PORADA.sk
PORADA.sk

Zobraziť plne funkčnú verziu príspevku : Vypoveď v zmysle §63 ods.1 pism.b) a oodstupne a vypovedna lehota



zmurka
16.01.10, 14:06
Dobry den,

ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

Vopred dakujem

Chobot
16.01.10, 17:02
Dobry den,

ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

Vopred dakujem

Ty máš pravdu.

zmurka
17.01.10, 05:46
To som rada, uz som zacala o sebe pochybovat. Prajem pekny den.

miškova
31.01.10, 20:05
niekedy to tak bolo, bud dvojmesačná vypovedna lehota, alebo odídes hnes s dvojmesačným odstupným. Teraz je to tak ako hovoris.

brčko
01.02.10, 08:57
to čo ti tvrdia platilo do konca augusta 2007. Od 1.9.2007 to už neplatí.

terezamaria
01.02.10, 10:04
Dobry den,

ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

Vopred dakujem

Žmurka, pri výpovedi z organizačných dôvodov, teda § 63, ods.1, písm.b/ ZP máš vždy nárok i na výpovednú dobu, i na odstupné. Jedno i druhé sa pohybuje podľa odpracovaných rokov. Do 5 rokov odpracovaných vo firme 2 mesiace, od 5 rokov 3 mesiace.

Tweety
01.02.10, 10:08
Žmurka, pri výpovedi z organizačných dôvodov, teda § 63, ods.1, písm.b/ ZP máš vždy nárok i na výpovednú dobu, i na odstupné. Jedno i druhé sa pohybuje podľa odpracovaných rokov. Do 5 rokov odpracovaných vo firme 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace.
Len poopravím, už 5 odpracovaných rokov zakladá nárok na trojmesačnú VD aj 3-mesačné odstupné.

toman.k
01.03.10, 09:36
Je nárok okrem odchodného a odstupného aj na odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku predčasný starobný dôchodok?

siria1
05.03.10, 16:40
Ahojte,
tiez by som chcela poprosit o radu.
1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?
2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?
3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
Dakujem velmi moc za radu:-)

pavol54
05.03.10, 17:56
Ahojte,
tiez by som chcela poprosit o radu.
1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?
2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?
3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
Dakujem velmi moc za radu:-)
Aj zamestnávateľ požíva určitý stupeň práv, a on má právo aby si dva mesiace pracovala, ak odmietneš, porušíš zákonník práce a tým spôsobíš zamestnávateľovi škodu a to je potom iný §

Chobot
06.03.10, 00:50
Ahojte,
tiez by som chcela poprosit o radu.
1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?

Toto platilo kedysi, že pri výpovedi sa mohol zamestnanec rozhodnúť, či počas VD bude robiť, alebo za to zoberie odstupné. Po zmene ZP to už nie je. Počas VD si povinná pracovať naďalej. Ak svojvoľne neprídeš počas VD do práce, je to porušenie prac. disciplíny - neospravedlnená absencia.


2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?

Áno, máš. Ponúknuté miesto nie si povinná prijať.


3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
Dakujem velmi moc za radu:-)

Neviem, či je to úplne v súlade so ZP, ale bežne sa to tak robí (zákon padajúceho ....). Keby došlo k súdnemu sporu o neplatnosti výpovede, záležalo by na dôkazoch a argumentácii advokáta, či by to vedel obhájiť ako porušenie ZP. Dá sa to vyložiť aj tak aj tak.

siria1
06.03.10, 15:21
Chobot, moc dakujem

svetlik
06.03.10, 15:34
Toto platilo kedysi, že pri výpovedi sa mohol zamestnanec rozhodnúť, či počas VD bude robiť, alebo za to zoberie odstupné. Po zmene ZP to už nie je. Počas VD si povinná pracovať naďalej. Ak svojvoľne neprídeš počas VD do práce, je to porušenie prac. disciplíny - neospravedlnená absencia.



Áno, máš. Ponúknuté miesto nie si povinná prijať.



Neviem, či je to úplne v súlade so ZP, ale bežne sa to tak robí (zákon padajúceho ....). Keby došlo k súdnemu sporu o neplatnosti výpovede, záležalo by na dôkazoch a argumentácii advokáta, či by to vedel obhájiť ako porušenie ZP. Dá sa to vyložiť aj tak aj tak.

Je to v sulade so ZP, proste zlucenim sa z dvoch miest stane potrebnym len jedno ale stale su dvaja zamestnanci, ergo 1 nadbytocný.

Adaka
01.01.12, 19:23
chcem sa spýtať má nárok zamestnanec na odstupné ked pôjde v ochrannej lehote 7 dní na PN dakujem

VERONIKA6
01.01.12, 19:26
chcem sa spýtať má nárok zamestnanec na odstupné ked pôjde v ochrannej lehote 7 dní na PN dakujem

A prečo by nemal mať nárok na odstupné? PN nemá s odstupným nič spoločné.

Adaka
01.01.12, 20:01
ja si tiež myslím, len on volal účtovníčke a tá ich asi postrašila, že nedostanú keď pôjdu na PN

Negoti
01.01.12, 20:04
nech sa "pani účtovníčky" spýtajú na odvolávku v zákonníku práce......hlúposť im tvrdila.....jednoznačne.....

Adaka
01.01.12, 20:26
vo výpovedi je uvedený par. 63 ods. 1 pism. b a potom aj ods. 2 pism. a
oni im odpovedali na výpoveď že prijímajú výpoveď a odstupné za 3 mesiace aby nečakali na výpov. lehotu

roderio
06.03.13, 17:59
Poprosím o radu dňa 28.12.2012 som dostal výpoveď dľa paragrafu 63 odst.1 písm.b. Pracovný pomer skončil 28.2.2013 po dvojmesačnej výpovednej lehote.Mám nárok zároveň aj na odstupné.
Ďakujem

Tweety
06.03.13, 18:00
Poprosím o radu dňa 28.12.2012 som dostal výpoveď dľa paragrafu 63 odst.1 písm.b. Pracovný pomer skončil 28.2.2013 po dvojmesačnej výpovednej lehote.Mám nárok zároveň aj na odstupné.
Ďakujem

Nie, nemáš.