peterjana
10.01.10,13:53
Dobrý deň,potrebujem poradiť. S manželom sme si dali urobiť vrt,resp.vrtanú studňu. Teraz sa nevieme rozhodnúť či je lepší darling alebo ponorné čerpadlo.Hľbka studne je 11.7 m,vnútorný priemer je 150 mm. Vodný stlpec je 7 metrový. Studňu zatiaľ nemáme vyčistenú. Chceli by sme to používať na stálu dodávku vody do rodinného domu. V dome sa nachádzajú dve kúpelne. Poraďte nám,prosím čo si máme vybrať a aké parametre to má mať. Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.01.10,14:45
Chýba údaj, aký stĺpec (výška) vody sa má čerpať, teda rozdiel medzi miestom odberu (hĺbkou) a miestom dodávky (najvyšší bod odberu - napr. batéria).
Ja mám darling, nemám problém, ale bez uvedeného sa nedá paušálne odpovedať. Neviem to porovnať s ponorným čerpadlom, takže len toľko.
POZN: darling treba umiestniť tak, aby Vám "hlukov" nevadil.

CIMOM
lapejko
10.01.10,18:21
Montujeme jedno aj druhé pár rokov a moje skúsenosti hovoria jednoznačne pre ponorku. Doteraz sme používali nerezové Sumoto bez problémov. Lacné darlingy majú životnosť sotva počas záruky, kvalitný Grundfoss v nereze s 50 l nádobou je relatívne tichý ale čas kým natlakuje systém na nastavených 3,5 Bar-u je proti ponorke takmer dvojnásobný. Zodpovedá tomu ale aj cena: Lacný darling cca 170 €, Grundfoss 50l 350 €, ponorka 350 € + príslušenstvo za 200 €. Vlastné čerpadlo stále pocítite na rozdiele tlaku napr. pri sprchovaní, ponorka Vám tú dobu kolísania skráti najmä ak použijete aspoň 80 l tlakovú nádobu. A to hučanie darlingu v noci ak niekto spláchne je tiež na zamyslenie...