Snoophy
26.01.10,10:04
Ahojte...
Budem mať projekt na bungalov 17,5*9m nosné steny len vonkajšie a budem tam mať klincovaný väzník.
Má s touto strechou niekto skusenosti pripadne máte takú strechu?
Je lacnejšia ako obyč. krov?
Vo fy mi všade povedali že je to lacnejšie a lepšie nakoľko je možný veľký rozostup nosných stien.
Chcel by som aspon kúsok na streche aby som sa tam dostal a vyhodil nejaké krabice a iné veci.
V obyvačke nechcem strop. Dá sa to spraviť? Ja myslím že hej.

Píšte skúsenosti s touto strechou.

ĎAKUJEM

Pridávam aj link projektu (svojho).
http://www.porada.sk/t125475-p2-pokec-o-mojom-projekte-na-bungalov.html
tromso
26.01.10,11:25
Mam skusenosti s vystavbou vaznikovych krovov zo Skandinavie, vyhodou je urcite samonosnost takehoto krovu, dovoluje omnoho vacsie rozpatie nosnych stien. Ak chcete v obyvacke sikmy strop, da sa k tomu prisposobit aj vaznikovy krov. Nevyhodou je menej miesta v podkrovi koli stycnikom, ktorymi je spojena vazba krovu. U nas sa zatial robi malo, vacsinou staviam klasicke krovy z masivnych hranolov.
220870
26.01.10,11:40
Pokiaľ je mne známe tak ceny sú približne rovnaké.
ciners
26.01.10,11:57
Mam skusenosti s vystavbou vaznikovych krovov zo Skandinavie, vyhodou je urcite samonosnost takehoto krovu, dovoluje omnoho vacsie rozpatie nosnych stien. Ak chcete v obyvacke sikmy strop, da sa k tomu prisposobit aj vaznikovy krov. Nevyhodou je menej miesta v podkrovi koli stycnikom, ktorymi je spojena vazba krovu. U nas sa zatial robi malo, vacsinou staviam klasicke krovy z masivnych hranolov.

Nemate nejake foto z tych prac, co spominate?
Snoophy
27.01.10,06:42
Tu má jedna fi. referencie....
http://www.konstrukcie.sk/referencie/10-kovacova-rodinny-dom

Za 2 týždne budem mať projekt na bungalov tak si dám spraviť CP všetkým firmám čo mám zoznam ( cca 8) a dám si kamaratovi spravit aj na obyč krov koľko by ma višiel a porovnáme to ....

Inak na obyč. krov nemusím dávať preklady však? Stačil by veniec?
širka domu je 9m.

Tu je ešte link ta konštrukčný typ väzníkov http://www.konstrukcie.sk/priehradove-vazniky
Myslím že by som mohol použiť aj č.16 aby bola plocha pod strechou vyžitá ason na krabice a lyže cez leto atd.

Bol by som rád keby ma niekto skontaktuje s tým že mu robili strechu z väzníkov a povedal svoje skusenosti a dal kontakt na firmu.... :)
220870
27.01.10,07:05
Pokiaľ je vo venci min 10 roxor tak preklady nemusia byť.
tommi_d
27.01.10,08:17
Strecha tvorená strešnými väzníkmi má svoje výhody, ale i nevýhody. Cena samotnej strechy a krovu je +- rovnaká, akurát, pri strešbých väzníkoch nemusíš robiť strop, stačí zavesiť na väzníky podhľad z SDK a zatepliť, tým pádom ušetriť na strope.
Nevýhodou strešných väzníkov je problematické využitie podkrovného priestoru, nakoľko raster uloženie väzníkov je okolo 1000 mm a tým pádom skladovanie je možné len v tomto obmedzenom priestore. S tým voľným stropom v obývačke budeš mať problém neviem si dobre predstaviť pozerať sa na priehradové väzníky ošetrené bochemitom a zavetrené páskami a budeš musieť zateplovať šikminy a oddeľovať tento priestor od ostatného strešného priestoru.
Snoophy
27.01.10,08:26
Strecha tvorená strešnými väzníkmi má svoje výhody, ale i nevýhody. Cena samotnej strechy a krovu je +- rovnaká, akurát, pri strešbých väzníkoch nemusíš robiť strop, stačí zavesiť na väzníky podhľad z SDK a zatepliť, tým pádom ušetriť na strope.
Nevýhodou strešných väzníkov je problematické využitie podkrovného priestoru, nakoľko raster uloženie väzníkov je okolo 1000 mm a tým pádom skladovanie je možné len v tomto obmedzenom priestore. S tým voľným stropom v obývačke budeš mať problém neviem si dobre predstaviť pozerať sa na priehradové väzníky ošetrené bochemitom a zavetrené páskami a budeš musieť zateplovať šikminy a oddeľovať tento priestor od ostatného strešného priestoru.
No myslel som ten otvoreny strop (väzníky) zakrit sadrokartonom a spodné kde by mal byť sadrokarton namontovaný ako strop bude drevo obložené sadrokartonom a nahodená omietka 1,5mm škrabaná.
V podstate tam bude strop ale vyvýšený a na bokoch zo sklonom strechy.
Teda nebude vydieť vôbec väzník a s tým zateplením máš pravdu. Budem musieť zatepliť aj stenu oddelujucu od povale.
ciners
27.01.10,09:00
Inak na obyč. krov nemusím dávať preklady však? Stačil by veniec?
širka domu je 9m.


Preklady kam?
Pokial myslis nadokenne,tak to zavisi od velkosti otvoru, nie od sirky domu.
Ziadne konstrukcne zasady neplatia kam treba preklad a kam nie. Jedine,co plati je, ze treba urcit zatazenie a podla toho dat vystuze kolko treba. Spravis to na h...., sice nic nespadne, ale budes mat priehy volnym okom viditelny, to tiez nie je vyhra.
Snoophy
27.01.10,09:19
Nad oknamy nie.....myslel som medzi nosnými sten.
No budem musieť počkať na projekt. Neviem ziskať dalšie info bez toho.
tromso
27.01.10,18:21
Foto urcite nemam, bohuzial na skodu pre mna nefotil som si moc detaily prace ked som robil vonku. Ale urcite sa to da najst niekde na webe, pretoze sa to bezne pouziva v USA, Canade a Skandinavii.
Skusim nieco pohladat a poslem Vam SS.
Snoophy
10.03.10,16:10
Neviete mi niekto poradit firmu ktora realizuje výrobu klincovaných väzníkov?
Pár ich mám ale zišla by sa nejaká ktorá už niekomu robila strechu a sú spokojný.
Myslíte že spustia z ceny??
Už mám 2 ponuky....len ta jedna je pekne na smiech.
To ani nieje vlaste ponuka aj ked to maju napisane na liste.
Dali priemernu cenu jedneho väzníka a takých tam treba 11 tak to vynásobili a dali cenu. Toť vše.
Nedali tam ani prácu ani robotu, dokonca ani celú strechu nevyrátali pretože tých 11 je len stred strechy. Mám valbovu strechu a tam kde sa strecha už zmenšuje su tiež nejaké menšie väzníky...tie asi davaju zadara ked nenapísali cenu a ani ich nespomenuli.
DAISAN
10.03.10,16:52
tu jealbum fotky su zo stavby ktoru som realizoval, miesto na "povali" tam je asi 3x 7 m s výškou 2m samozrejme je to medzi tymi priehrad. veznikmi, ktore sú od seba vzdialene 1 m.

http://www.porada.sk/album.php?albumid=589


S robotou som nebol, moc spokojný, dodávala to jedna nemenovaná firma, no keby som vedel dám tam spraviť normal krov.... Nie vždy sa oplatio pozerať na to či je to lacnejšie. a tie bungalovy su pekne blbý výmisel....
Snoophy
10.03.10,17:05
Supiš.... a nenapíšeš mi trebárs aj do SS koľko ťa to vyšlo a aká firma ti to robila a s čím si nebol spokojný?
Aký veľký je ten bungalov?
DAISAN
10.03.10,17:15
Supiš.... a nenapíšeš mi trebárs aj do SS koľko ťa to vyšlo a aká firma ti to robila a či si bol (si) spokojný?
Aký veľký je ten bungalov?

nebol som spokojný, krov sa prehol, museli dorábať vzpery, ktoré nič nepomohli. nakoniec som im nedoplatil časť za tie náklady som opravil krov.... firmu neodporučím je to banda fušerov, o cene sa radšej nebavme.... bungalov je 11 m široký a 13 m dlhý.
Snoophy
10.03.10,17:25
No ja by som aj tak radšej vedel o ktorú firmu ide....aby som si vedel dat pozor. Prečo nechceš napísať cenu?? Aby som vedel aspon orientačne.
Ako si to opravil??
chandler
11.03.10,09:16
ja som nepocul o firme co by robila tie priehradove vazniky dobre.
220870
11.03.10,09:25
ja som nepocul o firme co by robila tie priehradove vazniky dobre.
Preto že to tu nikto nevie .A aj tý čo to vedia to neskutočne flákajú.Firmy čo to vyrábajú určite zamestnávajú tých najlacnejších krčmových robošov.Potom to aj tak vyzerá.Aj ja môžem potvrdiť to čo písal chelender býva to katastrofálne odfušované.Šikovný tesár vám to za pár chechtákov u firmy robiť nebude ,ten je dávno na živnosti.Tak pre fa zostávajú len babráci.Česť výnimkam.
tommi_d
12.03.10,10:53
ja som nepocul o firme co by robila tie priehradove vazniky dobre.

Už som myslel, že si sem prestal chodiť. :) Ja som počul.
Snoophy
12.03.10,11:19
No chlapci moc ste ma nepotesili.... :(
chandler
12.03.10,13:53
Už som myslel, že si sem prestal chodiť. :) Ja som počul.


tak by si mohol povedat meno, alebo aspon indicie :) lebo tato informacia sa zide.
Snoophy
15.03.10,10:18
Veru veru..aspon indíciu... :)
tommi_d
16.03.10,10:34
Kontrakting Žilina
Snoophy
23.03.10,15:45
No tak dostal som asi 6 CP a cena sa pohybuje cca 160-180tis SK t.j. 5300 až 6tis Eur - to je dosť nie???
Všade píšu že úspora dreva 30-40% ale to nenapíšu že o 100% zaplatím viacej za výrobu toho väzníka.
Dám spraviť obyč. krov!
Maximálne kúpim len väzníky a namontujem to s tesárom.
Za montáž pýtajú 50tis Sk
dovoz 20tis SK
folia latovanie a neviem čo všetko - nenormalne ceny.
Sa asi zbláznili nie??
220870
23.03.10,16:39
A to ste ešte nevideli tie super spoje.Ruky polámať málo.
Snoophy
23.03.10,17:23
A to ste ešte nevideli tie super spoje.Ruky polámať málo.
No radšej ani vidieť nechcem......radšej zainvestujem do ešte jednej nosnej steny a spravím krovy.
chandler
24.03.10,06:23
No radšej ani vidieť nechcem......radšej zainvestujem do ešte jednej nosnej steny a spravím krovy.


myslim ze si prave odhalil o com su tie priehradove vazniky :) architekt vymysli nejaku super specialnu dispoziciu, potom zisti ze sa na to neda spravit krov, tak to vyriesi priehradovym vaznikom. ved on to platit nebude :)
Snoophy
24.03.10,15:19
Architekt sa ma pýtal co chcem....no ja som bol naozaj v tom ze cena bude o 30% nižšia a nie že len dreva je o 30%menej a sumu navýši výroba atd.
Nevadí.....)
Dám namiesto 12,5-ky priečky 25-ku ako nosnú vnútornú stenu a dám krov.
Pod tú 25-ku vnútornú nosnú stenu musí ísť aj základ???
chandler
24.03.10,15:31
myslel som takych umeleckych architektov :) nie toho tvojho.
musis dat zaklad ale nemusi byt taky hlboky - nemusi ist do zamrznej hlbky.
Snoophy
24.03.10,15:35
myslel som takych umeleckych architektov :) nie toho tvojho.
musis dat zaklad ale nemusi byt taky hlboky - nemusi ist do zamrznej hlbky.
No myslel som si.....
A krovy na 9m šírku domu sa nerobia bez ten nosnej vnutornej steny??? Veď to nieje až tak široké.....
chandler
24.03.10,15:44
9 metrov je dost vela. dal by sa spravit krov aj na to. ale lacnejsie vyjde ta stena v strede.
Snoophy
24.03.10,16:10
No to by nebol problem tam dať tu stenu lenže neviem ako to mám spraviť v obyvaku a jedálni + kuchyňa.
Dal som aj prílohu obr. pôdorisu tak primalujte tam ako by som mal približne robiť krov keď tá nosná je len po kuchyňu. ( jedna stena na chodbe)

Pre istotu prikladám aj zip obrázka v orig. kvalite.

medzi kuchynou a jedalnou nemusi byt nosná stena???
Strop bude zaveseny takze ziadny beton. strop.
ciners
24.03.10,16:20
Podla mna by sa tu klasicka stojata stolica mala dat bez problemov urobit. Krov v pohode,
skor je otazka co strop???
Snoophy
24.03.10,16:22
Podla mna by sa tu klasicka stojata stolica mala dat bez problemov urobit. Krov v pohode,
skor je otazka co strop???
Otazka co strop..??? nechapem...
Bude zavesený sadrokarton alebo take profile (akože drevene).
ciners
24.03.10,17:05
Zaveseny na com? Na krove? Ci na drevenych tramoch?
Snoophy
24.03.10,17:33
Zaveseny na com? Na krove? Ci na drevenych tramoch?
Oh to ja neviem..... to nemam este nastudovane...
teraz sa zasmejete :)....
krov je to šikmé a trám je to najnižšie hrubé čo leží na venci jednej a druhej strany?

Strop budem chcieť zavesiť na trám, ale v obyvačke a jedálni by som chcel na krov s tým že bude vidieť trám. Len či to bude pekne... ??? :)
ciners
24.03.10,17:41
:D
Krov je cela ta konstrukcia strechy. To najspodnejsie, ten tram, to bude asi väzny tram, ak dobre chapem. Ten sa vsak nedava tak nahusto, aby sa dal an to zavesit strop :)
V tom priehradovom nosniku to bolo jasne, tam spodna pasnica vaznika bola aj konstrukcia stropu. Pri klasickom krove to treba riesit samostatnou konstrukciou stropu.
Snoophy
24.03.10,17:56
:D
Krov je cela ta konstrukcia strechy. To najspodnejsie, ten tram, to bude asi väzny tram, ak dobre chapem. Ten sa vsak nedava tak nahusto, aby sa dal an to zavesit strop :)
V tom priehradovom nosniku to bolo jasne, tam spodna pasnica vaznika bola aj konstrukcia stropu. Pri klasickom krove to treba riesit samostatnou konstrukciou stropu.
aha no tak asi bude nejaká drevená konštrukcia alebo z CD-UD čiek.
220870
24.03.10,18:54
Poznám presne takýto dom aj s riešením aké požadujete vy.
Snoophy
24.03.10,19:12
hmmm... to je dobreeee... :)
Pri bungalove to tak robia len som sa o to nezaujimal nikdy.
V podstate to bude tak ako v podkroví strop len že budem mať bočné steny.
Len stále neviem ako to riešiť v obyvaku, jedalni a kuchyni.......tu nosnú stenu.
V staršom príspevku sú aj plány pôdorisu, ale nikto nič k tomu nenapisal zatial.
chandler
25.03.10,07:17
vyriesit sa to da, je na to viac moznosti, ale aj tak potrebujes nech ti ten krov spravi statik tak chod za nim. cez web ti na to peciatku nikto neda :)
Snoophy
30.03.10,10:12
Namalovaný mám klincovaný väzník v PD ale mám tam aj statické výpočty na krov. Bude im to stačiť pri kolaudácií???
chandler
30.03.10,14:36
kolaudacia by ta nemala trapit :)
trapit by ta malo aby ti to nepadlo cele na hlavu.... na kolaudaciu ti bude stacit to co ti da statik.
tommi_d
31.03.10,07:19
Hoci som zástancom priehradových väzníkov na tvoju konkrétnu strechu by som odporučil robiť krov. Pri tvojej streche má použitie väzníkov nakoľko by ich bolo viacej druhov viacej nevýhod ako výhod.
Snoophy
31.03.10,09:23
DObre dajme tomu že má mi kto spraviť krov aj bez projektu ale keď príde niekto z kolaudácie a namiesto väzníkov uvidí krov ???
Na hlavu nepadne pretože budem dávať uprostred nosnú stenu z 25-ky a aj veniec a zaklad naspodok aby nemusel byť krov na šírku 9m ( to je už asi aj dosť).
Architekt mi dal statické výpočty aj na krov a povedal čo a ako ale ako to bude s papierovačkami??? Aby som nemal problemy že v PD mám väzník a na dome mám krov.

Má niekto krov na šírku 9m???
ciners
31.03.10,09:45
Tie zmeny moze zapisat dozor, len teraz som si neni uplne isty, ci az taketo zmeny. Medzi nami, na povalu ti nikto nepolezie, skor treb zachovat tvar strechy ako krov
Snoophy
31.03.10,10:06
Tie zmeny moze zapisat dozor, len teraz som si neni uplne isty, ci az taketo zmeny. Medzi nami, na povalu ti nikto nepolezie, skor treb zachovat tvar strechy ako krov
No myslel som si ....
Ď za odpoveď.