Bejka74
13.01.10,10:56
Pekný deň prajem....Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadom :
začala som podnikať v septembri 2009, vtedy som dostala aj dotáciu na podnikanie, ale prevádzku na podnikanie nemám ešte stále dokončenú. lebo náklady na zariadenie a zriadenie sú neskutočné a nemám nato, medzi tým som si našla prácu, kde by som sa mohla aj zamestnať na zmluvu, takže podnikanie by som zrušila, len otázka znie či je to vôbec možné......ďakujem veľmi pekne.....
veronikasad
13.01.10,09:58
Pekný deň prajem....Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadom :
začala som podnikať v septembri 2009, vtedy som dostala aj dotáciu na podnikanie, ale prevádzku na podnikanie nemám ešte stále dokončenú. lebo náklady na zariadenie a zriadenie sú neskutočné a nemám nato, medzi tým som si našla prácu, kde by som sa mohla aj zamestnať na zmluvu, takže podnikanie by som zrušila, len otázka znie či je to vôbec možné......ďakujem veľmi pekne.....
Živnosť nie je problém zrušiť alebo prerušiť. Vzhľadom k tomu, že príspevok z UP si dostala na prevádzkovanie samostatne zárobkovej činnosti, musela by si ho UP vrátiť.
Živnosť je možné prevádzkovať aj v súbehu so zamestnaním.
Bejka74
13.01.10,10:06
Ďakujem veľmi pekne...
Dotáciu by som musela vrátiť celú, alebo len tú časť, ktorá zodpovedá obdobiu do ukončenia dvoch rokov.???
A môžem mať živnostenský list a aj byť niekde zamestaná na pracovnú zluvu..????
veronikasad
13.01.10,10:09
Ďakujem veľmi pekne...
Dotáciu by som musela vrátiť celú, alebo len tú časť, ktorá zodpovedá obdobiu do ukončenia dvoch rokov.???
A môžem mať živnostenský list a aj byť niekde zamestaná na pracovnú zluvu..????
V praxi to funguje tak, že sa vracia len alikvotna časť dotácie. Neviem ako by to bolo v tvojom prípade, keď si vlastne ešte ani podnikať nezačala (aj keď máš platný ŽL)
Bejka74
13.01.10,10:12
Tak to by som sa opýtala na úrade, a nevieš mi poradiť prosím ťa ako je to s prácou..??? či sa dá podnikať a zároveň byť zamestanáná....ide mi o to, že teraz si platím len nemocenské, ale od septembra aj sociálnu a keď si prepočítam, že koľko dám na cestu do práce a koľko odvody, tak som skoro v mínuse....preto by som zrušila živnosť a dala sa normálne zamestnať...
veronikasad
13.01.10,10:15
Tak to by som sa opýtala na úrade, a nevieš mi poradiť prosím ťa ako je to s prácou..??? či sa dá podnikať a zároveň byť zamestanáná....ide mi o to, že teraz si platím len nemocenské, ale od septembra aj sociálnu a keď si prepočítam, že koľko dám na cestu do práce a koľko odvody, tak som skoro v mínuse....preto by som zrušila živnosť a dala sa normálne zamestnať...
To už som ti písala vyššie, dá sa zamestnať v súbehu s podnikaním. Ale platby do SP ti to nevyrieši. Ak si prekročila za rok 2009 príjem (zrejme si minula dotáciu), povinné odvody zostávajú. Len v ZP by si si mohla určiť vymer.základ 0 a preddavky neplatiť (zrejme ti vychádza strata).
Bejka74
13.01.10,10:26
Si super..ďakujem veľmi pekne....nie dotáciu som neminula celú len niečo....
Bejka74
09.03.10,07:24
Prosím, neiete mi poradiť, počula som, že ak ukončím podnikanie skôr ako pred druhým rokom, tak dostanem pokutu za nedodžanie dohody, ktorú som podpísala na úrade práce pri prevzatí dotácie...
Timka1
09.03.10,07:34
Prosím, neiete mi poradiť, počula som, že ak ukončím podnikanie skôr ako pred druhým rokom, tak dostanem pokutu za nedodžanie dohody, ktorú som podpísala na úrade práce pri prevzatí dotácie...

čo ja viem, tak pokuty nedávajú, ale pomernú časť dotácie prepočítanú na kalendárne dni neprevádzkovania živnosti budeš musieť vrátiť
Bejka74
09.03.10,07:42
o vrátenie alikvotnej časti dotácie viem, no spomínala jedna známa, že mala asi tri mesiace pred ukončením dvoch rokov, celú dotáciu zdokladovala a aj tak jej prišlo uhradiť ešte 30 000 Sk.- za porušenie zmluvy...neviem preto sa pýtam..
Timka1
09.03.10,07:46
o vrátenie alikvotnej časti dotácie viem, no spomínala jedna známa, že mala asi tri mesiace pred ukončením dvoch rokov, celú dotáciu zdokladovala a aj tak jej prišlo uhradiť ešte 30 000 Sk.- za porušenie zmluvy...neviem preto sa pýtam..

musí vrátiť pomernú časť dotácie bez ohľadu na to či ju vyčerpala alebo nie, za tie dni čo nebola živnostníčkou

ja som sa ešte s pokutou nestretla, prečítaj si dohodu z úradu práce či tam niečo také píše, ale nech sa ešte niekto vyjadrí o tej pokute
Laco-monter
09.03.10,07:47
Zamestnaj sa "na živnosť", budeš mať príjem pre seba, budeš platiť odvody, podržíš živnosť ešte koĺko treba a bude všetko O.K.

Ja som presne tak urobil.

A z prevádzkou sekni, nemá zmysel platiť niekomu nájom a nič neprodukovať.

Pamätaj že november '89 neprebehol nadarmo !

Vážme si možnosť slobodne sa postarať sam o seba , lebo za to trpeli a zomierali ľudia aby to tak bolo !
jar88
09.03.10,08:24
musí vrátiť pomernú časť dotácie bez ohľadu na to či ju vyčerpala alebo nie, za tie dni čo nebola živnostníčkou

ja som sa ešte s pokutou nestretla, prečítaj si dohodu z úradu práce či tam niečo také píše, ale nech sa ešte niekto vyjadrí o tej pokute

Len tak mimo témumimotemynemôže podnikať ako právnická osoba ?
Alebo: musí podnikať ako FO ?....lebo dotácia?
Bejka74
09.03.10,08:31
Timka, veď o to tu ide, že v dohode je podnikať na dva roky, preto som sa pýtala, že za porušenie týchto dvoch rokov, je nejaké penále......
Timka1
09.03.10,08:39
Timka, veď o to tu ide, že v dohode je podnikať na dva roky, preto som sa pýtala, že za porušenie týchto dvoch rokov, je nejaké penále......

ale myslela som či nemáš v dohode uvedené to penále za porušenie dohody, pretože ja som sa ešte nestretla s tým, aby dávali penále
Bejka74
09.03.10,08:42
ok, to sa idem pozrieť.....v podstate, ak tam nebude uvedené, tak nemajú nato právo si myslím, ale idem radšej pozrieť a zavolám priamo na úrad práce a dám vedieť..