maruska 100
10.01.10,10:29
Zdravim. Mám pár otázok na ktoré by som potreboval odpoveď.
1. Chcem stavať dom a zobrať si hypotéku,kde začať vybavovať? Čo treba prvé vybaviť?

2. Pozemok mi bude dávať svokor, čo je lepšie predať, alebo darovať,alebo je iná možnosť??

3. Nemáte nejakú dobrú stránku s projektamy domou?


4. Ďakujem.
peterjana
10.01.10,19:29
Dobrý deň,takéto isté starosti sme mali s manželom aj my pred cca rokom a pol. Takže to dôverné poznám.
V prvom rade vybaviť pozemok na Vaše meno,my sme ho takisto dostali od rodičov,urobili sme darovaciu zmluvu. Že vraj darovacia zmluva je napadnuteľná po dobu 10 tich rokov (ale to si ešte presne zistíte). Môžu ju napadnúť súrodenci. Aspoň mňa na to upozorňovala pani, ktorá nám zmluvy pripravovala. No ja som to riskla s tou darovacou. A začnete vybavovať na rôznych úradoch potvrdenia,či sa na danom pozemku nenachádzajú inžinierske siete. Aj keď tam nie sú siete, tie papiere sú potrebné. A to z plynárni,elektrárni,telekomunikácii,životného prostredia(tam je potrebný projekt s bilanciou odpadu),pozemkového úradu,vodárni,vyjadrenie obce k zriadeniu žumpy,súhlas obce k umiestneniu nového malého zdroja znečisťovania(kotol). Tieto dokumenty sme potrebovali konkrétne my,ale zaleží ešte na tom,kde sa nachádza Váš pozemok. Ak je blízko pri železničnej trati, pri štátnej ceste alebo blízko nejakej rieky,jazera sú potrebné aj iné dokumenty.To Vám už presne povedia na stavebnom úrade.Na plynárnach bolo potrebné uzavrieť zmluvu o pripojení,pokiaľ budete odoberať plyn.Túto zmluvu je potrebné pridať k dokumentom. Takže sme mali všetky doklady,bol hotový už aj komplet projekt a zaplatili sme vtedy ešte 1000 sk na obecnom úrade(správny poplatok). Ešte je potrebný stavebný dozor jeho potvrdenie o tom,že bude dohliadať na stavbu a jeho osvedčenie ,že to môže vykonávať.A aby som nezabudla samozrejme sú potrebné ešte list vlastníctva a kopia z katast.mapy. S týmito dokumentami s potvrdením o zaplatení z OU a projektom sme sa vybrali na stavebný úrad. Dali sme si žiadosť o stavebné povolenie,zhruba o 2 týždne sme mali stavebné konanie na OU. A o mesiac na to sme mali stavebné povolenie. Tešili sme sa ako malé deti. Stálo nás to dosť času,síl a aj peňazí. Pripravte si veľkú dávku trpezlivosti,nejaké tie eurá aby ste mohli platiť rôzne poplatky, kolky.Ale ten výsledok stojí za to.

Čo sa týka hypotéky my sme ju mali vybavenú bez problémov zhruba za 2-3 týždne. Tam sú tiež potrebné dokumenty ako stavebné povolenie,list vlast.,kopiu z katastr. mapy a rôzne iné. To Vám konkrétne povedia v banke.

Držím palce
TomasHC
10.01.10,19:46
Janyke
10.01.10,20:29
Ja mozem odporucit tieto stranky:

eurolineslovakia.sk./www/projekty.php?lang=sk
prodom.sk/?p=projekty&PHPSESSID=ce8c207727751dae12b3f23d0ef8b34b
mendo933
11.01.10,07:45
maruska 100
11.01.10,18:42
Ďakujem za za upresnenie čo všetko budeme potrebovať,a sme na to pripravený. Taktiež ďakujeme za stránky s projektamy. Ale stále nevieme či je lepšie podarovať alebo kúpiť pozemok?
candris
13.01.10,07:48
my sme pozemok kupili od rodicov za 1 korunu, co sa tyka notarskeho poplatku, je to jedno....podla mna je lepsie kupit (hoc aj len za 1 euro)...
maruska 100
13.01.10,18:35
Dík, ale nejde mi o notárske poplatky ale o daň. Neviem kolko budem plaťiť ak ho dostaneme,a kolko ked ho kúpime?