pivko
17.01.10,18:08
ciners
17.01.10,17:22
To je absolutne jedno, cele tie polovicne tehly su totalna sprostost, nikto ti nenavrhne dom tak,aby murar nemusel rezat. Vazieb muriva je viac druhov,tym sa nemusis trapit,murari vedia ako na to.
220870
17.01.10,17:52
Ja tam žiadne polovičky nevidím.Tá 125 to je ostenie.
Na 38 tehlu sa nepoužívajú pri zakladaní rohov polovičky je to "ujovina",.38 je vinikajúca práve v tom, že na ňu treba minimum doplnkových tehál.Ak je trochu schopný projektant a investor je ochotný dovoliť posunutie okien a dverí o pár centimetrov ,tak z 38 sa dá dom postaviť bez rezania.Tak ako je to nakreslené na tých obrázkoch vo vašom odkaze.
pivko
18.01.10,18:01
220870 niekedy v minulosti ste tu písal že pri zakladaní rohov pri hr. múru 30cm treba použiť veľa doplnkových tehál. Neviem sa dogooglovať k obrázku ako to má vyzerať. viete tu niečo prilepiť.A dnes ma vystašili v stavebninách že nech nad tehlou 30cm na obvodové steny pri podkrovnom dome ani neuvažujem ,lebo mi steny roztlačí strecha.../ to je podľa mňa blud,nakoľko ľudia stavajú aj z Ytongu 25cm/
Snoophy
18.01.10,18:53
Oco staval podkrovie z 25-ky a nič neroztahuje. Krov sa neroztahuje!!!Tlačí dolu.
A v stavebninách zamestnavaju statikov???
Ja sa teda nevyznám, ale je blbosť čo povedal.
Ja budem mať 9m od seba nosné steny a nebudem mať žiadne preklady len klincovaný väzník a budem stavať z 30-ky.Roztahovať steny mi nebude.
220870
18.01.10,19:22
220870 niekedy v minulosti ste tu písal že pri zakladaní rohov pri hr. múru 30cm treba použiť veľa doplnkových tehál. Neviem sa dogooglovať k obrázku ako to má vyzerať. viete tu niečo prilepiť.A dnes ma vystašili v stavebninách že nech nad tehlou 30cm na obvodové steny pri podkrovnom dome ani neuvažujem ,lebo mi steny roztlačí strecha.../ to je podľa mňa blud,nakoľko ľudia stavajú aj z Ytongu 25cm/


Pozri si túto príručku od Heluz,to isté platí aj o Wienerberger ,Leier atd.
http://www.heluz.sk/index.php?html_id=600300&menu_id=600000

Na stráke si stiahni Technická příručka kompletní bez obálky
Na tej príručke od strany 44-46 sú kreslené väzby rohov.Pri väzbe 38 potrebuješ 1 kus dodatkovej tehly a aj to len na ostenie.Pri 30 3ks dodatkovej tehly.Zároveň platí že čím menej sa reže tým lepšie pre dom.

Trupíkov v stavebninách moc nepočúvaj.Steny drží po kope ...dobrý názov to má STUŽUJÚCI VENIEC.Zrovna pri tejto ich poznámke moc nezáleží na tom či je múr z 30 alebo z 50-ky.Ale na kvalitne naprojektovanom a zhotovenom venci .
220870
18.01.10,19:29
Oco staval podkrovie z 25-ky a nič neroztahuje. Krov sa neroztahuje!!!Tlačí dolu.
A v stavebninách zamestnavaju statikov???
Ja sa teda nevyznám, ale je blbosť čo povedal.
Ja budem mať 9m od seba nosné steny a nebudem mať žiadne preklady len klincovaný väzník a budem stavať z 30-ky.Roztahovať steny mi nebude.
Súhlasím,ale klincovaný väzník je vhodný skôr na bungalov,na dom kde sa plánuje využiť podkrovie to nieje moc vhodné riešenie.;)
entonyl
19.01.10,07:06
projektant a statik navrhne,murar urobí a investor schvali,zkontroluje , zaplati a nie je problém.My tu môžeme akurat mudrovať.
ciners
19.01.10,08:06
220870 niekedy v minulosti ste tu písal že pri zakladaní rohov pri hr. múru 30cm treba použiť veľa doplnkových tehál. Neviem sa dogooglovať k obrázku ako to má vyzerať. viete tu niečo prilepiť.A dnes ma vystašili v stavebninách že nech nad tehlou 30cm na obvodové steny pri podkrovnom dome ani neuvažujem ,lebo mi steny roztlačí strecha.../ to je podľa mňa blud,nakoľko ľudia stavajú aj z Ytongu 25cm/

Vsetko zavisi od konstrukcie krovu. Pri klasickej stolici vodorovne sily na mury nevznikaju, ani pri stolici s vrcholovou vaznicou. Pri hambalkovom krove vznikaju. Steny ako pisu ostatni,to samozrejma neprenesu a ani jeden vaniec dlhy napriklad 10m. Riesenie je bud veniec stuzovat dalsimi vencami kolmo na pomurnicu alebo prenasat tieto sily do stropnej dosky. Pri podkrovi, kde je este nadmurovka nad stropom sa pouzivaju vystuzne stlpiky spajajuce dosku a vaniec, na ktorom je pomurnica. Podstatne je vsak, aka je konstrukcia krovu, tieto sily vobec nemusia vznikat.
ciners
19.01.10,08:08
projektant a statik navrhne,murar urobí a investor schvali,zkontroluje , zaplati a nie je problém.My tu môžeme akurat mudrovať.

Bez urazky,ale investor je ten posledny,komu by som si nechal do statiky kecat resp. nieco schvalovat. On bude setrit a ja sediet v base, nie ? :D