gerdusha
01.02.10,13:26
ahojte, ..dnes sme mali v ramci vzdelavania ucitelov prednasku so psychologickou na temu Syndrom vyhorenosti/vyhorenia...

Mala som ten pocit davno, dnes ma v tom naozaj len utvrdili: som vyhorena, ALE chcem s tym nieco robit. Viem, ze mame na to odbornikov atd atd...ja by som sa chcela ale opytat Vas, ludi z "fachu", co Vam skutocne pomaha? Existuje i nejaka dobra literatura? Uprednostnovala by som skor ceskoslovenskych autorov, pretoze to je ako varit podla americkej kucharky...vela ingrediencii tu nezozeniem...

Budem rada, ak sa tu tato tema trochu rozbehne. Ucitelia su 1 z najviac postihnutych skupin, nechapem, ze sme este neni medzi tymi, ktori mozu ist skor do dochodku...mnohi ludia sa len smeju z ucitelov, z ich zabudania atd. Kolegyni po srdcovej nevolnosti lekarka napisala diagnozu ucitelka...
jaros5
01.02.10,13:25
Miron Zelina:
http://dennik.sme.sk/c/2189746/takmer-tridsat-percent-ucitelov-uci-bez-motivacie.html

Ivan Sarmány-Schuller (článok, rozhovor s ním):
http://spravy.pravda.sk/vyhoreni-nemozu-zapalovat-ddf-/sk_domace.asp?c=A080530_192949_sk_domace_p04

________________________
Dovetok:
Pretože si nahodila veľmi ťažkú tému, skusim jedno riešenie:--- :
Netreba sa vôbec zapáliť, lebo čo nehorí nevyhorí ...:cool:
pe.pe
01.02.10,13:27
Uf, gerdushka, do ziveho si zatala. Je fajn, ze si si vedoma svojho stavu a ze chces nieco urobit. Ja som sa pred par rokmi v ramci priatelskeho stretnutia s jednym psychiatrom "postazoval" na unavu, vycerpanost, znizenu koncentraciu, na to ako pocitujem nizku motivaciu v zivote celkovo, ale pripisoval som to nejakej organickej poruche, on sa len celu dobu usmieval nad tym, ako hladam priciny vsade inde. Jednoducho som to nevedel, alebo nechcel pripustit, stale som zdoraznoval, ze ma praca v skole uspokojuje, naplna, len vzdy tam bolo nejake "ale". A tak sme sa stretli, a skusil som si zobrat par jeho rad k srdcu, bolo tazke ich realizovat, zo zaciatku, ale myslim, ze funguju, aspon zatial.
1. hladanie efektivnych rieseni problemu - vzdy som hladal skor emocionalne vhodne, ako efektivne riesenia, najma pri rieseni konfliktov v skole. A to ma obcas nicilo. Dnes, ak som postaveny pred nejaky problem, navrhujem riesenie zlatej strednej cesty, ale zaroven upozornim ziaka, alebo rodica, kolegu, ze ak toto nebude "to prave orechove", tak "nebudem velkorysy, ale spravodlivy".
2. pocitovane odfiltrovanie "prace" v sukromi - casto sa stretame, kolegovia, v mimopracovnom case. A je jedno, ci ideme na kavu, ci na varene vinko, ci na oslavu, vzdy sa "pracuje". Povodne som vsetky tieto akcie absolvoval, a aktivne "pracoval". Dnes? Ak citim, ze sa chcem len zabavit, oddychnut si, porozpravat sa o hokeji alebo knihe, na takuto akciu nejdem. Citim, ze nie som "presyteny" skolstvom. A preto sa viem tesit.
3. Hovor, hovor, hovor - ak je problem, hovor o nom. ak je dovod k radosti, hovor o nom. Sme socialne bytosti, odkazane jeden na druheho.

Toto som sa naucil a skutocne, citim sa lepsie. U mna pricinou vyhorenia boli skor sekundarne aspekty nasej roboty, stale som analyzoval, riesil, zamyslal sa bez ohladu na to, ze to neprinasalo vysledky. Najhorsie bolo, ze to vo mne vyvolalo až apatiu a nedoveru k sebe samemu.

Aha, este doplnim k 2. bodu, aby ste nemysleli, ze som vlk samotar :) za posledne roky sme v skole zorganizovali par skvelych akcii, pre kolegov, viacdnove vylety, popoludnajsie zabavky (napr.ked pridu novi kolegovia, po mesiaci musia pripravit zabavny program pre starsich kolegov...mozno sa to zda detinske, ale neverili by ste, ako to uvolnuje atmosferu a aj ulahcuje ich zaclenenie do kolektivu), jednoducho sa snazime mat a hladat dovod k radosti a sile.
gerdusha
01.02.10,15:58
hm, dakujem vam obidvom...

vidim, ze temu si za tu kratucku chvilu pozrelo 99 ludi...z toho iba 2 reagovali...

co ostatni? ako vy bojujete s tymto syndromom?
mjarka
02.02.10,22:14
Ja som to riešila radikálne - zmenila som zamestnanie. A neľutujem, hoci keď sledujem zmeny v našom školstve mám občas chuť si vyskúšať "nové" veci... V novom zamestnaní som sa naučila okrem iného i vážiť si dovolenku. Ako učiteľka som mala, (keď to porovnávam so súčasnosťou), veľa voľna (dovolenky - 9 týždňov) a dnes viem, že som si dovolenku až tak nevážila. Teraz si viem vychutnať každý jeden deň dovolenky.
Súhlasím s pe.pe, že je veľmi dôležité neťahať prácu domov, vypnúť a zabudnúť na školu, neanalyzovať stále, prečo je to tak a čo s tým robiť. Keď človek vypne, aj skôr nájde riešenie problému... Pravda, vypnúť je niekedy veľmi ťažké. Mne pomáha zmena miesta, prostredia a fyzická námaha.
pe.pe
03.02.10,15:34
Ja som to riešila radikálne - zmenila som zamestnanie. A neľutujem, hoci keď sledujem zmeny v našom školstve mám občas chuť si vyskúšať "nové" veci... V novom zamestnaní som sa naučila okrem iného i vážiť si dovolenku. Ako učiteľka som mala, (keď to porovnávam so súčasnosťou), veľa voľna (dovolenky - 9 týždňov) a dnes viem, že som si dovolenku až tak nevážila. Teraz si viem vychutnať každý jeden deň dovolenky.
Súhlasím s pe.pe, že je veľmi dôležité neťahať prácu domov, vypnúť a zabudnúť na školu, neanalyzovať stále, prečo je to tak a čo s tým robiť. Keď človek vypne, aj skôr nájde riešenie problému... Pravda, vypnúť je niekedy veľmi ťažké. Mne pomáha zmena miesta, prostredia a fyzická námaha.

Mal som kolegu zo zahraničia, ten vravel, že u nich po nejakej dobe, sa mi marí že po 7 rokoch, má učiteľ nárok na niekoľkomesačné platené "voľno". Nie v pravom zmysle slova, hovoril o študijom voľne, o možnosti vzdelávať sa, ale mimo všetkých každodenných pracovných povinností. Jednoducho sa vráti napr. na fakultu, precvičí čo pozabúdal, získa nové informácie, absolvuje kurzy. Toto je podmienkou na priznanie platu počas tohoto voľna. Čo vy na to? Brali by sme, však?
gerdusha
03.02.10,15:51
ano, brala...a vsetkymi desiatimi...ja som kdesi citala, ze nejaka pani meni kazdych 7 rokov posobisko...je stale ucitelka, len meni kolektivy deti i kolegov..a vraj je maximalne spokojna...

neviem, myslim, ze to nie je len tak...
zamako
03.02.10,16:00
Mal som kolegu zo zahraničia, ten vravel, že u nich po nejakej dobe, sa mi marí že po 7 rokoch, má učiteľ nárok na niekoľkomesačné platené "voľno". Nie v pravom zmysle slova, hovoril o študijom voľne, o možnosti vzdelávať sa, ale mimo všetkých každodenných pracovných povinností. Jednoducho sa vráti napr. na fakultu, precvičí čo pozabúdal, získa nové informácie, absolvuje kurzy. Toto je podmienkou na priznanie platu počas tohoto voľna. Čo vy na to? Brali by sme, však?


...a toto by bolo skvelé riešenie, nielen pre vás pedagógov, ale aj pre decká, ktoré učíte . Oddýchli by ste si od seba navzájom, prišli do iného prostredia, vrátili sa s novými trendami...zaslúžili by ste si to :-) vy aj naše deti.
Ilika
03.02.10,19:34
ano, brala...a vsetkymi desiatimi...ja som kdesi citala, ze nejaka pani meni kazdych 7 rokov posobisko...je stale ucitelka, len meni kolektivy deti i kolegov..a vraj je maximalne spokojna...

neviem, myslim, ze to nie je len tak...





Neviem, ale učiteľku, čo pôsobila na viacerých školách automaticky podozrievajú, že zrejme je to konfliktná osoba, že nevychádza s kolektívom, alebo s vedením a pod.
U nás je žiaĺ taký "obyčaj"....:cool:
jaros5
08.02.10,06:39
Neviem, ale učiteľku, čo pôsobila na viacerých školách automaticky podozrievajú, že zrejme je to konfliktná osoba, že nevychádza s kolektívom, alebo s vedením a pod.
U nás je žiaĺ taký "obyčaj"....:cool:
Je to pozostatok soc. prc. vzťahov, keď niekto vymenil viac prac. miest u rôznych zamestnávateľov, brali ho za fluktuanta;
zdenka131
25.03.10,18:49
Získajte zručnosti a skúsenosti v aplikácii niektorých metód pri prevencii syndrómu vyhorenia a podnety pre ich aplikáciu v školskej praxi. Osvojte si vedomosti, zručnosti a postoje aktívnymi metódami, sebapoznávacími a sebaposudzovacími dotazníkmi, účasťou na rolových hrách a i.

http://www.skolskyportal.sk/clanky/psychologicke-aspekty-prace-ucitela-v-suvislosti-so-ziakmi-0
pe.pe
25.03.10,18:58
Získajte zručnosti a skúsenosti v aplikácii niektorých metód pri prevencii syndrómu vyhorenia a podnety pre ich aplikáciu v školskej praxi. Osvojte si vedomosti, zručnosti a postoje aktívnymi metódami, sebapoznávacími a sebaposudzovacími dotazníkmi, účasťou na rolových hrách a i.

http://www.skolskyportal.sk/clanky/psychologicke-aspekty-prace-ucitela-v-suvislosti-so-ziakmi-0

mimotemy Zdeni, 20 hodin za 200 €? Tak to radsej spakujem ruksak, vyleziem niekam do hor, lahnem do travy a je po vyhoreni. A este usetrim ;)
555555
26.03.10,07:18
Tak táto odpoveď nemá chybu.pe pe
jaros5
26.03.10,10:35
.... zbavenie sa zbytočných žalúzií ... a o našom školstve zvlášť ...:---
... mne dosť pomohlo ...