MikiBA
05.01.10,08:11
Dobry den,

najde sa medzi Vami niekto kto by mi vedel poradit alebo ma skusenost s nastavenim podlahoveho vykurovania zostaveneho z:

1. Plynovy kotol Protherm Tiger 24KTZ (TurboKotol)
2. Zmiesavac podla obrazka

Potrebujem vediet aku teplotu vykurovacej vody mam nastavit na kotly a ako nastavit zmiesavac (teplota vstupu na ventile "V"; rychlost cerpadla "C" - mozne vybrat medzi 3stupnami; prietok v spiatocke "K") tak aby som mal v miestnosti napr. 23stupnov.
Tiez by som chcel docielit co najtichsi chod systemu lebo pri zapnutom cerpadle na zmiesavaci je kurenie "pocut".
dakujem za vsetky rady a pomoc!

miki
TomasHC
05.01.10,07:15
Mas tam aj radiatory? Preco si pouzil zmiesavac, ak nie. Kde mas termostat, kde je zapojeny?
MikiBA
05.01.10,07:38
radiatory nemam; mam tam vsade podlahove kurenie a zmiesavac mi tam dali automaticky (asi aby bolo mozne mat tie nezavisle okruhy).
termostat - v obyvacke, taky ten original od Prothermu - velmi hlucne relatko (to cvaknutie)
220870
05.01.10,08:57
Prečo sa takéto veci nespýtate toho čo vám to montoval?Tu sa môže stať ,že vám niekto poradí zle.Funkčnosť a ovládanie celého systému vám muí vysvetliť ten čo to montuje.
MikiBA
05.01.10,09:09
dakujem za radu - keby sa dalo urcite sa opytam toho co to montoval
niekto dalsi kto sa vyzna ?
Daju
05.01.10,09:22
radiatory nemam; mam tam vsade podlahove kurenie a zmiesavac mi tam dali automaticky (asi aby bolo mozne mat tie nezavisle okruhy).
termostat - v obyvacke, taky ten original od Prothermu - velmi hlucne relatko (to cvaknutie)

My máme tiež podlahové ale v komb. s radiátormi. Bolo nám povedané, že teplota sa nastavuje pokrútením tých červených častí na tom tvojom obrázku horný rad, kde je vo vnútri plaváčik . Toto slúži na nastavenie teploty v jednotlivých napojeniach - možno miestnostiach, alebo ich častiach. Okrem toho sa to dá nastaviť aj na termostate, ktorý máš v obývačke. Pri radiátoroch sa nastavuje teplota na samostatných radiátoroch.
Daju
05.01.10,09:25
My máme tiež podlahové ale v komb. s radiátormi. Bolo nám povedané, že teplota sa nastavuje pokrútením tých červených častí na tom tvojom obrázku horný rad, kde je vo vnútri plaváčik . Toto slúži na nastavenie teploty v jednotlivých napojeniach - možno miestnostiach, alebo ich častiach. Okrem toho sa to dá nastaviť aj na termostate, ktorý máš v obývačke. Pri radiátoroch sa nastavuje teplota na samostatných radiátoroch.
Ešte pridám - teplotu na kotly máme na 40 príp. 60 podľa počasia vonku a na termostate v obýv. máme nastavené ručné ovládanie na teplotu 22.
TomasHC
05.01.10,09:31
radiatory nemam; mam tam vsade podlahove kurenie a zmiesavac mi tam dali automaticky (asi aby bolo mozne mat tie nezavisle okruhy).
termostat - v obyvacke, taky ten original od Prothermu - velmi hlucne relatko (to cvaknutie)

Ked som riesil kurenie, tak prvy kurenar mi povedal verziu c. 1, druhy verziu c. 2, predajca verziu c. 3 a v manuali ku kotlu (modelove situacie) bola popisana verzia c. 4, pricom verziu c. 3 vyslovene zakazovala.

V skratke: ak mas len podlahovku, tak vobec nebolo treba zmiesavac! Logicky vzate, ak sa bude v dome temperovat (vonkajsie teploty oklolo nuly), tak bude nastavat situacia, ze voda v okruhu PK sa takmer neochladi, termostaticka hlavica sa uzavrie a necha vodu v PK cirkulovat len pomocou cerpadla pri zmiesavaci a kotol bude kurit do par metrov hadice, co je privod od kotla ku zmiesavacu, co moze sposobit jeho nudzove vypinanie.

Ja som riesil aj rebrikovy radiator do kupelne a dva velke radiatory do garaze, takze som potreboval dva okruhy.

c.1 radil pustat do radiatorov vodu ktora ide aj do PK
c.2 radil dva okruhy cez zmiesavac
c.3 radil dva okruhy cez zmiesavac UNIMIX
c.4 neodporuca verziu c.3 pre kotle Geminox, lebo to RJ kotla nebude vediet uregulovat

Na koho sa ma clovek potom spolahnut...? Kazdy sa tvari ako odbornik.

V Tvojom pripade by podla mna (nezabijajte ma) by stacil jednoduchy pasivny rozdelovac bez 3-cestneho ventilu, cerpadla a termostatickej hlavice - kond. kotol by pracoval s najnizsou mozou teplotou vody (tusim 38'C) a cykloval by (zapinal - vypinal) a minimalna dlzka cyklu sa da nastavit od 10 do 60 minut, co je pri podlahovke uplne postacujuce.

PS: ja som si vybral kotol Geminox THRi DC, ktory ma priamo v sebe zmiesavac (3-cest. ventil, cerpadlo), vsetko je ale riadene priamo riadiacou jednotkou Siemens, takze kotol "vie", kde je aka teplota, prietok... atd.

Drzim palce!
Hop377
05.01.10,10:56
Hlavicou oznacenou "V" si nastav telotu vody mezdi 30-40 st. podla teplomeru co mas pred cerpadlom. Bielymi ventilmi v dolnej rade nastavis prietok vody v jednotlivych okruhoch, aby Ti vyhovovala teplota v miestnistiach, prietok vody vidis na tych cervenych vodoznakoch v hornej rade.

Edit: a rychlost cerpadla si nastav tak, aby pri vsetkchy naplno otvorenych okruhoch si mal maximalny prietok, uvidis na vodoznakoch. Teplotu v miestnosti 23 st. si nastavis na izbovom termostate a ostatne okruhy doregulujes na rozvadzaci prietokom.
MikiBA
05.01.10,11:37
dakujem - este otazka - na kotli teda nastavim teplotu vody na 45stupnov?
Aky prietok (alebo uplne zavriet) treba nastavit na tej "spiatocke" - ten prvy prepojeny okruh na obrazku?
Bude to teda "kurit" ked bude to cerpadlo na zmiesavaci uplne vypnute?
Hop377
05.01.10,11:40
Na kotli nastav medzi 45 - 50 st., spiatocku nechaj uplne otvorenu, ked bude cerpadlo vypnute kurit to nebude.
hipi
05.01.10,12:04
heh si mohol rovno kupit kondenzacny kotol... a zmiesavac tam mas zbytocny. V podstate by som nechal vsetko otvorene a skusil by som sa pohrat akurat s prietokom cerpadla, pravdepodobne bude stacit aj ked das najnizsi prietok
MikiBA
05.01.10,12:05
dik moc - este otazka - jednotlive okruhy (a teda aj spiatocka) su otvorene ked je na tych vodoznakoch 0-1-2-3-4 alebo 5? (ta stupnica zacina "0" na uplnom vrchu a postupne narasta smerom nadol; realne som tam videl max 1.5-2). da sa nieco spravit aj s tym hlucnym "relatkom" v izbovom termostate? (to "cvaknutie" kazdu chvilu je strasne neprijemne)
MikiBA
05.01.10,12:15
nekupi teda niekto Protherm Tiger 24KTZ pripadne nevymeni za kondenzacny + moj doplatok? :)
Hop377
05.01.10,12:24
tie cisla na vodoznakoch oznacuju prietok v litroch v danom okruhu. Da sa vymenit rele za Solid state relay, ale to uz je trochu narocnejsie.
MikiBA
05.01.10,12:30
Hop377: dik moc za vsetky rady - kolko by taka vymena relatka stala? + vedeli by ste spravit vyregulovanie tej mojej nestastnej sustavy (Ivanka pri dunaji)?
hipi
05.01.10,12:31
mne to tiez tak praska, ale mne za kotol zapina fakt malo, takze ma to nevyrusuje. Ako to, ze ti kotol zapina casto? Skus sa aj na to zamerat
MikiBA
05.01.10,12:55
to netusim preco ale skutocne je to dost casto - nebude to zapojenim tej spiatocky?
TomasHC
05.01.10,13:10
Na Protermoch sa da nastavit interval min. spinania, aby sa nezapinal kazdych 10 minut. Mozno to bude popisane v manuale...
MikiBA
05.01.10,13:14
len to sa spina/cvaka ten termostat ako divy, neviem ci to zmenou toho intervalu na kotli ovplyvnim tiez
mosnyl
10.10.13,17:31
máte to zle zložené. mail. mosnyl@centrum.sk tel. 0915 77 44 93