Miroslavz
19.01.10,19:00
Dobrý deň

Chcel by som poradiť, nakoľko mám takýto problém.
Postavili sme drobnú stavbu, ktorá je príliepkom na náš dom, a aj má samostatné vence a dom je zateplený, takže stavba je oddelená od domu 10 cm.
Problém je v tom, že mám veľmi dobrého suseda a vypracoval niekoľko sťažností lebo našej stavbe povedal, názov veranda a že je to čierna stavba a trvá na jej odstránení. Aj keď na pohľad vyzerá ako veranda, jej využívanie je na odkladanie dreva a náradie. Takýmto priestorom by sa malo hovoriť sklad, alebo sa mýlim? Treba v takomto prípade stavebné povolenie, alebo nie? Môj názor je ak je to stavba využívaná na odkladanie dreva a náradie, tak nie, lebo veranda je miestnosť, kde sa ukladajú veci, kabáty a skrine.
Starosta je zo susedom za dobre a voči nám je zainteresovaný, taký šašo.
Poradte prosím Vás
PS: jedna sa nám len o to, že ohlasovačku na drobnu stavbu máme, len sme zmenili jej vzhľad, lebo na stavbe nemali byť okna aj dvere. Ide však o to či v takomto prípade je to na stavebko, alebo podľa nich čierna stavba.
alltracboy
19.01.10,18:15
pokial ma do 25m2 tak je to len drobna stavba, a ked ti ju aj povolili , tak nieje asi o com. okna a dvere predsa nemozu byt problem. CIMOM ti lepsie poradi, ja by som to asi ignoroval, alebo teda sa opytal co vlastne chcu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.01.10,18:33
Dobrý deň

Chcel by som poradiť, nakoľko mám takýto problém.
Postavili sme drobnú stavbu, ktorá je príliepkom na náš dom, a aj má samostatné vence a dom je zateplený, takže stavba je oddelená od domu 10 cm.
Problém je v tom, že mám veľmi dobrého suseda a vypracoval niekoľko sťažností lebo našej stavbe povedal, názov veranda a že je to čierna stavba a trvá na jej odstránení. Aj keď na pohľad vyzerá ako veranda, jej využívanie je na odkladanie dreva a náradie. Takýmto priestorom by sa malo hovoriť sklad, alebo sa mýlim? Treba v takomto prípade stavebné povolenie, alebo nie? Môj názor je ak je to stavba využívaná na odkladanie dreva a náradie, tak nie, lebo veranda je miestnosť, kde sa ukladajú veci, kabáty a skrine.
Starosta je zo susedom za dobre a voči nám je zainteresovaný, taký šašo.
Poradte prosím Vás
PS: jedna sa nám len o to, že ohlasovačku na drobnu stavbu máme, len sme zmenili jej vzhľad, lebo na stavbe nemali byť okna aj dvere. Ide však o to či v takomto prípade je to na stavebko, alebo podľa nich čierna stavba.



Výňatky zo stavebného zákona


§ 57
Ohlásenie stavebnému úradu

(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.[/I]



§ 88a
Konanie o dodatočnom povolení stavby
[I]
(1) Ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, začne z vlastného podnetu konanie a vyzve vlastníka stavby, aby v určenej lehote predložil doklady o tom, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými týmto zákonom, najmä s cieľmi a zámermi územného plánovania, a osobitnými predpismi. Ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané, stavebný úrad posúdi súlad stavby s verejnými záujmami na základe záväzných stanovísk podľa § 140b a podkladov predložených v stavebnom konaní.

(2) Ak vlastník stavby požadované doklady nepredloží v určenej lehote alebo ak sa na ich podklade preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.



§ 139b

5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.

__________________________________________________ _____

Treba si uvedomiť, že ak je stavba už začatá, tak sa postupuje podľa § 88a stavebného zákona.

Ak je to prístavba, tak musí spĺňať parametre uvedené vyššie, teda funkčné prepojenie.

_____________________________________________

Názov stavby ?
1. Ak je to prístavba, tak : "Zmena dokončenej stavby - prístavba k stavbe so súp. č. ......"

2. Ak je to samostatná stavba , tak : "... názov účelu stavby - (kôlňa, hospodárska budova, prístrešok alebo ... ? "


CIMOM
Miroslavz
20.01.10,07:58
Ďakujem všetkym za odpovede.
Skusim upresniť a stručnejšie to opysať.
Ohlasovaciu povinnosť sme mali na prístrešok s otvormy a je právoplatná.

Keď sa začal staviať, tak sme jednu stenu zamurovali a tam kde sú otvory sme dali okná.
Podľa suseda a ostatných čo sú na úrade je to už veranda a treba stavebne povolenie.

Lenže mi sme stavbu vymurovali a urobili aj vence dookola, nič nie je kotvene k domu.
Náš názor je že je to drobná stavba, lebo je samostatne stojaca a má samostatné základy.
Oni stále tvrdia že je to veranda.
Včera sme opeť študovali stavebný zákon a ak by sme dali že v prístavbe sa skladuje drevo a náradie, tak by stavba mala byť ako drobná stavba či nie? Lebo stavby by sa mali pomenuvavať podľa toho, na aký účel sú a nie ako vyzerajú.

Neviem či budete rozumieť tomu čo píšem, ale aj tak Vám ďakujem za Váš čas ktorý ste venovali mojej téme. Prajem pekný deň.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.01.10,09:10
Ďakujem všetkym za odpovede.
Skusim upresniť a stručnejšie to opysať.
Ohlasovaciu povinnosť sme mali na prístrešok s otvormy a je právoplatná.

...............
Neviem či budete rozumieť tomu čo píšem, ale aj tak Vám ďakujem za Váš čas ktorý ste venovali mojej téme. Prajem pekný deň.



§ 139b

5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.


Ak je to tak ako som zvýraznil, tak to nie je samostatná stavba, ale prístavba, aj keby mala len napr. 5 m2.


CIMOM