darlock
01.02.10,11:59
Dobry den,
chcem sa spytat, ktora z nasledujucich alternativ je lepsia. Prerabame byt. jadro a chcel by som vediet ci je lepsie najprv spravit omietky a az potom SDK strop, alebo ci je lepsie najprv SDK strop a potom omietky. Dakujem.
alltracboy
01.02.10,11:11
asi omietky a potom strop, ale ako argument mam len to, ze ak by si nahodou niekedy menil alebo rozoberal strop. Ale dalsi argument moze byt to, ze omietky su mokry proces a SKD suchy, mozno by ti to navlhlo keby si daval omietky ako druhe
220870
01.02.10,11:16
Najskôr strop potom omietky.Neni o čom diskutovať.
radolukac
01.02.10,15:06
Sprav si najprv strop :) Lebo ked budes zdvihat sdk na strop mozno odrhnes steny (ako aj ja) a ak ti nebudu sadiet rohy(presne 90stupnov) musis ho dat dole dorezat a dorazit este raz a tym sa zvysuje ryziko ze si steny poskriabes
Druha vec steny pracuju inac ako sdk a sadra ti v rohoch popraska. Ked spravis prvy sdk buda az pod omietkou a tym sa ti znizi riziko prasklin :) Viem to z vlastnej skusenosti jednu izbu som robil najprv steny potom strop skrz kurenie a je vydno praskliny v rohoch:mad: druhu opacne a pohoda len ak budes davat na steny omietku davaj pozor zrno skabe aj ked ti to malovka zakryje je to vydno
tiger111
01.02.10,16:44
da sa pouzit namiesto vnutornej omietky v novostavbe sadrokarton?Dakujem za nazor a odpovede
220870
01.02.10,17:01
Dá.Len treba nechať dom po mokrých procesoch poriadne vyschnúť, rok.
tiger111
01.02.10,17:33
Dá.Len treba nechať dom po mokrých procesoch poriadne vyschnúť, rok.
az rok? :eek: to si ani neviem predstavit,tak dlho cakat kym dokoncim dom.Nestacilo by nechat schnut len exterier domu?ten moze pockat aj 5 rokov :)
ski555
01.02.10,19:25
da sa pouzit namiesto vnutornej omietky v novostavbe sadrokarton?Dakujem za nazor a odpovede
dá sa použiť,ale ako píše 220870 po mokrých procesoch,beztak myslím,že omietky je lepšie riešenie,treba si urobiť aj cenovú kalkuláciu.:)
220870
01.02.10,19:41
Treba si uvedomiť ,že SDK systémy boli vyvinuté pre suchú výstavbu.Použitie vo vlhku ,alebo uzatvorenie vlhkosti ,môže spôsobiť viac problémov ,ako úžitku.Môžete napríklad miesto murovaných priečok urobiť SDK priečky ,ale obostavať mokrý obvodový múr SDK sa nemusí vyplatiť.Materiálovo m2 SDK (bez konštrukcie) stojí toľko isté čo omietka.Pričom kvalita SDK sa nedá porovnávať s klasickou omietkou.
radolukac
01.02.10,19:54
da sa pouzit namiesto vnutornej omietky v novostavbe sadrokarton?Dakujem za nazor a odpovede


Preco chces robit steny (omietky) zo SDK ja osobne by som to nechcel. Z niecim pojdes buchnes do steny a mas dieru alebo aspom prasklinu. To sa nebavyme o deckach. Jedina vyhoda ze to rychlo pribuda ale ta prplacka potom kym to vsetko pretmelis,prepaskujes a vybrusis +porovnanie cenove? Ako chces
tiger111
01.02.10,20:05
Preco chces robit steny (omietky) zo SDK ja osobne by som to nechcel. Z niecim pojdes buchnes do steny a mas dieru alebo aspom prasklinu. To sa nebavyme o deckach. Jedina vyhoda ze to rychlo pribuda ale ta prplacka potom kym to vsetko pretmelis,prepaskujes a vybrusis +porovnanie cenove? Ako chces
no ved hlavne cena....mne to vyslo komplet material na 3-4 eura /m2 +robota.A zasa to tak lahko nepraska...ci ano?
dodos
02.02.10,12:01
takze hlavne...sádrokartón je materiál,ktorý nám neuveriteľne urýchli výstavbu a to aj tú mokrú.....používa sa na zrovnanie stien namiesto hrubej omietky a spĺňa všetky požiadavky,žiadne praskanie.....ani prerazenie...len to treba vedieť poriadne spraviť...ale to by už bola reklama......
tiger111
02.02.10,14:15
takze hlavne...sádrokartón je materiál,ktorý nám neuveriteľne urýchli výstavbu a to aj tú mokrú.....používa sa na zrovnanie stien namiesto hrubej omietky a spĺňa všetky požiadavky,žiadne praskanie.....ani prerazenie...len to treba vedieť poriadne spraviť...ale to by už bola reklama......
ty to mas takto spravene?alebo niekoho poznas?ved porad co a ako
radolukac
03.02.10,14:39
ty to mas takto spravene?alebo niekoho poznas?ved porad co a ako

Aj ked si sa nepital mna chcem ti len toto: v robote mame aj SDK steny aj klasicke. Ze su vsetky dokopane to je vedlajsie ale tie co su s SDK su sama jamka,dierka a prasklina. Niektore steny su robene dvojmo SDK a tie uz drzia.
A jedna vyhoda SDK ked ho opravys nie je to vydno.
Vsetko som mal na mysli steny strop je v pohode ked je dobre spraveny
dodos
04.02.10,10:51
ano mam to tak spravene...aj to robim....rovnejsie steny a kvalitnejsie spravene stierky sa inac nedaju dosiahnut.....a ziadne prerazenie....a okopat sa da kazda stena ....zalezi od ludi....
tiger111
04.02.10,18:43
ano mam to tak spravene...aj to robim....rovnejsie steny a kvalitnejsie spravene stierky sa inac nedaju dosiahnut.....a ziadne prerazenie....a okopat sa da kazda stena ....zalezi od ludi....
a nemas problem napr. ked potrebujes nieco zavesit na stenu?napr. tv ?
ski555
04.02.10,19:47
a nemas problem napr. ked potrebujes nieco zavesit na stenu?napr. tv ?
ak je lepený na pevnej stene nie,inak pri SDK konštrukcii s tým rátať dopredu k voli vystuženiu profilmi
kepipo
05.02.10,20:00
Najprv omietku potom SDK ,mam s tim skusenosti.
tiger111
05.02.10,20:06
Najprv omietku potom SDK ,mam s tim skusenosti.
nic v zlom,ale naco SDK ked uz dam omietku???to asi tazko usporim :)
kepipo
05.02.10,20:23
Myslene bolo omietka na steny SDK na strop.
lapejko
06.02.10,05:18
Je potrebné to presne špecifikovať. SDK nemá teoreticky na stavbe čo robiť ak tam stúpne vlhkosť nad 70 %, prípadne neklesá pod túto hodnotu. V praxi je to občas ťažko dodržať, ale ak sú najprv spravené potery a hrubé omietky (na pórobetón ich netreba), potom podhľady so základným tmelením, vrchné omietky a dokončiť stropy. Lepený SDK sa dá pekne zmrviť, stačí nepenetrovaný podklad, hustejšia lepiaca malta alebo búchanie po sadrkartónovej tabuli počas tuhnutia a bude to ako na tej fotke z bytu v KE... Na celej tabuli držia dva body, ostatné sa odlepili od podkladu "MAJSTRI" to podlepovali aj penou a skrutkami, vodováhu je tiež problém nájsť.
KEJKA
26.07.10,10:46
nenašla som pôvodnú tému, kde sa písali odporúčania na SDK podhľad do interiéru. Viete niekto odporučiť šikovnú partiu, ktorá by mi vedela upevniť na existujúcu konštrukciu UD,.CD profilov SDK vyrezať otvory pre svietidlá a stropné kúrenie.....a tak konečne dokončiť stropy cca 100m2?
SDK mám, treba ešte kúpiť - dodať foliu, pásky.
Dakujem vopred.
KEJKA
27.07.10,04:52
viete mi odporučiť foliu na profily pred obkladom stropu s SDK? Môýe byť SVITAPFOL a ak áno je lepšie dať A75 alebo A90? cenový rozdiel cca 9-10 centov, s čím sa lepšie robí, alebo ktorá z nich má lepšie vlastnosti?
AL160 NH JE FOLIA, opravený text
ešte potrebujem obojstrannú pásku, šrouby - aké?
ACRYL - aký?
================================
hned mi to majú sadrovať /?/, šmirglovať - je to bežný postup?
===============================
nechcem mazať príspevok, len doplním,
absolvovala som školenie, majster prišiel, poukazoval kde čo chýba, kde čo dá, doniesol mi ukázať tú foliu /strieborná s mriežkou/, vysvetlil vyhody, nevyhody jdnotlivých druhov, našiel chýbajúce UDčka, ale dorobí to, popísal mi postup prác, spísali sme materiál, dal mi aj ceny, idem to kúpiť.
Namontuje aj stropné schody, doplní izoláciu kde chýba, skrátka dojem z neho úplne úžasný.
Dohodli sme sa na cene 5EUR/m2, plus 100 EUR za naviac práce vyššie spomínané /to bola moja iniciatíva s podmienkou, že všetko bude urobené tak ako to popísal./ Jediné čo zrejme nebude robiť, nebude tmeliť jednotlivé šrouby do SDK. Že to nerobí, lebo to bude sadrovať dva razy, potom brúsiť a ešte na to dá rokofinal a to vraj musí stačiť.
Fóliu mi však popri omietke prilepí, prirazí SDK a špáru-miesto styku prejde acrylom. Tiež s poznámkou, že to urobí ak chcem, ale nerobí to vždy, nepovažuje to za nutné.
Kedže sa jedná o NED, tak uznal a urobí to.
Mám príruby od kurenia, vetrania, k tým musí vyrezať otvory, nasunúť a prelepiť páskou - stačí?
Alebo treba nutne použiť estapasku?
=================================
prosím o všetky možné pripomienky, v pondelok majú začať.