ROMBOR
18.01.10,10:59
zdravim

potreboval by som radu
idem realizovat do rodinneho domu podlahove kurenie (celoplosne)
v kupelni som vsak chcel rabrikove radiatory - kurenar, ktory mi ide montovat podlahovku mi vsak napojenie systemu podlahoveho vykurovanie do rebrikov neodporuca - vraj podlahove kurenie je realizovane zo specialnych materialov (konkretne sa jedna o 6-vrstvovu rurku s kyslikovou barierou ...) a jej spojenie s rebrikmi v jednom systeme moze sposobit problemy v buducnosti (zanasanie... atd)... (samozrejme, ak by som mal na prizemi podlahovku a na poschodi radiatory, tak ta situacia je ina - tu vsak mam na oboch podlaziach podlahovku, len v kupelni chcem rebriky)
navrhol mi radsej el.rebriky

mate niekto s tym skusenosti ?
dakujem
Roman
kyblik
18.01.10,11:46
Moj brat má z radiatora v kúpelni podlahovku - vraj bez problémov. Ja naopak mám v kúpelni rebrinový el. radiátor. Je to dobrá vec, len náklady sú na prevádzku vyššie. Varianty sú rôzne - na podlahovku sa robia samostatné okruhy (na izbu jeden), čo tak dať samostatný okruh na radiátor...?

PS: prečo nechceš v kúpelni podlahovku?
TomasHC
18.01.10,11:51
Moj brat má z radiatora v kúpelni podlahovku - vraj bez problémov. Ja naopak mám v kúpelni rebrinový el. radiátor. Je to dobrá vec, len náklady sú na prevádzku vyššie. Varianty sú rôzne - na podlahovku sa robia samostatné okruhy (na izbu jeden), čo tak dať samostatný okruh na radiátor...?

PS: prečo nechceš v kúpelni podlahovku?

Samostatny okruh pre jeden radiator sa financne neoplati. Rebrikovy radiator sa dava ako doplnok, hlavne kvoli suseniu uterakov :)
Deiky
18.01.10,11:58
Ano je to zo specialnych materialov... Poial to mas len v jedej izbe tak zvol elektricke. My mame na dome komplet spodne poschodie podlahovku ale nie elektricke tvoria ho 3 okruhy cize este si vieme aj v jednootlivych castiach menit teploty... Riadis si to jednotkou a teplo mame z plynoveho kotlu + solarnich kolektorov... ked je slnko, idu kolektory a kotol menej a naopak
kyblik
18.01.10,12:03
Samostatny okruh pre jeden radiator sa financne neoplati. Rebrikovy radiator sa dava ako doplnok, hlavne kvoli suseniu uterakov :)

Prepáč ale nesúhlasím. Samostatny okruh je v tomto prípade aj cenovo, aj teplotne najvýhodnejšia varianta. Ťahá sa to 15-tkou medenou rúrkou, preto tá cena nie je nijako závratná. Hlavne keď ja sám som kupoval termostat na moj el. radiátor do kúpelne a stál cca 70 - 75 eur.
Pre ROMBOR: poraď sa o tejto variante s kúrenárom a daj vedieť jeho názor...
ROMBOR
18.01.10,13:36
Moj brat má z radiatora v kúpelni podlahovku - vraj bez problémov. Ja naopak mám v kúpelni rebrinový el. radiátor. Je to dobrá vec, len náklady sú na prevádzku vyššie. Varianty sú rôzne - na podlahovku sa robia samostatné okruhy (na izbu jeden), čo tak dať samostatný okruh na radiátor...?

PS: prečo nechceš v kúpelni podlahovku?
v kupelni podlahovku mam - len okrem toho chcem aj rebriky ...
TomasHC
18.01.10,14:16
Prepáč ale nesúhlasím. Samostatny okruh je v tomto prípade aj cenovo, aj teplotne najvýhodnejšia varianta. Ťahá sa to 15-tkou medenou rúrkou, preto tá cena nie je nijako závratná. Hlavne keď ja sám som kupoval termostat na moj el. radiátor do kúpelne a stál cca 70 - 75 eur.
Pre ROMBOR: poraď sa o tejto variante s kúrenárom a daj vedieť jeho názor...

Ale potrebujes zmiesavac...
ROMBOR
18.01.10,17:10
Ale potrebujes zmiesavac...
bavil som sa nezavisle s 2 overenymi firmami - obe mi potvrdili, ze ak mam podlahove kurenie v celom dome, a teda aj v kupelniach, tak - ak chcem este rebriky (napr.kvoli suseniu uterakov, atd.), tak jednducho najlepsie je nedavat ich do systemu - jednak je tam nizsia teplota a jednak je s tym spojene riziko znecistenia/zanesenia systemu , navrhuju el.rebriky - tym sa da, napr. v medziobdobi, ked este nebezi RD na podlahove kurenie - dokurovat v kupelniach podla potreby ...
takze to asi tak urobim :-)
Snoophy
18.01.10,17:19
No aj ja budem mať podlahovku komplet v dome a v kupelke chcem tiez reb. radiator. Ani som netušil že to bude také obtiažne napojiť.
A nedá sa to ani napojiť nejak priamo na kotol, kedže ho budem mať hned za stenou kde bude rebrik. radiator??? Nechcem elektrický.
Ako je myslené že sa môže zaniesť kurenie???
Ste ma moc neotešili.. :(
ROMBOR
18.01.10,17:55
No aj ja budem mať podlahovku komplet v dome a v kupelke chcem tiez reb. radiator. Ani som netušil že to bude také obtiažne napojiť.
A nedá sa to ani napojiť nejak priamo na kotol, kedže ho budem mať hned za stenou kde bude rebrik. radiator??? Nechcem elektrický.
Ako je myslené že sa môže zaniesť kurenie???
Ste ma moc neotešili.. :(
no, nie som kurenar a tiez som z toho mierne vedla - ale ked som si to nechal prejst hlavou, tak mi tie el.rebriky pridu efektivnejsie - zapnem si ich kedy chcem, aj v obdobi - ked podlahovka nebezi (napr.kvoli detom v kupelni - v septembri)
ako laik beriem to, ze ak by som chcel radiatory v dome, tak je treba samostatny okruh - co sa kvoli 2 rebrikom neoplati riesit ...
resp.kurenar mi povedal, ze nie je problem to zapojit, ale -
- zvysi sa riziko znecistenia systemu cez tie rebriky
- teplota rebrikov je nizka - kedze skrz nu tecie medium, co v podlahovke
ze ak velmi chcem, tak to vie samozrejme urobit, ale neodporuca ..
ale, ak mas nejakeho kurenara - budem rad, ak sa ku mne dostane aj dalsi nazor na to ...:-)
r
TomasHC
18.01.10,18:56
No aj ja budem mať podlahovku komplet v dome a v kupelke chcem tiez reb. radiator. Ani som netušil že to bude také obtiažne napojiť.
A nedá sa to ani napojiť nejak priamo na kotol, kedže ho budem mať hned za stenou kde bude rebrik. radiator??? Nechcem elektrický.
Ako je myslené že sa môže zaniesť kurenie???
Ste ma moc neotešili.. :(

Ano, da sa to napojit priamo na kotol, ktory bude kurit napr. na 55°C ale potrebujes zmiesavac, ktory bude zmiesavat vodu zo spiatocky a mixovat na teplotu do podlahovky podla potreby.
kyblik
19.01.10,07:17
Tomas už som napísal, že ak chceš kúriť v radiátore elektrikou potrebuješ špirálu s termostatom. Tá ma stála cca 70 Eur. Ak napojíš kúrenie cez zmiešavač ten stojí do 60 Eur... Je to iba o trochu prácnejšie a neporovnateľné čo sa týka ďalších nákladov... Jednoducho do toho radiátora pustíš rovnako teplú vodu ako máš v bojleri.
entonyl
19.01.10,07:26
Bežne firmy montujú na prízemí podlahovku a na poschodí radiatory či už s miešavacou armaturou alebo bez nej a nikto zatiaľ ani len nespomenul,že trubky by sa mali zaniesť od radiatorov.Aj staré radiatory keď som demontoval boli čisté,takže ja si dovolím spochybniť tvrdenie,že rebriky nie lebo zanesú rozvody podlahového kúrenia.
ROMBOR
19.01.10,07:47
Bežne firmy montujú na prízemí podlahovku a na poschodí radiatory či už s miešavacou armaturou alebo bez nej a nikto zatiaľ ani len nespomenul,že trubky by sa mali zaniesť od radiatorov.Aj staré radiatory keď som demontoval boli čisté,takže ja si dovolím spochybniť tvrdenie,že rebriky nie lebo zanesú rozvody podlahového kúrenia.

pokial viem, tak ak mas na prizemi podlahove kurenie a hore na poschodi radiatory - tak kazdy system je napajany zo samostatneho rozvodu/okruhu !, takze v ziadnom pripade tam nedojde k zmiesaniu tychto systemovroman
kyblik
19.01.10,14:01
Len doplním, že aj v tomto prípade musí byť namontovaný zmiešavač, keďže do podlahovky ide chladnejšia voda ako do radiátorov.
dolfort
20.01.10,23:28
Dovolím si napísať moju skromnú skúsenosť - v dome máme 8 okruhov podlahovky, z toho jeden samostatný je pre 45cm rebrík v kúpeľni, kde okrem neho je tiež aj podlahovka na samostatnom okruhu.
Ten rebrík je dosť komplikácia, ale nie neriešiteľné a myslím že výhody prevažujú nad nevýhodami.
Čo sa teploty týka, tak kúrenie ešte len zabehávam, ale mám nádej že to dokážem cez rozdeľovač aspoň ako tak vyregulovať prietokom, aby teplejšia voda išla do rebríka. Samozrejme ak na vstupe do rozdeľovača mám 45 C tak ten rebrík nikdy nebude moc horúci, ako sme zvyknutí pri radiátoroch.
Tým sa dostávame k ďalšej veci, na ktorú si treba dať pozor a čo tu nikto nespomenul, a síce že teraz by som rebríkový okruh poriešil tak, že by som hadicu v podlahe medzi rozdeľovačom a rebríkom zaizoloval aspoň tenkým mirelonom, pokiaľ to hrúbka poteru dovolí. Doterajšia skúsenosť - dosť veľa z teploty vody v hadici sa odovzdá už na trase (cca 10m), takže ten rebrík zase neni až taký horúci.

Čiže rebrík v podlahovke áno, ale:
- na samostatný okruh
- zaizolovať trasu v podlahe / prípadne projektovať rozdeľovač čo najbližšie k rebríku
- a nečakať od toho že to bude vyslovene horúce

Pre mňa osobne riešiť neviem nejaké extra čerpadlá alebo el. tyče či zmiešavacie armatúry IBA kvôli rebríku = zbtočná komplikácia. Môj kúrenár hovorí tak: v jednoduchosti je krása. Nahaj to jednoduché a bude to dobre fungovať. Skrátka, "Keep it simple, stupid" (KISS pravidlo).
lapejko
21.01.10,18:45
pokial viem, tak ak mas na prizemi podlahove kurenie a hore na poschodi radiatory - tak kazdy system je napajany zo samostatneho rozvodu/okruhu !, takze v ziadnom pripade tam nedojde k zmiesaniu tychto systemovroman

až na to, že ti to ide cez jeden kotol!!!
ROMBOR
22.01.10,09:25
až na to, že ti to ide cez jeden kotol!!!

cez jeden kotol - urcite, ak nie je dvojokruhovy, kedy by tato situacia bola vyriesena uz samotnou konstrukciou kotla ...vratim sa vsak k celej diskusii ... prioritne riesim v dome podlahove vykurovanie na oboch podlaziach, teplovodnym potrubim z kondenzacneho kotla, ktory je jednookruhovy ... tie rebriky by som ani nemusel chciet, ale vzdy sa hodi nieco take do kupelne, preto ma zaujima, ako ich napoijit do systemu ... priame napojenie do podlahoveho kurenia mi neodporucaju viaceri dodavatelia podlahovych kureni ...r