Dom Michael
24.01.10,14:31
Podla Vas dat mineralnu vlnu na 30 r. rodinny dom, ano alebo nie?

A ak tak aku hrubku?

dik
kyblik
24.01.10,13:40
Bez problémov. Ak sú peniaze. Hrúbka a materiál sú rôzne podľa prostredia, cca 5 - 10 cm...
krvak
24.01.10,13:43
Ked uz tak 10, Ale zaroven by som menil okna-ked neboli menene a aj podkrovnu izolaciu. Ked to penazenka dovoli.
ciners
24.01.10,14:24
10-12cm mineralna vlna na steny stareho domu staci. 5je malo. Nezabudnut na strop!!!!!
Dom Michael
24.01.10,14:29
Ked uz tak 10, Ale zaroven by som menil okna-ked neboli menene a aj podkrovnu izolaciu. Ked to penazenka dovoli.

Mam okna vymenene Slovaktual, a strechu rovnu skvara a ipa. Neviem ako zaizolovat strechu?
Ako sa izoluje sokel?
220870
24.01.10,15:03
Zaizolovanie strechy je široký pojem.Sokle sa izolujú styrodurom alebo perimetrom.
Dom Michael
24.01.10,15:15
Zaizolovanie strechy je široký pojem.Sokle sa izolujú styrodurom alebo perimetrom.

A treba obkopat zaklady, ked dam ten styrodur. Alebo iba na sokel ktory je nad zemou?
220870
24.01.10,15:49
Styrodurová platňa má rozmer 60 x 125 cm.Ja by som to lepil po celých platniach tak aby cca 20 cm bolo pod zemou.
Dom Michael
24.01.10,16:38
A aku hrubku ten styrodur na ten sokel?

A cim sa to lepi?

Treba ho odizolovat mopovou foliou od zeme?
qwertin
25.01.10,13:08
Styrodur netreba odizolovat nopovou foliou od zeme,
my mame 4 cm hrubku,
pod zem sa odporuca min 60 cm,
alebo 30 cm a tridsat pod obrubnik okolo domu, ide o to, aby
zem pri dome nepremrzala.
TomasHC
25.01.10,13:39
220870
25.01.10,14:54
Doporucujem pozriet na http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470 !!!
Na tých termografických obrázkoch je vidieť ,že zateplenie sokla je neekonomické.Nanajvýš nulové.
TomasHC
25.01.10,20:47
Na tých termografických obrázkoch je vidieť ,že zateplenie sokla je neekonomické.Nanajvýš nulové.

Ide o technicke riesenie pre tych, ktori maju zaujem. A tak ako plesniveju horne rohy miestonosti, moznu plesniviet aj spodne, nie? :)
220870
25.01.10,21:20
Takú pozámku si neodpustím.Za komančov sa nič nezateplovalo a nič neplesnivelo.Chyba bude .... v prechemizovanom stavebníctve a nevhodnej kombinácii materiálov..
220870
25.01.10,21:23
Styrodur netreba odizolovat nopovou foliou od zeme,
my mame 4 cm hrubku,
pod zem sa odporuca min 60 cm,
alebo 30 cm a tridsat pod obrubnik okolo domu, ide o to, aby
zem pri dome nepremrzala.
Styrodur treba odizolovať nop foliou.
radek666
02.03.10,10:15
Doporucujem pozriet na http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470 !!!

Zdravím poraďákov,

na tomto odkaze som pozeral detaily zateplenia sokla ale podľa mojej situácie a možnosti riešenia my vychádza ten najhorší (detail č.3). Nedočítal som sa akú hrúbku zateplenia na sokle použil na výpočet. Má význam dávať na bok základu 2-3cm XPS alebo sú to vyhodené peniaze a urobiť to podľa toho najhoršieho detailu č.3 ???

Ďakujem za odpovede.
220870
02.03.10,10:36
Význam to má ,ale nič moc.Hrúbku a ani žiadne konkrétne údaje sa neudávajú preto ,že je to nevratné ,alebo na hranici návratnosti.Jednoduchá fyzika teplo stúpa,chlad klesá.Vedia to aj v obchodoch predavačky na spodu mrazáku je vždy najchladnejšie.Teplo chlad sa šíri aj konštrukciami v tom prípade treba prerušiť tepelný most.Čo rieši zateplenie poteru a dilatácia poteru od obvodovej steny.
mendo933
02.03.10,10:42
Aj bez XPS to ide, napr. Perimeter prip. EPS 100s pri dodrzani istych pravidiel , ktore su uvedene v tech.listoch. Potom to uz nieje tak neekonomice.
radek666
02.03.10,10:56
Význam to má ,ale nič moc.Hrúbku a ani žiadne konkrétne údaje sa neudávajú preto ,že je to nevratné ,alebo na hranici návratnosti.Jednoduchá fyzika teplo stúpa,chlad klesá.Vedia to aj v obchodoch predavačky na spodu mrazáku je vždy najchladnejšie.Teplo chlad sa šíri aj konštrukciami v tom prípade treba prerušiť tepelný most.Čo rieši zateplenie poteru a dilatácia poteru od obvodovej steny.

ked bude v podlahe 10cm polystyrénu na to poter dilatovaný 1cm od obvodových stien bude tepelný most prerušený bez toho aby som zateplil sokel alebo nie??? (kúrenie podlahovka) alebo dať tam aspoň ten 2-3cm hrubý napr. perimeter??? či tá hrúbka 2-3 cm na sokle to už nezachráni???
alltracboy
02.03.10,13:14
Takú pozámku si neodpustím.Za komančov sa nič nezateplovalo a nič neplesnivelo.Chyba bude .... v prechemizovanom stavebníctve a nevhodnej kombinácii materiálov..
za komancov boli v panelakoch v zime pootvarane okna lebo sa prekurovalo. Dnes je vsetko utesnene ziadna vymena vzduchu -preto plesnivie. Mame stary dom, nezatepleny a plesnivie jedna radost (kuty, za nabytkom, stuchlina pod postelami)

PS: a este som zabudol dopisat, ze okna su stare-fucia, a este aj hodne vetrame.
TomasHC
02.03.10,14:14
Význam to má ,ale nič moc.Hrúbku a ani žiadne konkrétne údaje sa neudávajú preto ,že je to nevratné ,alebo na hranici návratnosti.Jednoduchá fyzika teplo stúpa,chlad klesá.Vedia to aj v obchodoch predavačky na spodu mrazáku je vždy najchladnejšie.Teplo chlad sa šíri aj konštrukciami v tom prípade treba prerušiť tepelný most.Čo rieši zateplenie poteru a dilatácia poteru od obvodovej steny.

No tak mi vysvetli, preco som mal v zime na pol metra okolo zakladov rozmrznuty sneh a neskor suchu hlinu, ked vsade naokolo bolo 20cm snehu. Ked snezilo, tak tam sneh bol, ale po par dnoch zmizol. V dome sa temperovalo.

Ze by to bolo tym, ze nezanedbatelna cast tepla unika aj cez zaklady!?

http://www.asb.sk/stavebnictvo/poruchy-a-opravy/tepelna-izolacia-soklov-a-spodnej-stavby-2068.html

Jasne ze najviac utecie cez strop a okna, ale aj cez sokel!
alltracboy
02.03.10,15:10
jedna vec je stupanie tepla v plyne, druha vedenie tepla v materialy. Pokial by sa stena pri strope dost dlho ohrievala, tak to teplo prejde aj k zakladom, neskor do zakladou, do okolitej pody, hypoteticky samozrejme. Stena ma straty ale izolaciou sa bude ten jav len posilnovat.
Laco-monter
02.03.10,15:21
Keď žili moji starí rodičia tak v dome boli 4 príjmy .

Nikoho nezaujímali tepelné straty.

Keď starí rodičia zomreli, zrazu sa začali brať do úvahy tepelné straty.

a dopadlo to tak,že rodičia bývajú v 1-nej izbe, kde vykurujú v šporáku, varia aj spia...
220870
02.03.10,17:13
No tak mi vysvetli, preco som mal v zime na pol metra okolo zakladov rozmrznuty sneh a neskor suchu hlinu, ked vsade naokolo bolo 20cm snehu. Ked snezilo, tak tam sneh bol, ale po par dnoch zmizol. V dome sa temperovalo.

Ze by to bolo tym, ze nezanedbatelna cast tepla unika aj cez zaklady!?

http://www.asb.sk/stavebnictvo/poruchy-a-opravy/tepelna-izolacia-soklov-a-spodnej-stavby-2068.html

Jasne ze najviac utecie cez strop a okna, ale aj cez sokel!
Ja na svojom dome 60 ročnom dome základ zateplený nemám ,a ani nemám podobné problémy ako vy .Prečo asi?Veľakrát si v týchto diskusiách radšej zahryznem do jazyka a nepíšem to tak ako to na tom jazyku mám.Je mi veľakrát veľmi ľúto prispievajúcich čo naleteli na kadejaké ko....i a novinky ktoré majú jediný účel ošklbať zákazníka o čo najvyššiu sumu.Zateplený základ,nopové fólie ,nechtové štúdiá ,za čo všetko sú ľudia ochtný vyvaliť prepotrebné peniaze.Prečo nestavať jednoducho ,prosto ale komplikovane a draho.Dajte si na dom všetky výdobytky moderného staviteľstva,aj také o akých neviete,.Nulová strata u podlahy(poteru)sa pohybuje pri zateplení styrodurom pri 40 cm.mimo to poznáme slnečné kolektory ktorých účinnosť na slovensku je každému na smiech,tepelné čerpadlá ,keď celková spotreba energie je na priemerný dom 1300€/rok(plyn+el.)- taký istý dom v susedstve bez čerpadla na plyn to isté.Ide ma poraziť ako sa niektorý nechajú nachytať na Francúzke,Nemecké DLHOROČNE VYSKÚŠANÉ systémy ktoré sú overované tri roky.:mee:v kombinácii s neodbornosťou dilentatizmom ziskuchtivostou SK stavebných firiem,skúšať neodskúšané, je to katastrofa čo sa teraz deje na stavbách.Dookola len chodím a krútim hlavou aký sú ty ľudia neopatrný na čo všetko sa nechajú nahovoriť.Investícia do domu za 10 000 ktorá ročne ušetrí 300-500 nieje investícia ale vyhodené peniaze.Je mi jedno čo si kto na dom dá.
Nič v zlom.Porada je o tom ako poradiť nie o tom ako niekomu skritizovať názor a potom si ho obhajovať.
alltracboy
02.03.10,17:30
neviem aky mas dom, ale vela starych domov ma podlahu asi aj meter nad terenom. dnes sa bungalovy stavaju mozno len 20-30cm nad zemou. Podla mna ma zmysel zateplit sokel. Mozno to nema az taky zmysel,ale to potom mozes povedat, ze aj sypanie perlitu do muru je hlupost. Ako som uz pisal ja ked odtiahnem postel v zime od steny, tak na podlaha je v rohu uplne mokra. Dalo by sa tomu predist.. nedavat na obvodove mury nabytok ktory zamedzuje prestup tepla v murom. Alebo poriadne zaizolovat.
220870
02.03.10,17:47
tu si to môžete porátať.sokel mám 18cm.http://www.klasici.sk/node/301