Generalissimus
25.01.10,18:05
Dobrý deň,

vzhľadom na skutočnosť, že som sa dostal k výhodnej kúpe pórobetónových tvárnic a stavba sa bude realizovať až niekedy v lete budúceho roku, chcel by som sa spýtať ako najvhodnejšie uskladniť tieto tvárnice. Ide o zhruba 30 paliet.

Zopár otázok:
1. môžu sa palety stohovať? ak áno koľko max na seba?
2. ako je to s vlhkosťou prenikajúcou do originálne zabalených paliet?
3. treba to dodatočne obaliť nejakou fóliou?
4. čo s dažďom prípadne snehom?

Skladovací priestor je dostatočne veľký na poukladanie aj bez stohovania, prípadne ak by bola veľká snaha mohli by sa uložiť do krytej haly ale to beriem ako poslednú možnosť niekedy na jeseň tohto roku.

PS: už keď je založená téma, ako by ste postupovali pri skladovaní polystyrénu?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. :)
katarina.j
25.01.10,17:58
Dobrý deň,

vzhľadom na skutočnosť, že som sa dostal k výhodnej kúpe pórobetónových tvárnic a stavba sa bude realizovať až niekedy v lete budúceho roku, chcel by som sa spýtať ako najvhodnejšie uskladniť tieto tvárnice. Ide o zhruba 30 paliet.

Zopár otázok:
1. môžu sa palety stohovať? ak áno koľko max na seba?mozes.
2. ako je to s vlhkosťou prenikajúcou do originálne zabalených paliet?
3. treba to dodatočne obaliť nejakou fóliou?nie lebo originalne mas tie palety zabalene vo folii
4. čo s dažďom prípadne snehom?najlepsie je skladovat v uzavretom priestore alebo pod pristreskom.

Skladovací priestor je dostatočne veľký na poukladanie aj bez stohovania, prípadne ak by bola veľká snaha mohli by sa uložiť do krytej haly ale to beriem ako poslednú možnosť niekedy na jeseň tohto roku.

PS: už keď je založená téma, ako by ste postupovali pri skladovaní polystyrénu?skladovat v uzavretom priestore v ziadnom pripade vonku

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. :)odpoved v texte
220870
25.01.10,19:25
Odoporúčanie priamo od výrobcu.Citujem:Palety skladovať max 2 na sebe( odporúča sa jednotlivo).Paletu po uskladnení ODBALIŤ!!! len z bokov vrch fólie nechajte!!! Ak budú palety skladované v exteriéri tak pod palety dajte fóliu.Najlepšie čo môžete urobiť ,ak vám to možnosti dovolujú a máte kde skladovať v suchu .Tak všetky "palety " rozobrať a kvádre poukladať tak ,aby medzi nimi boli 1cm" fugy".Podobne sa "špandluje "drevo.
Technické normy výrobcu udávajú ,že tvárnica má po "zídení z pásu" 50% vlhkosti.Pri murovaní to nieje problém.Ale pri omietaní by mala byť vlhkosť pod 5%.Ytong na takúto vlhkosť vyschne 1-2 roky.
Nasiakavosť Ytong tvárnic po vysušení( ak už raz vyschnú) je minimálna,nepodstatná.
Generalissimus
26.01.10,19:38
dakujem za odpovede,

to odbalenie mi zacalo davat nejaku logiku, aby sa tam ta vlhkost neuzavrela a neplesnelo to ale nejak mi nejde do hlavy to podkladanie folie pod palety. Treba to aj ked je to na betóne?
220870
26.01.10,19:49
Ak je to na betóne tak to netreba podkladať fóliou.Fóliu je treba len vtedy ak sú palety skladovné na tráve , a podobne.
qwertin
27.01.10,12:47
Prave bude dobre, ked sa ti tvarnice do leta vysusia, len ich treba prikryt z vrchu, aby na ne neprsalo.
vratnik
27.01.10,13:50
Ja som tehly tiez kupoval v zime, porozbaloval som ich a poprekladal a hned utekal vratit palety. Kolega to nestihol, tak mu zostalo drahe paletove kurivo. Polystyren zvrchu pozakryvat a schovat pred priamym slnkom.