ZuzuT
26.01.10,11:52
Viete ma, prosim, niekto odkazat, resp. nasmerovat na nejaky stavebny predpis, normu alebo pod., ktora upravuje presah stresnej atiky nad vonkajsou fasadou domu? Na nasom dome s plochou strechou stavebnik prirazil okraj atiky tesne k omietke a tak nam pri skaredom pocasi vsetka voda steka po vonkajsej omietke a obavame sa o jej kratku zivotnost. Mame informaciu, uz uvedeny presah by mal byt min. 3 cm.
ciners
26.01.10,11:04
Atika byva oplechovana a spadovana smerom do strechy,kde je zlab na odvod vody.
Teme dobre nechapem, nemate obrazok? Nezda sa mi,ci to o com piste sa urcite vola atika :)
ski555
26.01.10,11:15
no pokiaľ je to oplechovanie atiky ako píšete,tak to bude robiť stále problém,určite musí presahovať niekoľko cm.
220870
26.01.10,11:26
Atika nemusí trčať nad omietku fasády.Ak myslíte atikový plech .Tak ten musí trčať len toľko ,aby nebol zapustený falcom pod omietkou.Odporúča sa 30-50mm.
ciners
26.01.10,11:55
no pokiaľ je to oplechovanie atiky ako píšete,tak to bude robiť stále problém,určite musí presahovať niekoľko cm.

Tak to, ze ten plech musi presahovat by mala byt samozrejmost :)
ZuzuT
26.01.10,12:36
.. ci sa to vola atika, alebo nie, to ozaj neviem, ale necham sa poucit :(
Pre lepsie "vykreslenie", pripajam foto zo striesky nad vrchodom, ktora je rovnaka ako zvysok strechy. Je na nej presne aj vidiet, ako voda steka po stenach
ciners
26.01.10,13:09
vola sa to atika, hej je to ono :D
len je dajako divne tvarovana, neviem, ci je to tym uhlom pohladu,alebo su jej steny tak sikmo
ZuzuT
26.01.10,13:35
.. fotene je to od spodku, moze to trosku skreslovat. Vdaka, viem opat nieco nove :-)

Jestvuju teda na jej "presah" niekde presne normy alebo je to v rovine odporucani? Chcela by som sa o to opriet pri reklamacii
ciners
26.01.10,13:47
Na reklamaciu staci ze zateka :D Konstrukcia ma byt funkcna, nie su pravidla, ze do 3cm nemoze zatekat a nad 3 moze, jednoducho nemoze a hotovo. Nevravim o nejakych vynimocnych sutuaciach, ze by raz za 50rokov bol taky lejak,ze zatecie. Poskodit fasadu to moze, minimalne tak, ze bude flakata a pri jej cene je to dost.
Len neviem,na obrazku je asi skor roztapajuci sa sneh, zateka to aj pri beznom dazdi?
Zitulda
26.01.10,14:24
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=49329&d=1264512937
Podľa fotky sa mi to javí skôr ako vystupujúca rýmsička, nakoľko v pravo od ľadových cencúĺov nad ňou akoby bol ešte nejaký zvislý múr.
V podstate je to skoro jedno. No s určitosťou tá odkvapnica oplechovania nie je vytvarovaná podľa normy ČSN 733610 - Klampiarske práce stavebné. Ak sa dobre pamätám, tak v časti F- Oplechovanie a Odkvapnica oplechovania musí byť od povrchu hotovej konštrukcie (to je zvislé murivo atiky, či rýmsy) musí byť do šírky odkvapu 500 mm- presah 30 mm a pri väčšej šírke min. 50 mm. Tu je aj chyba, že odkvapnika je zvislá s doskou rýmsy a preto sa tvoria cencúle v tesnej blízkosti muriva. Tá šikmosť oplechopvania by mala podľa normy byť v 45°uhle od muriva a v min. dĺžke 25 mm. Teda nie je to podľa normy. Táto norma aj keď bola socíkovská, určite platí ...možná že aj číslo ostalo, iba miesto ČSN bola prehlásená ako platná a mala by mať značenie STN. Totižto ešte v rokoch 1995 tak bolo preznačených veľa noriem a ostali v platnosti. Niekedy dávno existoval tzv. katalóg platných noriem...aj tých, ktoré boli ČSN a potom ostali ako STN....teraz neviem...možná, že sa to dá zístiť vo Vedeckých knižniciach, (ak aj iny nie sú zrušené).:confused:
Zitulda
26.01.10,14:35
Ešte čo môžem z fotky posúdiť, sa mi zdá, že tá šírka 25 mm je zachovaná, ale vyloženie odkvapice (je málo...cca 15mm a sklon vôbec žiadny nie je. Zaujímalo by ma tiež, ak je to iba rýmsa... tak akej šírky je a či vôbec jej vodorovné oplechovanie je v spáde k odkvapničke, alebo bez spádu, či nebodaj rovno...čo sa teraz dosť často vidí...neodborne prevedené klampiarske práce.
ski555
26.01.10,18:54
Tak to, ze ten plech musi presahovat by mala byt samozrejmost :)
ako vidíš,pre niekoho asi nie je,potom to tak vyzerá
ZuzuT
27.01.10,06:04
Zitulda, klobuk dole ...

Mas pravdu, na foto je strieska nad vchodom, ktora ma vsak rovnake oplechovanie ako zvysok strechy (vidno ju v pravo hore). Dakujem, pozriem si tu normu