od NDS a tú som priložil k internému dokladu, cez ktorý som zaúčtoval zostatok z minulého roka 381/518
Teraz keď šofér nabije kredit
- V hotovosti - donesie potvrdenie o prijatí platby a faktúru od NDS, ktoré zaúčtujem hneď 343, 518/211
- Palivovou kartou Slovnaft – donesie doklad o nabití cez palivovú kartu a faktúru od NDS kde je vyčíslená DPH, neúčtujem lebo nič neplatil, ale počkám kým príde faktúra zo Slovnaftu.
V nej je tankované PHM s DPH a čiastka uhradená za mýto bez DPH. Faktúru, ktorú som dostal pri nabíjaní priložím k faktúre zo Slovnaftu aj s dokladmi o tankovaní PHM, dopočítam DPH za mýto a mýto zaúčtujem 343 a 518 / 321. Každé 2 týždne (podľa fakturácie Slovnaftu) si stiahnem zo stránky emyto.sk podrobný rozpis mýtnych transakcií, prevediem a upravím v exceli a priložím k faktúre.
Na konci roka zistím k 31.12.2010 zostatky na mýte pre jednotlivé vozidlá, vytlačím zostatky a priložím internému dokladu, ktorým preúčtujem neminutý zostatok mýtneho z 518 / na 381, a na budúci rok k 1.1.11 znova 381/518, atď......
skonline
26.03.10,04:56
Prevádzkovateľ vozidla registrovaný v režime následného platenia mýta
Prevádzkovateľ vozidla registrovaný v režime následného platenia mýta so zabezpečením záväzku úhrady mýta prostredníctvom bankovej záruky alebo hotovostnej zábezpeky:

Faktúra, ktorú spoločnosť SkyToll, a.s. vystavuje prevádzkovateľovi vozidla v mene spoločnosti NDS, a.s., reprezentuje skutočne prejazdené mýto. atd...

Ahoj Melnick, vložila si do tejto diskusie postup NDS pri fakturovaní v režime následného mýta. Máš to z ich stránky? Nejako sa neviem k tomu dopátrať. Potreboval by som totiž vedieť ako budú postupovať v prípade režimu predplateného mýta, zatiaľ mi totiž klient nosí len faktúry k prijatým preddavkom a "údajne" mu povedali, že oni žiadne výučtovacie ani nejaké iné faktúry po skončení mesiaca v zmysle DPH vystavovať nebudú, že údaje o spotrebovanom mýte má klient na ich webe po prihlásení.

Ako to riešite ostatní, máte subjekty aj v režime predplateného mýta?
johnyk
27.03.10,12:28
ja mám režim predplateného mýta a postupujem tak ako som napísal o príspevok vyššie.
NDS nevystaví na konci mesiaca žiadnu inú faktúru, je len tá, ktorú dostane vodič pri dobíjaní mýta. Dokladom o čerpaní zaplateného mýta je evidencia na stránke emyto.sk, požiadaj klienta nech ti vytlačí zostavy z tejto stránky.
Monkey
13.04.10,14:20
Takze pri myte si mozem uplatnit DPH z fa od NDS?

Uctuje sa myto na 518? a co zahranicne myto ci dialnice, to je tiez 518 alebo 538?

A k tomuto sa nikto nevyjadrí? Tiež toto riešim.:( Ďakujem
Melnick
14.04.10,07:53
Platby (http://www.porada.sk/web/guest/platby)

Platby



Platby v režime predplateného mýta

A. Informácie o platbách predplateného mýta potrebné pri registrácii a uzatváraní zmlúv
V režime predplateného mýta je možné vykonať úhradu mýta nasledovnými platobnými prostriedkami:
a) v hotovosti na kontaktnom alebo distribučnom mieste,
b) bankovou kartou na kontaktnom alebo distribučnom mieste. Zoznam akceptovaných bankových kariet je uverejnený na internetovom portáli,
c) palivovou kartou na kontaktnom alebo distribučnom mieste, ktorej vydavateľ je schválený správcom výberu mýta. Zoznam akceptovaných palivových kariet je uverejnený na internetovom portáli,
Správca výberu mýta akceptuje k 1.1.2010 nasledujúce palivové karty: SLOVNAFT, DKV, SHELL, EUROWAG, UTA, CCS, TOTAL, OMV, DINERS CLUB ROAD ACCOUNT, BP, ENI/AGIP.
Orientačnú výšku mýta si môžete vypočítať na Kalkulátore mýta (https://www.emyto.sk/web/guest/toll/calculator).

Minimálna výška jednorazovej platby predplateného mýta v hotovosti je 50 EUR vrátane DPH. Minimálny zostatok predplateného mýta je 12 EUR vrátane DPH.
B. Informácie o platbách predplateného mýta počas trvania zmlúv
Ak je výška predplateného mýta rovná alebo nižšia ako požadovaný minimálny zostatok predplateného mýta, palubná jednotka indikuje vodičovi vozidla dosiahnutie tohto limitu. Na základe svetelnej a vypínateľnej zvukovej indikácie, ktorá je opísaná v návode na obsluhu je vodič vozidla povinný zájsť na najbližšie kontaktné alebo distribučné miesto a predplatiť si mýto alebo opustiť vymedzené úseky ciest. V opačnom prípade mu bude po úplnom vyčerpaní predplateného mýta palubná jednotka zablokovaná.
V prípade vrátenia nespotrebovaného mýta v hotovosti sa vracia iba čiastka do výšky neprevyšujúcej 100 EUR. V prípade, ak je výška nespotrebovaného predplateného mýta viac ako 100 EUR, tak sa vracia výhradne v celej výške na bankový účet prevádzkovateľa vozidla.
Nespotrebované predplatené mýto, ktoré bolo uhradené palivovou kartou, vráti správca výberu mýta výhradne na bankový účet prevádzkovateľa vozidla.
Ak je výška predplateného mýta rovná alebo nižšia ako je stanovený minimálny zostatok predplateného mýta, palubná jednotka indikuje podľa návodu na obsluhu palubnej jednotky dosiahnutie tohto limitu prevádzkovateľovi vozidla a/alebo vodičovi vozidla. Na základe indikovania je prevádzkovateľ vozidla a/alebo vodič vozidla povinný zájsť k najbližšiemu kontaktnému alebo distribučnému miestu a predplatiť si mýto alebo opustiť vymedzené úseky ciest.
Ak sa pri kontrole zostatku predplateného mýta zistí, že prevádzkovateľ vozidla a/alebo vodič vozidla nemajú uhradené príslušné mýto, bude mu vyrubený k úhrade doplatok mýta, pričom ak nemožno zistiť skutočnú prejazdenú vzdialenosť vozidla po vymedzených úsekoch ciest, vypočítať mýto z dĺžky 650 km a príslušnej sadzby.

Prípadný preplatok na uhradenom mýte vráti správca výberu mýta rovnakým spôsobom, akým bolo mýto uhradené. Ak bolo mýto uhradené kombináciou viacerých spôsobov, správca výberu mýta má právo vybrať si spôsob vrátenia preplatku. Bankové poplatky spojené s vrátením preplatku znáša prevádzkovateľ vozidla. V hotovosti sa vracia preplatok neprevyšujúci sumu 100 eur.
Ak prevádzkovateľ vozidla platí mýto v režime predplateného mýta a nesprávnym nastavením palubnej jednotky mu vznikne nedoplatok mýta, prevádzkovateľ vozidla je povinný bezodkladne nedoplatok uhradiť.
Platby v režime následného platenia mýta

V režime následného platenia mýta (na faktúru) je možné vybrať si úhradu mýta jedným z nasledovných spôsobov:
a) bankovým prevodom priamo na účet správcu výberu mýta,
b) prostredníctvom vydavateľa palivových kariet,
c) na kontaktných miestach bankovou kartou, palivovou kartou alebo v hotovosti.
Správca výberu mýta akceptuje pre režim následného platenia mýta k 1.1.2010 nasledujúce palivové karty: SLOVNAFT,( iba v režime následného platenia mýta), DKV, SHELL, EUROWAG, UTA, CCS, TOTAL, OMV, DINERS CLUB ROAD ACCOUNT, BP, ENI/AGIP, EUROTOLL.(iba v režime následného platenia mýta). Informácie o aktuálnom zozname akceptovaných palivových kariet je možné získať aj na zákazníckej telefonickej linke.
V prípade úhrady faktúry prostredníctvom vydavateľov palivových kariet správca výberu mýta zasiela prevádzkovateľovi vozidla faktúru, ktorá má pre prevádzkovateľa vozidla len informatívny charakter a ktorú prevádzkovateľ vozidla neuhrádza.
V prípade úhrady mýta (faktúry) bankovým prevodom je prevádzkovateľ vozidla povinný identifikovať platbu variabilným symbolom a špecifickým symbolom, ktoré sú uvedené na faktúre, ktorú uhrádza. V prípade úhrady mýta bankovým prevodom zo zahraničia alebo ak nie je možné zadať variabilný a špecifický symbol, je prevádzkovateľ vozidla povinný uviesť oba symboly do poznámky bankového prevodu v nasledovnom tvare VS:XXXXXXXXXX; SS:YYYYYYYYYY. Faktúra bude obsahovať aj dobu splatnosti faktúry, ktorá je štandardne 14 kalendárnych dní.
Úhrada mýta musí byť pripísaná na účet správcu výberu mýta najneskôr v deň splatnosti príslušnej faktúry v jej plnej výške.
V prípade neuhradenia mýta a/alebo iných záväzkov ani do 3 kalendárnych dní od ich splatnosti je prevádzkovateľ systému oprávnený zablokovať všetky palubné jednotky prevádzkovateľa vozidla, ktorý je v omeškaní s úhradou mýta a iných záväzkov, pričom prevádzkovateľovi vozidla a/alebo vodičovi vozidla každá zablokovaná palubná jednotka indikuje stav zablokovania podľa návodu na obsluhu palubnej jednotky.
V rámci vymáhania pohľadávok dôjde súčasne so zaslaním druhej upomienky k uspokojeniu pohľadávky zo zábezpeky, poskytnutej prevádzkovateľom vozidla formou bankovej záruky alebo iným spôsobom pri uzatváraní zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest.
Prípadné preplatky uhradeného mýta budú zahrnuté do nasledujúceho fakturačného obdobia. V prípade, ak chce prevádzkovateľ vozidla vrátiť preplatok faktúry za mýto pred ukončením nasledujúceho fakturačného obdobia, musí o to požiadať prostredníctvom podanej písomnej žiadosti o vrátenie finančných prostriedkov doručenej prevádzkovateľovi systému. V prípade požiadavky o vrátenie preplatku bezhotovostnou formou, bude tento uhradený na bankový účet prevádzkovateľa vozidla uvedený v zmluve o užívaní vymedzených úsekov ciest.
Ak prevádzkovateľ vozidla platí mýto v režime následného platenia mýta, správca výberu mýta postupuje pri vyúčtovaní nedoplatku mýta podľa všeobecných obchodných podmienok.
Ak nesprávnym nastavením palubnej jednotky vznikne preplatok mýta, prevádzkovateľ vozidla požiada o jeho vrátenie v súlade so všeobecnými obchodnými podmienkami správcu výberu mýta.
Detailné informácie o údajoch a dokladoch potrebných k registrácii nájdete vo Všeobecných obchodných podmienkach správcu výberu (http://www.porada.sk/document_library/get_file?uuid=8a4e7666-b48a-4df7-98df-9f7c902b71c3&groupId=10136) mýta a prevádzkovateľa systému (http://www.porada.sk/document_library/get_file?uuid=11e9292e-63d6-4a4b-bbce-8714733c64e6&groupId=10136).
Akceptované platobné karty
Platobné karty, ktorými môžete platiť na všetkých Zákazníckych miestach, nájdete TU (http://www.porada.sk/document_library/get_file?uuid=9f86c6b5-8258-4967-abd2-cb9eb59fb671&groupId=10136).
Akceptované palivové karty na bezhotovostnú úhradu elektronického mýta v režime predplateného mýta (prepaid)

Správca výberu mýta a Prevádzkovateľ systému na bezhotovostnú úhradu Komplexnej služby elektronického výberu mýta akceptujú palivové platobné karty podľa nižšie uvedenej tabuľky.
Prostredníctvom vydavateľov palivových kariet v nižšie uvedenej tabuľke je možné zabezpečiť záväzok úhrady mýta. Týmito palivovými kartami je možné platiť v režime predplateného mýta na všetkých zákazníckych miestach bez obmedzenia.
POZOR! Platbu depozitu za palubnú jednotku nie je možné platiť palivovou kartou!
Vydavateľ palivovej karty

Akceptované predčíslie (prefix)
Zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest v režime predplateného mýta (prepaid)
POVOLENIE PLATBY
DKV7043
ÁNO
SHELL 7002ÁNOSHELL7077ÁNOWAG789663 0, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0ÁNOSLOVNAFT GOLD70800572ÁNOSLOVNAFT SILVER70800570ÁNOCCS7079327ÁNOTOTAL7113ÁNOOMV Businness Card710101 - 710113ÁNOOMV Euro Truck 710101 - 710113ÁNOOMV (Statoil)70447, 70448, 70449ÁNODiners Club Road Account36ÁNOUTA706000ÁNOBP 700672 - 700699ÁNOENI/Agip710200 - 710203ÁNOENI/Agip710205 - 710209ÁNOENI/Agip 710211 - 710214ÁNO
Akceptované palivové karty pre registráciu do elektronického systému mýta na Zákazníckych miestach v režime následného platenia mýta (postpaid)


Správca výberu mýta a Prevádzkovateľ systému oznamujú, že pohľadávky, ktoré vznikli Správcovi výberu mýta voči Prevádzkovateľovi vozidla na základe Zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest v Režime následného platenia mýta v súvislosti s úhradou Mýta prostredníctvom akceptovaných Palivových kariet, postupuje Správca výberu mýta, prostredníctvom rady postupníkov vrátane Prevádzkovateľa systému, na vydavateľa príslušnej Palivovej karty v súlade s ustanovením § 524 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení.

Vydavateľ palivovej karty

Akceptované predčíslie (prefix)
Zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest v režime následného platenia mýta (postpaid)

Počet vozidiel, ktoré možno priradiť k platobnej karte (N = ľuboľný)
DKV70431SHELL70021SHELL70771WAG78966311WAG789663 0, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0NSLOVNAFT GOLD70800572
NSLOVNAFT SILVER70800570NCCS7079327NOMV Businness Card710101 - 7101131OMV Euro Truck 710101 - 7101131OMV (Statoil)70447, 70448, 704491Diners Club Road Account361423NDiners Club Road Account361797NDiners Club Road Account361763NUTA7060001BP 700672 - 7006991ENI/Agip710200 - 7102031ENI/Agip710205 - 7102091ENI/Agip 710211 - 7102141
Melnick
14.04.10,07:58
https://www.emyto.sk/web/guest/toll/calculator

Nechcem zbytočne zapĺňať stránku siahodlhými článkami, ale niekedy keď kliknem na link nezobrazí sa to, čo som chcela prilepiť, preto ten predchádzajúci príspevok.

mimotemy:Odkaz pre skonline : v linku nájdeš stránku, z ktorej som čerpala.:)
Melnick
14.04.10,08:12
Faktúry a platby

Detailný výpis mýtnych transakcií (prejazdy vymedzenými úsekmi ciest), môže Prevádzkovateľ vozidla v členení na jednotlivé vozidlá získať bezplatne v rámci samoobslužnej zóny na internetovom portáli www.emyto.sk. Detailný výpis mýtnych transakcií nie je povinnou súčasťou faktúry.
Faktúra v súlade s platnou legislatívou obsahuje nasledovné údaje:
a) meno a adresu sídla platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené a uviedol ho pri registrácii,
c) poradové číslo faktúry ,
d) dátum kedy bola služba dodaná (uvedením v časti „Dátum dodania služby“),
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane,
h) sadzbu dane,
i) výšku dane spolu v eurách.



Prečo nie je v Doklade na zaplatenie depozitu uvedená DPH?
Palubná jednotka ako neoddeliteľný komponent Komplexnej služby elektronického výberu mýta je vo vlastníctve spoločnosti SkyToll, a.s., ktorá bezplatne poskytuje palubnú jednotku prevádzkovateľovi vozidla na základe uzatvorenej Zmluvy o poskytnutí palubnej jednotky.
Zábezpeka za palubnú jednotku, ako právny inštitút upravovanú Mýtnym poriadkom, zabezpečujúci jej riadne vrátenie zo strany Prevádzkovateľa vozidla/vodiča vozidla, nepodlieha podľa slovenskej legislatívy dani z pridanej hodnoty, pretože sa nejedná o dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. Práve z tohto dôvodu nemôže byť za poskytnutie palubnej jednotky vystavená faktúra ako daňový doklad.
Prevádzkovateľ vozidla uvedenú čiastku zaúčtuje vo svojom účtovníctve ako pohľadávku voči spoločnosti SkyToll, a.s., pričom k uspokojeniu tejto pohľadávky dôjde v okamihu vrátenia palubnej jednotky a uzatvorenia príslušného mýtneho účtu.



Prečo sú uvádzané rovnaké sumy vo Výzve na úhradu bez DPH aj s DPH?
Spoločnosť SkyToll, a.s. vystavuje v mene NDS, a.s. fakturú za príslušné fakturačné obdobie. Výzvu na úhradu vystavuje, a za jej formálny obsah zodpovedá, príslušný vydavateľ palivovej karty.
Kristina27
14.04.10,08:12
A k tomuto sa nikto nevyjadrí? Tiež toto riešim.:( Ďakujem

Dobitie mýta SR účtujem: 518,343 / 211

Dobitie mýta ČR, Rakúsko: 518 / 211
alušik
19.04.10,10:34
Kristínka, ono to tak vôbec nemusí byť dobre. ;) Ide o to, že keď si zakúpiš kredit koncom roka, vôbec nemusí byť v tom danom roku spotrebovaný...
Kristina27
19.04.10,11:25
Áno, máš pravdu, v SR si to vieme kontrolovať a my dobíjame stále len po 100 eur, to je asi na dve cesty hore-dole, pretože sa nejazdí každý deň, na konci roka to asi budeme riešiť tak, že si k 31.12. zistíme stav, a potom, ID z 518xxx mínus, možno tu ešte bude o tom diskusia. :)
ANNAP
22.04.10,10:23
pridávam z poradcu:
zuzanna
06.09.10,09:20
Dobitie mýta SR účtujem: 518,343 / 211

Dobitie mýta ČR, Rakúsko: 518 / 211

a toto myto z cr a rakuska sa samozdanuje??? alebo nic to nema s DPH na slovensku spolocne lebo tam nie je uvedena DPH nevies poradit???
ecuch
27.10.10,12:06
No s tým súhlasím, že dobitie kreditu nie je automaticky náklad, ale ako sa potom účtuje spotreba mýtneho do nákladov? Len na základe výpisu z web stránky?
Kristina27
09.12.10,11:04
Koniec roka sa blíži:
napríklad k 31.12.2010 mi zostalo neminuté mýto 50 EUR.
Odúčtujem to z 518xxx a na druhej strane bude aký účet? NBO? A DPH pri nákupe resp. doplnení mýta sa ponechá v 2009?

Odblokovanie palubnej jednotky: 518/211 alebo je to pokuta?

Toľko otázok naraz, ale určite to budú riešiť aj iní poraďáci, tak nech je to pokope. :)
zuzana
30.12.10,09:04
ja by som ten zostatok naúčtovala ako 381/518 a v nasl.roku opačne.DPH by som nechala tak.
Kristina27
01.01.11,17:04
Asi áno. DPH si uplatním v r. 2010, pretože vtedy som za službu zaplatila a mám daňový doklad.
Neminuté mýto napr. -100 EUR 518/381 v r. 2010
a v r. 2011 mýto použijem 100 EUR 518/381

?
tinkas
05.01.11,10:47
Kristinka prosím ťa a ako mam zistiť ako bol stav mýta k 31.12.2010? :(
Anja111
05.01.11,11:01
Kristinka prosím ťa a ako mam zistiť ako bol stav mýta k 31.12.2010? :(
Pozri príspevok č. 24...
Anja111
05.01.11,11:04
Dokladom o čerpaní zaplateného mýta je evidencia na stránke emyto.sk, vytlač si zostavy z tejto stránky.
tinkas
05.01.11,11:23
mylsís tu zostavu kde je podrobne rozpísané ako sa mýto čerpalo?? ale ved tam nie je ziadny "stop stav"...len zostatok napr. k dnesnému dátumu..ale ked potrebujem zistit aký bol zostatok k 31.12.2010??
Anja111
05.01.11,11:56
mylsís tu zostavu kde je podrobne rozpísané ako sa mýto čerpalo?? ale ved tam nie je ziadny "stop stav"...len zostatok napr. k dnesnému dátumu..ale ked potrebujem zistit aký bol zostatok k 31.12.2010??
Uznávam, v praxi som to nevidela, lebo sa ma to netýka... Ale predpokladám, že nejaká možnosť na zistenie zostatku nespotrebovaného mýta k 31.12. tam je...
Možno pridá svoje skúsenosti niekto, kto sa tým už zaoberal.
massarro
05.01.11,14:16
Uznávam, v praxi som to nevidela, lebo sa ma to netýka... Ale predpokladám, že nejaká možnosť na zistenie zostatku nespotrebovaného mýta k 31.12. tam je...
Možno pridá svoje skúsenosti niekto, kto sa tým už zaoberal.
Zostatky mýta k 31.12.2010 sa dajú zistiť na nete:

emyto.sk
zuzanna
05.01.11,15:08
ano daju sa zistit ja som si ich vytiahla k 31.12.2010 a zaúčtovala

zostatok 120EUR tak ako 381/518A hadam to bude ok
Kristina27
10.01.11,07:25
ja som zistila stav k 31.12. na Slovnaftke, kde dobíjame mýto
Jajina
10.01.11,07:40
Ako správne zaúčtovať SK mýto v JÚ ?

Dobíjanie mýta som davala rovno do nákladov.
Aj v JÚ treba vyradiť z nákladov zostatok kreditu na konci roka ?
tinkas
10.01.11,11:17
ano daju sa pozriet ale len k datumu, ktorý je ked pozerate zostatky..spätne sa to ževraj neda...teda aspon tak mi to bolo povedané na infolinke..:( mate niekto iný postup ako zistite stav k 31.12.2010? dakujem..
zuzana
14.01.11,20:15
ešte ma metie jedna vec, na nete je dobitie napr.50€ ale to je aj s DPH , zostatok mýta je uvádzaný bez DPH alebo s DPH?Lebo keď je to počas roku naúčtované na 518 bez DPH a oni to majú ako s DPH celú sumu, potom na konci je ten zostatok ako?
zuzana
18.01.11,13:30
ešte ma metie jedna vec, na nete je dobitie napr.50€ ale to je aj s DPH , zostatok mýta je uvádzaný bez DPH alebo s DPH?Lebo keď je to počas roku naúčtované na 518 bez DPH a oni to majú ako s DPH celú sumu, potom na konci je ten zostatok ako?


posúvam
tinkas
23.01.11,15:53
Zostatky mýta k 31.12.2010 sa dajú zistiť na nete:

emyto.sk
massaro a prosím ťa akým spôsobom si si tie zostatky na emyto našiel...pretože ja sm sa to snazila vypátrať ale prišla som len na to, ze si môžem pozrieť zostatok len k aktuálnemu dátumu, nie k dátumu spätne...
zuzanna
24.01.11,12:51
no ja som tiez dnes zistila ze to myto v SR sa neda zistit tak prosim ostatných ako to zistiť a znižiť 518 v PU ako to robite prosim
johnyk
25.01.11,08:11
Tento postup je len pre veeeľmi trpezlivých !

Keď si dáš na emyto.sk zobraziť náhľad – informácia o účte, v ľavom stĺpci je v kolónke „zostatok mýtneho“ uvedená suma vrátene DPH pre zvolené vozidlo, je to zostatok k poslednému použitiu mýtneho systému vozidlom.

Následne zvolíš v stĺpci celkom vpravo „náhľad“ a zobrazia sa ti použitia palubnej jednotky v posledných dňoch. Vysvietiš myšou, označiť Ctrl-C a dáš to do excelu Ctrl-V. V exceli zmeníš v poslednom stĺpci bodky na čiarky a prevedieš znaky na čísla s troma desatinnými miestami (ak dáš dva, bude to zaokrúhľovať a nikdy ti to nesadne). Sú to údaje bez DPH. Tie zrátaš spätne až po dátum 01.01.2011 a odrátaš od zostatku mýtneho (po odrátaní DPH) a dostaneš zostatok mýtneho k 31.12.2010 bez DPH a túto sumu preúčtuješ na 381. Tento postup je vhodný, len ak sa uskutočnil v januári menší počet transakcií.

Ak je transakcií viac, postupuješ nasledovne: Namiesto náhľadu dáš „využitie cesty“, zobrazia sa ti transakcie za posledných päť dní a celkom dole je tlačidlo „zobraziť históriu“. Pribudnú kolónky „dátum od“, „dátum do“ a „ŠPZ vozidla“. Ďalej sú tam možnosti Export CSV, Exportovať všetko do CSV, Tlač. Po vyplnení horných kolóniek a zvolení jednej z možností, by si človek myslel, že to má v suchu, ale nie je to tak. Ešte sa mi to nikdy nepodarilo týmto spôsobom, vždy ma vyhodí a môžem začať od znova.
Takže máš jedinú možnosť, samozrejme komplikovanejšiu.
Vyplníš len horné tri kolónky a dáš možnosť „vyhľadať“. Zobrazí ti len 1000 transakcií, takže sa obrníš veľkou mierou trpezlivosti a budeš postupovať pomaličky spätne až do 01.01.2011, všetko budeš priebežne prevádzať do excelu, upravíš v exceli, zrátaš a s božou pomocou sa dostaneš k stavu 31.12.2010.
Doporučujem začať čím skôr, každým dňom toho bude viac. Jediná šanca ako nezošalieť je robiť to priebežne, alebo čakať na vhodnú konštaláciu hviezd, keď bude fungovať možnosť exportu do CSV, to však neviem naisto, lebo mne sa to ešte nepodarilo.

Kto sa dostal až tu, tak určite pochopil, že pri ďaľšom štrajku autodopravcov proti mýtu, sa k nim môžu s kľudným svedomím pripojiť všetci účtovníci.

Veľa šťastia.
zuzanna
27.01.11,06:27
tak vcera som sa s tym popasovala vytlacila si zostavy a pocitala jako pako ale uz som sa teda k tomu diky vam dostala, este sa spytam ten zostatok zauctujem ako napr. 74,18EUR 381/518 bude to ok???
kvitko
28.01.11,10:17
Čo sa týka toho exportu do CSV, tak to si musíte v prehliadači kliknúť na záložku "Nástroje", potom možnosti stiete internet, potom zabezpečenie, ptoom na ikonu internet a tladilo vlastná úroveň, kde si vyberiem "automatické zobrazovanie výziev pri preberaní suborov a dáme možnosť povoliť. Potom to funguje. Ja si to tak sťahujem.
johnyk
31.01.11,08:41
V robote to nejde, blokované je tu všetko, ale doma sa mi to podarilo a funguje to. Ďakujem. Kde mám poslať fľašu?
Alexandra777
14.03.11,18:42
Pokiaľ by sme chceli preddavkové platby účtovať v priebehu roka po správnosti, tak ako sa poskytnuté preddavky účtujú, malo by to byť 314/211, 343/314 - odúčtovanie DPH. Ako často by sme potom mali preúčtovať spotrebované mýto do nákladov? Každý deň alebo stačí raz mesačne? Je to niekde legislatívne upravené?
ingrid.stelarova
07.04.11,16:23
Dobrý večer dámy a páni
Mám jednu otázočku k účtovaniu mýta v JU. Ja som potvrdenia o prijatí platby, faktúry, platené kartou dávala celý rok 2010 do faktúr a likvidáciu som robila interným dokladom, predkontácia réžijný výdaj/peniaze na ceste. Ale rozmýšľam či by som si to nemohla zjednodušiť a tieto potvrdenia/faktúry zapisovať len do ID :confused:
Ďakujem za radu
Silkov
15.11.11,11:34
Prosím kto má skúsenosti s účtovaní mýta "Slovinsko" v JÚ. Vodiči kamiónov nám nosia doklady o dobití mýta na kartu a potom aj lístočky kde sa odrátava mýto podľa trás. Otázka:
1. Dobitie mýta je VNZD
2. Úbytok mýta (lístočky) VOZD - PR.
Na konci roka spočítam nespotrebované mýto do zásob, alebo zaúčtujem k 31.12.2011 ID mínus VOZD - PR (zostatok mýta).
L-M
30.04.12,11:34
Prosím Vás ako zaúčtovať v JÚ vrátenie depozitu, pri vrátení palubnej jednotky a vrátenie necyčerpanej časti mýta.
Vrátenie depozitu -účtovať to ako výdavok s mínusovou hodnotou a vrátenie nespotrebovaného mýta ( je to dobropis ) -ako opravu základu dane, tiež výdavok s mínusovou hodnotou?

ďakujem