Edo1
15.01.10,20:05
Zdravím poraďáci. Prosím o radu, čo stojí 1meter výstavby sietí-plyn, elektrika, kanalizácia, voda a čo stojí oficiálne 1meter výstavby dvojprúd. cesty- orientačne, jedná sa o viacej pozemkov, ktoré by sa na siete skladali. A ak niekto vie- ako začať. Ďakujem pekne e
entonyl
19.01.10,07:41
Začať treba asi tak, že date spraviť projekty a potom si dáte urobiť cenové ponuky.Každy kto Vám povie cenu už teraz bude Vás zavádzať.
220870
19.01.10,07:55
Takéto veci robievajú stredne veľké firmy.Také na porade nestretnete.Navyše je to prudko individuálna cena ,podľa konkrétneho projektu.Iné je robiť 20m asfaltovej cesty , iné 2 km.
Edo1
19.01.10,10:22
No myslel som orientačne a zo skúseností, lebo nemám žiadnu predstavu. Dĺžka sietí je cca 400m pre všetky domy, taktiež aj cesty. Ak by niekto vedel poradiť dikes
ROMBOR
19.01.10,17:40
ahoj

stavali sme cca 220 m rozvodu vody s pripojkami na 8 RD, rozvod plynu bez pripojok, novu komunikaciu (1,25m_zeleny pas+4,5mkomunikacia betonova+1,25m_zeleny pas) asi 150m .. takze voda + plyn + komunikacia = voda + plyn nas po zlave vysiel 28 786,-EUR bez DPH a komunikacia 34 660,-EUR bez DPH ...
plus vybavovanie veci (architektonicka studia pre obec, projekt pre stavebne povolenie na siete a cestu, vybavenie povoleni/nekonecne-externe sme zadavali, atd,atd .. cca 7000,- EUR)
stavebny dozor na siete a cestu- cca 2600,- €
plus naviac prace na stavbe boli za cca dalsich 10 000,- € (vyplyvali z charakteru terenu, musela sa navysovat vrstva makadanu, kedze sla von cela ornica, atd., atd ...)
takze, ak to vezmem nahrubo, tak 8 parciel/RD - 220m sieti (voda + plyn vratane pripojok vody) plus 150m komunikacie, vychadza cca 10 000,- € na hlavu (8 majitelov)
samozrejme ide o to, aku cestu chcete stavat - my sme chceli len betonovu, ale aj tak sme museli vybrat celu ornicu (riadne nam to navysilo rozpocet - mali sme aj cloveka/firmu, ktory kontroloval nosnost cesty a upravil technicke riesenie), aj ked v projekte to bolo inak, aby sme usetrili, tak sme vyhodili obrubniky ...

elektriku nam vybuduju ZSE (Zmluvu o spolupraci som uz podpisal, aj dalsie veci - Zmluvu o postupeni prav stavebnika na ZSE, vecne bremena, atd )

takze tak ... este ze tie pozemky sme kupili lacnejsie, celkovo to aj s tymi nakladmi vyjde na okolie BA velmi dobra cena (cca 2000,- Sk za m2 za pozemok so sietami)

ale spatne, ak by som si mohol este raz vybrat, tak radsej kupit pozemok so sietami, aj ked mozno zaplatit viac, lebo cela vec, okolo vybavovania veci na obci, projektovej pripravy, atd., atd ... trvala skoro 2 roky a mne osobne ubraĺa aspon 5 rokov zivota :eek: never again !

aj ked o 5 rokov, ked budem popijat kafe na zahrade/alebo chladene pivo - mi to bude uplne jedno :-) ... poviem si, ze sme si s kamosmi urobili vlastnu ulicu a vybrali sme si aj susedov - vsetci 8-mi sme totiz kamarati ...
roman
Edo1
20.01.10,10:04
Ahoj. Dik za radu, teraz mám lepšiu predstavu. No začal som to zvažovať, ikeď cena pozemku je lákavá. Ešte jedna vec- kedy sa stavali tie siete? Ktorý rok. Dik e
ROMBOR
20.01.10,11:56
Ahoj. Dik za radu, teraz mám lepšiu predstavu. No začal som to zvažovať, ikeď cena pozemku je lákavá. Ešte jedna vec- kedy sa stavali tie siete? Ktorý rok. Dik e

voda a plyn - november/december 2009, cesta detto, este nie je dokoncena ... ked prestane mrznut, tak sa dorobiroman
jar88
20.01.10,14:54
ahoj

stavali sme cca 220 m rozvodu vody s pripojkami na 8 RD, rozvod plynu bez pripojok, novu komunikaciu (1,25m_zeleny pas+4,5mkomunikacia betonova+1,25m_zeleny pas) asi 150m .. takze voda + plyn + komunikacia = voda + plyn nas po zlave vysiel 28 786,-EUR bez DPH a komunikacia 34 660,-EUR bez DPH ...
plus vybavovanie veci (architektonicka studia pre obec, projekt pre stavebne povolenie na siete a cestu, vybavenie povoleni/nekonecne-externe sme zadavali, atd,atd .. cca 7000,- EUR)
stavebny dozor na siete a cestu- cca 2600,- €
plus naviac prace na stavbe boli za cca dalsich 10 000,- € (vyplyvali z charakteru terenu, musela sa navysovat vrstva makadanu, kedze sla von cela ornica, atd., atd ...)
takze, ak to vezmem nahrubo, tak 8 parciel/RD - 220m sieti (voda + plyn vratane pripojok vody) plus 150m komunikacie, vychadza cca 10 000,- € na hlavu (8 majitelov)
samozrejme ide o to, aku cestu chcete stavat - my sme chceli len betonovu, ale aj tak sme museli vybrat celu ornicu (riadne nam to navysilo rozpocet - mali sme aj cloveka/firmu, ktory kontroloval nosnost cesty a upravil technicke riesenie), aj ked v projekte to bolo inak, aby sme usetrili, tak sme vyhodili obrubniky ...

elektriku nam vybuduju ZSE (Zmluvu o spolupraci som uz podpisal, aj dalsie veci - Zmluvu o postupeni prav stavebnika na ZSE, vecne bremena, atd )

takze tak ... este ze tie pozemky sme kupili lacnejsie, celkovo to aj s tymi nakladmi vyjde na okolie BA velmi dobra cena (cca 2000,- Sk za m2 za pozemok so sietami)

ale spatne, ak by som si mohol este raz vybrat, tak radsej kupit pozemok so sietami, aj ked mozno zaplatit viac, lebo cela vec, okolo vybavovania veci na obci, projektovej pripravy, atd., atd ... trvala skoro 2 roky a mne osobne ubraĺa aspon 5 rokov zivota :eek: never again !

aj ked o 5 rokov, ked budem popijat kafe na zahrade/alebo chladene pivo - mi to bude uplne jedno :-) ... poviem si, ze sme si s kamosmi urobili vlastnu ulicu a vybrali sme si aj susedov - vsetci 8-mi sme totiz kamarati ...
roman

Veľmi jasne a zrozumiteľne napísané, len mi nejde do hlavy, tá konečná cena 2000 Sk. Píšeš, že ste tie pozemky kúpili lacnejšie.
Čo je to lacnejšie? (1000 Sk/m2 ?)
jar88
25.01.10,10:37
Nenapíšete nám, ako ste sa dopracovali takou obtiažnou cestou k cene 2000 Sk za m2 ?
Naviac ak píšete, že za tých 2000 Sk (67 €) ste to moli radšej kúpiť so sieťami.

Po prečítaní vášho príspevku som mal dojem, že sa snažíte ľuďom poradiť, nech sa neboja a neplatia zbytočne viac, ako je skutočne potrebné.

Mne to vychádza na 560 € na bežný meter šírky pozemku. Pritom ak bude šírka pozemku 37,5 bm, je to 21.000 € za siete. Ak by bol pozemok dlhý 26,5 bm, mal by plochu 994 m2 a pri nákupe za 10 €/m2 to je 9.940 €. Celková cena so sieťami (siete 21.000 €) je potom 30.940 €.

Na m2 to bude asi 33 až 34 €/m2.

Nezabudol ste spomenúť, že takýto pozemok je možné rozdeliť na dva po 500 m2 a jeden z nich predať za 33.500 € ...? Ťažko si viem predstaviť, že by niekto zaplatil 46 €/m2 za roľu, aj keď pri Bratislave.
ROMBOR
26.01.10,11:59
Veľmi jasne a zrozumiteľne napísané, len mi nejde do hlavy, tá konečná cena 2000 Sk. Píšeš, že ste tie pozemky kúpili lacnejšie.
Čo je to lacnejšie? (1000 Sk/m2 ?)

pozemky sme kupili za 45,- €/m2 - intravilan, definovany ako zahrady, stred dediny - siete cca 50 m od hranice pozemkovtych 65,- €/m2 = naklady, ktore som mal na pozemok plus naklady, ktore som musel investovat do sieti a komunikacie ...pre tych, ktori sa pytali - aby som teda upresnil ..zahrady v m2, do ktorych sa investovalo - 7 500m2 (rozparcelovane na 8 parciel)z toho padlo za obet ceste - 1100 m2 (sirka 7 m dopravneho priestoru - dlzka 158m)ak to spriemerujem pre lepsiu kalkulaciu, tak kazdy buduci majitel zaplatil 42 187,- € za 800m2 stavebneho pozemku (ak odratam cestu 1100m2)dalsich 10 000,-€ investoval do vystavby sieti a komunikaciedokopy teda investicie vysli na 52 187,- € za 800m2 pozemku so sietami = 65m2 (1 958,- Sk) za hotovy pozemok ...bezne sa v tejto obci predavaju pozemky so sietami za 85,- € a vyssie (so sietami)takze vysledokkupit lacny pozemok/zahradu a investovat do sietiVYHODY- lacnejsie- vyber susedovNEVYHODY- dlhotrvajuca legislativa- vybavovanie, behanie, nahananie, realizacia, atdtakze je to na kazdom, nech si vyberie ...kedze ja som osobne stravil 2 roky riesenim tohoto celeho projektu - z toho vyplyvala ta moja poznamka, ze niekedy by som radsej kupil hotovy pozemok, aj ked drahsi, ale usetril by som 2 roky behania, nervov, komplikacii ... ak su dalsie otazky, rad zodpoviemr
jar88
27.01.10,16:03
pozemky sme kupili za 45,- €/m2 - intravilan, definovany ako zahrady, stred dediny - siete cca 50 m od hranice pozemkovtych 65,- €/m2 = naklady, ktore som mal na pozemok plus naklady, ktore som musel investovat do sieti a komunikacie ...pre tych, ktori sa pytali - aby som teda upresnil ..zahrady v m2, do ktorych sa investovalo - 7 500m2 (rozparcelovane na 8 parciel)z toho padlo za obet ceste - 1100 m2 (sirka 7 m dopravneho priestoru - dlzka 158m)ak to spriemerujem pre lepsiu kalkulaciu, tak kazdy buduci majitel zaplatil 42 187,- € za 800m2 stavebneho pozemku (ak odratam cestu 1100m2)dalsich 10 000,-€ investoval do vystavby sieti a komunikaciedokopy teda investicie vysli na 52 187,- € za 800m2 pozemku so sietami = 65m2 (1 958,- Sk) za hotovy pozemok ...bezne sa v tejto obci predavaju pozemky so sietami za 85,- € a vyssie (so sietami)takze vysledokkupit lacny pozemok/zahradu a investovat do sietiVYHODY- lacnejsie- vyber susedovNEVYHODY- dlhotrvajuca legislativa- vybavovanie, behanie, nahananie, realizacia, atdtakze je to na kazdom, nech si vyberie ...kedze ja som osobne stravil 2 roky riesenim tohoto celeho projektu - z toho vyplyvala ta moja poznamka, ze niekedy by som radsej kupil hotovy pozemok, aj ked drahsi, ale usetril by som 2 roky behania, nervov, komplikacii ... ak su dalsie otazky, rad zodpoviemr

Vďaka za odpoveď.
Znamená to, že som tú cenu nestavebného pozemku dedukoval správne. Z toho mi vyplýva, že je možné rozložiť cenu pozemku na dve zložky. Jedna zložka je vlastná cena pozemku a druhá zložka ceny sú siete so všetkým čo s tým súvisí.
Potom by mohla byť cena pozemku za meter štvorcový, plus cena sieti za bežný meter šírky pozemku. Bolo by to prehľadnejšie a aj tak by sa dala spočítať celková cena za 1m2 stavebného pozemku so sieťami.

Naviac by sa dalo prehodnotiť aj cenu pozemku v obci a mimo obce. Mimo obce (v extraviláne) stojí jedno Euro až dve. Ak sa prevedie do intravilánu (na územie) obce, zrazu stojí 45 €/m2 aj bez sieti.
Kde sa vzalo tých 43 až 44 €/m2...?
To toľko stoja vybavovačky a projekt potrebný na zmenu územného plánu?

Pri ploche 20.000 m2 by to bolo 880.000 € čo je orientačne 26.400.000 bývalých korún. To je asi 30 parciel po 500 m2. A k tomu treba asi 300 bm sieti po 560 € (=168.000 € čo je asi 5.000.000 Sk)

Tak ma napadlo, že keď ste už investovali dva roky vybavovačiek a cca 400.000 €, nebolo by lepšie začať v extraviláne?
To znamená (kúpa 20.000 m2, keby aj po 5 €/m2 je 100.000 € plus 160.000 € za siete a zostávalo by asi 140.000 € na vybavenie extravilán - intravilán)
jezo421
28.01.10,07:00
Naviac by sa dalo prehodnotiť aj cenu pozemku v obci a mimo obce. Mimo obce (v extraviláne) stojí jedno Euro až dve. Ak sa prevedie do intravilánu (na územie) obce, zrazu stojí 45 €/m2 aj bez sieti.
Kde sa vzalo tých 43 až 44 €/m2...?
To toľko stoja vybavovačky a projekt potrebný na zmenu územného plánu?

Kde by sa vzalo, hovori sa tomu trhova cena. Nikto kto vlastni nejaku luku na ktorej sa potencialne bude dat stavat, ju dnes za par korun nepreda, taka je realita. Ja som na takej nedavno tiez kupil pozemok - siete, cesta na vlastne naklady, cena 30€, kusok od Ziliny.Tych parciel je tam cca 24 a mam informaciu, ze jedna z povodnych majiteliek vyhlasila, ze kym nestupne na 2000Sk/m2 nepreda...
jar88
28.01.10,09:36
Kde by sa vzalo, hovori sa tomu trhova cena. Nikto kto vlastni nejaku luku na ktorej sa potencialne bude dat stavat, ju dnes za par korun nepreda, taka je realita. Ja som na takej nedavno tiez kupil pozemok - siete, cesta na vlastne naklady, cena 30€, kusok od Ziliny.Tych parciel je tam cca 24 a mam informaciu, ze jedna z povodnych majiteliek vyhlasila, ze kym nestupne na 2000Sk/m2 nepreda...

Neviem či sa bavíme o tom istom.
Ty si kúpil lúku od pôvodného vlastníka za 30 €/m2 ? Aká veľká je ta tvoja lúka?
Ak kupujem od pôvodného vlastníka lúku, napríklad 20.000 m2 a ponúknem mu 100.000 € a vedľa je ešte 24 ďalších lúk, chceš mi povedať, že ich sused nevezme namiesto 100.000 € len 90.000 €.?

90.000 euro, nie je pár korún. To sa neodmieta.

Možno si kupoval už rozparcelovanú lúku. Nemám pravdu?

Ja viem aj tu pri Bratisleve kúpiť za 10 € a keď nechce 10 € sused dostane 8 € a je spokojný. (neskôr sa to vymení)
jezo421
28.01.10,11:35
Možno si kupoval už rozparcelovanú lúku. Nemám pravdu?

Ano mas, ja som kupoval jednu parcelu. Nepochopil som ako to myslis. Aj tu sa obcas predavaju velke plochy za lepsiu cenu. Ale nie som "developer", ani nemam tolko kamaratov, co chcu stavat, ako Rombor :)
ROMBOR
29.01.10,07:22
Vďaka za odpoveď.
Znamená to, že som tú cenu nestavebného pozemku dedukoval správne. Z toho mi vyplýva, že je možné rozložiť cenu pozemku na dve zložky. Jedna zložka je vlastná cena pozemku a druhá zložka ceny sú siete so všetkým čo s tým súvisí.
Potom by mohla byť cena pozemku za meter štvorcový, plus cena sieti za bežný meter šírky pozemku. Bolo by to prehľadnejšie a aj tak by sa dala spočítať celková cena za 1m2 stavebného pozemku so sieťami.

Naviac by sa dalo prehodnotiť aj cenu pozemku v obci a mimo obce. Mimo obce (v extraviláne) stojí jedno Euro až dve. Ak sa prevedie do intravilánu (na územie) obce, zrazu stojí 45 €/m2 aj bez sieti.
Kde sa vzalo tých 43 až 44 €/m2...?
To toľko stoja vybavovačky a projekt potrebný na zmenu územného plánu?

Pri ploche 20.000 m2 by to bolo 880.000 € čo je orientačne 26.400.000 bývalých korún. To je asi 30 parciel po 500 m2. A k tomu treba asi 300 bm sieti po 560 € (=168.000 € čo je asi 5.000.000 Sk)

Tak ma napadlo, že keď ste už investovali dva roky vybavovačiek a cca 400.000 €, nebolo by lepšie začať v extraviláne?
To znamená (kúpa 20.000 m2, keby aj po 5 €/m2 je 100.000 € plus 160.000 € za siete a zostávalo by asi 140.000 € na vybavenie extravilán - intravilán)
uprimne, tieto hypotezy su blbost (s prepacenim)
my sme kupili za 45,- € pozemok v strede obce, s vydanym UPI, so sietami 50m od kraja celej tychto parciel, ... ani vo sne by ma nenapadlo kupit pozemok niekde v prdeli za obcou, aj keby mi ho davali zadarmo :)
jedinou nasou investiciou /mimo vystavby sieti a komunikacie/ bolo - vypracovanie urbanistickej studie - kedze obec chcela mat predstavu, ako to tam bude zastavane a ako to bude pokracovat v pripade dalsieho rozsirovania lokality ... v uzemnom plane to bolo definovane ako oblast na byvanie ... plus sme nasledne este museli nechat vypracovat projekt pre SP a dalsie naklady boli spojene s vybavovanim povoleni, dohod s poskytovalemi medii atd ...
... takze tie uvahy s extravilanom su mozno pre velkych developerov, ktorym sa oplati stavat niekde na zelenej luke, mimo obec ... my sme tahali siete od ich zaciatku, bodu napojenia - az po posledny dom - max 200m ... pri extravilane su vzdialenosti niekolkonasobne vyssie a aj postoj poskytovatelov medii k takymto lokalitam je iny ...plus su tam naklady, ktore sme my nemuseli riesit - napriklad verejne osvetlenie, kanalizacia, atd ... toto vsetko musi vystavat developer - ak sa jedna o extravilan, resp.novu lokalitu/satelit ....

takze porovnavas neporovnatelne - my nie sme developery, ale len partia kamosov, ktori kupili velmi vyhodne pozemky v strede velkej 2 a pol tisicovej obce asi 15 km od Blavy :-)) ... a v konecnom dosledku ma nezaujima nic ine, len moja konecna investicia za tento pozemok, ktora neprekroci 65,- € ... aj so sietami a vsetkym, co k tomu patri ...

v tej istej obci developer robi /resp.uz dokoncil/ v extravilane novu lokalitu a ponuka pozemky na predaj za 90,- € a vyssie ...

howk :)
nomar
29.01.10,19:17
Dobrý deň. Momentálne riešim tiež prípojky IS, ktoré sú vo vzdialenosti 70 m od RD. Prečítal som si Vaše príspevky a mám dotaz. Viete tie ceny rozdeliť aj na jednotlivé ceny prípojek IS, t.z. čo stojí 1bm prípojky vodovodu ? 1bm prípojky kanalizácie a 1bm prípojky elektriky ? Ďakujem za info.
TomasHC
30.01.10,08:37
čo stojí 1bm prípojky vodovodu ? 1bm prípojky kanalizácie a 1bm prípojky elektriky ?

Na to Ti odpovedia vodari a elektrikari. Kedze to zapajaju mestske/obecne firmy, tak ceny mozu byt rozne.
ROMBOR
31.01.10,17:29
Dobrý deň. Momentálne riešim tiež prípojky IS, ktoré sú vo vzdialenosti 70 m od RD. Prečítal som si Vaše príspevky a mám dotaz. Viete tie ceny rozdeliť aj na jednotlivé ceny prípojek IS, t.z. čo stojí 1bm prípojky vodovodu ? 1bm prípojky kanalizácie a 1bm prípojky elektriky ? Ďakujem za info.
to je rozne od firiem - ja som robil vyber z asi desiatich firiem (ziadne mestske/obecne - ani neviem, co vlastne taketo prirovnanie znamena :-)) - normalne firmy, ktore sa venuju hlavne budovaniu sieti (a je jedno, ci to robia pre obec, pre mesto, pre SPP, pre BVS alebo pre mna ...)
nepamatam si to presne - nasa trasa sa delila na 70m napojenia na existujuce siete a potom cca 150m sieti pod novou cestou ... spolu to bolo (plyn a voda) nieco pod 30 tis. eur (neviem to narychlo rozdelit - mam to v jednom rozpocte a ako plyn, tak aj voda sa davali do jedneho vykopu)
co sa tyka elektriky - tak tam som naprojektoval cca 3 PRIS skrinky pozdlz celej trasy, tam to vyslo v rozpocte okolo 15 tis. eur (rozpocet pre ZSE - v zmysle projektu), ale neoslovoval som firmy kvoli cenam, kedze to bude realizovat ZSE a teda na seba prevzali celu investiciu ..
r
gatia
25.05.11,12:08
gratulujem. my sme sa pustili do podobného projektu, s tym ze budujeme len vodovod+kanalizaciu. chcela by som sa spytat, ci ste parcelu pod cestou darovali obci? dakujem za odpoved