ludex
21.12.09,15:29
Ahojte poraďáci!

Máme plastové okná a celý deň sú mokré,až tak,že z nich tečie voda. Večer dám na parapetu uterák a ráno je celý premočený.Už sa okolo parapety chytá pleseň. Je to normálne? Stavba má 1,5 roka. Viete poradiť,čo s tým? Ďakujem.
Aljok
21.12.09,14:45
220870
21.12.09,15:45
Nepíšte nič o stavbe.Dajte sem aspoň fotografiu toho okna .Ja mám okná tiež o nejakej rose a už vôbec o mokrých uterákoch to nieje.
Danila
21.12.09,15:56
Nepíšte nič o stavbe.Dajte sem aspoň fotografiu toho okna .Ja mám okná tiež o nejakej rose a už vôbec o mokrých uterákoch to nieje.A prečo? Veď je to dôležité.
zsazsula
21.12.09,16:01
No tento problém ma trápi tiež bývam v paneláku komplet je zateplený a okna sa zárosuju každé ráno v zime sa zobúdzam o pol hodiny skôr aby som si okna vyutierala do suchá a vyvetrala pleseň nemám lebo používam ceresit tento rok som prišla na to že ak vytiahnem žaluzie tak okná sa nezarosujú ale to tiež nie je riešenie a ešte dodávam bývam na 8 poschodí a každý má tie isté okna a problém s zarosovaním máme iba my na 8 poschodí a na 7 poschodí . tak neviem od čoho to je ........:(
220870
21.12.09,17:43
Problém panelákov v kombinácii zo zateplením a výmenou okien je veľký a bude narastať bude obrovský.Aby som odpovedal ak sa okná rosia celé ,môže byť problém aj v samotnom skle preto som pýtal fotto.Na to aby sa dala určiť príčina to musím najskôr vidieť.
Danila
21.12.09,17:54
Problém panelákov v kombinácii zo zateplením a výmenou okien je veľký a bude narastať bude obrovský.Aby som odpovedal ak sa okná rosia celé ,môže byť problém aj v samotnom skle preto som pýtal fotto.Na to aby sa dala určiť príčina to musím najskôr vidieť.To nepochybne. Okno vrátane stavby.;)
najag
21.12.09,17:57
Ak sa rosia cele okna, tak pravdepodobne unikla napln argonu, alebo kryptonu, alebo neboli ani naplnene plynom pri vyrobe. Okna teda nemaju svoje parametre, treba ich reklamovat. Zaluzie tvoria prirodzeny tepelny most, odporuca sa zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy. Rosenie nebude.
220870
21.12.09,18:30
chytráci ich plnia suchým vzduchom...
Silvernola
21.12.09,18:49
Sú tie okná vôbec určené do bytových priestorov? Firma mohla jednať nečestne a namontovať najlacnejšie okná, ktoré ne sú stavané na veľké rozdiely teplôt. Kvôli vám dúfam, že to ne je tvoj prípad.
sarasara
21.12.09,19:09
Chcem napísať o užívaní plastových okien z vlastnej skúsenosti. Máme plast. okná už desať rokov. Nikdy sa nerosili, ani teraz po rokoch. Je jedno, či kúrime alebo nie, alebo či vetráme alebo nevetráme. Nerosia sa. Dom máme suchý.
A tak ako laik si myslím, že okná, ktoré sa rosia, nie sú kvalitné.
misomiso
21.12.09,19:57
Chcem napísať o užívaní plastových okien z vlastnej skúsenosti. Máme plast. okná už desať rokov. Nikdy sa nerosili, ani teraz po rokoch. Je jedno, či kúrime alebo nie, alebo či vetráme alebo nevetráme. Nerosia sa. Dom máme suchý.
A tak ako laik si myslím, že okná, ktoré sa rosia, nie sú kvalitné.

Prave uplne naopak to je. :) Znamy byva v byte, kde robili plastove okna nejaki casnici v garazi. Kridla su asi o 15 mm mensie ako maju byt, do ramu nesedia, taha tam ako na starom hrade. Neda sa to utesnit. Byt prekuruju (ako zvycajne) ale ked fuka vietor, je tam strasna zima.

Ma tam tak sucho (vlhkost pod 20%) ze tam musl kupit do kazdej izby zvlhcovac, a ani tie nestihaju. Kazdy den naleju do kazdeho 4l vody a vlhkost sa ledva ledva splha k 40%.
V kupelni ma tah, ako v kozube, ked povesi mokry uterak, okamzite je suchy. Nikdy ziadna plesen. Samozrejme - okna bude musiet vymenit.

Teda opacne to je - cim su okna kvalitnejsie a viac tesnia, tym viac treba regulovat vlhkost vetranim. Inak vlhkost z bytu nedostanete, jedine ze by ste kupili odvlhcovac.
atomika
21.12.09,20:15
Moja skúsenosť: Samozrejme v kuchyni, keď varím a zabudnem otvoriť "vetračky", tak mám všetky okná okamžite mokré. V spálni (je to malá miestnosť), keď nechám zatvorené dvere na noc, tak si nadýchame tiež riadnu rosu na okná, ale keď nechám dvere otvorené a tým je zabezpečené prúdenie vzduchu, okná sú ráno suché. V ostatných miestnostiach sa nám okná nerosia vôbec.
iv@n
21.12.09,20:47
Zaluzie tvoria prirodzeny tepelny most, odporuca sa zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy. Rosenie nebude.
zatiahnuté žalúzie vytvoria lepší tepelný most ako ked tam nie sú?
nie náhodou preto sa nerosia okná pri vytiahnutých žalúziách, že ich tak stíha oplachovať teplý vzduch od vykurovacieho telesa?
sarasara
21.12.09,21:02
No, ja sa hádať nebudem. S oknami mám skúsenosti len s vlastnými, tak neviem. Ale s mokrou chalupou teda to skúsenosť mám. Mali sme prvý dom , bol ako špongia. Aká voda v zemi, takú stiahol. Podrezali sme a všetko okolo toho. Teraz ale máme iný dom. Dali sme pozor, je naozaj suchý. Okná nie sú zlé, neprepúšťajú chlad. A nerosia sa. Ani cez deň, ani v noci. Pravda, keď sa varí a je veľa pary, to iste, zarosia sa. Vyvetrá sa a zasa sú suché.
najag
21.12.09,21:12
zatiahnuté žalúzie vytvoria lepší tepelný most ako ked tam nie sú?
nie náhodou preto sa nerosia okná pri vytiahnutých žalúziách, že ich tak stíha oplachovať teplý vzduch od vykurovacieho telesa?

Aky lepsi tepelny most ? Ja poznam dva stavy. Bud tepelny most je, alebo nie je. Ty poznas uz dokonca lepsi tepelny most a horsi tepelny most. Pretoze opakom lepsieho, je zakonite horsi. Ja som nepisal "zatiahnute", "vytiahnute", ja som napisal " zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy". Takze potom, ked tam nie su, tak tam nie je ani tepelny most a potom .....ich tak stíha oplachovať teplý vzduch od vykurovacieho telesa. Mam za to, ze v odbornych zalezitostiach by sme sa mali vyjadrovat exaktne a terminologicky - pojmovo prave preto, aby nevznikali podobne "akademicke debaty" , alebo " akademicke sumy ", ako tento sum. Za predpokladu, ze je nam naprosto jasna definicia tepelneho mosta a jeho podstata.
ludex
21.12.09,21:19
Sú tie okná vôbec určené do bytových priestorov? Firma mohla jednať nečestne a namontovať najlacnejšie okná, ktoré ne sú stavané na veľké rozdiely teplôt. Kvôli vám dúfam, že to ne je tvoj prípad.

Ďakujem za rady. Vidím,že s tým má viac ludí problém. Jeden známi vraví,že za to sa rosia okná,lebo je to novostavba a steny sú ešte surové nedozreté. Že časom to prestane rosiť. Tak dúfam,že to tak bude. Inak,je to novostavba, 6 bytovka a náš byt je na prízemý,somozrejme zateplená. ;)
doktor01
22.12.09,08:58
Ja mám tiež problém s oknami. Sústavne sa rosia hlavne v noci. Každé ráno ich utieram a utieram. Ešte väčšie rosenie je keď von mrzne. Dokonca voda sa zráža aj na ráme medzi 2 oknami. V izbách pravidelne niekoľkokrát denne vetrám, teplotu udržiavam nad 20 C, žalúzie vyťahujem a stále to nepomáha. Bývam v 20 ročnom paneláku, v tomto roku prešiel zateplením a problém okien sa ešte zhoršil. Oká sú Rehau-euro 70. V prílohe prikladám foto.
Prosím o radu.
misomiso
22.12.09,10:29
Ja mám tiež problém s oknami. Sústavne sa rosia hlavne v noci. Každé ráno ich utieram a utieram. Ešte väčšie rosenie je keď von mrzne. Dokonca voda sa zráža aj na ráme medzi 2 oknami. V izbách pravidelne niekoľkokrát denne vetrám, teplotu udržiavam nad 20 C, žalúzie vyťahujem a stále to nepomáha. Bývam v 20 ročnom paneláku, v tomto roku prešiel zateplením a problém okien sa ešte zhoršil. Oká sú Rehau-euro 70. V prílohe prikladám foto.
Prosím o radu.

Varis v byte pravidelne?
Mas digestor s odtahom (alebo len filtracny)
Pouzivas ho?
Susis v byte mokru bielizen?
Kolko ludi v byte byva?
Mas vela kvetov?

Toto vsetko ovplyvnuje bilanciu vodnych par.
220870
22.12.09,10:34
Na tom prvom obrázku mi chýbajú odvodňovacie otvory rámu okna.(Možno je to len nevhodne odfotené, ale nevidím ich tam .)Ale ak tam nie sú (prikladám fotto, tie tri čierne podlhovasté otvory v spodnom ráme okna) tak okamžite reklamovať.Čo sa týka tých zarosených skiel.Ak takto rosia sklá keď sú žaluzie vytiahnuté , a v byte máte vlhkosť pod 50%, teplotu 20°C, a v radiátory ktorý je pod oknom sa kúri .Tak vás asi podviedli.:mee:To sklo V žiadnom prípade nemá súčiniteľ prechodu tepla U=1,3 a menší.
Problematika rosenia okien je celkom dobre vysvetlená na tejto stránke.
http://www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2
doktor01
22.12.09,11:39
Údaje v skle sú nasledovne: CE905x1240 F04/ST16/AR/FNE04 GP U=1,0 07.03.00 01646 213
Otvory nie je na foto vidno nakoľko tam zmrzla voda z okna. Je normálne aby sa rosenie vytváralo aj na niektorých častiach rámu okna( hlavne v miestach kde sa otvára okno -v spodnej časti rámu)? Nie je to nesprávne osadené okno?
PS" je zaujímavé, že keď sa radiátor vypne okno sa orosí menej (prádlo v byte nesuším).
doktor01
22.12.09,11:47
Varis v byte pravidelne? nie len občas
Mas digestor s odtahom (alebo len filtracny) áno s odťahom
Pouzivas ho? áno
Susis v byte mokru bielizen? nie
Kolko ludi v byte byva? 3
Mas vela kvetov? žiadne
220870
22.12.09,11:59
A neprefukuje vám medzi oknom a rámom.Tá voda sa tam nazbiera pri zatvorenom okne keď neprší?v tom prípade by to znamenalo že máte zle osadené vycentrované okná ,alebo zle nastavený prítlak krídl okna.Ja s tými oknami už nejaký ten rok robím ,ale toľko vody a už vôbec ľadu som ešte nevidel.Nejakých pár kvapiek .Toto môže vzniknúť aj pri dlhodobo pootvorenej vetračke hodinu dve.
najag
22.12.09,13:27
Zopakujem znova moj nazor : toto rosenie okien je typicky prejav plastovych okien, u ktorych medzi sklami nie je napln argonu, alebo kryptonu.Bud unikol netesnostou, alebo vadou pri vyrobe.
iv@n
22.12.09,13:56
Aky lepsi tepelny most ? Ja poznam dva stavy. Bud tepelny most je, alebo nie je. Ty poznas uz dokonca lepsi tepelny most a horsi tepelny most. Pretoze opakom lepsieho, je zakonite horsi. Ja som nepisal "zatiahnute", "vytiahnute", ja som napisal " zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy". Takze potom, ked tam nie su, tak tam nie je ani tepelny most a potom .....ich tak stíha oplachovať teplý vzduch od vykurovacieho telesa. Mam za to, ze v odbornych zalezitostiach by sme sa mali vyjadrovat exaktne a terminologicky - pojmovo prave preto, aby nevznikali podobne "akademicke debaty" , alebo " akademicke sumy ", ako tento sum. Za predpokladu, ze je nam naprosto jasna definicia tepelneho mosta a jeho podstata.

napísal si "Zaluzie tvoria prirodzeny tepelny most, odporuca sa zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy. Rosenie nebude."

rosenie nebude nie vdaka absentujúcemu tepelnému mostu ( :) ) ale kôli tomu, že tam vdaka vytiahnutej žalúzii môže prúdiť vzduch. tepelný most s tým nemá spoločné ani vlas, jednoducho ak je na okne prekážka v podobe žalúzie, tak okolo skla neprúdi vzduch tak ako ked je bez žalúzie.
ak máš za to, že v odborných záležitostiach by sme sa mali vyjadrovať exaktne a terminologicky - pojmovo, tak sa toho skús držať.
zuzi
22.12.09,14:11
Som iba úplný laik, ale keď nám namontovali plastové okná, tak nám ukázali ako zabrániť roseniu. A to tak, že okno je stále otvorené na mikrovetranie, aj keď nie sme doma. Je pri ňom kľučka z polohy vyklápania otočená asi o 30° doprava. U nás to funguje na 100%.
najag
22.12.09,15:37
napísal si "Zaluzie tvoria prirodzeny tepelny most, odporuca sa zdvihnut zaluzie do vysky 10 - 15 cm od zasklievacej listy. Rosenie nebude."

rosenie nebude nie vdaka absentujúcemu tepelnému mostu ( :) ) ale kôli tomu, že tam vdaka vytiahnutej žalúzii môže prúdiť vzduch. tepelný most s tým nemá spoločné ani vlas, jednoducho ak je na okne prekážka v podobe žalúzie, tak okolo skla neprúdi vzduch tak ako ked je bez žalúzie.
ak máš za to, že v odborných záležitostiach by sme sa mali vyjadrovať exaktne a terminologicky - pojmovo, tak sa toho skús držať.

Ked si taky zdatny, tak nam urcite popises, kde je kriticke miesto plastovych okien z hladiska rosenia skla a preco. A ako sa riesilo. Potom prides aj na to, preco by mali byt zdvihnute zaluzie do vysky 10 - 15 cm. A urcite to nebude pre neprudenie vzduchu.
misomiso
22.12.09,15:45
Zopakujem znova moj nazor : toto rosenie okien je typicky prejav plastovych okien, u ktorych medzi sklami nie je napln argonu, alebo kryptonu.Bud unikol netesnostou, alebo vadou pri vyrobe.

Ja mam jedny z prvych plastovych okien po revolucii a nerosia sa. Tam sa ziadne specialne plyny nedavali. Malo to tusim hodnotu 2,6, ci 2,8? Teraz sa uvadza 1,1.
adam68
22.12.09,15:47
Zdravím, voda môže kondenzovať len na studenom povrchu, takže okrem vetrania sa dá pomôcť aj použitím kvalitnejších skiel, ktoré majú vyššiu povrchovú teplotu. Ale pokiaľ máte sklá aspoň U=1,1 a rosia sa, tak je problém len vo vlhkosti. Dajte vedieť aké máte sklo.
220870
22.12.09,15:55
Som iba úplný laik, ale keď nám namontovali plastové okná, tak nám ukázali ako zabrániť roseniu. A to tak, že okno je stále otvorené na mikrovetranie, aj keď nie sme doma. Je pri ňom kľučka z polohy vyklápania otočená asi o 30° doprava. U nás to funguje na 100%.
Treba vyhľadať toho čo vám tie okná montoval, a poradil vám tú úžasnú vec s mikroventilačkou a dať mu riadny preplesk.
Elena Navrátilová
22.12.09,16:26
Tú mikroventilačku isto odporúčali v lete.
najag
22.12.09,16:49
Misomiso, ak by to mala byt u Tvojich plastovych hodnota cinitela prestupu tepla, ktoru si uviedol 2,6 -2,8, tak potom si nemusel menit vlastne ani okna, pretoze taku hodnotu cinitela prestupu mali okna povodne dvojsklove panelakove..:D Uvedom si ale, ze aj ked u nas sa zacali plastove okna montovat po revolucii, tak na zapade sa montovali desiatky rokov. Problemom je vsak vzdy porusenie hermetickeho uzatvorenia mdziskelneho priestoru a problemom je vzdy nekvalitne sklo s velkym cinitelom prestupu a bez pokovenia. Samozrejme, ze uvazujeme, ze v priestore bytu je relativna vlhkost medzi 50% - 55 % a teplotu nad 18 C. Moj nazor som napisal na zaklade svojich skusenosti, ked vsetky plastove okna, ktore takto po montazi okien rosili, tak mali unik plynu, alebo uz tam nebol ziaden a teda mali porusenu hermeticnost priestoru.
adam68
22.12.09,17:00
najag: s tými koeficientami súhlasím. Nesúhlasím s tým, čo u opakuješ a to je tá "hermetičnosť" medzisklenného priestoru. Pokiaľ ja viem, tak náplň inertného plynu zlepšuje koeficient len o 0,2-0,3. Málokto zo sťažujúcich sa uvádza, aké má vlastne sklo. 2,8 alebo nízkoemisívne 1,1 ? To sa dá ľahko preveriť.
najag
22.12.09,17:15
adam68: Tu nejde iba o argon - krypton samotny, to co si napisal je pravda, tu ide hlavne o hermeticnost medziskelneho priestoru, bez ohladu pouzitia plynu. Ak tam ale bol a uz nie je, tak je hermeticnost porusena a priestor je spojeny s atmosferou.
adam68
22.12.09,17:21
najag: keby to nebolo hermeticky uzavreté, tak sa to rosí v medzisklenom priestore na vonkajšej tabuli, nie ?
220870
22.12.09,17:26
Tú mikroventilačku isto odporúčali v lete.
Je to možné,ale urosené okná v lete.To už by bolo moc.;)
Halli
22.12.09,18:01
Je to možné,ale urosené okná v lete.To už by bolo moc.;)

Tiež si myslím, že odstraňovanie rosenia v lete s takým návodom by bolo prinajmenšom divné, nehovoriac o tom, že nechávať mikrovetranie aj keď nie som doma by som radšej z bezpečnostných dôvodov neskúšala. Aj keby som bývala na 6.tom posch...:rolleyes:;)
doktor01
22.12.09,18:09
A neprefukuje vám medzi oknom a rámom.Tá voda sa tam nazbiera pri zatvorenom okne keď neprší?v tom prípade by to znamenalo že máte zle osadené vycentrované okná ,alebo zle nastavený prítlak krídl okna.Ja s tými oknami už nejaký ten rok robím ,ale toľko vody a už vôbec ľadu som ešte nevidel.Nejakých pár kvapiek .Toto môže vzniknúť aj pri dlhodobo pootvorenej vetračke hodinu dve.
Ventilačku nepoužívam, intenzívne vetrám len cez otvorené okná.
Ďakujem za odpoveď. Zrejme to budú zle vycentrované okná ,alebo zle nastavený prítlak krídla. V každom prípade si na koberec pozvem dodávateľa (dodávateľ okná ich aj inštaloval). Existuje na centrovanie okien a na nastavenie prítlaku nejaké kontrolne zariadenie?
PS: dnes som si všimol, že na jednom okne aj prefukuje medzi rámom okna a parapetov. Zrejme to pri inštalácii riadne odflákali. Podľa informácii okno osadili a špáru medzi rámom okna a panelom vyplnili montážnou penou (zrejme nie všade keď tade prefukuje).
Nemá náhodou isť do tej škáry aj nejaká izolačná fólia?
iv@n
22.12.09,20:14
Ked si taky zdatny, tak nam urcite popises, kde je kriticke miesto plastovych okien z hladiska rosenia skla a preco. A ako sa riesilo. Potom prides aj na to, preco by mali byt zdvihnute zaluzie do vysky 10 - 15 cm. A urcite to nebude pre neprudenie vzduchu.
no kľudne, je to zasklievací rámik medzi tabuľami skla, ktorý je značným tepelným mostom ked už máš tak rád tie mosty a výrobcovia sa ho snažia eliminovať nepoužívaním hliníka na výrobu rámika, ale nahrádzajú ho napríklad plastami a kombináciami iných kovov a volajú ho "teplý rámik", teraz už skôr v štandarde, poprípade za príplatok, podľa predajcu.
žalúzia nie je na okne žiadny tepelný most, je to iba o prúdení vzduchu.
kľudne sa pýtaj dalej :)
220870
22.12.09,21:04
Ventilačku nepoužívam, intenzívne vetrám len cez otvorené okná.
Ďakujem za odpoveď. Zrejme to budú zle vycentrované okná ,alebo zle nastavený prítlak krídla. V každom prípade si na koberec pozvem dodávateľa (dodávateľ okná ich aj inštaloval). Existuje na centrovanie okien a na nastavenie prítlaku nejaké kontrolne zariadenie?
PS: dnes som si všimol, že na jednom okne aj prefukuje medzi rámom okna a parapetov. Zrejme to pri inštalácii riadne odflákali. Podľa informácii okno osadili a špáru medzi rámom okna a panelom vyplnili montážnou penou (zrejme nie všade keď tade prefukuje).
Nemá náhodou isť do tej škáry aj nejaká izolačná fólia?
Pokiaľ ste tam tú,, fóliu" nepožadovali tak ju nemontovali.Aj keby ste žiadali z technického hladiska je montáž týchto utesňovacích pások veľmi problematická,vzhľadom na nerovné pôvodné ostenia okien .Navyše to vyžaduje aj zhotovenie nových vonkajších ostení okien ,čo sú pomerne vysoké náklady navyše.
misomiso
23.12.09,17:54
Misomiso, ak by to mala byt u Tvojich plastovych hodnota cinitela prestupu tepla, ktoru si uviedol 2,6 -2,8, tak potom si nemusel menit vlastne ani okna, pretoze taku hodnotu cinitela prestupu mali okna povodne dvojsklove panelakove..:D Uvedom si ale, ze aj ked u nas sa zacali plastove okna montovat po revolucii, tak na zapade sa montovali desiatky rokov. Problemom je vsak vzdy porusenie hermetickeho uzatvorenia mdziskelneho priestoru a problemom je vzdy nekvalitne sklo s velkym cinitelom prestupu a bez pokovenia. Samozrejme, ze uvazujeme, ze v priestore bytu je relativna vlhkost medzi 50% - 55 % a teplotu nad 18 C. Moj nazor som napisal na zaklade svojich skusenosti, ked vsetky plastove okna, ktore takto po montazi okien rosili, tak mali unik plynu, alebo uz tam nebol ziaden a teda mali porusenu hermeticnost priestoru.

Presne take mam - bez pokovovania a bez plynu. Samozrejme - predpokladam ze tesnost voci atmosfere je zachovana, pretoze potom by sa rosili zvnutra (medzi sklami). Oni sa nerosia vobec. Samozrejme - rosia sa ked v kuchyni intenzivne varime, ale o chvilu sa opat odparia. Pri extremnych mrazoch sa rosia spodne okraje okien, v zavislosti od vnutornej teploty, ale je to iba par dni do roka. Velmi zalezi na tom, ci prave vtedy susume mokru bielizen alebo nie.
najag
23.12.09,18:08
no kľudne, je to zasklievací rámik medzi tabuľami skla, ktorý je značným tepelným mostom ked už máš tak rád tie mosty a výrobcovia sa ho snažia eliminovať nepoužívaním hliníka na výrobu rámika, ale nahrádzajú ho napríklad plastami a kombináciami iných kovov a volajú ho "teplý rámik", teraz už skôr v štandarde, poprípade za príplatok, podľa predajcu.
žalúzia nie je na okne žiadny tepelný most, je to iba o prúdení vzduchu.
kľudne sa pýtaj dalej :)

No vidis, ja som vedel, ze nie si az taky zdatny v tejto problematike, ako sa nim robis, hlavne chytreho, u prispevkoch inych. To, co si napisal, je iba jedna cast problemu, ktora je velmi znama. Druhym a ovela vascim problemom bola a je konstrukcia ramu, kde kritickym miestom z hladiska povrchovych teplot okna je okraj zasklenia a ramu - miesta, kde konci zasklievacia lista. V tomto mieste nesmie byt kriticka povrchova teplota nizsia, ako 10,2 st.C pri podmienkach teploty v exterieri minus 15 st.C, pri teplote v interieri 21 st.C a R= 50%. Zasklievacia lista bud vobec neprekryvala medziskelny - distancny ramik, alebo velmi malo 1-2 mm. Pretoze vlastnosti tohto miesta su dane tepelnou vodivostou pouzitych materialov -distancneho ramika, hrubky a typom skla, mnozstva tmelu, typu plynu v medziskelnom prietore, typom ramu a konstrukciou ramu. Preto dnes vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou musi byt min 8 mm. Samozrejme, ked je v danom mieste zaluzia a je tam ich vacsinou par list zaluzii, dochadza k vytvoreniu tepelneho mosta, k deformacii tepelneho pola a teda k znizeniu kritickej povrchovej teploty v danom kritickom mieste pod 10,2 st. C a vytvoreniu teploty rosneho bodu a tym aj roseniu. A je jedno, ci tam je za danych podmienok prudenie vzduchu, alebo nie. Takze, az sa pustis do kritiky prispevkov druhych, tak najma svojimi vedomostiami, nech sa nieco aj ostatni priucime. Pretoze ja sa od mudrejsich ucim rad. Ale to, co si predviedol, je malo.
mamina h.
23.12.09,18:11
Zopakujem znova moj nazor : toto rosenie okien je typicky prejav plastovych okien, u ktorych medzi sklami nie je napln argonu, alebo kryptonu.Bud unikol netesnostou, alebo vadou pri vyrobe.
My mame drevene okna a su sustavne kompletne zarosene a naozaj velmi !
Je to starsi dom, ktory bol zatepleny polystyrenom.
Vobec nevieme ako to riesit.
najag
23.12.09,18:15
mamina h: u drevenych je to bezne, najma ak su tam stare skla s vysokym cinitelom prestupu, vysokou relativnou vlhkostou v zavislosti na teplote v interieri, ak nepises o eurooknach, ktore by mali splnovat ine parametre.
220870
23.12.09,21:18
Na drevenných tzv.eurooknách( aký nádherný názov tomu vymysleli) firmy klamú a oje.....ú ešte viac ,ako na plastových.Pre toho kto tomu vidí trochu pod pokrievku sú tzv eurookná skôr na výsmech a kvalita skôr na zaplakanie.
lachim1
25.12.09,18:57
najag: s tými koeficientami súhlasím. Nesúhlasím s tým, čo u opakuješ a to je tá "hermetičnosť" medzisklenného priestoru. Pokiaľ ja viem, tak náplň inertného plynu zlepšuje koeficient len o 0,2-0,3. Málokto zo sťažujúcich sa uvádza, aké má vlastne sklo. 2,8 alebo nízkoemisívne 1,1 ? To sa dá ľahko preveriť.
Ako sa to da preveriť????
iv@n
25.12.09,22:42
No vidis, ja som vedel, ze nie si az taky zdatny v tejto problematike, ako sa nim robis, hlavne chytreho, u prispevkoch inych. To, co si napisal, je iba jedna cast problemu, ktora je velmi znama. Druhym a ovela vascim problemom bola a je konstrukcia ramu, kde kritickym miestom z hladiska povrchovych teplot okna je okraj zasklenia a ramu - miesta, kde konci zasklievacia lista. V tomto mieste nesmie byt kriticka povrchova teplota nizsia, ako 10,2 st.C pri podmienkach teploty v exterieri minus 15 st.C, pri teplote v interieri 21 st.C a R= 50%. Zasklievacia lista bud vobec neprekryvala medziskelny - distancny ramik, alebo velmi malo 1-2 mm. Pretoze vlastnosti tohto miesta su dane tepelnou vodivostou pouzitych materialov -distancneho ramika, hrubky a typom skla, mnozstva tmelu, typu plynu v medziskelnom prietore, typom ramu a konstrukciou ramu. Preto dnes vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou musi byt min 8 mm. Samozrejme, ked je v danom mieste zaluzia a je tam ich vacsinou par list zaluzii, dochadza k vytvoreniu tepelneho mosta, k deformacii tepelneho pola a teda k znizeniu kritickej povrchovej teploty v danom kritickom mieste pod 10,2 st. C a vytvoreniu teploty rosneho bodu a tym aj roseniu. A je jedno, ci tam je za danych podmienok prudenie vzduchu, alebo nie. Takze, az sa pustis do kritiky prispevkov druhych, tak najma svojimi vedomostiami, nech sa nieco aj ostatni priucime. Pretoze ja sa od mudrejsich ucim rad. Ale to, co si predviedol, je malo.
áno to je úplne logické, že žalúzia je tepelným mostom medzi vyhriatym interiérom a studeným oknom a ochladzuje to okno od ... počkaj, od čoho ho vlastne ochladzuje, od toho vyhriateho interiéru na 20C? asi nejaká fyzikálna záhada, na okennom ráme máme 10C, v interiéri 20C, žalúzia je podľa teba tepelným mostom a nejakým spôsobom ochladzuje okno. asi v nejakom paralelnom vesmíre, pretože v tom mojom by tepelný most fungoval tak, že by to okno ohrieval od teplého interiéru alebo ochladzoval interiér od studeného okna, ale nie naopak :)
najag
28.12.09,13:29
áno to je úplne logické, že žalúzia je tepelným mostom medzi vyhriatym interiérom a studeným oknom a ochladzuje to okno od ... počkaj, od čoho ho vlastne ochladzuje, od toho vyhriateho interiéru na 20C? asi nejaká fyzikálna záhada, na okennom ráme máme 10C, v interiéri 20C, žalúzia je podľa teba tepelným mostom a nejakým spôsobom ochladzuje okno. asi v nejakom paralelnom vesmíre, pretože v tom mojom by tepelný most fungoval tak, že by to okno ohrieval od teplého interiéru alebo ochladzoval interiér od studeného okna, ale nie naopak :)

Iba potvrdzujes, ze o plastovych oknach toho vela nevies, takze nevies ani meritum problemu a ja nemam ani zaujem,ani cas reagovat na chytracenie.Ty vlastne ani nevies, co pises.
sito
29.12.09,18:44
Teplý vzduch prúdi od radiátora smerom hore. Radiátor sa dáva zvyčajne pod okno. Prečo asi?

Zaluzie pred sklom je ako klapka. Isto je výhodnejšie, keď sú klapky, listy zaluzia vyklopené smerom do miestnosti. Aj cez deň je lepšie keď sú mierne vyklopené. Prečo asi?
iv@n
29.12.09,19:56
Iba potvrdzujes, ze o plastovych oknach toho vela nevies, takze nevies ani meritum problemu a ja nemam ani zaujem,ani cas reagovat na chytracenie.Ty vlastne ani nevies, co pises.
namiesto týchto zbytočných rečí si mi mohol osvetliť akým teda tepelným mostom je žalúzia medzi teplým interiérom a studeným oknom a ako teda spôsobuje ochladzovanie okna (od teplého interiéru) až tak že sa orosí a jednoducho rýchlo a efektívne mi vyvrátiť tvrdenie, že zdvihnutá žalúzia znamená suché okno z dôvodu ofuku skla teplým vzduchom od vykurovacieho telesa pán odborník.
Alenka35
03.01.10,14:09
ja by som urcite tie okna reklamovala, to predsa nie je mozne
Elena Navrátilová
04.01.10,07:53
Je to možné,ale urosené okná v lete.To už by bolo moc.;)

Ja si myslím že oni to ani neodporúčali proti roseniu ale na prúdenie vzduchu v priestore. Ale inak dobrý fór rosenie okien v lete. :D;)
anonym222
04.01.10,17:47
Iba potvrdzujes, ze o plastovych oknach toho vela nevies, takze nevies ani meritum problemu a ja nemam ani zaujem,ani cas reagovat na chytracenie.Ty vlastne ani nevies, co pises.
Najag, nie som odborníkom na plastové okná. Moje okná sa vôbec nikdy nerosia, ani keď žalúzie nevyťahujem. Mam teplý byt a preto takmer vôbec nekúrim. Väčšina radiátorov je vypnutá. Úplne mi postačujú teplé stúpačky. Samozrejme že mám a pri varení používam výkonný digestor. Keďže však niečo o fyzike viem, tak by aj mňa zaujímal ten tepelný most o ktorom sa tu chvíľu bavíte. Ja si za pojmom tepelný most predstavujem to, že materiál s nízkou tepelnou vodivosťou je v určitom mieste prepojený (preklenutý) s tepelne vodivým materiálom. Týmto mostom potom prechádza (uniká) teplo aj napriek dobrým izolačným vlastnostiam pôvodného tepelne-izolačného materiálu. Zaujíma ma teda, čo je s čím prepojené týmto tepelným mostom? Ak som správne pochopil v tvojom poslednom príspevku, tak je to zasklievacia lišta so spodnou časťou okna? Alebo sa mýlim?
najag
04.01.10,19:42
Najag, nie som odborníkom na plastové okná. Moje okná sa vôbec nikdy nerosia, ani keď žalúzie nevyťahujem. Mam teplý byt a preto takmer vôbec nekúrim. Väčšina radiátorov je vypnutá. Úplne mi postačujú teplé stúpačky. Samozrejme že mám a pri varení používam výkonný digestor. Keďže však niečo o fyzike viem, tak by aj mňa zaujímal ten tepelný most o ktorom sa tu chvíľu bavíte. Ja si za pojmom tepelný most predstavujem to, že materiál s nízkou tepelnou vodivosťou je v určitom mieste prepojený (preklenutý) s tepelne vodivým materiálom. Týmto mostom potom prechádza (uniká) teplo aj napriek dobrým izolačným vlastnostiam pôvodného tepelne-izolačného materiálu. Zaujíma ma teda, čo je s čím prepojené týmto tepelným mostom? Ak som správne pochopil v tvojom poslednom príspevku, tak je to zasklievacia lišta so spodnou časťou okna? Alebo sa mýlim?

Nemylis sa.......tu spodnu cast som, ale definoval presnejsie a urcite na to prides.Aj na dane suvislosti.
anonym222
05.01.10,13:08
Nemylis sa.......tu spodnu cast som, ale definoval presnejsie a urcite na to prides.Aj na dane suvislosti.
Tie súvislosti mi však nejako nesedia. Ak má byť tým spomínaným tepelným mostom lišta žalúzie, resp. viacej líšt, ako píšeš, tak potom by musela byť časť lišty v teplom prostredí a časť lišty v studenom prostredí, ale tá lišta je predsa celá vo vnútornom prostredí a je ohrievaná po celej svojej šírke vzduchom v byte. Aký tepelný most tam môže vznikať?
poisonkatka
05.01.10,13:17
tiez mame tento problem v bytovke. pravidelne v zime su okna mokre, voda je aj na parapete, pod oknom aj medzi oknami na tom stlpiku je plesen :(
220870
05.01.10,15:45
K popisu závady ak je to možné ,vždy pridajte fotto .Lepšie sa z toho dá vydedukovať konkrétny problém.
lapejko
06.01.10,06:19
My mame drevene okna a su sustavne kompletne zarosene a naozaj velmi !
Je to starsi dom, ktory bol zatepleny polystyrenom.
Vobec nevieme ako to riesit.
Ahojte, dá sa to riešiť a ani nie draho. Takisto mám starý a zateplený dom so zdvojenými oknami, v kuse to bolo mokré, hlavne medzi krídlami na doske, sktorej sa potom odlupovala farba. Dodatočné zafrézované tesnenie pod vnútorné krídla to zmiernilo, úplné odstránenie rosenia nastalo až po repase vonkajších krídel a rámov. Do vonkajších krídel po vybratí pôvodného skla zafrézujú na hlbšie zasklenie, vložia dvojsklo s plynom od regionálneho výrobcu aj spatričným označením, nalepia nový 12 mm hrubý drevený rámik na rám krídla aj hlavný rám okna spriznaným spojom a vodtieni podľa výberu. Patrí k tomu aj tesnenie a spodné oplechovanie a nový náter repasovaného krídla príp. celého okna. Náklady na jedno trojdielne okno 210x150 boli pred tromi rokmi u mňa cca 8000 skk. Susedia sa čudovali ako som za pol dňa stihol osadiť eurookná. V kuchyni nad dresom mám smrekové eurookno 90x90, ktoré vtedy stálo10000 skk, keďže je ďaleko od radiátora pol roka sa v kuse rosilo. Prvé dvojsklo medzi sklami, v lete to potom bolo špinavé, druhé ktoré som vymenil bolo bez plynu a to sa rosilo na lište a zasklievacie lišty mi zhnili. Vyriešila to až výmena za trojsklo s plynom a väčší rozmer tabule aby bola AL lišta viac utopená v krídle. Teraz sa rosí pri spodnej lište iba pri -15 aj to len mierne.
iv@n
14.01.10,20:48
Tie súvislosti mi však nejako nesedia. Ak má byť tým spomínaným tepelným mostom lišta žalúzie, resp. viacej líšt, ako píšeš, tak potom by musela byť časť lišty v teplom prostredí a časť lišty v studenom prostredí, ale tá lišta je predsa celá vo vnútornom prostredí a je ohrievaná po celej svojej šírke vzduchom v byte. Aký tepelný most tam môže vznikať?
no to ti už expert najag nevysvetlí, lebo sa to proste nedá a ak budeš ešte chvíľu do neho rypkať, tak na teba vyštartuje ako na mňa :)
že najag? alebo nám konečne vysvetlíš ako žalúzia ako tepelný most ochladzuje okennú tabuľu a dojme ju až k slzám, teda ju nájdeme ráno mokrú, ked je medzi teplým interiérom a studeným oknom? :)
najag
15.01.10,08:44
no to ti už expert najag nevysvetlí, lebo sa to proste nedá a ak budeš ešte chvíľu do neho rypkať, tak na teba vyštartuje ako na mňa :)
že najag? alebo nám konečne vysvetlíš ako žalúzia ako tepelný most ochladzuje okennú tabuľu a dojme ju až k slzám, teda ju nájdeme ráno mokrú, ked je medzi teplým interiérom a studeným oknom? :)

Presne tak, ja som ochotny viest odbornu komunikaciu s niekym iba na slusnej urovni, inak si musis nastudovat problematiku iba sam, aby si nemusel tahat rozumy od inych. Pretoze v tomto smere som od teba este nic chytreho tu necital. Inak nad Tvojimi vyjadreniami sa musim pousmievat, pretoze nimi iba dokazujes, ze si mimo problematiky, ale ked si mozno nastudujem aspon normu STN 730 540 a zamyslis sa nad nou, potom prides mozno aj na to, preco sa Ti rosia niektore plastove okna za normovanych podmienok, aj bez zaluzii, aj ked ich budes usilovne ofukovat sam cely den svojim horucim dychom. To je vsetko a aj nad ramec.
iv@n
15.01.10,15:06
.. ale ked si mozno nastudujem aspon normu STN 730 540 ..
ked urobíš preklep, tak aj pravdu napíšeš :)
hlavne, že si nám to tu zas všetkým vysvetlil ako to teda funguje a vôbec si zas nezabil 10min písaním blábolov, ktoré nikomu nepomohli.
najag
16.01.10,16:55
ked urobíš preklep, tak aj pravdu napíšeš :)
hlavne, že si nám to tu zas všetkým vysvetlil ako to teda funguje a vôbec si zas nezabil 10min písaním blábolov, ktoré nikomu nepomohli.

Hlavne ze si pochopil, ak potrebujes vedomosti o plastovych oknach, tak si ich nastuduj. Ja nepotrebujem nikomu nic vysvetlovat na fore, ak mas potrebu Ty, tak nechytrac a vysvetli ostatnym. Ale to by si musel aj nieco z odbornej problematiky vediet. Ak by si nieco z danej normy vedel, tak by si nepisal take hluposti. Podla mna si ani nevedel, ze nejaka norma existuje. Zatial si iba chytracil o niecom, o com v podstate nic nevies. A nerob z formalnej chyby vecnu, radsej viac casu venuj studiu o plastovych oknach. Ale ked nic nemas, hodi sa Ti vsetko, ze ?
Precital som si Tvoje vsetky prispevky, je to naozaj vykon a svedcia o Tvojej naozaj velkej "odbornosti ".
iv@n
16.01.10,22:10
čakám po koľkom príspevku konečne ako chlap priznáš že si kecol ptákovinu :)
ked máš niečo proti mne osobne pán odborník, tak sa ťa na to isté pýtal už aj niekto další, môžeš to vysvetliť jemu a nie datlovať zas pár minút trápnu odpoved. čo je rýchlejšie, napísať dve vety prečo je žalúzia tepelný most alebo čítať všetky moje príspevky?
btw ked už budeš študovať tú STN 730 540 tak nezabudni si prečítať aj STN 730 540-2 :)
najag
17.01.10,07:50
čakám po koľkom príspevku konečne ako chlap priznáš že si kecol ptákovinu :)
ked máš niečo proti mne osobne pán odborník, tak sa ťa na to isté pýtal už aj niekto další, môžeš to vysvetliť jemu a nie datlovať zas pár minút trápnu odpoved. čo je rýchlejšie, napísať dve vety prečo je žalúzia tepelný most alebo čítať všetky moje príspevky?
btw ked už budeš študovať tú STN 730 540 tak nezabudni si prečítať aj STN 730 540-2 :)

Nehnevaj sa, ale kde nic nie je, ani smrt neberie a v lekarni to nekupis. Keby si o problematike nieco vedel viac, tak by si nekladol svoje otazky. A uz som Ti jasne napisal, ze s typmi ludi, ako si Ty, nebudem viest diskusiu.Pretoze mimo arogancie a sarkazmu, nic navyse nemas. Inak ja som Ta odkazal na normu, ktora obsahuje aj svoje dalsie clenenie. Prebud sa konecne. Myslim si, ze si si zmylil forum.To je vsetko.
iv@n
18.01.10,11:21
dobre najag, čestné pionierske sľubujem, že ja to čítať nebudem a teda tú odpoved nebudeš smoliť pre mňa ale pre toho diskutujúceho čo sa pýtal na to isté ako ja. berieš to? :) že by sme sa konečne dozvedeli ako je to s tou žalúziou :)
chlap sa pozná podľa toho, že svoj omyl prizná. ja ti kľudne vystrúham poklonu, ak mi osvetlíš ten fyzikálny princíp tepelného mosta a.k.a žalúzie medzi teplým interiérom a studeným sklom, ktorý to sklo od toho teplého interiéru ochladzuje a spôsobuje rosenie.
220870
19.01.10,11:08
mamina h.
16.02.10,21:21
mamina h: u drevenych je to bezne, najma ak su tam stare skla s vysokym cinitelom prestupu, vysokou relativnou vlhkostou v zavislosti na teplote v interieri, ak nepises o eurooknach, ktore by mali splnovat ine parametre.
Precitala som celu temu, ale stale to nemam jasne, ze preco sa tie nove okna rosia, my mame drevene (konkretne dvojite, lebo je to historicky dom, obidve kridla su dvojskla).

Mozno ste videli jednu relaciu na Markize : pani sa stazovala, ze ma sustavne mokre okna (plastove), televizia je tam zmerala vlhkost a povedali jej, ze tam ma vlhko a ze ma pravidelne poriadne vetrat, myslim ze to bolo v Palbe...

Mne to pride uplne na hlavu, nemozem predsa pri novych oknach 5x za den rozmyslat, ze musim vetrat, keby som tak musela spekulovat nad kazdou castou bytu takto, tak nic ine nerobim. Normalne lutujeme, ze sme menili okna za nove, su sustavne totalne mokre a podla mna ta vlhkost je v byte ciastocne uz aj z toho, ze je stale voda na oknach, no nie ?

Vyrobca mi tiez povedal, ze mam viac vetrat a odkazal ma na tu istu relaciu v TV ... Vraj ked sa rosia, o znamena, ze su kvalitne ... Aj par staveb. inzinierov som sa pytala a hovorili ze tiez vetraju cez mikrovetranie nonstop cely rok, a tym padom sa im to nerosi ... Vdaka za pomoc (mozem prilozit aj foto).
Halli
16.02.10,21:29
Prilož foto okien a v tom istom čase odmeranej vlhkosti. Bude sa nám lepšie diskutovať ;) Možno práve ty budeš mať problém v inom, ale takto vylúčime vlhkosť zduchu.
najag
17.02.10,15:13
Precitala som celu temu, ale stale to nemam jasne, ze preco sa tie nove okna rosia, my mame drevene (konkretne dvojite, lebo je to historicky dom, obidve kridla su dvojskla).

Mozno ste videli jednu relaciu na Markize : pani sa stazovala, ze ma sustavne mokre okna (plastove), televizia je tam zmerala vlhkost a povedali jej, ze tam ma vlhko a ze ma pravidelne poriadne vetrat, myslim ze to bolo v Palbe...

Mne to pride uplne na hlavu, nemozem predsa pri novych oknach 5x za den rozmyslat, ze musim vetrat, keby som tak musela spekulovat nad kazdou castou bytu takto, tak nic ine nerobim. Normalne lutujeme, ze sme menili okna za nove, su sustavne totalne mokre a podla mna ta vlhkost je v byte ciastocne uz aj z toho, ze je stale voda na oknach, no nie ?

Vyrobca mi tiez povedal, ze mam viac vetrat a odkazal ma na tu istu relaciu v TV ... Vraj ked sa rosia, o znamena, ze su kvalitne ... Aj par staveb. inzinierov som sa pytala a hovorili ze tiez vetraju cez mikrovetranie nonstop cely rok, a tym padom sa im to nerosi ... Vdaka za pomoc (mozem prilozit aj foto).


Je to jednoduche, existuje aj norma, ktory upravuje, ake mnozstvo vzduchu v byte sa ma vymenit za urcitu casovu jednotku. Kazde povodne okno predstavovalo zaroven aj 5-8 m skary okolo okna, cez ktoru sa v byte vymienal vzduch, ale unikalo aj teplo a chveli sa zaclony pri vetre vonku. Ale zaroven sa v byte udrziavala aj nizka relativna vlhkost, ktora zase sposobovala, ze bola snaha vykurovat v byte ovela viac, nez bolo treba, pretoze pri nizkej relativnej vlhkosti je pocit chladu, ako pri rovnakej teplote, ale vyssej relativnej vlhkosti. Po vymene povodnych okien v byte za plastove, ale zaroven aj zmizne v takom 4-izbovom byte aj 40 m skary okolo ramu okna a spaletou, cim sa automaticky znizi aj vymena vzduchu v byte a zaroven stupne relativna vlhkost v byte, niekedy az na neumerne vysoku uroven 80 %, podla mnozstva zdrojov vlhkosti v byte, co si uzivatel bytu ale vobec neuvedomuje, pretoze dlhe roky predtym, ho to ziadna vysoka vlhkost netrapila, ziadne rosenie okien a teraz zrazu sa zacnu orosovat okna, vznika pliesen v byte a otazka, co sa to stalo, co sa porobilo, ked fyzikalne zakony v byte funguju tak, ako sme sa ich ucili na fyzike.:D
mamina h.
23.02.10,08:49
Je to jednoduche, existuje aj norma, ktory upravuje, ake mnozstvo vzduchu v byte sa ma vymenit za urcitu casovu jednotku. Kazde povodne okno predstavovalo zaroven aj 5-8 m skary okolo okna, cez ktoru sa v byte vymienal vzduch, ale unikalo aj teplo a chveli sa zaclony pri vetre vonku.......:D
Podla mna je teda lepsie, ked si okna zachovaju urcitu netesnost, potom by nemusel byt kladeny taky doraz na ich tesnost, ktora v konecnom efekte robi ine, podla mna vacsie problemy.
Prikladam foto nasich drevenych okien, zacali sme vela vetrat (nic ine nerobime), takze su trochu menej mokre :)

Vlhkost neviem zmerat zatial, musim si kupit vlhkomer, kazdopadne nad nami a vedla je dalsich 15 bytov, sice s plastovymi oknami, ale takyto problem nemaju. Uprimne dakujem za vsetky rady.
najag
23.02.10,10:28
Podla mna je teda lepsie, ked si okna zachovaju urcitu netesnost, potom by nemusel byt kladeny taky doraz na ich tesnost, ktora v konecnom efekte robi ine, podla mna vacsie problemy.
Prikladam foto nasich drevenych okien, zacali sme vela vetrat (nic ine nerobime), takze su trochu menej mokre :)

Vlhkost neviem zmerat zatial, musim si kupit vlhkomer, kazdopadne nad nami a vedla je dalsich 15 bytov, sice s plastovymi oknami, ale takyto problem nemaju. Uprimne dakujem za vsetky rady.

Pozrel som si obrazok okna. Aky prestupovy cinitel maju skla? Nejde o obycajne sklo ? Presklenie predstavuje jeden samostatny zatmeleny blok , alebo dve samostatne skla ? Ide o dva samostatne kridla, ktore su spojene sroubovanim, alebo nerozoberatelne kridlo ? Aka je vnutorna povrchova teplota skla, pri urcitej vonkajsej teplote?
mamina h.
24.02.10,10:06
Pozrel som si obrazok okna. Aky prestupovy cinitel maju skla? Nejde o obycajne sklo ? Presklenie predstavuje jeden samostatny zatmeleny blok , alebo dve samostatne skla ? Ide o dva samostatne kridla, ktore su spojene sroubovanim, alebo nerozoberatelne kridlo ? Aka je vnutorna povrchova teplota skla, pri urcitej vonkajsej teplote?

Dakujem Najag :
su to 2 samostatne skla, nerozoberatelne kridlo je to.
prestupovy cinitel neviem zistit, mozem zavolat vyrobcovi, ale moze mi povedat hocico; teploty zmeram, aj vlhkost :)
220870
24.02.10,10:22
U takýchto okien nemôžete čakať nič iné len ,že sa budú rosiť.Evidentne bolo použité "obyčajné "sklo výplň suchý vzduch.Klasický príklad podvodu,zavádzania a klamania zákaznika.Ak máte od nich zmluvu cenovú ponuku skúste to zoskenovať a zavesiť sem na poradu,budeme múdrejší.
anonym222
24.02.10,16:55
Mozno ste videli jednu relaciu na Markize : pani sa stazovala, ze ma sustavne mokre okna (plastove), televizia je tam zmerala vlhkost a povedali jej, ze tam ma vlhko a ze ma pravidelne poriadne vetrat, myslim ze to bolo v Palbe...

Mne to pride uplne na hlavu, nemozem predsa pri novych oknach 5x za den rozmyslat, ze musim vetrat, keby som tak musela spekulovat nad kazdou castou bytu takto, tak nic ine nerobim. Normalne lutujeme, ze sme menili okna za nove, su sustavne totalne mokre a podla mna ta vlhkost je v byte ciastocne uz aj z toho, ze je stale voda na oknach, no nie ?

Vyrobca mi tiez povedal, ze mam viac vetrat a odkazal ma na tu istu relaciu v TV ... Vraj ked sa rosia, o znamena, ze su kvalitne ... Aj par staveb. inzinierov som sa pytala a hovorili ze tiez vetraju cez mikrovetranie nonstop cely rok, a tym padom sa im to nerosi ... Vdaka za pomoc (mozem prilozit aj foto).
Tá relácia na markíze nebola dobrá a myslím, že narobila viac škody ako osohu. Je logické, že fyzika nepustí, to znamená, že pri veľmi vysokej vlhkosti blížiacej sa ku 100% sa bude rosiť každé okno. Nejaké vetranie však v byte vždy existuje, cez škáry okien, dverí aj cez potrubie digestora, v kuchyni, cez ventilátor v kúpeľni, WC a pod. Kto má v byte vlhkosť 80 až 100%? Ak však mám v byte nejakú reálnu vlhkosť, napr. 60%, bude sa jedno okno rosiť a druhe nie a to preto, že jeho povrchová teplota bude nižšia ako u toho druhého - kvalitnejšieho okna. Ak by výrobca použil jediný argument, že mám vetrať, lebo to bolo aj v Markíze, tak s ním vyrazím dvere. Videl som staré troj-komorové okná, ktoré sa neskutočne rosili pri bežnej vlhkosti v byte. Majiteľ ich už ide vymeniť.

Keďže som tu dlho nebol, vrátim sa aj k diskusii o tepelnom moste žalúzii. Musím poopraviť moje nedávne vyjadrenie, kde som písal, že sa mi okna nikdy nerosili, ani keď som žalúzie nevyťahoval. Tento rok som si počas najväčších zím všimol v kuchyni malý úzky orosený pásik na spodnej časti mojich okien. Samozrejme, že som hneď povytiahol žalúzie asi o 10cm, no okno sa rosilo aj po týždni naďalej. Podotýkam, že v kuchyni mi radiatory nekúria, nakoľko tam mám dostatočne teplo. "Tepelný most žalúzii", ktorý popisoval Najag tam teda určite nebude. Keďže mi to nedalo odmeral som teplotu skla a už iba dotykom prstu som zistil, že spodná časť skla je o pár stupňov chladnejšia ako zvyšná časť. Je tam teda evidentný tepelný most, spôsobený hliníkovým rámčekom, ktorý ochladzuje spodnú časť okna. Nie je to však tepelný most žalúzii. Ich povytiahnutie spôsobí iba to, že povrch v spodnej časti okna bude prúdením teplého vzduchu lepšie ohrievaný, zvyši sa jeho povrchová teplota a okno sa prestane rosiť. U mňa to však nefunguje, nakoľko nekúrim.

Ponaučenie: aby sa okna nerosili, je treba dve veci, čo najnižšiu vlhkosť v byte a čo najkvalitnejšie okna. Nestačí iba vetrať. Nekupoval som nové okná, aby som neustále vetral, dokonca viac, ako by sa žiadalo.
mamina h.
25.02.10,09:58
U takýchto okien nemôžete čakať nič iné len ,že sa budú rosiť.Evidentne bolo použité "obyčajné "sklo výplň suchý vzduch.Klasický príklad podvodu,zavádzania a klamania zákaznika.Ak máte od nich zmluvu cenovú ponuku skúste to zoskenovať a zavesiť sem na poradu,budeme múdrejší.
... pozerala som zmluvu, je tam napisane IZOLACNE DVOJSKLO
jelalim
25.02.10,10:19
Co si myslite o tomto? Okna sa nam rosia, sialene a v case velkej zimy, to dokaze zamrznut z nutra!

Vonkajsia teplota (-20 st C)
Teplota v miestnosti (+20 st C)

Okna by mali byt "5 komorové, u=1,1".

Foto:

http://img36.imageshack.us/img36/825/oknalad.jpg (http://img36.imageshack.us/i/oknalad.jpg/)


http://img246.imageshack.us/img246/4278/oknalad2.jpg (http://img246.imageshack.us/i/oknalad2.jpg/)
iv@n
25.02.10,11:36
"Tepelný most žalúzii", ktorý popisoval Najag tam teda určite nebude. Keďže mi to nedalo odmeral som teplotu skla a už iba dotykom prstu som zistil, že spodná časť skla je o pár stupňov chladnejšia ako zvyšná časť. Je tam teda evidentný tepelný most, spôsobený hliníkovým rámčekom, ktorý ochladzuje spodnú časť okna. Nie je to však tepelný most žalúzii. Ich povytiahnutie spôsobí iba to, že povrch v spodnej časti okna bude prúdením teplého vzduchu lepšie ohrievaný, zvyši sa jeho povrchová teplota a okno sa prestane rosiť. U mňa to však nefunguje, nakoľko nekúrim.

heh zas ten tepelný most medzi teplým interiérom a studeným oknom spôsobený žalúziou, kde žalúzia akože ochladzuje okno (od teplého interiéru) a spôsobuje jeho orosovanie.
pozerám že najag to stále nevysvetlil, skoro som už na to aj zabudol :)
220870
25.02.10,13:20
Ten prvý obrázok nedokážem určiť príčinu.Je to len veľmi malý výsek z fotto.Podľa popisu nieje možné aby z interiéru sklo zamrzalo.Druhý obrázok je tzv francúzke okno u týchto okien pokiaľ nemátepodlahové kúrenie je takéto rosenie normálne.odporúčam ak je to technicky rmožné namontovať pod okno konvertor.Ja mám tiež takéto okno ale v tej miestnosti kúrim cez zimu v kachlách.-Takýto problém nepoznám ani pri -20.Pre mňa nieje adôležté vedieť koľkokomorový profil máte.Dôležité je aký je hrubý 56-90mm.Ten váš čo je na fotke by som tipoval niekde okolo 65 mm 3 komorový.
Co si myslite o tomto? Okna sa nam rosia, sialene a v case velkej zimy, to dokaze zamrznut z nutra!

Vonkajsia teplota (-20 st C)
Teplota v miestnosti (+20 st C)

Okna by mali byt "5 komorové, u=1,1".

Foto:

http://img36.imageshack.us/img36/825/oknalad.jpg (http://img36.imageshack.us/i/oknalad.jpg/)


http://img246.imageshack.us/img246/4278/oknalad2.jpg (http://img246.imageshack.us/i/oknalad2.jpg/)
220870
25.02.10,13:25
... pozerala som zmluvu, je tam napisane IZOLACNE DVOJSKLO
Na tej fotografii čo je priložená k príspevku č70 je "bačova fujara" a nie izolačné dvojsklo 1,1(s prepáčením za výraz)si to trúfnem tvrdiť už len na základe farby skla.Zrejme vás sprosto oklamali.:mee:
Lenka1979
25.02.10,13:35
... pozerala som zmluvu, je tam napisane IZOLACNE DVOJSKLO

Jednoznačná reklamácia ak prevádzala montáž firma, ktorá Vám okná predala. Toto sklo, keby bol koef. 1,1 neexistuje aby sa orosovali tak ako na priložených fotografiách. Také 2-3 cm - budiš..lebo ozaj ten tepelný most je v každej miestnosti kde sa žije, kde sa dýcha..stačí,že sú v miestnosti kvety... ale toto čo máte vy :rolleyes:..nenachádzam slov.
jelalim
26.02.10,12:16
Ten prvý obrázok nedokážem určiť príčinu.Je to len veľmi malý výsek z fotto.Podľa popisu nieje možné aby z interiéru sklo zamrzalo.

Prvy obrazok je klasice okno, pod ktorym je parapetna doska a pod nou je radiator.

Druhy je bakon, jedna cast pevna, druha otvaracia. Lad bol na vsetkych oknach v byte.(ked bolo vonku -20, teraz sa len rosia, kazde rano sa to vytrie handrou do sucha a vyvetra sa)
220870
26.02.10,13:19
Ak ste mali ľad na oknách tak je to asi reklamovateľná vada.Ja som ani pri -17°C(toľko bolo u nás najmenej) nemal okná orosené viac ako 3-4 cm(dvojsklo).Nespomínam si ,že by sme niekedy museli z okien utierať vodu.Pri teplotách nad bod mrazu sa naše okná nerosia vôbec.
najag
26.02.10,15:07
Anonym222 "Keďže som tu dlho nebol, vrátim sa aj k diskusii o tepelnom moste žalúzii. Musím poopraviť moje nedávne vyjadrenie, kde som písal, že sa mi okna nikdy nerosili, ani keď som žalúzie nevyťahoval. Tento rok som si počas najväčších zím všimol v kuchyni malý úzky orosený pásik na spodnej časti mojich okien. Samozrejme, že som hneď povytiahol žalúzie asi o 10cm, no okno sa rosilo aj po týždni naďalej. Podotýkam, že v kuchyni mi radiatory nekúria, nakoľko tam mám dostatočne teplo. "Tepelný most žalúzii", ktorý popisoval Najag tam teda určite nebude. Keďže mi to nedalo odmeral som teplotu skla a už iba dotykom prstu som zistil, že spodná časť skla je o pár stupňov chladnejšia ako zvyšná časť. Je tam teda evidentný tepelný most, spôsobený hliníkovým rámčekom, ktorý ochladzuje spodnú časť okna. Nie je to však tepelný most žalúzii. Ich povytiahnutie spôsobí iba to, že povrch v spodnej časti okna bude prúdením teplého vzduchu lepšie ohrievaný, zvyši sa jeho povrchová teplota a okno sa prestane rosiť. U mňa to však nefunguje, nakoľko nekúrim".

Nie je mozne hodnotit vliv zaluzie na plastovom okne, ked je pouzity studeny hlinikovy ramik, pretoze riesenie s dvomi neznamymi su vzdy dost zlozite. Drevene, ci 3-5 plastove komorove okno v ziadnom pripade nemoze splnovat normu SN 730 540 z hladiska kritickej povrchovej teploty 10, 2 C so zasklenim s hodnotou Ug=1,1 W/m2k, pokial v medzisklennom priestore je aplikovany "studeny" hlinikovy, alebo ocelovy ramik, bez ohladu na to, kde je umiestnena pokovena vrstva na skle. Taktiez to nesplnia ani uvedene okna, ktore budu mat "teply ramik", ktory ale nie je dostatocne prekryty zasklievacou listou.Uz vobec, ale nesplnia normu uvedene okna, u ktorych aj pri splneni ostatnych podmienok, su pouzite skla s hodnotou Ug=1,4 W/m2k. Takze ti, ktori vedia nieco o problematike plastovych okien viac, pochopia aj, v com je problem zaluzie a ktory parameter potom vytvara mozny problem.Uz iba z rozdielnej povrchovej teploty skla a profilu.
anonym222
26.02.10,20:10
Najag, neviem presne aké všetky parametre majú moje 5-komorové okná Slovaktual, a či majú studený alebo teplý rámik, a či je dostatočne prekrytý, ale na rozdiel od teba si myslím, že tieto moje okná určite spĺňajú požiadavku normy STN 73 0540-2 pre tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií. Podľa tejto normy by malo mať sklo hodnotu súčiniteľa prechodu tepla celým oknom Uw ≤ 1,7 W/m2.K. Moje skla majú totiž koeficient 1,1W/m2.K. Taktiež povrchová teplota okna aj rámu mi asi nikdy nepresiahla požadovanú hodnotu povrchovej teploty okna, pretože sa mi okna v podstate nikdy nerosili a v byte mám určite často vlhkosť nad 50%. Ten spomínaný tenký 5mm vlhký pásik v kuchyni pri vonkajšej teplote -15 až -20 stupňov je asi v poriadku, pretože v kuchyni bolo určite často vlhkejšie ako 50%.
Nejaký malý tepelný most tam tiež samozrejme bude, lebo som si naozaj všimol nižšiu teplotu.


Takze ti, ktori vedia nieco o problematike plastovych okien viac, pochopia aj, v com je problem zaluzie a ktory parameter potom vytvara mozny problem.Uz iba z rozdielnej povrchovej teploty skla a profilu.
Stále som však nepochopil ten tepelný most žalúzii. Nemeral som to, ale predpokladám, že u mňa bude chladnejšie okno ako rám, keďže ten sa mi nikdy nerosil. Veľký rozdiel tam však asi nebude. Takže, ako sa tam ten most vytvorí? Už ma to normálne začalo zaujímať.
220870
26.02.10,22:58
Anonym222 "Keďže som tu dlho nebol, vrátim sa aj k diskusii o tepelnom moste žalúzii. Musím poopraviť moje nedávne vyjadrenie, kde som písal, že sa mi okna nikdy nerosili, ani keď som žalúzie nevyťahoval. Tento rok som si počas najväčších zím všimol v kuchyni malý úzky orosený pásik na spodnej časti mojich okien. Samozrejme, že som hneď povytiahol žalúzie asi o 10cm, no okno sa rosilo aj po týždni naďalej. Podotýkam, že v kuchyni mi radiatory nekúria, nakoľko tam mám dostatočne teplo. "Tepelný most žalúzii", ktorý popisoval Najag tam teda určite nebude. Keďže mi to nedalo odmeral som teplotu skla a už iba dotykom prstu som zistil, že spodná časť skla je o pár stupňov chladnejšia ako zvyšná časť. Je tam teda evidentný tepelný most, spôsobený hliníkovým rámčekom, ktorý ochladzuje spodnú časť okna. Nie je to však tepelný most žalúzii. Ich povytiahnutie spôsobí iba to, že povrch v spodnej časti okna bude prúdením teplého vzduchu lepšie ohrievaný, zvyši sa jeho povrchová teplota a okno sa prestane rosiť. U mňa to však nefunguje, nakoľko nekúrim".

Nie je mozne hodnotit vliv zaluzie na plastovom okne, ked je pouzity studeny hlinikovy ramik, pretoze riesenie s dvomi neznamymi su vzdy dost zlozite. Drevene, ci 3-5 plastove komorove okno v ziadnom pripade nemoze splnovat normu SN 730 540 z hladiska kritickej povrchovej teploty 10, 2 C so zasklenim s hodnotou Ug=1,1 W/m2k, pokial v medzisklennom priestore je aplikovany "studeny" hlinikovy, alebo ocelovy ramik, bez ohladu na to, kde je umiestnena pokovena vrstva na skle. Taktiez to nesplnia ani uvedene okna, ktore budu mat "teply ramik", ktory ale nie je dostatocne prekryty zasklievacou listou.Uz vobec, ale nesplnia normu uvedene okna, u ktorych aj pri splneni ostatnych podmienok, su pouzite skla s hodnotou Ug=1,4 W/m2k. Takze ti, ktori vedia nieco o problematike plastovych okien viac, pochopia aj, v com je problem zaluzie a ktory parameter potom vytvara mozny problem.Uz iba z rozdielnej povrchovej teploty skla a profilu.
Viacmenej súhlasím s tým čo ste napísali ale mali by ste vedieť ako sa tá hodnota 1,1 na oknách meria. Tých 1,1 dvojsklá dosahujú v strede 1m2 tabule skla, nie na okrajoch tam je to rádovo niekde na hodnote 1,5.Výrobcovia na tomto moc zavádzajú aj ,keď im to zákony a normy zakazujú.Uvedú tu najlepšiu hodnotu a nie priemernú.:mee:Orosenie skla nezaviňuje len rámik skla (to by to sklo muselo byť orosené dookola,a bolo by to krásne vidieť najmä vtedy ,ak sa v radiátoroch pod oknom nekúri).Väčší podiel má podľa mňa nedostatočné naplnenie medzisklenného priestoru plynom,a jeho úbytok (časom).
anonym222
27.02.10,12:57
Viacmenej súhlasím s tým čo ste napísali ale mali by ste vedieť ako sa tá hodnota 1,1 na oknách meria. Tých 1,1 dvojsklá dosahujú v strede 1m2 tabule skla, nie na okrajoch tam je to rádovo niekde na hodnote 1,5.Výrobcovia na tomto moc zavádzajú aj ,keď im to zákony a normy zakazujú.Uvedú tu najlepšiu hodnotu a nie priemernú.:mee:Orosenie skla nezaviňuje len rámik skla (to by to sklo muselo byť orosené dookola,a bolo by to krásne vidieť najmä vtedy ,ak sa v radiátoroch pod oknom nekúri).Väčší podiel má podľa mňa nedostatočné naplnenie medzisklenného priestoru plynom,a jeho úbytok (časom).
To je fakt pravda, nad tým som sa nezamýšľal, ak by to bolo tým tepelným mostom hliníkového rámiku, prečo je tenký orosený pásik iba dole? Asi to bude fakt skôr tým únikom plynu. To by sa mohlo potom časom aj zhoršovať, nie?
najag
27.02.10,12:59
Viacmenej súhlasím s tým čo ste napísali ale mali by ste vedieť ako sa tá hodnota 1,1 na oknách meria. Tých 1,1 dvojsklá dosahujú v strede 1m2 tabule skla, nie na okrajoch tam je to rádovo niekde na hodnote 1,5.Výrobcovia na tomto moc zavádzajú aj ,keď im to zákony a normy zakazujú.Uvedú tu najlepšiu hodnotu a nie priemernú.:mee:Orosenie skla nezaviňuje len rámik skla (to by to sklo muselo byť orosené dookola,a bolo by to krásne vidieť najmä vtedy ,ak sa v radiátoroch pod oknom nekúri).Väčší podiel má podľa mňa nedostatočné naplnenie medzisklenného priestoru plynom,a jeho úbytok (časom).

Ja viem, uvedene skutocnosti su zavery vyskumneho - certifikacneho pracoviska, na zaklade vykonanych merani, ktore posudzuje aj splnenie normy u plastovych a drevenych okien.
najag
27.02.10,13:18
Stále som však nepochopil ten tepelný most žalúzii. Nemeral som to, ale predpokladám, že u mňa bude chladnejšie okno ako rám, keďže ten sa mi nikdy nerosil. Veľký rozdiel tam však asi nebude. Takže, ako sa tam ten most vytvorí? Už ma to normálne začalo zaujímať.

Plastovy profil ma horsi prestupovy cinitel, ako je prestupovy cinitel izolacneho skla.Velky vliv ma aj stavebna hlbka profilu, pocet komor, termoizolacna vystuha, ako je umiestnene okno v spalete vzhladom k obvodovemu muru, orientacia na svetove strany.........na okne je predovsetkym jedno kriticke miesto,vzhladom ku ktoremu sa menili studene ramiky na teple, menila za vzdialenost od distancneho ramika.......a na margo okien Slovaktualu, videl som termo snimky, ktore hovoria za vsetko.
anonym222
27.02.10,20:24
Plastovy profil ma horsi prestupovy cinitel, ako je prestupovy cinitel izolacneho skla.Velky vliv ma aj stavebna hlbka profilu, pocet komor, termoizolacna vystuha, ako je umiestnene okno v spalete vzhladom k obvodovemu muru, orientacia na svetove strany.........na okne je predovsetkym jedno kriticke miesto,vzhladom ku ktoremu sa menili studene ramiky na teple, menila za vzdialenost od distancneho ramika.......a na margo okien Slovaktualu, videl som termo snimky, ktore hovoria za vsetko.
A čo si na tých termosnimkách videl? Dúfam, že nič zle. Ak áno, dám si ich preveriť. Môj známy ma kvalitnú termokameru, takže s tým by nebol problém. Doposiľ som to nepovažoval za potrebné,pretože som bol nad mieru s oknami spokojný. Myslím, že veľa závisí aj od spôsobu a kvality montáže. S tou som bol taktiež veľmi spokojný.
A čo je s tým tepelným mostom žalúzii?
najag
28.02.10,08:17
A čo si na tých termosnimkách videl? Dúfam, že nič zle. Ak áno, dám si ich preveriť. Môj známy ma kvalitnú termokameru, takže s tým by nebol problém. Doposiľ som to nepovažoval za potrebné,pretože som bol nad mieru s oknami spokojný. Myslím, že veľa závisí aj od spôsobu a kvality montáže. S tou som bol taktiež veľmi spokojný.
A čo je s tým tepelným mostom žalúzii?

Bol som sklamany vysledkom. Len neviem, ci uz stihnes termosnimky, pretoze vonkajsia teplota je uz dost vysoka, iba poriadne cez noc prekurit interier aspon na 25 C a hned zavcasu rano snimkovat, pretoze pozadovany teplotny rozdiel je dost velky.......
anonym222
28.02.10,21:01
Bol som sklamany vysledkom. Len neviem, ci uz stihnes termosnimky, pretoze vonkajsia teplota je uz dost vysoka, iba poriadne cez noc prekurit interier aspon na 25 C a hned zavcasu rano snimkovat, pretoze pozadovany teplotny rozdiel je dost velky.......
Viem ako sa robí termovízia, samozrejme, že tento rok to už nemá význam, ani s tým už neuvažujem, aj keď je to kvalitná kamera. Až budúci rok v zime. V byte už dávno nekúrim.
Iba sa mi to nezdá, čo tvrdíš, s tými oknami od Slovaktual. Nemáš niekde ešte tie snímky? Kde bol problém, v oknách, alebo rámoch, alebo nesprávne tesnenie a vysprávky?
220870
01.03.10,06:43
Aj keď je možné všetko,ale s tými Slovaktual oknami sa mi nezdá ,že by používali zlé zasklenie.Slovaktual väčšinu svojej produkcie vyváža do Rakúska.Sklá berú od Nitrasklo a Glaverbel TRENGLAV.Ja s tými istými sklami robím 10 rokov mám ich doma a za celý čas som nemal jediný problém.Práve naopak Slovaktual je podľa mňa Slovenská TOP -firma.
najag
03.03.10,12:12
Aj keď je možné všetko,ale s tými Slovaktual oknami sa mi nezdá ,že by používali zlé zasklenie.Slovaktual väčšinu svojej produkcie vyváža do Rakúska.Sklá berú od Nitrasklo a Glaverbel TRENGLAV.Ja s tými istými sklami robím 10 rokov mám ich doma a za celý čas som nemal jediný problém.Práve naopak Slovaktual je podľa mňa Slovenská TOP -firma.

Tu ich mate, pozrite si najma plastove profily a mozete si urobit nazor.
anonym222
03.03.10,19:41
Tu ich mate, pozrite si najma plastove profily a mozete si urobit nazor.
Najag, tie snímky nestoja za nič. Vôbec nevypovedajú o kvalite okien. Akou termokamerou to bolo robené? Aké ma rozlíšenie? Aká bola nastavená emisivita?
Všimni si, že sa ti na termosnímkoch zobrazujú teplejšie všetky tmavšie materiály!!! V tomto prípade sú však aj rámy okien tmavé, čo je zavádzajúce. Podľa tvojich snímkov sú teplejšie všetky tmavšie predmety: strecha, rámy okien, cokel, a čo je úplne absurdné, aj plechové ríny! Chceš nám tu povedať, že rína je teplejšia ako stena, alebo sklenená tabuľa okna?
Za takéto snímky by som nedal ani cent. A ty chceš toto použiť ako argument, že okna Slovaktual nie sú dobré?
Ďakujem za snímky. Týmto si ma presvedčil o svoje odbornosti v tejto oblasti.
najag
03.03.10,21:28
Najag, tie snímky nestoja za nič. Vôbec nevypovedajú o kvalite okien. Akou termokamerou to bolo robené? Aké ma rozlíšenie? Aká bola nastavená emisivita?
Všimni si, že sa ti na termosnímkoch zobrazujú teplejšie všetky tmavšie materiály!!! V tomto prípade sú však aj rámy okien tmavé, čo je zavádzajúce. Podľa tvojich snímkov sú teplejšie všetky tmavšie predmety: strecha, rámy okien, cokel, a čo je úplne absurdné, aj plechové ríny! Chceš nám tu povedať, že rína je teplejšia ako stena, alebo sklenená tabuľa okna?
Za takéto snímky by som nedal ani cent. A ty chceš toto použiť ako argument, že okna Slovaktual nie sú dobré?
Ďakujem za snímky. Týmto si ma presvedčil o svoje odbornosti v tejto oblasti.


Termosnimky boli urobene profesionalnou firmou a kamerou spickovej kvality. Iba Tvoje zavery su velmi "ukvapene", uz iba preto, co vsetko si vycital z daneho obrazku, urobeneho pomocou programu z originalu. Takze popremyslaj hlavne o objektivite svojich urychlenych zaverov, najma ked si nemal v ruke meraci protokol a uz vobec sa netrap nastavenou emisivitou a rozlisenim kamery. Ten dom, je totiz vzorovym z hladiska tepelnych mostov a tepelnych unikov.Som priam nadseny z odbornikov na fore, ktori vycitaju z nicoho vsetko a myslia si, ze ostatni na fore su hlupaci. Takze, aj Ty si ma presvedcil o svojej odbornosti, v tejto oblasti. Ale nakoniec, nie si prvy, ani posledny na tomto fore, ze ? Alebo, ze by si vystupoval s jednou IP, pod viacerymi menami ?
anonym222
04.03.10,08:37
Najag, nemám vo zvyku vystupovať pod rôznými menami, preta ma prosím nespájaj s nikým iným tu na fóre. Moje závery nie sú vôbec "ukvapene". Každý súdny človek, ktorý má aspoň aké - také vzdelanie z oblasti fyziky musí uznať, že tieto snímky nie sú dobré. Z priložených obrázkov je zrejme, že infra kamera (zámerne to nenazývam Termovízna kamera) má pomerne slabú citlivosť a aj rozlíšenie. Teplo, ktoré podľa teba vyžarujú rámy okien, je v skutočnosti teplo od sĺnka emitované zohrievanými tmavšími predmetmi a nie teplo pochadzajúce prestupom z vnútorných priestorov (asi už bolo merané neskoro ráno), čo potvrdzuje aj toto oteplenie plechovej ríny.
Ak by to bolo teplo, ktoré uniká z vnútorných priestorov, tak sú v tomto prípade rámy okien nepodstatne, nakoľko plocha strechy je niekoľkonásobne väčšia a zo snímkov vyzerá že aj teplejšia.
Malé tepelné mosty, resp. úniky tepla v niektorých oknách viditeľné červenou farbou bolo treba zobraziť detailne, nakoľko pravdepodobne ani v skutočnosti vôbec neexistujú a zobrazujú sa na snímke iba v dôsledku tzv. šumu.
Ak nechceč uviesť meno firmy, ktorá tieto snímky robila, aby si im neurobil zlé meno tu na fóre, napíš aspoň v akom čase, pri akých vonkajších teplotách a akou kamerou boli snímky robené.
najag
04.03.10,15:20
Moje závery nie sú vôbec "ukvapene". Každý súdny človek, ktorý má aspoň aké - také vzdelanie z oblasti fyziky musí uznať, že tieto snímky nie sú dobré. Z priložených obrázkov je zrejme, že infra kamera (zámerne to nenazývam Termovízna kamera) má pomerne slabú citlivosť a aj rozlíšenie. Teplo, ktoré podľa teba vyžarujú rámy okien, je v skutočnosti teplo od sĺnka emitované zohrievanými tmavšími predmetmi a nie teplo pochadzajúce prestupom z vnútorných priestorov (asi už bolo merané neskoro ráno), čo potvrdzuje aj toto oteplenie plechovej ríny.
Ak by to bolo teplo, ktoré uniká z vnútorných priestorov, tak sú v tomto prípade rámy okien nepodstatne, nakoľko plocha strechy je niekoľkonásobne väčšia a zo snímkov vyzerá že aj teplejšia.
Malé tepelné mosty, resp. úniky tepla v niektorých oknách viditeľné červenou farbou bolo treba zobraziť detailne, nakoľko pravdepodobne ani v skutočnosti vôbec neexistujú a zobrazujú sa na snímke iba v dôsledku tzv. šumu.
Ak nechceč uviesť meno firmy, ktorá tieto snímky robila, aby si im neurobil zlé meno tu na fóre, napíš aspoň v akom čase, pri akých vonkajších teplotách a akou kamerou boli snímky robené.

Vzhladom k Tvojim vedomostiam z fyziky potom urcite vies, ze pre vyhodnotenie merania, nie su relevantne predmetne obrazky, ktore obsahuje protokol, pretoze tieto obrazky, su uz hlavne vysledkom rozlisovacej schopnosti a kvality tlaciarne a tiez kvality pouzitych farebnych naplni v tlaciarni. A kedze si ani nevidel originalny vystup z merania, ale iba tieto obrazky,ktore nemaju relevantnu vypovedaciu uroven, potom nemozes ani robit objektivne zavery a uz vobec nie na ich zaklade, spochybnovat kvalitu pouzitej termoviznej kamery. "Z priložených obrázkov je zrejme, že infra kamera (zámerne to nenazývam Termovízna kamera) má pomerne slabú citlivosť a aj rozlíšenie." Asi aj v tom mas pravdu, kamera IR 928 patri asi medzi tie "smejdove" kamery, ved tomu naznacuje aj cena okolo 20 000,-€, asi preto, ze ma "nizke rozlisenie" a aj "slabu citlivost", tak je urcena pre profesionalne pouzivanie, ale ty by si si zvolil urcite nieco kvalitnejsieho, nieco ovela citlivejsieho s ovela vacsiou rozlisovaciou schopnostou. A k Tvojim dalsim teoriam, snimkovanie bolo vykonane nielen z exterieru, ale aj v interieru a meranie v interieri, potvrdilo vysledky namerane v exterieri.Takze potom ramy okien, ktore su zvnutra v niektorych miestach na meracich snimkoch az do modra,co svedci o nizkej teplote, su v skutocnosti prejavom asi chladu mesiaca, ktory posobil v noci v interieri domu. Podrobnosti nebudem zverejnovat, nie som k tomu opravneny, pretoze meracie protokoly mam iba na vlastne studijne ucely. Ale, ako som napisal, mas velmi velky dar vyvodit z nicoho, velmi zaujimave a hodnotne zavery. Je potrebne ich seriozne vyuzit, mozno ani nie tak v technickej oblasti, ale mozno v sci-fi literature. Asi preto, ze tie okna su tak kvalitne, tak dana firma zvucneho mena, neodstranila ziadne reklamovane zavady po montazi a uspokojila sa iba zo zlozenou zalohou na celu zakazku a nemala uz ani zaujem o doplatok vo vyske niekolko desiatok tisic korun. Ja mam rad odbornu technicku polemiku, ale za predpokladu, ze sa vedie aj odborne na urovni s dodrziavanim pravidiel odbornej polemiky.
anonym222
04.03.10,20:48
Vzhladom k Tvojim vedomostiam z fyziky potom urcite vies, ze pre vyhodnotenie merania, nie su relevantne predmetne obrazky, ktore obsahuje protokol, pretoze tieto obrazky, su uz hlavne vysledkom rozlisovacej schopnosti a kvality tlaciarne a tiez kvality pouzitych farebnych naplni v tlaciarni.
Veľký omyl najag: Kamera IR 928 má rozlíšenie 320x240 bodov. Na celej termosnímke sa zobrazí teda iba 76800 bodov. Neviem, či ešte dnes existuje farebná tlačiareň, ktorá ma rozlíšenie menšie ako 300 DPI, teda 300 bodov na palec. Na jeden list mi pri takejto tlačiarni vychádza cca 8,7 milióna bodov, čo je „iba“ 113 násobne viac. O farebnej hĺbke už radšej ani nehovorím. Tlačiarňou to naozaj nie je najag. V tomto si bol naozaj riadne vedľa.

A kedze si ani nevidel originalny vystup z merania, ale iba tieto obrazky, ktore nemaju relevantnu vypovedaciu uroven, potom nemozes ani robit objektivne zavery a uz vobec nie na ich zaklade, spochybnovat kvalitu pouzitej termoviznej kamery.
Nie ja, ale ty si spochybnil kvalitu okien Slovaktual, a ako veľmi silný argument pre svoje tvrdenie si v dvoch témach požil tieto termo-snímky, ktoré nestoja za nič, a teraz ich význam, resp. vypovedateľnú hodnotu sám aj spochybňuješ.

Asi aj v tom mas pravdu, kamera IR 928 patri asi medzi tie "smejdove" kamery, ved tomu naznacuje aj cena okolo 20 000,-€, asi preto, ze ma "nizke rozlisenie" a aj "slabu citlivost", tak je urcena pre profesionalne pouzivanie, ale ty by si si zvolil urcite nieco kvalitnejsieho, nieco ovela citlivejsieho s ovela vacsiou rozlisovaciou schopnostou.
IR928 zas nie je taká bomba, ako sa domnievaš. Je to zase možno ďalšia trochu lepšie vydarená čínska kópia nejakej značkovej kamery. Keď si nás chcel ohúriť, mohol si vybrať aspoň niečo od FLIR-u, napr. takú B660-ku.

A k Tvojim dalsim teoriam, snimkovanie bolo vykonane nielen z exterieru, ale aj v interieru a meranie v interieri, potvrdilo vysledky namerane v exterieri.Takze potom ramy okien, ktore su zvnutra v niektorych miestach na meracich snimkoch az do modra,co svedci o nizkej teplote, su v skutocnosti prejavom asi chladu mesiaca, ktory posobil v noci v interieri domu.
Ak tvrdíš, že bolo robené snímkovanie aj z vnútra, prečo si tu radšej nehodil snímky z vnútornej strany, ale použil si „nevydarené“ snímky z vonku?

Podrobnosti nebudem zverejnovat, nie som k tomu opravneny, pretoze meracie protokoly mam iba na vlastne studijne ucely.
Ak ti môžem poradiť, radšej ich neštuduj. Nie je to vhodný študijný materiál.

Ale, ako som napisal, mas velmi velky dar vyvodit z nicoho, velmi zaujimave a hodnotne zavery. Je potrebne ich seriozne vyuzit, mozno ani nie tak v technickej oblasti, ale mozno v sci-fi literature.
Nie je to dar, sú to životné skúsenosti, a otvorené oči.


Asi preto, ze tie okna su tak kvalitne, tak dana firma zvucneho mena, neodstranila ziadne reklamovane zavady po montazi a uspokojila sa iba zo zlozenou zalohou na celu zakazku a nemala uz ani zaujem o doplatok vo vyske niekolko desiatok tisic korun. Ja mam rad odbornu technicku polemiku, ale za predpokladu, ze sa vedie aj odborne na urovni s dodrziavanim pravidiel odbornej polemiky.
Ťažko povedať či toto je pravda, alebo si vymýšľaš, ale ja o tomto veľmi pochybujem. Ak tieto snímky mali byť argumentom pre reklamáciu, tak ja osobne by som ich rovno zmietol zo stola.
Najag, ak mi vysvetlíš, prečo sa na snímkach hrejú plechové ríny, strecha, drevené obloženie na okraji strechy, a prečo sa nehrejú napr. sklenené výplne okien, tak ťa začnem brať vážne a možno ti začnem veriť, že sa hrejú aj plastové profily. A ak tvrdíš, že aj na vnútorných snímkach sú plastové profily chladnejšie než sklenené tabule, tak to by sa teda pri vyššej vlhkosti v byte museli začať rosiť samotné rámy okien namiesto skiel však? Ja som také niečo ešte nevidel, no možno sa nájde tu niekto na fóre, komu sa nerosí sklo, ale iba plastový rám okna. Bude to pre mňa určite nová a zaujímavá informácia. Rád sa poučím.
A keď už budeš vysvetľovať to ohrievanie plechovej ríny, tak by si mohol pokračovať a vysvetliť aj to s tým tepelným mostom žalúzii. Doposiaľ si to riadne nevysvetlil.
najag
05.03.10,13:33
IR928 zas nie je taká bomba, ako sa domnievaš. Je to zase možno ďalšia trochu lepšie vydarená čínska kópia nejakej značkovej kamery. Keď si nás chcel ohúriť, mohol si vybrať aspoň niečo od FLIR-u, napr. takú B660-ku.

Ja som ochotny diskutovat s niekym o odbornom probleme na fore iba za predpokladu, ze druha strana nezneuziva "odbornu" polemiku, na osobne invektivy a impertinencie. Na tie nie som zvedavy. Ja som slusne uviedol typ kamery, ktora bola pouzita pri merani bez potreby niekoho ohurovat s podotknutim, ze urcite nie je smejdova a nakoniec ani nie je. Aj ked je cinska, pretoze pomaly bude vsetko cinske, alebo vyrobene v Cine. A ak vlastnis sam kameru Flir B660, tak mas recht, ale to je zaroven vsetko. Meranie uskutocnila institucia, ktora sa zaobera aj tymto meranim v danom odbore, robi merania asi 15 rokov a za dobu tychto merani nadobudla tiez svoje vlastne skusenosti a poznatky.Takze, aj ini maju zivotne skusenosti a otvorene oci, tak ako aj ty, aj ked asi nemaju, tak velke sebavedomie, ake ho mas ty a ktore priam tryska z Tvojich slov. Pretoze iny clovek, si nedovoli len tak lahko znevazit pracu a teda ani meranie ineho a tiez jeho odbornost a profesionalitu, ako je to v Tvojom pripade. A ak si taky expert, akym sa robis, tak aspon uved, kolko rokov vykonavas termovizne meranie a s akou kamerou, aby sme vedeli posudit, ci Tvoje vyjadrenia su aj umerne relevantne k Tvojim vyjadreniam.
najag
05.03.10,14:01
......a na margo okien Slovaktualu, videl som termo snimky, ktore hovoria za vsetko.

Tu ich mate, pozrite si najma plastove profily a mozete si urobit nazor.

Nie ja, ale ty si spochybnil kvalitu okien Slovaktual, a ako veľmi silný argument pre svoje tvrdenie si v dvoch témach požil tieto termo-snímky, ktoré nestoja za nič, a teraz ich význam, resp. vypovedateľnú hodnotu sám aj spochybňuješ.
To, co som napisal, za tym si aj stojim. Tie okna,tie konkretne okna, ku ktorym som aj zverejnil termosnimky,su take, ake su, pretoze ich plastovy profil nevypoveda o kvalite. Aj tomu najlepsiemu vyrobcovi sa podari vyrobit vyrobok, ktory ma od kvality velmi daleko.A teda aj vyrobcovi profilov. Ja som nespochybnil vypovedatelnu hodnotu merania a originalnych snimkov z merani, ja som spochybnil vypovedatelnu hodnotu snimkov o velkosti 2,7 x 2,1 z protokolu, teda 810 x 630 a ktore som ja este preniesol z plochy monitora cez SW do dalsieho obrazku, ktory som zverejnil a z ktorych prave Ty si urobil velke zavery a spochybnil si cele meranie ako take.Takze, aby bolo jasne, kto a co spochybnuje.
najag
05.03.10,14:10
Ak ti môžem poradiť, radšej ich neštuduj. Nie je to vhodný študijný materiál.

Dalsi nabubrely a sebavedomy argument. Ak si nevidel vysledky merania, protokol z merania, ak nie su Ti zname ani podmienky merania, ak nepoznas ani stavebny objekt merania, tak na zaklade coho konstatujes a dosiel si k zaveru o nevhodnosti daneho materialu k studiu ? Dufam, ze sa nenahnevas, ked Ta nepocuvnem.....:D
najag
05.03.10,14:13
Nie je to dar, sú to životné skúsenosti, a otvorené oči.

Tolko skromnosti na jednom mieste naraz...... prepac nam ostatnym, ze dychame.:D
najag
05.03.10,14:44
Najag, ak mi vysvetlíš, prečo sa na snímkach hrejú plechové ríny, strecha, drevené obloženie na okraji strechy, a prečo sa nehrejú napr. sklenené výplne okien, tak ťa začnem brať vážne a možno ti začnem veriť, že sa hrejú aj plastové profily
Je to uplne jednoduche, pod celou strechou su podkrovne miestnosti, strecha je zle tepelne odizolovana a sposobuje dost velke tepelne straty na celej svojej ploche, a riny sa hreju asi preto, lebo najvacsie deformacie tepelneho pola nastavaju prave v rohoch, najma takych, ktore su zle osetrene. Sklenene vyplne okien sa nehreju preto, lebo nemaju na to dovod, vzhladom k ich prestupovemu cinitelu, ktory je nizsi, nez prestupovy cinitel pouzitych plastovych profilov. Mas pravdu, ved plastove profily sa nesmu hriat, ani keby mali plastove okna malu stavebnu hlbku, ani keby boli iba 3-komorove.....potom nechapem, preco je snaha vyrobcov vypustit ocelovu vyztuz z profilu, preco zvysuju pocet komor,preco sa vyplnaju komory profilu penou, ved profily vobec teplo nevedu, preco sa zvacsuje stavebna hlbka plastovych okien, ale asi nepoznaju Tvoje teorie.A ci ma ty budes brat vazne, alebo nie, na tom mi zalezi, asi tak, ako na minulorocnom snehu. To ma vobec netrapi.
najag
05.03.10,14:57
A ak tvrdíš, že aj na vnútorných snímkach sú plastové profily chladnejšie než sklenené tabule, tak to by sa teda pri vyššej vlhkosti v byte museli začať rosiť samotné rámy okien namiesto skiel však? Ja som také niečo ešte nevidel, no možno sa nájde tu niekto na fóre, komu sa nerosí sklo, ale iba plastový rám okna. Bude to pre mňa určite nová a zaujímavá informácia. Rád sa poučím. A keď už budeš vysvetľovať to ohrievanie plechovej ríny, tak by si mohol pokračovať a vysvetliť aj to s tým tepelným mostom žalúzii. Doposiaľ si to riadne nevysvetlil.


Nie je to dar, sú to životné skúsenosti, a otvorené oči.

Ak ma take zivotne skusenosti a otvorene oci, ako pises, tak potom Ti nie je potrebne vysvetlovat fyzikalny vztah medzi relativnou vlhkostou a teplotou rosneho bodu a vysvetlis si aj ostatne veci urcite sam. Vcasine na fore sa nerosi sklo ako take, ale urcite miesto na skle, kde nastava kriticka teplota za explicitne stanovenych podmienok.Ani za velmi vysokej relativnej vlhkosti sa nemusi nic rosit, ak je.......ale to predsa vsetko vies.
elena11
05.03.10,20:34
Tak to je smola, asi máte mokrý byt. My máme plastové okna 6 kom. a trojsklo. Sme veľmi spokojný. ani v kúpeľni sa nerosia.
anonym222
06.03.10,08:00
Je to uplne jednoduche, pod celou strechou su podkrovne miestnosti, strecha je zle tepelne odizolovana a sposobuje dost velke tepelne straty na celej svojej ploche, a riny sa hreju asi preto, lebo najvacsie deformacie tepelneho pola nastavaju prave v rohoch, najma takych, ktore su zle osetrene. Sklenene vyplne okien sa nehreju preto, lebo nemaju na to dovod, vzhladom k ich prestupovemu cinitelu, ktory je nizsi, nez prestupovy cinitel pouzitych plastovych profilov. Mas pravdu, ved plastove profily sa nesmu hriat, ani keby mali plastove okna malu stavebnu hlbku, ani keby boli iba 3-komorove.....potom nechapem, preco je snaha vyrobcov vypustit ocelovu vyztuz z profilu, preco zvysuju pocet komor,preco sa vyplnaju komory profilu penou, ved profily vobec teplo nevedu, preco sa zvacsuje stavebna hlbka plastovych okien, ale asi nepoznaju Tvoje teorie.A ci ma ty budes brat vazne, alebo nie, na tom mi zalezi, asi tak, ako na minulorocnom snehu. To ma vobec netrapi.
Najag, som presvedčený, že ani sám neveríš tomu čo tu píšeš. Toto už naozaj nie je odborná debata. Ak nepoužiješ odborné argumenty pre svoje tvrdenia, všetko ďalšie je iba mrhanie časom a priestorom tu na fóre, na ktorom sa nemienim podieľať.
iv@n
08.03.10,12:39
A keď už budeš vysvetľovať to ohrievanie plechovej ríny, tak by si mohol pokračovať a vysvetliť aj to s tým tepelným mostom žalúzii. Doposiaľ si to riadne nevysvetlil.
on to nevysvetlil vôbec, nie že riadne :) vysvetliť sa to totiž ani nedá, žalúzia ako tepelný most ochladzujúci okno od teplejšieho interiéru :), takže debata je vždy ukončená narážkou, že oponent je málo vzdelaný v oblasti fyziky a nie je schopný stráviť najagove odborné argumenty, ktoré však zabúda predložiť :) a ako posledné vytiahol, že zrejme všetci čo mu oponujú sú iba alter egá jedného neprajného človeka pod jednou IPčkou :-)
hacker007
20.09.11,15:56
Oplatia sa trojsklá alebo stačia vdojsklá?
branislavp
27.09.11,03:47
Tak to je smola, asi máte mokrý byt. My máme plastové okna 6 kom. a trojsklo. Sme veľmi spokojný. ani v kúpeľni sa nerosia. Ktorá firma Vám robila plastové okná? Ďakujem.
branislavp
14.10.11,04:44
elena11 prosím, daj mi na tú firmu kontakt. Ď.
branislavp
11.11.11,03:08
elena11 prosím, daj mi na tú firmu kontakt. Ď.
hm, elena 11 asi nefunguje.