air_p
04.01.10,20:56
Ahojte.
Mam taku vseobecnu otazku. Vyberame si medzi poschodovym domom (8x11,5) a medzi bungalowom (9x16m). Celkova vnutorna plocha by mala byt v bungalowe asi o 25m2 mensia ako v poschodovom, kedze odbudne horna chodba a schodisko. Moja otazka pre skusenych: bude pri pouziti rovnakych materialov (mury, strecha, kurenie, vnutorne vybavenie atd) bungalow lacnejsi? Paci sa nam aj jedno aj druhe, tak asi cena bude jeden z faktorov pre rozhodnutie.
Dakujem za rady.
220870
04.01.10,20:13
Ak by ste mali rovnako m2 tak bungalov bude drahší.Ak máte dosť veľký pozemok tak u mňa jednoznačne vyhráva bungalov.
tommi_d
05.01.10,12:04
Nedá sa an bloc tvrdiť, že dvojpodlažný dom s rovnakou úžitkovou plochou ako bungalov je vždy drahší ako bungalov.
hipi
05.01.10,13:33
bungalov je drahsi a aj narocnejsi na energie. ALe da viac komfortu a nemusis behat po schodoch a ani ich upratovat.
220870
05.01.10,14:31
Nedá sa an bloc tvrdiť, že dvojpodlažný dom s rovnakou úžitkovou plochou ako bungalov je vždy drahší ako bungalov.
Veď to tvrdím aj ja.
jankazb
06.01.10,08:22
bungalov je drahsi a aj narocnejsi na energie. ALe da viac komfortu a nemusis behat po schodoch a ani ich upratovat.

S tými energiami nesúhlasím. Svietiš všade rovnako a kúrenie, ak sa správne zateplí (nespoliehať na Lambdy,..)a nevykuruje schodisko sa určite nepredraží. Môj názor.
alltracboy
06.01.10,09:10
ja s tymi energiami suhlasim. Nejde o schody, ale o to, ze pri poschodovom dome teplo stupa a predohrieva druhe poschodie, navyse bungalovy sa casto robia s vysokymi stropmi, niekdedy az pod strechu.. a to je objem ktory sa vykuruje zbytocne.
220870
06.01.10,09:23
S tými energiami nesúhlasím. Svietiš všade rovnako a kúrenie, ak sa správne zateplí (nespoliehať na Lambdy,..)a nevykuruje schodisko sa určite nepredraží. Môj názor.

Ide o to že,pri poschodovom.Dome vykurujete strop a steny v pomere 1:2.Pri bungalove 2:3.Pri poschodovom máte pri obytnej ploche 100m2,cca 200m2 fasádu .Pri bungalove 170 m2fasádu a 100m2 strop.Vykurovanie stropu je drahšie.Čím je vyšší pomer vykurovaného stropu k stenám na m2 .Tým je aj vykurovanie jedného m2 drahšie.Bungalov má zas o niečo menej m2 takže celkovo je to skoro za jedno.