krvak
11.01.10,19:13
Dobry den.
Rad by som sa opytal - budem davat okna na novostavbu. Firmu uz mam na 90% . Ponukaju mi vsak 2 rozne systemy. Pur-pena, alebo Pur-pena+ folie-paropriepustna a parozabrana. Myslim ze sa to vola Illbruck. Cenovy rozdiel je pri montazi 500 eur. Oplati sa to?? Usetri to vykurovanie pocas 20 rokov (zhruba odhad zivotnosti okien )vo vyske 500 eur(tolko chcu za ten filiovy system)? Jedna sa o dlzku 88 metrov.
vratnik
11.01.10,18:39
Pri novostavbe za 20 rokov sa to podla mna nevrati. Ja mam rekonstruovany dom a za 15 tisic mam dreva na kurenie na dve zimy. Ja som si montaz okien robil sam. Zvonku je spara riadne prekryta zateplenim (okolo 5 - 6 cm), preto som nedaval foliu (zbytocna), len som chranil PUR penu pred slnkom a zvnutra som dal parozabranu a z casti prekryl tmelom a prekryl omietkou. Takze ak budete zateplovat, tak na vonkajsiu stranu by som urcite nedaval difuznu foliu, ale PUR penu len prekryl hlinikovou paskou do montaze zateplenia.
krvak
11.01.10,18:42
Zateplovat nebudem.
Trochu sa bojim, ci mi ta pena nezvetra-resp. sa nerozsype. Videl som to uz. Po par rokoch je taka pena ako piesok. Ta folia by tomu mala zabranit. Mozno.
vratnik
11.01.10,19:56
PUR pena zvetra len ak nie je chranena pred slnkom. V kazom pripade by mala byt prekryta finalnou vrstvou omietky. Zavisi od materialu a od vonkajsej omiekty. Ak mate tehlu, tam by bolo dobre zateplit okenne spalety, ak pouzijete akryl/silikat/silikon omiektu tak by stacila okenna APU lista a omiektu dotiahnut az po listu.
220870
11.01.10,20:14
Pokiaľ je mne známe tak pásky sa nekombinujú z penou.Po druhé v tomto sa na slovensku asi klame.Ako môže 2cm hrubá páska utesniť toľko čo 80mm hrubá montážna pena( bežná hrúbka rámu)?Ja mám okná osadené na pene 14 rokov.Nemám najmenší problém.
Ak by som rátal že tá páska má ušetriť pár watov oproti pene.Koľko mám m2 peny pri tých oknách? bajočkom 1m2... si myslím že návratnosť tých 500 € pásiek bude viac ako pochybná.
Výrobcovia pások argumentujú tým ,že pena je čiastočne nasikavý materiál(nespochybňujú životnosť pri správnom zapracovaní montážnej peny) a ak nasiakne 5% tak stráca 50% zo svojho tepelného odporu.Ale nikde som sa nedozvedel ,aký tepelný odpor kladie tá ich živicou napustená páska.Sa mi moc nezdá ,že by to bolo až také slávne.
krvak
12.01.10,05:57
Ok. Dakujem za nazory. Aj predajca spominal, ze rozdiel je mozno o 5-8 rokov na termosnimku, ale ked je to dobre urobene, asi fakt nema vyznam to tam davat. Usetril som 500. Dakujem.
krvak
14.01.10,05:41
No. Mam este jednu dilemu. Dosla mi CP na profil GENEO. Material RAU-Fipro a je to to iste ako Aluplast 6000 - co sa tyka ceny . Obe trojsklo. Aluplast ma ocelovu vystuz v rame. Geneo nie. Ktory je lepsi? (cena montaze na "pasky" sa scvrkla na 200 eur :-) ). asi to za tu cenu dam. Len ma zaujima, ktory profil. Dakujem.
220870
14.01.10,07:32
Profil 6000 od aluplast nepoznám neviem si spomenúť kde som videl,vzhľadom na to ,že sa vyrába v PL nečakám žiadne zázraky.
Geneo poznám videl som mám osobnú skúsenosť a je to špička .Opracovanie plastu povrchová úprava absolútne bez jedinej ryhy dokonale hladký a lesklý.Laik to asi nevidí ale profily na oknách 2,5m x 2,2 boli dokonale rovné,nebolo vidieť žiadne pokrútenie alebo prehnutie profilov.
Ferdosondo
14.01.10,07:43
K čomu slúži prerušenie tesnenia na ráme v dľžke asi 4cm vie niekto?
220870
14.01.10,07:55
Je to odvetranie priestoru medzi jednotlivými tesneniami.
Ferdosondo
14.01.10,08:02
Je to odvetranie priestoru medzi jednotlivými tesneniami.
Predpokladal som. Ak by tá medzera tam nebola, tak by to robilo problém? Naspodu sú otvory na odvod vody navrchu prerušené tesnenie. Ideálne pre prúdenie vzduchu a ochladzovanie rámu
220870
14.01.10,09:37
Namŕzali by tesnenia pri vyšších mrazoch zamŕzalo vonkajšie tesnenie.Vzduch v tesných priestoroch prúdi minimálne . Aj preto sa upustilo od výroby trojkomorových profilov.
krvak
14.01.10,10:47
Ano. Dnes sa uz odporuca aj v rame 3 tesnenia. A to ma aj to Geneo. Keby nahodou jedno prefuklo, stredne to podrzi a keby aj to zlyhalo, tak je este aj to tretie. :-) A funguje to samozrejme aj opacne. Tak by to vonkajsie asi ani nemalo primrznut-teoreicky.
Co sa tyka ramu, beriem to Geneo. Je to fakt asi najlepsie, co je na trhu. Dokonca ich vedia este aj vypenit - profil. To uz by ale fakt bol luxux :-)
pivko
16.01.10,18:59
No. Mam este jednu dilemu. Dosla mi CP na profil GENEO. Material RAU-Fipro a je to to iste ako Aluplast 6000 - co sa tyka ceny . Obe trojsklo. Aluplast ma ocelovu vystuz v rame. Geneo nie. Ktory je lepsi? (cena montaze na "pasky" sa scvrkla na 200 eur :-) ). asi to za tu cenu dam. Len ma zaujima, ktory profil. Dakujem.
Mne sa tiež pozdávajú tie GENEO:D,sú to naozaj super okná!tu o nich píšu;):http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/okenni-profil-rehau-geneo-bez-vyztuhy-a-s-vyssi-iz/ koľko cca stojí také okienko:confused: aby sme úplne nevykrvácali:D:D:D/ šupni sem nejake okno s rozmerom a cenou.:cool:
krvak
17.01.10,07:16
1220 x 890 Geneo profil, Trojsklo. 214.97 + montaz 27.35 (Illbruck) + DPH. Spolu : 288.36. Uw 0.8 (okno) , Ug 0.6 (sklo) , Uf 0.9 (ram). Da sa ist aj na nizsie hodnoty, ked ram vypenite. Na okno zhruba o 15-17 eur viac. Ale ja nestaviam PD. Snazim sa priblizit k NED. :-)

Okna su zvonku zl. dub a z vnutra biele.
Composite
08.10.12,15:38
čítam tu veľa nezrovnalostí a veľa nechápavosti.
1) INT: parozábrana FOLIA-PUR pena (kvalitná)-vodeoodolná paropriepustná FOLIA
2) komprimačná páska, tá páska má hrúbku 60-76 mm aj viac, podľa hrúbky okna 70-88 mm,

folie TwinAktiv - táto folia reaguje podľa vlhkosti, ktorá prestupuje konštrukciou, bud ju vytláča do interieru, alebo z interieru von. Ak teplota vonku nie je viac ako 30°C, tak ju tlačí von, ak je viac, tak ju tlačí dnu.
komprimačná páska Trio+ je páska, ktorá sa dáva na celú šírku okna a kupuje sa podľa škáry

Cena 500 € pri 88m nie je veľa. 1m folie stojí cca. 1,7 € s DPH, treba 2x, čiže 3,4 € s DPH + montáž zaberie viac času 3,4 € * 88 mm = cca 300 €2, čiže 2,3 €na meter viac roboty čo nie je veľa, ked si zoberiete, že majú 2 úkony navyše. cena je orientačná, záleží podľa šírky, typu,... kľudne to môže byť aj 4 € za m *2 strany.

Páska stojí od 5-10 € za meter, záleží podľa šírky a rozťažnosti, čo je pri 88m* priemerne 7,5€ = 660 €, tu by sa cena za montáž nemala navyšovať.

PUR pena zvetrá a už nemá také vlastnosti ako by mala mať, foliou s tieto vlastnosti ochránia, alebo použitím pásky