gomba
23.01.10,16:41
dobry den,chcela by som sa opytat aky ide postup na ytong stavbu v podkrovi co dalej ?aka omietka ci najprv sietky a ake lepidlo ?a ci ide najprv lep stierka omietka?a ake by ste mi odporucili ?dakujem
220870
23.01.10,22:32
Ytong ,doporučuje.Presieťkovať len rohy ,kúty ,spoje priečok a nosných múrov,stropov ,alebo napojenia rôznorodých materiálov na ytong tvárnice.Omietnuť min 8mm hrubou omietkou.Na suchú (vysušenú tvárnicu) max vlhkosť do 10%.
Ytong neodporúča celoplošné sieťkovanie stien.
TomasHC
24.01.10,07:48
Ytong ,doporučuje.Presieťkovať len rohy ,kúty ,spoje priečok a nosných múrov,stropov ,alebo napojenia rôznorodých materiálov na ytong tvárnice.Omietnuť min 8mm hrubou omietkou.Na suchú (vysušenú tvárnicu) max vlhkosť do 10%.
Ytong neodporúča celoplošné sieťkovanie stien.

Ta posledna veta - nevies preco sa to neodporuca? Mne dali majstri sietku/kleber vsade a na to cca 3-5mm MVR UNI.
220870
24.01.10,09:14
Keď sme sa ich inžinierov na to pýtali mali vyhýbavé odpovede.Celú tú debatu by som zhrnul asi takto.V tých tvárnicach vzniká vnútorné pnutie spojené zo schnutím (najme posledných 10% vody je rizikové) ak sa dobre pamätám tak zmraštenie tvárnic je 0,6mm na mb, 10m=6mm.Pri ktorom môže dochádzať k prasknutiu omietky.Pričom priemerná tvárnica vyschne(zostane v nej) na cca 2,5-3,5% vody.Pod túto hranicu sa v reálnych podmienkach nedostane .
To celoplošné sieťkovanie neodporučaju ,alebo nemôžu doporučiť preto ,že občas čosi praskne a ak by niečo také odporúčali,tak by mali veľa reklamácii.Lepidlo zo sieťkou nemá takú pružnosť ,ako omietka .A ak už sieťkovať tak len vkladaním sieťky s okami min 6mm do malty ,nie lepidla.Pričom jednoznačne odporučili ,dom z Ytongu omietať v interiéri po zime.Doslova povedal" dom treba nechať tzv. vymrznúť".Exteriérové omietky a zateplenie ,až po dvoch rokoch!Navyše neodporúčajú zateplovať polystyrénom ,ale sklennou vatou.Respektíve Ytong Lambda vôbec , zbytočné návratnosť cca 30 -40 rokov..
ciners
24.01.10,09:22
!Navyše neodporúčajú zateplovať polystyrénom ,ale sklennou vatou.Respektíve Ytong Lambda vôbec , zbytočné návratnosť cca 30 -40 rokov..

Toto davam do pozornosti, lebo ked to tu z nas dakto povie,tak je len zbytocna hadka :cool:
petervi
04.02.10,19:44
mohol by vzniknut nejaky problem keby som v lete urobil omietky a potery a nechat takto prezimovat bez okien.
220870
04.02.10,19:56
Nie .Okrem zlodejov.
Laco-monter
04.02.10,20:02
Ta posledna veta - nevies preco sa to neodporuca? Mne dali majstri sietku/kleber vsade a na to cca 3-5mm MVR UNI.

Neodporúča plošne sieťkovať ,lebo je to ZBYTOČNÉ .

Na YTONGU,každá omietka drží dobre.

Mám skusenosti lebo som z toho muroval bytové jadro.
220870
04.02.10,21:38
Neodporúča sieťkovať preto že sieť nieje schopná preniesť pnutie v murive spôsobené zmrašťovaním tvárnic.
mendo933
05.02.10,05:42
mohol by vzniknut nejaky problem keby som v lete urobil omietky a potery a nechat takto prezimovat bez okien.

poter az s oknami, kvôli schnutiu (na jesen pri vysokej vlhkosti vzduchu a nizskej teplote by sa este mohlo). Pri anhydrid-e bez utesneneho domu majstri ani nevystupia z auta
cisconet
05.02.10,09:09
Keď sme sa ich inžinierov na to pýtali mali vyhýbavé odpovede.Celú tú debatu by som zhrnul asi takto.V tých tvárnicach vzniká vnútorné pnutie spojené zo schnutím (najme posledných 10% vody je rizikové) ak sa dobre pamätám tak zmraštenie tvárnic je 0,6mm na mb, 10m=6mm.Pri ktorom môže dochádzať k prasknutiu omietky.Pričom priemerná tvárnica vyschne(zostane v nej) na cca 2,5-3,5% vody.Pod túto hranicu sa v reálnych podmienkach nedostane .
To celoplošné sieťkovanie neodporučaju ,alebo nemôžu doporučiť preto ,že občas čosi praskne a ak by niečo také odporúčali,tak by mali veľa reklamácii.Lepidlo zo sieťkou nemá takú pružnosť ,ako omietka .A ak už sieťkovať tak len vkladaním sieťky s okami min 6mm do malty ,nie lepidla.Pričom jednoznačne odporučili ,dom z Ytongu omietať v interiéri po zime.Doslova povedal" dom treba nechať tzv. vymrznúť".Exteriérové omietky a zateplenie ,až po dvoch rokoch!Navyše neodporúčajú zateplovať polystyrénom ,ale sklennou vatou.Respektíve Ytong Lambda vôbec , zbytočné návratnosť cca 30 -40 rokov..

Zaujala ma cast, ze 'neoporucaju zateplovat eps'. ja uvazujem o ytungu a zatepleni s eps.Osobne si myslim ze to je nepodlozene odporucanie.
220870
05.02.10,09:49
Zaujala ma cast, ze 'neoporucaju zateplovat eps'. ja uvazujem o ytungu a zatepleni s eps.Osobne si myslim ze to je nepodlozene odporucanie.
Povedal to hlavný výrobný inžinier od Xela Ytong na školení pred asi 20 luďmi zopakoval to viackrat.Bol to jeden z dôvodov prečo som to školenie absolvoval.Aby som položil túto otázku.
Neodporúčajú ,neznamená, zakazujú
Zdôvodnenie..Nepriedyšným zateplením polystyrénom dochádza k akumulovaniu vlhkosti v murive.Čím murivo stráca svoje tepelnoizolačné vlastosti .Zároveň je náchylné na tvorbu povrchových pliesni.

http://www.xella.sk/html/slk/sk/porobeton_skoliace_stredisko.php
Kontaktná osoba:
Ing. Miroslav Hronec, tel : 0903 249 289
miroslav.hronec@xella.com
milan395
05.02.10,10:03
čiže celoplošne sieťkovať je teda zbytočné? pýtam bo ma v najbližšom čase čakajú omietky.
220870
05.02.10,10:08
Xella odporúča omietať min 8 mm vrstvou malty.NIE LEPIDLO.
milan395
05.02.10,10:19
až 8 mm malty? takže malta + sieťka. Dá sa to takto aj pri strojovej omietke ?
220870
05.02.10,10:22
Áno.Sieť sa do malty môže vtláčať
,potom prekryť druhou vrstvou malty.Sieť musí mať min 6 mm oká!!!
milan395
05.02.10,10:34
dakujem, teraz som zas o trošku múdrejší. Ponúkli mi strojovú omietku stým že dajú prvú vrstvu donej sieťku a potom druhú finálnu ale aj spodná aj vrchná bude sádrová. Môže byť taká skladba omietky?
220870
05.02.10,16:16
Odporúčajú vápennú omietku.Ale nezakazujú sádrovu.Skladba môže byť.
janosk
26.02.10,12:52
Mam dlhodobe skusenosti, aj v zahraničí, a doteraz najlepšou variantou na ytong bola sadrova omietka značky knauf (rotband, goldband).
Väčšinou sa davala celoplošná sieťka, ale nemusí sa to.
Výhoda sádrových omietok je v tom, že na hrúbke velmi nezáleží, môže sa dať az do 8 cm hrúbky. Popraskajnie je vo veľmi málo prípadoch.
Je sice trochu mäksia, ale da sa to veľmi ľahko opraviť, a navyše je s nou vyborna praca.
Je to rychle, pretože aj keď sa dáva sieťka, ťahá sa to v dvoch vrstvách, ale rychlo schne, takže zdržanie je minimálne.
Pred natiahnutím, samozrejme penetrácia.
Ja to mam v celom dome uz 10 rokov. Som velmi spokojny.
pivko
26.02.10,16:34
Mňa by zaujímalo za ako dlho po vytiahnutí múrov z tehál možem robiť omietky?
220870
26.02.10,17:02
Okamžite.
mendo933
27.02.10,07:23
Mňa by zaujímalo za ako dlho po vytiahnutí múrov z tehál možem robiť omietky?
po urobeni priecok, vody,elektriky a vsetkeho co chces zasekavat do steny a po osadeni okien. v chladnejsom pocasi sa da ja bez okien