kacharel
05.01.10,16:16
Mam ukoncenu strednu zdravotnicku skolu , odbor zdravotnicky asistent s maturitou. Co potrebujem minimalne na to aby som mohla robit ucitelku v skolke?
katarina.j
05.01.10,16:05
pedagogické minimum
Darica
05.01.10,16:06
Správne - v materskej škole.
zeppka
05.01.10,20:45
podľa mňa ped. minimum nestačí - keď chceš byť dobrý odborník - učiteľ, ktorý je zodpovedný za rozvoj osobnosti detí, musíš obsiahnuť odbor predškolskej pedagogiky v plnej jeho šírke - učiť v MŠ neznamená len hrať sa s deťmi, je to zložité a krásne systematické, zámerné a cieľavedomé, vopred dôsledne naplánované pôsobenie pedagóga na deti tak, aby tie mali pocit, že sa len hrajú, pričom musíš ovládať didaktiku, metodiku a pod. špecializovanú na predškolský vek detí.
Preto ti odporúčam minim. pomaturitné štúdium na strednej ped. škole alebo ešte lepšie začať Bc. štúdium na VŠ v odbore predšk. a element. pedagogika.
A nie som si istá, či to pedag. minimum stačí podľa nového šk. zákona na kvalifikáciu učiteľky MŠ...
katarina.j
06.01.10,08:40
Správne - v materskej škole.
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
Blankake
06.01.10,08:54
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?
katarina.j
06.01.10,09:05
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?
tak ak je to podla teba hovorovy pojem, tak len v Petržalke čo je kopec škôlok, na jednej mas tabulku škola a na inej škôlka, tak neviem,či by si dovolili kompetentny davat rôzne tabule "do džezu". asi niečo na tom je, nejaky zadrhel, lebo ozaj na niekt.budovach je škola a inde škôlka, asi je v tom mini-chaos.Nam na rodič.združení bolo vysvetlene, ze škôlka meni nazov na škola kvoli pravomociam/ako som pisala/,škola bude vydavat osvedcenia pre predskolakov-potvrd.od triednych učiteliek a psychologa,či je dieta zrele na nastup do školy....no bolo toho vela,nebudem to tu rozpisovat.tak uvidim čo za vyhody resp.nevyhody to prinesie:eek:
susann2
06.01.10,09:10
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
Ak niekto premenoval materskú škôlku na materskú školu, tak to dával len do súladu so zákonom. Všade v zákonoch sa hovorí len o materských školách. Je aj samostatná vyhláška MŠ SR 306/2008 Z.z. o materskej škole. Ak niekto podáva iné vysvetlenie tak len zavádza.
Melnick
06.01.10,09:22
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?

Nepozná . Materská škôlka = správne Materská škola - odjakživa.
Blankake
06.01.10,09:24
tak ak je to podla teba hovorovy pojem, tak len v Petržalke čo je kopec škôlok, na jednej mas tabulku škola a na inej škôlka, tak neviem,či by si dovolili kompetentny davat rôzne tabule "do džezu". asi niečo na tom je, nejaky zadrhel, lebo ozaj na niekt.budovach je škola a inde škôlka, asi je v tom mini-chaos.Nam na rodič.združení bolo vysvetlene, ze škôlka meni nazov na škola kvoli pravomociam/ako som pisala/,škola bude vydavat osvedcenia pre predskolakov-potvrd.od triednych učiteliek a psychologa,či je dieta zrele na nastup do školy....no bolo toho vela,nebudem to tu rozpisovat.tak uvidim čo za vyhody resp.nevyhody to prinesie:eek:
Tak možno si názov "škôlka" dali nejaké súkromné materské školy.;)
Melnick
06.01.10,09:31
mimotemy pomenovanie škôlka je správne v súvislosti s "lesná škôlka" čiže pestovanie stromčekov.

20 rokov som prichádzala do styku Materskými školami a nikdy som nezaváhala, že by to malo( mohlo) byť ináč. Iba v rámci používania zdrobnelín sa v hovorovej reči používal výraz Materská škôlka.
katarina.j
06.01.10,10:41
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...
Melnick
06.01.10,11:14
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...
Katka, konečne začali ctiť zákon a dali tabuľu v takom znení ako mala byť odjakživa. Ja Ti verím, že to bolo tak aj bez fotodokumentácie . Dokonca sa vyskytli aj názvy " Detské jasličky" Nebolo to myslené zle- malé detičky- pekné názvičky. :):D
Sabadka
06.01.10,14:18
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...

Možno až teraz si všimli, že na zriaďovacej listine majú napísané "Materská škola" a označenie musí byť v súlade so zriaďovacou listinou, tak dali označenie na budove opraviť.
Darica
06.01.10,15:10
Takže nie so sama, koho netešia označenia ako : ,,škôlka" a ,,tety" . Veď skúste povedať p.učiteľke na prvom stupni ,,teta".
masajo
14.01.10,12:10
Súhlasím s Tebou. Vždy boli len materské školy, pojem škôlka je vyslovene hovorový. V slovníku škôlka = pestovanie napr. stromčekov.
jaros5
14.01.10,13:06
Takže nie so sama, koho netešia označenia ako : ,,škôlka" a ,,tety" . Veď skúste povedať p.učiteľke na prvom stupni ,,teta".
Tento príspevok, vyčaril na mojej tvári úsmev a pekné spomienky. Musím ale jedným dychom povedať, že s ním súhlasím. Avšak tak, ako nie je škola ako škola, tak nie je ani učiteľka ako učiteľka.
Poznám "škôlky" aj školy, kde sa pedagogickí zamestnanci nebránia osloveniu teta:) a niekde (hlavne pre tých maličkých školáčikoch dajú možnosť výberu teta - pani učiteľka (samozrejme s patričným vysvetlením.
Mne osobne sa viac páči aj od starších žiakov neformálnejšie oslovenie napr. pani Janka a pod.

Ak má učiteľ autoritu, tak na oslovení až tak nezáleží. Dôležitejší v tomto prípade je tón, neverbálne prejavy, dôvera dieťaťa k učiteľovi, ....

mimotemySpomínam si, keď som učil malých žiačikov, tak jeden ma v zápale samostatnej páce oslovil ocino ..., tak bol zahĺbený do práce ... celá trieda sa zarehotala a ja som musel vynaložiť dosť úsilia na to, aby som ho vyviedol z tejto pre niekoho možno trapnej, pre iného komickej situácie ako víťaza. Pre mňa to bolo veľmi milé a príjemné ocenenie :);
Darica
14.01.10,17:36
Veď asi tak som to myslela. Mne vôbec neprekáža, keď ma deti škole oslovia menom. Práveže ma to teší, keď počujem za oknom, keď ma zbadajú prichádzať, ako kričia moje meno , že už idem. (napr. na poobednajšiu smenu).
Ja to beriem, skôr z tej strany, že ak mám určité vzdelanie - strednú školu, čiže som kvalifikovaná na profesiu učitela MŠ ( určite nemusím vysvetľovať , že aj na MŠ prebieha celodenná edukácia, podobne ako na ZŠ), študujem vysokú školu v tomto obore. Naďalej sa vzdelávame v rôznych kurzoch, je možnosť spraviť si aj atestáciu ....a stále budem u niektorého rodiča ,,teta", ktorá mu ,,postráži" dieťa, kým je on v práci. Mne to stále evokuje, ako keby si len tak náhodne vybral nejakú tetu z ulice , a doviedol ju strážiť deti v MŠ.
Ale to už je o inom, je to na nás - učiteľov MŠ, aby sme ich presvedčili, že deti nielen strážime...
jankkam
07.02.10,21:37
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť aká má byť teplota v triede materskej školy?
Mám právo nevziať ráno deti pokiaľ v triede je 12, 13 alebo 14 stupňov.
U nás v škôlke sa kúri drevom v každej triede tak dve triedy + jedáleň ja ako učiteľka to nemám v náplni práce ale stále musím prikladať do pece keď chcem mať teplo. Pán starosta to dobre vie už sme mu to vraveli ale nechce platiť nikoho ak to robíme my zadarmo a vie že to budeme robiť lebo inak aj nám bude zima. Kam sa obrátiť a pýtať si príplatok za sťažené podmienky.
zdenka131
08.02.10,04:13
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť aká má byť teplota v triede materskej školy?
Mám právo nevziať ráno deti pokiaľ v triede je 12, 13 alebo 14 stupňov.
U nás v škôlke sa kúri drevom v každej triede tak dve triedy + jedáleň ja ako učiteľka to nemám v náplni práce ale stále musím prikladať do pece keď chcem mať teplo. Pán starosta to dobre vie už sme mu to vraveli ale nechce platiť nikoho ak to robíme my zadarmo a vie že to budeme robiť lebo inak aj nám bude zima. Kam sa obrátiť a pýtať si príplatok za sťažené podmienky.
Ahoj, teplota v predškolskom zariadení v herni a v spálni má byť najmenej 22 stupňov C, v umývarke a WC 24 stupňov C.Pánovi starostovi ukáž zákon 527/2007
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207800&FileName=zz07-00527-0207800&Rocnik=2007
krater
19.02.10,09:19
Prosim vas mohli by ste mi poradit podla coho zaraduju do platovej triedy? Viem ze zalezi od stupna vzdelania a odpracovanych rokov ide o kvalifikovanu ucitelku v MŠ. V skolstve ma odpracovanych 5 rokov ale celkovo 13 rokov. Do akej platovej triedy bude zaradena? Akym pomerom sa berie odpracovne roky vsetky a akym v pedagogickej praxe?
Dakujem!!!
krater
19.02.10,15:15
Prosim vas mohli by ste mi poradit podla coho zaraduju do platovej triedy? Viem ze zalezi od stupna vzdelania a odpracovanych rokov ide o kvalifikovanu ucitelku v MŠ. V skolstve ma odpracovanych 5 rokov ale celkovo 13 rokov. Do akej platovej triedy bude zaradena? Akym pomerom sa berie odpracovne roky vsetky a akym v pedagogickej praxe?
Dakujem!!!

Nikto mi nevie poradit to sa mi tu este nestalo?! :eek:
pe.pe
19.02.10,15:59
Nikto mi nevie poradit to sa mi tu este nestalo?! :eek:

Joj, tak skúsme poradiť! ;)

...aj keď jednoznačnú odpoveď nevieme dať, pretože pre zaradenie PZ do platovej triedy je rozhodujúci stupeň vzdelania, ktorý neuvádzaš, aj keď vieš, že je dôležitý :D

takže:
pri 5 rokoch ped. praxe predpokladajme, že si samostatný PZ.
ÚSO 8. pl. trieda
VŠ I. stupňa 9. pl. trieda
VŠ II. stupňa 10. pl. trieda

Pokiaľ ide o započítanie zvyšných 8 rokov, myslím, ale to sa môžem mýliť, že je možné započítať časť rokov do praxe, ak boli vykonávané v príbuznom odbore (napr. učiteľ informatiky bol predtým správcom siete, programátorom). Dĺžka praxe ale nemá rozhodujúci vplyv na zaradenie do pl. triedy (okrem začínajúceho PZ). Takže podľa toho, aké máš vzdelanie, budeš, alebo si zaradená do prísl. platovej triedy.
Sabadka
19.02.10,18:09
Prosim vas mohli by ste mi poradit podla coho zaraduju do platovej triedy? Viem ze zalezi od stupna vzdelania a odpracovanych rokov ide o kvalifikovanu ucitelku v MŠ. V skolstve ma odpracovanych 5 rokov ale celkovo 13 rokov. Do akej platovej triedy bude zaradena? Akym pomerom sa berie odpracovne roky vsetky a akym v pedagogickej praxe?
Dakujem!!!

Oceňujem a súhlasím s odpoveďou Petra, už len na margo zápočtu zvyšných 8 rokov, je ich možné zarátať 1/3 alebo 2/3 záleží od riaditeľa, koľko tretín ti uzná. Podľa výšky odpracovaných rokov - započítanej praxe sa ti určuje zvýšenie tarifného platu podľa odpracovaných rokov, ale zaradenie do platovej triedy sa ti určuje podľa tvojho vzdelania, presne tak ako ti to Peter napísal.
Vebi34
19.02.10,20:30
Myslím, že dokonca zamestnávateľ nemusí vôbec zarátať nepedagogickú prax do pedagogickej.Je to len na jeho dobrej vôli. Ale maximálne je to fakt len 60%.
kristina12
20.02.10,16:52
Ja by som tiež prosila o radu. Som nekvalifikovaná učiteľka v MŠ ( mám ukončenú VŠ druhého stupňa) zaradená v 9 PT a v kariérnom stupni mám uvedené samostatný pedagogický zamestnanec. Som správne zaradená? Ďakujem
pe.pe
20.02.10,17:14
Ja by som tiež prosila o radu. Som nekvalifikovaná učiteľka v MŠ ( mám ukončenú VŠ druhého stupňa) zaradená v 9 PT a v kariérnom stupni mám uvedené samostatný pedagogický zamestnanec. Som správne zaradená? Ďakujem

Ahoj,

keďže si nekvalifikovaná, v zmysle predpisov Ti náleží 9. trieda. Napriek tomu, že máš VŠ II. stupňa. V niektorom vyššom príspevku som uviedol zaraďovanie učiteľov MŠ do pl. tried, to sa ale týka len kvalifikovaných. Pri nekvalifikovanom sa pri príslušnom stupni vzdelania ide o triedu nižšie.
Kariérový stupeň "samostatný" vychádza najmä z rokov ped. praxe (osvojenie si ped. zručností a pod...:rolleyes:, ďalšie kar. stupne už len na základe atestácie), takže ho môžeš mať uvedený správne.

Určite ale šup šup do školy a doplň si kvalifikačný predpoklad.:) podľa 317-ky tak musíš urobiť do 31.12.2013!

Prikladám aj tabuľku so zaraďovaním PZ a OZ. Aby Ťa motivovala;). Pozor, aby Ťa nezmiatlo, že v tabuľke pre učiteľov MŠ je pri VŠ II. stupňa a kar. stupni "samostatný" uvedená 10. pl. trieda. Kariérový stupeň sa berie do úvahy len pri kvalifikovaných PZ a OZ.
pe.pe
20.02.10,17:27
Myslím, že dokonca zamestnávateľ nemusí vôbec zarátať nepedagogickú prax do pedagogickej.Je to len na jeho dobrej vôli. Ale maximálne je to fakt len 60%.

Veru, mám známu, ktorej chýbali asi 3 mesiace do 5 rokov ped.praxe potrebných k uznaniu náhrady KS ako 1. atestácie, pred školstvom pracovala pár rokov vo výskume a zamestnávateľ jej neuznal do praxe ani mesiac. Asi potreboval ušetriť :eek:
Sabadka
22.02.10,07:56
Myslím, že dokonca zamestnávateľ nemusí vôbec zarátať nepedagogickú prax do pedagogickej.Je to len na jeho dobrej vôli. Ale maximálne je to fakt len 60%.

Zákon 553/2003 § 6 ods. 2
Započítaná prax podľa tohto zákona je:
a) odborná prax,
b) prax pri vykonávaná pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery je využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

Naozaj záleží ani nie od dobrej vôli riaditeľa, ale od stavu financií, ak škola financie má zvyčajne uznajú aspoň 1/3 nepedagogickej praxe.
krater
12.04.10,18:41
Dobry vecer.
Rada by som si precitala vas nazor. Od marca som nastupila ako ucitelka MŠ. Pracovnu zmluvu som podpisala na dobu urcitu k 31.7. s 3mes. skusobnou. V auguste bude MS zavreta a ucitelky si budu cerpat dovolenky. Bolo mi oznamene ze moja pracovna zmluva bude opat podpisana od semptembra. Ked som sa spytala preco nemoze pracovna zmluva nadvazovat a preco si nemozem cerpat aj ja dovolenku a ci to budem v mesiaci august nezamestnana bolo mi povedane ze ano mam ist na ten mesiac na urad prace a mozem si poziadat o podporu a v septembri ma opat zamestnaju. Prizvukujem ze nejde o sukromnu MS ale zriadovatel je obec. Zda sa vam to spravne je to fer voci mne ze ich nezaujima co budem robit mesiac lebo ma potrebuju od septembra a nechu ma zbytocne platit? a co moja dovolenka?
Ja som sa s takymto pristupom este nestretla ich hlavny argument je ze co ked neotovria triedu a vlastne sa moze stat ze ma ani nebudu potrebovat co uz teraz viem ze je hlupost kedze prebehlo prihlasovanie deti a je ich tolko prihlasenych ze niektore ani nemozeme zobrat. Povazujem to za vyhovrku a zneuzivanie pravomoci.
Vdaka ze nazory.
zdenka131
12.04.10,18:55
Dobry vecer.
Rada by som si precitala vas nazor. Od marca som nastupila ako ucitelka MŠ. Pracovnu zmluvu som podpisala na dobu urcitu k 31.7. s 3mes. skusobnou. V auguste bude MS zavreta a ucitelky si budu cerpat dovolenky. Bolo mi oznamene ze moja pracovna zmluva bude opat podpisana od semptembra. Ked som sa spytala preco nemoze pracovna zmluva nadvazovat a preco si nemozem cerpat aj ja dovolenku a ci to budem v mesiaci august nezamestnana bolo mi povedane ze ano mam ist na ten mesiac na urad prace a mozem si poziadat o podporu a v septembri ma opat zamestnaju. Prizvukujem ze nejde o sukromnu MS ale zriadovatel je obec. Zda sa vam to spravne je to fer voci mne ze ich nezaujima co budem robit mesiac lebo ma potrebuju od septembra a nechu ma zbytocne platit? a co moja dovolenka?
Ja som sa s takymto pristupom este nestretla ich hlavny argument je ze co ked neotovria triedu a vlastne sa moze stat ze ma ani nebudu potrebovat co uz teraz viem ze je hlupost kedze prebehlo prihlasovanie deti a je ich tolko prihlasenych ze niektore ani nemozeme zobrat. Povazujem to za vyhovrku a zneuzivanie pravomoci.
Vdaka ze nazory.

Želám pohodový večer.

Mám informácie, že na viacerých školách je uvedený postup bežný, žiadny zákon sa ním neporušuje.

Učiteľky si vyčerpajú dovolenku v júni alebo sa im preplatí. Počas prázdnin sú evidované na úrade práce.
zdenka131
12.04.10,19:08
V zmysle právnej úpravy ( § 48 a nasl. ) Zákonníka práce, platnej do 28.2.2010, pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z určitých dôvodov, a to :

a) zastupovanie zamestnanca,
b) vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávanie prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru sa uvedie v pracovnej zmluve. Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj keď neexistuje niektorý z dôvodov uvedených vyššie, a to v prípadoch, ak sa jedná o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

S účinnosťou od 1.3. 2010 nastávajú zmeny v zamestnávaní na dobu určitú,a to tým spôsobom, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

V zmysle prechodných ustanovení k novej právnej úprave, právne úkony urobené pred 1. marcom 2010 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 28. februára 2010.Pracovné pomery na určitú dobu uzatvorené pred 1. marcom 2010 sa skončia uplynutím doby, na ktorú boli dohodnuté.
krater
12.04.10,19:33
Ok takze v tomto state je to "normalne" mne vobec nevadi ze by mi opatovne dali na dobu urcitu mne vadi ze mi ta nova pracovna zmluva aj ked na dalsiu dobu urcitu nebude navazovat tak aby som bola suvisle zamestnana bez spekulacii cez urad prace. Nema ten sluzit nezamestnanym ktori si nevedia najst zamestnanie ved ja viem ze od sepmtebra budem opat ich zamestnancom. Tu uz je naozaj vsetko mozne! Moralka je niekde uplne inde :(
zdenka131
12.04.10,19:37
Ok takze v tomto state je to "normalne" mne vobec nevadi ze by mi opatovne dali na dobu urcitu mne vadi ze mi ta nova pracovna zmluva aj ked na dalsiu dobu urcitu nebude navazovat tak aby som bola suvisle zamestnana bez spekulacii cez urad prace. Nema ten sluzit nezamestnanym ktori si nevedia najst zamestnanie ved ja viem ze od sepmtebra budem opat ich zamestnancom. Tu uz je naozaj vsetko mozne! Moralka je niekde uplne inde :(


Máš pravdu, súhlasím s Tebou.:)
susann2
01.06.10,05:47
Poprosila by som o váš názor, čo sa týka kvalifikačných predpokladov učiteľky MŠ. Podľa vyhlášky 437/2009 učiteľka MŠ spĺňa odbornú i pedagogickú spôsobilosť ak má VŠ vzdelanie II. stupňa v študijnom odbore /okrem iných/ predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy. Zaujíma ma či musí mať obidvoju odbornosť, alebo stačí len učiteľka pre 1. stupeň ZŠ. Existuje vôbec taký študijný odbor ako je uvedený vo vyhláške ?
pe.pe
01.06.10,07:35
Poprosila by som o váš názor, čo sa týka kvalifikačných predpokladov učiteľky MŠ. Podľa vyhlášky 437/2009 učiteľka MŠ spĺňa odbornú i pedagogickú spôsobilosť ak má VŠ vzdelanie II. stupňa v študijnom odbore /okrem iných/ predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy. Zaujíma ma či musí mať obidvoju odbornosť, alebo stačí len učiteľka pre 1. stupeň ZŠ. Existuje vôbec taký študijný odbor ako je uvedený vo vyhláške ?

Ahoj,

nestačí len učiteľstvo pre 1. stupeň, vždy musí byť kombinovaný aj s predškolskou pedagogikou. Dnes taký odbor neexistuje, už pár rokov sa volá "predškolská a elementárna pedagogika". Možno sa tento odbor, pod týmto názvom študoval dávnejšie a vo vyhláške sa snažili nájsť všetky staršie odbory, aby nedošlo k znevýhodneniu ich absolventov.
masajo
04.06.10,06:48
Ja som si príspevok prečítala až teraz, ale možno ešte môžem poradiť. Je potrebné urobiť si pomaturitné kvalifikačné štúdium na pedagogickej a kultúrnej akadémii študijný odbor 7649 6 učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo.
A čo sa týka názvu - materská škôlka je nesprávny pojem - správne: materská škola!
jankkam
08.06.10,17:01
Ahoj.
Som učiteľka v MŠ a som zaradená do 8 plat. triedy. Teraz som ukončila vysokú školu Mgr. ale úplne v inom odbore nemá to nič spoločné s učiteľstvom. Zatiaľ v tomto odbore nemám práci a preto by som potrebovala vedieť či nemôžem byť zaradená do 9 plat. triedy ako nekvalifikovaná.
krater
13.06.10,13:02
Chcela by som sa spytat ked je pracovny pomer ucitelky v MS uzatvoreny od 1.3. a konci dobou urcitou 31.7. medzi tym bola PN 6 tyzdnou na kolko dni dovolenky ma pravo?
Za odpoved dakujem!
Vebi34
14.06.10,14:04
Ahoj.
Som učiteľka v MŠ a som zaradená do 8 plat. triedy. Teraz som ukončila vysokú školu Mgr. ale úplne v inom odbore nemá to nič spoločné s učiteľstvom. Zatiaľ v tomto odbore nemám práci a preto by som potrebovala vedieť či nemôžem byť zaradená do 9 plat. triedy ako nekvalifikovaná.
Ak pracuješ v MŠ ako učiteľka, máš kvalifikáciu učiteľstvo pre MŠ na strednej pedagogickej a ukončila si vysokoškolské štúdium II.stupňa, prináleží ti 9.Pozor však na nový školský zákon, kde sa ti priznaním 9.triedy ako nekvalifikovaná učiteľka s vysokoškolským vzdelaním týkajú isté postupy- napr.pri získavaní kreditov alebo nutnosti doplniť si vzdelanie na kvalifikovanú s vysokoškolským vzdelaním.Možno je výhodnejšie, ak si kvalifikovaná, ostať v 8.triede, nazbierať kredity a spraviť si atestácie a postúpiš do vyšších tried.
Vebi34
14.06.10,14:10
Chcela by som sa spytat ked je pracovny pomer ucitelky v MS uzatvoreny od 1.3. a konci dobou urcitou 31.7. medzi tym bola PN 6 tyzdnou na kolko dni dovolenky ma pravo?
Za odpoved dakujem!
PN nemá vplyv na výpočet dovolenky.Pri výpočte záleží na počte dní dovolenky za rok, ktoré máte schválené napr.v kolektívnej zmluve.Z celkovej výmery si vypočítaj svoj podiel.
denne
07.09.12,12:52
Pekný deň. Prosím Vás ak riad.prijíma späť učiteľku po MD, do akej platovej triedy ju zaradí? Má uznanú len strednú pedagogickú školu, inak je špeciálny pedagóg, má 20ročnu prax. Zaujíma ma, či stále platí 8. trieda a kariérny rast alebo 9.plat.trieda bez kariérneho rastu. kde to nájdem...v 317 som to nenašla. Má jej ponúknuť možnosť výberu, kde chce byť? Pretože automaticky po nástupe po MD ju dala do 8.platovej triedy, pracovná trieda1. Ďakujem