Vlastas
23.09.05,13:16
Ahojte, šikulky.
Nemá niekto dobrý, ľahký recept na výrobu detskej výživy. Máme doma spústu jabĺk a deti majú radi takúto maškrtu. Cez víkend by som sa s tým zabávala.
Tana74
23.09.05,12:04
Ahoj, my robievame detskú výživu každý rok a len tak bez receptu:

Ja jablka nešúpem, iba vyberiem "jadrovník", nakrájam asi na 1/4, dám do veľkého hrnca, prilejem trocha vody - od oka, aby sa mohli dusiť a nepripálili sa. Cukor nedávam, záleží od sladkosti jabĺk a na záver, keď sú jablka mäkké pridám nejaký domáci kompót (napr. marhuľový, malinový - kôli príchuti). Nechám trocha ochladiť a rozmixujem. Ešte teplé nalievam do skiel a sterilizujem.

Keď máme veľa hrušiek, robievam som aj jablkovo-hruškové výživy.
janasv
23.09.05,22:23
Tiez tak - niekedy ani neprilievam vodu /podla toho, ake su stavnate/, len ich prikryjem a dusim. Pustia si stavu. Rozvarene rozmixujem a podla chuti - cukor, vanilkovy cukor - kratko sa prevari, aby sa ruzpustil. Podobne sa robi aj jablkovy dzem s nejakym kompotom alebo ovocnym sirupom.
janasv
24.09.05,07:29
:)
Dzem z jablk:

Suroviny:
5 kg ocistenych jablk, 1 a 1/2 kg cukru, 1 sirup podla chuti /alebo dzem, alebo rozmixovany kompot/, 2 ks gelfix 2:1, kyselina citronova/ nemusi byt - ja nedavam/

Postup:
Jablka dobre umyjeme, ocistime, pokrajame, dame rozvarit, trochu vychladime a rozmixujeme. Vychladnute dame na sporak, pridame cukor a sirup a podla navodu gelfix 2:1. Este horuce davame do cistych suchych flasticiek. Ja sterilizujem asi 2 min pre istotu.
Pouzivame na palacinky, lievance, pudiny, ... alebo len tak..:p

Na detsku vyzivu som davala pomer 5 kg jablk, 600 g cukru, 1 vanil. cukor. Ale to zavisi aj podla toho, ako su jablka sladke. Minuly rok sme ich mali namraky, toho roku nic. Ale, dostali me hrusky...:D

Vesele zavaranie.
Viera123
06.05.06,19:25
Jablčná nutela
2 kg jabĺk,
200 ml vody,
700 g práškového cukru,
3 bal. vanilínového cukru,
2 čokoládové pudingové prášky,
100 g kakaa,
100 g lieskových orieškov,
1 sladené kondenzované mlieko

Olúpané jablká zbavíme jadrovníkov, pokrájame na kúsky, podlejeme vodou a rozvaríme domäkka. Jablká rozmixujeme, pridáme práškový a vanilínový cukor, pudingové prášky, kakao, nastrúhané oriešky a mlieko. Za stáleho miešania krátko povaríme. Zmesou naplníme poháre, ktoré dobre uzatvoríme a sterilizujeme 20 minút pri teplote 85 st. C.
Nutelu podávame samotnú ako pochúťku alebo ju používame ako náplň do koláčov, či buchiet a pod.

(Recept mám od mojej kolegyni, sama som ju zatiaľ neskúšala, snáď sa k tomu tento rok dostanem, keď sa nejaké jablká urodia..)