Nefertiti21
07.01.10,17:26
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Ake kurenie je najlepsie do rodinneho domu, ked nie je miesto na kotol ( maximalne moze byt v garazi )? Najviac by sme chceli podlahove kurenie, ale nie je to podmienka. Hrubu stavbu mame uz postavenu, v obci je pripojka na plyn, ale pred tym sme o plyne neuvazovali a neviem, ci sa to da este dorobit.
Dom je prizemie + poschodie, spolu 140 m2, ytong Lambda 375, severne slovensko.
Dakujem a tesim sa na odpovede.
AndrejG
07.01.10,16:35
Kotol byt v garazi nemoze. Mozete daj kurenie el. kablami, devi alebo nejaka ich konkurencia.
vladoziak
07.01.10,16:48
A preco kotol nemoze byt v garazi?Uvedte jeden dovod.
Vyber kurenia podla tepelnych strat,nakladov na rozne pripojky.Elektrickou podlahovkou si zablokujete cestu k pripadnej zmene kurenia v buducnosti,ak podlahovku tak skor vodnu a v buducnosti mozte napojit na nu hociaky druh kurenia.Plyn sa dorobit da.
otinka
07.01.10,17:22
Ako je mozne ze na 140 m2 sa nenajde miesto na kotol? Su kotly kt. nepotrebuju predsa samostatnu miestnost, mozu byt umiestnene v kupelni, zabudovane v kuch linke... A ako chcete riesit ohrev teplej vody, bojlerom? Na ten tiez treba miesto. Prietokovym ohrievacom? Ten mi pripada vhodny na nejaku chatu a nie do domu...My mame kotol v spajzi, je aj so zasobnikom na TUV (40 l) a rozmery ma ako cca 80l bojler, kt. sme mali predtym v kupelni. Spajzu pouzivam na suche potraviny, ktorym nevadi ze je tam trochu teplejsie. Ale miesto je to pre kotol ako stvorene. Nenajde sa u vas nijaka spajza, vyklenok alebo pod. ? Ked nemate projektanta, zverejnite podorys, pozrieme sa na to spolocne.
pivko
07.01.10,17:54
Kotol byt v garazi nemoze. Mozete daj kurenie el. kablami, devi alebo nejaka ich konkurencia.
Tak od tych drátov DEVI ruky preč, já to mám v len v kúpelni a žerie to elektriku jak ho..do:mee:
pivko
07.01.10,17:57
Ako je mozne ze na 140 m2 sa nenajde miesto na kotol? Su kotly kt. nepotrebuju predsa samostatnu miestnost, mozu byt umiestnene v kupelni, zabudovane v kuch linke... A ako chcete riesit ohrev teplej vody, bojlerom? Na ten tiez treba miesto. Prietokovym ohrievacom? Ten mi pripada vhodny na nejaku chatu a nie do domu...My mame kotol v spajzi, je aj so zasobnikom na TUV (40 l) a rozmery ma ako cca 80l bojler, kt. sme mali predtym v kupelni. Spajzu pouzivam na suche potraviny, ktorym nevadi ze je tam trochu teplejsie. Ale miesto je to pre kotol ako stvorene. Nenajde sa u vas nijaka spajza, vyklenok alebo pod. ? Ked nemate projektanta, zverejnite podorys, pozrieme sa na to spolocne.
Presne tak , kotol možete dať kľudne do kúpelne veď aj moj tam bude tak to mám v projekte ,alebo niekam pod schody atd...
AndrejG
07.01.10,18:58
A preco kotol nemoze byt v garazi?Uvedte jeden dovod.

Zakon? Pokial viem, dom s kotlom v garazi ani neskolauduju.
AndrejG
07.01.10,19:01
Tak od tych drátov DEVI ruky preč, já to mám v len v kúpelni a žerie to elektriku jak ho..do:mee:

Ja to mam v par miestnostiach a je to v pohode, vsetko otazka izolacie. Ono to zerie presne to iste co kurenie vodou a elektrokotlom.

p.s. K tej neskorsej zmene zdroja kurenia...ja som tiez daval podlahove s vodou, presne kvoli tomu...ale neviem si ani len predstavit, teraz ked byvam, prerabat kotolnu, keby napr. zdrazela elektrina, do toho sa uz nikto v novom dome nepusti. Ja mam napr. vacsinu spotreby elektriny mimo kurenia a tym ze mam vdaka kureniu nizku sadzbu 20 hodin denne, vyjde ma to urcite lacnejsie ako kurit plynom a mat oboje.
Nefertiti21
07.01.10,19:16
Dakujem za odpovede.
Vlastne mate pravdu, v hornej kupelni moze byt kotol, ta je dost velka.
Ale ja sa v tom naozaj nevyznam - mysleli ste to tak, ze elektricky kotol ( napr. v kupelni, alebo v spajzi ) alebo plynovy, bude ohrievat vodu, ktorou sa bude kurit v podlahovke? Co je potom vyhodnejsie, aj vo vztahu k pociatocnym nakladom -plyn alebo elektrika?? Ten kotol vyhrieva aj teplu vodu do domacnosti???
vladoziak
07.01.10,19:28
Zakon? Pokial viem, dom s kotlom v garazi ani neskolauduju.
Tak v kuchynskej linke moze byt ale v garazi uz nie dost divne,pokial ten kotol /mam na mysli plynovy kotol/ nie je atmosfericky tak ho mozem mat v hociktorej miestnosti
goosesk
07.01.10,19:46
Nefertiti21 (http://www.porada.sk/member.php?u=106566): bojim sa opytat, ci mate vobec komin,, ked ste pri stavbe neuvazovali o tom kam dat kotol .... hmm...

v kazdom pripade ak date kvalitnu krbovu vlozku do stredu domu, na vzdialenejsie miesta natahate prieduchy, nad krbom akumulacne platne, tak v pohode si vystacite s drevom a vide Vas to daleko menej ako plyn, elektrika.

v kupelni, resp. na miestach kde potrebujete viac tepla, mozte pouzit napriklad infraziarice.


Ohrievat ucelovu vodu si ale takto neviem predstavit.
ciners
07.01.10,19:48
Kotol nie je hracka, treba navstivit kurenara, niekto vam musel projekt robit. Take rady: ak nemate projekt,kukneme sa na to spolocne.....bez zodpovednosti sa vam na to budem kukat aj celu noc. Na nikoho neutocim,ale kotol a plyn to je este nebezpecnejsia hracka ako zle vystuzeny balkon.
pavol54
07.01.10,20:01
Prečo nie kotol v garáži ? Asi preto že je tam auto, nejak by sa tieto dva systémy nemuseli navzájom "milovať". ale sa predpokladajú nielen výpary z auta ale aj ľudská neopatrnosť a zábudlivosť napr vyliate ropné produkty atd
ku kotlu však aj musí byť prívod vzduchu v dostatočnej kapacite.
vladoziak
07.01.10,20:41
Prečo nie kotol v garáži ? Asi preto že je tam auto, nejak by sa tieto dva systémy nemuseli navzájom "milovať". ale sa predpokladajú nielen výpary z auta ale aj ľudská neopatrnosť a zábudlivosť napr vyliate ropné produkty atd
ku kotlu však aj musí byť prívod vzduchu v dostatočnej kapacite.

Privod vzduchu pri turbo kotloch je zabezpeceny,pri atmosferickych kotloch to uz musi byt osobitna miestnost t.j.kotolna.A stale v kuchyni alebo kupelni je plynovy kotol ok ale v garazi je to zle?Nejak to nejde dokopy.Co maju vypary z auta spolocne s plynom?Na plyne sa pecie,smazi,kopu oleja pri vareni natecie do horakov a to je ok?
ciners
07.01.10,20:49
Ono tam asi bude problem s poziarnimi usekmi, treba to zistit. Chodil sem aj projektant poziarnej ochrany,vedel by sa vyjadrit,len to by ho ohladom polystyrenu nemohol niekto pourazat a poslat do prec :D mozno sa este objavi a povie, where is problem
Nefertiti21
07.01.10,21:26
Ahojte :-)
Komin mame na ten krb, ale na plyn nie... Ako tak citam, tak nejlepsie bude kurit najma tym krbom, a ako druhy typ kurenia pouzit teplovodne, vyhrievane elektrickym kotlom... Hm???
AndrejG
08.01.10,01:34
Tak v kuchynskej linke moze byt ale v garazi uz nie dost divne,pokial ten kotol /mam na mysli plynovy kotol/ nie je atmosfericky tak ho mozem mat v hociktorej miestnosti

Garaz je predsa len rizikovejsia...co ked donho tuknes autom a zacne unikat plyn.
pavol54
08.01.10,06:33
Myslím si že tam je aj kotlová automatika, ak si všimnete pri montáži tak tam do komína smeruje taký maličký nenápadný drôtik tomu sa hovorí snímač, ktorý blokuje kotol v prípade úniku nespáleného plynu asi je nastavený na nejaký CH a plyn aj ropa sa čerpajú kdesi v Rusku z tej istej diery, ako má poznať kotlová automatika že plyn(pary) z benzínu sú iné ako nespálený plyn a už si nezakúriš. Jednoducho to v tom lepšom prípade kotol zablokuje. Ale nie som odborník a nechcem uvádzať do omylu. Si predstav že vypnú elektrárne elektrinu a nejakým spôsobom by zhasol horák a plyn by nebol blokovaný za chvíľu by si bol v lepšom prípade v Dubline krátkou cestou.
fedo78
08.01.10,07:59
Neviem presne či môže byť plyn. kotol v garáži, ale mne ho tam projektant nechcel nakresliť. Mám ho vo výklenku vedľa garáže, ten výklenok je otvorený do chodbičky vedľa garáže. Ja som chcel prístup ku kotlu z garáže a to sa vraj nemôže. Tak len toľko.
otinka
08.01.10,09:18
Kotol nie je hracka, treba navstivit kurenara, niekto vam musel projekt robit. Take rady: ak nemate projekt,kukneme sa na to spolocne.....bez zodpovednosti sa vam na to budem kukat aj celu noc. Na nikoho neutocim,ale kotol a plyn to je este nebezpecnejsia hracka ako zle vystuzeny balkon.
Samozrejme som nechcela cez poradu projektovat, neslo mi len do hlavy ze sa tam nenajde miesto pre kotol... Asi projektanta na kurenie vobec este nevideli, to by bol krok c. 2 aby sa s nim skontaktovali...
Ladislav t
08.01.10,14:46
Ahoj skús sa poinformovať o kúrení biomasou - peletkami ja nad takým kúrením uvažujem je to komfort ako pri plynovom kúrení minimálna obsluha a podstatne lacnejšie vykurovanie.
val007
08.01.10,19:53
Ahoj, no a nemáte v dome nejakú špajzu. My máme takú miestnosť, niekedy to volám kotolňa, niekedy špajza. Máme tam kondenzačný kotol, pod tým je bojler, vôbec to nezaberie veľa miesta, umiestnili sme ho do rohu a naokolo máme police, skrinky a kopec rôznych vecí, ktoré treba niekde uskladniť. Takže aj tu môžte umiestniť kotol.
Nefertiti21
08.01.10,22:22
A co myslite - je lepsie elektricke podlahove kurenie ( termokable,napr. devi, fenix... ) alebo vodne podlahove kurenie s elektrickym kotlom???????? Aj z hladiska obstaravacej ceny, ale hlavne z hladiska prevadzkovych nakladov... Viem, ze tak ci tak musim vyrobit to iste mnozstvo energie, ale pri ktorom z tychto dvoch sa vyrobi lacnejsie?
AndrejG
09.01.10,00:04
A co myslite - je lepsie elektricke podlahove kurenie ( termokable,napr. devi, fenix... ) alebo vodne podlahove kurenie s elektrickym kotlom???????? Aj z hladiska obstaravacej ceny, ale hlavne z hladiska prevadzkovych nakladov... Viem, ze tak ci tak musim vyrobit to iste mnozstvo energie, ale pri ktorom z tychto dvoch sa vyrobi lacnejsie?

Elektricke kable maju o malilinko mensie straty, ale prevadzka je aj tak prakticky cenovo rovnaka. Treba porovnavat porovnatelne...takze devi s kvalitnymi trubkami na podlahovku, alebo fenix(nic proti nim) a menej kvalitne trubky a v takom pripade su kable lacnejsie, mne to vychadzalo podobne ta cena, ale k vode som este potreboval kotolnu, ktora to navysila. Nakoniec som aj tak dal vodu...keby som staval este raz, neviem ci by som nedal kable vsade...:)
kyblik
09.01.10,22:53
Ja mám podlahové kúrenie a bojler 2 - okruhový, 2 - hadový. Znamená to, že ak mám kopu peňazí, kúrim elekrikou a keď nie tak napr. peletami ako už bolo spomenuté. Do budúcnosti uvažujem nad tepelným čerpadlom.
lapejko
09.01.10,23:17
Ak robíte dom na celý svoj život, musíte uvažovať o zmene zdroja vykurovania v budúcnosti. Okruh ľudí okolo mňa za 30 rokov prešiel od vykurovacej nafty cez elektrinu k plynu, uhliu, drevu a peletám a to je pár ľudí z dvoch ulíc... Je jednoduchšie vymeniť zdroj ak ohrievate nejaké médium, napr. vodu ako rekonštruovať celý systém v zabývanom dome. Dokážete si vyrobiť lacnejšie elektrinu?
AndrejG
10.01.10,18:01
Ja mám podlahové kúrenie a bojler 2 - okruhový, 2 - hadový. Znamená to, že ak mám kopu peňazí, kúrim elekrikou a keď nie tak napr. peletami ako už bolo spomenuté. Do budúcnosti uvažujem nad tepelným čerpadlom.

Mal si to inak napisat...ak malo penazi, tak peletami, ak vela, tak elektrikou a ked si milionar, tak tepelnym cerpadlom. :)
bjuty smis
10.01.10,19:15
musíte uvažovať o zmene zdroja vykurovania v budúcnosti. Okruh ľudí okolo mňa za 30 rokov prešiel od vykurovacej nafty cez elektrinu k plynu, uhliu, drevu a peletám a to je pár ľudí z dvoch

a ked si spočítajú náklady, ušetrili vôbec ?
ciners
10.01.10,19:35
musíte uvažovať o zmene zdroja vykurovania v budúcnosti. Okruh ľudí okolo mňa za 30 rokov prešiel od vykurovacej nafty cez elektrinu k plynu, uhliu, drevu a peletám a to je pár ľudí z dvoch

a ked si spočítajú náklady, ušetrili vôbec ?

To bolo dane technickym vyvojom, nie dnesnym zmyslanim o energetickych usporach. Kurili drevom,lebo plyn sa dal kupit len vo flasiach, nastala plynofikacia,dali urobit plyn atd atd.
lapejko
10.01.10,19:48
musíte uvažovať o zmene zdroja vykurovania v budúcnosti. Okruh ľudí okolo mňa za 30 rokov prešiel od vykurovacej nafty cez elektrinu k plynu, uhliu, drevu a peletám a to je pár ľudí z dvoch

a ked si spočítajú náklady, ušetrili vôbec ?
Vôbec nejde len o cenu ale o dostupnosť paliva v danej dobe. Keď som spravil samotiažne kúrenie s doplnkovou podlahovkou sused si klopal na čelo, či sa bojím dlhodobého výpadku elektriny...Potom prišlo pár kalamít a víchric a nejaké výpadky, máme kotly na tuhé palivo, ja som prepol ventily a on vynášal žeravé uhlie a chladil kotol...Tak to bolo aj so SSSR na večné časy---Sladká naivita...
lapejko
10.01.10,19:53
Jednotka NIKDY je jeden FURT!!!
kyblik
10.01.10,22:40
Mal si to inak napisat...ak malo penazi, tak peletami, ak vela, tak elektrikou a ked si milionar, tak tepelnym cerpadlom. :)

Mily Andrej , mas tepelne čerpadlo alebo si jeden z mnohych , ktorí počuli že....
ciners
10.01.10,23:09
Mily Andrej , mas tepelne čerpadlo alebo si jeden z mnohych , ktorí počuli že....

Myslim, ze ostatni sme to pochopili ako humor, tak sa k nam pridaj a bude pohoda :)
AndrejG
11.01.10,02:01
Mily Andrej , mas tepelne čerpadlo alebo si jeden z mnohych , ktorí počuli že....

Nemam, ale viem pocitat. Alebo sa snad cerpadlo vymyka z matematiky a produkuje ine cisla ake su vseobecne zname? Su to nejake cary-mary? Cerpadlo sa oplati jedine vtedy, ked si ho clovek zlozi sam a ako zdroj pouzije hadice ktore si sam zakope na dvore. Vsetko ine ma navratnost dlhsiu ako ludsky zivot, na firemne ponuky nech ludia hned zabudnu, lebo take cerpadlo budu splacat este ich deti.
mendo933
11.01.10,08:22
Ani tie pelety pri nizkych TS objektu niesu bohvieako vyhodne, ked ich ma clovek nakupovat za dnesne prehnane ceny. Rychlejsia navratnost je jedine ak je dostupny, rez,slama (co uz nieje az take jednoduche ako niekedy)...a vyraba sa to doma v peletovaci. Potom je je to o inom. Pociatocna investicia je tiez dost vysoka. Ked najdem poslem xls subor kde je porovnanie viac druhov paliv aj s pozitim rôznych tarif elektrarni
jojkoz
11.01.10,08:46
No a preto plati znama vec - ze lepsie ako investovat do sice super lacneho ( prevadzkovo) kurenia - ktore vzdy stoji velke peniaze - je lepsie vrazit to do zateplenia a mat nizke straty.
V tom pripade tej energie na kurenie netreba vela ( v extremnych pripadoch takmer vobec) - a nemusi ma trapit zdrazovanie toho ci onoho paliva, ci robota okolo toho.

A pritom kvalite zateplenie je castokrat ovela lacnejsie ako investicne naklady do toho lacneho kurenia ;)
mendo933
11.01.10,08:58
No a preto plati znama vec - ze lepsie ako investovat do sice super lacneho ( prevadzkovo) kurenia - ktore vzdy stoji velke peniaze - je lepsie vrazit to do zateplenia a mat nizke straty.
V tom pripade tej energie na kurenie netreba vela ( v extremnych pripadoch takmer vobec) - a nemusi ma trapit zdrazovanie toho ci onoho paliva, ci robota okolo toho.

A pritom kvalite zateplenie je castokrat ovela lacnejsie ako investicne naklady do toho lacneho kurenia ;)

moja rec..tych par cm EPS,vlny naviac na fasade je smiesna polozka pri dnesnych cernach izolacii, aj tak je drahsia omietka ako izolant. Jediny zapor pri nizkych stratach (pod 5kW) pri plyne vidim vtom ze su na vyber "az" 3 kotle so spodnym vykonom pod 2kW. 2 od Geminox cena cez 1700€ a treti je immergas, ten ma este prijatelnu cenu. Pri pevnom palive nutnost AN, ale taa je potrebna aj pri vyssih stratach, pripadne podlahovke.
Zateplenie treba riesit uz v projektovej casti s kalkulackou v ruke, a pocitat priblizne navratnost danneho zateplenia a nestavat domy s TS ako pred 10r. ale aspon sa priblizit k standardu NED.
deli.
11.01.10,11:11
moja rec..tych par cm EPS,vlny naviac na fasade je smiesna polozka pri dnesnych cernach izolacii, aj tak je drahsia omietka ako izolant. Jediny zapor pri nizkych stratach (pod 5kW) pri plyne vidim vtom ze su na vyber "az" 3 kotle so spodnym vykonom pod 2kW. 2 od Geminox cena cez 1700€ a treti je immergas, ten ma este prijatelnu cenu. Pri pevnom palive nutnost AN, ale taa je potrebna aj pri vyssih stratach, pripadne podlahovke.
Zateplenie treba riesit uz v projektovej casti s kalkulackou v ruke, a pocitat priblizne navratnost danneho zateplenia a nestavat domy s TS ako pred 10r. ale aspon sa priblizit k standardu NED.
avsak zadavatel (ka) temy jasne pise, de dom BUDE Ytong 375 Lambda.... cim jasne dava najavo, ze NED riesenie ju nezaujima, zateplovat nechce (dom Ma "DYYYYCHAT), takze aj vyssie tepelne straty, co vsak obvykle buduci stavebnici uz nevedia domysliet: ze neskor budu plati za energie.
Inak, odpoed na zakladnu otazku "ake kurenie..." je podla mna: Najlepsie vykurovanie je ziadne vykurovanie, a ak treba (co predpoklada najprv vyrazne znizenie tepelnych strat (v dnesnej dome uz) nutnym zateplenim, tak uplne mimimalne: bud vetranie s rekuperaciou (pri velmi nizkych stratach), s minimalnym podlahovym vykurovanim (alebo stenovym), kotol plynovy kondenzacny.
ciners
11.01.10,11:16
Podla mna sa z dlhodobeho hladiska vyskytne syndrom chorych budov, to je dosledok prilis "dokonalej" klimy v budove. Osobne v setrenie az tak neverim. Verim v setrenie energie,ale nie penazi. Nebudu sa predsa energeticke zavody kukat na to,ako krachuju, maju nastaveny urcity zisk a ten podla mna nepustia. Cele vyhody setrenia vidim osobne skor v tych eko zalezitostiach a v uvedomeni si, ze nemame plytvat.
AndrejG
11.01.10,11:51
Podla mna sa z dlhodobeho hladiska vyskytne syndrom chorych budov, to je dosledok prilis "dokonalej" klimy v budove. Osobne v setrenie az tak neverim. Verim v setrenie energie,ale nie penazi. Nebudu sa predsa energeticke zavody kukat na to,ako krachuju, maju nastaveny urcity zisk a ten podla mna nepustia. Cele vyhody setrenia vidim osobne skor v tych eko zalezitostiach a v uvedomeni si, ze nemame plytvat.

Jasne, ze energeticke zavody plakat nebudu, ved kolko ludi ma zateplenie? 1-2%? Teraz nepocitam tych ktori maju 5cm, tym splesniveju steny a za chvilu ho budu davat dole a navyse takym zateplenim dokopy nic neusetria. A ti co maju poriadne zateplenie, tych je malo na to aby energeticke firmy co len malo postrasili.

Navyse, oni zarabaju nielen poprve nielen na kureni a podruhe, ich najvacsi zisk predstavuju velke firmy, takze aj keby vsetky domacnosti teraz zateplili 30cm polystyrenom, stale maju obrovske zisky, ich pokles by zasa taky velky nebol. Teda aspon pokial ide o elektriku.
ciners
11.01.10,12:26
Myslel som to z dlhodobeho hladiska. Moc tomu setreniu neverim, sice oni zarabaju viac na podnikoch ako na domacnostiach,ale uz davno je to v podstate delene stylom, cim menej minies,tym mas vyssiu cenu. To je vsetko otazka buducnosti, dobre je hlavne, ze sa energie setria. Co by ma zaujimalo skor je otazka toho syndromu chorych budov, minimalna vymena vzduchu(su ludia, ktorych z toho boli hlava) a cela ta "umela" klima, aky bude mat vplyv na ludi (nemyslim vznik chorob, skor slaba imunita)
val007
11.01.10,12:36
Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať k tej rekuperácii, veď môže to byť fajn, človek má vyvetrané, pritom teplo alebo chladnejšie podľa ročného obdobia, ušetrí na kúrení, ale nefunguje to aj ako nejaká "čistička" vzduchu? Keď som o tom rozmýšľala, na jednej strane je to fajn, zbavíme sa alergénov, ale na druhej strane môžeme byť ešte viacej náchylný na alergie. Môžno my "starší" ani tak nie, ale naše malé deti, ktoré si potom skôro vôbec nemajú kde budovať priroczenú imunitu?
val007
11.01.10,12:37
Sorry, asi sme dvaja rozmýšľali rovnako a jeden to napísal rýchlejšie.
ciners
11.01.10,12:47
To je ten syndrom chorych budov,o ktorom pisem
AndrejG
11.01.10,13:16
Minimalna vymena vzduchu a umela klima? Ved rekuperacia nieje nic ine ako pravidelne vetranie...vymena vzduchu sa da nastavit presne tak ako to cloveku vyhovuje, ako casto aj ako dlho. A je to rovnako umele ako otvorit okno, akurat pohodlnejsie a bez takych tepelnych strat. Je to ovela zdravsie ako byt bez rekuperacie a malo vetrat, z toho je clovek prave unaveny.
kyblik
11.01.10,13:42
Nemam, ale viem pocitat. Alebo sa snad cerpadlo vymyka z matematiky a produkuje ine cisla ake su vseobecne zname? Su to nejake cary-mary? Cerpadlo sa oplati jedine vtedy, ked si ho clovek zlozi sam a ako zdroj pouzije hadice ktore si sam zakope na dvore. Vsetko ine ma navratnost dlhsiu ako ludsky zivot, na firemne ponuky nech ludia hned zabudnu, lebo take cerpadlo budu splacat este ich deti.

Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

http://www.wamak.sk/navratnostTC.php

Pýtam sa ešte raz máš TC Ty alebo niekto v Tvojom okolí...? Lebo ja mám svoje slová potvrdené praxou (jedného dobrého známeho, ktorému verím)...
mendo933
11.01.10,15:28
tu je slubovany subor. kde je moznost si podla TS vypocitat rôzne veci ,porovnat rôzne druhy vykurovania.... je to len informativne a nenesiem zodpovednost za patricne skody spôsobene pouzivanim programu. Niesom autorom.
ceny el. energie su este za rok 2009
jezo421
11.01.10,18:48
Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

...wamak sk/navratnostTC




Ja by som len upozornil, ze na uvedenej stranke je veta "Cena za energiu Tarifa D37 * = 1,35 Sk bez DPH / kWh". Netusim z ktoreho roka je to informacia, ale vo vlanajsom cenniku SSE je to 2,30 Sk bez DPH. Pride mi to slusny skok. Ak si niekto pamata, kedy bola cena 1,35, bolo by fajn to tu napisat. Zrejme by to zaujimalo aj inych, nielen mna. Ale ja som sa uz v podstate rozhodol, ze kurit elektrinou nebudem, hoci prva myslienka bola tiez TC. Elektrarne mi pridu moc nespolahlive :-)
AndrejG
11.01.10,19:29
Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

http://www.wamak.sk/navratnostTC.php

Pýtam sa ešte raz máš TC Ty alebo niekto v Tvojom okolí...? Lebo ja mám svoje slová potvrdené praxou (jedného dobrého známeho, ktorému verím)...

Prepac, ale to je stranka predajcu, to ani nema vyznam pozerat tie cisla.

Nemam TC, chcel som, ale v nijakom scenari mi nevychadzala dobra navratnost.
AndrejG
11.01.10,19:34
tu je slubovany subor. kde je moznost si podla TS vypocitat rôzne veci ,porovnat rôzne druhy vykurovania.... je to len informativne a nenesiem zodpovednost za patricne skody spôsobene pouzivanim programu. Niesom autorom.
ceny el. energie su este za rok 2009

Nevidim tam nic o tepelnom cerpadle...len ze investicia donho bude 7000. To je tak vseobecna informacia, ze az. Nieje tam pisane ake to je TC, aky zdroj pouziva na vyrobu tepla, aku ma ucinnost pri akej vonkajsej teplote, kolko stoja jednotlive polozky, atd atd.

Ty zabudas na to, ze aj keby ti vysla navratnost 20 rokov, myslis, ze cerpadlo sa toho dozije? Je to rovnaky stroj ako kazdy iny kotol, vydrzi mozno 15-20 rokov, ked sa on budes dobre starat a potom bude treba kupit novy. Pozor na to, aby netrebalo nove cerpadlo po 10 rokoch, aj to sa moze stat. Ja ta neodhovaram, kludne si cerpadlo daj, len ti hovorim, ze to nieje take ruzove ako sa na prvy pohlad zda.

p.s. Nepoznam niekoho kto ma doma cerpadlo a nechvali si ho, ved by vyzeral ako idiot. Poznam aj cloveka ktory usetri mozno tisicku mesacne a za cerpadlo dal pol miliona. A je spokojny. A nebudem mu uz teraz kazit radost, nech je, ved to je hlavne.
jojkoz
11.01.10,21:04
Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať k tej rekuperácii, veď môže to byť fajn, človek má vyvetrané, pritom teplo alebo chladnejšie podľa ročného obdobia, ušetrí na kúrení, ale nefunguje to aj ako nejaká "čistička" vzduchu? Keď som o tom rozmýšľala, na jednej strane je to fajn, zbavíme sa alergénov, ale na druhej strane môžeme byť ešte viacej náchylný na alergie. Môžno my "starší" ani tak nie, ale naše malé deti, ktoré si potom skôro vôbec nemajú kde budovať priroczenú imunitu?

Preco by to malo fungovat ako cisticka ?
(ano za pouzitia potrebnych filtrov by sa to dosiahnut dalo) - ale v podstate je to len nahanie vzduchu jednou dierou dnu a druhou von - v kvalite vzduchu je to to iste - akurat sa ten vchadzajuci ohreje od odchadzajuceho (bezkontaktne).
mendo933
12.01.10,13:25
filter v rekuperatore je zhodny s filtrom na ventilacii v aute. Ono aj v aute je nutene vetranie (ale len jednym smerom :) ).Tiez sa daju kupit specialne filtre.... To iste je aj v skatuli rekuperacky, len stym ze naviac je tam rekuperator , ktory odovzdava teplo
Nefertiti21
12.01.10,19:13
Ahojte,
dostala som ponuku na tepelne cerpadlo vzduch - vzduch, výkon 12kW do -17 st. Celzia, spotreba 3 kW. Cena so vsetkym 6600 Eur. Co si o tom myslite????
kyblik
12.01.10,20:28
To je prijateľné... nemusím asi hovoriť, že ak Tepelné čerpadlo tak do podlahového kúrenia...
peterkos2
12.01.10,20:33
Ahojte,
dostala som ponuku na tepelne cerpadlo vzduch - vzduch, výkon 12kW do -17 st. Celzia, spotreba 3 kW. Cena so vsetkym 6600 Eur. Co si o tom myslite????
Pri plusových teplotách vonku je pomer 12ku3 teoreticky možný
AndrejG
12.01.10,22:14
3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.
kyblik
13.01.10,08:09
3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.

Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?
mendo933
13.01.10,09:00
Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?
Mne pripada Andrej skôr realista, ktoremu nerobi problem otvorit pero a preratat si to
ciners
13.01.10,09:44
V marci bude coneco vystava a tam tito sasovia cez TZB a kadejake tepelne cerpadla budu, treba tam ist a sondovat, vypytovat sa atd.
AndrejG
13.01.10,13:19
Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?

Praveze ja som fanusik TC, mam doma aj knihu na ich vyrobu od Zeravika. Ja som len proti tomu dat za TC tolko penazi, ze sa to nikdy nevrati. Ked si clovek vyrobi cerpadlo za 1000 euro, k tomu na pozemku zakope hadice ako zdroj tepla, tak nieje o com. Je to genialna vec. Ale cez firmu za 200-500tis. SKK je to proste nenavratne.
ciners
13.01.10,14:10
Suhlasim s Andrejom, netreba kupovat vsetko,co je moderne, niekde je vzdy optimum.
kyblik
13.01.10,16:38
Praveze ja som fanusik TC, mam doma aj knihu na ich vyrobu od Zeravika. Ja som len proti tomu dat za TC tolko penazi, ze sa to nikdy nevrati. Ked si clovek vyrobi cerpadlo za 1000 euro, k tomu na pozemku zakope hadice ako zdroj tepla, tak nieje o com. Je to genialna vec. Ale cez firmu za 200-500tis. SKK je to proste nenavratne.

No výborne... Andy ani ja som nikdy netvrdil, že treba ísť cez firmu. Hoci ani cena 350 tis. nie je prehnaná, z môjho pohľadu.
A síce: rýchly rozpočet:
Kúrenie TC + drevo: 100 m2 - jedno podlažie podlahového kúrenia cca 55tis. Mám dve podlažia - spolu 110tis. K tomu mám bojler 2-okruhový, 2-hadový. Teda viem kúriť čepradlom aj pecou, keďže doma sa nájde kadečo na spálenie + drevo. Tepelné čerpadlo za 200tis. + príslušenstvo a práca cca 30tis. a fungujem. Ako som povedal čepradlo plánujem dať do garáže, kde je už vzduch čiastočne ohriaty. Je to naivné...?
misomiso
13.01.10,16:51
3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.

Treba zaratat aj ine ekonomicke vplyvy. Napriklad s TC sa zaobides sa bez plynovej pripojky. Ta pripojka nieco stoji, a tiez potom musis platit stale mesacne platby (ludovo povedane za plynomer). Za elektrinu musis platiti v kazdom RD tiez, sampzrejme. Ci menej druhov sietovych pripojok budujes a vyuzivas, tym viac setris.
AndrejG
13.01.10,21:51
kyblik: Ked uz chces kurit aj drevom, rovno by som kupil velky zasobnik na vodu a isiel len tym drevom. Raz zakuris a ked uz raz vykuris vsetku vodu v zasobniku na dostatocnu teplotu, dobre izolovany dom z toho "vyzije" aj par dni, ked nebude vonku mrznut, nebudes musiet stale prikladat. 200tis mozes nechat v banke urocit a este ti to nieco zarobi.

misomiso: Ja niesom fanusik plynu, vsetko mam na elektrinu. Plyn sa oplati do velkych domov so zlou alebo ziadnou izolaciou, inak sa neoplati platit ani len pripojku a pripravu na plyn(komin, atd). Tiez nejake mesacne poplatky ako hovoris, prakticky za nic.
kyblik
13.01.10,22:06
Andrej už som nechcel odpovedať, pretože to pre mňa stráca význam... Pri TC neplatíš za kúrenie ale za pohodlie. A drevom príp. kadejakými haraburdami môžeš kúriť keď chceš...
AndrejG
14.01.10,02:20
Andrej už som nechcel odpovedať, pretože to pre mňa stráca význam... Pri TC neplatíš za kúrenie ale za pohodlie. A drevom príp. kadejakými haraburdami môžeš kúriť keď chceš...

Ved to je mi jasne...preto som nechapal naco chces pri TC este rezervu na drevo. Ale to uz je na tebe, kam tie peniaze investujes. :)
Janud
16.01.10,19:39
Ak mate krbovu vlozku da sa na nu namontovat teplovodny vymennik,ktory sa da napojit aj na podlahove kurenie aj na ohrev teplej vody,takze nepotrebujete ani plyn ani elektrinu ani kotolnu!!!
ciners
16.01.10,21:16
Akurat si citam jednu prezentaciu k TC. Uvadza autor tepelnu stratu v kW, co ani nie je jednotka energie :D Nakoniec zahlasi, ze rocna uspora bude 29tisic SKK.
Toto tam uvadza:
Vykurovaná plocha X.(m2) x Y.(W/m2) = Z(kW/h)
Ak da m2 krat W/m2 dokopy kilowatthodinu,tak zozeriem kefu.
Takychto mame potom pocuvat aka bude uspora?
Tepelne cerpadlo je vymysel fyzikov, stavari sa jeho princip neucia a predavaci uz vonkoncom nie, ale mudry su vsetci.
Navratnost 10rokov+6rokov cca navratnost ceny zateplenia. 16rokov budem cakat,kym sa mi splatia tieto veci a potom vymenim fasadu,lebo bude uz spinava a dam novy zdroj tepla,lebo uz bude nemoderny.
AndrejG
16.01.10,22:22
Ja by som rad usetril 29tis rocne, ked na kurenie dam mozno 10-15tis. Takze vlastne cerpadlo by fungovalo ako drukos. :D
ciners
16.01.10,22:54
Ja by som rad usetril 29tis rocne, ked na kurenie dam mozno 10-15tis. Takze vlastne cerpadlo by fungovalo ako drukos. :D

Tak sa ti to bude splacat len 20 az 30rokov :D
Pri dnesnom technickom vyvoji bude cena tekaho cerpadla o 5rokov mozno 1000eur a ti,co dnes zan dali 6000eur si budu buchat hlavu, ako ked sme si kupovali prve pocitace a podobne srandy,co dnes stoja par supov.
AndrejG
17.01.10,02:06
Tak sa ti to bude splacat len 20 az 30rokov :D
Pri dnesnom technickom vyvoji bude cena tekaho cerpadla o 5rokov mozno 1000eur a ti,co dnes zan dali 6000eur si budu buchat hlavu, ako ked sme si kupovali prve pocitace a podobne srandy,co dnes stoja par supov.

Ono realna cena toho cerpadla ani dnes nieje vyssia...nieje to az taky komplikovany pristroj...cena je taka vysoka iba kvoli dopytu...ked ludia platia, preco znizovat.
groga
17.01.10,11:54
Prízemný RD, britterm 44P+D (o zateplení som ešte neuvažoval), 100 m2, podlahovka s el. kotlom 18 kW(v projekte len 12 kW), umiestnenie v strojovni pri garáži, rozdeľovač v garáži. TÚV-el. bojler 120l, ak je možné v garáži. V obývačke krbová vložka ?kW. Zatiaľ 3 členná rodina.
AndrejG
17.01.10,14:01
Prízemný RD, britterm 44P+D (o zateplení som ešte neuvažoval), 100 m2, podlahovka s el. kotlom 18 kW(v projekte len 12 kW), umiestnenie v strojovni pri garáži, rozdeľovač v garáži. TÚV-el. bojler 120l, ak je možné v garáži. V obývačke krbová vložka ?kW. Zatiaľ 3 členná rodina.

Bohate ti musi stacit kotol 12kW, aj s obrovskou rezervou, lebo na kurenie ti bude stacit par kW. Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke...ale to mas asi iba na obcasne zakurenie, nie dokurovanie, nie?
groga
17.01.10,20:06
Budem veľmi spokojný, ak v krbe budem musieť kúriť iba v prípade núdze, alebo len príložitostne.
AndrejG
18.01.10,00:29
Tak potom ti moze byt jedno aku das vlozku...cim menej, tym lepsie...aby nebolo neprijemne teplo, kazdy krat ked si budes chciet "zakrbovat". :)
josy1
28.01.10,20:00
Nedozvedel som sa z tvojej otazky, co uz v tom dome, myslim ako pripravu na kurenie mas. Myslim tym radiatory...
Napriek tomu co pisu o elektrickom vykurovani, maju pravdu, ze drahe a je priamotopy/konvektor/Existuju aj ine moznosti rychleho zabezpecenia kurenia z kamena. Vedel by som pomost vypocitat cenu a zabezpecit. Idealna moznost v kombinacii s krbom..
AndrejG
28.01.10,23:48
Nedozvedel som sa z tvojej otazky, co uz v tom dome, myslim ako pripravu na kurenie mas. Myslim tym radiatory...
Napriek tomu co pisu o elektrickom vykurovani, maju pravdu, ze drahe a je priamotopy/konvektor/Existuju aj ine moznosti rychleho zabezpecenia kurenia z kamena. Vedel by som pomost vypocitat cenu a zabezpecit. Idealna moznost v kombinacii s krbom..

Neber to osobne, ale kurenie z kamena(aj po tom co som si o tom precital) mi pride este ako vacsia blbost ako infra. Ked uz mat na stene nieco co poriadne nefunguje, aspon nech je to obraz a nie obrovsky kamen. :)
bjuty smis
29.01.10,07:37
Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke.

Andrej, máš s tým vlastnú skúsenosť? Ja teraz stavám, a mám v pláne podlahové kúrenie Fenix - s digitálnym ovládaním v každej izbe a krb s výduchmi do každej izby. Nemám v pláne kúriť drevom, ale ked že som podielnikom v lese a mám ho naozaj lacné,myslím, že ma nezaťaží v zime na večer tam šupnuť 2-3 polienka. Myslíš, že sa to bude " biť " ?
fedo78
29.01.10,07:45
Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke.

Andrej, máš s tým vlastnú skúsenosť? Ja teraz stavám, a mám v pláne podlahové kúrenie Fenix - s digitálnym ovládaním v každej izbe a krb s výduchmi do každej izby. Nemám v pláne kúriť drevom, ale ked že som podielnikom v lese a mám ho naozaj lacné,myslím, že ma nezaťaží v zime na večer tam šupnuť 2-3 polienka. Myslíš, že sa to bude " biť " ?

Určite áno, to píšem z vlastnej skúsenosti. Mám podlahovku v celom dome + krbové kachle v strede domu, ktoré mi vykúria aj ostatné miestnosti. Keď mám zakúrené v kachliach, voda v podlahovke aj celá podlaha vychladne. Pri poklese teploty potom trvá dlho, kým sa podlahovka znovu naštartuje a začne kúriť. Takže ja som to poriešil tak, že keď kúrim v kachliach, mám podlahovku vypnutú a naopak, keď kúrim podlahou, nekúrim v kachliach. Je to preto, že podlahovka má dosť dlhý nábeh.
bjuty smis
29.01.10,08:11
ale já chcem el.priamovýhrevné, to má - myslím - ovela rýchlejší nábeh...
josy1
29.01.10,08:51
Obrovská výhoda kúrenia z kameňa , v každej izbe máš teplotu akú potrebuješ, v čase keď nie si doma nejde, alebo iba temperuje, montáž, jeden deň bez búrania a bordelu. ... A estetická stránka!? Ak je krajšie mať pod oknom kusisko železa od ktorého vychádzajú všelijaké rúry a nemôžeš s tým celý život pohnúť, vysušuje to vzduch... Potrebuješ k tomu platiť všelijakých kontrolórov, ktorí ťa kontrolujú aby si nezhorel, respektíve nevybuchol. No samé ,,pozitíva,,
Martin Žofaj
29.01.10,11:22
Bývam na severe slovenska a mám plynové kúrenie ,Kotol mám umiestnený vo wc na hornom podlaží.nemám s tym žiadny problém.Kúrim síce v krbe a teplovzdušne vykurujem cely dom .Ked nie sme doma beží plyn.
AndrejG
29.01.10,11:31
ale já chcem el.priamovýhrevné, to má - myslím - ovela rýchlejší nábeh...

Keby si mal tie tenke devi kable pod dlazbou, tie maju celkom slusny nabeh, ale klasicka podlahovka, ci uz vodna alebo elektricka...najprv vyhreje podlahu, potom sa zacne vyhrievat vzduch, steny, atd...trva par hodin, kym je teplo, niekedy to moze trvat pol dna, aj ked je dom dobre zaizolovany. A rovnako pomaly potom dom chladne, ked nie este pomalsie. Takze ked zakuris v krbe, podlahovka sa sice moze vypnut, ale este dlho z nej bude teplo a k tomu si pridaj teplo z krbu...Ja ked podlahovku vypnem, este 2 dni mam v dome pohodlnne teplo, ked nieje vonku -15 a sam dobre vies ake velke teplo dokaze urobit krb.
tiger111
01.03.10,20:13
ma niekto skusenosti s plynom v zásobníkoch?na pozemku nemam plyn,ale nasiel som na nete tuto moznost....
ajuschka
20.03.10,19:57
ahojte,

dovolte mi pridat sa k teme, mam podobny problem ako Nefertiti a ozaj by som potrebovala poradit.
Takze dom: ma to mozno tak 60 rokov, je to hlina, ktora ma ale zaklady a podmurovana palenou tehlou. 3 izbovy dom plus KK a chodba, okna klasicke drevene - na nove plasty asi hned nebude...
Izolaciu podlahy - nepredpokladam ze by bola, a ze bude nedokazem povedat, kazda penazenka ma holt dno.
Momentalne je v dome plynove kurenie, kotol vyzera na prietokovy, je to pomerne male - asi ako peterky, a moze to mat tak 20 rokov, aspon podla vzhladu. ohrieva take tie fest stare hrube radiatory - tie rebrove.

Otazka teda znie: aky kotol tam dat teraz, ked uvazujeme aj o tom, ze potrebujeme ohrievat aj uzitkovu vodu na sprchovanie, umyvanie a tak dalej?

Uvazujeme o nasledujucich moznostiach:
a) kombinovany kotol, ktory by mal 2 okruhy (alebo co toje) cize v zime ohrieva aj vodu do radiatorov, aj uzitkovu vodu, a v lete len uzitkovu vodu
b) 2 kotly, teda jeden na kurenie a jeden na ohrev vody.

Nevieme ktora moznost je lepsia, a to je moja prva otazka, a dalsia je, ze aky zdroj? plyn, elektrina, pelety?
Zial nemame pristup k lacnemu drevu, preto klasicke pevne palivo zrejme velmi neprichadza do uvahy. Z plynu mame obavy kvoli unikom a podobne, co som si precitala vyssie tak este aj nemoze byt umiestneny hocikde - zrejme by sme ho chceli vo velkej spajzi vedla kuchyne - a elektrika je zase draha.

Uvazujeme nad peletami, ale nemam predstavu ake peniaze by som na tom usetrila v porovnani s plynom alebo elektrinou. bohuzial som antitalent, a xls suboru ktory bol vyssie prilozeny ja osobne nerozumiem :confused: hrozna hanba.

Prosim viete poradit?

kujeeeeeeem
thermical
21.03.10,15:09
K umiestneniu kotla do garáže:
Je to možné a nie je pravda, že dom neprejde kolaudáciou. Už som to riešil a niekoľko som ich aj do garáže namontoval. Dovoľovala to stará norma a aj tá súčasná to povoľuje. Je potrebné splniť nasledovné podmienky:
Kotol nasáva spaľovací vzduch z exteriéru, musí byť zabezpečený proti nárazu vozidla napr. oceľovou konštrukciou, ale ak visí nad zásobníkom, tak je zabezpečený dostatočne.
Požiarnici sa nevyjadrujú k stavbám s menším pôdorysným rozmerom, ako 300 m2.

Ku kúreniu peletami: Kvalitné riešenie (renomovaný výrobok, poriadna regulácia, akumulačná nádrž...) sa už blíži cene tepelného čerpadla
sfinks
31.03.10,02:04
Necital som ostatne prispevky, ale reagujem len na otazku.
Osobne by som volil kurenie peletami, vyhoda je asi taka ze je to lacne. Vstupne naklady su asi dhrasie. Taka lepsia peletova pec kolem tych 100 000 to uz mas aj s podavacom a ktomu este si kupit nejaky bojler kde budes mat teplu vodu. K peci si mozete dat vlastn yzasobnik na xyz KG peliet a tam dat podavac, pelety sa kupuju na tony priblizne jedna tona kolem 4000 sk zalezi kde kupoujes. Znami ma 2 poschodovy dom na prizemi 3 izby + kuchyna + kupelka na poschodi 4 izby + kupelka + kuchyna. Zaplatil za pelety od zaciatku novembra do konca marca kolem 15 000 sk a to ma uz aj s teplotu vodou pre obe domacnosti. teplota kurenia kolem 21 stupnov. cez leto ked sa pripravuje len tepla voda len minimum, kotol bezi na minime a zohrieva stael vodu, cez leto neivme povedat kolko to je. takze ja by som volil pelety , pravdaze treba zistiit kde v okoli s adaju kupit za kolko atd.
sfinks
31.03.10,02:15
ahojte,


Uvazujeme o nasledujucich moznostiach:
a) kombinovany kotol, ktory by mal 2 okruhy (alebo co toje) cize v zime ohrieva aj vodu do radiatorov, aj uzitkovu vodu, a v lete len uzitkovu vodu
b) 2 kotly, teda jeden na kurenie a jeden na ohrev vody.


Prosim viete poradit?

kujeeeeeeem

Tak osobne by som volil tie pelety ako spominam hore usetris oproti plynu dost vela, pretoze kurenie plynom je najdrahsie. V dnesnej dobe uz kazdy kotol ma 2 rezimy to je letny a zimny. V zime sa ti ohrieva voda + kuris a v lete mas letny rezim ked sa ti ohrieva len tepla voda.
Az budete chciet plynovy kotol musis zvazit aky aby si nekupila macku vo vreci. DOlezite je si vypocitat tepelne straty domu, kotol pravdaze kup s najnizsim moznym vykonom spodnym teda ideal by bol asi 1kw-16kw to by malo stacit, ale vsak zalezi aky je velkuy dom kolko radiatorov mate moznoe tych 16 kw bude malo ale pochybujem. Plynovy mozete kupit s externym zasobnik na teplu vodu alebo stavany zasobnik. Stavany zasobnik poskytne menej teplej vody ale kotol funguej sposobom ako prietokovy ohrievac .. teda ked sa mienie cast teplej vody z tohorto zasobnika tka sa zacina pritokovo ohrievat .. teda tych 11 l/min -13.3l/min horucej vody vietakto spravit kotol co je az moc pretoze nikdy sa nekupas len pod horucou vodou ale vzdy to riedis so studentou. Osobne by som asi volil nejaky kotol so stavanym zasobnikom ten ma kolem 40-50l . Mas stale teplu vodu a nemusis ohrievat 120 alebo 150 litrovy zasobnik. A ohaldom toho vykonu ... preco tak maly ? lebo ked ide kotol stale tak je lepsie ako keby ti mal kazdu chvilu zapinat a vypinat vtedy je najvacsia spotreba, pretoze ked sa vypne tak tam ostane este nespaleny plyn a ked sa zapne tak ten nespaleny plyn vypusti do komina a zapne a takto to srpavi 100 krat za den a minies velmi vela plynu len tak ... do vzduchu .. a ked ti ide stale pod mensim vykonom tak minies menej ako keby ti malo naraz ohriat a vypnut :)
pivko
06.04.10,05:34
Mám problém z rozmiestnením radiátorov v miestnostiach ,ale podlahovku nechcem.Vraj existujú nejaké radiátory ktoré sa montujú do podlahy popri stene - výška rovnaká s podlahou.
Má to niekto?
sfinks
06.04.10,09:36
Mám problém z rozmiestnením radiátorov v miestnostiach ,ale podlahovku nechcem.Vraj existujú nejaké radiátory ktoré sa montujú do podlahy popri stene - výška rovnaká s podlahou.
Má to niekto?

Veruze neiem co myslis, ale nieje to na tebe ako si budes viest privod to toho radiatora ci uz zo spodu alebo zo spodu ? ja mam napriklad robeny privod zospodu radiatora a ma mto tahane v stene pri podlahe pripadne v urovni spodku radiatora... ale co mas ty na mysli teda ani len netusim ... skus napisat presnejsie ;)
radek666
06.04.10,11:31
Mám problém z rozmiestnením radiátorov v miestnostiach ,ale podlahovku nechcem.Vraj existujú nejaké radiátory ktoré sa montujú do podlahy popri stene - výška rovnaká s podlahou.
Má to niekto?

existuju radiatory čo sa montujú do podlahy ale sú príšerne drahé oproti klasickým. tiež som to tak chcel riešiť ale dostal som sa cenou pri týchto radiatoroch na cenu podlahového kúrenia. Medzi nedostatky radiátorov umiestnených v podlahe by som dal asi ten že všetky špina z podlahy ti bude padať do tých rebier v podlahe a ich velkosť a cena.

Takže u mna to zostalo u podlahového kúrenia

Radek