DoubleD
09.01.10,13:30
Zdravim poradcovia
planujeme staviat dom na kluc a vec sa ma takto chceme predat byt a s toho zafinancovat kupu pozemku aj vystavbu domu lenze vychadza to tak ze nam budu chybat nejake peniaze,podobne je natom aj matkina sestra s rodinou tak padol taky napad ze by sme kupili jeden pozemok na ktorom by sme chceli staviat dva domy a teda otazka je je toto mozne? stretol sa uz niekto s tym? viem ze treba mat stavebne povolenie,len ci je to vobec mozne alebo to je nezmysel uz otom rozmyslat?

vdaka za odpovede...
220870
09.01.10,13:23
Dvojdom?
DoubleD
09.01.10,14:50
dvojdomy som pozeral ale ziadny neponukal dostatok priestoru pre taky pocet ludi,pre 11 ludi...:)
Stefan2005
09.01.10,15:16
Možné to rozhodne je, aspoň takýchto prípadov sú na Slovensku stovky (zadaj do vyhľadávača "na jednom pozemku" - a vyhodí ich neúrekom).
Ale v každom prípade doporučujem sa informovať na príslušnom stavebnom úrade (povedia, či je to v súlade s územným plánom, požiadavky na technické umiestnenie, a pod.).
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.01.10,15:45
Zdravim poradcovia
planujeme staviat dom na kluc a vec sa ma takto chceme predat byt a s toho zafinancovat kupu pozemku aj vystavbu domu lenze vychadza to tak ze nam budu chybat nejake peniaze,podobne je natom aj matkina sestra s rodinou tak padol taky napad ze by sme kupili jeden pozemok na ktorom by sme chceli staviat dva domy a teda otazka je je toto mozne? stretol sa uz niekto s tym? viem ze treba mat stavebne povolenie,len ci je to vobec mozne alebo to je nezmysel uz otom rozmyslat?

vdaka za odpovede...

Treba rozlišovať aj dvojdom a rodinný dom s dvoma bytmi.

Rodinný dom, resp. jeho definícia je v § 43b stavebného zákona.



§ 43b
Bytové budovy

(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria

a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.


CIMOM
Ice dive
09.01.10,16:26
a ako s matkinou sestrou a jej rodinou vychádzate? nakoľko dom je častokrát najväčšia investícia v živote človeka a mnohokrát sa stáva, že vlastná rodina je horším susedom ako niekto cudzí....
preto ak ste rozhodnutý ísť do spoločnej stavby mali by ste dohliadnuť na to, aby ku každému z domov bol prístup autom, z verejnej komunikácie a aby každý z domov mal určitú časť dvora na svojom LV...
DoubleD
09.01.10,17:38
diky moc za odpovede,vychadzame dobre tam problem nieje,vyberieme vhodny pozemok tak aby nedoslo k zbytocnim problemom,len som chcel vediet ci to ma vobec zmysel...:)
pivko
09.01.10,18:17
Však si ten pozemok ešte pred vkladom na kataster rozdeľte 50/50 a každý bude stavať na svojom. Plot robiť nemúsíte.Ale možno niekedy v budúcnosti ho bude treba.
ciners
09.01.10,19:40
Dvojdom som projektoval tento rok a je to mozne. Legalne som to rozdelil na dva domy(kvoli hypotekam a papierovackam), pricom maju spolocnu strechu. Da sa to.
DoubleD
09.01.10,19:50
tak chceli by sme domy na kluc a co som pozeral tak dvojdom vysiel viac nez dva samostatne domy...
ciners
09.01.10,20:00
Katalogovy a na kluc? Ja som to pochopil,ako solo projekt a firma dodavatelska na kluc.
DoubleD
09.01.10,20:32
No ja sa moc do toho nevyznam,myslel si ako dat si vlastny projekt spravit a firma ktora roby domy na kluc by to postavila? hmm a nevide to drahsie ako katalogove domy? a aj casovo to asi bude narocnejsie,vacsinou dom na kluc postavia za 3 mesiace toto by trvalo asi dlhsie...?
ciners
09.01.10,21:06
Projekt vide drahsie, ale realizacia nemusi. Zase ked usetrite na projekte, to ste neusetrili nic. 2dom podla svojho gusta je uz tazke v katalogu najst. Skor je podla mna zaujimave za kolko sa da postavit. Kludne kupit ten projekt aj katalog a potom si od firiem vyziadat cenove ponuky na kluc. Podla mojho nazoru,ak clovek ide onvestovat na kluc, co je vela vela penazi,tak uz projekt podla svojho gusta. Projekt na ten dvojdom,co som spominal stal cca 2000eur, za to nekupis 2 solo projekty a pre dve domacnosti by pri investicii ako je dom nemal byt problem najst 2000 az 3000eur.
ciners
09.01.10,21:08
vacsinou dom na kluc postavia za 3 mesiace toto by trvalo asi dlhsie...?
To potom jedine montovany, klasika za 3mesiace nehrozi.
chandler
11.01.10,07:30
No ja sa moc do toho nevyznam,myslel si ako dat si vlastny projekt spravit a firma ktora roby domy na kluc by to postavila? hmm a nevide to drahsie ako katalogove domy? a aj casovo to asi bude narocnejsie,vacsinou dom na kluc postavia za 3 mesiace toto by trvalo asi dlhsie...?


moc tomu nerozumiem pises ze nemate peniaze na vlastny pozemok a pritom si chces davat stavat dom na kluc, este k tomu montovany.

ked ho nebudes stavat na kluc tak usetris a budes mat na vlastny pozemok (samozrejme zalezi na tom kde, ale pri dnesnych cenach pozemkov skoro vsade)

na katalogovy projekt v tomto pripade urcite zabudni.
deli.
11.01.10,07:59
tak chceli by sme domy na kluc a co som pozeral tak dvojdom vysiel viac nez dva samostatne domy...

dvojdom NEMA PRECO vyjst drahsie ako dva domy.... staci uvazovat: namiesto dvoch len jedna spolocna stena, jednoduchsia strecha bez zakonceni a drahych doplnkov... Vykurovanie: spolocna stena znizi tepelne straty, cim usetri trochu financii za vykurovanie...
mmch, ocenujem, ze v dnesnej dobe chce niekto byvat spolocne s rodinou, to je velmi pekne, naozaj.
DoubleD
11.01.10,13:30
Co sa tyka tych penazi tak vychadzam s tochto (je to zatial v teoretyckej rovine)

byt by sme chceli predat za cca 200 000 eur pozemok (chceli by sme ist do rusoviec) stoji od 110 000 eur najlacnejsi takze tam nezostava moc penazi na dom pre 7 ludi ale kebyze zoberieme pozemok na polku vysiel by pozemok cca 70 000 eur co je uspora minimalne 40 000 eur (ten za tych 110 mal cca 550m2 ten drahsi ale na polku mal okolo 700 keby bol mensi pozemok k dispozicii stacil by,ale tych 550 je najmenej...) a teda ostalo by cca 130 000 eur na dom co je realnejsie nez keby ostalo cca 90 000 eur (su to len odhady) a chceli by sme ten montovany lebo ho spravia za 3 mesiace zatial by sme byvali u deda no uz aj to je trocha blbe sa tlacit tolky v jednom byte preto by sme to radi mali cim skor s tou vystavbou.
A co si tym myslel ze nie na kluc? svojpomocne alebo ako? to je jak kebyze ti poviem postav si auto vide ta to lacnejsie,pokial nemas sajnu ako a co tak sa do takeho pustat nebudes asi,preto dom na kluc...alebo si myslel na nejaky iny sposob?

ako rodina vychadzame dobre a preco nebyt po kope,radcej mat susedov svoju rodiny nez niekoho cudzieho...:)
chandler
11.01.10,14:09
v podstate rozmyslas dobre, ale pocitam ze si to planoval uz davnejsie. ceny sa dost zmenili... neviem presne o rusovciach, ale napr. na ciernej vode predavaju pozemky za 50-100euro takze 200 v rusovciach sa mi zda dost. tak isto ten predaj bytu za 200tis e. by som bral z rezervou.
a dobu vystavby by som nebral tak tragicky ked si na rok prenajmete 3iz byt tak to stoji asi 7tis euro. co nie je az tak vela.

tu stavbu som myslel tak ze si date spravit hrubu stavbu a zvysok budete zhanat partie, samozrejme zalezi na tom kolko mas casu a kolko znalosti na stavbu.

ale v zasade stavat dvojdom na vacsom pozemku je dobre riesenie ak mas s kym do toho ist, naozaj to vyjde lacnejsie.
jar88
11.01.10,15:20
Konečne jeden dobrý nápad DoubleD.
Tu na porade naozaj výnimočný a na Slovensku ojedinelý.

Nenechaj sa od toho odradiť, lebo za dva Bratislavské byty postavíš v tejto dobe dva rodinné domy, ľavou zadnou a ešte ti aj zostane.
Podľa môjho názoru, ti chandler dal dobrú radu s tým prenájmom bytu, alebo dokonca bytov pre rodinu. Tlačiť sa u dedka je najlepšia cesta k rozpadu rodiny a straty elánu.

Naviac, tento rok pôjdu ceny podnájmov ešte dole a stavebný materiál tiež.
Stavebné práce budú skoro za pusinku. Tak neváhaj a choď do toho. Majstrov na stavbu bude ako maku.
pistik8
11.01.10,16:15
Double D...
Teoreticka rovina ktoru si opisal, drzim palce, za tie peniaze sa uz da nieco vymysliet, ale napisem svoje postrehy...
V cene pozemku v Rusovciach mas relativne pravdu, pohybuje sa to okolo 200 eur za meter... ALE :eek: pokial si tieto informacie tahal z dvoch velkych developerskych projektov , ktore sa zacinaju v Rusovciach, jedna je ALEJ druha SAD, konkretne ich nebudem vypisovat, a nemienim im robit reklamu, ale na tieto uzemia je vydany uzemny plan zony, a ak sa nemylim tak domy su uz vopred urcene, tzn. ze si nemozes postavit dom aky chces, resp. velmi zlozitou administrativnou pracou, pokial viem, nie som v tom odbornik.
Skor by som sa pozrel po nejakom pozemku v okoli, kde nie je developerska vystavba.....

Ak sa mylim, ospravedlnujem sa....
DoubleD
11.01.10,17:52
Ano jedna sa o ten Sad,neviem ako to chodi preto som sa pytal tu ci je realne tie dva domy na jednom pozemku,skusenosti so stavbou su nulove takze nikdo od nas by si netrufol na realizaciu stavby respektivne pokracovat od holej stavby jedine s pomocou inych no tam som cital vela zaporov ohladom reklamacii ked niekto pokasle urcity usek vystavby a podobne...stale hladame riesenia takze som otvoreny novim napadom,co sa tyka tej sumy za nas byt bol to odhad ale vychadzam s toho ze mame byt v starom meste nedaleko slavina o vymere 100m2 s povodnymi parketami....takze s toho bytu by sme chceli vymackat co najviac penazi...Viem ze inde su pozemky lacnejsie ale tie rusovce sa nam zdaju byt super je to blizko Ba je to pekne prostredie,inde sa nam to moc nepaci...samozrejme vselico sa moze zmenit ale v urcitych veciach chceme mat jasno uz teraz a to je kde stavat uz len ze s kym a ako a podobne,diky zatial za reakcie a rady...
chandler
12.01.10,13:10
chod sa spytat na urad do rusoviec a vypytaj si uzemnoplanovaciu informaciu... urcite nemaju urcene ci tam moze alebo nemoze byt dvojdom... mozu mat ale urcene max.% zastavaniu pozemku a max. pocet podlazi.

200e za pozemok je vela, kludne im povedz o 30% menej.
arija14
21.10.10,06:42
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu ako aj o skúsenosti ktoré máte.

Takže takto: chceli by sme s rodičmi stavať dvojdom na jednom pozemku. Pozemok má cca 500 m stvorcových sú tam aj inžinierske siete.
Preto sa chcem informovať či je možné sa z tých jedných pripojiť obidvaja? A vlastne aké všetky doklady potrebujeme, myslím tým či kolaudácia sa bude platiť 2x lebo je to dvojdom ako aj všetko ostatné či sa bude platiť 2x.

Kolko vychádzajú poplatky, myslím dokumentové na jeden dom tak cca?

Za odpoved dakujem :)