Jack
25.01.10,08:17
Stavebník najprv rozobral stavbu. Krytinu /azbest/,krov a aj časť nosných múrov. Potom oznámil úradu havarijný stav stavby. Uviedol, že je nutné odstrániť krytinu a krov. Požiadal som Mesto o prístup k informáciám, či bolo vydané stavebné povolenie, resp. iné rozhodnutie, ktoré oprávňuje majiteľa vykonávať rozsiahlu rekonštrukciu stavby. Stavebný úrad mi oznámil, že havarijný stav musí staviteľ zdokumentovať a ďalšiu výstavbu riešiť stavebným povolením. Stavebné povolenie nebolo vydané.
Na stavbe sa stále usilovne pracuje. Zrazu má väčší pôdorys. bola prízemná, bude s obytným podkrovím, vznikli nové okná do mojej záhrady / cca 0,8m od hranice môjho pozemku/ a čo je najhoršie, stavia sa bez vyjadrenia statika, stavebného dozoru...svojpomocne. V deň keď zabetónovali "veniec" klesli nočné teploty na niekoľko dní pod -12°C. Lepia sa tvárnice pri dennej teplote pod 2°C a nočnej pod -6°C. Základy sú pod starým múrom kamenné, pod novým betónové a ako jeden obvodový nosný múr sa použil múr a základy z prístavby, ktorá pôvodne slúžila ako "veranda"!!!?
220870
25.01.10,09:44
Doporučujem ,aby ste si to všetko fotili.Vrátane pracovníkov ktorý na stavbe pracujú.Môžete sa sťažovať aj na úrade práce."Firma" ktorá stavia takýmto spôsobom určite zamestnáva na čierno.Samozrejme sa treba sťažovať aj na mestkom ,obecnom úrade.Podľa vášho popisu sused stavia hurá systémom čím ohrozuje aj vaše zdravie a váš majetok.Možno by to zaujímalo aj políciu a súdy.Postaviť nosný múr bez základu blízko vášho pozemku a tým ohroziť svojou nezodpovednosťou vaše zdravie ,si myslím ,že to bude trestný čin všeobecného ohrozenia.To isté sa týka aj azbestovej krytiny.
jankazb
25.01.10,09:57
Podať sťažnosť na obecný aj stavebný úrad a žiadať o odstránenie stavby, aby neskôr nedošlo za symbolickú pokutu k zlegalizovaniu stavbu. Možné je všetko.
wagner
25.01.10,12:40
Písomne požiadaj stavebný úrad o vykonanie štátneho stavebného dohľadu na stavbe v zmysle stavebného zákona. Stavebný úrad musí začať konať a ten rozhodne po vykonanej kontrole ako ďalej. Ale môžem Ťa ubezpečiť, že za mojej praxe na úrade sa ešte nestalo, že by stavebný úrad vydal príkaz na zbúranie nelegálnej stavby. Vždy vydal iba dodatočné stavebné povolenie.
Jack
25.01.10,13:19
Z miestnym pracovníkom, ktorý vykonáva štátny stavebný dozor sa staviteľ pozná, takže to skončí v aute. Iná možnosť neexistuje?
Keď to oznámim polícii bude treba pravdepodobne nejaké dokazovanie - statika, použitie technológií, dodržanie technologických postupov.... . Na čiu ťarchu to pôjde?
220870
25.01.10,13:51
Keď polícia vyšetruje tak to ide na jej ťarchu.Ak nepochodíte u miestneho štátneho stavebného dozora tak sa sťažujte aj na neho .
jankazb
26.01.10,08:58
Sťažnosť úradu jedine v písomnej forme, najlepšie doporučene. Zo zákona je úrad povinný prejednať a dať z zákonnej dobe odpoveď. Ak táto nebude vypracovaná zodpovedne, treba sa sťažovať "vyššie". Aj keď mimotemyna mnohých úradníkov nepomôže sa sťažovať ani tam úplne hore.:confused:
Jack
26.01.10,11:34
Ďakujem všetkým za rady. Pracujem na sťažnosti kde žiadam aj o výkon štátneho stavebného dohľadu.
Prečítal som celý stavebný zákon. Niektoré časti zákona by sa mali premenovať - " AKO POSTAVIŤ A ZLEGALIZOVAŤ ČIERNU STAVBU "
- je to tam krásne vysvetlené. Pochopí to každý aj bez výkladu.
Niekto šikovný by to mohol zhrnúť a publikovať napr v časopise "Urob si sám", aspoň by za tento výsmech národu dostal nejaký honorár.
jozko22
06.05.10,10:07
mam podobny pripad,
stavba bez povolenia, urad vydal rozhodnutie o zastaveni, stavia sa dalej, policia nepomoze,
teraz nahanam urad aby ulozil pokuty, ktore moze davat podla §105 a §106
Laco-monter
06.05.10,10:10
Nebolo by lepšie nechať svojich susedov , a STARAŤ SA len o svoje veci ???
jozko22
06.05.10,11:07
Nebolo by lepšie nechať svojich susedov , a STARAŤ SA len o svoje veci ???

ak sa stavia stavba na susednom pozemku sa ako ucastnik konania STARAM len o moje veci

som zvedavy o co sa budes starat ty, ked ti sused bude chciet hned na hranici pozemku postavit megastavbu
alltracboy
06.05.10,11:22
susedov treba drzat na uzde.. niektori su fakt pripeceni.
Laco-monter
06.05.10,12:42
ak sa stavia stavba na susednom pozemku sa ako ucastnik konania STARAM len o moje veci

som zvedavy o co sa budes starat ty, ked ti sused bude chciet hned na hranici pozemku postavit megastavbu

Určite mu nebudem "hádzať polena pod nohy", ale budem sa snažiť veci vydiskutovať a dojsť ku KOMPROMISU prijateľnému pre OBE strany.
Laco-monter
06.05.10,12:50
A propos :
Pokiaľ niekto ide rekunštruovať svoj dom,tým, že zhodí strechu a ide nadstaviť podkrovie , v žiadnom prípade nemože isť o čiernu stavbu , pretože dom je predsa už zanesený v územnom pláne.
jozko22
06.05.10,12:53
Určite mu nebudem "hádzať polena pod nohy", ale budem sa snažiť veci vydiskutovať a dojsť ku KOMPROMISU prijateľnému pre OBE strany.


pokus o diskusiu z mojej strany bol, z druhej strany arogancia a ignoracia.
ignoruje vsetko naokolo, vcetne vsetkych susedov a uradov

viem ze moznosti uradu na zastavenie stavby su obmedzene, ale ulozenie pokuty za neuposluchnutie vyzvy kazdy tyzden pride stavitela na 17000 eur/rok, co pri stavbe RD je uz nejake % z rozpoctu

ked urad ma ulozit pokutu presne podla zakona nepovazujem to za hadzanie polien pod nohy
ak sa tie pokuty ukladat nebudu, je to len tichy suhlas uradov s ciernymi stavbami, lebo nevyuzivaju ani tie moznosti co teraz maju
Laco-monter
06.05.10,12:57
pokus o diskusiu z mojej strany bol, z druhej strany arogancia a ignoracia.
ignoruje vsetko naokolo, vcetne vsetkych susedov a uradov

viem ze moznosti uradu na zastavenie stavby su obmedzene, ale ulozenie pokuty za neuposluchnutie vyzvy kazdy tyzden pride stavitela na 17000 eur/rok, co pri stavbe RD je uz nejake % z rozpoctu

ked urad ma ulozit pokutu presne podla zakona nepovazujem to za hadzanie polien pod nohy
ak sa tie pokuty ukladat nebudu, je to len tichy suhlas uradov s ciernymi stavbami, lebo nevyuzivaju ani tie moznosti co teraz maju

Presne po slovensky :

"Ak hrozí,že tvoj blížny ziska viac majetku ako Ty , PODRAZ nohy blížnemu svojmu."

Je mi na grcanie z takýchto typkov ako si ty.
dalid
06.05.10,12:57
Pokial na Slovensku stavebny zakon neumozni odstranenie ciernej stavby buldozermy na naklady vlastnika stavby ktoremu sa potom zasle faktura, tak sa tu bude nacierno stavat a dodatocne legalizovat. Niekto by si mohol zobrat priklad dokonca uz aj od rusov, ti zburali nedavno cca 20 domov pri Moskve, ktore boli boli postavene bez stavebneho povolenia. Podobne mozu cierne stavby burat (a teraz neviem presne kto :( ) chorvati, alebo slovinci..

http://byvanie.pravda.sk/cierne-stavby-zrovnali-buldozery-so-zemou-v-moskve-fhr-/sk-bpeniaze.asp?c=A100204_003320_sk-bstavba_p01
jozko22
06.05.10,13:02
Presne po slovensky :

"Ak hrozí,že tvoj blížny ziska viac majetku ako Ty , PODRAZ nohy blížnemu svojmu."

Je mi na grcanie z takýchto typkov ako si ty.


nie je v tom ziadna zavist, len sposob ako pri sucasnych zakonoch donutit stavbara stavat len to na co ma povolenie
ale budem rad ak mi poradis nieco lepsie ako sa da zastavit cierna stavba ked sa ignoruju aj nariadenia stavebneho uradu
pepa78
06.05.10,13:02
Presne po slovensky :

"Ak hrozí,že tvoj blížny ziska viac majetku ako Ty , PODRAZ nohy blížnemu svojmu."

Je mi na grcanie z takýchto typkov ako si ty.

Lacko nejsi ty náhodou ten jeho sused ??? :)
abxy
21.05.10,18:48
prajem ti hodne zdravia,trpezlivosti,pevných nervov,čo najmenej ohovárania v obci tak ako to priali mne na ministerstve vystavby ked som na svojom pozemku chcel odstrániť čiernu stavbu a aby toho nebolo málo tak štátný stavebný dozor,život.prostr,stav.u.,ochranca ludských práv,ZSR,obec.u.,krajský stav.u,polícia,prokuratura všetci konali tak že nekonali a tak informovali vlastníka čiernej stavby a čakali na jeho podania na sude-ako dopadnu a v sučastnosti ked už sudy skončili a stavba sa legalizuje cez dodač.stav.povolenie som unavený .6 rokov som mal na pozemku čiernu stavbu ,v roku 2004 sa ani nevedelo komu patri a urady nekonali a to celu dobu som mal od vlast.čier.stavby 4 žaloby 2exekucie- za nedodržanie predbežneho nariadenia. bojoval som a nikto nič nerobil aj ked za to beru platy a dnes.... aj voda-pripojka ide cez moj pozemok a urady boli hluche na všetko čo vtomto štate deje.na všetko čo potrebovali dali sud.žalobu-pravo stavby domu ,určenie vlastnika čiernej stavby,pravo prechodu i autom,pravo položiť vodovod.potrubie,predbežné opatrenia sa týkali chodiť po pozemku čerpať vodu z mojej studne-kedysi bola zapojená,moje argumenty a trestne oznamenia 3 boli neopravnené toto sa deje s čiernimi stavbami u nas.teraz sa zistilo že čierna stavba stoji kusok na štatnom pozemku ZSR a čuduj sa aj v ochrannom pásme ,pivnice su vykopané v násype kolaji a železnice-špecialný železničný stavebný urad z Bratislavy prišli a idu mu ten kusok pozemku predať a legalizovať stavbu.Takže na koniec štat.firma žsr neodstrani čiernu stavbu tak prečo by ju mali odstrániť na podnet nejakeho občana aj ked je vlast.pozemku.Prajemti zdravie tebe a aj rodine a v živote su aj dôležitejšie veci ako čierne stavby.Držime ti palce!