Surancan
18.09.05,21:47
Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
emily
18.09.05,20:00
Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Pekne Ťa vítam medzi nami....:)
O príspevkoch toho veľa neviem...niekedy pred rokom to bolo 70 tis. teraz nemám páru
Naďa
18.09.05,20:01
Ak chceš požiadať o štátny príspevok pre podnikanie, informuj sa na úrade práce, pod ktorý patríš. Príspevok je určený na zaradenie sa nezamestnaných do pracovných aktiviť. Neviem ako je to momentálne, ale keď som ho dostala ja, podmienkou bolo vypracovanie projektu o podnikateľských aktivítách.
STRELEC
19.09.05,04:45
..... ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie..... Príspevok sa poskytuje v rámci tzv. aktívnej politiky zamestnanosti. Výška asi tých 70 aj viac reálna. Niektoré druhy živností nie sú podporované - to záleží aj od regiónu. Na Porade si pozri k tejto téme - podnikateľský plán napr. Budeš mať inšpiráciu. Rozhodne Ti prajem, nech sa zadarí.
Na živnoúrade sa neprihlasuj, dokiaľ nebude zmluva o poskytnutí príspevku. Zmluva sa uzatvára s nezamestnaným, nie živnostníkom! Podľa skúseností - na vybavenie treba počítať 2 mesiace (podanie žiadosti a podkladov, doplnenie od ÚPSVaR, komisionálne schvaľovanie, zmluva).
Fany
19.09.05,06:35
Syn si to vybavoval. Musel byť 4 mesiace evidovaný na ÚP, potom si požiadal o príspevok na Okr.úrade práce a až po podpísaní zmluvy o pridelení príspevku si urobil živnosť. Je to dôležité, lebo naozaj príspevok môžeš dostať iba ako nezamestnaný. On dostal 73 tis., bol tesne po škole, VŠ, zohľadňujú sa tam aj tieto veci. Tak môžeš dostať od 50 do 73 tis. Toto bolo v decembri 2004. Okrem toho musíš potom 2 roky podnikať v regióne, nesmieš zrušiť živnosť.

Mimochodom Surancan znamená Šurančan? Potom sme takmer susedia.
Fany
19.09.05,06:37
A samozrejme príspevok musíš použiť na nákup hmotného majetku, teda nie zásoby alebo len tak si to užívať na účte. Hmotný majetok znamená napr. regále do obchodu, miešačka, počítač - ak ho bezprostredne potrebuješ k práci, zariadenie kancelárie - stôl stoličky...
jana32
19.09.05,11:36
Ahoj, tak ja som naposledy spracovala podnikatelsky plan pre bratranca na urad prace, je to presne tak , nesmies byt podnikatel, ale cela ta tortura vybavovania trvala takmer tri mesiace a nakoniec mu schvalili 55 tisic Sk, ale aj to je nieco, nakupil za to aspon zaklade vybavenie. Najvacsiu pozornost venuj podniktelskemu zameru, presne body ktore tam chcu mat ti daju na urade prace. Prajem vela uspechov!
Surancan
19.09.05,14:37
Dakujem Vam zatial musim sa trochu pohrabat tu na Porade.
adrika
19.09.05,16:17
Iba doplním, že výška dotácie závisí od dĺžky evidencie na úrade práce - čím dlhšie si evidovaný, tým viac Ti schvália .... ja som bola evidovaná 6 mes. a schválili mi cez 54 000,- ....ale zatiaľ na nich iba čakám....trvá to už zhruba 6 týždňov - po vybavení všetkých papierov....dúfam, že sa aj dočkám.....
Je to trocha vybvovania a papierovačiek, ale kto Ti už dnes čo dá zadarmo-treba do toho ísť, ak je možnosť...a trochu byrokracie pretrpieť....
Prajem veľa zdaru a ešte pekný deň
helas
22.09.05,10:12
Dobry den,
tak ja som sa prave vratila s uradu prace, kde som sa informovala o poskytnuti
prispevku. Som evidovana na UP piaty mesiac, chcem robit uctovnictvo, mam narok na 40 600,-- Sk, musim dat ziadost na absolvovanie pripravy na zacatie zivnosti, tuto pripravu absolvovat, dostanem osvedcenie a s tymto osvedcenim, kopiou zivnostneskeho listu, si dat ziadost o prispevok.Ta sa musi podat 30 dni pred zacatim zivnosti. Teda v ZL musis mat zacatie zivnosti trebars
1.11. ziadost o prispevik musis dat 1.10. Aspon ja som to tak pochopila.
Ale na UP bola velmi ochotna a mozem hocikedy prist alebo zavolat.Som z KE Vsetko to vraj trva 2-3 mesiace.
Takze vela stiastia
Magda
05.10.05,16:07
Len by som chcela upozorniť , že nech si každí pozrie v Zákone o zamestnanosti, či nie je náhodou znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, lebo príspevok sa dá navýšiť. Samozrejme nepoužijem čísla paragrafov, lebo píšem z tepla domova, ale je to hneď na začiatku. Ďalšia zaujímavá vec je, že nemusí písať žiadosť o prípravu ak má ekonomické vzdelanie, komisia si ho predvolá, opýta sa niekoľko orientačných vedomostí a pokiaľ uchádzač uspeje, nemusí sa zúčastňovať prípravného školenia. Samozrejme, že musí mať vypracovaný podnikateľský zámer. Priamo na komisii sa dozvie termín, s akým dátumom má požiadat o vystavenie ŽL. Dopredu je dobré požiadať o výpis z registra trestov, ktorý treba k ŽL, pretože to može trvať okolo 3 týždňov. To je asi všetko.

Veľa šťastia kolegovia.
helas
07.10.05,11:37
Ahojte,

tak som dnes dostala pozvanku na absolvovanie pripravy na zacatie SZC.
Je to 18.oktobra, ziadost som podala 27.09. Je tam napisane, ktore zakony
si mam prestudovat ale len to co sa tyka SZCO. Mam z toho dost vietor,takze
idem hladat zakony a studovat, vsetko ostatne uz mam.
Hela
inngrid
07.10.05,12:50
Ahoj

prispevky je to vlastne dotacia od statu ma nanu narok kazdy uchadzach ktory je min 4mesiace evidovany na urade prace
vyska dotacie: zalezi od okresu a od toho ci si znevyhodneny ci zvyhodneny uchadzas zvyhodneny su ludia od 25do 50 zdravy
znevyhodneny pod 25 a nad50 alebo so zdravotnym postihnutym
zvyhodneny dostavaju cca 40tis. a znevyhodneny cca 57tis je tam maly rozdiel podla okresu
podmienky : okrem 4mesiacov si musis vypracovat podnikatelsky plan odovzdat ho uradu prace este pred podanim ohlasenia zivnosti na zivnostenskom urade do 10dni je urad prace poviny dat stanovisko ci ziskas danu dotaciu
- zmena zakona : uz sa nemusi dokladovat naco tu dotaciu pouzicies a jeden maly bonus nezabudni ze dotacia je danovo uznatelny prijem vela ludi nato zabuda tato dotacia zo statu
Inak myslim ze sa vola zakon o sluzbach zamestnanosti ktory presne rozoberat tuto dotaciu


Inngrid
jjendro
13.10.05,12:04
Chcem sa spýtať ako je to so ženou, ktorá poberá rodičovský príspevok a má dieťa vo veku 1,8 roka. Môže byť uchádzačom o zamestnanie - aby splnila tu podmienku 4mesiace evidovana.

Je potom v tom príprade možné aby rodičovský príspevok poberala napr. babka?

Alebo nemá šancu získať príspevok na živnosť do 3 rokov veku dieťaťa...
FYDKO
15.10.05,09:16
Inngrid - prosím ťa čo je to daňovo uznateľný príjem, to akože mám tú dotáciu od štátu zdaniť ? Ja som sa pýtala na daňovom, a tam mi povedali, že sa to nezdaňuje, že sa to dostane a vzápätí investuje. Ako to teda je ?


Ešte sa chcem spýtať ostatných, mne na ÚP povedali tiež že nedokladujem použitie príspevkov, ale že ma môžu prísť " fyzicky " skontrolovať, či som si ozaj kúpila to čo som napísala do podnikateľského zámeru. Sa mi to moc nezdá, pochopila by som, keby ma predvolali sdokladmi, aleže majú prísť ku mne domov a kontrolovať čo mám, sa mi nejako nezdá. Prosím napíšte ako to je , kto má s tým skúsenosti.

A ešte, ja som minulý týždeň odovzdala podnikateľský zámer, absolvovala som ten kurz, a teraz ma vraj zavolajú na nejaké skúšky........ale ja chcem živnosť otvoriť až v januári, nevadí, že som im to dala už v polovici oktobra, ked tu niekto píše, že vybavovanie trvá 2 - 3 mesiace, a niekto píše o 30 dňoch?
kiwiak
15.10.05,15:26
Viac informacii ziskas na podnikanie.php5.sk, tento web sa venuje problematike prispevkov od Uradu prace.
kiwiak
15.10.05,15:31
Absolvovanie pripravy na SZC mozes absolvovat aj skor.nevadi.sam mam prispevok od URadu prace.Po absolvovani pripravy na SZC si vybav vypis registra trestov azivnostensky list.Ak chces podnikat doma, je nutny list vlastnictva resp.suhlas majitela bytu, ze suhlasi s tvojim podnikanim.Do 30 dni po podani ziadosti o prispevok s predlozenymi podjkladmi co vyzaduje UP, ta vyzvu k podpisaniu dohody.Tam dostanes aj materialy na publicitu prispevku plagatik a samolepky.Musis si polepit vsetko co kupis z prispevku, ale aj postovu schranku oznacit nalepkou, vchod do bytu a aj miestnost kde budes podnikat.plagatik das na stenu .V den ked ti zacne platit zivnost, cize ked zacnes podnikat pojdes na UP a odovzdas do podatelni UP Ziadost o platbu a od toho dna cakas 30 dni na prispevok, mne dosiel do 21 dni.Viac informacii je na podnikanie.php5.sk alebo pis na moju emailovu adresu kiwiak@centrum.sk
kiwiak
15.10.05,15:32
Do 10 dni UP neda vyjadrenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kiwiak
15.10.05,15:36
Ano, je to tak.ty musis podnikat 2 roky bez subehu s pracovnopravnym vztahom, cize nemozes podnikatb a popritom robit na zmluvu alebo na dohodu, da sa len na zmluvu o dielo.Kontrola ta bude navstevovat aty ju musis pustit do bytu, lebo prides o prispevok, vsetko bude smusiet vratit spet UP.Aj, ked nevycerpas celu sumu z prispevku(kupis vsetko co mas a zvysi sa ti nieco), musis hoci aj tych 50 Sk UP vratit a napisat im o tom.Kontroly uz robia, adavaj si pozor na publicitu(vylepene samolepky a plagatik), za to su pokuty.
kiwiak
15.10.05,15:48
Napr.otazky na absolvovanie pripravy:
zivnostou nie je...
vyska min.mzdy...
kedy sa podava danove priznanie...
kedy ide odlhodoby majetok...
vseobecne podmienky na ziskanie zivnosti (FO)
ake uctovnictvo vedie FO
odkedy sa plati zdravotne poistenie...
akosa delia zivnosti...
kde moze byt sidlo firmy
kto poskytuje prispevok na SZC (ESF-europsky socialny fond)
aka je vyska v percentach poistneho na zdrav.poistenie
co je vydavok atd....

Nie je to tazke su to len 30 otazok, a ked uz mas podnikatelsky zamer a pojde spo teste pred komisiu bude to ok.Tam sa ta len opytaju v com chces podnikat, ci na to mas...a ak splnis vsetko daju ti tlaciva a a uz vybavujes dotaciu.
kiwiak
15.10.05,15:55
Výška príspevku pre uchádzačov o zamestnanie(minimálna evidencia na ÚPSVaR 4 mesiace) od 1.11.2005

0.- Sk
Bratislava I., II., III., IV., V., Malacky, Pezinok, Senec
----------------------------------------------------------------------
42.539.- Sk
Trenčín, Ilava, Púchov, Piešťany, Myjava, Skalica, Žilina, Senica, Prievidza, Banská Bystrica, Trnava, Nové mesto nad Váhom, Námestovo, Dunajská Streda, Galanta, Považská Bystrica, Čadca, Partizánske, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Martin, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Košice I., Bytča, Ružomberok, Košice IV., Topoľčany, Kysucké Nové mesto, Nitra, Košice II., III.
-----------------------------------------------------------------------

58.212.- Sk
Turčianske Teplice, Poprad, Svidník, Stropkov, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Levoča, Šaľa, Snina, Humenné, Prešov, Bardejov, Nové Zámky, Žiar nad Hronom, Krupina, Brezno, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Komárno, Medzilaborce, Detva, Levice, Zlaté Moravce, Poltár, Michalovce, Sabinov, Lučenec, Gelnica, Kežmarok, Košice – okolie, Žarnovica, Sobrance, Trebišov, Rožňava, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota

----------------------------------------------------------------------
Výška príspevku pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie(viac ako 12 mesiacov).
---------------------------------------------------------------------

40.300.- Sk
Bratislava I., II., III., IV., V., Malacky, Pezinok, Senec


-----------------------------------------------------------------------
60.451.- Sk
Trenčín, Ilava, Púchov, Piešťany, Myjava, Skalica, Žilina, Senica, Prievidza, Banská Bystrica, Trnava, Nové mesto nad Váhom, Námestovo, Dunajská Streda, Galanta, Považská Bystrica, Čadca, Partizánske, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Martin, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Košice I., Bytča, Ružomberok, Košice IV., Topoľčany, Kysucké Nové mesto, Nitra, Košice II. III.


----------------------------------------------------------------------
80.601.- Sk
Turčianske Teplice, Poprad, Svidník, Stropkov, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Levoča, Šaľa, Snina, Humenné, Prešov, Bardejov, Nové Zámky, Žiar nad Hronom, Krupina, Brezno, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Komárno, Medzilaborce, Detva, Levice, Zlaté Moravce, Poltár, Michalovce, Sabinov, Lučenec, Gelnica, Kežmarok, Košice – okolie, Žarnovica, Sobrance, Trebišov, Rožňava, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota
----------------------------------------------------------------------

Vyska nenavratnych prispevkov od UPSVaR pre zdravotne postihnutych obcanov a na zriadenie chranenych dielni a pracovisk je ina a vyssia od 1.11.2005
kiwiak
15.10.05,16:01
Pridelenie prispevku:

Žiadosti sa prijímajú priebežne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť, alebo v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt. Žiadosti sa podávajú na predpísaných formulároch, ktorých vzory sú prílohou č. 1 tejto schémy. Prijatá bude iba žiadosť spracovaná na predpísanom formulári. Formulár žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj na internetovej stránke poskytovateľa pomoci.

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti je:



podnikateľský zámer, jeho rozsah a štruktúra je uvedená v prílohe č. 2,
kópia oprávnenia na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti (§ 5 zákona o službách zamestnanosti).

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku na činnosť pracovného asistenta a príspevku na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska je:
doklady, nie staršie ako 3 mesiace preukazujúce, že žiadateľ má splnené povinnosti týkajúce sa platenia poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie a splnené daňové povinnosti,

čestné vyhlásenie žiadateľa, nie staršie ako 1 mesiac, že žiadateľ v čase podania žiadosti neeviduje neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce im z pracovného pomeru voči nemu, nie je v konkurze, likvidácii, v súdom určenej správe alebo v inom podobnom konaní,
kópia oprávnenia na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti(§ 5 zákona o službách zamestnanosti).


Žiadosť v písomnej podobe vrátane príloh žiadateľ predloží v jednom origináli. Žiadosť musí byť potvrdená podpisom žiadateľa. Podpísaním žiadosti žiadateľ akceptuje podmienky schémy a súčasne potvrdzuje správnosť údajov.

Zodpovedný zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý žiadosť prijal, potvrdí prijatie žiadosti a označí ju odtlačkom pečiatky podateľne úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť bude následne zaregistrovaná v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.


Založí sa tzv. „spis žiadateľa“, ktorý sa postúpi na výkon formálnej kontroly.Zodpovedný zamestnanec prijímajúci žiadosť vykoná formálnu kontrolu obsahu spisu a v prípade zistenia nedostatkov, vyzve žiadateľa na doplnenie chýbajúcich údajov do spisu najneskôr do 5 pracovných dní od vykonania formálnej kontroly.


Do 5 pracovných dní od doručenia výzvy na doplnenie chýbajúcich údajov do spisu žiadateľ doručí chýbajúce údaje. V prípade nedodržania termínu sa spis považuje za nekompletný a žiadosť o poskytnutie pomoci sa stane bezpredmetnou. O tejto skutočnosti informuje prijímajúci zamestnanec žiadateľa bezodkladne.


Najneskôr do 20 pracovných dní od predloženia kompletného spisu na výkon predbežnej finančnej kontroly vykonajú zamestnanci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny predbežnú finančnú kontrolu.

V prípade žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti zodpovedný zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny preverí, či žiadateľ absolvoval prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Na základe overenia splnenia podmienok stanovených zákonom o službách zamestnanosti a touto schémou rozhodne o poskytnutí pomoci štatutárny zástupca úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.


Do 10 pracovných dní od konečného rozhodnutia o poskytnutí nenávratného finančného príspevku bude žiadateľ vyzvaný na uzavretie dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.


Žiadateľ je povinný najneskôr do 1 mesiaca od doručenia výzvy uzavrieť s príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny dohodu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Výzva sa považuje za doručenú dňom prevzatia zásielky doručenej poštou.


Nenávratný finančný príspevok na úhradu nákladov na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti v rámci oprávnených nákladov podľa článku H. bodu 1) tejto schémy sa poskytuje príjemcovi pomoci na základe prijatej žiadosti vo forme jednorázovej paušálnej platby. Nenávratný finančný príspevok na úhradu preukázateľných oprávnených nákladov podľa článku H. bodov 2) až 4) tejto schémy sa poskytuje príjemcovi pomoci na základe prijatej žiadosti po predložení účtovných dokladov. Podmienky a rozsah požadovaných dokladov na zúčtovanie budú upravené v dohode o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Spôsob vyplácania nenávratného finančného príspevku príjemcovi pomoci bude upravený v dohode o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Príjemcovi pomoci sa uhrádzajú iba oprávnené náklady podľa tejto schémy.


Príjemca nenávratného finančného príspevku môže pomoc použiť len na účel, na ktorý mu bola poskytnutá. Pri neplnení podmienok dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku poskytovateľ na základe rozhodnutia príslušného kontrolného orgánu podľa čl. P. schémy pozastaví, prípadne zruší poskytnutie tohto príspevku príjemcovi pomoci. Za porušenie podmienok sa považuje významná zmena podnikateľského zámeru, predkladanie nepravdivých údajov a dokumentov, nedodržanie podmienok dohody. Porušenie podmienok schémy je porušením rozpočtovej disciplíny s následným uplatnením sankcií podľa osobitného predpisu[3]. Ak sa v priebehu výkonu následnej finančnej kontroly preukáže, že príjemca pomoci použil nenávratný finančný príspevok neoprávnene, je povinný tieto prostriedky vrátiť v súlade s vydaným rozhodnutím.

Obsah spisu sa považuje za dôverný. Zamestnanci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sú povinní zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedia. Táto povinnosť trvá aj po skončení ich pracovného pomeru.
kiwiak
15.10.05,16:15
Este jedna dolezita vec:Ak ste pred zaciatkom podnikania (alebo trvaleho zamestnania), poberali socialnu davku, mate narok dostavat od UPSVAR aktivacny prispevok v sume 1700 Sk.Sam som si to vybavoval,takze odporucam.
ondrejvla
22.11.05,17:45
Hľadala som tu na Porade, ale sa mi nepodarilo nájsť, preto prosím o radu v nasledovnom probléme :
- Úrad práce poskytne príspevok na samozamestnanie osobe, ktorá je v evidencii ÚP a rozhodne sa začať podnikať,
- príspevok je ako dotácia, teda účelovo určený, na čo má byť použitý,
- môj názor: účtuje sa ako nezdaniteľný príjem - teda dotácia, účelové použitie príspevku účtovať ako výdaj neovpl.ZD, pričom vychádzam zo zákona o DP, §9 - Príjmy oslobodené od základu dane, odst.1, písm.d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých príjmy plynú podľa §6 (pri tomto písmene je odkaz na zákon 5/2004
Zákon 5/2004 Z.z.
Vybraný § k ZoDP k § 9, ods.d)

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto
zákona je
osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu
vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných
plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného
predpisu,10)
osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť
podľa osobitného predpisu,11)
osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných
predpisov,12)
spoločník verejnej obchodnej spoločnosti a komplementár
komanditnej spoločnosti podľa osobitného
predpisu,13)
fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania
za úhradu podľa § 25,
fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasnézamestnáva -
nie podľa § 29,
fyzická osoba, ktorá vykonáva podporovanézamestnávanie
podľa § 58.
vychádzajúc z tohoto ustanovenia,podľa môjho názoru, je to nezdaniteľný
príjem, teda by nemal ani vstupovať do základu dane pre posudzovanie platieb do SP a ZP pre rok 2006.
Dôvod, pre ktorý sa zaujímam o tento problém : - príspevok bol poskytnutý v tomto roku,
- príjemca príspevku je ZŤP s 1/2 invalidným dôchodkom,
- jeho zdaniteľný príjem v tomto roku nedosiahne výšku 80 tis.Sk, ale ak by sa mal tento príspevok, resp.dotácia posudzovať ako príjem ovplyvňujúci ZD, v tom prípade by výška príjmov pre posudzovanie platieb do fondov v budúcom roku presiahla výšku, kedy by SZČO bola nútená platiť do SP, no a z príjmu, ktorý je cca 4-5 tis.Sk mesačne btto, je to priam nemysliteľné.
Dúfam, že máte skúsenosti so zmenami, ktoré nastali v tomto roku a poradíte mi. Vopred všetkým ďakujem.
andrej_rv
22.11.05,17:56
V zmysle § ods. 2 písm. d) ZDP sú od dane oslobodené len také plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky práce, kroré nie sú poskytované v súvislosti s podnikateľnskou resp. OSZČ činnosťou (viď odvolávka na § 6). Oslobodené sú teda napr. rekvalifikačné kurzy, príspevok absolventovi počas absolventskej praxe, poskytovanie poradenstva pri výbere povolania atď., ale od dane nie je oslobodený príspevok na samozamestnanie, refundácie časti nákladov na mzdy a odvody.
V horeuvedenom prípade je to síce nespravodlivé, ale... Neviem, či náhodou v tomto smere neexistuje nejaké opatrenie pre obmedzenie tvrdosti zákona - asi by bolo najvhodnejšie informovať sa priamo v Sociálnej poisťovni alebo na Ministerstve práce.
Ale opakujem, podľa mojich poznatkov sú "podnikateľské" neinvestičné dotácie zdaniteľným príjmov v tom obdbobí, v ktorom dôjde k ich čerpaniu na úhradu nákladov.
ondrejvla
22.11.05,18:12
Andrej ďakujem,
ale na margo tvojej odpovede, moja včerajšia skúsenosť. Vypracovávala som sesternici Podnikateľský zámer, no a včera mi priniesla tabuľky pre výkazy a peňažné toky na obdobie 3 rokov z ÚP, kde bol tento príjem doslova v tabuľke - nezdaniteľný príjem no a výdaje na účelové čerpanie ako nezdaniteľný výdaj. Na základe tohoto sa dnes s hotovými tabuľkami informovala u lektora, pri ktorom absolvovala školenie na tento problém, no a ten je výslovne povedal, že či nevie čítať, že aj v tabuľke, ktorú jej dal, je to nezdaniteľný príjem.
"Tak já ti tedy nevím Franto...?"
Priznám sa, že začínam z toho magorovieť!
andrej_rv
22.11.05,18:22
Andrej ďakujem,
ale na margo tvojej odpovede, moja včerajšia skúsenosť. Vypracovávala som sesternici Podnikateľský zámer, no a včera mi priniesla tabuľky pre výkazy a peňažné toky na obdobie 3 rokov z ÚP, kde bol tento príjem doslova v tabuľke - nezdaniteľný príjem no a výdaje na účelové čerpanie ako nezdaniteľný výdaj. Na základe tohoto sa dnes s hotovými tabuľkami informovala u lektora, pri ktorom absolvovala školenie na tento problém, no a ten je výslovne povedal, že či nevie čítať, že aj v tabuľke, ktorú jej dal, je to nezdaniteľný príjem.
"Tak já ti tedy nevím Franto...?"
Priznám sa, že začínam z toho magorovieť!
Nuž, čo dodať. Vieš, že určitý čas boli dotácie nedaňovým príjmom a výdavky z nich hradené nedaňovým výdavkom. Možno tie tabuľky nie sú aktualizované. Ja som t.r. tiež robil nejaký zámer, pozrel som si tabuľku a ja tam veru takéto členenie nemám. Možno sú medzi okresmi rozdiely.
Podľa mojej osobnej skúsenosti sa hodnotitelia tých tabuliek na ÚP do ekonomiky zväčša rozumejú ako ...no proste málo (nechcem zase nikoho uraziť).
Pre mňa je rozhodujúci zákon o dani z príjmov a nie lektor ÚP. A podľa toho, ako čítam zákon i mne dostupné komentáre, dotácie na úhradu nákladov sú zdaniteľným príjmom. Zatiaľ ma o opaku nikto nepresvedčil.
ondrejvla
22.11.05,18:45
Viem, že lektori na týchto inštitúciach majú záujem najmä o príjmy z týchto aktivít, ale MALI by byť fundovaní, nie?

Zatiaľ ma o opaku nikto nepresvedčil - škoda, rada by som, ale asi mi to nepomôže!
lenkak
22.11.05,19:13
Súčasne v § 17 nového zákona o dani z príjmov je stanovený postup zahŕňania prijatej dotácie do daňových príjmov.
ondrejvla
22.11.05,20:40
Súčasne v § 17 nového zákona o dani z príjmov je stanovený postup zahŕňania prijatej dotácie do daňových príjmov.

Lenka ďakujem, už som to našla. Škoda, veľmi ma to mrzí, že i v takomto prípade je potrebné zahrnúť tento príjem do zdaniteľných príjmov.
A ešte jedna podotázka - mám soft MRP DOS pre JÚ, pre PÚ aj pre mzdy, prečo MRP Brezno, ktoré by mali svoje novelizácie softov upravovať v súlade so zmenami zákonov, má dotáciu pod kódom nezdaniteľný príjem, tak ako aj úver? Nemali by tiež mať novelizácie v zmysle platných zákonov, veď za tie novelizácie platíme?

A teraz niečo, čo sa netýka dotácie z ÚP, ale príjem z prostriedkov Grantu EÚ na hmotný majetok, bol to účelový príspevok, poskytnutý minulý rok, kontrolou z Ministerstva zistili, že prostriedky boli skutočne použité podľa schváleného účelu. V r.2004 nebol tento majetok odpisovaný, z dôvodu nízkeho HV, v r.2005 bude odpisovaný - moja otázka - mám tento odpis zaradiť do zdaniteľných príjmov, keďže príspevok bol cca 2 mil., ale preinvestovaných bolo 11 mil., tak ako znela zmluva o poskytnutí grantu.
To mám celých 11 mil.Sk postupne podľa odpisov rozpúšťať do zdanit.príjmov, keď príspevok bol 18%, alebo len 18% z odpisu majetku, ktorý bol nadobudnutý podľa tejto zmluvy?
Alebo príspevok z Grantu EÚ nie je dotácia? - ale to by bol nezmysel, nie?
ondrejvla
23.11.05,09:08
Nik mi nevie poradiť ohľadne tejto otázky - poskytnutý príspevok z Grantu?
Mám dilemu - rozpustiť vo výške 18% z odpisov do príjmov, alebo celé odpisy týkajúce sa zakúpeného majetku...
andrej_rv
23.11.05,11:07
Alebo príspevok z Grantu EÚ nie je dotácia? - ale to by bol nezmysel, nie?
Podľa mňa aj v prípade grantu EU ide o dotáciu, ktorá by sa v PÚ v zmyle Postupov PÚ § 52 ods.13 mala účtovať na účte 346. Tá firma účtuje v JÚ alebo PÚ ?
andrej_rv
23.11.05,11:33
Nik mi nevie poradiť ohľadne tejto otázky - poskytnutý príspevok z Grantu?
Mám dilemu - rozpustiť vo výške 18% z odpisov do príjmov, alebo celé odpisy týkajúce sa zakúpeného majetku...Keďže vplyv dotácií by mal byť daňovo neutrálny, podľa môjho názoru sa do daňových príjmov zahrnie len pomerná časť odpisov, zodpovedajúca pomeru hodnoty majetku obstaraného z dotácie k celkovej hodnote odpisovaného majetku. Spôsob rozpúšťania dotácie v PÚ je stanovený v § 17 ods. 3 písm. h) bod 1. ZDP, v PÚ v § 56 ods. 12 Postupov účtovania v PÚ.
ondrejvla
23.11.05,13:35
Keďže vplyv dotácií by mal byť daňovo neutrálny, podľa môjho názoru sa do daňových príjmov zahrnie len pomerná časť odpisov, zodpovedajúca pomeru hodnoty majetku obstaraného z dotácie k celkovej hodnote odpisovaného majetku. Spôsob rozpúšťania dotácie v PÚ je stanovený v § 17 ods. 3 písm. h) bod 1. ZDP, v PÚ v § 56 ods. 12 Postupov účtovania v PÚ.

Andrej, ďakujem za odpoveď, firma účtuje v JÚ. A napadla ma ešte jedna myšlienka, urobím chybu, ak v tomto roku celý príjem z grantu zaradím do daň.príjmov, a nie len pomernú časť odpisov. Dôvod- nakoľko odpisy budeme mať cca 7 mil.Sk, môžeme si to v tomto prípade dovoliť, len či nič neporuším, ak sa podnikateľ rozhodne zaúčtovať celý tento príjem z grantu naraz.
lenkak
23.11.05,16:08
§ 17

Všeobecné ustanovenia o zisťovaní
základu dane

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov, alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

Účtovanie dotácie z EU som našla len pre dotáciu v roku 2005.
andrej_rv
23.11.05,17:17
Andrej, ďakujem za odpoveď, firma účtuje v JÚ. A napadla ma ešte jedna myšlienka, urobím chybu, ak v tomto roku celý príjem z grantu zaradím do daň.príjmov, a nie len pomernú časť odpisov. Dôvod- nakoľko odpisy budeme mať cca 7 mil.Sk, môžeme si to v tomto prípade dovoliť, len či nič neporuším, ak sa podnikateľ rozhodne zaúčtovať celý tento príjem z grantu naraz.V citovanej časti § 17 ZDP sa uvádza jednoznačne, že investičná dotácia sa zahŕňa do príjmov vo výške odpisov. Ani viac, ani menej. Žiadne ustanovenie zákona neumožňuje uplatniť odpisy v inej výške, než je určené v §§ 26 až 29. Vychádzajúc z uvedeného, podľa môjho názoru zahrnutie dotácie alebo jej časti do zdaniteľného príjmu v inej výške, ako sú príslušné odpisy resp. ich pomerná časť zodpovedajúca podielu dotácie na obstarávacej cene majetku by bolo v rozpore so zákonom o dani z príjmov, keďže rozpúšťanie dotácie je zákonom viazané na odpisy. Ak máte vysoké odpisy, vo väzbe na § 22 ods. 9 by bolo vhodnejšie ich neuplatniť, resp. uplatniť odpisy len u niektorého DHM tak, aby ste mali základ dane čo najoptimálnejší. V prípade neuplatnenia odpisu u majetku obstaraného z dotácie sa ani príslušná časť dotácie nezahrnie do príjmov.
malina
23.11.05,18:05
Výpis

z Usmernenia Ministerstva financií Slovenskej republiky k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor

(FINANČNÝ SPRAVODAJCA 11/2004)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Účtovanie nenávratného finančného príspevku
v súkromnom sektore (podnikatelia)



Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva


Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003-92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovuje:
"Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti
zodpovedajúcejvýške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným
v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté."



Postup zahrňovania nenávratných finančných príspevkov poskytovaných
z prostriedkov štrukturálnych fondov do základu dane z príjmov


U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva nie je uvedená problematika
riešená v postupoch účtovania, ale od 1. 1. 2004 priamo v § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov. To znamená, že:

– nenávratný finančný príspevok určený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov,

– nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdanovacom období, v ktorom sa do danových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.


Záver: Vplyv nenávratného finančného príspevku na základ dane z príjmov daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva je neutrálny.
ondrejvla
23.11.05,21:22
Záver: Vplyv nenávratného finančného príspevku na základ dane z príjmov daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva je neutrálny.

Teda? Asi nerozumiem, ako neutrálny?...Predsa má vplyv!
andrej_rv
23.11.05,21:45
Nie Vlasta, nemá. To, čo zahrnieš do príjmu vo výške zodpovedajúcej ročnému odpisu, je zároveň daňovým výdavkom - odpisom. Príjem sa rovná výdavku a základ dane je nula. Ak by si Ty dala do príjmu celú dotáciu, ako si uvažovala, ale uplatnila len príslušný odpis, zdaniteľný príjem v tom roku by bol podstatne vyšší a zásada daňovej neutrality by sa narušila. Preto je podľa mňa takýto postup v rozpore so ZDP.
ondrejvla
23.11.05,21:55
Nie Vlasta, nemá. To, čo zahrnieš do príjmu vo výške zodpovedajúcej ročnému odpisu, je zároveň daňovým výdavkom - odpisom. Príjem sa rovná výdavku a základ dane je nula. Ak by si Ty dala do príjmu celú dotáciu, ako si uvažovala, ale uplatnila len príslušný odpis, zdaniteľný príjem v tom roku by bol podstatne vyšší a zásada daňovej neutrality by sa narušila. Preto je podľa mňa takýto postup v rozpore so ZDP.

Ahá! tak som to len nesprávne pochopila. Ďakujem.

Inak Andrej, mne išlo o to jednorazové zaradenie do príjmov len na základe toho, že väčšina tej dotácie bola na budovy, tzn., že sa to bude rozpúšťať 20 rokov! No a to, som presvedčená o tom, mňa už dávno, alebo dlho žiaden zákon trápiť nebude. Išlo mi len to, aby som sa nemusela prevracať v drevenom pyžame, keď budú nadávať, že im to straší niekde, kde to dal niekto, kto to urobil nesprávne.
Ďakujem za pomoc.
andrej_rv
23.11.05,22:02
Viem, o čo Ti ide, ja som tiež účtoval podobný prípad. Ale tam od dotácie prešli 3 roky a budova ešte stále nie je dokončená, takže dotácie sa nečerpú (a už sa po mne 2x zmenili účtovníci). Ale to nás nemá čo trápiť. Určite po sebe necháš papiere v poriadku a už nie je Tvoja vec, ako v tom kto bude pokračovať. :)
ondrejvla
23.11.05,22:12
Viem, o čo Ti ide, ja som tiež účtoval podobný prípad. Ale tam od dotácie prešli 3 roky a budova ešte stále nie je dokončená, takže dotácie sa nečerpú (a už sa po mne 2x zmenili účtovníci). Ale to nás nemá čo trápiť. Určite po sebe necháš papiere v poriadku a už nie je Tvoja vec, ako v tom kto bude pokračovať. :)

Andrej ešte raz ďakujem, si super!
andrej_rv
23.11.05,22:17
Vlasta, naozaj niet začo...:)
miriam21
25.11.05,12:25
tak ako aj vy potrebujem podnikateľská plán prosím pomôžte mi. diky
sway
25.11.05,12:27
tak ako aj vy potrebujem podnikateľská plán prosím pomôžte mi. diky

sem som jeden jednoduchý - ale bol schválený a prešiel ÚP, prilepila
http://www.porada.sk/showpost.php?p=147300&postcount=10
:)
FYDKO
28.11.05,16:19
Prosím poradte mi,už som tu zasa :) Mám už aj ja vybavanú tú dotáciu, mala by mi prísť ešte do
konca roka. Prosím Vás neviete mi povedať či to musím niekde v nejakom
danovom priznaní uviesť, ked ja som oficiálne živnostník až od 6.1.2006, a
tak vlastne danové nemusím robiť, bo som v roku 2005 nič nezarobila bola som celý rok na UP a vyradená budem až k 5.1.2006,
dostanem len tú podporu, a tá je nižšia ako polovica odpočítateľnej
položky, tak si ja svojím hlúpim účtovníckym rozumom myslím, že danové
nebudem asi musiet podávať.Chcem si hned za to aj pokúpit veci, a tak ani
neviem či to mám dáko zaúčtovať, som z toho úplne blbá, len mi prosím
povedzte ako to mám teraz do konca roku spraviť. Lebo vlastne účtovníctvo začnem viesť až od 6.1,2006 Vopred dakujem.
andrej_rv
28.11.05,16:40
Prosím poradte mi,už som tu zasa :) Mám už aj ja vybavanú tú dotáciu, mala by mi prísť ešte do
konca roka. Prosím Vás neviete mi povedať či to musím niekde v nejakom
danovom priznaní uviesť, ked ja som oficiálne živnostník až od 6.1.2006, a
tak vlastne danové nemusím robiť, bo som v roku 2005 nič nezarobila bola som celý rok na UP a vyradená budem až k 5.1.2006,
dostanem len tú podporu, a tá je nižšia ako polovica odpočítateľnej
položky, tak si ja svojím hlúpim účtovníckym rozumom myslím, že danové
nebudem asi musiet podávať.Chcem si hned za to aj pokúpit veci, a tak ani
neviem či to mám dáko zaúčtovať, som z toho úplne blbá, len mi prosím
povedzte ako to mám teraz do konca roku spraviť. Lebo vlastne účtovníctvo začnem viesť až od 6.1,2006 Vopred dakujem.
Neviem, ako máš formulované podmienky v zmluve. Ak nemusíš dotáciu vyčerpať v tomto roku, podľa mňa treba nechať jej čerpanie (t.j. všetky nákupy ) až na mesiac január, aj keď dotáciu obdržíš náhodou v tomto roku. Daňovým príjmom bude dotácia až v roku čerpania - t.j. 2006.
krasotinka
28.11.05,17:23
sem som jeden jednoduchý - ale bol schválený a prešiel ÚP, prilepila
http://www.porada.sk/showpost.php?p=147300&postcount=10
:)
Ukazkovy zamer je z casti dobry, je vhodne ho doplnit, podla osnovy ustredia UPSVAR ma mat 5 stran, aj formalne chyby UP neuznavaju.
Simonab
28.11.05,19:07
Tiež si myslím ako Andrej, že by si mala tú dotáciu začať míňať až v roku 2006. Pretože podľa zákona o dani z príjmu je aj dotácia zdaniteľný príjem. Následne ale podľa § 17 odst.3 písm.h tohto zákona do zákl. dane sa nezahŕňa dotácia, podpora..... Odporúčam prečítať si zákon o dani z príjmu, bolo to už aj tu na porade niekde riešené. Predpokladám, že si dostala plnú dotáciu z OUP, čo je teraz 58212,- takže je to viac ako polovica odpočítateľnej položky.
FYDKO
29.11.05,18:40
Dostala som 40 300 Sk, ako znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, som bola na UP viac ako rok, ked som sa rozhodla otvorit živnosť, a som z blavy, a u nás má takýto uchádzač nárok na 40 300 Sk. Tak to som si len ja myslela, že je to vlastne nie polovica odpočítateľnej položky. No trošku tiež pochybujem že mi tie peniaze prídu ešte v tomto roku, ale ked som podpisovala dohodu, tak mi povedali, že oni mi ich musia poslať do 30 dní, a ja som vlastne chcela aby mi ich dali až v januári, no povedali že to sa nedá, lebo by porušili zákon. Ale aj tak nechápem, jedni mivravia, že to je a druhí že to nie je zdaniteľný príjem . to znamená, že ked tie peniaze dostanem, tak ich normálne musím zdaniť ?
sway
29.11.05,18:49
Dostala som 40 300 Sk, ako znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, som bola na UP viac ako rok, ked som sa rozhodla otvorit živnosť, a som z blavy, a u nás má takýto uchádzač nárok na 40 300 Sk. Tak to som si len ja myslela, že je to vlastne nie polovica odpočítateľnej položky. No trošku tiež pochybujem že mi tie peniaze prídu ešte v tomto roku, ale ked som podpisovala dohodu, tak mi povedali, že oni mi ich musia poslať do 30 dní, a ja som vlastne chcela aby mi ich dali až v januári, no povedali že to sa nedá, lebo by porušili zákon. Ale aj tak nechápem, jedni mivravia, že to je a druhí že to nie je zdaniteľný príjem . to znamená, že ked tie peniaze dostanem, tak ich normálne musím zdaniť ?

princíp je asi taký že až keď ho začneš míňať idú Ti minuté peniaze do nákladov a príspevok do výnosov (k zdaneniu) - čiže z pohľadu daní si na nule, ale ovplyvní ti to vymeriavací základ na výpočet odvodov.... daj si vyhľadávač a nájdi si "dotácie" alebo príspevky a určite to tu nájdeš, rozobrali sme to na drobné, ja nestíham....;)
macenko
13.12.05,07:03
zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
sway
13.12.05,07:14
zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
Odporúčam jeden telefonát na ÚP - viem asi toľko, že sú rôune výšky na rôzne mestá (okresy?), určite Ti povedia aká je v tejto chvíli situácia v Bratislave. Ja mám skúsenosť, že sú veľmi ochotní...;)
STRELEC
13.12.05,21:51
zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
Konkrétnu výšku pre Blavu si zisti, ale rozhodne máš nárok po splnení podmienok, len menej ako v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti,napr. u v Prešove by si dostal viac.
FYDKO
25.12.05,14:12
Ahojte, tú dotáciu som dostala 30.11. A ako som už písala podnikať začínam až 6.1., bola som nútená okolnosťami začať z nej už nakupovať veci potrebné na podnikanie, takže, kedže som ju začalamínať a veci čo som kúoila môžem zaúčtovať až po 6.1., ako mám ju mám teda zdaniť, alebo teda čo s ňou ? Až od 6.1. som živnostník, a takže asi daňové, ked som vyradená z UP 5.1. robiť nebudem. zaúčtuje sa to všetko v budúcom roku. Díky za rady všetkým.
Jožo
25.12.05,18:08
Ahojte, tú dotáciu som dostala 30.11. A ako som už písala podnikať začínam až 6.1., bola som nútená okolnosťami začať z nej už nakupovať veci potrebné na podnikanie, takže, kedže som ju začalamínať a veci čo som kúoila môžem zaúčtovať až po 6.1., ako mám ju mám teda zdaniť, alebo teda čo s ňou ? Až od 6.1. som živnostník, a takže asi daňové, ked som vyradená z UP 5.1. robiť nebudem. zaúčtuje sa to všetko v budúcom roku. Díky za rady všetkým.

Peniaze ako príspevok na začatie podnikania dostávajú od ÚP ešte pred dátumom platnosti živnostenského oprávnenia všetci nezamestnaní, začať s ich míňaním na nákup firemného majetku by však mali až po tomto dátume. Neviem, ako to máš dohodnuté v zmluve s ÚP Ty konkrétne, u mňa to bolo tak, že keď som si v banke zriadil podnikateľský účet (a to sa každému živnostníkovi podarí až dňom živnostenského oprávnenia), najprv som previedol celý príspevok z ÚP z osobného účtu na podnikateľský a až potom som z nich začal uhrádzať faktúry za firemný drobný majetok. Podľa toho, čo píšeš, si nedodržala obvyklý postup a zariadenie potrebné na podnikanie si nakupovala ešte ako "súkromná" osoba. Neviem, akými okolnosťami si bola k tomu prinútená a s nákupmi si sa ponáhľala napriek tomu, že Ti andrej_rv v príspevku 47 ešte pred vyplatením príspevku jasne odporúčil, aby si s tým počkala do budúceho roka. Účtovanie príspevku si si tak celkom zbytočne skomplikovala. Dúfam, že sa na Porade nájde niekto, kto Ti poradí, ako toto klbko rozmotať a zaúčtovať príjem a čerpanie príspevku tak, aby to bolo v poriadku aj daňovo, aj pred ÚP.
FYDKO
28.12.05,19:57
Ja viem, že som sa poponáhľala, ale dosť veľa vecí ktoré potrebujem mi bolo ponúknuté teraz na konci roku za veľmi výhodné ceny. Napr. masážne lehátko mi do vianoc ponúkli o 1000 Sk lacnejšie. tak som si myslela, že to je dobré využiť. A na ÚP mi povedali, že nakupovať môžem hned ako náhle obdržím peniaze. tak s tým ÚP nemám vlastne žiadny problém. všetko robím tak ako mi povedali. Verejné obstarávanie ...atď. Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku. Tak už teda vôbec neviem. Díky za rady.
andrej_rv
28.12.05,22:29
Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku.
No, to je naozaj dosť zamotané. Ja by som postupoval asi nasledovne:
- po obdržaní živnostenského oprávnenia by som si ineď otvoril podnikateľský účet a vložil naň (okrem základného vkladu pri otvorení účtu) všetky nevyčerpané prostriedky z obdržanej dotácie (čiže 40300 Sk mínus dokladovaná suma za nakúpené veci)
- otvoriť účtovné knihy t.j. začať viesť účtovníctvo si povinná v zmysle § 16 ods. 3 písm. a) zákona o účtovníctve ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti. Nejaké účtovanie nákupov v r. 2005 resp. do dňa začatia podnikania podľa mňa neprichádza do úvahy
- vypracoval by som súpis všetkých predmetov, ktoré boli pre účely podnikania nakúpené do dňa začatia podnikania s názvom "Súpis zásob obstaraných pred začatím podnikania", v samostatnom členení na predmety zakúpené z dotácie a predmety zakúpené z vlastných prostriedkov
- rovnako by som urobil súpis všetkých tzv. režijných výdavkov súvisiacich so začiatkom podnikania (kolky na ŽL a výpis z registra trestov, notárske poplatky, reklama, inzercia a nájomné do dňa začatia živnosti a pod.) Pokiaľ si časť z týchto výdavkov v súlade s dohodou z úradom práce hradila z dotácie, tak tiež v členení na dotované a nedotované výdavky. K obom súpisom treba pripnúť originály dokladov (bločkov, faktúr, potvrdení...)
- v zmysle § 4 ods. 4 ZDP sa výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti zahrnú do základu dane v roku začatia podnikania. Zásobami sú v tomto prípade všetky predmety (dotované i nedotované) nakúpené pred začatím podnikania. Dňom začatia podnikania ich zaradíš do spotreby - zaeviduješ do operatívnej evidencie (stačí aj zošit :) )
- samotné premietnutie do základu dane by sa malo uskutočniť pri uzávierkovýc operáciách súvisiacich so zdaňovacím obdobím 2006. Na internom doklade si dáš do zdaniteľného príjmu tú časť dotácie, ktorú si minula pred dňom začatia živnosti, do výdavkov ovplyvňujúcich daň zase celú sumu nakúpených zásob (dotovaných i nedotovaných spolu) a sumu ostatných výdavkov súvisiacich so začatím živnosti - všetko ako tzv. nepeňažnú operáciu. Dotáciu do kolónky iné zdaniteľné príjmy, zásoby do materiálu a zriaďovacie výdavky do prevádzkovej réžie
- časť dotácie nevyčerpanej do začatia živnosti vloženú na podnikateľský účet zaúčtuješ ako iná zdaniteľný príjem. Všetky nákupy z nej zase v priebehu roka ako daňový výdavok.
S daňovým priznaním to nie je úplne jednoznačné, ale ja by som ho za rok 2005 nepodával. Dotácia je v zmysle § 17 ods. 3 písm. h) ZDP zdaniteľným príjmom v tom období, keď sa použije na úhradu výdavkov. Je pravda, že ty si časť tých peňazí fyzicky minula v roku 2005, ale daňovým výdavkom sa v súlade s § 4 ods. 4 ZDP stali (resp. stanú) až v roku 2006 po zahrnutí výdavkov na nakúpené zásoby a preto celá dotácia bude podľa môjho názoru zdaniteľným príjmom až v roku 2006. Tento postup by bolo však dobré odkonzultovať so svojím správcom dane - na DÚ majú pracovníka pre styk s verejnosťou.
Poznamenávam, že naozaj ide len o môj pohľad na tento problém, ktorý nemusí byť celkom alebo vôbec správny. Možno ma niekto doplní alebo príde s iným názorom.
FYDKO
29.12.05,09:25
Díky, snád sa z toho vymotám. Ale aj tak mi to nedáva logika, však ked chcem zacať pracovať 6.1. musím s niečím začať pracovať, a ešte musím robiť verejné obstarávanie, keby som začala nakupovať až po 6.1., nemohla by som nič robiť, len nakupovať veci, nejmenej 2 - 3 týždne, a ja budem pracovať rukami, potrebujem to lehátko, plachty.... nemôžem prísť za klientom a masírovať ho na válende. Ale ja viem, že to sem nepatrí, tieto moje kecy :) , ideo to účtovanie. Díky ešte raz za radu, pôjdem na to daňové a uvidíme.
andrej_rv
29.12.05,11:49
....keby som začala nakupovať až po 6.1., nemohla by som nič robiť, len nakupovať veci, nejmenej 2 - 3 týždne, a ja budem pracovať rukami, potrebujem to lehátko, plachty.... nemôžem prísť za klientom a masírovať ho na válende.. Ale veď môžeš nakupovať aj pred 6.1., len si to zahrnieš do výdavkov jednou sumou ako nepeňažnú operáciu - nákupy pred otvorením živnosti nebudeš jednotlivo účtovať v denníku. Tu je problém skôr so zaúčtovaním a daňovým posúdením časti dotácie čerpanej už v roku 2005.
A nejakú prílišnú logiku v zákonoch a predpisoch zase nehľadaj....:)
FYDKO
07.01.06,19:57
Ahoj Andrej, bola som sa teda spýtať tam kam si ma poslal, ako to zaúčtovať, ale poviem ti moc som z toho múdra neni. Povedali, že teda so zaúčtovaním problém nie je, kázali mi celú dotáciu zaúčtovať v deň podnikania 6.1. do príjmov nezahrňajúcich sa do základu dane, a potom výdaj - teda výbery z peňažného ústavu 20 000, 20 000, 300 Sk, teda celú sumu tak ako som ju v roku 2005 vybrala a je na výpise z banky mi kázali dať do výdavkov nezahrňaných do základu dane. No a tu je problém, že ty a ešte aj iní mi povedali, že by tie výbery 20 000 atď mali byť zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. Som z toho úplne blbá a vôbec neviem kde to do tých koloniek napísať. Mohli by mi to na DÚ zle povedať ? Mám tam ísť znovu otravovať ?
sway
07.01.06,20:53
Ahoj Andrej, bola som sa teda spýtať tam kam si ma poslal, ako to zaúčtovať, ale poviem ti moc som z toho múdra neni. Povedali, že teda so zaúčtovaním problém nie je, kázali mi celú dotáciu zaúčtovať v deň podnikania 6.1. do príjmov nezahrňajúcich sa do základu dane, a potom výdaj - teda výbery z peňažného ústavu 20 000, 20 000, 300 Sk, teda celú sumu tak ako som ju v roku 2005 vybrala a je na výpise z banky mi kázali dať do výdavkov nezahrňaných do základu dane. No a tu je problém, že ty a ešte aj iní mi povedali, že by tie výbery 20 000 atď mali byť zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. Som z toho úplne blbá a vôbec neviem kde to do tých koloniek napísať. Mohli by mi to na DÚ zle povedať ? Mám tam ísť znovu otravovať ?


A takáto úvaha?:
Nemysleli to náhodou potom tak, že tie výdaje budeš potom odpisovať(sčítaš si všetko čo si minula pred začatím živnosti a jednou sumou to zaradíš do majetku a budeš odpisovať), nakoľko ich považujú za zriaďovacie náklady - potom by bolo OK že jednotlivé výdaje sú NDZ. Potom aj dotácia - príjem by bola v príjmoch ODZ len do výšky ročného odpisu - koľko dáš do nákladou formou odpisu, toľko dáš do príjmu aby si z tit. dotácie bola čo sa týka DZ na nule.
čo na to poviete? :confused:
KEJKA
07.01.06,21:07
A takáto úvaha?:
Nemysleli to náhodou potom tak, že tie výdaje budeš potom odpisovať(sčítaš si všetko čo si minula pred začatím živnosti a jednou sumou to zaradíš do majetku a budeš odpisovať), nakoľko ich považujú za zriaďovacie náklady - potom by bolo OK že jednotlivé výdaje sú NDZ. Potom aj dotácia - príjem by bola v príjmoch ODZ len do výšky ročného odpisu - koľko dáš do nákladou formou odpisu, toľko dáš do príjmu aby si z tit. dotácie bola čo sa týka DZ na nule.
čo na to poviete? :confused:
ja to považujem za výborný postup, analogoicky v PU mi to je jasné. V JU nie som tak doma.
Ale ak je podnikanie až od 6.1.2006, tak iné riešenie nevidím.
malina
08.01.06,12:01
Teoreticky by sa výdavky na kúpu firemného majetku dali zaúčtovať aj ako zriaďovacie výdavky (§ 4 ods.4 zákona o dani z príjmov: Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.). Nevidela som zmluvu, ktorú FYDKO uzavrela s ÚP, som si však istá, že v nej má aj ustanovenie, ktoré vylučuje použitie dotácie práve na zriaďovacie výdavky. Tie, ktoré mala FYDKO v súvislosti s poplatkami pri vybavovaní živnostenského oprávnenia, si samozrejme môže zaúčtovať ako ovplyvňujúce základ dane, ale s dotáciou z ÚP nemajú nič spoločné. Ja by som postupovala takto:
K 6. 1. 2006 by som zaúčtovala nepeňažný príjem dotácie v sume 40 300 Sk ako príjem neovpyvňujúci základ dane, lebo taký musí byť postup podľa usmernenia MF SR k účtovaniu a čerpaniu dotácií zo štrukturálnych fondov. Keďže mi zákon o dani z príjmov umožňuje veci nakúpené z dotácie vložiť do podnikania, aj keď boli obstarané ešte pred jeho začatím, zapísala by som ich k 6. 1. 2006 do knihy DHM a DNM ako vklad do podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk.


Prikladám výňatky zo zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov:

§ 25


(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
d) cena určená podľa písmen a) a b) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú.


odvolávky:


§ 25
a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov 118)


118)§ 25 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve:
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním


A ešte prikladám link na FS 11/2004:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=188
mihu
26.01.06,18:58
Ja viem, že som sa poponáhľala, ale dosť veľa vecí ktoré potrebujem mi bolo ponúknuté teraz na konci roku za veľmi výhodné ceny. Napr. masážne lehátko mi do vianoc ponúkli o 1000 Sk lacnejšie. tak som si myslela, že to je dobré využiť. A na ÚP mi povedali, že nakupovať môžem hned ako náhle obdržím peniaze. tak s tým ÚP nemám vlastne žiadny problém. všetko robím tak ako mi povedali. Verejné obstarávanie ...atď. Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku. Tak už teda vôbec neviem. Díky za rady.
Ako rozumies tomu verejnemu obstaravaniu pre tento ucel.
Mam tiez ten prispevok a toto prakticky neviem co znamena.
malina
26.01.06,19:44
Ako rozumies tomu verejnemu obstaravaniu pre tento ucel.
Mam tiez ten prispevok a toto prakticky neviem co znamena.


V podstate ide o to, že ak sú dotácie z ÚP prostriedkami zo štátneho rozpočtu, ich príjemcovia sú povinní dodržiavať ustanovenia Zákona o verejnom obstarávaní. V súvislosti s príspevkami na začatie samostatnej zárobkovej činnosti sa však táto povinnosť týka iba pri obstarávaní tovaru alebo služieb, ktorých cena je vyššia ako 50 000 Sk. Pre lepší obraz pripájam citáciu z tohto zákona:


§ 2
(1) Obstarávatelia sú povinní pri uzavieraní zmlúv používať metódy a postupy verejného obstarávania podľa tohto zákona.


(5) Povinnosť obstarávateľov podľa odseku 1 sa nevzťahuje na uzavieranie zmlúv,
o) ktorých predmetom je obstaranie tovaru, uskutočnenie práce alebo poskytnutie služby, ktorých úhrnná cena bez dane z pridanej hodnoty je nižšia ako finančné limity uvedené v § 16 ods. 5.

§ 16
(5) Metóda verejného obstarávania sa označuje ako podprahová s nižšou cenou, ak súčet cien rovnakých druhov tovarov alebo služieb bez dane z pridanej hodnoty je nad 50 000 Sk, ale najviac 250 000 Sk v priebehu kalendárneho roka alebo počas trvania zmluvy, ak sa zmluva uzaviera na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok, a prác, ktorých úhrnná cena bez dane z pridanej hodnoty počas trvania zmluvy je nad 100 000 Sk, ale najviac 500 000 Sk (ďalej len "podprahová metóda verejného obstarávania s nižšou cenou"). Na uzavretie zmluvy sa použije zjednodušený postup verejného obstarávania rokovacím konaním bez zverejnenia ustanovený v štvrtej hlave.
mihu
26.01.06,20:17
Dakujem malina
mihu
27.01.06,00:25
[QUOTE=malina]podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia [COLOR="Red"]nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk. QUOTE]

Malina prosim Ta ako konkretne sa robi ta nepenazna uzavierkova operacia ? Co sa ma v PD napisat a ci k tomu treba aj nejaky interny doklad.
DUMBO
27.01.06,08:32
Ahojte!

Chel by som informovat ze pre BA je dotacia (pre znevyhodnenych): 60 451,-
Zaroven by som mal otazku, ze ked by som zakupil kameru za 52 000,- ako sa to odpisuje (kameru nebudem kupovat z dotacie ale z vlastnych), dalej ako sa pohybuju ceny za jednoduche uctvnictvo (ked si dam spravit u uctovnicky JU). Dakujem.
jajuska
27.01.06,09:01
Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Moj otec požiadal o príspevok na úrade práce, musíš byť min. 1 rok nezamestanany.. mesto sa rozhoduje aj počtu žiadateľov o príspevok, otec dostal 50.000 Sk s tym ze musel vydokladovat čo za to kupil, musí to byt HM pretoze v prípade nedodrzania podmienok (viesť živnosť určité obdobie) ti mozu siahnut na to.. Je k tomu aj kopec papierovacie.. teda vypracovat tvoj podnikate. zamer.. ako si to predstavujes do 5 rokov a tak... ale da sa.
malina
27.01.06,16:45
[quote=malina]podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia [COLOR=red]nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk. QUOTE]

Malina prosim Ta ako konkretne sa robi ta nepenazna uzavierkova operacia ? Co sa ma v PD napisat a ci k tomu treba aj nejaky interny doklad.

V peňažnom denníku sa počas účtovného obdobia zaznamenávajú predovšetkým peňažné operácie (teda príjmy a výdaje v pokladni alebo v banke, ktoré sa potom ešte raz zapíšu, resp. rozpíšu do príslušných kolóniek podľa toho, či ide o príjem alebo výdaj ovplyvňujúci či neovplyvňujúci základ dane). Na konci účtovného obdobia sa zaznamenávajú nepeňažné operácie, teda také účtovné prípady, ktoré nesúvisia s pohybom v pokladni alebo na účte, sú však dôležité pre správne vyčíslenie daňového základu. Napríklad súčet odpisov majetku, ktoré sa vypočítavajú v osobitnej evidencii dlhodobého majetku, sa v rámci závierkových operácií zaznačia do samostatného riadku, pričom kolónky Pokladňa a Banka ostanú prázdne. Ďalším príkladom nepeňažnej operácie je aj prevod časti prijatej dotácie z ÚP. Ak je jej príjem podľa pokynov usmernenia MF SR zaúčtovaný ako ostatný príjem neovlyňujúci základ dane, k 31. decembru sa nepeňažnou operáciou zníži o všetky výdavky z dotácie, ktoré sú zaúčtované ako ovplyvňujúce základ dane. Pri tejto nepeňažnej operácii sa do kolónky Ostatné príjmy neovlyvňujúce základ dane zapíše so znamienkom mínus súčet výdavkov z dotácie a ten istý súčet so znamienkom plus sa v tom istom riadku zapíše ako príjem ovplyvňujúci základ dane (pravda, ak vo výdavkoch nie je aj nákup takého hmotného majetku, ktorý podlieha niekoľkoročným odpisom, teda v hodnote nad 30 000 Sk).
klaudia7953
27.01.06,22:18
Zdravím,
práve sa rozhodujem či vyuzit ten prispevok na zacatie z UP, pocula som a neviem či je to pravda, vraj živnosť sa nesmie zrušit pocas nasled.2rokov, ale co ak odcestujem do zahranicia na dlhsiu dobu a zivnost nezrusim avsak vykonavat nic nebudem?? myslite že to bude problem? prosim poradte mi..
vdaka
sway
27.01.06,22:32
Zdravím,
práve sa rozhodujem či vyuzit ten prispevok na zacatie z UP, pocula som a neviem či je to pravda, vraj živnosť sa nesmie zrušit pocas nasled.2rokov, ale co ak odcestujem do zahranicia na dlhsiu dobu a zivnost nezrusim avsak vykonavat nic nebudem?? myslite že to bude problem? prosim poradte mi..
vdaka
Treba dobre zvážiť všetko - nakoľko ak pôjdeš von - OFICIALNE PRACOVAŤ a budeš chcieť byť vonku poistená, tu sa musíš odhlasovať, nesmieš tam pracovať..., živnosť môže podľa mňa frčať, ale musíš všetko platiť - odvody..., plniť si povinnosti - postará sa ti tu niekto o to?
Ide v podstate o to , že tým že dostaneš príspevok sa zaväzuješ, že štát ti nemusí nič dávať, teda nesmieš byť vedená na ÚP ako nezamestnaná, nesmieš sa nikde inde zamestnať. Teda si myslím, že ani vonku... jedine že by si tam išla len rekreačne, alebo za vzdelaním,...
ešte počkaj či niekto nemá skúsenosť - toto sú len moje názory.:p
klaudia7953
27.01.06,22:56
sway
vdaka za nazor:o), ak by som odcestovala urcite by som si tuna platila to nie je problem.. ale ak teda nakupim HM z dotacie a nebudem vykonavat nic, lebo prave budem mimo..tak to snad nebude problem..zivnost fici..odvody sa vraj prvy rok neplatia a potom ja fakt tomu vobec nerozumiem..:o)) z coho mi vyrataju výsku odvodov? PS: ja len teoretizujem..lebo nikdy nie som si ista ako dlho ma to bude bavit..sice to uz rok robim cez inú firmu..ale sama sa cudujem ze som tak dlho vydrzala..preto by som rada vedela co ak nieco../ak by som dostala dotaciu, nakupila a zdokladovala by som vsetko UP a potom ja neviem prijem bude nejaky smiesny prvý mesiac len aby a potom odidem ale zivnost nezrusim..co potom..vsetko bude ok???
mihu
27.01.06,23:36
malina Ty si zlatuo
klaudia7953
28.01.06,10:52
tak fajn, uz som sa rozhodla, ze to nevezmem, budem to robit ako doteraz a budem mat kludnu hlavu:o)
Božena
06.02.06,13:50
Viete mi poradiť?
Podnikateľka dostala z Úradu práce nenávratný finančný príspevok, ktorý bol na jej účet pripísaný v júli 2005. V priebehu augusta a septembra síce nakúpila HIM v súlade so zmluvou, ale problém je v tom, že všetko nakúpila v hotovosti za vlastné a celý príspevok pekne leží na účet dodnes.
Čo s tým? Veď ona vlastne ten príspevok vôbec nečerpala. Je to teraz jej zdaniteľný príjem?
Muška
08.02.06,13:20
Viete mi poradiť?
Podnikateľka dostala z Úradu práce nenávratný finančný príspevok, ktorý bol na jej účet pripísaný v júli 2005. V priebehu augusta a septembra síce nakúpila HIM v súlade so zmluvou, ale problém je v tom, že všetko nakúpila v hotovosti za vlastné a celý príspevok pekne leží na účet dodnes.
Čo s tým? Veď ona vlastne ten príspevok vôbec nečerpala. Je to teraz jej zdaniteľný príjem?

Boženka, to nevadí, že nakúpila v hotovosti. Čerpala príspevok.
Úrad práce predsa tie bankovky neoznačil, ktoré jej previedol na účet :D
Ak chce môže si kedykoľvek tie peniaze previesť do pokladne.
Úradu práce bude iba dokladovať čo nakúpila /buď cez BU, alebo cez RP alebo PPD/
sobest
09.02.06,20:23
Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.
malina
09.02.06,22:40
Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.

Nemohol. Dohoda s úradom práce Ťa zaviaže, aby si sa počas celej doby jej trvania venoval iba tomu, čo si uviedol v podnikateľskom pláne. A občas si to jeho pracovníci aj skontrolujú.
Barbara
10.02.06,06:34
Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.


Malina to napísal/a inteligentnejšie.
Prepáč, ale inými slovami sa to volá PODVOD!:D
Potom by všetci to mohli robiť tak nemyslíš?:eek:
abp1
22.02.06,19:21
Príspevok od UP je záväzné tým, že musí podnikať dva roky no od roku 2006 je zmena oproti minulému môže uzatvoriť súbežne s podnikaním
riadny pracovný pomer
Žofa
27.02.06,12:12
Zdravím Vás,
dnes sme sa vrátili z ÚP, kde sme sa informovali ohľadne príspevku. Chceme si založiť s.r.o. Na úrade nám nevedeli povedať, či príspevok môžu poskytnúť aj pre právnické osoby. Zatiaľ poskytovali príspevok iba pre FO.
Vie mi niekto povedať, či sa môže poskytnúť príspevok aj pre právnické osoby?
Všetky podmienky spĺňame.
Ďakujem
Žofa
ajobs
27.02.06,15:53
Zdravím Vás,
dnes sme sa vrátili z ÚP, kde sme sa informovali ohľadne príspevku. Chceme si založiť s.r.o. Na úrade nám nevedeli povedať, či príspevok môžu poskytnúť aj pre právnické osoby. Zatiaľ poskytovali príspevok iba pre FO.
Vie mi niekto povedať, či sa môže poskytnúť príspevok aj pre právnické osoby?
Všetky podmienky spĺňame.
Ďakujem
Žofa

Pokiaľ viem, príspevky pre PO sa neposkytujú, ale je možné dostať príspevky na zriadenie pracovného miesta pre osoby, ktoré sú evidované na ÚP minimálne 4 mesiace. Výška príspevku je od 58.212 Sk na 1 pracovné miesto, dá sa získať aj viac, viď http://www.upsvar.sk/rsi/nup_rsi.nsf/0/3D674C6307909633C12570B50056ED23?OpenDocument
Žofa
27.02.06,17:33
Ajobs,
ďakujem za odpoveď.
Žofa
ajobs
27.02.06,22:14
Ajobs,
ďakujem za odpoveď.
Žofa

Niet začo.:)
ajobs
01.03.06,16:28
Príspevok od UP je záväzné tým, že musí podnikať dva roky no od roku 2006 je zmena oproti minulému môže uzatvoriť súbežne s podnikaním
riadny pracovný pomer

Ahojte, viete mi niekto napísať konkrétny zákon a paragraf, na základe ktorého sa dá získať príspevok od ÚP na SZČO s tým, že je možné mať súčasne uzatvorený pracovný pomer. Neviem to nikde nájsť.
alpland
04.03.06,18:15
Ak sa rozhodnes to urobit budes musiet vratit prispevok v alikvotnej ciastke+ 10 percent, nebude s moct byt do 2 rokov evidovany na UPa budes mat problemy.Vsak sa da podnikat v akejkolvek oblasti, zakaz pomoci je len na urcite oblasti alev zivnostenskom liste mozes mat uvedene cokolvek aj 20 cinnosti, prispevok ziskas len na tu jednu co chces, tak si vyber taku , ktoru vies robit a ostane budu doplnkove.
alpland
04.03.06,18:17
Ahojte, viete mi niekto napísať konkrétny zákon a paragraf, na základe ktorého sa dá získať príspevok od ÚP na SZČO s tým, že je možné mať súčasne uzatvorený pracovný pomer. Neviem to nikde nájsť.

Je to pravda 2 roky bez subehu s pracovnopravnym vztahom (takze ani pracovna zmluva, dohoda o vykonani prace, mandatna zmluva.je mozne a co urad prace akceptuje je to zmluva o dielo.
alpland
04.03.06,18:20
Boženka, to nevadí, že nakúpila v hotovosti. Čerpala príspevok.
Úrad práce predsa tie bankovky neoznačil, ktoré jej previedol na účet :D
Ak chce môže si kedykoľvek tie peniaze previesť do pokladne.
Úradu práce bude iba dokladovať čo nakúpila /buď cez BU, alebo cez RP alebo PPD/

PPD, VPD UPSVAR neuznava, len vypis z uctu, blocek s ERP+ opeciatkovany.
alpland
04.03.06,18:24
Ak byvas v Ba a si znevyhodneny uchadzac o zamestnanie (evidovany viac ako 12 mesiacov resp. nad 50 rokov atd mas na rok na sumu 40 300,-SK
alpland
04.03.06,18:26
Peniaze ako príspevok na začatie podnikania dostávajú od ÚP ešte pred dátumom platnosti živnostenského oprávnenia všetci nezamestnaní, začať s ich míňaním na nákup firemného majetku by však mali až po tomto dátume. Neviem, ako to máš dohodnuté v zmluve s ÚP Ty konkrétne, u mňa to bolo tak, že keď som si v banke zriadil podnikateľský účet (a to sa každému živnostníkovi podarí až dňom živnostenského oprávnenia), najprv som previedol celý príspevok z ÚP z osobného účtu na podnikateľský a až potom som z nich začal uhrádzať faktúry za firemný drobný majetok. Podľa toho, čo píšeš, si nedodržala obvyklý postup a zariadenie potrebné na podnikanie si nakupovala ešte ako "súkromná" osoba. Neviem, akými okolnosťami si bola k tomu prinútená a s nákupmi si sa ponáhľala napriek tomu, že Ti andrej_rv v príspevku 47 ešte pred vyplatením príspevku jasne odporúčil, aby si s tým počkala do budúceho roka. Účtovanie príspevku si si tak celkom zbytočne skomplikovala. Dúfam, že sa na Porade nájde niekto, kto Ti poradí, ako toto klbko rozmotať a zaúčtovať príjem a čerpanie príspevku tak, aby to bolo v poriadku aj daňovo, aj pred ÚP.


Prispevok nepsokytuje UPSVAR pred datumom platnosti ZL ale v prvy den platnosti ZL, podate na UP ziadost o platbu a do 30 dni dostanete na podn.ucet dotaciu od UP!!!!!
DUMBO
12.09.06,17:09
Ahojte.
Chcel by som sa spytat ze ked mam uzavretu dohodu (koncom januara 2006) s UPSVaR o poskytnuti nenavratneho prispevku na živnost a teraz by som chcel popri nej mat aj normalne zamestnanie (pracovna zmluva, a pod.) Je to možné? (resp. ako by ste riesili moznost zamestnat sa ked ste zobrali dotaciu?)
Ďakujem.
sway
12.09.06,17:41
Ahojte.
Chcel by som sa spytat ze ked mam uzavretu dohodu (koncom januara 2006) s UPSVaR o poskytnuti nenavratneho prispevku na živnost a teraz by som chcel popri nej mat aj normalne zamestnanie (pracovna zmluva, a pod.) Je to možné? (resp. ako by ste riesili moznost zamestnat sa ked ste zobrali dotaciu?)
Ďakujem.

Bohužiaľ v zmluve máš určite uvedené že počas xy rokov nesmieš mať PP. Bývajú to 2 roky, ale pozri si to v zmluve. Ak napriek tomu nastúpiš aj do PP budeš musieť dotáciu vrátiť - ale myslím, že len alikvotnu časť... to už presne neviem ;)
DUMBO
12.09.06,18:05
Bohužiaľ v zmluve máš určite uvedené že počas xy rokov nesmieš mať PP. Bývajú to 2 roky, ale pozri si to v zmluve. Ak napriek tomu nastúpiš aj do PP budeš musieť dotáciu vrátiť - ale myslím, že len alikvotnu časť... to už presne neviem ;)

Praveze to tam vôbec nemam uvedene, ale aby sa to zase neskryvalo pod nejakym paragrafom :confused:
ajobs
13.09.06,10:35
Ahojte.
Chcel by som sa spytat ze ked mam uzavretu dohodu (koncom januara 2006) s UPSVaR o poskytnuti nenavratneho prispevku na živnost a teraz by som chcel popri nej mat aj normalne zamestnanie (pracovna zmluva, a pod.) Je to možné? (resp. ako by ste riesili moznost zamestnat sa ked ste zobrali dotaciu?)
Ďakujem.

Prečítaj si to dôsledne, určite to tam je - a ak aj nie, je to podmienka, ktorá vyplýva zo zákona o zamestnanosti. Takže buď vrátiť dotáciu, a zamestnať sa, alebo ďalej fungovať ako SZČO 2 roky.
vikkiko
14.09.06,10:24
Pekne Ťa vítam medzi nami....:)
O príspevkoch toho veľa neviem...niekedy pred rokom to bolo 70 tis. teraz nemám páru
este chcem dodat ze je rozdiel ci byvas v meste kde je 10%nezamest.alebo na vidieku kde je 30%.v KE dostanes ak si z vidieka 3 krat viac penazi ako ked si z mesta.
stevo79
17.09.06,16:57
neviete nahodou ako funguju prispevky teraz? ja som bol na up tu v sturove zaciatkom mesiaca , ale povedali mi ze sa prispevky uz neprideluju, pretoze bude od 15. 9. alebo od 1. 10 novy zakon. vraj mozno az an buduci rok. som z toho dost sklamny, pretoze prave pre toto som odisiel zo zamestnania a bol 5 mesiacov an up. smola.
chlapec
09.12.06,19:09
Podľa mňa sa prideľujú aj naďalej, len ich zvyšovali pretože sa zvýšila aj priemerná mzda.
views
29.10.07,18:16
Iba doplním, že výška dotácie závisí od dĺžky evidencie na úrade práce - čím dlhšie si evidovaný, tým viac Ti schvália .... ja som bola evidovaná 6 mes. a schválili mi cez 54 000,- ....ale zatiaľ na nich iba čakám....trvá to už zhruba 6 týždňov - po vybavení všetkých papierov....dúfam, že sa aj dočkám.....
Je to trocha vybvovania a papierovačiek, ale kto Ti už dnes čo dá zadarmo-treba do toho ísť, ak je možnosť...a trochu byrokracie pretrpieť....
Prajem veľa zdaru a ešte pekný deň


ahoj ak cakas na dotaciiu tak si urcite aj nejake tie testy spravil ze??? mohol bisom poprosit ake testy su tam s coho sa skladaju diki moc
Aljok
30.10.07,08:30
adolfo
16.11.07,02:19
DUMBO, dobre si prestuduj zmluvu o poskytnuti dotacie, ja som zrusila podnikanie zo zdravotnych dovodov, vratila som prispevok a UP mi naparil pokutu za to, ze som nedodrzala podmienku 2 roky podnikat.
tinnky
11.12.07,11:58
Neviete kde nájdem čo všetko mi treba, ak chcem zobrať dlhodobo nezamestnaného do PP a chcem požiadať úrad práce o nenávratný fin.príspevok. :(:(:eek:
Denisa Višňáková
11.12.07,12:45
Ja som v tom momentálne tiež ako doma, lebo chcem začať podnikať síce až od septembra 2008 ale zisťujem si všetko už teraz. Takže na úrade práce musíš byť evidovaný minimálne 4 mesiace a výška závisí od regiónu a či si znevýhodnený uchádzač alebo nie. Znevýhodnený uchádzač je ten kto má viac ako 50r., má 4 nezaopatrené deti alebo musel zo zdravotných dôvodov zmeniť zamestnanie a ostané ti povedia na úrade. Najskôr by som sa ale na tvojom mieste šla opýtať na živnostenský úrad čo potrebuješ na to aby ti vydali živnostenský list, pretože neviem v akom obore chceš podnikať a k niektorým potrebuješ splniť špeciálne podmienky, vzdelanie, prax. Záleží od toho či je to voľná alebo viazaná živnosť. Ale v žiadnom prípade nežiadaj o živnosť skôr ako ti to povedia na príprave pre začatie živnosti,ktorá trvá jeden deň a vlastne sú to skúšky, testy a potom obhajoba podnikateľského zámeru. Musíš dosiahnuť určitý počet bodov aby si prešiel. Body máš aj za maturitu. Sú to vlastne dotačné skúšky na ktoré si musíš priniesť už vypracovaný podnikateľský zámer a doporučujem to neodfláknuť. Čiže ak prejde cez skúšky a splníš všetky ostatné podmienky aby ti vidali živnostenský list môžeš ísť na živnoúrad a potom požiadať o dotácie. Keď ti prídu peniaze musíš dva roky bez prestania podnikať, lebo by si musel dotácie vrátiť a z týchto peňazí nemôžeš napr. prerábať priestory alebo kúpiť spotrebný materiál ale môžeš platiť z toho prenájom a kúpiť veci ktoré budú mať záručný list so záručnou dobou min. 2 roky,čiže stroje, počítače, zariadenie, a tak. Dúfam že moja odpoveď bola dostatočná. Takže nech sa darí pri lietaní po úradoch a hlavne potom v podnikaní.
p.michalka
31.07.08,11:54
mozem si nakupit zariadenie este pred vyplatenim dotacie,alebo mi dlocky platia az odo dna vyplatenia dotacie.Dakujem
veronikasad
31.07.08,11:59
mozem si nakupit zariadenie este pred vyplatenim dotacie,alebo mi dlocky platia az odo dna vyplatenia dotacie.Dakujem
Keď som dostala dotáciu pred 5 rokmi, nebolo to možné. Riešila som to tak, že som si kúpila počítač, vyplatila zálohu v hotovosti a keď mi prišli peniaze na účet, firma mi vystavila faktúru. Vtedy ešte nemusela byť uhradená bezhotovostne, tak sme len vystavili nový príjmový doklad. Bolo to rozpätie 2-3 mesiacov, záruku si firma ošetrila ododňa skutočnej kúpy.
luzbetka
15.09.08,17:35
chcem poprosit o radu, chcem poziadat o dotaciu z uradu prace, ale zistila som ze som tehotna, co v pripade ak prerusim zivnost po 10 mesiacoch kôli rodicovskemu prispevku,budem musiet dotaciu vratit?
luzbetka
16.09.08,06:41
prosim o odpoved. uvazovala som aj nad tym ze by som si nechala zivnost a platila odvody do zp, co je rozumnejsie urobit, aby som neprisla o peniaze s dotacie, a zaroven o rodicovsky prispevok, myslim ze rodicovsky prispevok s tym nema nic spolocne, ten budem poberat v kazdom pripade, ale prosim radu a potvrdenie, co je spravne a co nie.
adaku
05.11.09,12:50
Príspevok z úradu práce dostaneš p troch mesiacoch ,záleží v akom kraji ste s nízkou prezamestnanosťou alebo vysokou .s tou vysokou je suma 3775,24
Satin
07.11.09,18:05
Ja som si vybavovala tuto dotaciu pred par dnami, takze: podmienky pridelenia dotacie su - musis byt evidovany na UP minimalne tri mesiace, potom musis prejst kurzom, z ktoreho dostanes osvedcenie alebo potvrdenie (podla toho, kolko dni trva dany kurz), zaver kurzu tvori test, ktory musis napisat - nic tazke, potom si pripravis podnikatelsky zamer - je predpisana presna struktura, tu dostanes z UP. Po vyzve UP, aby si predlozil podnikatelsky zamer ides na UP a tam im ho odovzdas. Potom cakas nato, kym ta prizvu k obhajobe zameru. Predtym vsak napises dalsi test - opat nic hrozne, zoznam zakonov potrebnych k nastudovaniu obdrzis od UP. Po napisani testu obhajis podnikatelsky zamer, kde ti hned povedia, ci mas nieco v zamere opravit, doplnit, dolozit, prip. ci ti schvalili alebo neschvalili prispevok. Potom cakas na rozhodnutie - teda papier z UP. Ked ti pride, ides na UP, kde s nimi podpises dohodu a az potom si zacnes vybavovat zivnost. Skor si ju nevybavuj, pretoze prispevok sa dava nezamestnanenu, co by si ty uz nebol. Po vybaveni zivnosti ti pridu peniaze na ucet do 30 dni. Vyska prispevku nezavisi od doby, kolko si bol nezamestnany, ale od toho, v akom regione sa nachadzas. Iba toto je kriterium. Ja som z Presovskeho kraja a dostala som nieco vyse 113 000 SKK - stara mena. :) Vela trpezlivosti pri vybavovani prajem ...
Satin
07.11.09,18:09
K testom tolko, ze su na nich zakladne informacie, ktore by si mal tak ci tak vediet, ak chces podnikat. Napr. na prvom teste je, ake typy zivnosti pozname, ake nalezitosti obsahuje pracovna zmluva, co je podnikanie ... na skoleni upozornuje kazdy skolitel, ze toto a toto by mohlo byt na teste, takze treba davat len dobry pozor a potom sa nie je coho bat. Na druhom teste, pred obhajobou zameru su otazky typu kto je podla zakona zdravotne znevyhodnena osoba, aky typ prispevku je pomoc de minimis, aky penazny pomer je medzi statnym podielom a podielom europskeho spolocenstva, kto sa povazuje za podnikatela, do kolkych dni sa musis nahlasit na socialnu poistovnu ... staci si zbezne pozriet zakony a hlavne schemu pomoci de minimis - z toho som aspon ja a ludia v mojom kraji mali najviac otazok ... drzim palce