halali
12.01.10,16:53
Ahojte
vedeli by ste mi niekto poradiť na fajnovú kapustu uvarenú v kotlíku? Uvítam akékoľvek osvedčené rady a na čo si dať hlavne pozor pri jej varení. Ďakujem :)
kkaja
12.01.10,20:56
Myslíš v kotlíku nad ohňom? My ju varíme rovnako ako na sporáku, ale táto krásne vonia po dyme. Pridáva to skvelú chuť.
halali
14.01.10,15:19
ano kkaja takú myslím, máš nejaké osvedčené triky aby bola fajnovejšia, teda ak môžeš napísať ako ju robíš ty. Ja doma robievam pre par osôb no a teraz potrebujem urobiť pre asi 10 osôb a nemám nejaký presný odhad na množstvá nevedela by si v tomto poradiť koľko čoho potrebujem?
erzet
14.01.10,19:50
Asi by sme mali ísť na skusy na záhorie na "Dni zelá". Či tam také volačo, tedy, v takém oném, kotlíku, nevará.
kkaja
14.01.10,22:07
ano kkaja takú myslím, máš nejaké osvedčené triky aby bola fajnovejšia, teda ak môžeš napísať ako ju robíš ty. Ja doma robievam pre par osôb no a teraz potrebujem urobiť pre asi 10 osôb a nemám nejaký presný odhad na množstvá nevedela by si v tomto poradiť koľko čoho potrebujem?


Ja ti neviem, moja mamka ju robí tiež viac-menej od oka. Dá variť nepremytú kyslú kapustu aj s vodou a asi 1 - 1,5kg krkovičky aj s kosťou (aby sa rýchlejšie uvarila ju vykostí a poprekrajuje asi na 4 časti), kúsok údeného (1 balenie zo supemarketu), 2 páry dobrej údenej klobásky, 2 ošúpané celé cibule, 2-3 strúčky cesnaku, bobkový list, 2 kocky zeleninového bujónu, vody primerane. :) Keď je mäsko mäkké, nakrája ho na kúsky, zahustí dvoma najemno nastrúhanými väčšími zemiakmi, dochutí vegetou, ml.čiernym korením, majoránkou, mne chutí, keď pridá aj rajčinový pretlak. Po odstavení ešte prelisuje cesnak. No hádam som na nič nezabudla. Navaríme zo 15 litrov a čo sa nezje, dá do zaváracích pohárov, strilizuje a máme na horšie časy :))).
deane7
16.01.10,08:13
No super, a je recept na svete. Už len kotlík kúpiť a môžeme variť.
JarkaL
16.01.10,08:20
Dať sterilizovať kapustnicu v zaváracích pohároch mi teda nenapadlo, aj keď u nás sa skoro nikdy nezvýši, vždy všetko pojeme alebo porozdávam švagrovcom, ale vyskúšam, je to dobrý nápad. Ako dlho to sterilizovať a ako dlho to vydrží?
olybaba
16.01.10,09:59
- uvarenu kapustnicu sterilizujem uz viacej rokov, stale sa vydari (1.den hodinu, 2.den hodinu) a vydrzi aj rok - kym sa nezje
- takuto sterilizovanu nosia deti do zahranicia a verte, tam je to ozajstna pochutka
JarkaL
16.01.10,10:09
Ďakujem, švagrovci majú po chlebe, nabudúce vyskúšam vysterilizovať a nebudem rozdávať.
wagner
16.01.10,14:38
- uvarenu kapustnicu sterilizujem uz viacej rokov, stale sa vydari (1.den hodinu, 2.den hodinu) a vydrzi aj rok - kym sa nezje
- takuto sterilizovanu nosia deti do zahranicia a verte, tam je to ozajstna pochutka
Takto sme vždy sterilizovali zabíjačkovú kapustnicu a vydržala mi dva roky - totiž 1 pohár bol zasunutý za inou zaváraninou. Inak vydržala len pokiaľ sa nezjedla. A tiež som si ju nosila, keď som pracovala v BA.
kkaja
16.01.10,14:50
Dať sterilizovať kapustnicu v zaváracích pohároch mi teda nenapadlo, aj keď u nás sa skoro nikdy nezvýši, vždy všetko pojeme alebo porozdávam švagrovcom, ale vyskúšam, je to dobrý nápad. Ako dlho to sterilizovať a ako dlho to vydrží?


Dať do 7dl pohárov, zavíčkovať a my sterilizujeme 10-15 minút. Nechať vychladnúť v sterilizačnom hrnci. Ešte sa nám nikdy nepokazila, asi je to tou kyslou kapustou. A vydrží aj rok - ak vydrží. Je to výborné, keď na jar robíme na záhrade a neni kedy navariť :).
ludmilla
16.01.10,20:54
Kapustu robím síce v hrnci (veľkom), ale dá sa aj v kotlíku, ale tá moja sa asi sterilizovať nedá. Tento recept som zdedila od bývalého šéfa pána primára a varieval ju vždy pre nás na silvestra. Varím ju tiež na silvestra a tradične ju potom s manželom rozvážame našim blízkym.

Potrebujeme:
kyslá kapusta (najlepšie domáca)
1,5 kg údeného mäsa (stehno)
2 kg karé
6 - 8 klobás
250 ml kyslej smotany
sušené hríby, sušené slivky
soľ, mleté -, čierne celé -, nové korenie, mletá červená paprika, bobkový list, rasca

Do hrnca dám kyslú kapustu (domácu od mojej mamy - svokry ), pridám vodu, tak, aby bola asi 5 cm nad kapustou. Pridám údené mäso asi 1,5 kg, rozdelené na 4 časti, huby (sušené) , slivky (sušené) - asi 6 kusov, nové korenie, čierne korenie celé, bobkový list, mleté korenie a rascu. Soľ pridávam až po vyvarení údeného mäsa. V hrnci na cibuľke a mletej červenej paprike opražím asi 2 kg bravč. karé, nakrájaného na kocky -pridám potom do kapusty. Keď sú mäsá mäkké pridám asi 6 - 8 klobás nakrájaných na kolieska a povarím ešte asi 10 minút. Dochutím podľa potreby soľou. Kapustu odložím z variča primiešam 250 ml kyslej smotany, do celého množstva - na zjemnenie.
halali
18.01.10,15:56
Ďakujem za všetky super rady len sa ešte chcem opýtať ludmilla tie množstvá sú približne pre 10 osôb?
ludmilla
18.01.10,19:00
Ďakujem za všetky super rady len sa ešte chcem opýtať ludmilla tie množstvá sú približne pre 10 osôb?

Robím ju v 10 l hrnci, hrniec býva plný, čiže aj 20 porcií . Kapusty dávam približne do 3/4 hrnca. Ako som písala v predošlom príspevku varím ju pre blízku rodinu.
ludmilla
18.01.10,19:03
Zabudla som len napísať, že keď je mäso mäkké, vareškou ho rozdelím na malé kúsky.